I M.L.D. vierde heden op Valkenburg jubileum met parade en ouderdag A Vlieg- en reddingsdemonstraties VRIJDAG II OKTOBER I8S7 Leids conservator onderzocht Batakse handschriften in Dublin De Nederlandse Organisatie voor Zui- ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. P- Voorhoeve, conservator aan de Oosterse afdeling van de Leidse Univer- siteitsbibliotheek. een subsidie verleend om in Dublin een aantal Batakse hand- gchriften te bestuderen. Bovendien stelde Z.W.O. een camera en films te zijner beschikking om deze manuscripten te fotocopiëren. Dr. Voorhoeve, die thans uit Dublin is teruggekeerd, vertelde ons, dat de Batakse handschriften, die hij in Dublin j bestudeerd had. het eigendom zijn van Sir A. Chester Beatty. Deze Engelsman, i die een groot vriend van Sir Winston Churchill is, heeft in de loop der jaren rijke verzamelingen boeken,-handschrif ten en schilderijen aangelegd, waaronder doeken van Vincent van Gogh. Na de oorlog verliet hij Engeland om zich in Dublin te vestigen, waar hij een be roemd geworden privé-bibliotheek liet bouwen, bekend onder de naam van de „Chester Beatty Library". Het aantal Batakse handschriften in zijn bibliotheek 'aanwezig, bedraagt op het ogenblik 31; ten tijde van dr. Voorhoeve's bezoek was dit 27. De bedoeling, die dr. Voorhoeve met de bestudering dezer manuscripten had, was het verzamelen van vergelijkings materiaal om een catalogus samen te stellen van de Batakse handschriften, die de Universiteitsbibliotheek bezit. Bij zijn bezoek aan de Chester Beatty Library heeft dr. Voorhoeve veel noti- f ties gemaakt en als hulpmiddel voor de beschrijving verscheidene notities ge nomen. De helft van de in Dublin aan- jwezige Batakse handschriften is com pleet, gaaf en goed en afkomstig uit alle delen van de Ba'taklanden. Dat er ook manuscripten van wat mindere kwaliteit Jzijn, komt doordat de collectie pas in de i laatste vijftig jaar werd samengesteld uit hetgeen antiquairs en boekhandela ren uit Europa hem aanboden. Dr. van der Tuuk verkeerde in een gunstiger positie, omdat deze tijdens zijn verblijf in de Bataklanden zelf een keus kon maken, al staat daar weer tegenover, dat de door hem verzamelde manuscripten alleen afkomstig zfjn uit Najaarsmodeflitsen bij V. en D. Baret en cleche-heed zeer modern i (Van een bijzondere medewerkster) Voor de laatste maal in dit seizoen werd gisteren bij V. en D. door vier (mannequins getoond hoe men zich in de herfst en winter het best zal kunnen kleden. Vlotte mantels van mooie warme stoffen, zoals bouclé en velours of het moderne tweed en enkele bontmantels, gecompleteerd met modieuze hoeden en afgewisseld door eenvoudige middag- en gracieuze avondjaponnen vroegen we derom aller aandacht. De hoeden zijn dit jaar buitengewoon mooi, zowel wat kleur als materiaal be treft, Beige domineert in velerlei nuan ces. deze tint is immers met veel te combineren. Zeer en vogue is de hoed, die geïnspireerd is op de baret. Hier naast zagen we cloche hoeden of met Kii opstaande rand, die het gezicht ge heel vrijlaten. De pothoed is weer hele maal „taboe". Vermeldingswaard is een rechte olijf groene mantel met mooie knopen van gedraaid hout. Naast de tweed mantels waren er enkele exemplaren in visgraat dessin. Mooi van model was een tweed mantelcostuum, waarvan het rugpand V-vormig naar beneden nauw toelopend was verwerkt. De mantels zijn vaak met teddy ge voerd. Een autocoat van imitatie suède, dus niet zo kostbaar, eveneens met teddy gevoerd, vonden wij ^eer praktisch. Een nieuwtje op modegebied