Sint Nicolaasfeesi A. E. Voor verdelging van mof stenotypiste Guldemond Zoon n.v. TEEKENS SLAGERIJEN: Rambaldo nam liet initiatief luchtvaart ballonvaart was toen Vakantiegangers krijgen de sclmld van de prijsstijgingen in Spanje chocolaterie de ontsmettingsinrichting De K. N. V. V. L. stimuleerde de enorme ontwikkeling Maar cle overheid heeft zelf haar diensten en goederen belangrijk duurder gemaakt BONN IS WOEDEND OP E PRAWDA-CORRESPONDENTE Moedennieuws van Gerzon, Hulpverkoopsters MAANDAG 7 OKTOBER 1957 50 jaar Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart Nederlanders waren de pioniers Twaalf (Van onze Haagse redactie) In het „Zuid-Hollandsch Koffiehuis" aan de Groenmarkt te Den Haag, aldus vernielden de kronieken, kreeg luitenant-ter-zce-ballonvaarder A. E. Rambaldo op 10 oktober van het jaar 1907 voldoende belangstellenden byeen elf heren met klinkende namen! om de oprichting van een Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart te kunnen bespreken. Luchtvaart, dat betekende in die dagen ballonvaart, want een andere mogelijk heid voor de mens om zich in de derde dimensie te bewegen, kende men nog nauwelijks. Zeker had men al wel gehoord en gelezen van de prestaties van de twee Amerikaanse rywielfabrikanten Wright, die vier jaar eerder een toestel „zwaarder dan lucht" hadden geconstrueerd, dat door een motor en propeller de lucht in kon worden getrokken. Maar waarheen deze vinding zou leiden, kon toen nog niemand overzien. Voorvoeld hebben de twaalf heren het waarschijnlijk wel, want art. 2 van de statuten van de vereniging, die op die avond meteen werd opgericht, luidde: „De vereniging heeft ten doel de lucht vaart in de ruimste zin genomen te be vorderen en zich in het bijzonder te wijden aan de ontwikkeling van de luchtsporten en luchttoerisme". Gestuwd door het enthousiasme van de marine-officier Rambaldo. die van overheidswege de opdracht had een rap port samen te stellen over de lucht vaart van die dagen en die bij zijn on derzoekingen zeer geestdriftig werd. zet te een dozijn vooraanstaande Neder landers voor ons land de eerste schrede op het pad van de ontwikkeling van de vliegerij, een pad dat, zoals wij thans een halve eeuw later kunnen getuigen, steil omhoog zou voeren tot schier on- onvoorstelbare successen. Daarom moet een jubileumartikel ter ere van de thans 50-jarige Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart beginnen met een tribuut aan deze 12 Nederlanders, die nog telkenjare in het KNWL-hand- boek op de eerste pagina worden ge noemd. n.l. H. J. K. André de la Porte, W. N. Bakker. S. P. 1' Honoré Naber. S. van Hoogstraten. H. J. van der Leeuw, M. K. Medenbach, J. A. H. L. baron Melvill van Carnbee, dr. H. A. Naber, H. F. Onderwater, jhr. J. H. Ram, A. E. Rambaldo en dr. B. S. Sybrandy. Welke betekenis zou de luchtvaart in Nederland hebben als de KNVVL er niet was? Zouden wjj dan even trots kannen zijn op onze nationale luchtvaartmaat schappij, de KLM, als wij thans met een gerust geweten mogen zijn? Zou Nederland een eigen nationale vlieg tuig-industrie hebben, even wereldbe roemd en even gerenommeerd als het Fokkerconcern? Deze vragen mogen, nu de KNVVL 50 jaar bestaat, worden gesteld. Niet om er een antwoord op te geven, doch om vast te stellen, dat het de thans jubile rende vereniging was, die telkens weer in de halve eeuw van haar bestaan het initiatief nam tot het bundelen van reeds aanwezige dan wel ontplooien van nieuwe krachten, die de ontwikkeling van de luchtvaart in ons land konden bevorderen. Vele jaren lang immers was de KNVVL. die in 1913 het predicaat ..Koninklijke'' verwierf, de enige lucht vaartinstantie" in Nederland. Zij was betrokken bij de oprichting van de militaire