Wereld luistert gefascineerd naar Russische radiostem uit het heelal Schrijf in op woningbouw!eniiig WEERBERICHT Grotere besparingen vereist Spoedig grotere satellieten die naar aarde terugkeren WJlet weigert en Pleven zou de formateurstaak overnemen Dr. Drees doet dringend beroep: 96ste jaargang MAANDAG 7 OKTOBER 1957 No. 252S8 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte SlnBC) Leldel1Glr° no 8™5, Hoofdredacteur J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; t. 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Een 6 Nationale Woningbouwlening groot f 100 miljoen of zoveel meer als waarvoor zal worden ingeschreven is door minister-president dr. W. Drees in een radiotoespraak aan het Nederlandse volk voor gelegd onder het motto „Nederland heeft gebouwd, Nederland bouwt nog, Nederland wil en moet blijven bouwen." De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten zal op uitnodiging van de regering deze lening, welke een looptijd van gemiddeld 25 jaar zal hebben, uitgeven tegen de koers van 100 in stukken van f 100. f 500.— en f 1000.-. De opbrengst van deze lening zal worden doorgeleend aan Gemeen ten om te worden gebruikt voor de financiering van de woningbouw en daarmede samenhangende werken, w.o. ook de scholenbouw. De gelden zullen worden bestemd voor de financiering van in 1957 onder handen zijnde werken. Kunnen wij voortbouwen of niet? Van het slagen van deze lening zal het in belangrijke mate afhankelijk zijn of Nederland kan blijven voortbouwen of niet, aldus dr. Drees. De bedoeling van de zeer aantrekkelijke rente van 6 en van de kleine coupures is volgens dr. Drees 'n grote kring van spaarders aan te trekken. Nederland kan ongetwijfeld zijn woningprobleem oplossen, maar daar voor is nodig, dat wij allen onze gezamenlijke besparingen weten te ver groten. Wie op de lening inschrijft, doet dus goed, maar beter doet de in schrijver, die net geld voor zijn inschrijving vindt door het ergens anders op zijn uitgaven te besparenook in die zin, dat hij bepaalde grotere uit gaven, die hij anders zou hebben gedaan, nog een tijdje uitstelt. Ook voor kleine spaarders Een dringend beroep deed de minister president ook op de spaarbanken, le vensverzekeringmaatschappijen, pen sioenfondsen en andere instellingen, die gelden op lange termijn beleggen. Om het resultaat te bereiken, dat van de le ning wordt verwacht, moeten de voor belegging beschikbare middelen in de eerste plaats voor inschrijving op deze lening worden bestemd. Dr. Drees deelde in zijn radiorede nog mede, dat voor de kleine spaarders bin nenkort door de 7~ank voor Nederlandse Gemeenten ook nog zgn. rentespaarbrie- ven zullen worden uitgegeven met aan koopwaarden van f. 25, f. 100 en f. 500. Warcliause st udenten distancieren zich van „straa tschenders" In Warschau hebben zich gisteravond opnieuw relletjes voorgedaan. De stu denten hebben zich van deze ongeregeld heden gedistancieerd, daar deze teweeg gebracht zouden zijn door „straatschen ders", in tegenstelling met de onrust van vorige week, waarin de studenten wèl de i hand hadden. Gisteravond voegden zich zelfs enige studenten bij de nu met hel men uitgeruste manschappen van de militie, toen laatstgenoemden poogden de orde te herstellen. Een groot aantal jongens gooide flessen en stenen naar de manschappen van de militie. Er zou- den vele arrestaties zijn verricht. Ook j werden gisteravond weer traangasbom- men gebruikt om de menigte in de om- j geving van het door de Russen gebouw- de „Paleis voor cultuur" te verspreiden. I Sommige militiemannen droegen nu ook geweren op de rug en velen waren met gasmaskers uitgerust. Gisteravond heeft de primaat van Polen kardinaal Wyszynski, de studen ten van Warschau toegesproken in de studentenkerk. Hij zei. dat hij alle moei lijkheden van de studenten en hun strijd om vrijheid van meningsuiting begreep, maar dat de studenten alle dingen, die zij reeds bezitten moeten waarderen. Jullie moeten trachten de levensomstan digheden, waarin je geplaatst bent, te begrijpen, hoewel deze vaak zeer moei lijk en ingewikkeld zijn, aldus de kardi naal. „Jullie moeten op dit ogenblik werken voor een betere toekomst voor ons land en jullie moeten werken zoals God wil, dat jullie werken, omdat