Koningin Juliana opende vanmorgen spoorweg- en antotnnnel te Velsen Russische geheime dienst pleegde moordaanslag op een „afvallige" KRUIBUST U MEE?| Werk van 130 miljoen voltooid WEERBERICHT NEGERSCHOOL IN GEORGIA WERD IN BRAND GESTOKEN Fa. D. KRET Zn. AANDEEL IN 575 GULDEN WACHT U 96ste Jaargang ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 No. 29252 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Een dag van trots (Van onze correspondent) Door de nog maar nauwelijks aan zijn bekistingen onttrokken Velser spoorwegtunnel, de trots van Rijkswaterstaat 3.224 meter lang en op het laagste punt met de bovenzijde van de spoorstaven 23.15 meter beneden NAP liggend kroop vanmorgen onder deels stille bewondering van de passagiers en deels juichende uitroepen van vreugde even voor half twaalf gelijk een glimworm in feestgewaad de eerste „officiële" trein: de glanzende en gepolitoerde directietrein van de Nederlandsche Spoorwegen! Even voordien had H.M. de Koningin de verkeerslichten van deze voor passagiers- en goederenvervoer zo uitzonderlijk belangrijke tun nel doen ontbranden, met welke handeling vol symboliek het felle, groene licht gaf immers aan: de baan is vrij! de Velser spoorweg tunnel officieel was geopend, een opening, lang verbeid door tien duizenden reizigers en alle NS-mensen van hoog tot laag. gulden gekost zullen hebben. Twee tun nels, die voor 's lands economie en voor de streken benoorden en bezuiden „Hol land op zijn smalst" rijke vruchten zul len afwerpen: geen remmingen en stremmingen meer voor het spoorweg verkeer nu de tijdschema's niet meer afgestemd behoeven te worden op ope nings- en sluitingstijden van de Velser spoorbrug, geen oponthoud meer voor de schepen in het Noordzeekanaal daar Vele plechtigheden Hadden tot gisteren reeds vele „proef"- treinen hun baan onder het Noordzee kanaal door gezocht om de wagenvoer ders de nodige ervaring te geven, van morgen was het onze landsvrouwe, die officieel als eerste ere-gaste van dr. ir. F. Q. den Hollander, N.S.'s president directeur, van Beverwijk naar de nieuw gecreëerde halte Driehuis-Zuid reed. Was deze plechtige openstelling van de spoorwegtunnel de eerste blijde ge beurtenis van vanmorgen, de tweede werd gevormd door de opening van de autotunnel, nog geen uur later. De handeling, die H.M. de Koningin op verzoek van de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. Algera, hiervoor verrichtte, was twee-delig. Stelde Koningin Juliana eerst de ventilatoren van het ventilatiegebouw Zuid in werking hetgeen simpel geschiedde door het indrukken van een knop later zou zij bij de zuide lijke ingang van de tunnel een sym bolische barrière verbreken, waardoor de weg onder het kanaal door vrij gegeven werd voor het (auto) verkeer. 130 miljoen Twee tunnels waren dan geopend, twee verbindingsaders, waarvoor reeds in 1934 op last van de toenmalige minister van Waterstaat het onder zoek was ingezet. Eerst alleen voor de autotunnel, in 1939 ook voor de spoor wegtunnel. Twee tunnels, waar in dit jaar duizend man aan gearbeid hebben en die zodra ook alle nog bijkomende werken voltooid zullen zijn 130.000.000 voor hen de brug immer „open" zal zyn (wanneer zij zal verdwijnen is ech ter met de tegenwoordige bezuiniging nog een open vraag: het slopen zal zo'n drie miljoen gulden opslokken), en nog slechts rekening gehouden zal moe ten worden met de Hembrug, geen stagnaties tenslotte ook voor het auto verkeer. Kortom: twee tunnels, die een ware zegen voor ons land vormen. Afge zien van het feit echter, dat de Zaan- kanters straks luider zullen juichen bij de opening van de Coentunnel, wanneer die er ook moge komen. Vier uur ceremonieel Het was vanmorgen een bijkans vier uren durende aaneenschakeling van openingshandelingen en openingsritten, redevoeringen afsteken en luisteren naar