1479 Wat doet Adenauer nu Joego-SIavië de Oostzone van Duitsland erkent? KRUIBUS WEERBERICHT Evert Vermeer: „Kroesjtsjef krijgt antwoord op zijn brier' Spaanse stad Valencia door overstromingen ernstig getroffen Tito trok zich niets aan van waarschuwingen uit Bonn en koos zeer gunstig ogenblik Pinay kan niet rekenen op steun van socialisten en (r.k.) MRP 96ste Jaargang DINSDAG 15 OKTOBER 1957 No. 29265 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f. 0.59 per week DAGBLAD Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Antoine Pinay zal eerst morgen aan president Coty meedelen, of hü diens ver zoek tot het samenstellen van een nieuw kabinet kan accepteren of niet. Aan vankelijk hoopte de ex-premier, dat hjj een regering zou kunnen vormen, waarin de socialisten weliswaar niet vertegenwoordigd waren, maar aan welke zij toch hun stemmen hadden willen geven. Naar hem gisteren is gebleken, staan echter zowel de MRP, d.i. de R.-K. Republikeinse Volkspartij, als een deel van de radicalen afwijzend tegenover deze politiek. Zonder hun medewerking kan Pinay echter niets beginnen. ger en op het staatsapparaat, beperking van de kredieten en wijziging van de grondwet. Voor wat Algerije betreft, zou Pinay de oorspronkelijke tekst van de raamwet willen aanhouden en daarin slechts kleine wijzigingen willen bren gen. Naar het schijnt, heeft hij wel het plan, wanneer zijn pogingen vandaag en morgen niet slagen, een verklaring af te leggen, waaruit onomwonden blijkt, welke politieke partij of welke politieke partijen niet bereid zijn ge weest hun medewerking te verlenen. Geringe kansen Nu had hij de laatste dagen in zeer schrille kleuren de economische en financiële toestand van het land kun nen afschilderen en een urgentie-pro gramma kunnen opstellen. Op grond daarvan had hij uiteraard de socialisten in een hoek kunnen dringen en een eventuele verantwoordelijkheid voor zijn niet-slagen op hen kunnen laden. Hij heeft het echter rustiger aan gedaan. Hij heeft een voorlopig regeringspro gramma opgesteld en dat zal hij van daag met de partijleiders bespreken. Hij windt er verder geen doekjes om: de situatie is ernstig, zo heeft hij gezegd, en zy eist de medewerking van ieder een. „Ik wil geen steun van een poli tieke groepering, die niet ook deelneemt aan mijn regering. Men kan met ja of met neen op mijn programma antwoor den". Dat programma is in het kort samen te vatten met: bezuinigingen op het le- JlcttOL Specialist in luxe damesschoenen In het afgelopen weekeinde hebben grote branden voor miljoenen roepiahs schade aangericht in alle delen van de Indonesische archipel, waar wegens het uitblijven van regen gedurende de laat ste maand overal een grote droogte heerst. De grootste brand werd gemeld uit Kandangan, in Zuid-Borneo waar 500 huizen in de winkelwijk totaal verbrand den. De materiële schade bedraagt hier naar schatting 30 miljoen roepiah. Te Djakarta werden gelijk gemeld 20.000 mensen dakloos door een brand in de wijk Angke. Te Makassar zijn vier vrouwen in het vuur omgekomen. Zij waren aan het werk in een opslagplaats van kapok en konden zich niet tijdig in veiligheid stellen. Te Loeboek Linggau, in Zuid-Sumatra, verwoestte een brand een aantal ar beiderswoningen op de rubberonderne ming Belalau. De schade bedraagt hier circa een miljoen roepiahs. Minder troepen in Little Rock De Amerikaanse minister van het le ger, Brucker, heeft medegedeeld, dat de helft van de duizend man federale lucht landingstroepen, die naar Little Rock in Arkansas waren gezonden, weer naar hun garnizoen te Fort Campbell, in Kentucky, terug zullen worden gezonden. Voorts zullen 8500 leden van Arkansas' Nationale Garde, die in federale dienst waren opgeroepen, naar hun haardste den terugkeren; 1800 gardeleden blijven nog in federale dienst. ontvangen oplossingen werd bereikt. Daarbij waren er vele die in een bijzondere vorm waren gegoten. Op korte termijn zullen wij de oplossing van de kruibus en de namen der prijswinnaars bekend maken. 'illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll OPKLARINGEN De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Morgen overdag opklaringen en droog weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur (Opgemaakt te 11.15 uur). 