GRIEP Amerikaanse advertentiefütsen op witte doek zijn achterbaks RECHTZAKEN Nieuwe auto reed in Alphen tegen betonnen brugleuning 96ste jaargang Vrijdag 11 oktober 1957 Vierde blad no. 2S26Z Britse deskundigen zijn er tegen; deze methode heeft geen blijvende uitwerking (Van onze Londen se oorrespondent) Een nieuwe, nog in een stadium van experiment, verkerende advertentie- techniek in de Ver. Staten heeft in Engeland de aandacht getrokken. Het betreft hier de op film- of tv-scherm verschijnende advertentiefütsen, welke slechts een onderdeel van een seconde zichtbaar zijn, zodat ze door de toeschouwer niet be wust kunnen worden waargenomen. Ze dringen echter tot diens onderbewuste door en schijnen op die manier hun doel te bereiken. Het instituut van beoefena ren van het advertentievak, dat dezer dagen zijn driejaarlijkse conferentie hield, heeft zijn leden gewaarschuwd zich voorlopig verre te houden van deze verder felijk geachte reclame-methode. In elk geval zal men er meer van moeten weten voor zij kan worden toegepast. Gevaren van van het onbewuste" Men is vooral huiverig voor de even tuele politieke en morele gevolgen van deze adh'berfoaikse suggestie om het pu bliek tot bepaalde koopdaden of andere dingen te bewegen. Het zou een middel dat jongere mensen vatbaarder hiervoor bombardement I ziJn dan ouderen. Verder wordt aange nomen dab, evenals bij hypnose het ge val is, de door de methode beïnvloede personen alleen bewogen kan worden tot acties, welke niet indruisen tegen zijn geaardheid, zodat alleen verlangens kunnen worden geprikkeld, die reeds in j slapende vorm aanwezig zijn, en dat het effect niet van lange duur kan zijn. SSuw I Door deze Storen >u de pratoMsche wenste en mogelijk ook schadelijke prod'Ukten aan te schaffen, iets dat vol komen in strijd is met open en eerlijke advertenties. De nieuwe methode dreigt het algemeen vertrouwen in het a. el ver berutiewezen te ondermijnen. Overi gens heerst er twijfel aan de doelmatig heid van de Slagzinnen, die als een bliksemflits door het brein schieten. Psychologen hebben reeds vastgesteld. toepassing op advertentiegebied slechts beperkt zijn en zou het medium niet ge bruikt kunnen worden voor sinistere doeleinden. Miljoenen voor straaljagers Nieuw hydraulisch systeem (Van onze Haagse redactie) In de constructiewerkplaatsen op de Nederlandse militaire vliegvelden wordt op het ogenblik door de monteurs koorts achtig gewerkt. De straaljagers van het type Thunderstreak en Th.mderflash namelijk worden voorzien van een nieuw hydraulisch systeem, daar het in verband met de veiligheid niet meer verantwoord is nog langer het oude systeem te hand haven. Een aantal ongelukken heeft dit uitgewezen en ettelijke miljoenen gul dens worden thans besteed om de on volkomenheden op te heffen. Hoe noodzakelijk de wijzigingen zijn, is nog maar kortgeleden bewezen, toen een onbemande straaljager anderhalf uur lang boven Limburg vloog en eerst toen naar beneden kwam. Bij een nauwgezet onderzoek is naar voren gekomen, dat vooral de olieleidingen na verloop van tijd lekkages gaan vertonen. Reeds eer der waren hierover uit de V.S. klachten j denkenden. R. Jagersma voor dir. hisl. jongeren in Rijnsburg Hoewel de griep nog steeds om zich heen grijpt, was er op de gisteravond gehouden vergadering van de Chr. Hist. Jongerengroep toch niet zoveel van te merken. Voorzitter