Premier Bourgès-Maunoury is over de Algerijnse raamwet gestruikeld KRUIBUS WEERBERICHT r Algemeen wordt in Frankrijk een langdurige crisis gevreesd GEEN EXTRA PREMIE VOOR ARBEIDER BOVEN DE GROND De regering weigert goedkeuring VANDAAG 96ste jaargang DINSDAG 1 OKTOBER 1957 No. 29254 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie25041; Redactie 21507 Het 22-ste kabinet na de oorlog (Van onze Parijse correspondent) Het is gisteren de Franse premier Maurice Bourgès-Maunoury niet mogen gelukken het parlement mee te krijgen toen over de vertrou wenskwestie inzake Algerije moest worden gestemd. Met 279 tegen 251 stemmen werd de raamwet verworpen en in het kamp der tegen standers hadden zich broederlijk de Gaullisten, de Poujadisten, de communisten, de aanhangers van Mendès-France en nog een ruim deel der conservatieve onafhankelijken verenigd. Indien deze laatste groep met de dissidente radicalen, die zelfs in het kabinet vertegenwoordigd zijn, vóór de regering had gestemd, zou de raamwet inzake Algerije althans een kleine meerderheid hebben verworven, ofschoon dan een meerderheid, die zeker weinig indruk zou hebben gemaakt op de Ver enigde Naties, laat staan op de Algerijnen zelf de voornaamste partij tenslotte die echter in de debatten ietwat in de vergeethoek waren geraakt. de premier hem kwam aanbieden, dan ook weigeren kon en dat inderdaad deed. Doch in feite had Frankrijk geen rege ring meer op het moment, dat de natio nale vergadering hedenmiddag haar officiële zittingsjaar opende, op het ogenblik, dat de Verenigde Naties zich met het Algerijnse probleem gaan inla ten (een probleem waarvoor Parijs nu zelf geen enkele oplossing gevonden heeft) èn op het moment ook, dat de sociale spanningen zich opnieuw doen voelen en de Parijzenaars in de eerst komende dagen de toevoer van groen ten, vlees en andere levensmiddelen aanmerkelijk zullen zien verminderen! Kansen van Soustelle bewegen zich op nulpunt In de toespraak, die Bourgès-Mau noury gisteravond hield voor een parle ment, dat hem nauwelijks het oor wilde Kritiek moment Gisterochtend had de minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, het parlement nog trachten te vermur wen met zijn verklaring, dat Tunesië er in had toegestemd de wapenleveranties voorlopig op te schorten en eerst een conferentie met Frankrijk over dit deli cate punt te beleggen en af te wachten. Zijn woorden maakten echter weinig indruk. Pineau sloeg een zielig figuur. Nadat hij en andere ministers zich alle moeite hadden gegeven de raamwet voor Algerije te verkopen, trok het parlement de bodem onder de regering weg. Met de regering is nu dus ook de raamwet van de baan. Een zogenaamde consitutionele meer derheid van de helft plus één heeft zich echter niet tegen de regering uitgespro ken, zodat het staatshoofd, president René Coty, vannacht het ontslag, dat DE FRANSE KABINETTEN NA DE OORLOG Levensduur in maanden 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 U 15 16 9 10 11 12 13 14 15 16 lenen, merkte hy op dat een crisis op dit ogenblik voor Frankrijk de meest dramatische gevolgen zou moeten heb ben. Het was ongetwijfeld een waar woord, doch een woord ook, dat de parlementariërs nu reeds zo vaak van hun minister-presidenten-in-doodsgevaar vernomen hadden, dat het nauwelijks meer enige indruk vermocht te maken. Vanmorgen is president Coty met zijn traditionele consultaties begonnen van de presidenten der beide Kamers en van de fractieleiders in het parlement. Wat er nu met Algerije verder moet gebeuren is nog onduidelijker dan tevo ren geworden, doch voor het ogenblik is de voornaamste vraag: „Hoe zal er een nieuwe regering kunnen komen?" De meerderheid, die zich tegen Bour gès-Maunoury heeft uitgesproken, is in elk geval niet in staat een regering op te leveren. Een groot gevaar is voorts, dat de socialisten overgevoelig