r\o« i 120.000 X OPEN 120.000 x DICHT L Kunstmaan slechts door enkelen met liet oog waargenomen '•Q#— €sso. Hebben Russen veel grotere plannen op stapel staan DEUR VAN HEELAL GEOPEND y ESSO EXTRA MOTOR OIL MET ESSO BENT U BETER UIT! Met een enkel woord Agenda K erkelijk Leven MAANDAG 7 OKTOBER 1957 -- Vervolg van pag. 1 Overal in de wereld luistert men gespannen naar de radioseincn van de kunst maan, die echter alleen voor de Russen betekenis hebben en voor de anderen slechts de fascinatie van een „stem uit het heelal". De waarneming met het oog Is niet zo vlot als die der radiosignalen. De Haagse amateursterrekundige J. M. Bosch is stellig van mening, de kunst maan te hebben gezien. Gisteravond nam hij haar om vyf voor zes waar als een klein sterretje, dat hjj daarna gedurende vijf minuten met zijn kijker kon volgen. Het bewoog zich met grote snelheid langs de hemel en maakte de indruk van een ster van de zevende of achtste grootte. Het moet waarschijnlijk worden geacht dat deze waarnemingen correct zijn geweest. Niet controleerbare berichten over waarnemingen met het oog kwamen uit Amsterdam, Utrecht en Friesland. Ook in Amerika schijnen enkelen de kunstmaan visueel te hebben waargenomen. Een Amerikaans astronoom heeft het vermoeden uitgesproken, dat ook de derde trap van de lanceerraket als een satelliet om de aarde cirkelt. Er zijn namelijk waarnemingen van de kunstmaan gedaan die haar toonden als een ster van de vierde grootte, terwijl de omvang en afstand van de kunstmaan slechts een ster van de zevende grootte zou doen suggereren. Bewondering en bezorgdheid In de Britse pers wordt naar aanlei ding van de kunstmaan gesproken van een „technische overwinning" maar te gelijkertijd uiting gegeven aan politieke bezorgdheid. De Times spreekt bewon dering en dankbaarheid uit voor het bereiken van deze mijlpaal in het men- Over drie jaar naar de maan? Uiteraard zijn de Russische reacties op het succesvol lanceren van de kunst maan zeer enthousiast. Maar ook van Amerikaanse en Engelse zijde heeft men zich voldaan getoond over de enorme Russische prestatie. Niettemin klinkt er in het westen wel een toon van spijt door de huldebetui gingen, dat Rusland het westen deze technische en wetenschappelijke primeur van nauwelijks overschatbare betekenis heeft kunnen afsnoepen. De Russen hebben nu verklaard, dat zij reeds in een vergevorderd stadium zijn by de ontwikkeling van raketten, die naar de van de aarde afgekeerde zijde van de maan zouden kunnen gaan, daar al of niet landen, en weer naar de aarde terugkeren met weten schappelijke gegevens van allerlei aard en foto's. Zij achten het niet onmo gelijk dat dit binnen drie jaar het geval zal zijn.Uit verschillende uitlatingen valt op te maken, dat Rus land zelfs al voorbereidingen treft voor de opleiding van mensen, die de eerste bemande rakettocht naar de andere zijde van de maan zouden moeten maken. selijk kunnen, maar ziet hierin tevens een bevestiging van de jongste Rus sische bewering dat het Oosten beschikt over betrouwbare intercontinentale pro jectielen. Deze twee elementen van bewonde ring en verontrusting beheersen ook de Amerikaanse reacties. Vele Ame rikaanse bladen schrijven over een „nederlaag voor Amerika" die te wijten is aan „gemodder in de hogere regio nen", gebrek aan gelden en rivaliteit tussen de gewapende machten. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft bekend gemaakt, dat de eerste Amerikaanse kunstmaan waar schijnlijk niet voor de komende lente zal worden gelanceerd. Het satelliet programma zal niet worden versneld naar aanleiding van het Russische succes. Baan naar de maan. De Amerikaanse raketdeskundige Harry Stine is door zijn firma, de Martin Company, ontslagen wegens een inter view dat hij United Press verleend heeft over de Russische kunstmaan. In dat interview heeft Stine verklaard dat Amerika de Russen dient in te halen op raketgebied, of anders wel kan „inpakken". Ook had Stine gezegd dat de Russen klaarblijkelijk een werkzaam intercontinentaal ballistisch projectiel hebben. Een woordvoerder van de Mar tin Company heeft nu aan een krant in Denver verteld dat Stine aan de kant is gezet omdat de door hem verkondig de opvattingen in het interview niet die van zijn maatschappij zijn. Stine is op staande voet ontslagen Djilas veroordeeld tot zeven jaar Molivan Djilas. de vroegere communis tische leider in Joego-Slavië, is zaterdag tot zeven jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens „vijandige propaganda te gen het regime van maarschalk Tito", zulks wegens zijn in Amerika gepubli ceerde boek „De nieuwe klasse". De rechter zei, dat het nieuwe vonnis van zeven jaar zal worden gecombineerd met de straf van drie jaar, die is begon nen te lopen bij Djilas' aanhouding op 19 november 1956 en dat het gecombi neerde totaal negen jaar zal zijn. Volgens Djilas' advocaat betekent dit, dat zijn cliënt nog acht jaar en ander halve maand moet zitten. Het is in Joego-Slavië gebruikelijk, dat er bij combinering van straffen een reductie wordt toegepast. Gedurende vijf jaar na beëindiging van zijn straftijd zal Djilas nog versto ken zijn van burgerrechten. Alle Joego slavische onderscheidingen, met inbegrip van die van „volksheld", zijn hem afge nomen. Het was het derde proces tegen Djilas sinds hij met het regime brak en uit het partijbestuur werd gestoten in januari 1954. Het eerste was in januari 1955, toen hij anderhalf jaar voorwaardelijk kreeg. In december 1956 werd hij tot drie jaar veroordeeld wegens kritiek op de Joego slavische houding jegens de opstand in Hongarije. Het is nog niet bekend of Djilas (47 jaar) tegen zijn vonnis in beroep zal gaan. Begin volgend jaar zal in Engeland een tweede boek verschijnen van Milo- van Djilas. De Britse uitgeversmaat schappij „Methuen" maakte zaterdag bekend, dat het nieuwe boek, getiteld „Land zonder recht", een beschrijving is van Djilas' jeugd. Het manuscript is, evenals dat van „De nieuwe klasse" uit Joego-Slavië naar de Ver. Staten ge smokkeld, waar het nu vertaald wordt. Moordaanslag op tweetal Turkse ministers Niet-herkende personen hebben zater dagavond te Bala nabij Ankara tien schoten gelost op twee auto's, in een waarvan twee Turkse ministers zaten. De auto werd wel getroffen, maar geen van de inzittenden werd gewond. In de andere auto zaten vijf journalisten. De chauffeur van deze wagen beantwoordde het vuur, waarop een aantal personen aan de haal ging. De twee ministers, Agaoglu (minister van Industrie) en Bengu (minister van Staat keerden naar Ankara terug, na dat zij te Bunyan de eerste steen van een textielfabriek hadden gelegd. Toen het vuur werd geopend, werden de lampen van de auto van de ministers en twee begeleidende jeeps gedoofd. De auto's zochten beschutting in de duis ternis. De daders zijn voortvluchtig. Deze aanval heeft mogelyk iets met de ver kiezingen te maken, welke op 27 oktober worden gehouden. Verkiezingen in Noorwegen Vandaag zijn in Noorwegen verkiezin gen voor een nieuwe nationale vergade ring, de vierde sedert de oorlog, gehou den. De vraag die men zich stelt is, of de arbeiderspartij, die sedert 1935 aan het bewind is, weer als overwinnaar uit