W. Leeu wenburg kon dan ook een vrij groot aantal leden welkom heten. Spreker van de avond was de heer R. Jagersma, hoofd van de Kon. Wilhel- minaschool alhier. Allereerst wees spreker op het vele werk dat door onze voorouders verricht is om tal van rechten voor het volk, bijv. het kiesrecht, dat nu stemplicht is ge worden, te verkrijgen. Richtsnoer Geknoei met benzine op Valkenburg Gisteren zijn de leden van het mili taire personeel van het marinevliegkamp Valkenburg berecht, die hadden deelge nomen aan de omvangrijke diefstal en heling van benzine. Gisteren publiceer- j den wij de uitspraak van de politierech- ter te 's-Gravenhage tegen zes leden van i het burgerpersoneel voor hun deelneming aan deze oneerlijkheden. Een 39-jarige korporaal-chauffeur, die I een groot aandeel in deze affaire zou hebben gehad, werd door de Zeekrijgs- j raad te 's-Gravenhage veroordeeld tot j een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van voorarrest, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Hij had benzine ge geven aan ander personeel van het I kamp, zonder er echter ooit betaling voor te hebben ontvangen. De fiscaal had tegen de korporaal een gevangenis- i straf van vijf maanden onvoorwaarde- i lijk met aftrek van preventieve hechtenis gevorderd. De zaken tegen een luitenant ter zee speciale diensten der 1ste klasse, de chef van verdachte en tegen een chauffeur werden aangehouden. Een chauffeur 1ste klasse, die een en kele maal benzine had afgetapt uit een tank, werd conform de vordering ver oordeeld tot f. 50 boete subsidiair 10 dagen. Een majoor vlieg'tuigmaker-radio- radarmonteur, die benzine had aange nomen voor zijn tweedehands auto hoor de een vonnis van drie maanden met aftrek, waarvan twee maanden voor waardelijk, over zich vellen. De fiscaal had tegen hem drie maanden met af trek gerequireerd. De Zeekrijgsraad veroordeelde een hulp-vliegtuigmaker 3de klasse wegens heling tot een gevangenisstraf van één maand .met aftrek van voorarrest. De eis luidd: tien dagen met aftrek. Over eenkomstig de eis werd een korporaal- hulpvliegtuigmaker wegens diefstal en heling veroordeeld tot twee maanden met aftrek. Een korporaal-chauffeur, die diefstal van benzine op zijn geweten had, kreeg een straf van één maand, over eenkomstig de vordering van de fiscaal. DRONKEMANS-FIETS-AFFAIRE In een beschonken bui had een 24- jarige voeger in december j.l. een fiets meegenomen, die hij op straat zou heb ben gevonden en die hij naar zijn zeg gen wou gaan inleveren bij de politie. Onderweg kwam hij de al evenmin nuchtere 33-jarige muzikant tegen, even als de voeger, een inwoner van Leiden. Deze muzikant kocht de fiets voor f3 - i en nam het karretje mee naar huis. La- toetssteen behoren "te zijn hetgeen in dë I *5 Heilige Schrift eennenhaa.rd wrv-dt Wp brengen naai de plaats Heilige Schrift geopenbaard wordt. We leven echter in een samenleving en niet in de eigen besloten groep alleen. Dik wijls komt dan de vraag: „kunnen we volhouden". In elke kring waarin men verkeert, komen bepaalde invloeden op de mens los. Het is goed sociaal gevoel te be zitten d.w.z. open te staan voor de ge dachten van andersdenkenden, maar men moet tot een bepaalde gedragslijn zijn gekomen, wil men niet worden mee gesleurd in de stroom van alle anders van herkomst, maar toen was het al te laat. De Haag se politierechter, die nu over deze