historische exposé's, vreugdevolle woor den en vermanende woorden, onder scheidingen uitreiken en woordjes van dank zeggen, herdenkingsborden aanbie den en bloemen in ontvangst nemen, maquette's bezichtigen en een défilé van bedrijfsauto's gadeslaan. Een veelzijdige en afwisselende twee voudige openingsceremonie, die tegen twee uur vanmiddag zou worden afge sloten door een lunch, welke het ge meentebestuur van Velsen in hote' „Duin en Kruidberg" Hare Majesteit de Koningin en een beperkt aantal autoriteiten aanbood. Een lunch, die een ochtend van trots afsloot. Z.K.H. Prins Bernhard. die gisteren een groot bedrijf in het Zeeuwsch Vlaamse industriedorp Sluiskil bezocht t.g.v. de voltooiing van de wederopbouw, is ook aan wezig geweest bij de overdracht van de 1000ste nieuwe woning, welke na de oorlog in de gemeente Terneuzen is gebouwd. Deze foto. vanuit de nieuwe wo ning gemaakt, laat zien hoe de Prins de woning officieel opende door een druk op een knop. waar- door een gedenkplaat werd onthuld. Rechts staat de burgemeester van Terneuzen. mr. P. H. W. F. Tei legen. Agent, die destijds weigerde emigrant te vermoorden, kreeg vergift in zijn koffie (Van onze correspondent in West-Duitsland) De armen van de beruchte Sovjetrussische geheime dienst zqn lang. De Russen deinzen, wanner het er om gaat een afvallige te straffen, met voor methodes te rug, die de gehele beschaafde wereld met afschuw vervullen. Dat hebben wij thans in West-Duitsland kunnen zien. In Frankfort aan de Main is namelijk een gewe zen officier van de Sovjetrussische geheime dienst vergiftigd. Hij heet Nicolai Koklof en is 34 jaar. Drie en een half jaar geleden, in februari 1954, was hij door zijn superieuren met nog twee geheime agenten naar West-Duitsland gestuurd met de opdracht daar de voorzitter van het uitvoerende comité van de Russische I emigranten- en verzetsbeweging, Georgi Okolowitsj, te vermoorden. Maar hq Verhoging eigen bijdrage van I voerde dit bevel niet uit. Hfl vertelde, dat hfj Zijn vrouw, die hjj in de Sovjet- emigranten Als gevolg van de noodzaak tot ver mindering van de overheidsbestedingen, is, zoals indertijd gemeld, besloten tot verhoging van de eigen bijdrage van emigranten in de kosten van hun emi gratie in 1958. De minimum eigen bijdrage onder gaat geen wijzigingen voor Argentinië, Australië, Brazilië, Chili, Rhodesia en Nieuw-Zeeland. Van de uitkomst van de besprekingen, welke omtrent de finan ciering der emigratiekosten naar dat land thans nog plaats vinden met de regering van de Unie van Zuid-Afrika, zal afhangen, of voor emigranten naar Zuid-Afrika de verhoging al dan niet zal gelden. Voor hen, die zich naar andere over zeese bestemmingen begeven, zal met ingang van 1 januari 1958 de minimum eigen bijdrage voor zelfstandig emigre rende ongehuwde emigranten verhoogd worden van f. 150.tot f. 350.voor gezinnen van f100.tot f200. Unie had achtergelaten, had beloofd geen moordenaar te worden. Advertentie NEEM NEUROTONIC I zenuwkaltnerenet NIÏT VERDOVEND.... MAAR GENEZEND I I Westelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Enige regen of motregen, waarna koe lere en iets drogere lucht ons land binnenstroomt, met opklaringen, doch waarschijnlijk ook enkele buien. De wind blijft in de westhoek; de tempe raturen komen op iets lager niveau. (Opgemaakt te 10 uur). 