MOSKOU POOGT VRIENDEN IN SYRIË RUGGESTEUN TE GEVEN De Ionen mogen beslist niet weer een sprong omhoog maken Meer neiging tot steun aan kabinet dan in '56 WEERBERICHT Washington eventueel bereid Turks gebied te verdedigen en Russische bases aan te vallen Dikke woorden van weerskanten, maar Dulles niet ongerust UW SCHEERAPPARAAT Nationale bestedingen moeten verder terug gebracht ivorden Onder de z weep of onder de knoet 96ste jaargang DONDERDAG 17 OKTOBER 1957 No. 29267 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: o J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Washington) Als de Sovjet-linie Turkije mocht aanvallen, zal Amerika niet slechts helpen het Turkse grond gebied te verdedigen, maar het zal dan tevens bereid zijn Russische bases aan te vallen, aldus maakte de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Fuster Dulles, gisteren op zijn persconferentie in Washington duidelijk. Maar ofschoon zowel van Russische als van Ameri kaanse zijde krachtige taal wordt gebruikt, gelooft men in de hoogste Amerikaanse kringen niet, dat de Sovjet-Unie tot een aanval op Turkije zal overgaan. De Amerikaanse minister vestigde er de aandacht van de journalisten op, dat de ogen van de gehele wereld gericht zijn op de ontwik keling van de gebeurtenissen in Turkije en Syrië. Dulles was dus kennelijk minder ongerust dan zijn Sovjetrussische collega, Gromyko, zich voordeed, die gisteren in een brief aan de voorzitter van de Algemene Vergadering van de V.N. te kennen gaf, dat de toestand met betrekking tot Syrië zo gespannen is, dat elk ogenblik een gewapend con flict kan uitbreken, weshalve de leden-staten van de V.N. Syrië „onmiddellijk de nodige gewa pende hulp dienen te verlenen om een einde te maken aan de agressie, indien Turkije de vrede mocht verstoren". Intussen is de Amerikaanse regering er beducht voor, dat de Russen al deze stampij maken teneinde een definitief communistisch regime in Syrië te vestigen. Weliswaar schijnen vrienden van Moskou reeds thans in Syrië de touwtjes in handen te hebben, doch hun positie is nog niet geconsolideerd. Zouden de Russen het stoute stuk bestaan een gewapende macht naar Syrië te zenden onder het doorzichtige voorwendsel Syrië tegen de Turken te willen beschermen doch in feite om de labiele pro-Sovjetrussische regering te steunen dan zou een ge vaarlijke toestand ontstaan, waartegen Dulles nog niet gewaarschuwd heeft en waartegen Amerika nog geen politiek of militair serum in voorraad heeft Vandaar dat Amerika van harte bereid is in de Ver. Naties steun te verlenen aan een onderzoeksactie naar de toestand aan de Turks-Syrische grens. Hierdoor immers kan een eventuele eenzijdige Russische actie worden geweerd en boven dien is de kans geringer, dat ondergeschikte Turkse of Syrische bevelhebbers een incident ontketenen, dat tot groter strijd zou kunnen leiden. Tot zover onze cor respondent in Washington. Zaken. Bitar. die op het ogenblik in New York is. Turkije heeft dinsdag in een brief aan secretaris-generaal Hammarskjöld de Syrische berichten over Turkse troe penverplaatsingen „volkomen vals" ge noemd. Voorts werd in de brief gezegd, dat Turkije gegronde redenen heëft om bezorgd te zijn over de jongste ontwik kelingen in Syrië. In een memorandum, dat bij de Sy rische brief was gevoegd, werd gezegd, dat er een militaire dreiging tegen Syrië bestaat, veroorzaakt door „een onge kende concentratie van Turkse divisies aan de Syrisch-Turkse grens". Deze troe pen, die nog versterkt worden, zijn in een klein gebied gelegerd en zodanig op gesteld, dat elk ogenblik een aanval ge vreesd kan worden. De Turkse militairen hebben kennelijk als leuze „naar Alep po" en zij zeggen dit openlijk. De militaire druk op Syrië hangt samen met andere acties, zoals inmen ging in de Syrische aangelegenheden om een wijziging van de politiek tot stand te brengen of de Syrische regering omver te werpen, aldus het memoran dum. Radio-Cairo