Eis tegen majoor K.: twee jaar m.a. Dodelijk verkeerongeval Voorhout Verdediger vraagt vrijspraak Dehousse (België) oppert een federale hoofdstad van Europa Demmenie MAANDAG 7 OKTOBER 19C7 Beklmtgde „Officierseed is mij heilig,, Uitspraak is bepaald op woensdag a.s. (Van onze Haagse redactie) Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de bijna drie maanden voorarrest en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzegging van het recht bij de gewapende macht te dienen, aldus luidt de straf, die de auditeur-militair bij de Krijgsraad te velde West zaterdagochtend vroeg tegen majoor K. Zoals bekend wordt deze majoor, werkzaam bij de dienst materieel Landmacht, ervan beschuldigd in totaal f 22.500.— te hebben aangenomen van twee zakenlieden, die soms grote leveranties voor het leger verzorgden. Majoor K. ontkent echter ooit geld te heb ben aangenomen. Ook zijn verdediger kwam zaterdag na een zeer uitvoerig pleidooi tot de slotsom, dat majoor K. onschuldig is, zodat hij zal moeten worden vrijgesproken. De Krijgsraad zal woensdagochtend a.s. uitspraak doen. Gebl van zakenlieden aangenomen De auditeur-militair, luit.-kolonel mr. W. J. Smit, begon zijn requisitoir met een overzicht van de ter zake doende artikelen uit het militaire recht. Vervolgens ging hij de feiten na, die zoals vele getuigen bevestigen, als volgt zouden zijn geweest: De getuige T., magazijnmeester bij de heer H. J. D., heeft verklaard drie of vier maal f. 500 te hebben gebracht naar het huis van majoor K. De secretaresse van H. J. D., een zakenman die legergoederen aan de Nederlandse Staat leverde, heeft verklaard twee keer f. 750 te hebben weggebracht op een vrijdagavond en de volgende ochtend nogmaals f. 500. De heer H. J. D. zelf geeft op in totaal gedurende de jaren 1952-1956 f. 15.000 aan majoor K. te hebben uitbetaald. Een zekere C. van B.. een te Londen gevestigde, Nederlandse zakenman, die in een „lege" N.V. samenwerkte met getuige D.. zegt in totaal aan ma joor K. f. 7500 te hebben geschonken. Beide zakenlieden hadden met deze giften uiteraard de bedoeling bevoorrecht te worden bij het toewijzen van orders voor legergoederen. Majoor K. ontkent echter ooit ook maa? één cent van deze heren te hebben ontvangen. was ingesteld hielden Van B. en D. vast aan hun. aanvankelijk alleen tegenover elkaar afgelegde verklaringen, dat zij geld aan majoor K. zouden hebben ge geven. Nieuwe getuige Antecedenten De president van de krijgsraad kolo nel mr. dr. J. P. van Erk. begon het verhoor van de beklaagde met een on derzoek naar diens antecedenten. ..Is U als Nederlander geboren?" „Ik begrijp niet wat 't er toe doet. Maar ik ben in Duitsland geboren", al dus majoor K. De president ging dan na welke scho len majoor K. heeft bezocht, voordat hij in 1928 naar Nederland kwam. Hij had inmiddels de Nederlandse nationaliteit verworven. Tussen 1928 en 1940 was majoor K. eerst werkzaam als arbeids-contractant bij het ministerie van Economische Za ken. later ging hij in dienst. Gedurende de oorlog werkte hij als burger bij het ministerie van Oorlog, totdat hij zich gedrongen voelde onder te duiken. In 1945 meldde hij zich onmiddellijk als oorlogsvrijwilliger voor uitzending naar Indonesië. Op verzoek van de verdedi ger werd vervolgens een getuige ge hoord. Deze getuige had destijds bij het verhoor voor de officier-commissaris verklaard, dat hij drie. misschien wel vier keer een bedrag van f. 500 namens zijn chef. de heer D., had moeten bren gen naar een huis in Den Haag. waar de naam van majoor K. op de deur stond. Hij had daar steeds naar de ma joor K gevraagd, doch onveranderlijk ten antwoord gekregen dat deze niet thuis was. Daarop gaf hij de enveloppe met het geld af aan de dame, die open deed en van wie hij niet anders veron derstelde dan