29 SEPTEMBER. Zon op: 6.39 uur; onder: 18.25 uur. Maan op: 13.26 uur; onder: 22.04 uur (30/9) E.K.). Hoogwater te Katwijk te 6.52 en 19.12 uur. Laagwater te 2.37 en 14.52 uur). (30/9 hoogwater te 7.42 en 20.08 uur, laagwater te 3.20 en 15.39 uur). LOODGIETERSBEDRUF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 DH nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. Wraak van woedende spionagedienst Kokloi stelde Oklowitsj zelf op de hoogte van wat men tegen hem van plan was. Koklof en de twee anderen meldden zich daarop bij de Amerika nen. Er werd veel ophef van het geval gemaakt. Bijzondere indruk maakte in dertijd de miniatuur-revolver, waarmee Koklof Okolowitsch had moeten ver moorden. Dit gevaarlijke wapen, dat op een persconferentie werd getoond, had de vorm van een sigaretten-etui. De ko gels. die het bevatte, waren slechts klein maar zij waren vergiftigd en zouden hun slachtoffer onmiddellijk hebben ge dood. Men vreesde, dat de woedende Russen Koklofs verraad zouden willen wreken en dat zij van plan waren hem te vermoorden. Koklof werd toen naar de Ver. Staten gebracht. Sedertdien leefde hij daar onder een andere naam. Men heeft ook nog getracht zijn vrouw en zijn vijfjarig zoontje uit Moskou naar het Westen te brengen, maar het was reeds te laat. Zij waren al naar Si berië gedeporteerd. Hij draaide zich even om In de Ver. Staten werd Koklof voort durend streng bewaakt. Men trachtte zijn verblijfplaats zoveel mogelijk ge heim te houden om te verhinderen, dat een aanslag op zijn leven werd gepleegd. Toch moeten communistische agenten er achter zijn gekomen, dat men hem kortgeleden naar West-Duitsland heeft laten gaan om in Frankfort aan een vergadering van de verzetsbeweging van Okolowitsj deel te nemen. Hij had be ter in de Ver. Staten kunnen blijven. In de Palmen ga rten, een van de voornaamste en grootste congres- en feestgebouwen van Frankfort, heeft men temidden van een menigte van ongeveer 600 mensen getracht hem te vermoor den. Koklof had een kop koffie besteld. Advertentie DE NIE verwarmingsspecialisten voor kolen en oliestook. Gesprek van Royen-Wilcox Netelige problemen De Nederlandse ambassadeur te Wash ington, dr. J. H. van Royen, heeft gis teren in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington een onderhoud gehad met de onderminister van Bui tenlandse Zaken voor internationale organisaties, F. O. Wilcox. Dr. Van Royen wilde na afloop niet verklaren wat de onderwerpen van zijn bespreking met Wilcox zijn geweest, maar merkte wel op dat het „enkele voor ons erg netelige problemen" waren geweest. Toen men die had gebracht, werd hq plotseling door iemand aangesproken met „gospodin" (mijnheer). Toen hq zich omdraaide, moet een ander van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt vergift in zijn koffie te doen. Met ont zettende maagkrampen werd hij ter stond naar een universiteitskliniek ge reden. De man, die hem er heen bracht, was niemand ~»inder dan Okolowitsj. die zelf in 1954, wanneer Moskou zijn zin had gekregen, Koklofs slachtoffer had moeten worden. De vergiftiging van Koklof is op 16 september gebeurd, maar men heeft te vergeefs getracht het geval zo lang mo gelijk geheim te houden. Prof. Schrade van de universiteitskliniek vertelde, dat het vergift diverse chemische stoffen had bevat. Een ervan was thallium. Koklofs lippen zwollen op. zijn haar viel uit en hij kreeg over zijn hele li chaam donkere vlekken. Men hoopt, dat men zijn leven nog kan redden. Toen men gisteravond bemerkte, dat zijn ver blijfplaats bekend was geworden, heeft men hem onmiddellijk ergens anders heen gebracht. De rassenmoeilijkheden in Amerika Onbekenden hebben te Albany, in de (zuidelijke) staat Georgia, gisteren brand gesticht in een scholencomplex voor negers. Het ge bouw van een lagere school werd verwoest, een recreatiegebouw voor de middelbare school dat ernaast ligt werd zwaar beschadigd. De pre sident van het „Albany State College for Negroes" raamde de aange richte schade op 10 miljoen gulden. Daders onbekend Een brandweerman heeft de politie gemeld, dat hq enkele onbekenden, waar schijnlijk negers, hard had zien weg lopen. De commandant van de brand weer heeft verklaard, dat de brand aan gestoken is. Er zijn ook berichten over onbekende blanke jongelingen, die men zou hebben zien vluchten toen de brand