Pifmanschool GERAFFINEERDE RUSSISCHE ECONOMISCHE PENETR ATIE Loop der bevolking te Leiden 96s'e jaareansf Maandag 7 oktober 1957 Tweede blad no. 29258 Op reis door het Himalaya-gebergte Leidse Amateurfotografen hadden interessante avond Tot grote vreugde van de Leidse Ama teur-Fotografen Vereniging was prof. dr. von Nebesky Wojkowitz wederom in 6taat voor deze vereniging een lezing te houden, met kleurendia's en deze keer over de „Himalaya expeditie 1956/57". De bovenzaal van het restaurant „De Doelen" wat zaterdagavond dan ook ge heel gevuld, want een dergelijk „ex traatje" willen de amateurfotografen niet graag missen! Met behulp van de 120 kleurendia's en het in het Duits gesproken woord van dr. von Nebesky Wojkowitz werden de aanwezigen op boeiende wijze geconfron teerd met het natuurschoon van het Himalaya gebergte, met de bevolking en haar zeden en gewoonten. Spreker had o.a; prachtige opnamen gemaakt van de zeldzame planten, die in de Tibetaanse kloostertuinen voorkwa men. Men was met de expeditie in delen gekomen waar de moderne cultuur nog niet doorgedrongen was en waar men nog met pijl en boog streed. Ook de boedhistische tempels vormden een interessant foto-object. Spreker vertelde dat de kloosters meestal onbe woond zijn. Slechts met bijzondere fes tiviteiten verlaten de kloosterlingen hun ouderlijke woning en vestigen zich enige dagen in hun klooster. Deze volken kenhen ook de dansen om genezing van ziekten of kwalen. Dagen van te voren maakt men dan maskers, fakkels en zegt men gebeden op. Op de vooravond van de eigenlijke dans, werden zwaarddansen gehouden bij het licht van brandende fakkels. Men hoopt door deze zwaarddansen en het vuur, de dansplaats te reinigen van eventuele boze geesten. Muzikanten op trommels, fluiten en lange bazuinen zor gen dan voor een fascinerende begelei ding. Al deze dingen besprak dr. von Ne besky Wojkowitz op smakelijke wyze en hiermee plus de fototips die hij er ook nog bij gaf, wist deze spreker de aan wezigen van het begin van de avond tot het einde te boeien. Deze lezing zal dr. von Nebesky Wojkowitz op uitnodiging van de Vereniging Nederland—Oosten rijk op 7 en 8 oktober resp. in Amster dam en Den Haag houden. Zilveren jubileum F. L. TH. du Pon Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer F. L. Th. du Pon in dienst trad bij de Dienst voor Sociale Zaken. Dit feit herdacht de heer Du Pon za terdagochtend in het gebouw van de Dienst, temidden van gezin, collega's en belangstellenden, o.w. de wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken. De wnd. directeur van de Dienst voor Sociale Zaken schetste in het kort de betekenis van de heer Du Pon voor deze dienst. Reeds 2 jaar na zijn indienst treding werd hij belast met de leiding van de afdeling Geneeskundige Armen verzorging. een afdeling die hem in jontact bracht met vele instanties en nstellingen. zowel ambtelijke als niet- junbtelijke, buiten de dienst. Deze af- leling heeft in de loop der jaren een liet te onderschatten uitbreiding on- lergaan, die zeer zeker, mede door het verk van de heer Du Pon. tot stand ton komen. De heef Pley schet- ite de heer Du Pon als een goed imbtenaar in de goede zin des woords m een goed collega. Hij sprak de wens lit, dat hij nog vele jaren op dezelfde irettige wijze met hem zou mogen sa- nenwerken. Hierna reikte