dron- kemans-f iets-af faire moest oordelen, legde de voeger conform de eis f 50 boete op en de muzikant overeenkomstig Man van „Magere Josje" in arrest gesteld Wegens diefstal van tasje (Speciale berichtgeving) De 34-jarige echtgenoot van de te Amsterdam vermoorde „Magere Josje", is door de Amsterdamse recherche ge arresteerd. De arrestatie geschiedde niet op grond van directe verdenking in verband met de moordzaak, maar omdat hij een damestasje had gestolen in een café uit de Amsterdamse bin nenstad. Toen deze vrouw aangifte ging doen en men haar foto's toonde van enkele mensen, wees zy de foto van de echtgenoot van „Magere Josje" aan. De man werd door de recherche aangehouden en naar een politiebureau overgebracht, waar hij bekende het tasje gestolen te hebben. Het geld, dat zich in het tasje bevonden had, bleek op te zyn. Toen de man in verzekerde bewaring was, heeft de politie verder met hem gepraat, want in de moordzaak „magere Josje" waren nog een groot aantal punten onopgelost. In de eerste plaats is deze vrouw, zoals is komen vast te staan, in de vroege ochtend van de zon dag en niet gedurende de nacht ver moord. Een buurvrouw had namelijk om half zeven 's ochtends nog een gesprek met de toen nog in blakende welstand verkerende vrouw. Wat is er gebeurd? De man was aanwezig in hét huis, waar de moord gepleegd is. Is er tussenbeide echtelieden een woordenwisseling ge weest? Niemand weet het. Onmiddellijk na de arrestatie van de echtgenote, is de politie echter twee dagen lang gaan dreggen aan de O.Z. Voorburgwal, recht tegenover het perceel, waarin destijds de vrouw werd vermoord. Het onderzoek naar de moord is weer in volle omvang gaande en een groot deel van de Am- sterdames recherche houdt zich er thans mee bezig. De verdachte ontkent iets met de moord uitstaande te hebben gehad. Slachtoffer van kolendamp Speciale berichtgeving i Een dienstmeisje heeft gistermiddag de 64-jarige L. W. Stroband in zijn wo ning in de Van Hengelléan te Hilver sum dood aangetroffen. De man ^t in een stoel met bij zich een nog lopende stofzuiger. Men vermoedt, dat het slachtoffer, dat tengevolge van kolen dampvergiftiging is omgekomen, reeds woensdagmiddag is overleden. Hij moet, toen hij bezig is geweest met het aan maken van de kachel, waarna hij met de stofzuiger de opening hiervan wilde schoonmaken; zijn gestikt. Proefnemingen in Noordwijk GASDRAMA ONOPGELOST Het gasdrama te Noordwijk, waarbij man, vrouw en twee kinderen om het leven zijn gekomen, is nog steeds een mysterie. Gisteren en vandaag heeft een aantal deskundigen van het gerech- de vordering zes weken voorwaardelijke telijk laboratorium in Den Haag proef- MOTnaon.cctvof nemjngen gedaan in het zomerhuisje J aan de Jan van Henegouwenweg, waar gevangenisstraf, DIENSTMEISJE STAL GOUDEN RING Ons democratisch stelsel ontvangen, maar daar in de vliegtuig- iaat ieder de vrijheid het sociale gevoel fabrieken van Amerika de produktie te laten gelden het gezin dood werd aangetroffen, om Bij een mevrouw in Oegstgeest, waar I er achter te komen hoe lang het gas uit zij voor dag en nacht werkte had een i het kraantje moet hebben gestroomd Wassenaars meisje een gouden dames- om vergiftigingsverschijnselen ten gevol- ring gestolen en het gevolg was, dat zij ge te hebben ais die zich bij de slacht van deze types is stopgezet, zijn verdere proeven daar achterwege gebleven. In