weer arriveerde. Tot nog toe hadden zich in Albany geen rassenmoeilijkheden voorgedaan. Een vereniging van een aantal moe ders van leerlingen der middelbare school te Little Rock zal vandaag gouverneur Faubus vragen de school te sluiten. De moeders zeggen, dat zij „voelen, dat de levens van haar kinderen in groot ge vaar zijn". De negerleerlingen hebben gisteren echter in alle rust voor de derde ach tereenvolgende dag de school onder mi litaire bescherming bezocht. Er waren geen blanke betogers voor het schoolge bouw te hoop gelopen en ook het ver keer vond in alle straten rondom de school normaal voortgang. Ook binnen de muren van het schoolgebouw gaat alles thans in tegenstelling tot de eerste dag van de schoolintegratie be trekkelijk rustig toe. Op de eerste dag van de gedwongen integratie kregen enkele meisjes bij het zien van negers hysterische huil buien, vele leerlingen verlieten de school en de achterblijvende blanken snauwden onbeschoftheden. Thans is het in zoverre rustig, dat aanzienlijk minder blanken de school verlaten en onbeschoftheden achterwege blijven, al wensen maar weinig blanke leerlingen in gesprek met een neger wor den gezien. De negers beginnen uiteraard zelf geen gesprek en rea geren, indien hoffelijk benaderd, hof felijk. In de lunchroom eten de negers aan een aparte tafel, tenzij zij door blanke leerlingen aan tafel worden genood. De negers worden in de gangen, bij het verwisselen van lokaal, door althans niet zichtbaar bewapende soldaten be geleid. Gedurende de les en de lunch blijven de soldaten voor de deur staan. mr beter bor IBREESTP173 *TEL.23^37j PERSONEEL GEVRAAGD! Wij vragen voor spoedige indienst treding: le en 2e VERKOOPSTER HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 Arbeidsconflict in Alplien geëindigd DIRECTIE DE VRIES LENTSCH NAM PERSONEEL TERUG De onrustj die voornamelijk in arbei derskringen donderdagmorgen was ont staan naar aanleiding van het arbeids conflict in de Scheepsbouwindustrie „Alphen" van G. de Vries Lentsch te Alphen aan den Rijn, is, na twee dagen lang de gemoederen in beroering te heb ben gebracht, plotseling afgenomen. De kwestie is gisteren nog vrij onver wacht tot een goede oplossing gekomen, toen de directie, na een reeks onder handelingen. de aan 27 man verleende ontslagen introk deze werknemers met ingang van hedenmorgen in haar dienst terug nam en toezegde de gederfde lo nen volledig te zullen uitbetalen. Enkele van de 32 ontslagen arbeiders werden in de loop van de donderdag al teruggenomen, omdat gebleken was, dat zij ten onrechte een eensluidend ont slagbriefje hadden ontvangen. Deze per sonen hadden om andere redenen verlof gevraagd en gekregen. Van de overgebleven 27 man hebben nu enkelen reeds werk gevonden in an dere bedrijven en wensen niet meer terug le keren naar het bedrqf waaruit ze op staande voet werden ontslagen. De overigen hebben vanmorgen op normale wijze het werk hervat. S.E.R. verwerpt sancties Op instelling ondernemingsraden In de openbare vergadering van de Sociaal-Economische Raad is de nota van de commissie ondernemingsraden gisteren ter sprake gekomen. Voor de behandeling van deze nota bestond ook buiten de Raad meer dan gewone be langstelling, omdat in het rapport van de commissie door een deel der leden de vraag was opgeworpen of de wetgever in de wet op de ondernemingsraden als nog sancties moest opnemen, ten einde lllllll!lllllllllllllllllllllllllilllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Vandaar dat wq van- genoeglqke uurtjes ont- s daag het „donkere half- spanning kan bezorgen g jahr" inluiden met een evenals.kans op een Officieel begint op 23 september de herfst. En daarmede het nieuwe donkere jaargetijde. Maar alles is een beetje in de war. Deze zomer deed, alsof we in zijn tqd de herfst moes ten genieten. En de af gelopen