de heer Pley le gebruikelijke enveloppe met inhoud (ver. Vervolgens werd het woord gevoerd loor de voorzitter van de Personeels vereniging van de Dienst voor Sociale taken en vertegenwoordigers van „En- legeest". Katholiek Sociaal Bureau. Bern. Gen. en Gezondheidsdienst en de lociale Raad. In zijn dankwoord zeide de jubilaris, 'et het goed is om een jubileum te vie- nn. Het is een moment van bezinning. !oeveel heeft zich in die 25 jaar ge- jzigd, vooral ook op sociaal terrein n hoe zal dat weer over 25 jaar zijn. reker heeft altijd met veel genoegen ijn werk gedaan en hij is er van vertuigd. dit te zullen blijven doen. plang zijn krachten hem dit toelaten. Hij was bijzonder getroffen door de ele blijken van vriendschap en waar- ering. in woord en geschenk. Mede namens zijn echtgenote, die em door de jaren heen immer trouw ïrzijde heeft gestaan, en zijn kinderen, ankte de heer Du Pon allen hartelijk oor hun belangstelling. Modern en Gereformeerd levensbesef Op uitnodiging van de Bond van Meis- isverenigingen op Geref. Grondslag en e Ned. Bond van Jongelingsverenigin- en op G.G. sprak zaterdagavond de eer T. M. Gilhuis uit Katwijk aan Zee i het Geref. Jeugdhuis op de Breestraat ver: „Modern en gereformeerd levens- esef". Spreker behandelde allereerst enkele rote stromingen, die in de laatste tijd ptstaan zijn. Hij wees erop. dat het toderne levensgevoel ook in het chris- ilijk leven een rol gaat spelen. De mens il zowel in de 19de als 20ste eeuw honoom zijn. Hij wil zelf handelen, aar de consequentie daarvan is, dat het ïstaansrecht van God geloochend ordt. Spreker was ervan overuigd, dat s de mens zélf het roer in handen zou ïmen, hij weg zou zakken in het ergste Ihilisme. Als gereformeerd levensbesef zag spre- sr allereerst het leven bij de schrift en it erkennen van Gods souvereiniteit. e mens moet in relatie tot God staan, in kan hij pas echt mens zijn. Vervolgens moet hij het van God ge- iven leven in praktijk brengen. Ook de hristen heeft een taak om naar buiten treden. Wij zullen met al onze krach- n tegen de zonden moeten vechten, be- Dot de heer T. M. Gilhuis en ons aan jn belijdenis vasthouden, anders zak- in we af en verliezen we onze binding et Christus. Na deze inleiding verdeelden de aan- izigen zich in discussiegroepen waar- i een algemene bespreking over dit idrwerp volgde. Onze stadgenoot, de heer J. W. )eff, slaagde aan de Gem. Universi- it van Amsterdam voor het doctoraal amen in de geneeskunde. HOUTRUST - DEN HAAG t.m. 8 oktober. Entree f 1.25 Geopend: 13—17 en 19—23 uur. Zwitsers Centrum met gratis reizen naar Zwitserland Elektronen-Klokken en Broderie Minicare 777 Hedenavond: JOHNNIE JORDAAN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Greta, dr vam A. van Leeuwen en N. C. t ier; Wieberen Gijsbert. zn van F. F. v>an r Mark en J. Zeilstra; Hendnious Corne- i Fnauoisous. zn van H. J. P. van der f.van en A. G. J. van der Hoorn1; Colin iidré. zn van H. Mtinderhouit en J. Gre- ry: Frans, zn van P. IJzerman en L. van Jrkum; Josepbiua Maria, dr van M. van i Pol en M. A. Versteegen; Robbert, zn m C. van Muasoher en A. Seller; Mlchle! irel. zn van P. J. Weidner en A. H. van r Staay; GemLt Cornells, zn van C. M. van Coevorden en M. J. Kant; Johannes fria Jozefina, zn van G. H. Habets en M. Alkemade; Hui bert. zn van P. P. Mlelen i M. E. dien Dikken. OVERLEDEN I. van der Reijdien. 