het niet mogelijk is van Polen te houden zonder God te beminnen", zo besloot kardinaal Wyszynski. Deze uitgifte zal met een spaaractie ge paard gaan, waarbij o.a. ook de werkge vers zullen worden opgewekt hun mede werking te verlenen. O zo De Russen zijn lang niet de eer sten, die kunstmatige manen heb ben gelanceerd. De ware pioniers wonen op de planeet Venus. Dat heeft het. beroepsmedium mej. Eni Brady zaterdag in Daytona Beach in Florida beweerd. Zij zegt, dat zij geregeld radioberichten ontvangt van Venus en Mars. Daaruit is haar gebleken, dat de Venus-bewoners al acht kleine maantjes om de aar de hebben gestationeerd. Die kunst manen, die zo'n 10.000 mijl van de aarde af zouden blijven, worden door de Venus-mensen gebruikt als stations voor vliegende schotels, j zegt Eni Brady. Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht hier en daar mist. Morgen droog en overwegend zonnig weer. Zwak ke tot matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 OKTOBER Zon op: 6.54 uur; onder: 18.04 uur. Maan op: 17.40 uur; onder: 6.26 uur V.M.). Hoogwater te Katwijk te 2.55 en 15.12 uur. Laagwater te 11.02 en 23.18 uur. Stijging kosten van het levensonderhoud Stelt problemen voor regering en vakbonden (Van onze Haagse redactie) Zoals gemeld, zullen de regering en de Stichting van de Arbeid deze week de economisch-financiële situatie gaan be spreken. Indertijd hebben de drie vakcentrales zich beraden over de vraag of de ge stegen kosten van levensonderhoud geen aanleiding zouden kunnen vor men om tot herziening van hun stand punt over te gaan inzake het aan de orde stellen van loonsverhogingen. De vakcentrales hadden als grens voor de stijging van de gemiddelde kosten voor levensonderhoud gedurende 1957 ge steld een percentage van 115. Het prijsindexcijfer is inmiddels weer ge stegen, namelijk tot 118. Deze stijging betrof, voornamelijk het rechtstreeks voor consumptie bestemde deel der gezinsuitgaven. De vakbonden hadden uitdrukkelijk gesteld, dat indien de grens van 115 werd overschreden, zij het recht voorbehielden een loonsver hoging aan de orde te stellen. Het beraad in de kring der vakcentrales schijnt thans voornamelijk te zijn ge gaan over een aantal punten, welke zouden kunnen leiden tot een geringe stijging van inkomsten voor de werk nemer. De gedachten zijn uitgegaan naar een verhoging van de kinderbij slag en de mogelijkheid van een loon- ronde van 2%. Het is bekend, dat de regering niets voelt voor het geven van toestemming voor een algemene loonronde. Slechts bij hoge uitzonde ring wil zij bedrijfstakgewijs "loonsver hoging toestaan. Het overleg, dat nu zal plaats hebben, zal de partners voor bepaalde proble men stellen, waarbij dat van de prijs- stabilisatie niet het geringste zal zijn. Doe een daad Door op grote schaal op deze lening in te schrijven, kan het Nederlandse volk in al zijn geledingen tonen dat het ernst is om zijn grootste vijand, het wo ningtekort, zo snel mogelijk te verslaan. Bovenal wil ik, aldus dr. Drees er Uw aandacht op vestigen dat U door het inschrijven op deze lening medewerkt aan het bedwingen van het nog steeds zo grote woningtekort, dat U daarmede een steun verleent die wij niet kunnen missen, willen wij werkelijk voortgaan op grote schaal te bouwen. Over de ernstige sociale en zedelijke nadelen die het bestaande woningtekort en de gedwongen inwoning voor vele ge zinnen en voor al die jonge mensen die een gezin willen vormen, medebrengen, hoef ik U zeker niets te zeggen, U weet dat allemaal zelf wel. Laten daarom in het bijzonder ook de gelukkigen onder ons, die wèl een goede woning hebben, beseffen dat speciaal ook op hen de taak rust om hun landgenoten, die nog niet in zo gelukkige omstandigheden verke ren. behulpzaam te zijn. Daartoe wordt thans het middel geboden. Aan het Nederlandse volk nu, te laten zien wat het waard is, te tonen dat wij meer kunnen dan alleen maar over de woningnood te praten, en dat wij ook tot daden in staat zijn. Kunstman raast voort Zaterdag arriveerden op de heli haven in Rotterdam (v.l.n.r.): miss IJslandmiss Frankrijk, miss Uni verse, miss Europa (de Amsterdam se mej. Corrie Rotschaeffer) en miss België, die gisteren deelnamen aan een in Zandvoort gehouden modeshow Nog steeds