16 OKTOBER. Zon op: 7.08 uur; onder: 17.47 uur. Maan op: 23.36 uur; onder: 14.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.46 en 20.10 u. Laagwater te 3.15 en 15.35 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. grote schade (Speciale berichtgeving) Naar aanleiding van een brief van de Russische partijsecretaris Kroesjtsjef, die de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Evert Vermeer, door de ambassaderaad van de Sovjet-Unie in ons land, de heer Kuznetzof, werd overhandigd, deelde de heer Vermeer ons gisteren te Amsterdam mede, dat hij op dezi korte brief, die het stem pel „geheim" droeg en die in de Rus sische taal was gesteld doch van een afschrift in bet Nederlands was verge zeld, in het openbaar en binnen en kele dagen zal antwoorden. Hoewel de heer Vermeer voordat nader overleg met het dagelijks bestuur van de partij heeft plaatsgevonden, niet in details op het schrijven kon ingaan, meende hij toch als zijn persoonlijke mening te kunnen stellen, dat er een antwoord zou komen. Hij legde er de nadruk op, dat het standpunt van de P. v. d. A. ten opzichte van het com munisme overbekend is en geen enkele wijziging zal ondergaan. De partijvoor zitter deelde verder mee uit Noorwegen te hebben vernomen, dat de Noorse socialistische partijleider eenzelfde schrijven had ontvangen. Kroesjtsjef heeft in de brief gevraagd of de heer Vermeer er toe wil mee werken, dat in het Midden-Oosten geen oorlog zal ontstaan. In Willemstad op Curasao is het internationale hotel „El Curasao" in tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten geopend. Op de foto een luchtopname van het nieu we hotel, dat gebouwd is tussen de muren van het oude Waterfort. De heer Vermeer kon niet met zeker heid zeggen of de Prawda op de vijf tiende oktober de brief in haar geheel zou publiceren. Wel had hij enige aan wijzingen, dat dit zou geschieden. Kroesjtsjef had de heer Vermeer „met innig respect" begroet in zijn schrijven, zo onthulde hij. Meer kon de heer Ver meer er echter niet over mededelen, voordat overleg heeft plaatsgevonden met het dagelijks bestuur. Fabelachtig De Spaanse stad Valencia, die een half miljoen inwoners telt, is door overstromingen van de rest van Spanje afgesloten. Volgens de gou verneur zouden er twaalf mensen om het leven zijn gekomen. Men vreest echter, dat er veel meer slacht offers zijn. Er zijn berichten ,die spre ken van twintig, er zijn er ook. die zeggen veertig, er worden zelfs getal len over de honderd genoemd. Maar door de enorme ravage is een juiste raming van het aantal slachtoffers onmogelijk. Meer dan vijftig kilometer van de oevers van de door de zware regenval gestegen rivier, de Turia, zijn door het water weggespoeld. Telefoonlijnen wer den verbroken, wegen geblokkeerd en vele dorpen volkomen geïsoleerd. Grote stukken in cultuur gebracht land kwa men blank te staan en vele huizen stortten in. De overstroming kwam in twee gedeelten. De eerste gisterochtend vroeg, de tweede omstreeks drie uur 's middags. Deze was veruit de ergste, maar vele levens werden gered, omdat reeds honderden personen uit de laag gelegen gebieden waren geëvacueerd. Toen gisteravond de gouverneur weer telefonisch contact kon opnemen met Madrid vertelde hij. dat van de stad uit wanhopige pogingen worden ge daan om de wegverbinding weer te her- stellen met het oog op de voedselvoor ziening van de stad: Vele mensen moes ten de nacht op de daken van huizen' doorbrengen. Duizenden Valencianen zijn bovendien het slachtoffer van de Aziatische griep geworden. De schade was volgens de gouverneur „fabelachtig groot". Vijf en zeventig procent van handel en industrie van de stad is ver lamd. Twee kruisers en een mijnenve ger zijn intussen op weg gegaan om bij het reddingwerk te helpen. Het is hard nodig, op sommige plaatsen staat het water in Valencia twee meter hoog. de meeste kleine boten in de haven zijn weggespoeld. In het gemeentehuis en andere openbare gebouwen zijn talrijke slachtoffers van de watersnood onder gebracht. De vierduizend inwoners van het plaatsje Jerica, ong. 65 km. van Valencia, zijn gevlucht naar hoger ge legen terreinen. Alles bij elkaar een bijna catastro fale slag voor Valencia, dat slechts 18 maanden geleden zijn sinaasappe- lenoogst verloren zag gaan door vorst en hard doende was