83 Jaar man; H. J. Craimierus. 77 jaar, man; M A, Meijer, Jaar. weduwe van C. van der Post; S. P. l't. 76 Jaar, weduwe van P. J. Develing: S in Hruijstee, 65 Jaar, man. Mand met boodschappen voor Prinses Beatrix AANGEBODEN DOOR DISTRICT LEIDEN NED. PADVINDSTERSGILDE Nu Prinses Beatrix in verband met haar studie aan de Leidse Universiteit kamerbewoonster is, had het district Leiden van het Ned. Padvindstersgilde Leiden, Leiderdorp en Voorschoten het plan opgevat Haar een mand met boodschappen aan te bieden. Zowel de padvindsters als de kabouters van iedere groep, hadden gezorgd voor een nuttig geschenk. Zaterdagmiddag hebben twee padvindsters en een kabouter deze bood schappenmand aangeboden. De secreta resse van de Prinses, mej. mr. M. Meurs, nam bij afwezigheid van Prinses Beatrix het geschenk in ontvangst en dankte de padvindstersjeugd zeer hartelijk voor deze vriendelijke geste. BILJARTCLUB D.S.B. BESTAAT 15 JAAR Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de Biljartclub „De Stalen Band" had het bestuur gemeend neder laagwedstrijden te moeten uitschrijven. In totaal namen elf verenigingen, met 13 vijftallen aan deze wedstrijden deel. Tijdens een zaterdag gehouden bijeen komst heeft de voorzitter, de heer W. Verboom, het resultaat van deze wed strijden bekend gemaakt. Slechts drie verenigingen waren in staat D.S.B. een nederlaag toe te brengen. Terwijl aan alle deelnemende clubs een medaille werd aangeboden, ging de eerste prijs naar de biljartclub van Krantz (II), de tweede naar Krantz (I) en de derde naar de B.C. van het Marine Elektro nisch bedrijf. CORRESPONDENTIE P. J. van H. te W. Uw opmerking draagt een zo persoonlijk karakter, dat wij er bezwaar tegen hebben ze ongete kend op te nemen. Waarom richt U zich niet rechtstreeks tot het college van B. en W.? NIEUWE AMERIKAANSE INDUSTRIE IN LEIDEN? Momenteel worden er besprekingen gevoerd om te komen tot de vestiging van een dochteronderneming van de Curtiss Wright, een Amerikaanse vlieg tuigindustrie. te Leiden. Het ligt in de bedoeling om dit bedrijf, dat in een bestaand pand zou worden onderge bracht. met 1 november te betrekken en met de produktie op 1 december aan te vangen. In het nieuwe bedrijf zullen geen vliegtuigen gemaakt worden, doch zuiver commerciële produkten. waarvan een groot deel voor de export bestemd is. FEESTAVOND „DE ZIJL". De zwem- en polovereniging „de Zijl" had ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan, zaterdag in het St.-Antonius Clubhuis een feestavond georganiseerd. De voorzitter van de feestcommissie de heer Jan van Heek opende de avond met een hartelijk woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, waarna het bestuur voor het voetlicht werd geroe pen. Namens de jubileumcommissie, leden, donateurs (trices) en allen die de Zijl een warm hart toedragen werd een nieuwe schrijfmachine en een clubvlag aangeboden, bovendien ontvingen alle bestuursleden nog een extra presentje. De voorzitter de heer J. van Rooy dank te de feestcommissie hartelijk voor al les wat zij voor deze avond had gedaan. Vervolgens richtte spreker zich tot het eerste zevental. Eendracht maakt macht aldus spreker, en jelui hebben dit ge toond door het verloren 2de klasseschap te heroveren. Alle spelers ontvingen een fraaie kampioensfoto. De heer H. Hensing en de jeugdige W. Bergman, resp. polospeler en zwemmer met de beste prestaties, ontvingen een fraaie beker. Na dit min of meer officiële ge deelte heeft Fred Bourgonje's Musical- Varia „Cosmopolitain" de aanwezigen enkele aangename uurtjes bezorgd. „DE REISDUIF" BESTAAT 35 JAAR. Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van een van Leidens oudste post duivenverenigingen „De Reisduif' heb ben bestuur en feestcommissie zaterdag middag in een van de bovenzalen van „De Kleine Burcht" een receptie ge houden. Delegaties van alle aangesloten ver enigingen. t.w. L.P.C.. L.C.C. Columba. den Vriendenclub, de Rijnklievers. de Blauwkras en de Bonte Duif deden hun felicitaties vergezeld gaan van fraaie bloemstukken. De voorzitter van de afdeling C. de heer P. de Heer roemde de samenwerking tussen bestuur en af deling en bood het bestuur een fraaie standaard aan. Voorzitter J. van Alphen was de tolk van bestuur en feestcommissie en dank te allen hartelijk voor deze spontane huldiging. 's Avonds werden de feestelijkheden voortgezet in de grote zaal van De Kleine Burcht". Het gezelschap Bev zette de vele aanwezigen een vrolijk en gevarieerd programma voor. Tijdens het buitengewoon congres van de Beweging van Europese Fe deralisten. dat zaterdag in de Rid derzaal te Den Haag werd gehou den, werd prof. dr. H. Brugmans. voorzitter van de B.E.F.. tot erelid j benoemd. Na deze benoeming over- I handigde de algemeen voorzitter van het congres. (rechts) prof. Brugmans de voor- zittershamer om het congres te slui ten ZANGAVOND BIJBEL-KIOSKVERENIGING De Bijbel-Kioskvereniging, ^rike zich ten doel stelt het evangelie uit te dra gen, houdt donderdag in de Zuiderkerk een zangavond. Behalve solo-zang van Kees Deenik, vindt er o.l.v. de heer Arie Pronk, cantor-organist te Gouda, ook massale koorzang plaats. Ds. A. Kret te Krimpen aan de Lek. ds. H. J. A. Haan en dr. H. J. Westerink zullen een kort woord spreken. JURIDISCHE VOORDRACHT In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Ne derlandse Universiteiten, die mede toe gankelijk zijn voor notarissen, kan didaat-notarissen, bestuursambtenaren, ambtenaren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt op woensdag 16 oktober des avonds om 7.45 uur in het Academiegebouw prof. mr. J. C. van Oven over het onderwerp: „Wat zal het nieuwe wetboek brengen in de plaats van artikel 625 B.W.?" Advertentie Advertentie KON. ERK^. PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN MIDDENST. OPLEIDING DUITS ENGELS FRANS NEDERIfANDS SPAANS PRIVÉ-SECRETARESSE Angst voor Iedere hap eten] met dat zonrbranden in 't verschiet. Rennies blussen 't vuur in 'n ommezien. Menigeen kan geen eten meer zien. alleen om de angst in 't vooruitzicht van die zuurbrand op de maag. Rennies nemen - zo nodig bij voorbaat. De hevig ste zuurbrand stilt al, op 't moment dat 'n Rennies begint te smelten op de tong. Druppel voor druppel - met Uw eigen speeksel - komen de zuurbrand dovende ingrediënten in de maag en brengen 't maagzuurgehalte weer in balans. Wèg pijn Aandacht voor Prommaschexporl l Een organisatie voor buitenlandse handel h. r. Nord streeft eeonomisch-politieke doeleinden na (Van onze Weense correspondent) De Sovjet-Unie heeft een nieuwe organisatie voor de buitenlandse handel opgericht, die in het Westen bijna niet is opgevallen en die toch de volle aandacht verdient. Deze organisatie heet: „Prommasch- export" (export van industriemachines) en staat onder leiding van D. G. Kasjoekof, een ambtenaar aan het ministerie van Buitenlandse Handelsbetrekkingen. Het verschil met andere gelijksoortige eigen nederzettingen in het buitenland. Tien jaar Leidse Jeugd Actie den °P?