is de avondrok van teddy. We zagen hiervan een oranje met witte jersey-avondblouse. De getoonde jumpers in effen of jacquard weefsels waren alle lang van model. Bijzonder was 'n a-symmetrisch verwerkte, cerise-rode jurk gegarneerd met zwarte knoopjes. Naast effen stof voor japonnen zagen we ook veel ruitjes- en streep-dessins. Eenvoudig, maar niet temin chique vonden we een japon in een klein bruin ruitje, de rok bestond uit platte plooien. Zeer en vogue zijn de goudkleurige uit Italië geïmporteerde ceintuurs, die in combinatie met avond blouses en dito rokken gedragen kunnen worden. Verschillende avondjurken, zo wel romantisch jeugdige, als meer ge poseerde creaties passeerden de revue. Voor het Jonge meisje was er een beel dig wit met blauw gebloemde nylon Japon met bijpassende stola. Lampionoptocht van speeltuinvereniging Sluitingsfeest De Krekels De winter is in aantocht en dan !*ordt het tijd de speeltuin te sluiten. Het bestuur van de Speeltuinvereniging '..De Krekels" heeft de sluiting nu eens 'Piet met een feest gepaard doen gaan. Gisteren verzamelden de kinderen zich op het plein voor het Gebouw v. Chr. Belangen aan de Hoge Morsweg, en ie der kind droeg een lampion. Om half teven leek het een sprookje: kinderen dwalend met een lichtje over het plein, Heintjes samen met moeders, grotere kinderen met him vriendjes. Toen de Leidse Jeugddrumband arri veerde, kon de optocht beginnen. Er wa ren lampionnen en fakkels en bij de speeltuin Bengaals vuur. De drumband trok sterk de aandacht en de hele buurt liep uit om te zien wie er zó kon trommelen en blazen. Op de terugweg werden de schom mels. wippen enz. in triomf meege voerd. Ook het materiaal zal dus kun nen genieten van een „welverdiende rust". In het gebouw wachtte de kinderen deze fantastische lampionoptocht een Pezellige avond, waar o.m. Willy Alber- P als goochelaar optrad. Internationaal gesprek in Praeventieve Geneeskunde Te Leiden in het gebouw van de Prae ventieve Geneeskunde aan de Wasse- Paarseweg. kwamen gisteren en vandaag 'n komen ook morgen een twintigtal vooraanstaande personen van de medi ae statistiek bijeen. Het doel van dit mternationale gesprek is de bevordering van de tot standkoming van een een- pid op het gebied van de terminologie ln de medische statistiek, zodat wan eer dit onderwerp in breder verband zijner tijd zal kunnen worden bezien een onderling vergelijk mogelijk zal öjn. de streek waar hij gewoond heeft. Hét interessante manuscript, dat dr. Voor hoeve in Dublin onder ogen is gekomen, was een Karo-Batakse tekst, bevattende de mythe van het ontstaan van de Ba takse toverstaf. Toen Sir Chester Beatty vernam, dat onze stadgenoot in zijn boekerij Batakse handschriften kwam bestuderen, gaf hij als zijn uitdrukke lijke wens te kennen, dat dr. Voorhoeve zyn gast zou zijn, waardoor deze van de hem door Z.W.O. verleende subsidie geen gebruik behoefde te maken. Reeds eerder heeft dr. Voorhoeve van Z.W.O. een subsidie mogen ontvangen en wel voor de uitgave van een facsi mile van een Maleis handschrift over Atjehs geschiedenis en recht, een editie, die hij tezamen met prof. dr. G. W. J. Drewes verzorgt. Veertig jaar Iemco Druk bezochte receptie Groot en bijzonder hartelijk was gis teren de belangstelling welke zich con centreerde rond de feestelijke viering van het 40-jarig bestaan van de N V Iemco Alvorens in de middaguren ln de bedrijfspanden aan de Nieuwe Rijn een zeer druk bezochte receptie werd gehouden, kwam het personeel, dat uit ruim honderd man bestaat, in Het Gulden Vlies" byeen. In