dat het mevrouw K. was. Nu kwam deze getuige, op verzoek van de verdediger vertellen van een excursie, die hij donderdag j.l. met de verdediger had gemaakt naar een hem onbekende bestemming. In een bepaald woonhuis was hij geconfronteerd met een dame, die hij naar hij thans zeer positief ver klaarde, nooit eerder in zijn leven had gezien. ,,Tot mijn stomme verbazing", aldus de getuige, hoorde ik later dat dit nu mevrouw K. was. Vervolgens was er in hetzelfde huis een andere kleine vrouw met een op vallend lichamelijk gebrek binnen ge voerd. Ook deze vrouw had de getuige nooit eerder gezien. Van mr. Van Es vernam hij, dat dit de vroegere kinder juffrouw van het echtpaar K. was. Van deze verklaringen werd alsnog ter zit ting acte genomen. Onbevredigend onderzoek? Na 't requisitoir van de auditeur-mi litair begon de verdediger, mr. W. J. v. Es, zijn pletidooi met een schets van de gang van zaken bij de arrestatie van majoor K. in november van het vorige jaar. Voorts bracht hij de totaal onvol doende huisvesting van majoor K.. na diens arerstatie, ter sprake. Over deze zaak zijn destijds vragen aan de minis ter gesteld. Ook het verhoor van de beklaagde was volgens de verdediger bepaald onbevre digend verlopen, in sommige onderdelen zelfs in strijd met de wet. Hij noemde het ,.te gek om los te lopen" dat de of ficier-commissaris voor zijn onderzoek in Engeland Engelse onderdanen heeft gehoord, die immers niet gebonden zijn aan de Nederlandse eedswetten. Met klem wees de verdediger dan ook af dat deze getuigen als volledige getuigen zou den kunnen worden beschouwd. Voor de tenlastelegging aan majoor K. kan dus alleen worden geput uit de getuigenissen van majoor K. en van de zakenlieden. C. van B. en H. J. D. Hoe het met deze heren was gesteld deed mr. van Es vervolgens uitvoerig uit de doeken. De heer Van B. werkte in Engeland als officieel agent voor inkopen en ver schepingen van de Nederlandse rege ring. Daarnaast was hij samen met de heer D. 'firmant in een ..lege" N.V., ..Godfrey Alvist" genaamd. Het toenma lige hoofd van het directoraat Materieel Landmacht had tegen deze combinatie van functies bezwaar gemaakt, doch toen was het al te laat. Het contract van de regering, met Van B. was reeds bindend. De beide firmanten hadden de af spraak dat zij de baten yan hun zaken zouden storten in de N.V. „Godfrey Al- vist" en dat deze vervolgens zouden de len op basis van 60 voor D. en 40 voor Van B. D. betaalde het kantoor en het personeel van Van B. te Londen, waarvan deze ook gebruikt maakte voor zijn activiteiten als regeringsagent. De zaken in de N.V. ..Godfrey Al- vist" gingen niet steeds naar wens. De firmanten vertrouwden elkaar niet en konden niet goed met elkaar opschieten, maar om der wille van de revenuen bleef men samenwerken, aldus mr. Van Es. Beiden leefden op zeer grote voet. naar de mening van de verdediger wer den de boeken gebrekkig of onvolledig bijgehouden, er werd geknoeid met de belastingen en er werd links en rechts geld geleend om bepaalde ..onontkoom bare gaten tijdig te vullen. ..Dergelijke mensen geven geen bedragen van f. 15.000 en f. 7500 zomaar weg", zei mr. van Es. Hij zag het zo dat de compagnons sommige provisies van hun handel niet eerlijk inbrachten in hun beider N.V.. maar ze lieten boeken als „giften aan majoor K. Daarvan zou beklaagde nu het slacht offer worden. De verdediger wilde des noods aannemen dat Van B. en D. niet de opzet hebben gehad majoor K. te la ten hangen. Op grond van een bij het ministerie van Oorlog binnen gekomen anonieme brief, die uit Engeland af komstig zou zijn. is het onderzoek in deze affaire destijds begonnen. Deze brief heeft de schijn te zijn opgesteld door een employé van een Engelse fir ma, die zijn directeur, de handelaar D. en majoor K. beschuldigt van