«dron«en ondernemingen bestaat daarin dat dit lichaam eigenlijk eeonomisch-politieke doeleinden nastreeft. Zijn taak bestaat namelijk in de in- en uitvoer van in dustrie-installaties, voorts in het verle nen van technische en wetenschappelij ke hulp bij het ontwerpen van nieuwe industrieën, in uitgebreid marktonder zoek en de uitvoering van Russische bouwplannen in het buitenland. Dat al les wordt gedekt door de naam „hulp aan het buitenland", waarbij men in de eerste plaats aan onderontwikkelde landen en halfkoloniale gebieden denkt. Om al deze plannen in één hand te con centreren is deze nieuwe onderneming ook verantwoordelijk voor het monteren en het exploiteren van de fabrieken, die het zwakke buitenland als 't ware wor- Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Leidse Jeugd Actie wordt zaterdagmiddag 19 oktober in „De Lakenhal" een herdenkingsbijeen komst gehouden. Na een inleidend woord van de voor zitter van de L.J A., dr. P. L. Schoon- heim. zal prof. dr. P. A. H. de Boer een herdenkingsrede uitspreken. Bovendien spreekt wethouder J. C. van Schaik deze middag over „Overheid en jeugd werk". Muzikale medewerking verlenen Aya Snellen (fluit). Henk Mizée (viool) en Joop Stokkermans (piano). Na af loop van deze bijeenkomst is er gele genheid tot het aanbieden van geluk wensen. Ook pachten Voor de gangbare opvattingen van de Sovjet-Unie inzake buitenlandse han del is het iets geheel nieuws dat „Prommaschexport" ook buitenlandse ondernemingen kan pachten, aankopen en daarvan zelfs aandeelhouder kan zijn. Zuiver politieke bedoelingen ver raadt dan ook het streven om buiten landers als experts in de Sovjet-Unie op te laten leiden, terwijl van de ande re kant het technische personeel uit Rusland eerst nog een bijzondere oplei ding geniet alvorens naar het buiten land te worden gezonden. Om haar doel nog beter te bereiken, denkt de onder neming „Prommaschexport" ook aan GEVESTIGD IN DE WEEK VAN 26 SEPT. t.m. OKT. Morgen gaan de diamanten bruids dagen in van het echtpaar de Winter-Arkeveld. wonende aan het Levendaal 191. Huiselijke omstan digheden: de bruidegom die woens dag 85 jaar wordt, is reeds enkele maanden ziek. terwijl zijn 77-jarige echtgenote last van reuma heeft, maken het onmogelijk, dat van een grot se feestviering sprake kan zijn. De bruid heeft het te druk met de verzorging van haar echtgenoot, die bijna een halve eeuw, waarvan ruim veertig jaar bij de voormalige firma Le Poole, ana het weefge touw heeft gestaan. Uit dit huwe lijk werden zeven kinderen, waar van er vijf nog in leven zijn. gebo ren. Bovendien heeft dit diamanten bruidspaar de trouwdag valt op 20 oktober een nakomelingschap van 24 klein- en vier achterklein kinderen. W. Wesseldij'k en fam, amts. Hoge More weg 25; J. R. vam A'liptoen en faun, auto monteur, Tutus BiandEmalaan 54; B. van Zwieten en faun. magazijnmeester. Appel- srtraat 8; E. Macht, en lam. magazijnbe- diend'e, Zonneveldstraat la; W. M. Hen driks en fam. rij schoolhouder. Schelpenka- de 3e; B. Eizimga winkelbediiende, Gassta* 78; M. vam der MeuHen, leraar, Wa setraat; 63; c. A. M. Vingerhoeds. Mairedijk 1Q9; K. A. Dicke. Rijnsbupgerweg 84; W. H. Mana ger. van SM ngeflandit/lean 4; H. J. Visecher Coornhertstr. 