zijn woord "van welkom en inleiding gaf de directeur, de heer E. van Nieulande, een kort over zicht van de grote vlucht, welke het be- dryf in deze veertig jaar genomen heeft. In dit verband bracht hy hulde aan de nagedachtenis van de in 1953 overleden oprichter van de N.V., de heer J. A. Beurze, van wiens werkkracht en stimu lerend voorbeeld veel is uitgegaan. Dank bracht spreker voorts aan alle mede werkers voor hun steeds betoonde werk lust en yver. De heer J. Hakkaart bood vervolgens namens het personeel een plaquette aan met de beeltenis van de overleden directeur, voör welk geschenk de direc trice, mevr. M. C. Beurze-Van de Berge hartelijk dankte. Hierna verplaatste de feestvreugde zich naar café-restaurant „In den Ver gulden Turk", waar de directie het per soneel een lunch aanbood. Tot grote verrassing van ieder stond op elk bord een zakje bonbons, met daarin een gra tificatie van een weekloon, resp. salaris. Tijdens deze lunch voerden de heren L. Schouten, A. Iterson en H. Wassenburg het woord. Onder de zeer velen, die ln de mid daguren hun gelukwensen aanboden, waren o.m. de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouders A. J. Jongeleen en S. Menken, de heer J. J. G. Verhey van Wijk, voorzitter van het departement Leiden van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, de heer H. E. v. d. Helde namens het bestuur van de 3 Octobervereeniging. mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt en mr. S. A. C. Begeer namens de Leidse Vereniging van In- dustrieëlen, vertegenwoordigers van de Rijksgebouwendienst en de Lichtfabrie ken te Leiden en Rotterdam en voorts tal van zakenrelaties, collegae en vrien den van de directie. Tal van geschenken en een fraaie bloemenpracht werden aangeboden. Ter gelegenheid van dit Jubileum wordt van 16 t/m 18 oktober een expo sitie in „Den Burcht" gehouden. Belgische wildeman maakte bollenzondag onveilig Op zondag 28 april j.l., een van de bollenzondagen, had een Belgische auto mobilist uit Antwerpen zoveel haast, toen hij op de grote weg nabij Sassen- heim reed, dat hij zich bij het. passe ren van andere auto's herhaaldelijk op de linkerweghelft bevond. Bovendien „sneed" hij die anderen en zijn optre den was zodanig, dat. er een opstop ping ontstond, waarbij tientallen auto's betrokken waren. Tenslotte was hij met een snelheid van 80 km. op een rechts- houdende voor hem uit rijdende wagen gereden en daardoor eindelijk tot stil stand gekomen. Geen wonder, dat de Leidse kantonrechter mr. W. de Koning voor dit hoogst onbehoorlijk gedrag op de weg een boete noodzakelijk achtte van f. 200, subs, een maand hechtenis. De (Belgische) advocaat van ver dachte. die zelf niet verschenen was. trachtte de overtredingen te bagatelli seren. Bij zo'n drukte is het immers niet mogelijk zich nauwkeurig aan de regels te houden, betoogde hij. Deze en soortgelijke opmerkingen - de advocaat was in het algemeen van mening, dat in Nederland letterlijk alles beboet wordt - wekten de lachlust van de toe hoorders en de kantonrechter kon zich dan ook beslist niet met de strekking van dit zwakke betoog verenigen. De Antwerpenaar zal ook de vernielde auto van zijn slachtoffer moeten betalen. VOORLICHTING OVER OLIESTOOK. De firma J. Zeilstra, Kraaierstraat. organiseerde gisteren in samenwerking met de B.P. Benzine en Petroleum Han del Mij. N.V. in „Den Burcht" een voor lichtingsavond betreffende olieverwar ming, waarvoor flinke belangstelling be stond. Enkele plaatselijke handelaren toonden in keurig verzorgde stands olie