KRUIBUS Uitingen van bezorgdheid in Tweede Kamer over de Euromarkt WEERBERICHT Drie amendementen en een motie Het Leidse Feest van uur tot uur VANDAAG ONGEVEER 70.000 NIEUWE GRIEPPATIENTEN PER DAG 96ste Jaargang WOENSDAG 2 OKTOBER 1957 No. 29255 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: o J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro oo. 57055 aoofdredacteurJ. Brouwer f.7.50 per kwartaal: f.2.55 per maand; t.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Hcitci Specialist in luxe damesschoenen (Van onze parlementaire redacteur) Blijkens het debat van gisteren zal een grote meerderheid in de Tweede Kamer tenslotte wel bereid zijn het verdrag inzake een Euro pese Economische Gemeenschap goed te keuren. Maar van bijna alle kanten werd uiting gegeven aan ongerustheid en bezorgdheid over de risico's die het verdrag inhoudt. Het betekent in menig opzicht een sprong in het duister, vooral ten aanzien van onze landbouw en ons vervoerswezen. Alles hangt af van de nadere uitwerking van het verdrag. Leden van de KVP, VVD, AR en CHU hebben daarom ge zamenlijk een amendement ingediend, waarin wordt bepaald, dat even tuele nadere overeenkomsten ter uitvoering van het verdrag, moeten worden onderworpen aan de goedkeuring van het parlement. te wyzen leden aanvaard te krijgen. Dat verandert niets in de stemmen verhouding, maar meer Nederlandse vertegenwoordigers krijgen dan de kans zich met de Europese gemeen schap te bemoeien en invloed uit te oefenen. Onze zwakke plek Duidelijk bleek gisteren, dat de Tweede Kamer de uitwerking van de in het verdrag neergelegde beginse len niet met een gerust hart aan de regering overlaat. Voor Nederland is de toekomst vol zorgen vanwege de sterke toeneming van de bevol king, die het noodzakelijk maakt door uitbreiding van de industrie meer werkgelegenheid te scheppen. Dat is Nederlands zwakke plek! Daarom is namens de gehele Ka mer een amendement ingediend, dat de regering zou verplichten jaar lijks aan het parlement een verslag aan te bieden omtrent de uitwer king en de toepassing van het ver drag, uit welk verslag in het bijzon der moet blijken in hoeverre de in stellingen der Europese Economische Gemeenschap en de deelnemende landen, alsmede de Nederlandse mi nisters, recht doen wedervaren aan de noodzaak van een voortgaande uitbreiding van de iverkgelegenheid in Nederland, voortvloeiende uit de bevolkingsdichtheid en de sterke be volkingsgroei. Vastlegging in acte Nog verder wil prof. Oud gaan. Aan het verdrag zijn speciale protocol len toegevoegd, waarin rekening wordt gehouden met bijzondere omstandig heden van Duitsland, Frankrijk, Italië en Luxemburg. Er is echter geen pro tocol, dat de aandacht vestigt op de bijzondere omstandigheden van Neder land. Daarom heeft de VVD een amen dement ingediend met het doel in de acte, waarbij van Nederlandse zijde het verdrag wordt bekrachtigd, vast te leg gen, dat Nederland ervan is uitgegaan, dat bij de uitwerking en de toepassing van het verdrag rekening zal worden gehouden met Nederlands sterke bevol kingsaanwas, die noodzaakt tot een voortgaande uitbreiding van de werkge legenheid in snel tempo. Een dergelijke duidelijke uitspraak is voor de VVD van principieel belang, verklaarde de heer Korthals. Algemeen was men van mening, dat Nederland met 14 (van de 142) ver tegenwoordigers in de Europese ver gadering (een soort parlement) er be kaaid is afgekomen. Namens de gehele Kamer diende de heer Burger (P. v. d. A.) een motie in, waarbij er bij de regering op aan wordt gedrongen alles in het werk te stellen om althans actieve plaatsvervangers voor de aan Ongerustheid Iedere ernstige poging tot Europese eenwording dient te worden gesteund, zei de heer Schmal (CHU), maar hij vroeg zich af of van Nederland niet een te hoge prijs wordt gevraagd Veel van wat in het verdrag staat en niet staat, vervult ons met zorg. Het verdrag heeft in brede kring ongerustheid verwekt. Die ongerustheid had vooral de heer Korthals (VVD) breedvoerig vertolkt, al was hij overtuigd van de noodzaak van de Europese eenwording en al was hij zich bewust, dat niet steeds kon worden voortgewandeld langs de bekende paden Positief tegenover het verdrag stond de heer Hazenbosch (AR) omdat een hechte Europese samenwerking dwin gende noodzaak is, maar ook had hij kritiek. Evenals de heren Blaisse (KVP) en Korthals (VVD) zag hij gevaar in het toekomstige hoge invoerrecht van 30 procent (thans nul procent) op tabak, koffie, thee en cacao. Meer dan in enig ander land, aldus deze sprekers, zal het gemeenschappelijke buitentarief van voor ons hogere invoerrechten in Ne derland leiden tot koétprijsverhoging. 