Martha-Stichting, Alphen, herdacht zeer stijlvol het 75-jarig bestaan Wèl achterstelling van nieuwe Australisch-Nederlandse burgers Minister I. Samkalden vol lof over tot nu toe gedane arbeid 99ste jaargang Vrijdag 18 oktober 1957 Derde blad co. 291 Advertentie Reeds enkele malen heeft men in de Martha- Stichting te Alphen aan den Rijn feest gevierd in verband met het 75-jarig bestaan van de Stich ting. De oud-huisgenoten-dag, die ook dit jaar weer op Hemelvaartsdag werd gehouden, stond geheel in het teken van dit feest; met de kinderen is men deze zomer een hele dag uit geweest en heeft men in de Betuwe kersen gegeten. Indertijd hebben wij reeds uitvoerig aandacht besteed aan dit jubileum. Gisteren was het echter de officiële feestdag voor het bestuur en talloze genodigden. De kerk- zaal van de Stichting was geheel gevuld tijdens de herdenkingsbijeenkomst, tijdens welke de minis ter van Justitie, prof. dr. I. Samkalden, een rede uitsprak, waarin hij getuigde van zijn grote waar dering voor het werk in Alphen. Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouw, zó is „Margriet'. Niet voor niets is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! Minister gaf liet zelf toe ..In de praktijk van geringe betekenis maar er is al heel wat over geschreven Tweede-rangs burgerschap Tijdens de bijeenkomst in de kerkzaal. V.l.n.r. mr. J. Klaasesz, mevrouw Meyer, minister Samkal den, ir. W. Royer, mevrouw Van Eeghen en de heer Van Eeghen, die zojuist de koninklijke onder scheiding ontvangen heeft. burgerij, overhandigde de burgemeester een bedrag van f 1392— voor aankoop van boeken in de bibliotheek. Ook na mens de Johannes Stichting te Nieuw- veen. waarvan de heer Bruins Slot voor zitter is. bood hij gelukwensen aan. Als gewoon burger Mr. J. Klaasesz sprak niet in zijn functie van Commissaris der Koningin, maar als gewoon inwoner van Zuid- Holland. Niet alleen de overheid is ver heugd. ook alle inwoners zijn dat, aldus spr., die het eigenlijk jammer vond dat er geen kinderen aanwezig waren, omdat dit in de eerste plaats een feest voor de kinderen is. Als burger van Zuid- Holland bood de heer Klaasesz enkele voorleesboeken aan. en hij hoopte dat zijn voorbeeld navolging zou vinden. Luidklok De heer G. Nijman, die nog enkele dagen per week in de Stichting werkt, terwijl hij de andere dagen zijn bur gemeestersambt in Hoogkerk vervult, sprak namens alle medewerkers en ex-medewerkers, tot welke beide ca tegorieën hij zich rekent. Zij wilden een geschenk in de geest van de Mar- tha-Stichting geven, en kozen ten slotte een luidkiok. die opgehangen moet worden op het dak van de kerk zaak De Martha-Stichting is een zelfstan dige kerkelijke gemeente, en hoewel een eigen kapel ontbreekt, komt men iedere zondag samen in de kerkzaak De klok zal dus zondag aan zondag de huisge noten ter kerke roepen. De klok die in de zaal stond opgesteld, kunstig verbor gen achter palmen, begon daarna te lui den, terwijl de palmen werden wegge nomen. De klok draagt tot opschrift: „Ik roep allen tot de diénst des Heren". De heer Royer zeide in zijn dank- (Van onze correspondent in Sydney. Jan D. Rempt) Een genaturaliseerde immigrant kan op grond van de Australische wet het staatsburgerschap worden ontnomen, wanneer hij zich deloyaal tegenover het staatshoofd toont, of wanneer hij binnen vijf jaar na zijn naturalisatie veroordeeld wordt - in welk land ook - tot een gevangenis straf van één jaar of langer. Deze loetsbepalingen gelden niet voor ge boren Australiërs. Voorts zijn er en kele andere artikelen, volgens welke de genaturaliseerde immigrant min der rechten geniet dan de geboren Australiër. woord dat de medewerkenden de Mar tha-Stichting zyn en dat zy zichzelf dus eigenlijk een klok hadden geschonken, een geschenk van onschatbare waarde, zowel in materieel als in geestelijk op zicht. De heer W. Samsom bood namens zijn firma, die dit jaar ook 75 jaar bestaat, een filmstrokenprojectie-apparaat aan. f 10.000.