Selwyn Lloyd wil niets weten van eenzijdige staking van bomproeven Londen neigt tot vrijhandelszone met landen op Europa's vasteland WEERBERICHT Dit betekent immers geen einde van produhtie van de H-wapens, verklaart hij in Brighton Verguisde staatsman bejubeld Fa. D KRET Zn. Overtuigende rede van Eccles die nieuwe wegen wil inslaan TLatci UW KRUIBUS AL BINNEN? Als derde formateur gaat Pinay pogen Frans kabinet te vormen NEUROTONIC 96ste jaargang ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 No. 29263 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 \J VUUK L,HlUIl.IN Ü.1N U1V10 I KUrv per kwartaal: f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67058 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Forse rede van Brits minister (Van onze Londense correspondent in Brighton) De lijn, welke zich in de Britse politiek van dit ogenblik aftekent, is, zoals op het conservatieve congres in Brighton duidelijker dan ooit is gebleken, dat het Westen zich over de hele linie, diplomatiek, militair en ook economisch blijft schrap zetten tegen elk opdringen van de communistische landen. De vaak wegens het Suez-echec verguisde Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buiten landse Zaken, was gisteren de grote man, die werd bejubeld, nadat hij in een forse rede had betoogd, dat, zolang de onzekerheid over de Russische bedoelin gen voortduurt, Engeland op zjjn hoede moet blijven. Hjj wil zelfs niets horen van eenzijdige staking van de H-bomproeven door Engeland, zoals door Aneurin Bcvan namens de Labour-oppositie was voorgesteld. Lloyd zei, dat dit geen zin heeft, aangezien de stopzetting van de proeven geenszins stopzetting betekent van de bom-produktie zelf. Hieruit blijkt, dat Lloyd op een moment, dat de Russen weer scherper gaan worden na hun succes met de kunst-satelliet, niets verwacht van stopzetting van de bomproeven als poging tot ontspanning. Hij noemde het Verdrag van Bagdad een van de weinige stabiliserende fac toren in het Midden-Oosten en verzette zich tegen het denkbeeld dat Engeland een neutrale derde macht diende te vormen, omdat een verenigd Westen staat en valt met de Brits-Amerikaanse samenwerking. Engeland zal zijn positie als wereldmacht moeten handhaven ook om zijn invloed te vergroten door mid del van de technische hulpprogramma's, waarin de Britten het grootste aandeel van alle landen vervullen. Dl partij-veteraan Walter Elliot, wiens echtgenote voorzitster der conferentie is, ontving grote bijval, toen hij een lans brak voor de betekenis van de geeste lijke waarden in de worsteling tussen Oost en West. Indien de geleerden en technici de handen niet ineenslaan, is de vrije wereld tot ondergang gedoemd. De NAVO moet meer zijn dan uitslui tend een militair verbond, zei hij. De conferentie aanvaardde eenstem mig de congres-resolutie, dat de levens belangen van Engeland zelf de basis dienen te vormen van de Britse buiten landse politiek, hoewel de beginselen en doeleinden van de Verenigde Naties vol ledig worden gesteund. Deze resolutie Zelfs Bevan wil op basis van kracht onderhandelen Zelfs Bevan erkende volgens Lloyd thans dat het dwaasheid is om te on derhandelen anders dan op basis van kracht. Het motief van Lloyds rede was, dat nog niet is gebleken, dat de Russen zijn veranderd en dat zij het doel van een wereldrevolutie hebben opgegeven. Gezien het Sovjetrussische gewroet in het Midden-Oosten dient de Russiche resolutie in de Verenigde Naties over niet-inmenging als humbug te worden beschouwd. Desalniettemin kunnen de dingen een gunstige wending nemen in de richting van een waarachtig vreed zaam samengaan. Ondanks de bedrei ging moest daarom volgens Lloyd naar verbetering van de betrekkingen met het Russische volk zelf worden gestreefd. illilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll'lllllllllllllll""""" Spoetnik In Berlijn gaat het volgende grap je over „Spoetnik", de Russische aardsatelliet. ,,Heb je het laatste nieuws ge hoord over Spoetnik", vraagt de een. „Nee, wat voor nieuws", zegt de ander. „Hij is in Amerika geland en heeft er politiek asiel ge vraagd". illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Maandag overleg met de regering (Van onze Haagse redactie) A.s. maandag zal er een onderhoud plaats vinden tussen een delegatie uit de Stichting van de Arbeid en enige leden van de regering. Het overleg zal gaan over de sociaal-economische toestand