Waarom zwenkte Amerika in zijn taetiek ten aanzien van Syrië? „De Spil" vierde vrolijk feest N. P. Slegtenhorst zaterdagavond in Koudekerk a/d Rijn overleden „Dirigent" Dulles moet steecis rekenen met het Kozakkenkoor Ds. N. v, cl. HOUT AANVAARDDE ZIJN AMBT IN HAZERSWOUDE Wordt Ericli Ollenhauer weldra officieel oppositieleider? MAANDAG 7 OKTOBER 1957 Jubilarissen gehuldigd Het Leidse 3-oktoberfeest behoorde nauwelijks tot het verleden of het per soneel van de N.V. Textielfabrieken Gebr. Van Wijk en Co. kwam alweer bijeen omfeest te vieren! In de Stadsgehoorzaal vond zaterdagavond n.l. een cabaretvoorstelling plaats, die klonk als een klok en die 's nachts werd ge volgd door een bal, waaraan vooral de jeugd met enthousiasme heeft deelge nomen. Jammer genoeg heeft een deel van deze jeugd zich tijdens het optreden van de artiesten bepaald rumoerig ge dragen. Geen wonder dat conferencier Mans niet alleen het zijne er van dacht, maar ook het zijne er van zei. LEIDSE BRIDGECLUB „D.D.S." Viertallen-competitie Voor de eerste ronde van de club viertallen-competitie werden de volgen de uitslagen verkregen: Groep A: team Verboog wint van team Kuilman met 52 m.p.; team Bag- gen wint van team mevr. Reekers met 11 m.p.; team Lautenbach gelijk tegen team mevr. Visser <3 m.p. voor L.). Groep B: team v. Berge Henegouwen wint van team mevr. Verstraaten met 33 m.p.; team Krul wint van team Par- mentier met 6 m.p.; team mevr. Seis wint van team Lancel met 4 m.p. Visvereniging W.W.V. organiseerde haar derde wedstrijd op de Kaag in bootjes. Hoewel het weer goed was viel de vangst tegen. Er werd 2302 gr. vis aan de schaal gebracht. Uitslag: 1. N.N. 482 gr.; 2. C. v. Velzen 426 gr.; 3. P. Eradus 402 gr.; 4. C. v. d. Voort 402 gr.; 5. J. Kalhoven 137 gr.; 6. W: Ravensbergen 126 gr.; 7. D. Klink hamer 116 gr.; 8. J. Neuteboom sr. 99 gr.; 9. C. Montange 62 gr.; 10. S. Kukler 50 gram. Rijst-situatie s West-Java kritiek Het rysttekort in West-Java, dat op het ogenblik een kritieke omvang dreigt aan te nemen, was vandaag het onder werp van vragen in het Indonesische parlement. In verschillende plaatsen in het ach terland van West-Borneo is de rijst vol komen van de markt verdwenen. In West-Java vliegen de prijzen om hoog en in enkele districten in de buurt van Bandoeng zijn zij de laatste dagen verdrievoudigd. Uit enkele plaatsen in het zuidelijk deel van West-Java wor den prijzen van tien roepiah per kilo gram gemeld. De chef-staf van het militaire com mando voor West-Java heeft aan het opslaan van rijst in Djakarta en Ban doeng beperkingen opgelegd. Vice-premier Leimena verklaarde tij dens het afgelopen weekeinde, dat het rijsttekort zich alleen maar in West- Java en niet in de overige provincies voordoet. Hij merkte op, dat de be schikbare voorraad in West-Java vol doende is, doch dat de distrubutie ge hinderd wordt door de militaire voor schriften ten aanzien van de rijstpelle- rijen en ten aanzien van het vervoer van rijst van het ene district naar het andere. Dr. Leimena meende niet. dat deze voorschriften verkeerd waren, doch dat zij op een ongeschikt tijdstip werden in gesteld. LEIDERDORP De burgemeester van Leiderdorp zal in het vervolg op woensdag spreek uur houden. VOORSCHOTEN Geslaagd te Amsterdam voor het kandidaatsexamen geneeskunde le deel mej. M. M. de Priester, alhier. WASSENAAR School geopend Zaterdag heeft burgemeseter S. baron van Wijnbergen de derde open bare school in Deyleroord officieel ge opend. Hierbij waren tegenwoordig wethouder Huibregtse. meerdere