Een intiem feestje... P. v. d. A. ziet geen hasis voor een discussie met Kroesjtsjef De overwegingen Adenauer geeft er de voorkeur aan met Joego-Slavië te breken W.B.V. „Volksbelang" in Lisse vierde het 50-jarig bestaan Kon. onderscheiding voor 2 bestuursleden ite jaargang Vrijdag 18 oktober 1957 Zesde blad no. 29268 „Ons standpunt is duidelijk bepaald Tegenstelling in Russisch woord en daad Zoals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplage hebben kun- ;n vermelden heeft Evert Vermeer, voorzitter van de Partij van de rbeid geantwoord op de brief, welke hij dezer dagen ontving van de :rste secretaris van de Russische communistische partij Nikita roesjtsjef. De heer Vermeer schreef: .Mijnheer, in opdracht van het dagelijks bestuur van de Partij van Arbeid bevestig ik de ontvangst van uw brief en het bijgevoegde cmorandum. Gegeven onze overtuiging, dat gij het zijt, die met uw systeem van geren en overheersen de vrede bedreigt, is er tussen u en ons geen isis voor discussie. Met de uw bekende gevoelens (w.g.) Evert ermeer, voorzitter P. v. d. A.". pogingen bovengenoemde doelstellingen te verwezenlijken steeds weer op de on wil van de Sovjet-Unie stuit, oplossingen te aanvaarden, die zowel het welzijn van de volken van het Midden-Oosten als de vrede in dit deel van de wereld zou den verzekeren. De wapenleveranties van de Sovjet-Unie en haar satellieten aan Arabische landen, zoals Egypte en Sy rië, waarvan dé regeringen gevormd worden door feodale grootgrondbezitters, die hun volkeren op de meest menson waardige wijze uitbuiten en onderdruk ken, maken het Midden-Oosten hoe langer hoe meer tot een op springen staand kruitvat. Deze politiek van de Sovjet-Unie helpt de feodale regeringen van zekere Arabische staten om de aan dacht van hun volken van de binnen landse wantoestanden af te leiden en de belangstelling te concentreren op een fel nationalisme, dat een uitweg in agressie zoekt. Daarbij is dan het oog dezer regeringen gericht op Israël. De Sovjet-Unie steunt deze politiek door haar houding tegenover Israël. Onder deze omstandigheden is de ar gumentatie van het memorandum van het communistische centraal comité dagelijks bestuur van de Partij de Ai-beid heeft zich bij zijn ant- door de volgende overwegingen leiden: het memorandum van het centraal iüté van de communistische partij de Sovjet-Unie wordt ten aanzien de inderdaad zorgelijke situatie in Midden-Oosten een beroep gedaan de verantwoordelijkheid van de jj van de Arbeid tegenover het Ne- iandse volk voor het behoud van de Van deze mede verantwoordelij k- is zich onze partij steeds ten volle Tist. Juist dit besef van medeverant- jrdelijkheid was voor haar meer dan 5 aanleiding, haar mening kenbaar oaken ten aanzien van de naar haar ilug in het Midden-Oosten te voeren liek. Weliswaar komt zij tot volstrekt ngestelde conclusies ten aanzien de ooi-zaken van de bedreiging van iTede dan die, die het centraal comité communistische partij van de jet-Unie suggereert. Duidelijk standpunt het congres van de P. v. d. A. 3 en 9 maart j.l. te Den Haag kwam elijk tot uiting, dat de Partij zich aan de zyde van de Aziatische iaanse volkeren in het streven naar ncipatie en nationale zelfstandig en derhalve iedere poging tot her- van het kolonialisme afwijst. Maar nede in het Midden-Oosten vereist name ook een internationaal re- voor het Suezkanaal overeenkom- ae beginselen van de resolutie der igheidsraad van 13 oktober 1956, een ütieve regeling van de grenzen van él met garanties voor alle partijen, Dgaan van