fraude. Wie de brief heeft geschreven en of zij werkelijk uit Engeland kwam is nooit vastgesteld. Toen het onderzoek naar de handelwijze van majoor K. eenmaal Een op het laatste moment ontdekte getuige (voor wiens getuigenis de krijgs raad vorige week woensdag de zitting tot zaterdag schorste), de heer J. S. heeft destijds eens enkele maanden in de zaak van de heer D. te Den Haag rondgeneusd, omdat hij daar mede-fir mant kon worden. Op grond van wat hij toen had gezien had hij van een samen gaan met de koopman D. afgezien. La ter had hij de overtuiging gekregen dat, er „een vuurwerk" zou ontstaan als de Engelse fiscus ooit de neus in de boeken van de firma „Godfrey Alvist" zou ste ken. Mr. Van Es aarzelde niet de getuige nissen van Van B. en D. „naief en aan het infantiele grenzende" te noemen. Hij kwam dan ook tot de conclusie dat het wettig en overtuigend bewijs in deze zaak niet is geleverd. Majoor K. betuigt zijn onschuld Gebruik makend van zijn recht op het laatste woord gaf majoor K. vervol gens rustig en op ernstige toon nog een uitvoerig exposé over de werkwijze van zijn dienst, waaruit hij mede bewijs wilde putten voor zijn onschuld. „Ik had aan te nemen, aldus majoor K.. dat de heer Van R. te Londen een betrouwbaar zakenman was, waarmee, indien dat voor de Nederlandse Staat het voordeligst was, zaken gedaan moes ten worden. Hij was immers officieel agent van de Nederlandse regering. Van R. heeft echter, achteraf bekeken, vaak zeer oneerlijk gehandeld. Mijns inziens heeft hij niet alleen het directoraat Ma terieel Landmacht, maar ook mij bedro gen". De majoor voerde voorts aan dat de N.V. „Godfrey Alvist" vaak miljoenen contracten heeft gekregen waarvan de prijzen zo laag waren dat er later dik geld bij bleek te moeten. De majoor heeft de N.V. dan steeds aan de gecon tracteerde leveringen gehouden, waar door zij stroppen opliep, hetgeen toch moeilijk een reden kan zijn om iemand grote giften te schenken. „Mijn eed als officier is mii heilig", „ik heb haar niet geschonden", aldus verklaarde majoor K. tot slot van zijn betoog. Deze krijgsraadzaak had vijf-en-een- half uur onafgebroken geduurd toen de president om half vier zaterdagmiddag, de behandeling sloot en dq uitspraak op woensdagochtend te kwart voor tien be paalde. Dit is mevr. E. Polman-Dessau- vagiedie zaterdagmiddag in de Houtrusthal te Den Haag de kam- pioensprijs van de nationale wed strijd in machineschrijven in ont vangst mocht nemen. INTERNATIONALE CONFERENTIE OVER MIDDENSTANDSPROBLEMEN (Van onze Haagse redactie) Op 28, 29 en 30 oktober a.s. zal t.e Den Haag een internationale conferen tie worden gehouden over midden- standisproblemen Deze conferentie draagt een informeel karakter en heeft ten doel een beeld te scheppen van het in enige Europese landen gevoerde middenstandsbeleid. te gen de achtergrond van de Europese Economische Gemeenschap. Voor Neerland neemt aan de confe rentie deel de Staats es ecretarLs d6. Veldkamp. Eind november conferentie op bredere basis met deelneming vakbondsleiders In Parjjs is de afgelopen dagen een geheime conferentie gehouden van „wijzen van Europa", na afloop waarvan de voorzitter van de Raad van Europa, de Belg Dehousse, gisterm in Parijs een persconferentie hield. HU verklaarde voorstander te zUn van spoed bU de Instelling van een Europese vrUhandelszone met deel neming van Groot-Brittannië. Dehousse deelde mede, dat op de conferentie Is besloten, dat gestreefd zal worden naar een conferentie op bredere grondslag op 29 en 30 november en 1 december. Aan de thans beëindigde bUeenkomst werd deelgenomen door mannen, die nauw betrokken zUn bU de oprichting en ontwik keling van de Europese Instellingen. Aan een conferentie op bredere grondslag zou, aldus Dehousse, moeten worden deelgenomen zowel door