raadsleden, de di recteur van gemeentewerk, de ge meentesecretaris. ds. Beker en vele an deren. In zijn rede na een begroeting van de aanwezigen namens het gemeen tebestuur, zei burgemeester Van Wijn bergen o.m., dat de school, waarvan de stichting een groot besluit betekende, wordt gekenmerkt door veel licht en een aangename omgeving en dat hij hoopte, dat van dit werkstuk, waarmee hij het hoofd, de heer J. W. Harting, feliciteerde, zo ook namens het gemeen tebestuur architect C. M. van Moorsel en alle medewerkers, veel nut zal uit gaan. Wethouder Huibregtse wees o.a. op het belang van het gebouw voor de ouders uit de wijk en op de blijdschap, dat de stichting ervan aan de beste dingsbeperking ontsnapte. Gelukwensen werden aangeboden door mej. Adamse, secretaresse van de afde ling van de Vereniging voor Volksonder- .wijs en door de heer W. F. de Bree na mens de collega's. Architect v. Moorsel gaf o.m. inlich tingen over de bouw en latere uitbrei ding van de school. De heer Harting betuigde als laatste spreker zijn erkentelijkheid aan het ge meentebestuur voor de vooruitziende blik en vaderlijke zorg voor het open- baa ronderwijs, waarover hij verder uit weidde. „ER GEBEURT NOOIT IETS" BEKROOND De Belgische schrijver Marnix Gijsen pseudoniem van prof. dr. J. A. Goris» heeft voor zijn roman ..Er gebeurt nooit iets" de grote Belgische drie-jaarlijkse Staatsprijs voor de letterkunde ontvan gen. KONINGIN BIJ JUBILEUMVOORSTELLING VAN CHARLOTTE KÖHLER HM. de Koningin is voornemens woensdagavond a.s. in de Amsterdamse Stadsschouwburg de jubileumvoorstel ling van Charlotte Kohier bij te wonen. Mevrouw Kohier zal met haar voor dracht van „Yvette" haar 25-jarig ju bileum als voordrachtskunstenares vie ren. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM 7 oktober. Veemarkt. Aanivoer in totaal 1672. Vette koelen en ossen 1084 Prijs m cents per kg.: Vette koeien le kw. 290-300; 2e tow. 268-280; 3e kw 250- 260; varkens (lev. gewicht) 169 167 165- (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd) Overigens kan „De Spil" de perso neelsvereniging van Van Wijk aan haar lijst van geslaafde voorstellingen weer één toevoegen. Veel succes boekte op deze vrolijke avond het Leedy-trio, dat grappige liedjes ten gehore bracht. Jan Vogel zat niet alleen aan de vleugel, maar ook achter het Mammondorgel en speelde van alles wat. Adembenemend waren de verrichtingen van The Broytons, die van acrobatie wel het een en ander alweten. Joe Andy deed het als jongleur bijzonder aardig, terwijl Jolly en Joker enkele parodiën ten beste gaven. Om de dames Wibbel en Knibbel heeft de zaal wel het hardst moeten lachen. Na de pauze werden enkele per soneelsleden, die in het afgelopen jaar hun jubileum bij Van Wijk vierden, op bescheiden, doch hartelijke wijze gehul digd. Het waren de heren Gijsman (voorzitter van „De Spil"), Groenendijk. Keizer en mej. Bekooy. Zij werden door de tweede voorzitter van „De Spil", de heer P. Philippo, gefeliciteerd en kregen ieder een attentie aangeboden. Met een ..lang zullen ze leven" sloten de vele aanwezigen zich bij de woorden van de tweede voorzitter aan. Namens de jubi larissen de heren Regeer, Nieuwen- burg en Lefeber waren door omstandig heden verhinderd het feest mee te vie ren sprak de heer Gijsman een kort dankwoord. Na afloop van het cabaret was er gelegenheid tot dansen op muziek van „The Rhythm Makers". Balleider was de heer Van Wijk. Acht jaar geëist tegen Schörner Tegen Ferdinand Schörner, eens Hit- Iers jongste veldmaarschalk, is