draait de Russische kunstmaan, een met instrumenten volgestopte bol van bijna zestig centimeter doorsnee, haar rondjes om de aarde, onveranderd radiosignalen uitzendend die door talloze wetenschapsmensen en amateurs op aarde worden geregistreerd en beluisterd. Gister, toen de satelliet haar 22e omwenteling om de aarde voltooide en daarmee meer dan een miljoen kilometer had afgelegd (aanzienlijk meer dan tweemaal de afstand aarde-maan), ging het fascinerende „tsjirp, tsjirp, tsjirp" door de luidsprekers over de gehele wereld ononderbroken door. Wat die signalen te betekenen hebben weten alleen de Russen, die de code èrvan niet aan hun Westerse wetenschapsbroeders hebben medegedeeld, maar wel hebben verklaard dat mettertijd de uitgewerkte gegevens ter algemene beschikking zullen worden gesteld. Zij ver- klaarden voorts, dat Rusland zeer binnenkort zwaardere en grotere kunstmanen zal lanceren, die met meer meetinstrumenten zijn uitge rust en bovendien hoopt kunstmanen te lanceren die behouden naar de aarde kunnen terugkeren. Onveranderde snelheid Radio Moskou heeft zondagavond me degedeeld, dat er geen tekenen zijn, dat de snelheid van de Russische kunstmaan afneemt, waaruit kan worden afgeleid, dat de storende factoren op de hoogte van 900 kilometer vrij onbetekenend zijn. De omlooptijd is nog praktisch onveran derd, namelijk een uur en 36 minuten, dezelfde tijd van de eerste omwenteling na het afschieten op 5 oktober 11,46 uur Moskouse tijd. Eenvoudig fype Van verschillende Russische zijden werd medegedeeld, dat de thans afge schoten maan van een eenvoudig type is, met slechts enkele instrumenten, waar van de waarnemingen per radio naar de aarde kunnen worden overgeseind. De kunstmaan is voorzien van gewone che mische batterijen, die het leeuwendeel van het gewicht van de kunstmaan voor hun rekening nemen. Mede daardoor moest het aantal waarnemingsinstru menten tot een minimum worden be perkt. De voorzitter van de Russische com missie voor het Internationale Geofysi sche Jaar Sjtsjerbakof, heeft gisteren echter medegedeeld, dat in de toekomst Russische kunstmanen zullen worden uitgerust met batterijen, die met zon licht opnieuw kunnen worden geladen, waardoor zij met een betrekkelijk ge ringe gewichtstoename een vrijwel onbe perkte zendtijd hebben. Een week stom na drie weken spreken Het schijnt dat de batterijen, die in de huidige kunstmaan voor zendenergie zor gen een werkingsduur hebben van on geveer drie weken. De geringe wijzigin gen in de omlooptijd van de kunstmaan tot dusverre doen echter vermoeden, dat de maan langer dan die tijd rond de aarde zal draaien, alvorens zover in de atmosfeer te zijn afgedaald, dat zij dooi de grotere wrijvingswarmte verdampt. Men verwacht thans, dat dit laatste over vier weken het geval zal zijn. Gegevens worden openbaar De Russische geleerde Blagonravof, een der Sovjetafgevaardigden naar de conferentie voor het Geofysisch Jaar te Washington, heeft nadrukkelijk ver- klard, dat de door middel van de kunstmaan verkregen gegevens aan de rest van de wereld zullen worden ver strekt. Hij zei, dat de Sovjet-Unie het lanceren van de kunstmaan niet te voren had bekend gemaakt, omdat het hier om een „proefneming zonder Weddenschap De politieke commentator van het conservatieve avondblad „Paris- Presse" schrijft, dat Franse afge vaardigden weddenschappen afslui ten over wie het eerst gereed zal zyn: de Russische kunstmaan met het draaien rondom de aarde of president Coty met het zoeken van een nieuwe premier. Vandaag ston den de kansen twee tegen een ten gunste van de kunstmaan! illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Koningin Juliana en Prinses Ma rijke hebben zaterdagmiddag in het Hilversumse sportpark demonstra ties bijgewoond ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Ned PolitiehondenverenigingKoningin en Prinses gaan langs een haag van deelnemers naar de tribune. JlcUa Specialist iri dames-modeschoenen meer" ging. De Russen waren er niet zeker van, dat het een succes zou worden. (Inmiddels werd echter van andere Russische zijde verklaard, dat het hier geen „proefneming" betrof). Blagonravof verklaarde, dat by een volgende poging rekening zal worden gehouden met de afspraken in ver band met het