in het algemeen en in het bijzonder over de gevolgen hiervan op het gebied van de lonen en prijzen. De ministers Suur- hoff en Zijlstra zullen bij dit overleg het regeringsstandpunt uiteenzetten. Gemeenschappelijke lijst- A.R. en C.H.U. in Den Haag (Van onze Haagse redactie) In Den Haag hebben de AR en CHU besloten om by de komende raadsver kiezingen volgend jaar met een gemeen schappelijke lijst uit te komen. Lijst aanvoerder zal een CHU-man zijn. De kandidatenlijst zal in totaal uit 10 namen bestaan, 6 AR en 4 CHU. Reeds gedurende lange tijd bestond er al samenwerking tussen de AR en de CHU in Den Haag en thans zijn de banden zo nauw aangehaald, dat men unaniem besloten heeft met een ge meenschappelijke lijst uit te komen. IBREESTI?.I73«TEL.23357I Advertentie LOODG1ETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 Leiden Telefoon 20Ö23—24350 Koudere nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Koudere nacht met plaatselijk mist en hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag op de meeste plaatsen zonnige perioden en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Aanvankelijk weinig wmd. later matige en langs dp Wadden, kust krachtige wind tussen zuid en zuidwest. (Opsemaakt te 11.15 uur), 13 OKTOBER Zon op: 7.03 uur; onder: 17.53 uur. Maan op: 20.28 uur; onder: 11.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.34 en 17.49 u. Laagwater te 1.29 en 13 34 uur (14/10 hoogwater te 6.11 en 18.26 uur, laagwater te 2 en 14 ïo uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een Bijvoegsel. Mariner maakte noodlanding op Valkenburg Tijdens de gistermiddag gehouden vliegdemonstraties op het Marinevlieg kamp Valkenburg ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de Ma rine Luchtvaartdienst kreeg een van de nieuwe Mariner-amfibievliegtuigen, de P-307, een motorstoring tijdens de vlucht. Het toestel maakte 'n voorzorgs noodlanding op een landingsbaan van het vliegkamp en werd daarbij licht be schadigd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De demonstraties vonden verder onTestoord voortgang. vormde in zekere zin een naklank van de Suez-actie, welke door eenzelfde be sef werd ingegeven. Selwyn Lloyd maakte met aanhalin gen van de secretaris-generaal der Ver enigde Naties Hammerskjöld nog eens duidelijk, dat de Verenigde Naties geen werkelijk wereldgezag kunnen uitoefe nen. Tibet geen provincie van Rood-China Die noot was te hard Rood-China heeft tenminste 91.6 pro cent van zijn communistische ambtena ren uit Tibet teruggeroepen en heeft tij delijk zijn poging om van het „dak der wereld" een communistische provincie te maken opgegeven, aldus blijkt uit vrij dag te Hongkong uit Lhasa ontvangen bladen. In de komende zes jaar zullen geen pogingen worden gedaan sociale hervormingen in Tibet in te voeren, een aantal Chinese scholen zal worden ge sloten, waar mogelijk zal het plaatse lijk gezag worden teruggegeven aan Ti- betanen en het aantal Chinezen in Ti bet zal ingTijpend worden beperkt. Het communistische leger zal in het land blijven. Fr znl'en, zo is medege deeld, krachtige maatregelen worden ge nomen tegen ieder, die opstanden ont ketent. Mits de landbouw niet benadeeld wordt Ook Gemenebest wil, dat Engeland met Europa meedoet (Van onze Londense correspondent in Brighton) De Britse regering, welk, zolang de onderhandelingen over de Europese markt nog voortduren, het been wenst stijf te houden, gaat voort te verkon digen, dat landbouwprodukten buiten de vrijhandelszone moeten worden gehou den. Ook de minister van Handel. Sir David Eccles, die gisteren op het partij congres der Conservatieven in Brighton het woord voerde, week hier niet van af. Het Britse standpunt is, dat de Europese landen zelf ook hun landbouw niet vol komen onbeschermd willen laten. Voor Engeland klemt dit te meer, omdat het als industriële natie slechts weinig land bouw bezit. Bovendien zijn de dominions voor hun afzet op de Britse markt aan gewezen. Maar dit alles betekent niet, dat de Britse regering de dingen bij het oude wil laten. Wjj zullen voortgaan, zei Eccles, onze landbouwers te beschermen, zoals elke andere regering zulks op de een of andere wijze doet. De Europese landen willen echter, zo legde hij uit, geen vrij handel in landbouwprodukten, maar een zogenaamde beheerste markt (managed market). Eccles verklaarde, dat de Britse regering volkomen bereid is met hen over dit plan van