de strijd zal komen met een nieuw man daat voor vier jaar. Men verwacht geen opzienbarende verschuivingen, doch kleine wijzigingen kunnen de meerderheid van de Arbeids party in de Nationale Vergadering on gedaan maken. Deze partij beschikt in het huidige parlement over 77 van 150 zetels. Premier Gerhardsen heeft reeds ver scheidene malen verklaard, dat hij niet zal aanblijven als zijn partij in de min derheid komt en zal moeten kiezen tus sen aftreden of afhangen van de steun van een andere partij. De zetelverdeling in het huidige par lement is: Arbeiderspartij 77. conser vatieven 27, liberalen 15. boerenpartij 14. christelijke volkspartij 14 en commu nisten drie. De kunstmaan is het gesprek van de dag en de verrassing van het jaar. Het bericht van radio Moskou baarde over de gehele wereld groot opzien en hoewel Rusland met de vroegtijdige lancering van de kunstmaan zijn toezeggingen in het kader van het geofysische jaar niet nakwam zal toch zonder twijfel de datum van 4 oktober als historisch geboekstaafd worden; want de klop op de deur naar het heelal is gegeven en daarop deze deur is geopend! De Russische kunstmaan krijgt nog meer achtergrond gezien tegen Russische plannen om voor 1965 raketten naar de Maan, Mars en Venus te zenden. Hoe brengt men nu een kunstmaan omhoog? Zonder twijfel hebben de Russen daarbij gebruik gemaakt van de z.g. drietrapsraket en ook de Amerikaanse plan nen spreken van een dergelijke lancering. Deze methode bestaat uit een com binatie van drie afzonderlijke raketten elk met zijn eigen beperkte voortstuwing. Het gevaarte van de drietrapsraket, dat ca. 22 ni. lang is, gaat in zijn geheel de lucht in. De neus van de raket draagt de kunstmaan in zich. Op onze tekening is duidelijk te zien hoe nu een drietrapsraket is samenge steld. Deze „locomotief" van de kunst maan is vervaardigd uit drie raketten van verschillende afmetingen elk met een ander brandstof mengsel. De eerste raket zet zich in beweging waarbij het 20 GAAI DE KUNSTMAAN OMHOOG geheel met een kracht van ca, 11 ton de lucht wordt ingestuwd. In een minuut bereikt de raket dan een snelheid van ca. 6500 km. per uur. Na deze minuut is de brandstof van de eerste raket uit geput en komt het tweede deel van de „locomotief" in werking waarbij dan het eerste deel van de raket automatisch wordt losgemaakt en naar de aarde valt. De begane grond zal deze raket, en ook de andere delen, echter nooit bereiken want tijdens de val zal zij tot stof ver gaan door de wrijving van de lucht. De inmiddels in werking gekomen tweede raket stuwt het geheel op tot een by na dubbele snelheid waarna de laatste ra ket, na het afvallen van no. 2, het werk overneemt en de kunstmaan in haar baan brengt. Op het moment dat de brandstof van de derde raket op is klapt de neus van de raket open en de kunst maan wordt weggeschoten in het heelal. De Russische kunstmaan weegt ca. 80 kilo, de Amerikaanse zal ca. 50 kilo we gen. De ontworpen hoogte waarop de kunstmanen rond de aarde zullen cirke len is ook geheel verschillend. Zo zou de Russische kunstmaan op een hoogte van ca. 900 km. rondwentelen terwijl de Amerikaanse kunstmanen zo rond de 500 km. hoogte komen te liggen. Het uitzicht op dergelijke hoogten zou met recht fantastisch genoemd kunnen worden want over de helft van het uit spansel zou men de draaiende aarde kunnen waarnemen terwijl de zon en de sterren gelijktijdig aan de hemel zouden staan in een gitzwarte nacht. De kunstmaan zelf cirkelt rond de aarde letterlijk en figuurlijk volgestopt met technische opdrachten als de me ting van de