Europa bij de Nato-landen zijn de toe stellen van het type Thunderstreak en Thunderflash echter nog in gebruik en ziet het er niet naar uit, dat binnen - korte tijd overgegaan zal worden op nieuwere toestellen. Kerke!ijk Leven Het film- en bioscoop vraagstuk HOGE EISEN STELLEN AAN MORAAL EN GOEDE SMAAK. De Generale Synode der Geref. Ker ken heeft zich in haar zitting van woensdagavond en donderdag bezig ge houden met het rapport over de bestu dering van het film- en bioscoopvraag stuk. De Synode deed tenslotte de volgende uitspraak: „De leden van Christus' kerk moet met ernst op het hart worden ge bonden, dat zij, levend onder beslag van de toekomst van Christus en in de verwachting van het komende rijk der heerlijkheid, ook t.a.v. grootheden als film en bioscoop zich ervan bewust hebben te zijn, dat wij als Christenen krachtens onze goddelijke roeping in hét mensenleven en uit liefde tot onze bedreigde naasten in de kerk zowel als in de wereld, tegenover de verwoestende invloed, die van het bestaande bioscoop wezen veelszins is uitgegaan, geen po ging onbepoefd mogen laten om, zo mogelijk in samenwerking met Christe nen uit andere kerken, die deze taak ook willen vervulen, op dit gebied van uit het evangelie van Jezus Christus als een zoutend zout in te werken en aan de verheffing van het leven naar de maat van onze krachten het onze bij te dragen". De Synode wekt de ambtsdragers op zich van de bij de film en bioscoop in geding zijnde vraagstukken op de hoogte te stellen en in hun pastorale zorg met plaatselijke toestanden rekening te hou den en inzonderheid de jonge leden met goede raad en voorlichting te dienen. Ook werd de wenselijkheid uitgesproken, dat allen, die daarvoor in aanmerking komen, zich samen bezinnen om tot een zo algemeen mogelijke opinie te komen aangaande de opvoeding tot een juist gebruik van de film. De kerken worden opgewekt elk stre ven om 'tot een Chr. verantwoorde film te komen moreel en financieel te steu nen. Bij de overheid zal worden aange drongen bij de produktie, import en ver toning van films hoge eisen te bevorde ren van moraal en goede smaak en stui tende bioscoopreclame tegen te gaan. In de zaak van de kartelpositie van de Ned. Bioscoopbond zal aan deputaten voor de correspondentie met de hoge overheid worden verzocht diligent te blijven. NED. HERV. KERK Beroepen door de olassls Rotterdam-N. en -Zuid tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (jeugdwerk) A. P. van dfer Made te 's-Hee<ren(hoek. Bedankt voor ScheMudnen A. G. Haring te Loon op Zand. Beroepen te Opheusdien J -van. Dijk te Gardoren. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Hertogenfoosoh (vac. J. v. d Meuten) Mr. C. Brouwer te Luttelgeest Bedankt voor Hoogeveen (4dé pred. pl.) L. Blljdorp te Aai'ten DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Warns J. S. Postma te Emmem. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te MiKMelihamda W. Hage te Nunsipeet. nu moest verschijnen bij de Haagse po litierechter. De ring had ze uit een keu kenkastje weggenomen en eerst in haar schortzak verborgen. Overeenkomstig de vordering van de officier van Justitie, werd ze thans veroordeeld tot f25.