gedachten te wisselen. Mits het plan de Britse landbouw niet bena deelt, is Engeland bereid tot samenwer king met het vaste land. Naar elkaar toegroeien Deze verklaring van Eccles is geheel in overeenstemming met de reeds lang Advertentie bestaande verwachting, dat er over de landbouwprodukten en -levensmiddelen, wat de vrijhandelszone betreft, tenslotte een middenweg zal worden gevonden, doordat de Europese en Britse stand punten naar elkaar toegroeien. De voor gestelde congres-resolutie over het Euro pese vrijhandelsplan, welke na het kri tische debat en de heldere uiteenzetting van Eccles met overweldigende meerder heid van stemmen werd aanvaard, stelt uitdrukkelijk vast, dat de landbouw bui ten het vrijhandelsplan moet worden gehouden, maar dit blijkt nu min of meer een slag in de lucht te zijn, aangezien er, zoals hierboven uiteenge zet, zo goed als zeker andere wegen zul len worden gevonden om de landbouw er Indirect toch bij te betrekken. De Duitse concurrentie... Hoewel de conferentie huiverig stond tegenover de Europese vrijhandelszone, besefte men tenslotte, dat dit een onver dacht Engels plan was en niet een Europese samenzwering tegen Engeland. De Britten kunnen zich niet veroorloven buiten de Europese kring te bljjven, wil len zij tegen West-Duitsland kunnen concurreren. De conferentie verzoende zich dan ook met het plan, nadat Eccles duidelijk had gemaakt niet alleen dat alle elf Gemenebestlanden, zoals op de jongste bijeenkomst in Canada is ge bleken, willen dat Engeland mee doet met Europa, maar dat het Europese denkbeeld ook tot een gans nieuwe ont wikkeling binnen het Gemenebest heeft geleid. Men heeft namelijk 27 jaar na „Ottawa" besloten tot een nauwere eco nomische samenwerking, welke men tot dusver altijd had geschuwd. Het Ge menebest is van mening, dat wat Europa kan doen, het zelf nog veel beter kan doen! Langdurige ovatie Een andere reden voor de nieuwe sa menwerking is, dat alle Gemenebest- landen lijden aan een tekort aan kapi taal voor verdere economische ontwik keling en thans hun krachten op dit gebied willen samenbundelen. Het plan voor vrijhandel tussen Canada en Enge land heeft tijd nodig om te rijpen, zei Eccles, maar begint reeds vruchten af te werpen. Alle Canadese regerings departementen zullen voortaan artikelen, die ze in eigen land niet kunnen krijgen in Engeland bestellen. Brits Columbia gaf deze week de grootste order voor turbo-generatoren, welke ooit van de andere kant van de oceaan in Engeland is ontvangen. Eccles wekte Engeland op om niet alleen moedig te zijn aan het thuisfront in de strijd tegen inflatie, maar tevens moed te tonen buiten de grenzen. De conferentie reageerde hierop met een langdurige ovatie. Een nieuwe tijd is, naar in Brighton verheugend duidelijk bleek, tenslotte ook in de zelfgenoegzame Britse wereld aan gebroken De laatste dagen hebben we een bevredigend aantal oplossingen ontvangen van de „KRUIBUS", onze herfstprijsvraag waarvan de inzendingstermijn maandag a.s. om 12.00 uur des middags sluit. Maar toe kunnen ons toch niet voorstellen, dat dit alle op lossingen zijn die onze - trouwe en schrandere - schare puzze laars weet op te brengen. Is Uw oplossing er al bij? Of hebt U de inzending tot het laatste moment uitgesteld. Denkt U er in dat geval om, dat van uitstel geen afstel mag ko men, en dat dit laatste uur on herroepelijk maandag om 12 uur heeft geslagen? Oplossingen welke wij daarna ontvangen dingen niet meer mee naar de vele prijzen. Koning Gustaaf Adolf van Zweden brengt op het ogenblik een ..weten schappelijke vakantie' door in San Giovannale ten noorden van Rome, waar onlangs een Etruskische graf kelder is ontdekt. De koning die een verdienstelijk amateur-archeoloog is, in actie tijdens de opgravingen waaraan hij deelneemt. Minister Hofstra: valuta onrust verdwenen Met de gulden gaat het uitstekend Gistermiddag meerde de „Maasdam" van de Holland-Amerika Lijn aan de Wiiheiminakade te Rotterdam. Aan boord troffen wij minister J. H. Hofstra, terugkerend van de conferentie van gouverneurs van het Internationale Mo netaire Fonds en de Wereldbank. De allereerste vraag die hem gesteld werd, was of hrj nu een harde gulden had meegebracht. Minister Hofstra lachte eens en zei: „O ja, uitstekend". Het probleem van de waardevastheid van het geld had in het centrum van de belangstelling gestaan veel meer dan en kele jaren geleden het geval genoemd kon