zonnestraling, kosmische straling, magnetisme, meteorieten etc. Als dank voor al deze moeite wacht de kunstmaan de vuurdood want de aan trekking van de aarde zal het vermoe delijk toch van de kunstmaan winnen en tijdens haar val paar de aarde zal de kunstmaan dan verbranden. Een offer aan de zwaartekracht, een kracht die. ook in het heelal, slechts langzaam zijn rijk prijs geeft. Zo is deze kracht op een hoogte van ca. 450 km. nog zo sterk dat deze altijd nog ca. 88 van de kracht op de be gane grond zal bedragen. Eerst op ca. 6400 km. hoogte zal men gaan merken dat de aantrekkingskracht van de aarde belangrijk afneemt, daar zal een aards gewicht van 1 kilo nog slechts ca. 2.5 ons wegen. Het verlaten van de aarde voor de sprong in het heelal kan men fantastische aeheurtenissen in Uw antn fantastische gebeurtenissen in Uw auto Terwijl u in uw auto voortglijdt, tevreden luisterend naar het zacht- spinnend geluid van de motor, worden daar beneden enorme krachten ontwikkeld. Neem b.v. de nokkenas, die zorgt voor het openen en sluiten van de kleppen. Tegen de druk van de sterke klepveer en tegen de compressie van de cilinder in drukt elke nok zijn eigen klep open met een kracht van soms meer dan 100 kg, en dat 120.000 maal per uur! De nokken zouden snel versleten zijn als het minieme oliehuidje tussen de nok en de klepstoter niet voorkomt dat de metalen delen elkaar rechtstreeks raken. Deze extra zwaar belaste punten in de motor hebben extra bescher ming nodig. Die extra bescherming biedt u ESSO EXTRA MOTOR OIL (in het gouden blik). Perfecte smering bij alle bedrijfstem- peraturen want Esso Extra Motor Oil reageert in de nog koude motor als een dunne olie, bij hogere motortempera- turen als een dikkere olie. Ongekende slijtageweerstand Reinigend vermogen Uitgebalanceerde „dopes" geven Esso Extra Motor Oil deze bijzondere „motor-sparende" kwaliteiten. i VOOR EXTRA BESCHERMING Een complete set van twee multigrade motoroliën 10W - 20W - 30 20 W - 30 - 40 Koningin Juliana bezocht politiehondendemonstratie Beschermvrouwe Koningin Julianas Prinses Marijke, de minister van Bin nenlandse Zaken mr. A. A. M. Struycken en de commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. Prin sen hebben zaterdagmiddag in het Hil- versumse- gemeentelijke sportpark de demonstraties bijgewoond, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Poli tiehondenvereniging ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van deze orga nisatie. Aan deze demonstratie ging een druk bezochte receptie vooraf. Namens alle afdelingen werd als symbool van eensgezindheid ©en bondsvlag aange boden. Tien leden van de vereniging de monstreerden daarna met de honden het volgen van de lijnen, het volgen bij rijwiel, springen over hagen en schut tingen, weigeren van voedsel, bewaren van voorwerpen, gevolgd door een aan tal praktijkoefeningen, als het arreste ren van wildstropers. De toelichting en leiding van deze demonstratie berustte in handen van de heer A. H. van Wijk, adjudant van de gemeentepolitie van Rotterdam. dan ook vergelijken met het beklimmen van een helling die steeds minder stijgt maar die toch practisch geen einde neemt zodat zelfs op een hoogte van ca. 1 miljoen k.m. de aantrekking van de aarde nog aantoonbaar moet zijn. BINNENLAND Bij land'sbesiuvt heeft d'e regering van de Ned. Antillen benoemd tot arlvocaat- fcneraal bij het Hof van Justitie mr. Isaac e Castro Yohaaü. De nieuwe functionaris is ln 1918 op Ouraqao geboren. Ter hoogte van het voormalige Oog ziekenhuis aan het Haringvliet te Rotter dam is bij graafwerkzaamheden een