- boete waarvan f 15 voorwaardelijk. Spreker waarschuwde er echter voor, niet de gevangene te worden van de democratie. Over Kerk en Politieke Partij las spre ker een gedeelte voor uit het H.S. van de Generale Synode van de Herv. Kerk. Hierin wordt duidelijk antwoord gege ven op de vraag, wat wij met de stem plicht moeten doen. Na" deze lezing dankte de voorzitter de spreker hartelijk voor het uiteenzette van het onderwerp. De Ringdag in Hazerswoude zal in verband met de griep enkele weken wor den uitgesteld. Op 22 oktober is er een vergadering van de kiesvereniging. Na de pauze vertoonde de heer Jagers ma nog een filmpje over de Staatsin richting. Mej. C. Passohier hield de dagsluiting. PROEFVAART TRlEILER SA KINA MAR TINE De voor rekening van de N.V. Visse rijmaatschappij Ken nemer land te Kat wijk gebouwde treil ei' Sakina Martin e (KW 32) zal op maandag 14 oktober de scheepswerf De Dageraad te Woubrugge verlaten. Na de gebruikelijke proeven in de Waalhaven te Rotterdam, zal het vaartuig de proefvaart maken op woens dag 16 oktober van Vlaardingen over I de verklaring wordt de Sovjet-Unie er zee naar IJmuiden, waarbij de over- voorts voor gewaarschuwd, dat de Ver-. offers hadden geopenbaard. Over het resultaat van deze proefnemingen zal een rapport worden opgemaakt, dat aan J de officier van justitie in Den Haag zal.i worden voorgelegd. Overigens tast de 1 politie wat deze kwestie betreft nog i steeds in het duister. MARKTBERICHTEN LEIDEN, lil okt. Veemarkt. Aanvoer: 4 stieren; 30 melkkoeien, 330 vette koeien: 81 vaire koeien. 23 graskailveren; 66 vette kalveren'; 34 nuchtere kalveren; 1O0 vette schapen, 1120 fokschapen; f746 vette lam meren; 26 varkens; zeugen, men, 554 biggen ,28 gelten, totaal 3495 dderen. Notering: melkkoeien f8501050; vette koelen schoon gewicht 2,503,00; vare koeien 600800; giraskal veren schoon ge wicht 2,403,00; vette kalveren levend ge- wicht 2.002,60:nuchtere kalveren levend j gewicht 1,301,50; vette schapen 80'L00; fokschapen 75115; vette lammeren 70 I 3'2'5schrammen 5000; biggen 3240; j 80; le kw. 80illOO; drachtige zeugen 250 I Handelvoor melkkoeien rustig, vette j koeien matig tot willig, vare koelen matig, graskalveren stil. vette kalveren tamelijk. Nuchtere 'kalveren lui, vette schapen en j 'v ette schapen en vette lammeren traag; fokschapen luierig, zeugen, schrammen en biggen matig. Advertentie Met "AKKERTJES" rolt U er vlug doorheen! A *1 illvan Turkije, „hun verplichtingen, aan- Amerika verwerpt tie gegaan in het kader van de NAVO, niet A licht zullen opvatten" en vastbesloten j zijn de politiek, voortvloeiend uit de leer van Eisenhower, toe te passen. Inmiddels heeft Syrië reeds bij Tur kije geprotesteerd tegen wat het noemt „machtsvertoon en provocerende han delingen" in het grensgebied. In het protest wordt gesproken van „ongewoon grote concentraties" van Turkse troepen bij de grens van Syrië. Syrië beschuldigt Turije ervan, dat het het Syrische luchtruim herhaaldelijk ge- ministerie van Buitenlandse Zaken schonden heeft. De Turkse verklaringen Russische aantijging van oorlogsophitsing De Verenigde Staten hebben gister- avond in een in krachtige bewoordin gen gestelde verklaring de beschuldiging van Kroesjtsjef, dat de V.S. Turkije op hitsen om een oorlog tegen Syrië te be ginnen. verworpen. Het Amerikaanse noemde deze beschuldiging „absurd". In dracht zal geschied en. I enigde Staten, hoewel zij ver weg liggen /Ui Gistermiddag om precies vijf minuten voor half drie is mevr. L. Göbel-Van den Werken uit Bodegraven met haar zo goed als nieuwe personenauto