de Russische infiltraties iet Midden-Oosten, overeenkomsten ke het gebruik van de olierijkdom van de betrokken landen, welke ook toekomst bevrediging en ontwik- iwmogelijkheden aan de Arabische B kunnen bieden. indien heeft de Partij van de Arbeid overtuiging haar medewerking ver en haar instemming getoond met solutie ten aanzien van het Midden aangenomen op het in juli j.l. te gehouden congres van de socia- ihe Internationale. Russische onwil dit alles blijkt wel dat de Partij de Arbeid terdege aandacht schenkt de zorgelijke toestand in het Mid- Oosten. Zij betreurt met alle nadruk loeten vaststellen, dat zij bij haar De aanbieding van een nieuw koffertje voor de derde dinsdag in september aan minister Hofstra door enkele Amsterdamse studen ten. die het als een schokkende in breuk op de traditie beschouwden toen de minister van Financien zijn jongste miljoenennota in een ge wone aktetas kwam aanbieden. moeilijk ernstig te nemen. Tot deze con clusie draagt bovendien de omstandig heid bU, dat deze partij, gezien haar po sitie in de Sovjet-Unie. de gelegenheid zou hebben constructieve voorstellen te doen in de organen van de Verenigde Naties. Er dringt zich een krasse tegen stelling op tussen woorden en daden der Sovjet-Unie. Wij betreuren dan ook. dat ogenschijnlijk voor het centraal comité van de KPSU de vrede geen doel, echter alleen een onderwerp voor propaganda is. Op" AKKERTJES" kunt U bouwen Het ivas kivestie van prestige geworden (Van onze correspondent ln West-Duitsland) Vandaag zal in Bonn waarschijnlijk worden besloten tot het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen West-Duitsland en Joego-Slavië, nu Tito rela ties met Oost-Duitsland heeft aangeknoopt. Het plan bestaat overigens om in dat geval toch een officiële Westduitse handelsvertegenwoordiging in Belgrado te handhaven. De Westduitse bewindhebbers hebben de laatste dagen zeer zorgvuldig gewikt en gewogen of zjj tot de drastische maatregel van het verbreken der betrekkingen zouden overgaan of niet. Aanvankelijk heette het, dat men nog wilde trachten een breuk met Joego-Slavië te voorkomen en ook gisteren waren de meningen van de ministers, die tot het (oude) kabinet behoren, nog verdeeld, maar ten slotte heeft de regering toch hoofdzakelijk op aandringen van Adenauer cn van Von Brentano de conclusie getrokken dat het afbreken van de diploma tieke betrekkingen noodzakelijk is. ugemeester Van Hout van fen en burgemeester Te Boek- van Broek - in - Waterland 'fe) planten de nationale drie- in de klei op de plaats waar 'jk tussen het laatste eiland in IJsselmeer met de vaste wal toden werd. Vandaag nog overleg met de Bondsdagfracties Men heeft er van officiële Westduitse zijde al zo lang mee gedreigd dat het per slot van rekening een kwestie van prestige is geworden. Adenauer heeft gisteren, naar het heet, zijn ministers nog eens herinnerd aan artikel 65 van de Grondwet, waarin uitdrukkelijk wordt vastgesteld, dat het de Bondskanselier is die de koers van de politiek vaststelt en er de verantwoording voor draagt. Intussen wil men nog niet tot een definitieve beslissing overgaan alvorens nog een bespreking met vertegenwoor digers 4van de Bondsdagfracties heeft plaats gehad, een bespreking welke van daag zou worden gehouden. Ongeveer dertig prominente leden van de Bonds dag zullen er aan deelnemen. Erich Ollenhauer, de voorzitter van de socia- Vergadering van de Alg. Ned. Grafische Bond In Musis Sacrum te Arnhem is gis teren de bondsraadvergadering van de Alg. Ned. Grafische Bond begonnen. De