meu- senschedel voor de dag gekomen. Daar deze schedel sporen van geweld vertoont vermoedelijk een sabelhouw of Iets van dien aard en naar schatting 400 jaar oud is, behoeft het niet uitgesloten ie zijn dat men hier te doen heeft met een slachtoffer utiit de 80-jarige oorlog. In f572 nl. trok de graaf van Bosou met zijn Spaanse huurlingen Rotterdam bij de Oostpoort binnen en „zaayde doot ende verderf" onder de bevolking. Op initiatief van het Nederlands Ar chitecten Genootschap hebben een aantal] arohi'tecten in Utrech t een protestvergade- ring gehouden, waarin grote gevaren naar voren zijn gebracht tegen de Inhoud van een circulaire. die de minister van Volks- huieveetimg en Bouwnijverheid heeft ge zonden aan ailie gemeentebesturen en waarin op inslgatie van de Raad voor de Woningbouw wordt aangedrongen op een zorgvuldige en deskundige arch 1 tec- tenkeuze bij de wonlngwetbouw. Op de onbewaakte overweg ln de Vos sen weg te Apeldoorn is zatermldtiag een 38-Jarige man uit Apeldoorn met zijn rij wiel gegrepen door de Dieselelektrische trein Winterswijk-Apeldioorn. De man werd ernstig gewond' naar het St. Lidiuima-zie kenhuis overgebracht, en overleed kort na aankomst aldaar. De Vlaamse schrij ver Willem Elsschot (pseudoniem voor A. J. de Bidderdie onlangs 75 Jaar Is geworden, is zaterdag- a\ond door het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam ontvangen. Op een bijeenkomst in het Vondelparkpaviljoen waar ook enkele Nederlands'? schrijvers aanwezig waren, las de auteur voor uit. eigen werk Voorafgaande aan deze voor dracht hield de heer S. Oarmdggeüit een in leiding over het werk van. Willem Elsschot. Zaterdagochtend heeft de minister van O. K. en W.. mr. J. M. L. Th. Oals, met het doorbranden van een ketting, de lastechnische tentoonstelling „Lasrtiu 57" geopend, die tot en met zaterdag 12 okto ber wordt gehouden door de Nederlandse Vereniging van Lastechniek iin de Mar griethal van het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht. Tot directeur van de Economische Visserijaangelegeniheden bij de directie van de Voedselvoorziening is met Ingang van I oktober 1957 benoemd de heer Y. A. Zanidstra. Hij ls tevens tijdelijk belast met de leiding van de directie economisch* tulnibou waangel egenihedien bij genoemde directie van het Ministerie van Landbouw Visserij en Voediselvoorzremiu g Gistermiddag is een 41-Jarige land bouwer uit Beek (L.) op de onbewaakte overweg onder de gemeente Beck met zijn bromfiets door de sneltrein Slttard-Maas tricht gegrepen en gedood. De regeringscommissaris voor de emi gratie deelt mede, dat tussen de Minister van Sociale Zaken en VolksgezondQieid en de minister vam Binnenlandse Zaken van de Unie van Zuid-Afrika 'n regeling is ge troffen met betrekking tot de financiering van de emigratie vanuit Nederland naar de Ume. Als gevolg van de thans getroffen rege ling zal die eigen bijdrage van de emigrant op gelijk niveau worden gebracht met de bijdragen, die gelden voor landen, waar mee een migratie-overeenkomst ls geslo ten. Verwacht wordt, dat deze regeling een gunstige Invloed zal uitoefenen op de emi- giatle naar Zuld-Afriika. De regeling treedt onmiddellijk ln werking. BUITENLAND De bevelhebber vaat de Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van Formosa, vice-admiraal Doyle, heeft meegedeeld, dat op het eiland gestationeerde gelelde pro jectielen van het type „Matador" op leder ogenblik in actie kunnen komen. Dlit ls ge meld door het centrale persbureau van Na- tiomallstisch-Chlna. De admiraal zei, dat hij de bevoegdheid heeft bevel te geven tot het