luchtvaartafdeling van het leger, thans de Kon. Luchtmacht, in 1913. Zij verleende steun en mede werking aan de luitenants Plesman en Hofstee voor hun ELTA (Eerste Lucht- verkeers Tentoonstelling Amsterdam) in 1919, waaruit de KLM is voortgekomen en waaraan het mede te danken is, dat Anthonie Fokker zijn in Duitsland ge vestigde fabriek naar Nederland over bracht. Het was haar voorzitter van de „vakafdelinng Aviatiek", de heer Alb. Kapteijn. die in 1909 voor de Techni sche Hogeschool te Delft een lezing hield over aërodynamica, dat wil zeggen over alles wat men er in die dagen van wist, hetgeen leidde tot de oprichting van een aërodynamisch laboratorium aan de T.H.. dat nog lange tijd onder beheer van de vereniging stond, tot het in 1919 werd overgedragen aan de in middels (ook met hulp der KNVVL) opgerichte Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, de voorloper van het huidi ge Nationaal Luchtvaartlaboratorium. Het „Comité Vliegtocht Nederland- lndië", dat zijn streven in 1924 zo succesrijk "bekroond zag, werd in het leven geroepen mede op instigatie van de KNVVL. Sportvliegers kon den al vroeg bij de KNVVL terecht kunnen bij de in 1927 opgerichte Nationale Luchtvaartschool, waar van de algemeen secretaris van de KNVVL ambtshalve directeur is. Het zweefvliegen werd in 1930 in ons land geintroduceerd en het was al weer op verzoek van de thans jubile rende vereniging dat enkele Duit sers deze bijzondere sport hier des tijds kwamen demonstreren. Aan die andere aan de luchtvaart verwante sport, de modelvliegtuigbouw, werd in 1913 al gedacht, toen er een „proef-aeroplan-sportcommissie" in het leven werd geroepen. Uiteraard had men met deze hobby wel succes onder de jeugd, hetgeen er toe bij droeg om de jongelui van de twinti ger jaren vertrouwd met de vliegerij te maken. Later werd juist deze ac tiviteit van de KNVVL steeds inten siever aangepakt. Thans is de propaganda onder de jeugd de voornaamste doelstelling. Een opsomming als deze zou doen ver moeden dat de KNVVL, bij het steeds verder uitslaan van haar wieken, altijd de wind heeft meegehad. Toch is dat niet geheel waar. De tweede wereldoorlog bracht ,een gevoelige klap toe ook aan dit stuk verenigingsleven in ons land. In 1945 was er noch van de vereniging, noch van haar materiaal veel meer over. Met een aantal „Piper-Cub"-vliegtui- gen uit Engelse dumps en met wat zweefvliegtuigen naar Duits model, die Fokker als vrij spoedig wist te fabrice ren, werd de sport- en zweefvliegerij echter weer op gang gebracht. Veel steun werd daarbij ondervonden van Prins Bernhard, die sedert 1938 ere voorzitter van de vereniging is. De be langstelling van de Prins voor de lucht vaart in het algemeen, betekent dat de KNVVL in hem meer dan ere-voorzitter, ja, in feite een actieve eerste voorzitter heeft. H.M. de Koningin is bescherm vrouwe van de vereniging. Met haar 8000 leden, haar eigen voor Nederland toonaangevende luchtvaart periodiek, haar filmdienst en haar vele springlevende onder-afdelingen is de KNVVL thans weer een zeer bloeiende vereniging. Het in 1950 geopende zweefvliegcen- trum Teriet waar het vooral 's zomers doorlopend zeer druk is, leidt elk jaar gemiddeld honderd jongelui op tot zweefvlieger. Als wervings- en selectie apparaat voor toekomstige burger- en militaire vliegers is de zweefvliegschool op Teriet van niet. te onderschatten be tekenis. Grote propagandistische waarde gaat ook uit van de jeugdluchtvaart- brigade. alsmede van het bureau jeugd- luchtvaartscholing en -voorlichting, dat zijn activiteiten voornamelijk tot de scholen richt. En zoals dat in het verleden zo vaak het geval was bij het voorbereiden van weer een nieuw luchtvaartinstituut Misbruik van vertrouwen