vandaag acht jaar gevangenisstraf geëist en ver lies van burgerrechten gedurende zes jaar. Schörner. die 65 jaar oud is. wordt manslag en poging daartoe ten laste gelegd. Hij heeft zich beroepen op zgn. ..rampbevelen" van Hitier persoonlijk. Russische explosie in Siberië Het meteorologische instituut in To kio heeft gisteren schokgolven geregi streerd .die afkomstig moeten zijn ge weest van een kernproef in de Sovjet- Unie. De schokken zijn gedurende een half uur waargenomen en begonnen om streeks 15.27 uur Ned. tijd. Volgens schatting is de proef zondag omstreeks 9 uur Ned. tijd genomen op een plaats in Siberië, circa 4000 km ten n.n.w. van Japan. John van Resteren naar Amerika Bijna 30 Jaar nadat in Carnegie Hall In New York een Nederlandse zanger is opgetreden de tenor Jacques Urlus in 1928 zal er opnieuw een Nederlandse zanger te horen zijn. namelijk de tenor John van Kesteren. Op het ogenblik zingt hij nog in Berlijn, waar hij, tijdens de „Berliner Festwochen" o.a. de titelrol zingt in Rossini's „II Conté Ory". Op 22 oktober echter zal hij met de „Nieuw Amsterdam" uit Rotterdam naar Ame rika vertrekken. De tournee, die Van Kesteren door de Ver. Staten gaat ma ken, duurt ongeveer vijf maanden. In die tijd zal hij. behalve in Carnegie Hall. waar hij onder leiding van William Strickland zal zingen, in de jaarlijkse uitvoering van „The Messiah" van Han del. o.m. optreden in Buffalo (tijdens een concert onder leiding van Joseph Krips), Pittsburg. Philadelphia. San Francisco en Denver. Hij heeft tevens enkele contracten voor T.V.-uitzendln- gen, o.m. zal hij voor de N.B.C. in een Mozartopera optreden. Bovendien zal hij waarschijnlijk in Florida en enkele zui delijke staten optreden in Rossini's „Barbier van Sevilla". BEMANNING VAN FRANSE TREILER GERED De Franse treiler „Clemengeaudie van het eiland Terschelling naar Duin kerken was vertrokken, heeft onderweg noodseinen uitgezonden. De bemanning van tien koppen is daarop door de Sov- jetrussische tankboot „Moskovsky Fes tival" aan boord genomen: zij wordt naar Rotterdam vervoerd. Alle opvarenden van de „Clemengeau" zijn gered. Ome snelste typiste: mevrouw Ellen Polman Mevrouw Ellen Polman-Dessauvagie uit Den Haag is dit jaar kampioene ma- chineschrijven van Nederland geworden. Zij sloeg in een half uur tijds 13791 maal op de toetsen van haar schrijfma chine. maakte daarbij 23 fouten en be haalde daarom netto 13561 aanslagen of gemiddeld 452 aanslagen per minuut. Bovendien verwierf zij daarbij - nu voor de vijfde maal - de accuratesse- prijs. Mevrouw Polman die ook alle voorgaande zes wedstrijden heeft deel genomen. behaalde verleden jaar de tweede plaats met netto 431 aanslagen. Alle vorige malen behoorde zij tot de beste deelneemsters. Zij krijgt nu de Babvlonwisselbeker voor een jaar in haar bezit. Geen enkele van de 81 deelnemers bleef beneden het vereiste minimum van 250 aanslagen per minuut, een staakte de strijd reeds spoedig na het begin. Van 53 deelnemers moest het werk ter zijde worden gelegd omdat het toegela ten aantal fouten was overschre den. Een tweede accuratesseprijs werd toe gekend aan de heer G. Lokum uit Gou da. terwi.il bij de eervolle vermeldingen het bijzonder accurate werk van mevr. Nieuw-Guinea desnoods met de wapens Een Indonesische militair officier in Peking heeft zaterdag gezegd, dat de gewapende strijdkrachten van zijn land vastbesloten waren „West-Irian van de Nederlanders te bevrijden". Kolonel Warouw, Indonesisch mili tair attaché in Peking, heeft verklaard, dat