vakbondsleiders als door de leiders van de bestaande Europese Instellingen. Men zou dan tot het vaststellen van een gemeenschappelijke Europese politiek moeten komen. Rationalisatie bestaande Europese instellingen In de afgelopen drie dagen is volgens Dehousse gesproken over de rationalisa tie van de bestaande Europese instel lingen, zoals bfjv. de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal (KSG), de Westeuropese Unie, Euratom en de or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES) en over de keuze van de stad, waar de instellingen geves tigd zullen moeten worden. Dehousse achtte het wenselijk de zetel van de Europese economische gemeenschap in dezelfde plaats te vestigen. Het zou Ideaal zpn, indien deze stad een federaal district zou zUn, zoals Washington, aldus Dehousse. Maar dit zou gepaard gaan met verlies aan soe vereiniteit over een deel van het land, waarin de zetel komt (volgens waar nemers denkt Dehousse aan Luxemburg of Straatsburg). Het binden van overzeese gebieden aan de gemeenschappelpke markt noem de hü een stap in een geheel nieuwe richting. De zes regeringen zullen een program op grote schaal op moeten zet ten tot wederzijdse voorlichting van de volkeren van Europa en Afrika. De „wijzen" zijn voorstander van een nauwere samenwerking tussen de Euro pese gemeenschappen. Zij hebben voor gesteld. dat de zes betrokken regeringen in de drie ministerraden vertegenwoor digd worden door een minister of staats secretaris voor Europese zaken. Zoals wij zaterdag nog in het kort konden melden, had in de morgenuren op de Teylingerlaan ter hoog te van de Oude Herenweg te Voorhout een zeer ernstig auto-ongeluk plaats, dat aan de 27-jarige chauffeur A. L. Brederode uit Noordwijk het leven heeft gekost. Het slachtoffer bestuurde een bestel auto en reed in de richting Sassenheim. Uit de te genovergestelde richting naderde een bus van de N.Z.H.V.M. Nog steeds is de vraag niet beantwoord, hoe het mogelijk is, dat op dit voldoende breed weg gedeelte de twee wagens met elkaar in botsing kwa men? Deze botsing 7oas zo hevig, dat de bestelwagen om zijn as tolde, terwijl de bus het bloembollenland van de heer De Ridder opreed. De cabine van de be stelauto was volkomen ingedeukt, de heer Brederode moet op slag dood geweest zijn. Zijn meerijder, de heer v. d. Putten, kon echter nog uit de ravage ivor- den bevrijd. Hij had een been gebroken. Ook de cabine van de autobus had het zivaar te verduren gehad. De chauffeur, de heer E. A. Ver- kranis uit Leiden moest uit het wrak worden ge zaagd. Hij had een hersenschudding en een dubbele armbreuk. De heren Verkranis en v. d. Putten zijn met twee van de vijf personen, die zich in de auto bus bevonden, naar Leidse ziekenhuizen overge bracht. Hun toestand ivas niet levensgevaarlijk. Twee andere inzittenden van de autobus konden na verbonden te zijn naar huis worden gebracht, één had geen letsel opgelopen. De verongelukte chauf feur ivas gehuwd en had een baby van 3 maanden. Het was het tweede verkeersongeluk met dodelijke afloop in Voorhout binnen 24 uur. Restitutie-heffingen aan de pluimveehouderij De monopolieheffingen op de in ons land Ingevoerde voedergranen zijn naar bekend door de lagere prijzen voor voedergranen op de wereldmarkt gedurende de laatste zes maanden sterk gestegen. De kostprijs van eieren werd door deze heffingen, die ten doel hebben het prijspeil van de buitenlandse voe dergranen op te 'trekken tot het niveau van de door de regering aan de Neder landse telers van granen gegarandeerde prijzen, niet onaanzienlijk verhoogd. Hierdoor wordt de concurrentiepositie van de exporthandel in eieren nadelig beïnvloed. Teneinde de kostprijsverho- gende werking van de monopolieheffin gen tegen te gaan, heeft de regering, naar