kachels. Er werden enige films vertoond, o.a. een kleurenfilm over de moeilijk heden bij het winnen van de olie. De heer Pesker uit Amsterdam gaf tevens deskundige voorlichting over het stoken met olie. De taxichauffeurs van de „Eltax" en station Leiden hebben zich in een schrijven tot de gemeenteraad gericht, waarin zij verzoeken zodanige bepalin gen in het leven te roepen, dat geen rij vergunning als taxichaffeur wordt af gegeven aan personen, die dit beroep als nevenfunctie uitoefenen. Lezers schrijven ÊÊNRICTTINGSVERKEER OP OUDE RIJN. Hoewel lk de uitvoering van éénrlch- ting-verkeer op de Oude Ryn van harte toejuich, wil lk niet nalaten de aandacht te vestigen op verschillende wantoestan den ln deze straat, welke evenzeer drin gend voorziening behoeven. In de eer ste plaats verkeert het wegdek tussen de Gepektebrug en de Uiterstegracht in een betreurenswaardige staat. Voorts is de ligging van het bruggetje van dien aard. dat iemand met een beladen hand wagen of bakfies er niet alleen tegen op kan komen, terwijl bovendien op de brug geen trottoirs zijn, waardoor voet gangers permanent gevaar lopen om te worden aangereden. Ook op het aan grenzende straatgedeelte ontbreken de trottoirs. De beste oplossing van alle moeilijk heden zou evenwel zijn, dit kwalijk rie kende grachtje te dempen. U dankend voor de plaatsruimte, H. J. Byieveld, Oude Rijn 81a. LEIDERDORP RAADSAGENDA De raad komt hedenavond te 7.45 uur bijeen ter behandeling van de volgende punten: Vaststelling maximum krediet in rekening courant over de maand ok tober, doortrekking Ericalaan. Dit laat ste punt ls verreweg het belangrijkste omdat het de ontsluiting van complex V betreft. Door de ontsluiting zal de ver koop van gronden zeer zeker gemakke lijker gaan. De aanbesteding van dit werk zal op 31 oktober as. plaats vinden. Ondraaglijke lucht ep Langegracht Gistermiddag om even over 2 uur kon men het niet uithouden op de Lange gracht tussen de 3de Binnenvestgracht en de Rijneveststeeg. Een ondraaglijke lucht maakte alle verkeer onmogelijk. Een vrachtauto had o.m. als vracht een stalen mandfles, gevuld met een chemische stof, „pyridine" genaamd. Deze fles raakte defect en de inhoud vloeide over de straat. De chauffeur be merkte niets, todat hij wilde lossen voor een perceel aan de 3de Binnenvest gracht. De bewoners en weggebruikers van de Langegracht merkten des te meer dat er iets niet in orde was! De vloeistof verspreidde een ondraaglijke lucht en de gemeente reiniging moest er aan te pas komen om de straat te rei nigen. Tentoonstelling moderne bedrijfsadministratie De N.V. L. Demmenie en Zn. hield twee dagen aohtereen een tentoonstel ling in een der bovenzalen van „Het Gulden Vlies". Een expositie, welke ge richt was op de moderne bedrijfsadmi nistratie. Velen hebben deze tentoon stelling, waarop men verschillende effi ciënte opbergsystemen, bedrijfsformulie- ren, interessante series der los en vast- doorschrijfboekhouding en de fraai uitgevoerde boekhoud-, schrijf-, tel- en rekenmachines kon bewonderen, zowel woensdag als donderdag bezocht. Bovendien werden van verschillende zijden deskundige adviezen gegeven. Vooral de vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven in en rond Leiden lieten zich uitvoerig inlichten. In de avond uren hield de heer J. Couwenhoven van de N.V. Atlanta te Hoogezand een lezing over doorschrijfsystemen, terwijl een aantal machines werd gedemonstreerd. LEIDSE VROUWENCLUB De „Leidse Vrouwenclub", die in het Volkshuis eens in de veertien dagen op donderdagmiddag