— De heer J. Poot sprak namens de HAMAVA (Heldringh Stichting- Mar tha Stichting- Valkenheide), de vereni ging voor propaganda. Hij bood een cheque van f 10.000 aan voor de bouw van de 5 groepshuizen. Een onbekende had de voorzitter f 100 voor dit doel in de hand gestopt. Ir. Royer dankte iedere spreker afzonderlijk. Symbolisch spel Het spel dat deze middag werd op gevoerd was geschreven door de heer H. Groenendijk, die op symbolische wijze het werk in de Martha-Stichting had uitgebeeld. In een groot woud wordt een jongetje, Peter, verborgen gehouden door Arach (voortreffelijk gespeeld door de heer H. de Ru) en zijn kwade bosgeesten. Men krijgt zekerheid over de gevangenhou ding van Peter, als het meisje Annelien bijna he bos wordt ingelokt door een vreemdsoortig wezen: Arach. Wanneer Annelien, haar moeder en enkele man nen het gebeuren bespreken, komt er een stem van boven, die hen de op dracht geeft te zoeken wat verloren is. Dit zal niet in eigen kracht gaan. doch alleen door de kracht van het gebed. De opdracht zoals ook de titel van dit spel luidde wordt door de meestpn aanvaard, maar de uitvoering is zeer moeilijk, omdat de boze geesten de men sen tegen willen houden. Dankzij het kinderlijk vertrouwen van Annelien in de opdracht houdt men vol. hoewel men dikwijls op wil geven. Tenslotte wordt Peter gevonden en liefdevol brengt men hem hoewel hy tegenstribbelt terug naar het Licht, waar een wijde horizon open gaat. Gebed en liefde blijken sterker te zijn dan de kwade bosgeesten. Het stuk. dat op zo treffende wijze de basis uitbeelt van het werk in de Mar tha-Stichting. werd uitstekend gespeeld. Wij noemden reeds de heer H. de Ru. maar daarnaast mogen direct genoemd worden Peter (Reinier van Kwawegen) en Annelien (Bettie Teutscher). Hier mede mogen wij volstaan, want alle medewerkenden bij name te noemen is niet mogelijk. Het spel werd omlijst door muziek en dansjes. Alle onderdelen en alle technische hulpmiddelen, zoals mas kers. decors, kostuums en verlichting, waren verzorgd door medewerkers van de Martha-Stichting. Het spel en vooral de laatste scène, waarin Peter naar het Licht en de wijde horizon wordt gevoerd, maakte diepe indruk op de aanwezigen. Na afloop had een druk bezochte re ceptie plaats, waar alle aanwezigen de directeur en het bestuur geluk kwamen wensen me dit jubileum. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op vele predikanten uit Alphen en om geving, vertegenwoordigers van de dia conieën. doktoren uit Alphen, vertegen woordigers van instellingen op het ge bied der kinderbescherming, enkele kin derrechters. ambtenaren van het minis terie van Justitie, enkele r.-k. geestelij ken. prof. dr. A. Kuvpers. hoogleraar in de pedagogiek aan de Stedelijke Uni versiteit van Amsterdam en talloze ver tegenwoordigers van instellingen, die op een of andere wijze samen werken met de Martha-Stichting. Ook enkele oud- huisgenoten waren aanwezig. Er is beroering in de Nederlandse ge meenschap van Australië en in Austra lische regerings- en par lemen tofcringen als gevolg van een reeds eerder door ons gemeld protest van dr. Cornells Wouters, bestuurslid van de Raad van Goede Buren in Nieuw-Zuid-Wales, te gen de ongelijke rechtsbedeling tussen genaturaliseerde immigranten enerzyds en geboren Australiërs anderzijds. De Australische minister van Immigratie. Mr. Athol Townley, is in het parlement- tweemaal kort achter elkaar daarover aan de tand gevoeld en in de Australi sche pers hebben zowel Nederlanders als niet-Nederlanders hertiaaldelyk van hun ontevredenheid over de bestaande toestand laten blijken. Toch gaat de regering voort met op elke naturalisatie plechtigheid te verklaren, dat genatu raliseerde immigranten dezelfde rech ten genieten als geboren Australiërs. Toen dit dezer dagen wéér gebeurde, stond een parlementslid, dat de nieuw komers verwelkomde, op en zei prompt: .Het is jammer, dat jullie pas verkre gen burgerschap een tweede-rangs bur gerschap is". Op de bres Een in de Nederlandse taal verschij nen blad .De Nieuwe Wereld" heeft, nadat het de aandacht van minister Townley gevestigd had op het protest van dr. Wouters en kritiek op de