6a. A. B'l'ere, verpleegster, W Singel 27; A. Meines, verpleegster, Hooigir 38; D. K. Voet, leraar, Ainthoniie Duyök- laan 4; H. J. Hooij, NoordeMrde 50; van Hoop, lil. verpleegster, Hooigracht 11- 27; K. vairi der Sluijs leraar MO, Lammen- schausweg 67; C. J. Versteeg, ouderwijzerea Wasstraat 8; H. R. Vincent, Drie Ootober- straait 43; E. L. de Vries, verpleegster, W. Singel 27; H. G. van den Bogaard, schip per KM, Ntoordeinde 2a; E. B. A. M. Jan sen. NPordeindie 50; D. J. Zwart, 11 amaflyste oWloF !2aaa ot'hVMsFe too nashr dQumf-w ype Rljn&burgerweg 101; J. C. M. Preijters. so ciaal werkster, Plantage 16; A. Leupe. boek bindster. Koningstraat 3a; A. L. G. de Jong geb. Mledema, Kanaal weg 30; E. J. Elmendorp, rOrvtgenflaiboramte, Rijmsburger- weg 10; P. J. Verwoerd, de Laat de Kan ter- straat 23; J. de Goedte. Boerhaavelaain 17; P. Kalmijn, Roodlborst®traa.t 49E. C. M. Heüdwelller. verpleegster. Oude Singel 142 A. A. A. M. Sips. Balilstroait 70; H. J. NiJ- faof, TesseHschojdesitraat 13a; M. I. F. For ger. 'matroos. Hofflaan 72; D. P. M. van der Schaaf. Pesthuleloam 1; W. M. Tissot van Patot, Roodiborsrtstraat 44; A. M. P. Rade- maker. Noordeinde 50; A. van der Ster, Koolpark 14; E. van Sloofcen. Rijn- en Schiekade 114; P, J. G. F Molenkamp, Rijn- en Schiekade 60; J. A. M. van Ange- ren. Breestraat 145a; H. de Boer. hulp ln de hulshouding. Zoeterwoudsesingel 91» F, H. W. Kroese, Bakh. Roozeuboomstr 8; J. G. Teske. arb. staalkabelfabrlek. Drie Oc- toberstraat 68; A. Blaas, venpleegh. Drul- venstraat 3; A. J. M. IJzèndvaom. 11. verpl.. Rijnsburgervv. 10; Mevr. J. Schild-de Gouw Rapenburg 408 (verb, bericht). VERTROKKEN J. Ridding en fam. van Kraaderstraoit 31a naar Rijswijk Z-H. Manlus Bauerstr. 27; R. Boon van O stade en fam, van Kanaaflweg 149 naar Ned. Nw Guinea; G. W. J FNal- man en fam, van Nieuwe Rijn 1 naar Hoe velaken. van Zuylenlaan 6; D. M. v. Ewljk en fam, van Breestraat 73. naar Voorecho- ten. Leidseweg 317; J. A. M. Gordijn en fam. von Maunitssitraat 17. naar Leiderdorp Dr. de Bruynestraat 29; A Vijfwinkel en fam. van Morsweg 75a naar Oegstgeest. Korenbloemlaan 30; G. F. H Iestra geb. Beukers en fam. van Tib. Siegenibeeksbr 17 naar Ede Gld. Selterskampweg 20; A van Staden en fam. van de SLtterlaan 75. naar Oegstgeeet, Ballstraait 28; C. P. Jeu- rissen geb. Janssen en fam, van Stieltjes etraat 3 naar Utrecht. Min. Talmastraat 120 I; G. van Enkel en fam., von Knep- pelhoutstnaat 24, naar Amersfoort. Snouc- kaertlaan 44; W. J. A. Gentenaar en fam van Uliterstegracht 16, naar Australië; J Corneldsse en fam, van Haarlemmerweg 631 naar Epe, Waohteleihang-weg 26Ij A. I Zwarts geb. Martijn en fam, van Fran- I chdmonitl'aan 50 naar Assen, Witter straat 70; H. Peinhagen en fam., van Kajpteynstr. 45 naar Schoonrewoerd. Dorpsstraat 52; J. A Beun geb. Huljsman en fam. Johan de Wltrtstmaait 11 naar Zwitserland; P. C. Rijs bergen geb. Wouters en fam. van Sahut- terstraat 24 naar Amsterdam, Blankensitr. 14III; F. Galjaard en fam, van Herengrt 2a naar Alphen aan den Rljni, J. P Coen- laan 53; C. G. Verberg, van Korevaarstr. 