bijeenkomsten houdt, heeft na reeds eerder een bezoek ge bracht te hebben aan de tentoonstelling „Mens in miniatuur", gisteren een mid dag besteed aan voorlichtingsfilms op het gebied van visserij, zuivelproduk- ten en bloementeelt. Een bijzonder geslaagd kleuren-teken- filmpje met het boertje „Dutchie" die in zijn droom per jeep naar de melkfa briek op de „Melkweg" rijdt en vervol gens met zijn produkten óver de gehele wereld trekt en uitdeelt waar er behoef te aan is, vond veel waardering. Veel nieuwe leden traden tot de groep toe. Een aantal gaf rich op voor de cursus Marionetten maken en er mee spelen. Op de volgende bijeenkomst lelden de heer en mevrouw Stenz een zangmiddag. 'r OEGSTGEES7 Vrouwengroep VVD Gisteren hield de Vrouwengroep in de VVD te Oegstgeest in het Witte Huis haar eerste morgenbijeenkomst van het nieuwe seizoen. Eerst werd een korte ledenvergadering gehouden in verband met het aftreden van de secretaresse, mevr. Van Driel Hoogeveen als bestuurslid, op haar eigen verzoek. Haar vele werkzaamheden in het bestuur werden door de voorzitster, mevr. SmitsWitvliet in haar dank woord zeer geroemd. Haar taak zal dan ook door 2 bestuursleden worden overge nomen, te weten de eerste secretaresse mevr. Van Gulikvan Beusekom en de 2e secretaresse, het nieuwe bestuurslid mevr. StruickWiepking, oud-bestuurs lid uit Wassenaar. Hierna 'hield de presidente een inlei ding over ,3esteding3beperking en sub sidies". Aan de hand van sprekende voorbeelden heeft mevrouw Smits op heldere wijze uiteengezet op welke wjjze Rijk, provincies en gemeenten kunnen en ook moeten bezuinigen, en waarom. Na het voor en tegen van een zo plotselinge opgave van bestedings beperking te hebben overwogen, wees zij op de bittere noodzaak hiervan voor ons ian'd. Sprekende voorbeelden van de groei en vormen van rijksubsidies, pro vinciale en gemeentelijke subsidies en combinaties van deze volgden, uitgaan de van de uiteenlopende werkterreinen van de departementen. Een levendige bespreking besloot deze instructieve uit eenzetting om zo tot een nog duidelijker inzicht te komen van al deze vormen van uatgaven. WARMOND GEZELLIGE AVOND R.-K. MIDDENSTANDSVERENIGING Onder voorzitterschap van de heer A. Akerboom hield de R.-K. Middenstands- vereniging een vergadering ln hotel de Zon. De voorzitter gaf een uiteenzetting van het doel en streven der vereniging. Nog veel te weinig middenstanders, aldus spreker, zijn doordrongen van de nood zakelijkheid van een bloeiende midden standsorganisatie. Zelfs de overheid heeft er meermalen op gewezen, dat de middenstand een belangrijke schakel moet zijn in het economische bestel. In deze gemeente lijdt de vereniging aan bloedarmoede en het is daarom dat het bestuur gemeend heeft een nauwer contact tot stand te moeten brengen tussen het bestuur en de leden. Dit contact zal niet alleen gezocht moeten worden door binding van zake lijke belangen, doch ook door het onder linge en gezelschapsverkeer. Deze avond zal dan ook een gezellige avond zijn. Van de gelegenheid tot prljsjassen werd een druk gebruik gemaakt. De uitslag was als volgt: 1. C. Wltsen- burg; 2. Mw. Witsenburg; 3. P. van Wis sen: 4. C. Papot. Met een toepasselijk woord werden de prijzen uitgereikt, waarbij werd opge merkt dat deze avond nog door vele zal worden gevolgd. DE WAARDE VAN DE VERLOVING Ondanks de A-griep hadden vele le iden vam de Retraiteverenlgiing St-Aignes zidh naar de kapel in Huize St.