Leugenachtige voorlichting over C.D.l West-Duitsland) De Westduitse bondsregering is bui tengewoon ontevreden over de manier, waarop enkele in Bonn geaccrediteerde Sovjetrussische journalisten zich hier van hun taak kwijten. Zij komt er onomwonden voor uit en zij heeft in het laatste nummer van het haast dagelijks verschijnende „Bulletin" de officiële publikatie van de rege- ringsvoorliehtingsdient een felle aanval op de correspondenten van de „Prawda", het orgaan van de commu nistische partij in Rusland, gedaan. Deze correspondenten zijn Pavel Nau- mof en Boris Michailof. Naumof, wiens komst overigens als eerste Sovjetrussi sche correspondent een paar jaar gele den vrij veel opzien baarde, heeft intus sen al, nog voordat het artikel in het „Bulletin" is verschenen, de opdracht van zijn hoofdredactie gekregen West- (Van onze correspondent te Madrid) De bijna vier miljoen toeristen, die dit seizoen Spanje hebben bezocht, krygen min of meer de schuld voor de prijsstijgingen, die gedurende het afgelopen half jaar vele Spaanse huismoeders en hun echtgenoten! onrustig hebben gemaakt. Don Pedro Gual Villalbi, minister zonder portefeuille en voorzitter van de Nationale Economische Raad, heeft dit verklaard. Bovendien legde hij nog eens de nadruk op een kortgeleden uitgegeven regeringsverklaring, waarin wordt ge zegd, dat de peseta niet zal worden gedevalueerd, hoe hardnekkig de geruchten dienaangaande ook mogen zyn en blijven. Dat een verklaring moest worden gegeven voor de steeds maar stijgende prijzen, is verklaarbaar, maar dat nu de niets vermoedende buitenlandse vakantiegangers tot zondebokken moesten worden verklaard, dat heeft wel enige verbazing gewekt. Uiteraard ligt over de woorden van Don Pedro wel een vernis van waarheid, maar dat is zo dun, dat zelfs Spanjaarden er doorheen zien. in de spiraal van lonen en prijzen in te dammen. Verguisde theorie van vraag en aan bod Het is waar, dat de Spaanse economie nauwelijks is ingesteld op het massale buitenlandse bezoek. De jarenlang ver guisde theorie van vraag en aanbod is daarbij in het spel gekomen en daar de toeristen met hun goedkope peseta's voor alles ruim konden betalen, pasten de prijzen zich snel aan. Er wordt in Spanje nu eenmaal niet voldoende ge produceerd en er zijn maar weinig de viezen beschikbaar voor import. Daarom kon het in het hoogseizoen op enkele plaatsen aan de „volkomen door buiten landers overstroomde „Costa Brava" voorkomen, dat de bevolking op de markt niets kon kopen, omdat buiten landers en Spaanse hotelhouders de hele voorraden groenten, fruit, eieren, vlees e.d. al hadden opgekocht, en dat tegen prijzen die een doodgewone Spanjaard in geen jaren zou kunnen betalen. Uit Gerona werd zelfs bericht, dat de hotelhouders „dc boer op gingen" om daar groenten e.d. meteen van het land De lange winter. Het is tekenend dat Don Pedro het tere onderwerp der loonsverhogingen zo bruut aanroert, nu de vakanties achter de rug zijn en men ook in Spanje gaat denken aan de lange, moeilijke winter, die op komst is. In de afgelopen jaren waren het vooral de wintermaanden, die werden gezien als de maanden bij uit stek voor stakingen en ongeregeldheden, zoals de grote stakingen in begin 1956 en de ongeregeldheden in Barcelona van dit jaar januari. Een voorproefje is nu al gegeven in Bilbao, waar ruim twee duizend arbeiders van een scheepswerf een sit down-staking hielden, een sta king die door slechte organisatie en het gebrek aan stakingskassen, evenals alle voorgaande stakingen zonder resultaat is verlopen. Vlucht in goederen De regering kan ook moeilijk tot loonsverhogingen overgaan, zonder de zwakke peseta nog meer te verzwakken. manier, maar als het niet anders kan, zullen andere