zich van dit grote verlies te herstellen. In bijna alle delen van Spanje ko men de hulpacties echter al op gang. Enkele reddingbrigades zijn ook over land al onderweg, maar door de slechte toestand van de wegen is hun aankomst vertraagd. (Van onze correspondent in Bonn) lijkheid bestaat thans, dat andere lan den het voorbeeld van Joego-SIavië zul len volgen. Wij denken hierbij o.a. aan Egypte, Syrië en India. Het laatste be slissende woord -al ook ditmaal, zoals reeds zo vaak, door dr. Adenauer wor den gesproken. Hij heeft gisteren al in West-Berlijn, waar hij aan de opening van de nieuwe Bondsdag deelneemt, ge ruime tijd met Von Brentano over de aangelegenheid beraadslaagd, maar het standpunt van de regering, dat wil dus feitelijk zeggen: van Adenauer, kan pas vandaag worden Hekend gemaakt. Een weliswaar niet zeer bevredigende oplossing zou kunnen zijn, dat de West- duitse ambassade in Belgrado blijft voortbestaan maar dat de opengekomen post van ambassadeur voorlopig nog niet wordt bezet. De Joegoslavische ambassadeur in Bonn. Kveder, heeft inmiddels al ver klaard. dat Tito's besluit volgens hem geen grote uitwerking op de verhouding tussen Bonn en Belgrado behoeft te hebben. In brede kringen in West-Duitsland meent men. dat het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen West- Duitsland en Joego-SIavië in het belang van het ene noch in dat van het andere ligt. Men acht het onwaarschijnlijk, ja, zelfs uitgesloten, dat enige staat, die thans tot de bondgenoten van de Bondsrepubliek behoort, het voorbeeld van West-Duitsland zou volgen. Vandaag bespreking met partijleiders van zijn voorlopige regeringsprogramma In de Perzische hoofdstad is het huwelijk voltrokken tussen Prinses Shahnas Pahlevi, dochter van de Perzische Sjah. en de zoon van de eerste minister van Perzië. Zahedi. Het bruidspaar na de plechtig heid met links op de foto de Sjah en zijn echtgenote. (Van onze Parfjse correspondent) Indonesië Nobelprijs voor oud- minister Pearson Het Nobelcomité van het Noorse par lement heeft gisteren meegedeeld, dat het de Nobelprijs voor de vrede voor dit jaar heeft toegekend aan de voormalige Canadese minister van Buitenlandse Zaken Lester Pearson. De prys bedraagt 208.628 Zweedse kronen (ongeveer 140.000 gulden». Het comité besloot de prijs voor 1956 niet toe te kennen. Pearson werd in 1948 minister van Buitenlandse Zaken. Hij was toen am bassadeur in Washington. Hij behield zijn ministersfunctie totdat de liberale regering in juni jJ. bij de algemene ver kiezingen werd verslagen. Pearson, die 60 jaar is, is een der oprichters van de Noordatlantische Verdragsorganisatie (NAVO). De Westelijke mogendheden wensten hem indertijd als eerste secretaris-gene raal der V.N., maar zijn verkiezing werd verhinderd door de Sovjet-Unie, die de Noor Trygve Lie in die functie wilde zien. In november jJ. tijdens de Suez- crisis vloog Pearson naar New York, waar hij voor de V.N. zijn plan uiteen zette voor een politiemacht der inter nationale organisatie, welke zich tussen de strijdende partijen zou moeten lege- West-Duitsland ziet zich voor een uiterst lastig probleem gesteld nu Joego- SIavië het voornemen te kennen heeft gegeven de communistische Oostzone van Duitsland als een zelfstandige staat te erkennen en er diplomatieke betrekkingen mee aan te knopen. Moet Bonn dientengevolge zijn relaties op diplomatiek gebied met Belgrado nu afbreken of niet? Men had deze stap van maarschalk Tito al geruime tijd zien aankomen, vooral sedert hij een paar weken geleden tijdens het bezoek van de Poolse leider Gomoelka aan Belgrado openhartig had verklaard, dat hq de „Duitse democratische republiek" in feite al als een staat had erkend. Tot het laatste ogenblik toe hebben de politici in Bonn zich echter met de ijdele hoop bedrogen, dat het misschien nog niet zo'n vaart zou lopen en dat Tito niet tot een officiële erkenning zou overgaan. In buitenlandse diplomatieke kringen te Bonn was men daarentegen al lang van opvatting geweest, dat Tito niet halver wege zou blijven staan. Pfleiderer wilde andere koers De Bondsregering heeft er altijd op gewezen, dat zij zelf alleen maar als de enige rechtmatige vertegenwoordigster van het hele Duitse volk mocht worden beschouwd en dat zij daarom geen di plomatieke