bondsvoorzitter, de heer A. M. van den Boogaart, merkte op dat met vertegen woordigers van de werkgeversbonden in het boek- en diepdrukbedrijf zowel als in het lithografisch bedrijf een akkoord verkregen is over de tekst van de instel lingsbeschikkingen voor de schappen in deze bedrijfstakken, zodat de bedrijf schappen in 1958 wel zullen worden in gesteld. Voor het fotografische bedrijf hoopt men hetzelfde te bereiken. In het grafische bedrijf is een model reglement voor ondernemingsraden gereed geko men. In het uitgeverijbedrijf van dag bladen. nieuwsbladen en tijdschriften is een modelreglement in vergevorderde staat van voorbereiding. Er is thans vol gens spreker, geen vrees meer, dat de aanpassingsclausule van de AOW tot slechter worden van de toestand in de grafische bedrijven zal leiden. Spr. prees de grafische werkgevers, die er niet op uit zijn geweest financieel voordeel te trekken uit de invoering van de AOW. Betere sociale regelingen dan in de gra fische bedrijfstak worden volgens spr. niet gevonden. De ANGB is volgens spreker voor stander van een geleide loonpolitiek. Wij willen meewerken aan de versterking van de nationale positie door meer te produceren, zo zei hij. Het ledental is blijkens het Jaarverslag met bijna 6 tot boven de 26.000 gestegen en het ver mogen tot rond f. 525.000. Als gasten van het congres waren o.m. aanwezig de secretaris van de Interna tionale Grafische Federatie, de heer Wörler en vertegenwoordigers van bui tenlandse zusterorganisaties. In de loop van de dag zijn uitvoerige discussies ge wijd aan het jaarverslag en aan net bondsorgaan, zonder dat enig besluit werd genomen. listen, heeft een voorgenomen reis naar Straatsburg uitgesteld om aan die ver gadering te kunnen deelnemen. Zijn partij en die der Vrije Democraten heb ben de regering gisteren, nog vóór de kabinetszitting gewaarschuwd voor een harde koers tegenover Joego-Slavië. Zij wezen erop dat het afbreken van de diplomatieke betrekkingen onvermijde lijk tot gevolg zal hebben dat West- Duitsland een meer geïsoleerde plaats in de internationale politiek zal in nemen. Naar wij uit betrouwbare bron verna men wordt deze opvatting door ver scheidene vooraanstaande figuren uit Adenauers eigen partij gedeeld. Verte genwoordigers van de Duitsers, die na het einde van de oorlog uit het oosten of zuidoosten van Europa verdreven of gevlucht zijn, en in de Duitse Bonds republiek officieel weliswaar niets in de melk te brokken hebben, hebben zich tot de regeringsinstanties in Bonn ge wend om er op te wijzen dat zy het wenselijk achten, dat de Bondsregering voet bij stuk houdt en Joego-Slavië laat zien, dat zij niet met zich laat spotten Koningin Juliana bij jury „Koninklijke subsidie" H.M. de Koningin heeft gistermiddag vergezeld door haar particulier secreta resse jonkvrouwe C. E. B. Röell, en haar particulier secretaris mr. J. van der Hoeven een bezoek gebracht aan Am sterdam waar zij in hotel Krasnapolsky met belangstelling heeft toegezien hoe de jury voor de Koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst met de beoor deling van de ingezonden schilderijen en tekeningen bezig was. Aan 6 Nederlandse schilders zal dit jaar weer een studiebeurs worden toe gekend. Bij haar komst in Krasnapolsky werd de vorstin begroet door het dagelijks bestuur der Jury, de schilders Jo Mulder. Mark Kolthoff en Gerard van Vliet. De Koningin toonde grote belangstel ling voor de ingezonden kunstwerken en onderhield zich met de verschillende juryleden. Het bezoek duurde ruim een uur. De