meldde, dat alle verloven Russen gebruiken de bekende methode Op de vraag van een der journalisten of hij suggereerde dat de Russische waarschuwingen aan Turkije wellicht bedoeld zijn als voorwendsel voor Sovjet russische actie teg Turkije antwoord de Dulles bevestigend. Het. is een be kende communistische methode, zei hij, dat men, als men iemand wil aanval len, hem eerst beschuldigt van agres sieve plannen. Dat hebben ze ook in Korea gedaan. Toen journalisten daarop vroegen of de wereld nu aan de rand van een oorlog staat zei de minister glimlachend: als men de geschiedenis leest blijkt, dat de wereld altijd aan de rand van een oorlog heeft gestaan. In de laatste drie of vier eeuwen zijn er gemiddeld elke vijf jaar drie oorlogen geweest. De men sen nemen alleen maar aan, dat er geen oorlog zal komen, omdat zij onverschil lig zijn en niet proberen oorlog te voor komen. Alleen als men beseft dat er altijd oorlog dreigt, zal men doelmatige maatregelen nemen om hem te voorko men. Dit wordt tegenwoordig meer be seft en daarom wordt er doelmatiger voor de vrede gestreden. Syrië wendt zich tot de Algemene Vergadering Syrië heeft de Algemene Vergadering der Ver Naties verzocht een Syrische klacht over Turkse troepenconcentra ties aan de Syrische grens te bespre ken. aldus maakte Radio-Damascus gisteren bekend. Het verzoek werd gedaan door de Syrische minister van Buitenlanlse Voorstel van Nederland FONDS ECONOMISCHE ONTWIKKELING Nederland heeft gisteren, samen met tien andere landen in de V.N., een resolutie ingediend om tot oprichting van een Fonds voor economische Ont wikkeling over te gaan. Dit is het oude Sunfed-plan. Deze naam is ech ter prijsgegeven en veranderd in „Economie Development Fund". Het voorstel van Nederland en tien anderen houdt o.m. in, een voorberei dende commissie van ten hoogste elf landen te benoemen, die de regelen zal opstellen, voor het beheer van het fonds en voor de methoden, die het fonds zal volgen voor het kiezen van de projecten, die het financieel zal steunen. De resolutie is behalve door Nederland mede ondertekend door Argentinië, Cey lon, Chili, Egypte, Griekenland, India, Indonesië. Venezuela en Zuid-Slavië. Wind en buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en vanavond zwaar be wolkt met regen. Morgen nu en dan op klaringen, maar ook enkele buien. Krachtige, tijdelijk stormachtige zuide lijke wind, ruimend naar west. iets kou der overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 OKTOBER Zon op: 7.11 uur; onder: 17.42 uur. Maan op: 0.52 uur; onder: 15.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.19 en 23 uur. Laagwater te 5.34 en 18.06 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's van Syrische militairen zijn ingetrokken en wapens zijn uitgereikt aan „volks verzetsorganisaties" in Aleppo, Horns en in het noorden van Syrië. Eveneens uit Egyptische bron komt het bericht, i' de noodtoestand voor het Syrische leger is afgekondigd Gromyko keert rollen om De Sovjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromyko, schrijft in zijn brief aan de voorzitter van de Aige- mene Vergadering, dat „volgens betrouw bare inlichtingen" de Turkse generale staf en Amerikaanse adviseurs uitvoe rige plannen hebben uitgewerkt voor een aanval van Turkije tegen Syrië, die onmiddellijk na de verkiezingen in Tur kije op 27 oktober van dit jaar uitge voerd zou moeten worden. De huidige pogingen om het te doen voorkomen, dat de spanning met be trekking tot Syrië is verminderd, is lou ter camouflage ter misleiding van de openbare mening, zowel in Turkije als in andere landen en ter verzekering van het element van verrassing in de aanval op de vredelievende staat Syrië, aldus Gromyko Een gewapende aanval tegen Syrië van de kant van Turkije, een lid van de NAVO, moet het conflict tot andere lan den uitbreiden, zo meent Gromyko. De Verenigde Staten, het voornaamste lid van de NAVO. verklaarden reeds