onge lijke rechtsbedeling had geoefend, een uitvoerig antwoord van de minister ge publiceerd, waarin de bewindsman de bestaande wettelijke regeling verdedigt, maar de ongelijkheid niet ontkent. In Bendigo, een belangrijke provin cieplaats in de staat Victoria, waar vele Nederlanders wonen, hebben zes land genoten geprotesteerd tegen de rechts ongelijkheid door zich van een natura lisatie-plechtigheid terug te trekken. Onder hen bevond zich de kunstschilder, glazenier en leraar in de vreemde talen aan de Mijnsahool van Bendigo, Jaap Valstar, die in 1952 uit De Bilt van daan naar Australië emigreerde. (Hy is lid van het bestuur van de Raad van Goede Buren in Bendigo. Deze raad ds een door de regering ingesteld advies college, waarin benoemde en gekozen bestuursleden zitting hebben). In het parlement Kort na het protest in Bendigo heeft een parlementslid. L- R. Johnson, lid van de Arbeidsparty, de kwestie aan hangig gemaakt in het parlement. De minister verdedigde zich door o.a. te wijzen op soortgelijke regelingen in an dere landen. Enkele dagen daarna ech ter kwam het parlementslid C. H. Webb, een partijgenoot van Johnson, wéér met de kwestie naar voren, en op een natu ralisatie-plechtigheid in Victoria zei een ander parlementslid, Percy Cleary, ronduit dat in een democratische staat geen plaats behoort te zijn voor discri minatie. De Raad van Goede Buren in West- Australië heeft inmiddels met algemene stemmen een motie aanvaard om pogin gen in het werk te stellen de wet gewij zigd'te krijgen. De advies-commissie (be staande uit immigranten van de Austra lische Arbeidsparty, in dezelfde staat) heeft eveneens unaniem een mo tie aanvaard, waarin wetswijziging als doel wordt gesteld. Deze motie zal spoe dig in de Federale Partijraad ter sprake komen. De Democratische Arbeidsparty de afgescheiden rechtervleugel van de Ar beidsparty heefc een brief aan mi nister Townley gezonden, waarin ten sterkste wordt geprotesteerd tegen de discriminatie. Het dagblad „The Sun" (De Zon), een der belangrijkste avondbladen in Syd ney, heeft met een verwijzing naar de naturalisatie-wet, woordelijk geschreven: „De wetten van Australië laten zien, dat de federale regering onrechtvaardigheid hanteert, waar het immigranten be treft". Het voegt er aan toe: „Geen menselijke wet kan rechtvaardigen, dat iemand, die genaturaliseerd is, in de categorie van een tweede-rangs Austra liër wordt geplaatst". In de Nederlandse pers In de Nederlandse pers in Australië wordt de ongelijke rechtsbehandeling natuurlijk uitvoerig besproken. Zelfs het officiële orgaan van de Nederlandse Vereniging in West-Australië (Perth) heeft de dringende noodzaak van wets wijziging naar voren gebracht. Uit de vele ingezonden stukken in de Neder lands-Australische pers blijkt, dat de meeste tot Australiër genaturaliseerde Nederlanders het betreuren, dat zy een onvolwaardig burgerschap hebben ver kregen. In gesprekken, die ik met vele landge noten over dit voor hen zo belangrijke onderwerp heb gevoerd, kwam naar vo ren, dat de Australische regering op z'n minst tekort is geschoten in haar voor lichting dus voorlichting vóór de na turalisatie! omtrent de inhoud van de wet en dat juridisch de ongelijke rechts bedeling niet kan worden ontkend en uit de wet gelicht behoort te worden. Van deze mpning getuigde ook de heer G. Schmidt, trustee van het Koningin Wil- helmina Fonds, openlijk in de .Sydney Morning Herald". Hij uitte de vrees, dat de arbitraire macht, die de minister be zit om iemand het staatsburgerschap te ontnemen, wel eens (door onscrupuleuze elementen) kan worden misbruikt. Australisch initiatief Het was overigens niet de Nederlandse pers in Australië, die de zaak aan het rollen heeft gebracht, maar de Austra lische pers. Het eerste protest tegen de ongelijke rechtsbedeling ging uit van het dagblad The Sun. Er is dus geen kwestie van, dat de goede verstandhou ding tussen Australië en Nederland na delig zou kunnen worden beïnvloed, zoals het Australische Immigratiebureau in Den Haag blijkens een publikatie in de Nederlandse