-Lui'dma begeven om de derde reoolleotle-avond bij te wonen. Pater Van Elburg hield hier een voor dracht met als onderwerp .Moeder en haar houding en taai tijdens de verke ring en verloving van haar kinderen". Met nadruk wees de pater op de posi tieve waarde van de verkering en de verloving. De verkering, aldus spreker, is een totale vorming van elkaar in voorbereiding op een blijvende gemeen schap in het huwelijk. Door onvolledigheid van het koor Jubilate Deo werden de lofgezangen door de leden zelf veraorgd. WASSENAAR Tussen 14 oktober en 1 november wordt schouw gehouden over de vaarten, wateringen en sloten behorende tot de boezemwateren van Rijnland. Onder houdsplichtigen moeten vóór die datum de wateren zuiveren van alle losse en vaste planten. In de greep van de A-griep Een statistiek van het gemeenschap pelijk administratiekantoor - dat in op dracht van 15 bedrijfsverenigingen de administratie der ziekengeldverzekering voor ca. 60 der verzekerden voert - geeft een beeld van de greep, die de A- griep alleen reeds op het werkende be volkingsdeel in de afgelopen maand heeft gedaan: September: aantal ziektemeldingen: lste week 1957 16.000 (1956: 14.2002de week: 23.000 <14.800): 3de week: 46.000 (16.100); 4de week: 70:000 (15.500). Van januari t.m. september: 700.000 645.000) Het Leidsch Dagblad De krant voor ledereen FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen. Bevallen: Van der Willigen-Binnerts, z., Loosdrecht; Snelleman-Pentland Wat son, d., Melbourne: Pop-Van den Beu kei, z., Leerdam; Metting van Ryn- Baud, z.. Aardenburg; Wijvekate-Swa- ving Dijkstra. z„ Willemstad: Van Spaendonk-Mutsaerts. d Amsterdam. Getrouwd: H. A. de Ruijter en E. Boerema, Amsterdam; L. F. Dobbinga en W. M. v. d. Stroet, Rotterdam. Overleden: K. Hoogendorp, m„ 81 j., Rotterdam; E. Homburg, vr., 70 j.. Rot terdam; dr. J. K. W. Kehrer, m 72 j., Den Haag; P. Ree, m„ 81 j., Colmschate; H. A. Lobstein-v. d. Bovenkamp, vr. 83 j., Oosterbeek; H A. G. Wegerif. vr., 76 j., Oosterbeek: J. C. E. Wegerif-Ham- macher, vr., 79 j., Den Haag; I. Kem penaar, vr., 80 J., Den Haag; W. Bets- Koelman, vr., 60 J., Naarden. BEURSOVERZICHT Flauw ingevolge Wallstreet Amsterdam, 11 oktober. De aande len Kon. Olie werden vanmiddag enigs zins onder druk gezet, tengevolge van de flauwe stemming voor de oliewaar den in Wallstreet. De handel had niet veel te betekenen, doch het koersverlies t.o.v. gisteren was voor deze aandelen nog al belangrijk en bedroeg circa 9 gulden ofwel 45 punten oude omreke ning. Een vroegtijdig invallende strenge winter, zal enige verlichting kunnen brengen in de in Amerika aanwezige aanzienlijke olievoorraden. Een prijsver laging van het produkt, die thans vrij wel overal in Amerika plaatsvindt, is op zichzelf niet voldoende. Het publiek was alleen met verkopen aan de markt, terwijl ook de arbitrage verkocht, dit in tegenstelling met de vorige dagen. Het dient gezegd, dat op een basis van rond de 161 gulden Parijs enige kooplust vertoonde. 161 gulden was de koers waarom de aandelen vrijwel de gehele middag schommelden. In de mor genuren werd even als hoogste prijs f. 163.50 betaald. De slotkoers van gis teren was f. 170. Philips rond de 225 verloren circa 11 punten en dit was ook het geval voor de aandelen Unilevers. In belde fondsen ging nog wel het een en ander om, doch de orders liepen tegen elkander weg, waardoor de fluctuaties zioh binnen nauwe grenzen bewogen. Aku's slechts 2 punten lager. KLM verloor geruisloos 2 gulden. De Scheepvaartfondsen gingen met de flauwe tendentie mee en voeren stroom afwaarts. Het gevoeligste in deze sector waren de aandelen Van Ommeren - 4, de overige fondsen 1 tot 3 punten lager. In Cul tures ging heel weinig om. De verliezen bedroegen hier circa 1 punt. Staats fondsen ongeanimeerd met hoegenaamd geen verschil in de koersen, vergeleken bij gisteren. WISSELKOERSEN Amsterdam. 