voor de sociale onrust zich verder aan regeringsverantwoordelijkheid zullen wil len onttrekken. In dat geval zou de crisis onoplosbaar zijn. Nieuwe pensioenfondsen verplicht gesteld Op verzoek van de betrokken orga nisaties van werkgevers en werknemers heeft de Staatssecretaris van Sociale Zaken met ingang van vandaag drie nieuwe bedrijfspensioenfondsen verplicht gesteld, nl. het Bedrijfspensioenfonds voor de Houten Emballage Industrie, het Bedrijfspensioenfonds voor de Houtwa ren- en Bors'telindustrie en het Alge mene Pensioenfonds voor de apothekers assistenten. Het aantal werknemers, dat hieronder valt, zal voor de genoemde fondsen ver moedelijk ongeveer 3800, 3700 en 2500 be dragen. Het totaal aantal bedrijfspensioenfond sen, dat op grond van de wet betreffen de verplichte deelneming in een bedrijfs pensioenfonds is verplicht gesteld, is hiermede gestegen tot 28 fondsen. Verwacht wordt, dat de Gaullistische leider Jacques Soustelle, die tijdens de debatten de grote tegenspeler van Bour gès-Maunoury is geweest, nu. als ver antwoordelijk voor de crisis, in de eerste instantie met de vorming van een nieuwe regering zal worden belast. Zijn kansen bewegen zich echter rond het nulpunt en voor een stroeve en lang durige crisis wordt algemeen dan ook ernstig gevreesd Voorstel Mijnraad onaanvaardbaar Dc regering weigert haar goedkeuring te geven aan een verordening van de Mijnindustrieraad betreffende een premieregeling voor mijn- personeel. Na langdurig beraad in het kabinet vaardigen de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken een beschikking uit, waarin de op 31 juli vastgestelde verordening van de M.I.R. werd geweigerd als zijnde in strijd met het algemeen belang. staat voor verbetering in de beloning van de ondergrondse arbeiders. Daarom zou de regering haar bedenkingen tegen de aanwezigheidspremie niet zó zwaar willen laten wegen, dat zii niet voor een zekere periode tot aanvaarding ervan voor de ondergronders zal kunnen be sluiten. Bijv. voor een jaar, dan kan de M.I.R. intussen zoeken naar een andere vorm van prestatiebeloning. Beperking in liet loonpeil noodzaak In de overweging wordt gesteld dat in de huidige situatie, waarin ons land verkeert, alles dient te worden vermeden, hetgeen zou kunnen lei den tot het in beweging brengen van het loonniveau. Loonsverho gingen in afzonderlijke bedrijfstak ken kunnen alleen in overweging genomen worden, wanneer 'er sprake is van een evidente achterstand en dan nog slechts in zeer bijzondere gevallen. Bij de tegenwoordige omstandig heden moet ten aanzien van de ont wikkeling van 't loonpeil de grootst mogelijke beperking worden opge legd. De figuur van een z.g. aanwezigheids- premie acht de regering een ongewenst element in de loonstructuur van ons land. Uit sociaal oogpunt bestaan over wegende bezwaren tegen een premie, waarop geen sociale lasten drukken en die dus niet doorwerkt in de hoogte van sommige uitkeringen en pensioenen. Het argument, dat hierdoor de pro- duktie zou kunnen worden verhoogd, geldt niet alleen voor de mijnen, maar voor alle bedrijfstakken, waarvan een verzoek dus moeilijk later zou kunnen worden afgewezen. Dit geldt met name. nu de premie ook voor bovengrondse arbeiders en beambten zou worden in gevoerd. waardoor een beroep op het speciale karakter van de ondergrondse arbeid niet opgaat. De regering is met de Mijnindustrie- raad van oordeel dat er aanleiding be- Niet bovengronds Wat de bovengrondse mijnarbeiders betreft, de regering ziet in de beloning over de gehele linie niet een zodanige evidente achterstand, dat daarmede on der de huidige omstandigheden een I loonsverhoging kan worden gemotiveerd. Het desondanks toestaan zou onvermij delijk consequenties hebben voor andere bedrijfstakken en is als zodanig reeds onaanvaardbaar voor de regering. Wel hebben vergelijkingen