43 naar Made ca. Kerkstraat 40; T. A. der Kinderen van Haagweg 56 naar 's-Graven- hage. Parkweg 6d; W. Bouma. van Nach tegaallaan 16 naar Dordrecht, Brouwer- dfjk 15 rd; L. Amadlo, van Oude Singel 12 naar België; C. J. G. Jorna, van Breestraat 45 naar Leeuwarden. Nw. Oosterstnaot 16; A. J. St-ulfzand van Da Costadestraat 8, naar 's-Gravenhage, Appelstraat 95; M. C Faber geb. Koppfter van Korevaarstnaat 23 naar 's-Gravenhage, Stuyvesantstraat 67: H. M. van de Meeberg., van Meerburgkade 28 naar Baarn, Pr. Carollnalaan 3; J. H. Mulder van Oabetstraat 55 naar Nieuwe Tonge. Kerkstraat 4i; W. C. M. Gememana van Larentekade 59, naar Maastricht, Kon, Clovlusstraat 59; A. J. G. Verbraeken, v Kensenstraat 23 naar Eygelshoven, Coiël- groevenstraat 10; H. Sle're, van Zoeter woudsesingel 72 naar Katwijk, Boulevard 31fM. L. J. Jong van Merel straat 46 n Amsterdam. Rustenburgerstr. 455tos; J. Hoogendljk, van Maredijk 161, naar Breu- kelen. Straatweg 9; J. ChrieWaanse. van O. Singel 154. naar Katwijk, Princestraot 13; W. C, A. Lamgerak geb. Kaïulbach. van Hoorlemmerstr. 37 naar AusbraMëA. M. von dier Helm, geb, Pesant van Schach tenhof 5. naar Australië; R. TJla. van Breestraat 145a naar Bloemendaail, Zand- voorterweg 7; M. B. H. van der Steen geb. Dassen van Breestraat 73a naar Amster dam. UIterwaardenstr1461; W. Hudskes van Rapenburg 131 naar Hengelo O. Boer- haarvelaan 65; D. H. Wallis die Vrtes, van Plantsoen 31 naar Driebergen-Rljsenburg. Welgelegenlaan 6; M. A. Werdmuller van Hoge Rijndijk 44 naar Amsterdam, T. M C Asserstraat 35; J. Matze van Hoge Rijn dijk 5 naar Rijswijk Z-H. Iepenlaan 3: H. M. Plag van de L. de Kanterstr. 23 naar "S-Gravenhage. Coflumbuss.tr, 162; E. van Werkum van Groenhoven?tr. 19.'naar 's- Gravenhage, Ieplaan 44; E C. van der Pot van Witte Singel 12. naar Amsterdam. Doelenstraat T5; C. G. van der Meer. van Morsweg 30a, naar Amsterdam, Speerstr. 511; J. H. Iemihoff, van Hoge Morsweg 74 naar Apeldoorn. Jachtlaan 227; M. J M. van Bchemen, von Rijnsburgerweg 10. n. Leidschendtam. Noordheylaan 2; B, J, van den Berg. van Mariënpbelstrant la, naar Oegsstgeest. Regentesselaan 12; C. U. van der Klaauw. van Leeuwerikstraat 55 naar Alkemade. Kerkstraat 91; Y. Menser. van Maredijk 19b naar Rotterdam. Leède' 145: A, G. Mlnjauw, van Maredijk 149 naar "s- G rave nhage Helmstraat 30 W van Haa- ren. vau Schutterstraat 24; n. Amsterdam. Blankenstraat 141II; W. J. van Aanstel, v Oude Vest 53 naar Rotterdam. Smfltsstr. 55a; C. C. van de Heuivel, van Hoogl. Kerkgnt 25 naar Vianen, Pr eBrnhard&tr 33 ;E. M. J. Smit, van Htoogl. Kerkgrt 14 naar Voorburg. Ln van Nw Oost Einde 202 J. H. va-n der Werff, van Nieuwe Rijn 29, naar Sassenheim, Miolenidwarsslraot 3; J. Borst geb. vau Polanen van Oranjégrt waarvan de eersten in de loop van deze herfst zullen worden opgericht, o.a. ook in Wenen. Vooral Azië en Afrika Het is duidelijk, dat langs deze eco nomische weg een poging wordt gedaan tot politieke penetratie vooral in Azië en Afrika. Daar de Sovjet-Unie speciale kaders van buitenlandse technici juist eerst in Moskou wil opleiden, kan men verwachten dat deze opleiding zich niet tot het technisch-wetenschappelijke be perkt, doch zich ook op de wereldbe schouwing van het Marxistische Leni nisme concentreert. Wat de Sovjet-Unie tot nu toe door haar gehetime dienst heeft laten doen. wordt