winter was be paald genoeglijker dan de afgelopen twee zo mers. Dus met die datum van het begin van de herfst hebben we het niet zo erg nauw geno men. nieuwe ontspanning binnenshuis. In de loop van dit komende halve jaar zullen wq U meer van dergelqke hnis- werkjes voorzetten. Elders in vindt U een een prijsvraag waarvan gedeelten van de opgave dagelqks tot de voor avond van de derde ok tober in ons blad te vinden zullen zqn. Wat een „kruibus" is. vindt U omschreven bq deze eerste opgave van van daag. Het is in ieder geval een prijsvraag, die U van de 23 prqzen van honderd tot tien gulden, in totaal een bedrag van vijfhonderdvqfen- zeventig gulden. Nu weten wij wel: het dit blad gaat de rechtgeaarde „kruibus", puzzelaar niet om de jf prijs, maar om de puz- s zei. Desondanks: U kunt aan het genoegen van het puzzelen de kans op f| een extraatje verbinden, ff Kruibust U mee? Begin er dan vandaag H aan. Wij geven U de kans. M Het is aan U om die te M grijpen NAVO niet paraat tegen duikboten Vloot en luchtmacht bij oefeningen tekortgeschoten De NAVO beschikt op het ogenblik niet over voldoende schepen en vlieg tuigen om een duikbootoffensief aan de Europese kant van de Atlantische Oceaan het hoofd te kunnen bieden, al dus een mededeling van de Britse ad miraal Sir John Eccles, die manoeuvres van vlooteenheden van de NAVO-Ianden heeft geleid. Zqn standpunt wordt ge deeld door luchtmaarschalk Sir Bryan Reynolds. Het opsporen en uitschakelen van de nieuwe typen duikboten is bijzonder moeilijk en maakt de reeds zware taak, die van onze zwakke lucht- en marine- eenheden wordt gevergd, nog moeilijker, aldus Sir John Eccles en Sir Bryan Rey nolds in een gemeenschappelijk commu niqué, dat zij gisteren in Londen uitge geven hebben. Zij voegden hieraan toe, dat bij de recente NAVO-oefeningen geen voldoen de steun kon worden gegeven aan de NAVO-strqdkrachten voor bestrijding van duikboten, die bij Noorwegen ope reerden, omdat de vliegtuigen voor duik- bootbestrqding allemaal ergens anders nodig waren. —Op een persconferentie in Londen zei Sir John Eccles gisteravond, dat men, als hij met zijn huidige strijdkrachten een oorlog moest ingaan, een groot risico zou lopen. Jlata Specialist in dames-modeschoenen de instelling van deze lichamen te be spoedigen. Hoewel de wet zeven jaar geleden werd afgekondigd bedraagt het aantal ondernemingsraden nl. niet meer dan 16% van het geschatte aantal, dat ge steld kan worden op bijna 5000. In de nota werd gesproken van een hoogst ver ontrustende gang van zaken. Een aantal leden van de Raad heeft het woord gevoerd. Uit hun woorden bleek dat geen van hen voorstander was van het opnemen van sancties. De on dernemingsraad is een typische zaak van vertrouwen tussen werkgevers en werknemers en daar in passen geen sancties. Na discussies ging de Raad ak koord. Tenslotte ging de Raad akkoord met een voorstel van de voorzitter, prof. De Vries, de commissie ondernemingsraden op te dragen in samenwerking met het dagelqks bestuur na te gaan op welke wqze een beter inzicht in de werking van de ondernemingsraden kan worden ver kregen. Daarna zal de Raad in de ge legenheid zqn de vraag te bespreken welke stappen eventueel moeten worden genomen. alUIIIII Marinier na botsing in Wassenaar overleden Donderdaag reden twee mariniers, resp. 20 en 21 jaar oud, en beiden af komstig uit Den Haag, met een motor van een parkeerstrook nabij de Rozen- weg de Rijksstraatweg te Wassenaar op. Zij werden daarbij aangereden door een personenauto uit Oegstgeest. Marinier J. O. S. van der Hoeven, 21 jaar, was er het slechtst aan toe met een bek kenbreuk en beschadigde rugwervels. Hij is gisteren in het Haagse Gemeentezie kenhuis overleden. De andere marinier, die de motor had bestuurd, liep een en kelfractuur op.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1