aangetoond, dat in enkele functiegroepen van de bo vengrondse mijnarbeid de beloning rela tief minder gunstig is, maar naar het inzicht van de regering is invoering van het systeem der werkclassificatie de aangewezen weg om de nodige correctie aan te brengen. Wat betreft de mijnbeambten en ad- spirant-beambten geldt volgens de rege ring hetzelfde als voor de arbeiders, on der de grond een loonsverbetering aan vaardbaar. maar boven de grond is een evidente achterstand niet aangetoond. Het is de eerste maal, dat de regering haar goedkeuring onthoudt aan een ver ordening van een publiekrechtelijk be drijfsorgaan, maar zii acht dit in het algemeen belang. De Mijnindustrieraad heeft voor donderdagmiddag een beslo ten spoedseisende vergadering belegd om de brief van de minister van Econo mische Zaken over de arbeidsvoorwaar den in het mijnbedrijf te bespreken. Het jongste dochtertje van ex- koning Leopold van België en de Prinses van Réthy viert a.s. maan dag haar eerste verjaardag. Dit is I een aardige opname van de Prinses J van Réthy met de kleine Maria Es- j meralda op de gazons van het pa- I leis te Laeken. Advertentie JLcUtv Specialist in dames-modeschoenen Aan bovenstaande lange lijst van na oorlogse kabinetten kan nu dus ook dat van Bourgès-Maunoury toege voegd worden. Drie en een halve maand is de thans gevallen premier aan hei bewind geweest; nadat op 21 mei het kabinet van zijn voor ganger Mollet ten val was gebracht, kreeg B.M. in de nacht van 12 op 13 juni de goedkeuring van het par lement voor zijn nieuwe groep, die nu al weer „oud" is geworden. Nachtvorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Voornamelijk aan de kust nog enkele buien. Overigens opklaringen, maar morgen in de loop van de dag van het noorden uit toenemende bewolking. Van nacht plaatselijk weer nachtvorst. Ma tige tot zwakke noordelijke wind, latei- draaiend naar west. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 OKTOBER Zon op: 6.44 uur; onder: 18.18 uur. Maan op: 15.25 uur; onder: 0.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.01 en 22.40 uur. Laagwater te 5.14 en 17.43 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Wie mocht denken, dat de vrien delijkheid in het nieuwe Westduitse leger zo ver gaat. dat mitrailleur- schutters een bord meevoeren, waarop grote letters een hartelijk Petroleum 1Va cent lager Wij vernemen van Shell Nederland N.V. dat met ingang van woensdag 2 oktober de prijzen van de diverse soor ten zware stookolie zullen worden ver laagd met f. 6.50 per 1000 liter of kilo gram. De prijs van lichtpetroleum zal een verlaging ondergaan van een en een kwart cent per liter. De prijsverlagin gen gelden voor de produkten van alle maatschappijen. Venezuela waarschuwt V.N. inzake Nieuw-Guinea In de algemene vergadering van de V.N. heeft de Venezuelaanse minister van Buitenlandse Zaken Jose Loreto Arismendi gewaarschuwd tegen de in menging in binnenlandse aangelegen heden zoals in de kwestie Nieuw- Guinea. „De tendens, problemen te behande len zoals Cyprus, Algerije of West- Nieuw-Guinea een behandeling waar tegen een der betrokken partijen zich als zijnde een inmenging in de binnenland se aangelegenheden tegen verzet zal, indien niet binnen bepaalde perken ge houden, het bestaan van de volkeren organisatie in de waagsschaal stellen", aldus Arismendi. „Internationale lichamen worden op gericht door soevereine staten", zo zeide Mmoeten dit te allen tijde voor welkom toeroepen aan de vijand. toont wel een bord met „hartelijk ogen houdenWij moeten niet het vergist zich toch wel wat. Deze op- welkom erop. maar dat stond er al hun^roSprmdpes^o- name, gemaakt tijdens een oefening I veel eerder en werd opgericht door als autonomie, vrijheid en onafhanke- van het Duitse leger in de buurt I de vriendelijke bewoners van het Ikheid bewust worden, uit deze