pers in Nederland zegt te vrezen. Het hoofd van genoemd bureau ontkent in die verklaring, dat de Australische regering discriminatie te genover nieuwe inwoners toont. Maar zijn minister schrijft in een brief aan een Australisch parlementslid: „De discriminatie tussen genaturaliseerde en geboren Australiërs is voor wat de prak tijk betreft van geringe betekenis". Daarmee erkent de minister dus de discriminatie. En over de al of niet „ge ringe" betekenis ervan bestaan zeer grote verschillen van mening. Het door de minister in diezelfde brief (van 18 juli j.l. en in mijn bezit) uitgesproken vertrouwen, dat de Nederlandse immi granten „geen enkele betekenis aan deze zaak zullen schenken", moet door de vele artikelen en ingezonden stukken in de Australische en Nederlandse ^ers in Australië al lang geschokt zyn. Dat de Australistihe regering heel veel voor de immigranten doet (zoals het Australische Immigratiebureau in Den Haag schrijft) om hen zo goed mogelijk en zo snel mogelijk te doen assimileren, heb ik meermalen betoogd en met spre kende voorbeelden geïllustreerd, doch dit neemt het feit van de bestaande on gelijke rechtsbedeling niet weg. Ook de kinderen Voor de immigranten en voor alle emigranten, die naar Australië trekken, is deze kwestie van groot belang, want de ongelijke rechtsbedeling strekt zich ook uit tot de onmondige kinderen van de genaturaliseerde! „Australië zou door opheffing van de discriminatie kunnen tonen, dat he1 een wereldleider is in de uitoefening van democratische regering en rechtsbede ling", schreef een vertegenwoordiger van een der grootste Amerikaanse pers bureaus in het invloedrijkste dagblad van Australië, de Sydney Morning Herald, welk blad de houding van de minister evenmin kan bewonderen en daarvan in een hoofdartikel heeft ge tuigd. De discriminatie zal de gemoederen bezig blyven houden tot de wet gewij zigd is. Het is opmerkelijk, dat de druk van Australische zijde om tot wetswijzi ging over te gaan, thans al groter is dan die van de kant der immigranten zelf. Doch dit is natuurlijk slechts uiter lijke schijn, want er zijn talloos vele immigranten, die te beschroomd zijn om zich in het openbaar te uiten. De Australische politicus daarentegen kent het klappen van de zweep en daarom knalt hij harder. Verkeersveiligheid Nieuwe competitie tussen de gemeenten De Nederlandse gemeenten, althans die met meer dan 30.000 inwoners, zijn wederom tegen elkaar in het krijt ge treden voor een verkeersveiligheidscom- petitie. De uitslag over het eerste jaar (19561 van deze vijf jaar durende com petitie wordt bekend gemaakt on de a.s. wegvcrkcersdag van de KNAC op 25 ok- ber. De prijzen gaan naar de gemeen ten, waar de aantallen verkeersongeval len het minst zyn gestegen. Evenals een vorige competitie wordt ook deze nieuwe door de KNAC georga niseerd. De opzet is evenwel gewijzigd en ziet er nu als volgt uit: De gemeenten zijn ingedeeld in drie groepen, van 30.000 tot 50.000 inwoners, van 50.000 tot 100.000 inwoners en van meer dan 100.000 inwoners. Winnaars over 1956, zijn die gemeenten, waar de aantallen verkeersongevallen met méér dan materiële schade (die dus slachtof fers eisten) in 1956 minder sterk stegen t.o.v. 1955 dan voor de andere gemeen ten in dezelfde groep het geval was. Voor de groepswinnaars zijn wissel bekers beschikbaar, die op de wegver- keersdag zullen worden uitgereikt door mr. D. J. van Gilse. procureur-generaal bij het Haags Gerechtshof. Penningmeester W. H. van Eeghen benoemd tot officier in Orde van Oranje Nassau De bijeenkomst van gisteren had twee hoogtepunten. In de eerste plaats was er de mededeling van de minister dat het H.M. de Koningin had behaagd de penningmeester van de Stichting, de heer W. H. van Eeghen, die reeds 40 jaar als zodanig in functie is, te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Het tweede hoogtepunt was het spel, dat opgevoerd werd door personeel en kin deren van de Martha Stichting. Opvoering van symbolisch spel De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van het bestuur, ir. W. Royer, die