het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening mededeelt, besloten het voorstel van het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren restitu tie te verlenen voor het gedeelte van de eierproduktie, dat wordt geëxporteerd, te aanvaarden. De uit de heffingen op voedergranen verkregen gelden weiden reeds voordien aan de desbetreffende produktschappen, dus ook aan het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, ter beschikking ge steld en zullen ook in de toekomst ter beschikking komen. Met ingang van heden is een begin gemaakt met de uitvoering van een resti tutieregeling voor de verhoogde produk- tiekosten van de pluimveehouderij. 10.500 zangers lid van Ken. Ned. Zangersverbond Het Kon. Ned. aZngersverbond heelt In het restaurant van de Bossche vee markt onder voorzitterschap van dc heer C. Honig uit Rotterdam, zUn jaarvergadering gehouden. De voor zitter deelde mede, dat het Verbond thans plm. 1500 koren met 10.500 zan gers omvat. W'üzend op de moeilijk heden, waarmee tal van mannenko ren te kampen hebben, 'wees hy op de noodzakelijkheid van het aantrekken van jonge krachten en op de mogelijk heden, die in sommige steden een fusie van bestaande koren zou kun nen bieden. HU waarschuwde tegen het organiseren van concerten, die fi nancieel niet verantwoord zijn. Meegedeeld werd dat het 21e lustrum van het Verbond niet in 1958, maar in 1959 zal worden gevierd, dit in verband met het feit dat het internationale zan gersfeest in Oostenrijk, waaraan acht Nederlandse koren zullen deelnemen, reeds op 1958 was vastgesteld. De viering in 1959 heeft men voorlopig gesteld op de dagen van 8 tot en met 12 mei met concerten en andere evene menten, achtereenvolgens te Den Haag, Rotterdam, Haarlem en in het Concer - !:ebouw te Amsterdam. Daarnaast zul- en door de gewesten van het Verbond nog herdenkingsfeestelykheden georga niseerd worden. Het ligt wederom in de bedoeling om aan Ned.rlandse compo nisten "opdrachten voor mannenkoor- werken te verstrekken. De NOVIB vraagt steun voor mineler ontwikkeld gebied De Nederlandse Organisatie van Inter nationale Bijstand (NOVIB) houdt deze maand een inzamelingsactie ten behoeve van de hulpverlening aan minder ont wikkelde gebieden. Twee derde van de wereldbevolking leeft nog altijd in be klagenswaardige omstandigheden en de NOVIB beschouwt het als een taak van het Nederlandse volk om een bescheiden bijdrage in de strijd tegen honger en ellende van miljoenen medemensen te le veren. Daartoe is huis aan huis een kaart verspreid met een puzzel. Daar naast kan men ook rechtstreeks gelden ten behoeve van de steunactie (op giro rekening 100200 van de NOVIB) over maken. De actie wordt ondersteund door een aantal radiouitzendingen, terwijl dezer dagen nog een folder huis aan huis zal worden bezorgd onder het motto „De wereld wacht op onze daden". De NOVIB denkt de ingezamelde gel den le besteden ten behoeve van vier doeleinden, te wéten de ondersteuning van het werk van Unicef (de organisatie van de Verenigde Naties ten behoeve van de noodlijdende kinderen), Van de Unes co (de opvoedkundige, sociale en cultu rele organisatie van de Verenigde Na ties», de uitvoering van enkele hulppro jecten van hoofdzakelijk kwalitatieve en stimulerende betekenis in Noord-Grie- Resolutie N.V.V. congres: Rechtvaardige inkomens- en vermogensverdeling Aan het slot van een dit weekeinde in Utrecht gehouden buitengewoon congres van het Ned. Verbond van Vakvereni gingen, dat gewüd was aan de door het wetenschappelük bureau van het NVV samengestelde studie over de inkomens- en vermogensverdeling „wenkend pers pectief", is een resolutie aangenomen, waarin door het congres tot uiting wordt gebracht dat de inhoud van deze studie uitgangspunt dien te zjjn voor de sociaal- economische politiek van het NVV. Deze politiek, aldus