11 oktober Londen 10.61 T#—10 62 New York 3.81 t1»—3.81A Montreal 3 94*—3.94%. Parys 89.80— 89 90. Brussel 7-557s—7.56%. Frankfurt 90.36'Ó—90.41 H, Zürich 86.68%—86.73*. Zürioh (vr. fr.> 88.89li—88.94'2. Stock holm 73 33*—73.38%. Kopenhagen 54.82 —54.87, Oslo 53.1553.20, Milaan 60.41* —60.46*, Wenen 14.59*—14.607*. I Dc veiligheidsdienst van het Marinevliegkamp Valkenburg heeft het vandaag zwaar gehad. Slechts zelden zijn er zoveel burgers over het uitgestrekte terrein uitgezwermd als deze dag. Het was „ouderdag", gecombineerd met een parade ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de Marine Luchtvaartdienst. Gistermiddag werd in de nieuwe cafetaria een zeldzaam druk bezochte receptie gehouden, van daag kregen na de grote parade de familieleden van in het kamp gestationeerde troepen gelegenheid eens iets te zien van de omgeving waarin de ieden van de MLD hun uiterst belangrijke taak verrichten. Ook vorig jaar werd reeds zulk een „ouderdag" gehouden. De vanochtend op het platform voor het gebouw van de vliegdienst opge stelde troepen werden door de volledige staf van de M.L.D., onder wie de schout bij nacht vlieger J. M. van Olm als com mandant van de MLD geïnspecteerd, al vorens de MLD-kapel en drie compag nieën voor de militaire autoriteiten en vele honderden burgers defileerden. Aan vankelijk had het in de bedoeling gele gen, dat vier compagnieën aan het de- file zouden deelnemen, maar de A- griep (hier alweer over het hoogtepunt heen hoewel er nog steeds tweehonderd patiënten in het kamp zijn) stak een spaak in het wiel. Na het defile zwermden de militairen van het kamp met hun familieleden uit over het grote terrein en door de ge bouwen. In de cafétaria werd een ge meenschappelijke lunch gehouden, en des middags zou, bij gunstig weer, een interessant programma van vlieg- en reddingsdemonstraties worden afgewerkt. Voordat hét defile een aanvang nam, voerde schout bij nacht Van Olm het woord. Hij herinnerde eraan, dat de veertig jaren van de MLD gekenmerkt worden door tienjarige mijlpalen. Reeds voor de oprichting begon deze serie van belangrijke gebeurtenissen Omstreeks 1907 legde de luitenant ter zee A. E. Rambaldo de grondslag voor de Neder landse luchtvaart door zijn intensieve propaganda o.m. voor de luchtballon. In 1917 werd de MLD opgericht. In 1927 eindigde de pioniersperiode om plaats te maken voor praktische toepassing der ervaringen. In 1937 kreeg de MLD een belangrijke uitbreiding, die haar instaat stelde te beantwoorden aan de eisen, die gesteld werden door de stijgende inter nationale spanning. Vooral de toenmalige kapitein ter zee Karei Doorman heeft veel bijgedragen tot uitbouw van de MLD tot een strijd vaardig onderdeel. De oorlogsjaren heb ben getoond, tot welke belangrijke wa penfeiten deze dienst in staat was. Weer tien jaar later, in 1947, werd het eerste De staf van de M.L.D. inspec teert de op het platform opgestelde troepen. Geheel op de voorgrond tweede van links schout bij nacht Af. van Olm. midden op de foto voorop de rechter rij van de inspec terende staf. de commandant van het vliegkamp Valkenburg kapitein ter zee-vlieger W. O. P. R. Aer- nout. (Foto L.D./Va/n Wiet) vllegkampschip, de eerste Karei Door man in gebruik genomen. Nu, bij het veertig jarig jubileum in 1957, staat