plot seling de linkerrijbaan overgestoken om vervolgens met een geweldige klap te gen de betonnen muur van de Steekter- brug over de Rijn te Alphen tot stil stand te komen. De gevolgen waren zeer ernstig. Mevr. Göbel die enige inzittende was, kon over ondermijnende activiteit en penvoorraden in Syrië worden als een inmenging in de binnenlandse aange legenheden van Syrië beschouwd. Van officiële zjjde in Damascus wordt verder meegedeeld, dat een Turkse pa trouille gisterochtend zou hebben gepro beerd schapen in Syrië te stelen. Na een kort gevecht met de Syrische grens bewaking hadden de Turken zich terug getrokken. Het Turkse ministerie van Buitenland se Zaken heeft verklaard, dat een ant woord op de Syrische nota wordt voor bereid. Overigens zou een onderzoek zijn ingesteld naar het grensincident, dat zich maandag zou hebben voorgedaan. Wahab Macmour verstrekte wapens voor aanval Rust in Siantar hersteld De militaire woordvoerder in Medan heeft thans bevestigd, dat de wapens, welke maandag j.l. door de bende van 300 man bij hun aanval, op Pematang Siantar werden gebruikt, destijds aan de aanvallers waren uitgereikt door luite nant-kolonel Macmour, de vroegere commandant van het tweede regiment infanterie, dat zijn hoofdkwartier in I'en^atang Siantar heeft. Macmour is in tussen, zoals gemeld, door de regionale commandant van Noord-Sumatra, Lui- tenant-kolonol Djamin Gin tings van zijn post ontheven. De aanvallers waren leden van de desawacht van Simeloengen, nabij Siantar. De wapens welke aan de leden van desa wachten in andere districten van Noord-Sumatra waren uitgereikt, zijn overeenkomstig een instructie van de legerleiding weer bij de militaire auto riteiten ingeleverd. De desawacht van Simeloengen had echter aan die in structie geen gehoor gegeven en is toen tot de aanval op Pematang Siantar over gegaan. Intussen zijn in Siantar rust en orde hersteld. Artis-aquarium 75 jaar Nederlands oudste en grootste aqua rium, het Artis aquarium in Amsterdam. Legerleiding gelast streng optreden tegen occupanten De chef-staf van de Indonesische landmacht, generaal-majoor A. H. Na- soetion, heeft, naar vandaag in Dja karta bekend werd gemaakt de regio- nale commandant van Noord-Sumatra gelast krachtige maatregelen te nemen 2-3 tegen de illegale occupatie van onder- nemingsgronden in zijn gebied. De onwettige bezetting op grote schaal van gronden van buitenlandse onderne mingen heeft de laatste tyd een aantal bedrijfsleiders aanleiding gegeven te ver klaren' dat zij genoodzaakt zullen zijn hun ondernemingen te sluiten, indien aan deze wilde occupatie geen einde zou worden gemaakt. WENS INDONESISCH STAATSBURGER De procureur-generaal, mr. Soeprapto, heeft het Indonesische staatsburger schap van de heer E. F. Wens. de voor zitter van de Indo-Europese vereniging „Giki", bevestigd. Over zijn nationali teit was de vorige week twijfel gerezen, welke ertoe leidde dat hij als lid van deze vereniging werd geschorst zolang deze kwestie niet was opgehelderd. De heer Wens is bovendien lid van het parlement en voorts lid van de Na tionale Raad, als vertegenwoordiger van de Indo-Europese minderheidsgroepen. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacobus G., zn van J. A. Oost- dam en C. A. Olij; Anne J., dr van J. Las- schuift en W. van Rhlju; Maria J. C. S., dr van F. A. Sandkuyl en S. Wiersma. Ondertrouwd: J. Kranendonk en J. H. J. Levert; W. P. Slats en J. A. J. Wolüers; J. vain Gelder en A, A. Danië-ls. Getrouwd: J. H. Prosman en M. J. P. Ruijgirok. Overleden: Joh. H. Bouwens. 