het „altijd'de vastbesloten wil van de gewapende strijdkrachten van zijn land is geweest. West-Irian van de Ne derlandse kolonialistisch-imperialisti- sche heerschappij te bevrijdenaldus de radio-uitzending. Kolonel Warouw legde die verklaring af in een rede op een receptie die hij gaf bij gelegenheid van de 12de jaardag van oprichting van de Indonesische ge wapende strijdkrachten. A. M. Keulemans-Kohlman uit Den Haag. met een geschenk werd gehono reerd. .De prijzen zijn zaterdag aan de win naars en winnaressen in de Rotonde van de Hou trusthall en te 's-Gravenhage uit gereikt. Zaterdagavond overleed te zynen huize na een ziekbed van ruim een week op 85-jarige leeftijd de heer N. P. Slegtenhorst. De overledene was een bekende figuur in tal van organi saties zowel op kerkelijk als op ander terrein. Zo heeft de heer Slegtenhorst gedu rende vyftien jaar de functie van wet houder vervuld, terwijl hij een halve eeuw lang voorzitter was van de AR. Kiesvereniging. Ook was hij vijftig jaar lid, bestuurslid en later ere-lid van het thans ontbonden Oranjecomité en vele jaren regent van het Verpleeghuis. De taak van ouderling der Geref. Kerk heeft de overledene gedurende een periode van dertig jaar op zich geno men. De heer Slegtenhorst is verder nog oprichter en voorzitter van de bijna vijftig jaar bestaande vereniging „Helpt Elkander" geweest. Tot voor kort was hij commissaris der Woningbouwvereni ging „Goed Wonen". Enkele jaren gele den werd de heer Slegtenhorst voor al (Van onze correspondent in West-Duitslandi Wanneer men in Europa rondreist en daar met mensen van allerlei slag ge sprekken heeft over Amerika, dan krijgt men het gevoel, dat de Europeanen nog vrij veel sympathie hebben voor Amerika, doch dat de antipathie tegen Dulles zo mogelijk nog is toegenomen. Vraagt men dan op de man af. waarom zulk een Europeaan zo slecht over Dulles denkt, dan krijgt men betrekkelijk zelden een concreet antwoord. Meestal moet men genoegen nemen met de verklaring: ..Nou ja, die Dulles is toch onmogelijk". Meer dan eens heeft men als correspondent in Washingon de plicht om de aandacht te vestigen op minder gelukkige uitla tingen van John Foster Dulles, maar het mag toch wel eens worden onderstreept, dat Dulles een van de voorvechters is van de Atlantische gemeenschap, een man, die niet dan zeer node de nauwe samenwerking met West-Europa zou vermin deren. Europeanen, die Dulles zien als een isolationist, slaan de plank volkomen mis. wapens naar Jordanië gezonden. Die wapens waren reeds lang geleden aan Jordanië beloofd en deze zending door de lucht was slechts bescheiden in om vang. Amerika heeft echter met opzet enige fanfare gemaakt by deze steun verlening. Kennelijk wilde men Syrië tot omzichtigheid manen en tegelijk wat moed inblazen aan Jordaniërs, Libane- zen enz. Onmiddellijk daarna moet echter di rigent Dulles wel het gevoel hebben ge had. dat de fanfare, waartoe hy het sein had gegeven, wat erg luid was uitgeval len. Bovendien leek het wel. alsof het Kozakkenkoor dit Amerikaanse trom petgeschal als een signaal had be schouwd om een krijgslied aan te hef fen Beeldspraak terzijde: de bescheiden Amerikaanse actie en de felle Russische reactie schenen niet tot kalmering van de toestand te leiden, doch integendeel Fanfare le liard.... De minister van Buitenlandse Zaken van Amerika heeft iets gemeen met een dirigent van een orkest. Het effect van zijn leiding is de totale impressie, die vele „instrumenten" maken: een vloot kiest zee, een speciale afgezant