worden. Men kan nu wel zeggen, dat de valu ta-onrust verdwenen is, aldus de minis ter. Minister Hofstra meende voorts te hebben kunnen constateren, dat alle discussies en redevoeringen eigenlijk liepen langs de lijn, zoals het kabinet in Nederland dat heeft uitgestippeld bij de begroting en dat in internationaal verband zo duidelijk de bevestiging ge vonden kon worden van de weg, die Ne derland wil inslaan. Het in het buiten land ingenomen standpunt achtte hij een morele ruggesteun voor wat wij hier zelf willen doen. Op een vraag naar de mening van de minister, hoe hoog de rentestandaard in Nederland zich zal kunnen ontwikkelen, antwoordde de minister met nadruk, een ontspanning veel waarschijnlijker te achten dan een voortgaande stijging. Wij hebben langzamerhand wel de top bereikt, was zijn mening, er echter aan toevoegend, dat in het economische le ven voorspellingen niet altijd even ge makkelijk zijn te maken. Het lieftallige Amerikaanse film sterretje jayne Mansfield heeft uiteraard nu zij in ons land verblijft cok een bezoek gebracht aan het in de Rotterdamse haven liggende vliegdekschip Tarawa van de Ame rikaanse marine. Toen zij per heli kopter het dek van het schip na derde, lieten de opvarenden op deze manier al weten, hoe welkom zij hier was Maar zelf schat hij zijn kansen gering (Van onze correspondent te Parys) Na twee langdurige besprekingen op het Elysée met de president der Franse republiek, heeft gisteravond de conservatieve oud-premier Antoine Pinay tegen over de journalisten verklaard, dat hij tenslotte was bezweken voor de aandrang van het staatshoofd en nu als numero drie ging pogen een Franse regering te formeren. Uit de toon van zijn woorden en de uitdrukking van zjjn gezicht schenen wjj wel op te mogen maken, dat Pinay inderdaad maar heel weinig gevoelde voor de opdracht, die hem zojuist verstrekt was. Het is dan ook een opdracht, die tot mislukking schijnt gedoemd. Geen enkele meerderheid ploeg. De tegenstellingen tussen links en rechts nemen steeds scherpere vormen ZOnder de socialisten aan en het voornemen van Pinay om geen nieuwe belastingen te heffen, die De parlementaire stukken zijn nog daarentegen door de socialisten onver- altijd zo gelegen, dat momenteel geen mijdelijk worden geacht, dreigt bij voor- enkele meerderheid gevormd kan wor- baat al de eerste klip te worden, waarop den zonder de medewerking of althans zijn regering zal moeten stranden! de toestemming der socialisten. Dat de socialisten zitting zullen nemen in een kabinet, dat door een conservatief be stuurd wordt, is uitgesloten en in hun weigering zullen zij zeker door de ka tholieken worden nagevolgd. Pinay zal dus wel genoodzaakt worden zijn minis ters in de eigen gelederen en in de rechtse kring te zoeken. Het is mogelijk dat de almachtige socialistische leider Guy Mollet, die tot dusverre zelf in zijn formatiepoging ste ken bleef, uit hoffelijkheid Pinay even kalm zijn gang zal laten gaan. Wellicht mag hij zelfs met zjjn ploeg voor de Kamer verschijnen en heel misschien zullen de socialisten zich bij de stem ming dan wel onthouden, zodat een nieuw kabinet-Pinay inderdaad zal kun nen beginnen. Maar met dat begin zou in dit gunstigste geval geen lang leven kunnen zijn beschoren aan de nieuwe Britse Koningspaar vandaag vertrokken Koningin Elizabeth var. Engeland is hedenochtend, vergezeld door haar echt genoot, de Hertog van Edinburgh, per vliegtuig uit Londen naar de Canadese hoofdstad Ottawa vertrokken. Het Britse koningspaar, dat ruim dertien uur na zijn vertrek in Ottawa wordt verwacht, zal een officieel bezoek van tien dagen aan Canada en de Verenigde Staten brengen. Advertentie - NEEM zenuw hal merend NIET VERDOVEND.... MAAR GENEZEND I Pakistan heeft een nieuwe regering nodig Hoesein Sjaheed Soehrawardy, de pro-Westerse advocaat, die sinds sep tember van het vorige jaar premier van Pakistan is geweest, heeft vrijdag zijn ontslag ingediend, nadat zijn coalitie partner, de Republikeinse partij had verklaard hem niet meer te zullen steu nen. De Republikeinen nemen het de pre mier kwalijk, dat hy kritiek heeft ge oefend op hun voorstel om West- Pakistan op taalkundige basis in vier provincies te verdelen. Het ontslag van Soehrawardy is door de president aanvaard. De premier heeft zich echter bereid verklaard in functie te blijven tot er een nieuwe regering is gevormd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1