ope.5#- lijk, met hun strijdkrachten aan de zijde van Turkije rechtstreeks in de vijande lijkheden tegen Syrië te willen ingrijpen en stookten Turkije op, agressie tegen Syrië te plegen. Deze verklaring van de V. S. is een bewijs, dat zij andere landen van de NAVO in het gewapende conflict willen betrekken. Slot op pag. 2 Advertentie 12 maanden all risk verzekerd als U het koopt bij J. A. PIJNACKER Rapenburg 17 - Telefoon 24760 Prinses Gracia en Prins Reinierl van het gedenkteken ter nagedach- aan de Boulevard de Belgique van Monaco tijdens de onthulling I tenis van Koning Albert van België Monaco. Voorzitter der iverkgevers (Speciale berichtgeving) „Waar het vóór alles om gaat en vandaag meer dan ooit om gaat, is dat wij in het moeilijke economische tijdsgewricht, waarin wij ons bevinden, alles moeten doen om te verhinderen, dat de lonen, die de laatste jaren al aanmerkelijk boven de produktiviteitsstijging zijn uit- gelopen, nogmaals een sprong naar boven doen." Dit was één van de waarschuwende geluiden en vermaningen, die voorzitter T. J. Twijnstra van het Verbond van Nederlandse Werk gevers vanmiddag liét horen op de algemene ledenvergadering van dit Verbond, welke vandaag en morgen te Rotterdam wordt gehouden in de Schouwburg aldaar. Diens rede, werd in verband met plotselinge ziekte van de heer Twijnstra voorgelezen door de heer J. Goedhart, hoofd van de weten schappelijke afdeling van het Verbond. wijzen op de noodzakelijkheid om 1,3 mil jard gulden op onze uitgaven te bezui nigen of dit bedrag door meer produk- tie te bereiken. Hierbij valt dan nog te bedenken, dat daarmede de betalings balans slechts in evenwicht zou zijn, maar dat de gemiddeld per jaar nood zakelijke toeneming van onze monetaire reserves nog niet zou plaatsvinden". De achttien-jarige Miss World, de Finse schone Marita Lindhal, tijdens een rondwandeling door Londen gefotografeerd met de wa zige toren van het parlementsge- bouw op de achtergrond. Inconsequentie In zijn pleidooi voor voortgaande verhoogde investeringen en toene mende efficiency en werkzaamheid, waarbij hij zijn persoonlijke visie gaf, oefende de heer Twijnstra daar entegen ook kritiek uit op enkele overheidsmaatregelen. Met betrek king tot de voorstellen het tarief van de vermogensbelasting te verho gen, ivas deze zelfs vrij scherp. De heer Twijnstra zeide in dit verband toch „In de miljoenennota is door de regering aangekondigd, dat zij zal voorstellen het tarief van de vermo gensbelasting te verhogen. Ik acht deze maatregel in de omstandighe den waarin wij op het ogenblik ver keren ongelukkig. Het is voor mij onbegrijpelijk, dat de regering ener zijds maatregelen aankondigt om het zo noodzakelijke sparen te be vorderen en anderzijds tegelijkertijd het resultaat van het sparen, het ge vormde vermogen, aan een zwaarde re belasting wil gaan onderwerpen. Door deze maatregel zou men het effect dat van de bevordering van het sparen verwacht zou kunnen worden grondig bederven. Men mag het toch de spaarder niet euvel dui den, dat ook hij uitziet naar het perspectief dat hem wenkt?" Uitgaven verminderen De heer Twijnstra gaf tevens als zijn pertinente mening te kennnen, dat wij voor een niet onbelangrijk deel het ver loren gegane evenwicht dienen te her stellen door vermindering van de uitga ven. Hij herinnerde er aan, dat in het advies van de SER gesproken werd over een teYugdringen van de bestedingen tot een bedrag van 700 miljoen gulden. In het licht van thans een jaar later kwam het de heer Twijnstra echter voor, dat met dit bedrag te laag werd gemikt, tenzij het gecumuleerde effect van de maatregelen groter zou blijken te zijn dan indertijd werd verondersteld. Spr. concludeerde dan ook, dat onze nationale bestedingen nog verder zul len moeten worden teruggebracht dan in het SER-advies werd voorzien. „Vragen wij ons af, hoeveel het ver schil tussen middelen en bestedingen thans bedraagt, dan kunnen wij daarbij uitgaan van het