0 Slot op pag. 2 WOENSDAG 2 OKTOBER 7.30 uur nam. Taptoe. 8.00—12.00 Lunapark Schuttersveld DONDERDAG 3 OKTOBER 7.00 voorm.: Reveille Stadhuisplein 7.30—9.30 Uitdeling haring en wittebrood Waaggebouw 8.00 Koraalmuziek v. d. Werf park 8.00—10.00 Militaire mars .(Défilé Stadhuis 9.30 uur) 8.30—10.30 Windhondenrennen en wielerwedstrijden Levendaal 10.00—11.30 Springen fontein Vismarkt 10.00—12.00 Tentoonstelling „de Lakenhal" 10.30 Herdenking Pieterskerk. Spr. ds. W. J. H. Hubeek 1.00—4.00 nam. Sprookjesoptocht „Er was eens 7.30 Avondfeest Schuttersveld 7.30 Schouwburg „Potasch en Perlemoer" 7.30 „Prediker": Chr. Oranjever. Timdelerclub 8.00 Cabaret Stadsgehoorzaal 11.00 Vuurwerk Schuttersveld Het zal er wel van komen, maar Op de feestdag van Leidens Ontzet zal ons Blad niet verschijnen. Onze bureaus zullen morgen ook de gehele dag gesloten zijn. .Illlllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VERTICAAL NR. 30 63 Pluvius viert ook 3 oktober mee Toen wij het Kon. Ned. Metereolo- gisch Instituut in De Bilt hedenmorgen naar de weersverwachtingen voor van avond en morgen vroegen, zei men ons, dat men het feest dit jaar beter op 2 oktober had kunnen vieren. Het rustige weer van vandaag - men sprak zelfs van stralend" - is helaas voor morgen niet te verwachten. Zoals de zaken heden morgen stonden, ziet het er naar uit, dat de taptoe vanavond op droog weer kan rekenen, maar het eigenlijk Leidse feest dreigt te worden overkoepeld door een dicht-grauw wolkendek, waaruit enkele regenbuien tevoorschijn zullen komen. Het zal waarschijnlijk niet de gehele dag regenen; er bestaan goede kansen op droge perioden, maar het is haast wel zeker, dat Pluvius het Leidse feest met zijn aanwezigheid zal ontluisteren. De wind zal overwegend matig waaien uit de hoek tussen west en noordwest. In het tcmperatuurverloop zal vermoe delijk weinig verandering komen. Al met al, het is niet onverdeeld gunstig, maar ook niet uitgesproken slecht. T ooral in en rond Zuid-Holland Goedaardig karakter bleef nog behouden Uit de gegevens, welke de geneeskundige hoofdinspectie uit alle delen van het land bereiken, valt af te leiden dat de artsen in Neder land per dag gemiddeld 15 nieuwe patiënten, lijdende aan influenza, te behandelen krijgen, aldus deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. Dit betekent, dat er per dag naar schatting 70.000 nieuwe meldingen zijn. land werd onder de mannen een per centage van 27 procent vastgesteld, in een soortgelijk bedrijf in dezelfde stad was dit percentage nul. Het aantal in ziekenhuizen opgenomen patiënten is niet onrustbarend groot. Daarboven komt dan nog een aan tal gevallen, waarvoor naar men kan aannemen geen medische hulp wordt ingeroepen. Op dit zeer grote aantal zieken komen ook enkele sterfgevallen voor, waarbij de influenza een rol heeft gespeeld. Een aantal hunner blijkt bovendien aan andere ziekten te hebben geleden. In verhouding tot de omvang, welke de epidemie heeft aangenomen, is het aantal sterfgevallen gering. Evenals in voorafgaande jaren, waarin de influenza in enige omvang optrad, kan ook van deze epidemie op grond van deze gege vens worden gezegd, dat zij haar goed aardig karakter heeft gehouden en dat er geen tekenen zijn die erop wijzen, dat de ziekte een kwaadaardiger karakter zal krijgen. De ziekte schijnt thans vooral in de westelijke provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland een grote om vang te krijgen, waarin het bijzonder van de scholen hoge ziektepercentages worden gemeld. Het voorkomen van de ziekte heeft nog steeds een grillig ka rakter met grote onderlinge verschillen, zowel bij de bedrijven als bij de scho len. Om een enkele voorbeeld te geven: iri een confectiebedrijf ergens in het Straaljager te Mill neergestort Bestuurder ongedeerd Twee kilometer ten noorden van Mill (NBr) is gistermiddag om 14.16 uur een straaljager van het type F 84 F, Thun- derstreak neergestort. De bestuurder, de 23-jarige sergeant-vlieger J. B. Wesse- ling, merkte op ongeveer 1200 meter hoogte dat de motor uitviel. Hij pro beerde weer te starten, maar toen dit niet lukte verliet hij met de schietstoel het toestel en bereikte ongedeerd de grond. Het vliegtuig kwam neer bij een wegkruising, maar veroorzaakte op de grond geen schade van betekenis. Twee regeringen in San Marino De communistisch-socialistische rege ring van San Marino treft voorbereidin