betrekkingen kon onderhou den met staten, die het communistische regime in de Oostzone hadden erkend (de Sovjet-Unie vormt sedert ongeveer twee jaar de enige uitzondering!). De Westduitse minister van Buiten landse Zaken Von Brentano heeft dit overigens verleden woensdag nog in een redevoering voor de CDU-fractie in Bonn herhaald. Iedereen wist onmid dellijk. dat dit als een duidelijke waar schuwing aan het adres van Tito was bedoeld, maar Tito heeft er zich, zoals men thans kan zien, niet door laten in timideren. Tito is trouwens altijd een eigenzin nige figuur geweest, die er behagen in schept er de nadruk op te leggen, dat zijn land mans genoeg is een zelfstandi ge politiek te voeren. Titó vond dat men op den duur onmogelijk kon volhouden, dat er maar één en niet twee Duitse staten bestaan. Ogenblik goed gekozen Maarschalk Tito heeft van psycholo gisch en van tactisch standpunt beke ken het tijdstip voor de erkenning van de „Duitse democratische republiek" meesterlijk gekozen, want, ten eerste: de Westduitse ambassadeur in Joego-SIa vië. Pfleiderer, is juist de vorige week tijdens een oponthoud in West-Duits land overleden (hij had minister Von Brentano verslag uitgebracht over de jongste politieke situatie in Joego-SIa vië en hij had hem gewaarschuwd, dat Tito zijn plan toch wel zou uitvoeren) ten tweede: West-Duitsland heeft nog geen nieuwe bondsregering. Die kan pas worden gevormd, wanneer Adenauer eerst tot kanselier is benoemd: ten der de: de nieuwe Westduitse Bondsdag ver keert nog in een embryonaal stadium, hij komt vandaag pas voor het eerst in de nieuwe Kongreszhalle in Berlijn bij een. Daarbij komt nog dat Tito zelf binnenkort naar Moskóu reist, waar hij o.a. Walter Ulbricht zal ontmoeten. Het zou misschien enigszins pijnlijk zijn wanneer zijn eigen'staat de Duitse de mocratische republiek dan intussen nog altijd niet had erkend, hoewel het aan de andere kant heet, dat hij persoonlijk niet al te veel met Ulbricht op heeft. Verschil van mening De pas overleden ambassadeur Pflei derer. die de landen van het oosten door zijn langjarige ervaringen als diplomaat uitstekend kende, heeft er in de laatste tijd voortdurend op aangedrongen, dat West-Duitsland zelf moest beginnen zijn voelhorens meer naar het oosten uit te steken. Hij was er o.a. een voorstander van, dat de Bondsrepubliek betrekkingen met Polen zou aanknopen, hoewel dat land ook tot het blok der staten achter het ijzeren gordijn behoort. Hij meen de. dat het initiatief daartoe beslist van West-Duitsland zelf moest uitgaan. Pfleiderer ergerde zich over de grote witte plekken op de landkaart, die door de staten werden gevormd waar de Bondsrepubliek nog altijd geen diploma tieke vertegenwoordigers heeft. Maar minister Von Brentano en staatssecre taris Von Hallstein konden het niet in alle opzichten met Pfleiderers opvattin gen eens zijn. Het laatste woord moet nu van dr. Adenauer komen iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiii Gisteren om 12 uur werd de Wanneer Bonn thans voet bij stuk houdt, zou het thans een einde moeten maken aan de betrekkingen met Joego Slavië. Doet het dit niet, dan kan de hele wereld zeggen, dat het wel van- tevoren veel misbaar heeft gemaakt, maar dat het. toen puntje bij paaltje kwam zijn woord niet hield. De moge- inzendingstermijn voor dc krui bus, de begin oktober uitge schreven herfstprijsvraag, ge sloten. Aanvankelijk was het aantal inzendingen niet groot, doch de laatste dagen hebben een stroom oplossingen ge bracht, zodat in totaal toch het zeer grote aantal van Vergelijking plannen „Reijens" en „Wilsveei?" De beraadslaging over het .Plan Wilsveen" tot stichting van een nieuwe stad, die gistermiddag op de agenda van de Haagse gemeenteraad stond, is voorlopig uitgesteld. De burgemeester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M. Th. Kolfschoten zeide het juister te achten het dezer dagen door het gemeentebe stuur van Pijnacker gepubliceerde .Plan Reijens" te vergelijken met het .Plan Wilsveen" voor deze kwestie in het openbaar besproken wordt. ren. Het grootste contingent van de politiemacht wordt gevormd door Ca nadezen. Pearson heeft jaren lang on vermoeibaar voor een permanente strijd macht der V.N. geijverd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1