Geofysisch Jaar (die o.m. inhouden dat gesproken zal worden over de meest wenselijke satellietbanen en dat ook de code der uitzendingen algemeen bekend wordt gemaakt, zo dat de waarnemingen door zoveel mo gelijk stations kunnen worden ver richt. - Red. L. D.). Hij deelde voorts mede, dat Rusland, toen hij vandaar naar Washington ver trok, reeds twee kunstmanen gereed had liggen voor de start. In Rusland zijn thans zestig waarne mingsstations ingericht voor het opvan gen van de signalen van de kunstmaan. Slot op pag. 2 Nieuwe man is soepel en seherpzinning en geniet in alle fracties veel sympathie (Van onze Paryse correspondent) De secretaris-generaal van de socialistische party Guy Mollet, die ook de voor laatste Franse regering leidde, heeft gisteren de opdracht een nieuw kabinet te vormen aan president René Coty teruggegeven. Mollet had zich vrydag, toen het Franse staatshoofd hem by zich ontbood, al uiterst gereserveerd over zyn eigen kansen uitgelaten. Zoals was te verwachten is zijn poging vooral op tegenstand der rechtse onafhankelyken of conservatieven afgestuit. De socialisten hadden behalve voor Algerije ook blanco volmachten voor de economische en financiële sectoren willen vragen en op die verlangens hebben de conservatieven, bevreesd voor een nieuwe periode van dirigisme en prysbeheersing, nul op het rekest gegeven. Conservatieven vreesden dirigisme en prijsregeling Uit nummer bestaat uit 14 pagina's Bovendien moet Mollet de partijen een nieuw saneringsplan hebben voorge legd, waarin nogmaals voor 200 miljard frank nieuwe belastingen en voor een zelfde bedrag aan bezuinigingen was be raamd en dat de deur voor de rechter vleugel moet hebben dichtgedaan. Vandaag zou president Coty een nieuw verzoek richten tot de conservatief - onafhankelijke radicaal René Pleven, die met het vliegtuig van het staats hoofd ijlings uit zijn kiesdistrict in Bre- tagne is opgehaald. Pleven staat aange schreven als een der kundigste tactici en onderhandelaars van het parlement. Hij heeft ook ervaring als regeringschef, doch zag zich de laatste jaren verplicht zich gedurende geruime tijd in een po litieke retraite terug te trekken na de fatale militaire nederlaag van Dien Bien Phoe, die de ondergang van het Franse Indo-China beklonk en waarvoor hij als toenmalig minister van Oorlog aansprakelijk kon worden gesteld. Pleven (56 jaar oud) is een soepel en scherpzinnig man, die zich als het moet dus ook op de achtergrond weet te hou den en die in alle nationale fracties op sympathie zou mogen rekenen. De crisis gaat vandaag haar tweede week in temidden van een algemene onverschilligheid. Het Franse publiek heeft momenteel kennelijk heel wat meer belangstelling voor de nieuwe Rus- j sische satelliet, die al twee maal over Parijs moet zyn gesneld, dan voor de I inspanningen van de tweede formateur, de heer René plevcn. Tal van arrestaties in Argentinië In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zyn zaterdag 270 personen gear resteerd,'onder wie leiders van vakver enigingen. De arrestanten werden over gebracht naar een troepenschip in de haven. De arbeiders in de vleesindustrie besloten uit protest tegen de aanhou ding van zeven van hun leiders vandaag voor onbepaalde tijd in staking te gaan, maar, nadat de meesten waren vrijge laten, werd de staking afgelast. Reeds in staking zijn arbeiders in de sigarettenindustrie, het personeel van brouwerijen, metselaars en telegraaf- en telefoonbeambten. De regering heeft overwogen het telegraafpersoneel op grond van de krijgswet voor hun werk uit te roepen, maar zy heeft tot dusver nog geen besluit hierover genomen. Van betrouwbare zijde te Buenos Aires is vernomen, dat president Aram- buru de staat van beleg voor de hoofd stad heeft afgekondigd, nadat hij door het leger voor een voldongen feit was geplaatst. Het leger had namelijk als voorzorgsmaatregel een aantal vakbonds leiders in hechtenis genomen in verband met berichten over een aanstaande golf van sabotage, oproer en staking. Daar deze maatregel in strijd was met de grondwet, zag de president zich genood zaakt de staat van beleg af te kondi gen om de arrestaties te wettigen, zo werd van genoemde zijde vernomen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1