Nederlandse eierenuitveer Blijkens mededelingen van het Neder lands Eiercontrole-bureau zijn in de eerste negen maanden van dit Jaar de volgende hoeveelheden eieren voor uit voer goedgekeurd: 1.721.538.085 verse kippe-eieren, 20.839.217 broedeleren, 4.600.740 tweede soort kippe-eieren, 2.883.000 koelhuiseieren en 278.280 kalk- eieren. Verder werden nog voor export goed gekeurd 14.921.930 verse eende-eieren en 90.000 kalkeende-eieren. In de eerste 9 maanden waren van de voor export goedgekeurde hoeveelheden eieren er 5.142.240 voor het Amerikaanse leger bestemd en 1.507.063.285 voor West- Duitsland. Voor Italië waren 88.285.320 eieren bestemd. Voor Italië waren ook 14.824.602 broedeieren bestemd en voor België 5.479.760 broedeieren. I Nederlandse Vereniging voor kleurenstudie geeft witblad uit Gistermorgen opende mr. A. L. C. Knook, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Kleurenstudie, in „Pulchri-Studio" te Den Haag de achtste Nederlandse kleurendag, die door deze vereniging werd georgani seerd. Hij deelde in zjjn openingswoord o.m. mede, dat het huidige bestuur een witblad, een variant op een wit boek, zal uitgeven over de moeilijk heden, die in de vereniging zijn ont staan en waarbij het gehele bestuur, uitgezonderd de heer E. Rijgersberg, oprichter van de vereniging, aftrad. Als eerste spreker voerde de heer J. J. Wittenberg, hoofd van het Bedrjjfspsy- chologisch Bureau van de KIM, het woord over de psychologische aspecten van de kleurenleer. Na hem belichtte de heer W. A. K. de Schrevel, wetenschappelijk medewerker van Philips' Gloeilampenfabrieken de voor- en nadelen van „moderne kleur- kaartsystemen". In de middagvergadering was het de beurt aan de heer F. Drijver, lichtadvi seur van Philips' Gloeilampenfabrieken, om over de inrichting van werkruimten met het oog op de concentratie en de veiligheid van de arbeider te spreken. Als laatste spreker hield ir. P. L. Wal raven, wetenschappelijke medewerker van het Instituut voor Zintuigfysiologie, een inleiding over „de geschiedenis van de drie-compenententheorie". Eurovisie Songfestival wordt in ons land gehouden De Europese Radio Unie, sectie tele visie. heeft op haar onlangs te Taormi- na op Sicilië gehouden najaarscongres de organisatie van het Eurovisie Song festival toevertrouwd aan Nederland, zo deelde de programma-commissaris van de Ned. Televisie Stichting, de heer J. W. Rengelink, mede. Dit Festival, dat door alle Eurovisie- landen zal worden uitgezonden, zal op 12 maart te Hilversum worden gehou den. Eveneens in maart zal te Amster dam een. ook door de NTS georgani seerd congres van de hoofdredacteuren der Eurovisie Televisie journalen worden gehouden. Advertentie Onreinheden ln Uw bloed veroorzaken die Rheumatische Pijnen. Daarom zal zo'n bloedzuiverende Kruschenkuur U goed doen. 'n Heerlijke gewaarwording, dat bevrij dende gevoel dat over U komt, naar mate de aansporende werking zich op lever, nieren en ingewanden doet gelden en zo Uw bloed sneller gaat stromen. Stramheid en pijn vallen als 't ware van U af en ge voelt Uzelf allengs weer helemaal de oude. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. In een speciale bijeenkomst, die gisteren om drie uur aanving in de „Nag- tegaal" te Lisse. werd het 50-jarig bestaan herdacht van de Llssese Woning bouwvereniging „Volksbelang". Onder de genodigden merkten wjj o.m. op de burgeemster van Lisse, mr. Th. M. .J. de Graaf, wethouder J. W. A. Lefeber, ir. Mackenzie, hoofdinspecteur-directeur voor de wederopbouw in Zuid-Holland, de heer Polman van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisveseing, de voorzitters van de raadsfracties, het bestuur van de zustervereniging „Gezins- belang" en vele aannemers. De burgemeester deelde in zijn rede mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd de heren M. Hordijk (voorzitter) en C. Horsman (bestuurslid) toe te kennen resp. de ere-medaille ln zilver en de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De burgemeester releveerde de geschie denis van „Volksbelang" en herdacht hierbij de overleden voorzitter, de heer M. v. d. Lans, die bijna 50 Jaar de stuwende kracht in de vereniging is ge weest. De eerste woningen, dat was in 1914, kwamen klaar voor de prijs van f.2800 per woning. De laatstgebouwde woningen kosten per stuk f. 21.400. Ver volgens gaf de burgemeester een over zicht van de bouwkosten van 1914 tot heden. VOOR-OORLOGSE PRIJS F. 3900.-. De voor-oorlogse bouwprijs van een woning bedroeg gemiddeld f.3900, die van de na-oorlogse f. 14.750. De gemeen telijke overheid is 'trots op het door .„Volksbelang" behaalde succes in de afgelopen 50 jaren, waarin het ledental is gestegen tot ruim 800. Met de nieuw bouw van 1957 zullen er ln totaal 616 woningen onder uw beheer zijn, die een waarde vertegenwoordigen van bijna ze ven miljoen gulden, zo vervolgde de bur gemeester, die nog een prettig bericht had ontvangen, n.l. dat van de 52 nog op stapel staande woningen er 14 ge gund mogen worden. GOED ONDERHOUDEN. Na de burgemeester spraken nog ir, Mackenzie, die wees op de voortreffelijke wijze, waarop de woningen door de ver eniging worden onderhouden, hetgeen getuigt, dat het bestuur doordrongen is van het feit, dat het onderhouden van de woningen het behouden is van bezit. De heer Polman vertelde, dat de rappor ten over het beheer steeds uitmuntend zijn. De heer W. Buschman, voorzitter van de Woningbouwvereniging „Gezins- belang" getuigde van de prettige samen werking tussen de beide bouwverenigin gen. Ten slotte sprak de heer Randsdorp namens alle aannemers woorden van dank, waarop de voorzitter alle sprekers dankte voor hun vriendelijke woorden en goede wensen. Dit fraaie BOLS glas wordt U gratis toegezonden na inzending van 2 onbeschadigde Lucas Bols-merkjes die afgebeeld staan op de zwarte hals-capsules van BOLS Z.O Genever ///erkruiken. Adresseer aan „Erven Lucas Bols Amsterdam" en schrijf in linkerbovenhoek van enve loppe: „BOLS-glas". Vermeld Uw naam en adres in blokletters. Deze aanbieding is geldig tot 1 januari 1958. Het gedeelte van de capsule - zoals op deze afbeelding door stippel- lijnen aangegeven, uitknippen, opplakken en inzenden. De filmproducent Mike Todd en zijn vrouw, de filmactrice Elizabeth Taylor hebben gister avond in New York. wat zij noemden „een klein intiem feestje" gegeven om de eerste verjaardag van Todds film „Rondom de wereld in 80 da gen te vieren. Er waren „slechts" 18.000 gas ten Maar dit verjaarpar- tijtje kostte Todd geen cent. Misschien zou hij er zelfs een „zacht winstje" uit kunnen overhouden, al was de toegang vrij, vloeide de champagne als water en kon iedereen eten en drinken wat en hoeveel hij wil de De Columbia Broadcasting Systeem betaalde hem tussen de 100.000 en 150.000 dollar voor het recht 90 minuten van het feest over de televisie uit te zenden tussen 21.30 en 23.00 uur. Alles wat hij zijn gasten bood was geschonken. Het kostte hem 5.000 dollar om de „garden" voor deze avond te huren en enkele duizenden dollars voor suppoosten, por tiers, binnenleiders en oevreurs. Ook de kosten