maatregelen worden ge nomen tegen de speculanten", zo heeft de minister gedreigd. Die „andere maat regelen" zullen op de duur wel noodza kelijk zyn. in ons land. het Nationaal Luchtvaart museum, dat volgend jaar mei op Schip hol voor het publiek moet worden geopend, heeft de KNVVL weer een be langrijk aandeel. Enkele van haar func tionarissen werken in het Stichtingsbe stuur. De stichting en inrichting van een mu seum, waarbij de blik uiteraard op het verleden wordt gericht, weerhoudt, de KNWL er niet van tevens in de toe komst te zien. Haar afdelingen voor luchtvaartwetenschappen, waarin de „Vereniging voor ruimtevaart" is opge nomen bewijst dat. Als Prins Bernhard op 19 oktober, by de plechtige herdenking van de 50ste verjaardag van de vereniging de sleutels in het slot steekt om daarmee het on langs betrokken nieuwe gebouw aan het Jozef Israëlsplein 8 te Den Haag of ficieel in gebruik te stellen, dan weet hy dat hij daarmee tevens de weg ontsluit voor een tweede halve eeuw van gestage KNVVL-arbeid in het belang van de Nederlandse luchtvaart. Duitsland te verlaten. De Russ jouranlisten hadden, aldus het „I journalisten hadden, aldus het tin", misbruik gemaakt van de vrijheid, die hen in West-Duitslandi verleend. Maar het ligt. naar wij v| men. niet in de bedoeling van de duitse autoriteiten de Russische mannen officieel het verblyf i: Bondsrepubliek te ontzeggen. CENSUUR IN RUSl Het wordt in het bewuste artik het „Bulletin", dat langer dan ee: lom is, echter wel de aandacht o; vestigd, dat Duitse correspondent; de Sovjet-Unie, die daar op een i gelijke wijze werkten, al lang ui' land zouden zijn gezet. Het werk vs le buitenlandse correspondenten wol Rusland streng gecensureerd en had een Sovjetrussisch blad nog ii. twee Duitse correspondenten beschi onjuiste berichten te hebben do geven en om hun uitzetting uit Ru gevraagd. In de Prawda had nu een beric't Bonn gestaan, waarin werd gezegt Adenauer, die zich lang in de mant; een deemoedig christen en een craat had gehuld, thans de rol va: nieuwe Fiihrer van het Duitse volk de. Het had verder geheten, dat de bij de verkiezingen alleen maar m< hulp van een anti-democratisch vt zingssysteem.e een teugeloze det gie, leugen en bedrog de overwij had behaald. Dat is, aldus het „Bulletin" eei draaiing van de waarheid en dat niets meer met objectieve kritie maken, die elke buitenlandse joui in de Bondsrepubliek kan uitoel Het werk van de Sovjetrussische c. pondenten had er toe kunenn bijdi dat tussen de Sovjet-Unie en 1 Duitsland meer vertrouwen ont waarop Moskou, naar het altyd zoveel prijs stelt. Tot dusver heeft de Westduitse ring nog nooit zulke scherpe wo aan het adres van buitenlandse e pondenten gericht. Wjj zyn ben of en hoe Moskou op deze aanv reageren. De gezinnen, die in aanmerking wensen te komen voor het van de Vereniging van Vrouwelyke Studenten te Leiden voor arme Leidse kinderen kunnen daartoe aanvragen richten tot UITERLIJK 20 OKTOBER aan de St.-Nicolaas-commissie, Rapenburg 65. Alleen schriftelijke aanvragen worden behandeld. In november zullen zij nader bericht ontvangen. TE KOOP GEVRAAGD in grote plaats of stad in Zuid-Holland met banketverkoop of BANKETBAKKERIJ met belangrijke doorverkoop. Woonruimte van minimaal 3 kamers moet beschikbaar zijn. Contante betaling is mogelijk. Brieven bureau van dit blad onder nummer 5328. te kopen. Minister Villalbi heeft dus wat l Minister Gual Villalbi spreekt nogal dat betreft gelijk, maar hij vergeet te vertoornd over buitenlandse kranten, die vertellen, dat de overheid haar diensten en goederen sterk in prijs verhoogde en dat daar geen toerist aan te pas is ge komen. Trams, treinen, telefoon, luci fers, sigaretten, het ging allemaal in