49 Jaar; P A. Vermeulen. 69 Jaar; J. Zandbergen 63 Jaar; J. Vos. 77 jaar; P. L. Alkemade,' 74 Jaar; Joh. H. Peters, 63 jaar; D. Henny Jofly de Lathdmière, 1 jaar; P. H. van Ni- sdus. 56 Jaar; W. van der Stal', 82 Jaar. De Engelse Koninklijke Familie gefotografeerd in de tuin van Buck- ingham Palace. LEIDEN, 11 okit. Aanvoer 38 Goudse 4partijen en 3 Leidse partijen. Notering: 3'54~schram- Goudse extra kw. bot f 2.55; Goudse le kw f2,322,37: Goudse 2e kw. f2,27—2,3'1; Leidse bot i 2,46. Handel kalm. AVRO: 117.00—17.30 Voor de kind. BARNEVELD, 10 oktober. Eienvelllng SBE. Aamivoer 504.780 stuks. Handel kalm. Nobering eieren van 36-44 gram f 8.93— 11,50; 50-55 gram f 14.0115,25; 55-60 gr. f 15,5017,12; 60-65 gram f 17,1018.40; 65-69 gr. f 16,61—19.01; 70-81 gram f 19,22 20,70; allee per 100 stuks. Ooöp. Veluwse Elerveillmg Bamevéld- Ede. Wekelijkse aanvoer circa 1.200.000 st. Handel kalm. Prijzen eieren -van 45-50 gr. f HL,8113,68; van 50-55 gr. f 14.02— 15.47; 55-60 gr. f 15,74—'17,38; 60-65 gr. f 17,47—18,60; 65-69 gr. f 18,86—'10.35: al les per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 2.000.000 st. (sohat- timg). Handel redelijk. Prijzen f 13,tot f 18,50; algemene prijs f 16,40 per H00 st. kiloprijs f 2.88 1057 gram basis. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver eniging van Bierhandelaren. Grobe eieren f 18,0019,00, gewicht 62-68 gram, kleine eieren f 16.0017,00; gewicht 56-60 gram henne-eieren f 1)1.0013,00; gewicht 44-50 Pluim veemarktAanvoer circa 59.000 st. Handel Vlug. Notering sladhtMppen fl.50 1,95; per kg.; slachbkrutkens f 2),00 2.30; oude hanen f 3.00-4,50; ganzen f 6.00 f8.50; oude eenden f 0,754,20; patrij zen oud f 1,251,50; patrijzen joue f2,50 f 3.per stuüc KATWIJK AAN DEN RIJN, 10 okt. Groenteveilingwaspeen A per kist 260— 360; idem B per kist 270350; idem fijn per kist 370'500; bloemkool A 1619; B 1042; bosipeen 2934; sla 68: groene kool 83040,60; zaduaen 240300; priin- seesenbonen 50—72; andijvie 20—22. RIJNSBURG, 10 okt. Bloemenveiling FLORA. TrosohrysanthenChatswortli 95 125; Shirley roze 80445; creme 75 110; wit 75>105Normandië 90-105: Film ster 80105; White Hope 85LOO; Saimai- ra 759ó; Buiufcy 7580; Bng. Bruiai 80 95; Wendy 6090; Freesda wit 7590; geel 1Ü5425; Dwerg-asters 2540; Pink 4045; Elba 3548; aller per bos; Geplo zen Ohrysanthen Red Flame 2530; Manr- dilen 2732; White Hope 1828; Day dream 162lli; Mligdl 1523; Am. Anjers sim rood 1628; roze 2024; wlit 28'26; Lucky Stricke 2426; Apollo 2024; Gol den Harvest 2125; alles per stuk; He- liarnthen 290395; Zlmmla 166195; per 100; LeUie's wit 2836 per kelk; Eikeblad 1026 per bo* RUNSBURG, 10 okt. Groenteveiling aardappelen 812; andijvie 1828; groe ne kool 1010; uien lil4'5; waspeen A HO 22; B 70; kroten 840 per kilo; bloem kool A 12—25; B 10—14; O 10—'lil per st.; bospeen 2030; peterselie 1045; selde rie 814 per bos. RIJNSBURG. 