de motie, dient mede ge richt te zUn op een zo rechtvaardig en doelmatig mogelUke inkomens- en ver mogensverdeling. In de resolutie wordt het verbondsbe- stuur van het NW voorts opgedragen om als uitvloeisel van de mede-verant woordelijkheid van het Verbond voor het welzijn en de welvaart van het Ne derlandse volk op basis van de inhoud van de verdelingsstudie met kracht te streven naar een rechtsorde zonder enige discriminatie ten aanzien van hen, die thans nog in het maatschappelijk bestel ten achter zijn gesteld. Het congres stelt in de resolutie voorts vast, dat in de achter ons liggende pe riode van stijgende produktie hervor mingen in het maatschappelijk bestel, welke het Verbond wenselijk acht, op toenemende weerstand stuitten. Tenslotte spreekt het congres in de resolutie in he bijzonder zijn verontrus ting uit voor de ontwikkeling van het welvaartspeil der lagere inkomentrek kers en roept daarom met des te meer klem de werknemers van Nederland op door versterking van het NVV bij te dragen tot verwezenlijking van de rechtsorde die in „wenken perspectief" wordt bepleit- Tijdens het congres werd de onlangs uitgebrachte verdelingsstudie nader toe gelicht door de heren W. Hessel, direc teur van het wetenschappelijk bureau van hte NVV. D. Roemers, tweede voor zitter van het NVV en mr. G. Hekkel- man, eveneens directeur van het weten schappelijk bureau van het NVV. Verkeersongevallen Op de Amersfoortseweg onder Oud- Millingen zijn zaterdagmiddag twee per sonenauto's op elkaar gebotst. Een dei- auto's die uit Amsterdam kwam, week plotseling naar links uit voor een ge motoriseerd invalidenwagentje, dat de bestuurder wilde passeren. Daardoor kwam hij in botsing met een uit tegen overgestelde richting komende personen auto. bestuurd door de heer Wachter uit Anholt (Duitsland). Deze werd in ernstige toestand naar het St. Liduina- ziekenhuis in Apeldoorn overgebracht, waar hij later aan zijn verwondingen is overleden. Hij was 36 jaar oud. Zijn vrouw kreeg een shock en een lichte hersenschudding.De drie andere inzit tenden van zijn wagen kwamen met de schrik vrij. Drie van de vijf inzittenden van de andere auto werden licht gewond. Zaterdagmiddag passeerde de 59- jarige vertegenwoordiger M. Rombout uit Ridderkerk per auto de Kipstraat te Rotterdam. Toen er van rechts een andere personenauto in grote vaart de kruising wilde passeren, verleende hij geen voorrang, met het gevolg dat er een hevige botsing ontstond. De man werd uit de wagen geslingerd en was bijna onmiddellijk dood. Het 2-jarig zoontje van de heer H. v. d. Groep uit de Hoekstraat te Spa kenburg is op het Spuiplein te Amers foort om het leven gekomen .toen het van de fiets viel, vlak voor het achter wiel van een passerende auto. Het kind zat bij een nichtje voorop de fiets. Het meisje viel toen de vracht wagen passeerde en kwam zelf achter de vrachtauto terecht. Dehousse achtte het wenselijk, dat voor de Europese commissies (uitvoe rende organen) en de assemblees poli tieke personen worden aangewezen en geen ambtenaren of (echnici. Ook dient volgens hem een grote plaats te worden ingeruimd voor personen uit de vak beweging. Verscheidene „wijzen" woonden de persconferentie bij. onder anderen de Nederlandse vertegenwoordiger, oud minister mr. J. W. Beyen. Frans Dohmen: College Rijksbemiddelaars partijdig „WU hebben geen vertrouwen meer in het College van Ryksbemiddelaars" verklaarde de bondsvoorzitter van de Ned. Kath. Mynwerkersbond, de heer Frans Dohmen, in een bijeenkomst van katholiek georganiseerde mijnwerkers in Terwinselen nabij Heerlen. Tot deze con clusie Is zUn bondsbestuur gekomen naar aanleiding van het afwyzend advies, dat genoemd College aan de regering heeft uitgebracht op de verordening van de Münindustrieraad inzake de, premie