voor het drukken van toegangskaarten en uitno digingen en de artiesten konden worden gedekt. De geschenken varieerden van een vliegtuig, auto's, scooters en Siamese katten tot pistolen voor dames en spelen voor hun kin deren. Ieder ging met minstens één geschenk naar huis. Er speelden 25 orkesten, er dansten meisjes en door de „garden" liep een parade. Voor de dansmuziek zorgde het orkest van Duke El lington. Voor de versiering diende een reusachtig net dat aan het pla fond hing, behangen met guir landes, een zes meter hoge „Os car" van bloemen vervaardigd en een vier meter hoge taart, bespoten met televisie-blauw glazuur, die door Liz Taylor werd aangesneden. Daartoe be klom zij een in de taart inge bakken ladder. Grote hoeveelheden voedsel werden per jeep geserveerd en toen de champagne opgeraakt was, was er genoeg bier om de dorst te lessen. Men kon zich te goed doen aan 15.000 Frankfor- ter worstjes, ijsco's, fruit, kof fie, oliebollen, patates frites, garnalen, pannekoeken, kalkoen „hot dogs", salami, gerookte inktvis, paling, zijdewormen, ratelslangen en in chocolade gedoopte vlinders. Onder degenen die waren uit genodigd tot het grootste feest van het jaar waren filmsterren, die per vliegtuig uit Hollywood waren overgebracht, en gasten uit Londen, Parijs, Australië. Het was uiteraard erg druk op het feest. Voor de televisiekij kers thuis gaf Walter Cronkite zijn commentaar, zoals hij voor politieke conventies pleegt te doen, terwijl twee medewerkers beroemdheden gingen inter viewen. Er waren mensen, die films opnamen van Todd, en Todd, die zelf films maakte, symfonie orkesten speelden en een veel kleurige fontein spoot kleurrijke stralen. Toen werden de geschenken uitgedeeld, waaronder Chineze ruggekrabbers, Indiase olifant bellen, nertzstola's, naaimachi nes, scooters, 40 Siameze katten van Mike's vriend, de Koning van Siam, camera's, foto's, grammofoonplaten, radio's pols horloges, zélfbinders, boeken en een Japanse rickshaw. En dan te bedenken, dat het feest de multi-miljonair Todd geen cent kostte Engelse plutoniumfabriek buiten werking gesteld De leider van de Britse kernwapen- produktie. Sir William Penney, heeft gisteren ook de sluiting gelast van de tweede kernreactor van de plutonium fabriek te Windscale. Door deze maat regel is de produktie van de fabriek stilgelegd. De eerste atoomreactor, waarin „plu- toniumpatronen" voor de Britse atoom- en waterstofbommen worden vervaar digd, is sinds vorige week donderdag gesloten, nadat door oververhitting radio-actieve stof naar buiten was ont snapt. Een woordvoerder van het Britse ge zagsorgaan voor atoomenergie heeft ver klaard, dat de sluiting van de fabriek is gelast om voor het onderzoek naar het ongeluk van donderdag eenzelfde reactor beschikbaar te hebben als die waarin het ongeluk gebeurde. De tweede reactor zal gesloten blijven zolang de commissie van onderzoek dit nodig acht. De woord voerder zei nog, dat er met de tweede reactor niets aan de hand is, maar door de stillegging ervan zal de produktie van plutonium geen voortgang kunnen vinden. In de andere afdelingen van de fabriek te Windscale gaat de bewerking van kernbrandstof, afkomstig van de kernenergiecentrale Calder Hall, nor maal verder, aldus de woordvoerder. De resultaten van het onderzoek naar het ongeluk in de fabriek te Windscale, dat verscheidene dagen zal duren, zul len over ongeveer drie weken aan pre mier Macmillan worden medegedeeld. Daarop zou een openbare verklaring volgen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 17