licha- c 7 rj L? men treden'aldus de Venezuelaanse van rritzlar, een dorpje in nessen. dorpje. minister van Buitenlandse Zaken. De beste jager De reputatie van de beste olifanten jager van de provincie Pleikoe in mid- den-Vietnam heeft de vorige week een ernstige klap gehad. Na een speurtocht van negen dagen was de man er begin vorige week in geslaagd een prachtige mannetjesolifant onder schot te krijgen, maar zijn pijl miste het doel. De jager sloeg op de vlucht en bereik te behouden zijn geboortedorp, waar hij zich in zijn hut verschool. Maar de oli fant die hem op de hielen zat, stampte de hut aan puin. De gehele mannelijke bevolking van het dorp liet onderwijl een regen van pijlen op de dikhuid neer dalen, waardoor het beest genoodzaakt was zijn aanval te staken. De rust was echter van korte duur; enige uren later kwam de olifant met zes kameraden terug en moesten alle hutten van het dorp het ontgelden. On der de bevolking vielen drie doden en zeven gewonden. HORIZONTAAL NR. 37-65 Koning Haakon ten grave gedragen o o C? Grote menigte langs route Vandaag is in Oslo het stoffelijk over schot ter aarde besteld van wijlen Koning Haakon VII van Noorwegen. Uren voordat de begrafenisstoet zich in beweging zette stonden hedenochtend duizenden mensen langs de route van het Koninklijk paleis naar het kasteel Akershus geschaard. Eerst werd het stoffelijk overscoht overgebracht van het paleis naar de hoofdkerk van Oslo. De weg was afgezet door troepen van land-, zee- en luchtmacht. De kist was geplaatst op een met zwarte paarden bespannen affuit. De nieuwe Koning, Olaf V, en de Kroonprins volgden te voet evenals de mannelijke buitenlandse gasten. De Koninginnen en Prinsessen hadden in auto's plaatsgenomen. Na de plechtige kerkdienst in de Lutherse hoofdkerk begaf de stoet zich naar Akershus, waar het stoffelijk overschot werd bijgezet in een sarcofaag van wit marmer. Koning Haakon ligt daar naast zijn echtgenote, Koningin Maud, die in 1938 is overleden. De vlaggen langs de route hingen halfstok. Sommige gedeelten van de route waren versierd met witte chry santen. Aan het begin van de route, bij het koninklijk paleis, was een drie meter hoge poort van bloemen en vlag gen opgericht. Drie doden hij brand te Leeuwarden Ontploffing in oliehaard (Speciale berichtgeving) Een hevige uitslaande brand heeft vannacht omstreeks half drie te Leeuwarden drie personen het leven gekost. De slachtoffers zijn mevrouw Van Kammen, haar 5-jarig dochter tje Jopie en haar 3-jarig zoontje Auke. De heer D. van Kammen liep ernstige brandwonden op en moest naar een ziekenhuis worden overge bracht. Om ongeveer twee uur passeerde een surveillerende agent van politie de klei ne Kerkstraat, zonder enige onraad te bemerken. Een half uur later echter stond het pand. waarin een textielzaak is gevestigd, in lichter laaie. De buur man, de heer E. van der Haak. hoorde plotseling in de woning naast de zijne lawaai en toen zijn vrouw het raam van de badkamer opende, zag hij de heer v. Kammen en zijn 15-jarig dochtertje Hillie op het dak voor zich staan. Zij liet hen onmiddellijk binnen en be merkte dat de man ernstige brandwon den had aan armen en benen. Het meis je mankeerde niets. De brandweer, die direct ter plaatse was, kon niet verhinderen dat pand en inboedel een prooi der vlammen werden. Toen het vuur bedwongen was, vond men in de woning de ontzielde lichamen van mevrouw Van Kammen en twee van haar kinderen. Als vermoedelijke oorzaak wordt aan genomen dat een ontploffing heeft plaats gehad in de oliestookhaard. GEZANTSCHAP IN IRAN WORDT AMBASSADE De regering van het Koninkrijk der Nederlanden en de Keizerlijke Iraanse I regering zijn overeengekomen, hun we- 1 derzijdse gezantschappen, resp. te Tehe ran en te 's-Gravenhage, tot ambassades 1 te verheffen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1