regeling voor het mynpersoneel. De heer Dohmen verklaarde ever be wijzen te beschikken, dat de manier waarop deze verordening in genoemd College is behandeld, verre van objectief is geweest. Hij meent, dat alles erop ge richt is geweest bij de regering een af wijzend advies uit te brengen. In dit verband deelde hij mede, dat het advies, waarop de ministers Zijlstra en Suur- hoff telegrafisch de Mijnindustrieraad verzochten de openbare vaststelling der verordening op te schorten, gebaseerd was op gegevens van loondéskundlgen, welke hadden uitgewezen, dat- de boven grondse lonen in het mijnbedrijf verge leken met die in bepaalde andere be drijfstakken gemiddeld een voorsprong hadden van anderhalve cent op die in de andere bedrijfstakken. „De loondeskun- digen van de mijnen hebben eerst later het College van Rijksbemiddelaars kun- nen overtuigen, dat er echter sprake i was van een achterstand van de boven- grondse lonen vang emiddeld vier a vijf cent". De heer Dohmen vroeg zich af of de tyd niet rijp geworden is om i bepaalde heren, die volgens hem de na tionale loonpolitiek ophangen aan hun partijpolitieke overwegingen uit het College van Rijksbemiddelaars te ver- j wijderen. „Wanneer aldus in het Col lege met de belangen der arbeiders wordt omgesprongen, danarm Ne derland", aldus de bondsvoorzitter. (Advertentie) kenland en in de Soedan en de finan ciële hulpverlening aan bestaande pro- jecten, die tengevolge van gebrek aan i fondsen anders gedoemd zouden zijn om vast te lopen. SCHOOLARTIKELEN Haarlem merstraatï.69 GOULEN JUBILEUM GEREF. GEMEENTEN. De Geref. Gemeenten in Nederland, ontstaan uit de fusie van de Gerefor meerde Gemeenten onder het Kruis en de Gemeenten van wijlen ds. L. G. C. Ledeboer, de z.g. Ledeboerianen, vieren op woensdag 9 oktober in Rotterdam, waar zij over een groot kerkgebouw aan de Boezemsingel beschikken, hun gou den Jubileum. Uit het gehele land wor den de deelnemers verwacht. Als sprekers zullen optreden de heren ds. A. Vergen uit Gouda, de nestor van de predikanten, ds. L. Ryksen uit Rot terdam-west, docentaan de Theologi sche School te Rotterdam en ds. C. Hegeman te Genemuiden, die onlangs uit Sioux Centre (USA) is overgekomen. Er zal een feestgave worden ingezameld ten behoeve van de synodale kas voor bijzondere noden. BRITSE HOGE COMMISSARIS VOOR Z.-O.-AZIÉ IN DJAKARTA De Britse Hoge Commissaris voor Zuid-Oost-Azië, sir Robert Scott, die voor een bezoek van vijf dagen in Dja karta arriveerde, heeft vandaag een be leefdheidsbezoek gebracht aan mr. Hardt, de waarnemend minister van Buitenlandse aken. Naar werd vernomen, heeft Sir Robert Scott tijdens dit bezoek gesproken over aangelegenheden met betrekking tot de situatie in Zuid-Oost-Azië en over de betrefoingen tussen Singapore en de nieuwe staat Malaktoa. MR. L. A. KESPER WEER NAAR ONS LAND In 1955 werd mr. L. A. Kespeh be noemd tot buitengewoon adviseur van de voorzitter van de Libanese minister raad om hem gedurende een periode van twee jaar van advies te dienen over de hervorming van het bestuursappa raat. Mr. Kesper aanvaardde zijn taak op 15 oktober van dat jaar. Op 15 ok tober a.s. loopt zijn adviseurschap af. Mr. Kesper zal naar ons land terug keren. TENGEVOLGE VAN A-GIEP OVERLEDEN In het St.-Elisabethziebenhjuis te Alk maar is het eerste Alkmaar se slachtof fer van de A-griep overleden. Het is het 4-jarig zoontje van de familie N. A. Visser, dat bij de A-groep ook meningi tis kreeg. STOFFELIJK OVERSCHOT VERMISTE GEOLOOG GEVONDEN Het stoffelijk overschot van de Neder landse geoloog J. F. Smoor, uit Utrecht, die sedert begin juli in de Spaanse Py reneeën werd vermist, is gisteren nabij het dorpje oaso door twee politieagen ten gevonden. Hqt zal naar Nederland worden, overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4