komt te rug en toont zich openlijk zeer bezorgd, wapens worden per expresse en met tam-tam aan bevriende naties verzon den, een onder-minister houdt een rede, waarin hij waarschuwt Amerika's macht en paraatheid niet te onderschatten.... De groot vraag voor de dirigent moet steeds zijn: „hoe klinkt dit samenspel voor het wereldpubliek?" Dulles heeft er in het verleden her haaldelijk moeilijkheden mee gehad, dat hij bij het dirigeren te uitsluitend dacht aan een bepaald gedeelte van dat pu bliek. soms teveel aan de Amerikanen, soms' teveel aan de Duitsers enz. Meer malen vroeg men zich af: maar vergeet deze maestro dan dat hij te doen heeft met een wereldwijd concertgebouw? Wat de taak van Dulles wel bijzonder moeilijk maakt, is het feit, dat in die zelfde wereldzaal niet alleen samenspel met kleinere bevriende orkesten is ge wenst. maar dat daar bovendien dirigent Kroesjtsjef met zijn Kozakkenkoor aan wezig is! Wat er uit de Russische hoek voor geluid zal komen, vermag niemand te voorzien en wie al dirigerende indruk op de wereldopinie wil maken, heeft daardoor voortdurend verrassingen te duchten. Wisselingen in tempo en ge luidsvolume zyn vaak noodzakelijk, ten einde zo geen samen- dan toch tegen spel te leveren op het grillige Kozakken- gezang. Aldus kan men ook de overgang ver klaren van het fortissimo van maandag 9 september naar het piano waartoe Dulles bezwoor op zyn persconferentie van de tiende. Te luid uitgevallen Wat was het geval? De speciale afge zant Henderson was uit het Midden Oosten teruggekomen met demonstra tieve bezorgdheid. Amerika had onmid dellyk daarop een aantal vliegtuigen met tot een verscherping Vandaar het piano van dinsdag 10 september. Onbekende factor De grote onbekende factor bij alle politieke plannen die men in Amerika maakt is de Sovjet-Unie. Men moet trachten rekening te houden met een potentiele tegenstander, van wie men eigenlijk maar heel weinig af weet. In 1955 en 1956 kreeg men de indruk, dat onder leiding van Kroesjtsjef en Boelganin de kans op toenadering tot de Russen iets beter was geworden. Is dat nog altijd zo? Wat betekenen de jongste veranderingen in de Sovjet- Unie? Vrijwel algemeen heeft men de indruk, dat het leger aan macht heeft gewon nen in de laatste tijd. Doorgaans wordt dit als een voordeel voorgesteld. Maar is dat inderdaad zo? Zyn militairen in het algemeen niet geneigd de eigen macht te overschatten? Zyn zu niet vaak geneigd tot het aanvaarden van risico's en tot een gedurfde politiek? Zijn Russische militairen misschien ex tra gevaarlijk in dit opzicht omdat zij betrekkelijk slecht op de hoogte moeten zyn van wat er zich buiten hun eigen land afspeelt? Ziehier vele vragen, die gemakkelijker gesteld zyn dan beantwoord. Toch zijn die woorden van het grootste gewicht voor het nemen van beslissingen in een precaire situatie, zoals thans in het Midden-Oosten is ontstaan. Het zou voor de Westerse wereld uiteraard hoogst onaangenaam zijn, indien Syrië tot een werkelijke satelliet-staat werd en Indien de Sovjet-Unie een vloot- en vliegtuig- basis in Syrië kon openen. Wat echter de beste tactiek is om zulks te verhinderen, daarover aarzelt men in Amerika. Het was voor de Geref. Kerk in Ha- zerswoude gisteren een blijde feestdag Na een tweejarige vacature, ontstaan door het vertrek van ds. J. Oussoren naar Beekbergen, mocht de Kerkeraad en de Gemeente weer een eigen dienaar des Woords ontvangen, nl. ds. N. W. v. d. Hout. die overgekomen is uit Sprang N B. Des morgens werd de Dienst des Woords