lanceren van dergelijke vliegende bom men al6 zil geen atoomlading hebben. Het bevel tot net gebruik van atoomwapens inoet van president Elsenhower komen. Het planetarlum-Hayden te New York. dat aanvankelijk meldde een nieuwe komeet ontdekt te hebben dat zou dus de derde van het jaar geweest zijn. na de Arend Roland en de Mrkos heeft later medegedeeld, dat het de reeds ln de acht tiende eeuw ontdekte komeet van Encke bleek te zijn. Volgens het planetarium ls de komeet ongeveer drie uur voor zons opgang zichtbaar in het sterrenbeeld de Leeuw, tussen de sterren Regulus en De- neboia. Zij heeft een dubbele staart, waar van de delen ongelijk van lengte ziln. Siegfried Walsberger, een 33-Jarige circusartiest, is op zijn handen van Salz burg naar Wenen gelopen, een afstand van ruim 300 km. Hij heeft er ongeveer 100 dagen over gedaan. ..Ik wilde op weg naar Wenen wat geld verdienen door het ver kopen van ansichtkaarten, maar er ls zo weinig binnengekomen, dat de gehele tocht een mislukking ls geworden", ver klaarde hij bij aankomst ln de Oostenrijkse hoofdstad. De werkloze circusartiest heeft door zijn prestatie echter grote faam ver worven en zafl waarschijnlijk door een West-duits circus worden geëngageerd. Op een vraag, of zijn handen pijn deden ant woord© Walsberger: ..neen, helemaal niet". Premier Kadar van Hongarije ls za terdag op de terugweg van zijn bezoek aan Peking te Moskou aangekomen, 's Avonds zat hij aan bij een diner, dat de Sovjet- rtisslsdhe leiders hem aanboden. Onder de gastheren bevonden zioh partijsecretaris KroesJtsef en premier Boelgonln De Hongaarse regering heeft gehoor gegeven aan het verzoek van de R.K. kerk om haar bijdrage tot die salarissen van de R.K. priesters nog niet te verminderen. Deze staatssteun zou, overeenkomstig een dit Jaar gesloten overeenkomst met de R. K. Kerk, worden besnoeid. Voor 1950 zal echter geen uitvoering aan deze bepaling worden gegeven, aldus maakt de Hongaar se regering bekend. De Keikemvah-archipel, die by Sfax voor de Tunesische kust ligt, ls in de r.acht, van vrijdag op zaterdag door een aardbeving getroffen, waardoor elf perso nen were r gedood en 135 gewond. Hon- derdvijftiig boten werden vernield. Later werd het gebied geteisterd door een krach tige storm, die velen dakloos maakte. Dulles en Gromyko spraken vier uur De Sovjetrussische minister van bui tenlandse Zaken, Andrei Gromyko, heeft zaterdag te Washington een onderhoud gehad met zijn Amerikaanse collega, John Foster Dulles. Deze ontving de Russische ministe in zijn particuliere woning. In een gemeenschappelijke verklaring werd gezegd, dat Dulles en Gromyko on geveer vier uur bijeen zijn geweest en een aantal belangrijke onderwerpen heb ben behandeld. Dulles en Gromyko hadden verklaard, dat de bijeenkomst hen in staat zou stellen opheldering te zoeken van de be doeling en het standpunt van hun rege ringen omtrent gewichtige vraagstukken van wederzijds belang. Zij zijn van me ning, dat hun gesprek van zaterdagmid dag in dit opzicht nuttig is geweest. De hoofdonderwerpen, die ter sprake werden gebracht waren: het Midden- Oosten, de, ontwapening, de toestand in Europa en de Amerikaansch-Russische betrekkingen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Gromyko geweigerd over de Duitse hereniging te spreken 'toen Dulles deze kwestie ter tafel bracht. MAANDAG Rapenburg 8: Ver. voor Internat. Rechts orde. Spr. S. Homes over het partijsysteero in de V.S. 8 uur nam. DINSDAG Den Burcht: Wedstrijd ln theezetten. 8 uur nam. WOENSDAG. Gerecht 10: Spiritlsch Genootschap. 