9 okt. Bloemenveiling BLOEMENLUST. Eng. Bruin 8090: Sa- malra 6070; Shirley wit 6575; Cha/ts- wortJh 7585; Bounty 5565; Normandië 70—85; Filmster 80—'100; White Hope 80 90; Horwood 7085; Wendy 6065; Bright Eye 5055; Mosquito 4050; Co rona 8090; geplozen: Migoli 1620' Day deram 2023; W. Joy 2025; Asters 30 36; Elta 2535; Pinken 3035; Afrikanen 2026; Gele Grietjes 2530; Leeuwen bekjes 2025; Dwerg Asters 2025; Pas separtout 300350; Kochelsee 2802330: Gerry Hoek 300350; Glorie van Heem stede 320400; Purity 300350 slechts met grote moeite uit de vrijwel geheel vernielde en ontzette wagen wor- den gehaald. Hierbij bleek, dat zij tal- zal °P 2 december a.s. 75 jaar bestaan, rijke verwondingen bij deze harde bot- Bijna 9 miljoen mensen hebben in die sing had opgelopen. Dokter Pilon con stateerde o m. een dijbeenbreuk, ver wondingen aan hoofd en borst, terwijl daarnaast nog meerdere ribben gebro ken bleken. Zij is in ernstige toestand naar het ziekenhuis ce Gouda vervoerd. De kostbare auto bleek geheel vernield. jaren dit onderdeel van dc hoofdstede lijke dierentuin bezocht. Op die feeste lijke datum zal een nieuwe zaal worden geopend met aquaria en terraria voor de amfibieën, een tak van het dierenrijk, die men in Artis nog nooit uitgebreid aan het publiek heeft kunnen tonen. In Katwijk-Zee wordt weer druk vergaderd santé lezing werd met volle aandacht gevolgd. Tijdens een kleine pauze werd de tra ditionele verloting gehouden. Na afloop stelde de leden diverse vragen, welke door de spreker op vlotte wijze werden beantwoord. De voorzitter sloot de vergadering en zeide het te betreuren, dat een aantal leden wegens ziekte deze bijeenkomst niet had kunnen bijwonen, juist nu de lezing zeer leerzaam was. Gisteravond werd in het wijkgebouw Abeelplein de eerste wijkavond uitgaan de van het wijkcollege „Zuid" gehouden. De wijkpredikant ~ds. W. A. B. Hagen opende deze avond op de gebruikelijke wijze en heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. In verband met het feit, dat !n de maand oktober de Her vorming wordt herdacht (440 jaar gele den), hield ds. Hagen een korte inlei ding over het onderwerp: „De Reforma tie en wij". Na de pauze kwam iets heel -nieuws te voorschijn. Door de z.g. audio-visuele- dienst van filmstroken bureau en I.K. O.R. was een filmstrook uitgegeven met afbeeldingen uit de Lutherfilm. Daarbij was voor deze avond in bruikleen een geluidsband afgestaan, die op de recor der werd afgedraaid. Het was wederom een zeer mooie avond. Amateurfotografenver. Katwijk De Amateurfotografenvereniging „Kat wijk" heeft het vergaderseizoen ook weer geopend. De eerste vergadering werd in restaurant „Marina" gehouden. De heer Blok opende wegens ziekte van de voor zitter deze bijeenkomst en gaf een korte toelichting op het winterprogramma. Hierna demonstreerden leden foto-appa- ratuur met toebehoren, waarna een twintigtal wedstrijdfoto's van de maand werden getoond. De foto van de heer Dekkinga werd bekroond. Vervolgens werden de plannen bespro ken voor dit winterseizoen en werden de werkgroepen ingesteld, waarna deze bij eenkomst werd gesloten. In Casa Cara hield de Aquariumver eniging „De Discus" een ledenvergade ring onder voorzitterschap van de heer C. J. van der Plas. Spreker heette de aanwezigen hartelijk welkom in het bij zonder de spreker van de avond, de heer De Haan uit Amsterdam. De heer De Haan hield een causerie getiteld „Van onderaf". Spreker vertelde op welke manieren vaak tegen de meest eenvoudige principes wordt gezondigd. Verder behandelde spr. o.a. de bak, ver lichting, verwarming, viskeuze, voeding en ziekten der vissen. Deze zeer interes-

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13