prys omhoog en daarnaast is officieel door Madrid toestemming gegeven tot prijsverhogingen voor kranten, brood, vlees, vier, om dan maar enkele uit de lange rij duurder geworden artikelen te noemen. De twee forse loonsverhogin gen van het vorige jaar zyn daardoor weer volkomen ingelopen en voor de gewone Spaanse „man in de straat" is het weer even moeilijk als altijd om de eindjes via vele merkwaardige bijbaan tjes aan elkaar te knopen. Minister Pedro Gual Villalbi, die ver antwoordelijk is voor de ontwikkeling van de Spaanse economie, heeft nu dui delijk te verstaan gegeven, dat de ge ruchten over nieuwe loonsverhogingen iedere grond missen. Mede daaruit kan worden geconcludeerd, dat de regering steeds maar schrijven over devaluatie van de peseta, maar ook de Spaanse j geven „hints" in die richting. Een krant in Barcelona bijvoorbeeld de stad waar Don Pedro als Catalaan zelf woont! laat een dagelijks stripfiguur tje praten over een vriend, die al zijn geld heeft omgezet in goederen, met het oog x>p de komende devaluatie. Er wor den verder grapjes over gemaakt, maar dat dit onderwerp wordt aangeroerd, spreekt voor Spanje boekdelen. Het is inderdaad bekend, dat velen hun geld beleggen in huizen of bouwgronden en de prijzen daarvan zijn dan ook hoger dan ooit. Voorzichtige huismoeders met iets meer peseta's dan normaal, kopen in de „Comados", de rommelige Spaanse kruidenierswinkels, ook meer levensmid delen dan vroeger, dit als voorzorg te gen de ondanks alles verwachte verdere stijging der pryzen. Het helpt weinig, dat de regering voorbereidingen treft om voor de voornaamste levensmiddelen een prijsstop af te kondigen. „We pro- voor lessen, zoals zij dat nu nog vast besloten is om de inflatoire tendens beren het nog te doen op een soepele houtworm en andere insekten in stoffering, meubilair en gebouwen, met garantie: p.a. HOOFTSTRAAT 26 - ALPHEN AAN DEN RIJN TELEFOON 3173 Gevraagd voor zo spoedig mogelijke indiensttreding H.b s.-opleiding en steno Engels en Duits genieten voorkeur. Schriftelijke sollicitatie aan: NIET SENSATIONEEL maar zó, dat U iedere week Uw gezin goede vleesmaaltijden kunt voorzetten! Daarop alleen zijn Teekens' reclames gericht en daarom weten hoe langer hoe meer mensen onze slagerij te vinden. 500 gram VARKENSKARBONADE, klein beentje 1.58 DEZE WEEK DINSDAG 500 gr. mag. speklapp. 118 200 gram zult 0.38 WOENSDAG 500 gr. gehakt h.o. I DONDERDAG 1.28 500 gr. runderlappen 1.28 0.52 I 500 gr. doorr. spekl. 0.80 200 gr. lunchworst Weekreclame 100 gram ROOKVLEES en 100 gram LUNCHWORST 0.85 500 gr. palingrookworst 1.25; 250 gr. leverworst 0.60; 100 gr. r. rookworst 0.38 Grote sortering LAMSVLEES, KALFSVLEES en volop voor de erwtensoep. HOGEWOERD 72 LANGE MARE 90 LANGE MARE 94 voor hele of halve dagen. (Eventueel ook uitsluitend van 18.00-21.00 uur) De verkoop van onze speelgoederen, chocoladeletters en vele andere cadeau-artikelen vraagt in de St. Nicolaas- tijd extra uitbreiding van ons verkooppersoneel. Prettige werkkring. Dames (gehuwd geen bezwaar), die tijdelijk werk zoeken in een prettige omgeving en genegen zijn onze vele cliënten op een goede en vlotte wijze te helpen, bieden wi|: goede verdiensten en bovendien een extra korting op gezinsinkopen, dus ook op St. Nicolaas-inkopen bij de Hema. Aanmeldingen dagelijks van 9.00-18.00 uur bide Bedrijfs leider van het filiaal, Haarlemmerstraat 130. Leiden. DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN Turban, gedistingeerde dames hoed van bever mclusine in 9 modekleuren 7^ Amazone, een jeugdige creatie van antilope wol vilt in nieuwe herfsttinten R: v Ri Al W \n R R A V T W Te Co AS W: Fo Cc W Fc EK TI Ste Nie DU

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 8