een byzonder woord van welkom toe riep aan de minister, wiens waardering voor het werk in Alphen van onschat bare waarde is voor bestuur en perso neel. Verder heette spreker welkom de commissaris van de Koningin, mr. J. Klaasesz en echtgenote, het college van B. en W. van Alphen. de heer Patijn, ere-voorzitter van de Martha-Stichting en familieleden van de intiatiefnemer, de heer C. Geel. Minister Samkalden begon met te verklaren dat de overheid niet mag en niet wil ontbreken by een zo belang rijke gebeurtenis als het 75-jarig be staan van de Stichting. Er is veel ver anderd in de loop der jaren, maar de belangstelling van de regering voor het werk der particulieren op het ge bied van de kinderbescherming is nog even groot als vroeger. De Martha-Stichting is voortgekomen uit een daad van naastenliefde, een daad, die onvoorziene en vèrdragende gevolgen heeft gehad. Men zou van een klein, bijna toevallig begin kunnen spre ken, aldus de minister. Er waren in die tijd al soortgelijke inrichtingen, zowel in ons land als daarbuiten. Dit maat schappelijke werk was ontstaan op reli gieus gebied door het Réveil en op so ciaal economisch terrein als een pro test tegen de verpauperisering door de technische revolutie.. Men kreeg onge veer 75 jaar geleden begrip voor de nood van de mens en het kind. doch de hulp bleef beperkt tot directe en persoonlijke hulp. Door het particulier intiatief werd ook de overheid wakker geschud, die het werk financieel ging steunen. De opvoeding van de kinderen behoort in de eerste plaats in het eigen gezin te geschieden en is dat niet mogelyk dan moet het geschieden in de levens sfeer van de ouders. Dat alles kost ook van particuliere zijde veel geld, maar wat vroeger enkelen konden, moeten nu velen kunnen, aldus spreker, die het zou betreuren wanneer ons volk niet meer geld bijeen kon brengen voor de kinder bescherming, waar toch wekelijks zo grote sommen worden uitgegeven aan pools en puzzels. Tenslotte zwaaide de minister lof toe aan ds. en mevrouw Meyer, die op praktische en moderne wyze leiding weten te geven aan het geheel, aan de besturen, die het werk mogelijk heb ben gemaakt en ten laatste speciaal aan de penningmeester van het be stuur. de heer W. H. van Eeghen, die hij de versierselen van officier van Oranje Nassau opspelde. Als tweede spreker trad deze middag op de burgemeester van Alphen, de heer Z. Bruins Slot. De Martha-Stichting is een staatje in de staat, aldus spr., maar er bestaat tussen beide „staten" een zeer prettig contact. Namens het comité, samengesteld uit alle gezindten van de Het einde van het symbolische spel: Peter wordt naar het Licht en de wijde horizon gevoerd. Nieuwe mogelijkheden De psychoterapie en neuroseleer kwam in 1882 dus ook 75 jaar geleden tot ontwikkeling, doch aanvankelijk had men weinig begrip voor deze tak van wetenschap in het werk der kinderbe scherming. Thans is dat geheel anders, getuige het medisch-pedagogisch bureau dat een belangrijk onderdeel van de Stichting is geworden, aldus minister Samkalden. De minister herinnerde, er vervolgens aan dat door de kinderwetten van 1905 zich nieuwe mogelijkheden openden voor departiculiere instellingen, aangezien de subsidie-regeling toen tot stand kwam. Van die tijd af dateert ook de grote bouwactiviteit van de Stichting. Er zijn thans 16 gebouwen, 4 groepshuizen, ter wijl 5 groepshuizen in aanbouw zyn. In de afgelopen 75 jaar bezochten 4900 pu pillen de Stichting voor korte of lan gere tyd; het aantal kinderen bedraagt nu 425. Partieuliere instellingen primair De verdieping en intensivering van het werk vraagt grote geldelyke offers en men stelt zich dan ook wel eens de vraag of de overheid primair moet worden en de particuliere instelling secundair. Ik geloof en hoop van niet, aldus spr., De overheid moet de in standhouding en uitbreiding van het werk van particuliere instellingen mo gelyk maken, en dat het de regering ernst is blykt uit de hogere subsidie, die onlangs gevraagd en toegestaan is.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11