gen om vrijwilligers met oude musketten „ter verdediging van de vrijheid" te be wapenen. De toegangen tot het dwergstaatje zijn door Italiaanse politietroepen af gegrendeld na een anti-communistische staatsgreep. Dit is de eerste keer in 200 jaar, dat San Marino van het omrin gende Italië is afgesloten. De door de communisten overheerste regering heeft zich in het regeringspa leis verschanst en verklaard, niet te zul len wijken voor de tegenregering, die in de nacht van maandag op dinsdag is gevormd en haar zetel heeft in een half af gebouw de ijzergieterij. Deze tegenregering, samengesteld uit vertegenwoordigers van rechtse groepe ringen en anti-communistische socialis ten, is onmiddelhjk door de Italiaanse regering erkend. Beide regeringen hebben dinsdag te legrammen de wereld ingezonden waar in zij elkaar veroordelen. De geneeskundige hoofdinspectie ver wacht op grond van de peilingen dat de hoge ziektecjjfers voor het land als geheel nog wel enige tijd zullen aan houden. Maarschalk Schorner staat terecht De meest gehate man van het Duitse leger Gisteren is te Miinchen een proces be gonnen tegen de vroegere generaal- veldmaarschalk Schorner, die beschul digd wordt van moord en poging tot moord. De thans 65-jarige Schorner zou in het eindstadium van de oorlog hebben bevolen de bevelhebber in Neis- se, kolonel Sparre, en diens plaatsver vanger terecht te stellen. De executie werd niet uitgevoerd. Wel echter het be vel tot terechtstelling van een korporaal. Sparre treedt op als getuige in het pro ces. Schorner, die de reputatie had „de meest gehate man van het Duitse leger" te zijn. voerde in het laatste stadium van de oorlog het bevel over de cen trale legergroep aan het oostelijk front. Hij liet, volgens zijn verklaring voor de rechtbank, zijn legergroep na de capi tulatie van Duitsland in de steek om in Oostenrijks Tirol voorbereidingen te treffen voor een eventuele voortzetting van „de strijd tegen het bolsjewisme". Toen bleek, dat er geen compromis tot stand kwam over het voortzetten van de strijd, gaf hij zich aan de Amerikanen over, zo verklaarde hij. Schorner werd later aan de Russen uitgeleverd, die hem in 1952 tot 25 jaar dwangarbeid veroordeelden. In januari 1955 keerde hij naar zijn land terug. Over het bevel tot terechtstelling van kolonel Sparre zei Schorner. dat hij zich herinnerde de kolonel te hebben gezegd, dat diens hoofd afhing van het behoud van Neisse. Volgens de aanklacht gaf Schörner op 24 maart 1945 bevel tot de terechtstelling, omdat de stad was ge vallen. Over de terechtstelling van de korporaal zei Schörner, dat deze onder invloed van sterke drank achter het stuur van een vrachtauto was ingesla pen en daarmee Schörner in zijn bewe gingen had belemmerd. Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen en zwakke tot matige westelijke wind. Zachter, vooral in de nacht. In het zuidoosten van het land aanvankelijk echter nog weinig bewol king, weinig wind en kans op nacht vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 OKTOBER Zon op: 6.46 uur; onder: 18.16 uur. Maan op: 15.52 uur; onder: 1.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.26 uur. Laagwater te 6.39 en 19.12 uur. (4/10 hoogwater te 0.04 en 12.41 uur; laagwater te 8.07 en 20.26 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. zine in de aangereden Caltex-tank- wagen tot ontploffing kwam. Elders schrijven wij uitvoerig over dit on heilspellende ongeluk, dat het ver keer in de binnenstad gistermiddag geruime tijd lamlegde. (Foto L.D./Van Vliet) Deze telefoto geeft een beeld van de begrafenis van de Noorse Koning Haakon VII. dinsdag in Oslo. Zij toont de rouwstoet kort na het verlaten van het Koninklijk Paleis. Op de eerste rij (links) Koning Olaf de Vijfde. rechts Kroonprins Harald. Op de tweede rij v.l.n.r. Koning Gustaaf Adolf van Zweden, Koning Frederik van Denemarken en Boudewijn. Koning der Belgen. Op de derde rij v.l.n.r.: president Kekkonen van Finland, president Asgeirson van IJsland. Prins Felix van Luxemburg en vóór Prins Felix. Prins Bernhard. Telefoto ANP het postkantoor er gistermiddag om kwart over drie uit. enkele seconden na de aankomst van de brandweer lieden, die zonder aarzelen alle ge varen trotseerden en door resoluut optreden voorkwamen dat de ben- Zwarte rookwolken waartussen dreigend vuur speelde om duizen den liters benzine: een opname van de korte tijd, gedurende welke een ramp de binnenstad van Leiden be dreigde. Zo zag de Breestraat voor

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1