nu blijkbaar op het economische vlak uitgebreid, zodat zij invloed hoopt te krijgen op zwakkere landen buiten het communistische blok. Om niet on aangenaam op te vallen, houdt zij zich aan de legale weg en worden de parti culiere rechten niet aangetast. Pos op Het is niet verwonderlijk dat de op richting van de „Prommaschexport" sa menvalt met berichten inzake het stichten van een zogenaamde socialisti sche handelsbank en het oprichten van Russische verzekeringsmaatschappijen in het Westen. Nu het centrale comité kortgeleden tot de ontdekking is gekomen, dat het Westen, althans voorlopig, nog niet zo heel veel voelt voor zeer uitgebreide en directe handelsbetrekkingen en zo doende niet wil ingaan op een echte concurrentie met de Sovjet-Unie, stu ren de Sovjets nu schijnbaar op een eco nomische penetratie aan. vooral in die delen van de niet-communistische we reld, die het zwakst zijn, en zij hopen op deze wijze ook bepaalde politieke doeleinden te bereiken. Dit wordt des te gemakkelijker naar mate zij meer sleutelposities innemen en grote industrieën en concerns be heersen. Het Westen en de niet-com- munistische wereld moeten op hun hoede zijn voor de „Prommaschexport". 189 naar UiitgeesfJ, Lflanmeuweg 2. Kadar probeert het nu maar weer eens met gematigdheid (Van onze Weense correspondent) Ferenc Nagy, tegenwoordig lid van het Hongaarse parlement en vroeger een leidende figuur in de socialistische partij van de kleine zelfstandige boe ren, heeft in het nieuwe dagblad „Mag yar Nemzet" een lans gebroken voor een mildere behandeling van hen, die geen leidende rol hebben gespeeld ln de revolutie. De mannen van Kadar hopen op deze wijze vooral de intellectuelen voor zich te winnen, „omdat zy nu realistischer denken en aansluiting bü ons zoeken, maar nog niet duidelijk inzien hoe zjj zich in de socialistische opbouw kunnen inschakelen". Sinds het debat over Hongarije in de Ver. Naties is de de situatie in Hongarije veranderd. Een maand lang zijn er geen veroordelingen over actieve revolu tionairen uitgesproken en ofschoon er nog wel enkele personen zijn gearres teerd. heeft de regering toch en soort amnestie uitgesproken over toneelspe lers, die op grond van hun deelname aan de revolutie niet meer mochten optreden. Ook schrijvers kregen weer toestemming om openlijk hun mening te zeggen over vraagstukken, die niet van politieke aard zijn. Het is wel heel doorzichtig, dat dit alles gebeurt met het oog op een eventueel bezoek van waarnemers, maar in alle geval blijkt er uit dat de actie van de Verenigde Naties zelfs in Hon garije niet zonder resultaat is gebleven. Gelijktijdig echter zijn er nieuwe be schuldigingen uitgesproken tegen Bela Szasz, die tezamen met Rajk werd aan geklaagd. Op gTond van zogenaamde spionage ten gunste van de Engelse ge heime dienst werd hij indertijd tot tien jaar gevangenis veroordeeld. Deze oude beschuldigingen worden nu weer opge haald. maar men schijnt in Hongarije vergeten te hebben dat Szasz drie jaar geleden, tezamen met Rajk, werd gere habiliteerd en daarom opnieuw in de partij werd opgenomen. Het was dan ook Szasz. die op 6 oktober 1956 de grafrede op Rajk hield. Hij is een be kend schrijver, die na het onderdrukken van de revolutie moest vluchten en nu als emigrant in Londen leeft.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3