8 uur nam. Zu'idierkerkZaugovomd B Ijbelkiosk ver - eniigiing. 8 uur nam. Oegstgeest Zendiingshogesohool Vrouwenzend'mgsgroep. Spr. mevr. van Doorn-Snijders over de Indonesische vrouw ln dieze tyd." 8 uur nam. Wassenaar (Middelweg 19): Broederschap van oud-padivmders. 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175; Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Rehoboth: Bijeenkomst. Veron. 8 uur nam. Warmonderweg 20: Ledienverg. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Vroom en Dreesmarai: ModiefMittsen 10.30 eu 11.30 uur voonm. en 2.30; 3.30 en 4 uur nam. Den Burcht: Lezingen over olaiestoak. 3 en 8 uur nam. VRIJDAG Boerhaavezalen. Opening tentoonstel ling Leids Kunstcentrum. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Modeshow afd. Lei den Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 176. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van ederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- ex, feestdagen 24 uur. NED. HÉRV. KERK Beroepen te Doornspijk (toez. R. W. Steur te Ouddorp tie Lopi'k H. C. Bultman te' Dussen Bedankt voor Mantgum H. E. K. Vegter te Uitwierda. Beroepen te Gro ningen (vac. H. G. Groene woud) B. Moar- slngh te Soest. GEREF. KERKEN Beroepen te Kamenik H. Boswijk te Rot terdam-Fe ij enoord Bedankt voor Stads- kanaal -Pekelderweg C. Mak Aan. te Roden. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Suirhuiisterveeoi C. Nauta, proponent te Drachten. VER. VAN VRIJZINNIGE LUTHERSEN. De algemene vergadering van de Ver eniging van vrijzinnige Luthersen zal op 19 oktober te Rotterdam worden ge houden. Dr. C. H. Lindijer van Rotter dam, zal een korte wydingsdienst leiden vóór de aanvang der vergadering. In de middagvergadering zullen als referenten optreden dr. G. J. Lindijer, evangelisch luthers predikant te Amsterdam, met het onderwerp: „De verantwoordelijk heid van de vrijzinnig-luthersen in het licht van de kerkgeschiedenis". BIOSCOPEN Casino: „De voddenrapers vam Abb* Pierre". (14 jr.) Werkd. 2.30, 7 e<n 9.16 u. zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. Kex: „De eenzame ruiter" (14 Jaar). Werkdagen 2.30, 7.16 en 9.16 uur. Zom- dag 2.30, 4.45. 7.15 uur. Luxor: „Een terdood veroordeelde ont snapte" (14 Jaar). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 em 9.16 u. Trianon: „Notre Dame de Paris" (14 Jr). Werkdagen \30, 7 ei 9.16 uur. Zondag 2.16. 4.30. 7 en 9.16 uur. Lido: „De bruid is niet bleu" (16 Jaar). Werkdagen 2,30. 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9,16 uur. De avond- en nachtdienst vam de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot lOtober 8 uur waarge- Apotheek Herdilngih en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502; Apotheek Reyst. Steen&traat 35. tel. 20136 en Apotheek Oegstgeest, Wilhelarninapark 8 Oegstgeest tel. 26274 BU geen gehooi by Uw halsarts of specialist bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) O c a> bi *3 wind m/s. y bc joS Sm Stockholm licht bew. n 2 10 2 Oslo half bew. O 2 10 0 Kopenhagei onbewolkt wzw 8 14 0 Aberdeen onbewolkt windstil 18 0 Londen mist zo 2 17 0 Amsterdam mist zo 1 17 0 Luxemburg zwaar bew. no 4 16 0 Parijs mist zo 1 16 0 Bordeaux mist nno 2 19 0 Grenoble móst windstil 17 0 Nice zwaar bew. no 5 26 0 Berlijn nevel wnw 4 14 0 Frankfort nevel ono 1 13 0 München mist z 1 13 0 Zürich mist nno 2 15 0 Genéve nevel nno 2 16 0 Locarno licht bew. O 2 18 0 Wenen half bew. windstil 16 0 Innsbruck mist windstil 17 0 Rome onbewolkt ono 4 20 6 Ajaccio zwaar bew. ono 3 20 1 Mallorca zwaar bew. no 5 22 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2