geleid door ds. M. J. Mulder van Heerde. Na de prediking werd ds. v .d. Hout bevestigd tot predikant van de gemeente. Des avonds deed ds. v. d. Hout zijn intrede met de predikatie naar aanlei ding van Zach. 3 15. Hij behandelde het vierde visioen van Zacharia. waar in de volgende punten naar voren wer den gebracht: 1. Jozua als hogepriester aangeklaagd bij God; 2 Jozua als hoge priester gerechtvaardigd door God; 3. Jozua als hogepriester geheiligd en ver heerlijkt door God. Na de prediking richtte ds. v. d. Hout zich met enige persoonlijke woor den tot de Kerkeraad. Gemeente en Commissie van Beheer en dankte de heer D. Kassefras voor de vriendelijke attentie aan hem en zijn vrouw be wezen. Hij sprak zijn grote blijdschap uit ook namens zijn vrouw over de har telijke ontvangst in de gemeente Ha- zerswoude. Hij zag zijn herbevestiging als een goddelijke roeping om in dit deel van Gods wijngaard te mogen ar beiden. Hij dankte ds. Mulder als col lega en als vriend voor zijn bevestiging en richtte zich hierna tot het college van B. en W. van de gemeente. De heer Ph. de Gelder sprak namens Kerkeraad en Gemeente. Hij verzocht de predikant toe te zingen de bekende zegenbede uit Psalm 134. Ds. Leene werd dank gebracht voor het consu lentschap van de gemeente cn ds. Zijl stra voor het geven van de catechisaties gedurende de vacante periode. Vervolgens sprak ds. Leene namens de kerk van Boskoop. Ds. Zijlstra sprakgebed. Ds. N. W. v. d. HOUT namens de Kerkeraad van Koudekerk a d. Rijn en namens de classis Leiden. Hierna voerde een vertegenwoordiger van de Geref. Kerk van Sprang het woord. Ds. Mulder sprak als collega en vriend enkele gevoelvolle woorden. Ds. v. d. Leeden sprak namens de Hervormde Gemeente en als collega. De kerkmuren scheiden ons. maar bo ven dc kerkmuren dienen we een en dezelfde God. aldus spreker. Ds. v. d Hout dankte tot slot voor de vriendelijke woorden tot hem ge richt en ging vervolgens voor in dank- zyn verdiensten begiftigd met de Rid derorde van Oranje Nassau. De begra fenis zal woensdagmiddag tussen 1 en 2 uur op de Alg. Begraafplaats te Koude kerk plaatsvinden. Maandag 7 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers (Van onze correspondent in West-Duitsland) Er is thans twee en een halve week na de Westduitse verkiezingen ernstig sprake van, dat Erich Ollenhauer, de voorzitter van de socialistische partij, de officiële functie van „oppositie-leider" zal krijgen en als zodanig een vast salaris van de staat zal beuren. Dit voorstel is door de fractie van de C.D.U. ingediend. Wij hebben redenen om aan te nemen, dat het denkbeeld oorspronkelijk van de zeer democratisch denkende dr. Gerstenmaier is uitgegaan, die voorzitter was van de oude Bondsdag en het vermoedelijk ook wel weer van de nieuwe zal worden. Hij moet er nog eens over denken, zegt hij zelf Doov de functie van oppositie-leider Rpill'S V311 All1SlPI'(l.')Ill lndustr' obll8a,Ies te scheppen, wordt het voorbeeld van 1 f»'"»":'"'"" Groot-Brittannië gevolgd en een weg geopend naar een nieuwe situatie die veel van een „twee-partijen-svsteem" weg heeft. Tot dusverre had men de functie van een vaste oppositieleider alleen in het noordelijkste Bondsland. Sleeswijk-Holstein. Erich Ollenhauer was dezer dagen te gast op een lunch van de Buitenlandse Persvereniging en natuurlyk vroegen wij hem hoe hij over het voorstel denkt. Ollenhauer verklaarde echter, dat hij er nog eens zijn gedachten over moet laten gaan. Officieel is hij er trouwens zelf nog niet van op de hoogte