deficit van onze beta lingsbalans, dat op 650 miljoen gesteld kan worden. Wanneer wij ons baseren op de suppositie van het Centraal Plan bureau, dat van onze bestedingen rond de helft tot een betalingstekort met het buitenland aanleiding geeft, dan zou dit Slot op pag. 2 Ruim 100 procent! „Wanneer men op het hoogtepunt van onze stijgende conjunctuur eens aan alle groepen, die deel hebben aan het economische leven, een schatting zou hebben kunnen vra gen van eigen percentage in de oorzaak van de gestegen welvaart en men zou die percentages hebben opgeteld, dan zou men zeker vèr boven de 100% zijn uitgekomen. Wanneer men nu maar geneigd zou zijn bij het toerekenen van de schuld in minder goede gang van zaken ook hetzelfde percentage op zichzelf toe te passen, dan zou er in ieder geval zijn bereikt, dat al de deelnemende groepen voor méér dan 1010% samen hun schouders onder het herstel zouden zetten"! Aldus de heer T. J. Twijnstra in zijn jaarrede voor het Verbond van Nederlandse Werkgevers. Advertentie JintfM. j Jictttt- I SPECIALIST IR' luxe DAMESSCHOENEN „Kabinet Drees zit op rozen (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president dr. Drees heeft gistermiddag in de Tweede Kamer ver klaard, dat hij twijfelt aan de mogelijkheid van een minderheidskabinet, zoals prof. Oud dat voor ogen staat. Het huidige kabinet zou echter aftreden indien er in de Kamer een meerderheid zou zijn voor een anders samengesteld kabinet. ,,lk heb echter de indruk"aldus dr. Drees, dat er dit jaar bij de algemene politieke beschouwingen naar aanleiding van de Troonrede, meer neiging bestond het kabinet te steunen dan verleden jaar. Het kabinet hoopt een beleid te voeren waardoor het vertrouwen van de Kamer en van brede lagen van ons volk behouden blijft. Inderdaad: het kabinet-Drees zit op rozen, concludeerde prof. Oud bij de replieken. Het had hem teleurgesteld, vooral van de fractieleider van de P. v. d. A., dat deze niet was ingegaan op het betoog over de principiële tegenstelling tussen socialisten en niet- socialisten. In antwoord op onverstaanbare in terrupties van de socialisten, riep prof. Oud terug: „Natuurlijk gaat U er niet op in. U zit ook op rozen. U hebt toch het getal. Wat kan U dan die oppo sitie van een paar liberalen schelen?" „Het eindeloze gepraat over de staats- almacht interesseert ons niet", zei de heer Burger. De statische, tijdloze, prin cipiële beschouwingen zijn een vlucht voor de politieke keuze in de strijd om de sociale rechtvaardigheid. Waartoe lei den die beginselen in de praktijk van alle dag! Dat is wat ons interesseert. Dergelijke theoretische beschouwingen als van de heer Oud horen thuis op de universiteit. „Regeren is niet theoretiseren", zei ook de heer Tilanus (C.H.U.), maar han delen in bepaalde omstandigheden, daar bij natuurlijk geleid door beginselen. Hij kon het principiële betoog van prof. Oud over de almacht van de Staat niet bewonderen. De dingen zijn niet zo eenvoudig als ze in theorie kunnen wor den opgesteld. In antwoord op het betoog van prof. Oud, dat een doelbewuste politiek van bezitsvorming onmogelijk te verwezen lijken is in samenwerking met socia listen, verklaarde prof. Romme, dat hR niet zo pessimistisch is„ want de socia listen zijn al heel wat veranderd in vergelijking met voor de oorlog. De vorige dag had prof. Romme reeds gezegd, dat hij niets voelt voor een minderheidskabinet dat onderhe vig zou zijn aan de zweep van de libe ralen. Daarop antwoordde prof. Oud: „Laat de heer Romme dan maar op passen, dat hij niet, om de zweep van de liberalen te vermijden, onder de knoet van de socialisten terecht komt." Overigens zat er dit jaar weinig pit in het grote politieke debat, dat altijd vooraf gaat aan de behandeling van de diverse hoofdstukken van de Rijksbegro ting. Begin november zullen de alge mene financiële beschouwingen worden gehouden. Slot op pag. 2

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1