de Karei Doorman op het punt de werf te verlaten na voorzien te zijn van een hoekdek, dat een revolutionaire omzwaai naar snelle straalvliegtuigen mogelijk maakt, terwijl in vele andere opzichten ook materieel belangryke wijzigingen in gang hebben gevonden. Schout by Nacht Van Olm noemde van de vele ontvangen felicitaties in het bijzonder die van vice-admiraal Helfrich, oud-bevelhebber der zeestrijd krachten, en vice-admiraal Davis van de U.S. navy, deputy chief naval opera tions for air. Tenslotte sprak hij het vertrouwen uit. dat de in het verleden getoonde be zieling en toewijding, die de dienst groot hebben gemaakt, de MLD de komende tien jaren weer zouden helpen uitbou wen. Na de toespraak en voor het défilé werd een driewerf hoezee op de Ko ningin uitgebracht. Beurs van Amsterdam Vrydag 11 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 8374 L 8374 Grootboek obl. 374 75 Ned. '47 374 (3) 79 79,», Ned. '51 374 87* 87* Ned. '53 <374) 83* 83% Ned. '56 374 83'i 83% Ned. '48 3* 78 L 77f* Ned. '54 374 79'a 79% Ned. '55 I 374 79'4 79'4 Ned. '55 n 374 82 81* Ned. '37 3 79 DollarLng '47 3 84 L 83 Investeringscert. 3 8874 88 Ned. 62-64 3 87 87% Cert. NWS 57* 55y4 Indlê '37 A 3 84* 84 Grootboek '46 3 8174 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 37 34* Nat. Handelsbank 88 85* Ned. HandelmiJ. 143 144 Amst. Rubber 61% 62* Deli Mij.en (Ver.) 64 63* H V.A100* 100* Java Cult33 34 Senembah 48 L 20L Vorstenlanden 20* 2074 AKU145* 14374 Berkel's Patent (v.) 170 168 Calvé Delft cert. 265 260 Kon. Pap. v. Gelder 178* 178 Hoogovens cert. 250 245 Möller tn Co. N.B. 288 291 Ned. Kabelfabr232 231 Philips 235* 224* Philips pref128 131 Unilever33174 318* Wilton Feyenoord 200 194 Blliton 2de r202 200 Dordtse Olie gew 771* 733* Kon. Pete, f.20.—170 80 161.50 idem (50 a t 20.— 170 05 160.65 Holl. Amer lijn 143 14374 Java China Paket... 137* 136 KJ^-M. 108 106 Kon N. Stoomboot 12974 12874 Kon. Paket My127 125* Ned Stoomv Mij 153 149* Nievelt Goudr. cert- 161* 159* v Ommeren cert. 207 203 Kon. Rott. Lloyd 137 134 Ned Scheepv Unle 134* 132* NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 <3%> 3 8374 85 Den Haag 1954 374 75 75 Leiden 1947 86B R'dam '37 I-m 3* 86 Industr. Obligaties Philips Dollarng '51 88 88 Premieleningen AMam '53 3 88 A'dam '51 2* 83 A'dam '56 I 2* 72 A'dam '56 II 2*79 Eindhoven '54 274 77* Enschede'54 2* 70 Den Haag '52 I 274 83 L idem II 274 80 R'dam '52 I 274 80V* idem n 274 84 L Utrecht '52 274 81 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Amst. Bank 18174 1 82* H.BU cert. 176* 176* Rott. Bank 153 155 Twentsche Bank 152* 151 Industrie Ondernemingen Albert Heyn221 Borneo Sum. H My. 5174 51 Ned. G en Sp fabr 162* 162 Kon. Ned. Grofsm. 8474 Interaatlo7374 T374 Rott. Droogdok My 419 415 Tieleman en Dros 10 9* Ned. My. Walv.vrt. 51 52 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 12% 12 *B Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 28 74 27 Intern. Nickel 75 73% Anaconda 497$ 487» Bethlehem Steel41 39% Cities Service 55exd. 52 General Motors 39% 38 Kennecott89* 87* Republic Steel 45 43% Shell OH 71* 69*. Union Pacific 25H 2574 Un. States Steel 57 55^ Nog enkele fondsen nit Leiden en omgeving Aandelen VX. 10/10 Edelmot. Kon. AA 55 Pref. w.a. idem 65 310 290 Holl Constructie 328 305 Ing. bur vBouwnyv 122 B tot Kunststoff Ind 36 35* Leidsohe Wolsplnn 155 153 Sikkens Lakfabr. '53 374 378GB Ver. Touwfabrieken 143 155 Wernink's Betonm. 6574 66* Van Wyk Textiel 74 GB 75GL

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9