gesteld. Al leen had de secretaris van de CDU- fractie er over gesproken met de secre taris van de socialistische partij. Ollenhauer kon ook nog niet zeggen of de kwestie een punt van onderhande ling tussen de beide grote partijen zal worden. Het is veel belangrijker zo zei hij dat het parlement er voor be waard wordt een uitvoerend orgaan van de CDU te worden. Voor het geval het plan verwezenlijkt wordt, verwacht hij meer tegemoetkomingen van de kant van de CDU. Inzake de bespreking van belangrijke vraagstukken voordat een uiteindelijke beslissing wordt genomen. Tot dusverre heeft nog niet veel samen werking tussen de twee partijen be staan. Ollenhauer ziet de toekomst, wat de kans op een gemeenschappelijke bui tenlandse politiek betreft, dan ook „zeer duister" in. In de laatste jaren heeft Ollenhauer hoofdzakelijk geleefd van zijn inkom sten als lid van de Bondsdag. BEURSOVERZ1CHT Weer flauwe markt door nieuwe emissies x AMSTERDAM. 7 oktober De beurs stond vanmiddag in de be langstelling van publieke verkopen en aankopen door de arbitrage, voor bui tenlandse rekening, speciaal Parijs cn Zwitserland. Dat een nieuwe emissie thans geen hausse-factor voor de aandelen meer is, werd verleden week bewezen (emissie Koninklyke-Shell groep en Standard-Oil of New Yersey) ën vandaag wederom door het bekend worden van een lening van 80 miljoen pond sterling van de British Petro leum. Aandelen Koninklijke Olie werden bij de opening verhandeld op f. 168, tegen slotkoers vrijdag f. 178.50, een verlies derhalve van ruim f. 10.(50 punten oude omrekening». De koers daalde hierna door middenkoersaanbod tot f. 167.50, waarna zich een strijd ontwik kelde tussen het publiek met verkopen en de arbitrage met aankopen. Laatst genoemde won de stryd, want spoedig kwam een notering van f 171.20 op het bord. Echter ook deze hoge koers kon niet behouden blijven en de markt sloot op circa f. 170. In de morgenuren werd gedaan f. 172 en f. 168. Van een paniek stemming was zeker geen sprake. De handel had een rustig verloop. Vanzelfsprekend gingen de overige internationale waarden met Kon. Olie mee. Zo verloren Philips, na een zwak ke opening, circa 12 punten. AKU s boekten slechts een verlies van 2 r>. Unilevers trokken aan van 310 tot 317. om op circa 314 te sluiten, waardoor een verlies van circa 18 ten opzichte van vrijdag werd geleden. Dit grote verlies moet gedeeltelijk worden toegeschreven aan geruchten van een nieuwe emissie van het margarinefonds. Een bevesti ging daarvan was echter nergens te ver krijgen. KLM f. 1.50 beneden vrijdag. Ook de Scheepvaarten deelden in de algehele malaise. Zo waren Van Nievelt -5. Kon. Boot -5 en de ovetrige waar den 2 tot 4 punten lager, bij zeer gerin ge omzetten. De politieke situatie tussen Sumatra en Djakarta zorgde voor lagere koersen in de Indonesische sector, waar Amsterdam Rubbers 4 punten en Deli Maatschappij en HVA 3 punten lager werden genoteerd. De aangekondigde 25-jarige 6 wo ningbouwlening 100 groot tenmin ste 100 miljoen gulden, was van heel weinig invloed op de Staatsfondsen- markt. waar de verliezen slechts 1/4 tot Tc beliepen. Men is ter beurze van mening dat de lening een succes zal worden, gezien de aantrekkelijke voor waarden. terwijl ook de kleine man, door de uitgifte van kleine coupures etc. zal worden ingeschakeld. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 7 oktober - Londen 10.62 1 8—10.62 5/8; NewYork 3.81— 3.8114; Montreal 3.92 7/16—3,92 11 16; Parys 89.8589.95: Brussel 7.57 1 4 7.57 3 4: Frankfurt 90.45'90.50'Zu rich 86.7486.79: Zürich (vr franks) 88.94'.8859' Stockholm 73.33—73.38; Kopenhagen 54,8554.90; Oslo 53.23' 53.28'.; Milaan 60,42'60,47%Wenen 14.613 4—14,62 3 4. ALPHEN AAN DEN RlfN TEGEN SCHRIKHEK GEREDEN Zaterdagmiddag is de dienstplichtig oldaat J. C. Hoogervorst alhier toen hij met zijn bromfiets vanaf de Ver lengde Aarkade de Westkanaalweg wilde oprijden uit de bocht gevlogen en tegen het schrikihek gereden, dat daar langs het kanaal staat. Hij liep daarbij snij- wond'en op aan gelaat en handen, ter wijl hy ook klaagde over pyn in de schouder. De bromfiets werd zwaar be schadigd. Dokter Veenendaal verleende eerste hulp. STANDWERKERSCONCOURS Voor het zaterdag op de weekmarkt gehouden standwerkersconcours bestond weinig belangstelling, waaraan het weer wel mede debet geweest Zal zijn. De heersende griep was tevens oorzaak, dat ook minder standwerkers verschenen 1 lrov- koers v. 85% 76% L 80% 88 B 84% B 84 79% B 79% 9y2B 83% B 79 ni Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 <3'/2) Ned. '56 3% Ned '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned 37 3 Dollarlng '47 3 88% InvesteringscerL 3 89 Vs Ned. 62-64 3 87B Cert. NWS 57% Indië '37 A 3 85% Grootboek '46 3 81 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. Amst. Rubber Deli Mij.en (Ver.) H V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden AKU Berkel's Patent (v Calvé Delft cert. Kon. Pap v. Gelder heden 85L 79A 83% 83 ft 78V4L 80 79% 83% 88 H 87% Möller cn Co. N.B Ned. Kabelfabr Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r 205 Dordtse Olie gew Kon. Petr. f. 20..1 idem (50 a t 20 1 Holl Amer lijn Java China Paket K.L.M Kon N Stoomboot Kon. Paket Mij Ned Stoomv Mij Nievelt Goudr. cert, v Ommeren cert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie 38 32 91 y4 90L 145% 141 60 56 66% 60 99 95% 35 54 52L 19 17 144% 141% 169 266% 250 174 245% 239 275 262 232% 225 237 225 134 333 316 192% 205 199 812% 778 9.60exd. 8 SOexd. 169.90 147% 143 133 130 109 107 132% 129 129 127 156 150 161% 153% 207 200% 138 135 133% 130% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES en Gem leningen waren dan ingeschreven stonden. De uitslag luidde. 1. J. Hovig. te Rot terdam; 2. N. Boes. te Den Haag: 3. H. J. te Pas, te Bergen op Zoom. A'dam 47 (3%) 3 Den Haag 1937 I 3 Leiden 1947 R'dam '37 I-III 3% •y4 Philips Dollarng '51 94 93 L Premieleningen A dam '53 3 93L 90 L 86 87% 74 73 83% 81 Eindhoven '54 2'/2 78%. 77% Enschede'54 2% 75% 75 Den Haag '52 I 2% 85L 83 L idem II 2% 85L 83 L R'dam '52 I 2% 86 85 L idem n 2% 86L 84 L Utrecht '52 2% 88L 85 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank HBO eert Rott. Bank Twentsche Bank 186% 181 152 155 179 178 148 151% Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borneo Sum H Mij Ned G en Sp fabr Kon. Ned. Grofsm. Interaatlo Rott. Droogdok Mij. Tieleman en Dros Ned. Mii. Walv.vrt. Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel42ft Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 226 54% 52 16o 162 92L 89% 71% 70 410 407 9% 9% 49 51% 12% 12% 29% 29% 80 76% 51% 50 42ft 41% 59% 59 40 39 ft 94% 93% 48% 48 76% 74% 26A 26 60 y4 58% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VX. 4/10 Edelmet Kon. AA 55 55 Pref. wa. idem 67% 66 310 Holl Constructie 328 Ing- bur vBouwnDv 122 B Int Kunststof! Ind 35% 37 Leidsohe Wolspmn 158 L 157 Sikkens Lakfabr. '53 385 Ver Touwfabneken 143% 144 Wernink's Betonm. 72 72 Van Wijk Textiel 76 76

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11