Het Beste, •eldlijl lang staat Toenemende verwen zondagsheiliging in de weg Het Beste Wekelijkse arbeid ontvangt zijn zin uit zondagsviering Leidse dierenbescherming voert acties ter versterking van kas Leids Assyrioloog na studie uit Istanboel teruggekeerd Adjudant hielp bij het afkeuren van rekruten; thans in arrest 96ste jaargang Donderdag 26 september 1957 Tweede blad no. 29250 Classis Leiden N.H. Kerk bijeen Opnieuw zyn de leden van de Classicale Vergaderingen in de Ned. Herv. Kerk by elkaar geweest om als grondvergaderingen belangrijke besluiten te nemen over het wezen en het welzijn van die kerk. De Classis Leiden kwam gisteren onder leiding van ds. D. J. Vossers bijeen in het Zendingshuis te Oegstgeest. Na samenzang van Psalm 103: 6 en 9, gebed en schriftlezing uit Psalm 92, wees dr. Vossers er op, dat terwijl de werk geversbonden in Nederland aan de Ned. Televisiestichting een verzoek hebben gedaan om de uitzending van de voet balwedstrijd NederlandOostenrijk te herhalen in de avonduren, omdat zij vreesden, dat een deel der bedrijven om half vijf stil zou komen te liggen, het Breed-Moderamen van de Classicale Vergadering van Leiden voor de mid dagvergadering van deze dag het onder werp „Zondagsheiliging" aan de orde heeft gesteld. Onder hilariteit der vergadering voeg de spreker hieraan toe: „Als er dus vanmiddag ambtsdragers afwezig zullen zijn, dan staan zij onder de ernstige verdenking, dat zij naar de televisie zit ten te kijken". ZONDAGSHEILIGING DOOR KERKGANG. Ds. Vossers stelde voorts vast, dat de zondag wordt geheiligd door de kerk gang. De Heidelbergse Catechismus legt bij de behandeling van het vierde gebod alle nadruk op de heiliging van de zondag en wel door de ontmoeting met God en met elkaar in de dienst des Heren. Sommige gemeenteleden, aldus de praeses, wijten de achteruitgang van het kerkbezoek uitsluitend aan de predikant. Ze zeggen bedekt of open lijk. dat hij de hoofdschuldige is. Na afloop van een kerkdienst horen we dan wel eens in de consistoriekamer de opmerking maken: „Het was van morgen weer niet druk bezet. Toen ds. X of Y hier stond, was het toch geheel anders". De plaatselijke domi nee trekt zich dat min of meer aan. De kerkeraden moesten verstandiger zijn. Ze moesten eens nagaan, welke andere factoren ook debet, zijn aan deze verminderde kerkgang. We noe men: sport, radio, hoger levenstempo, verkeer, het wegvallen van tradities en van een zekere kerkelijke stijl, enz. De Ned. Geloofsbelijdenis zegt, dat de Kerk wordt bewaard door God Zelf. al schijnt het in sommige tijden, dat de kerk zeer klein is geworden. Laten we de klemtoon blijven leggen op de kerk dienst als op een feestelijke ontmoeting met de Heer der Kerk, opdat we op nieuw de vreugde kunnen ontdekken van deze ontmoeting en deze blijdschap door kunnen geven aan anderen. Ds. Vossers herinnerde vervolgens aan de uittocht van predikanten uit de Ring Lisse. Ds. W. H. de Jong van Noordwijkerhout en ds. J. J. Meuzelaar uit Noordwijk-Binnen zijn reeds vertrok ken; dr. J. Zandee uit Warmond neemt a s zondag afscheid. Een woord van welkom werd toegeroe pen aan ds. Pettinga en vicaris Schipper uit Lisse. Woorden van waardering en dank werden gesproken voor het werk van ouderling D. Kemp uit Noorden, die in de ouderdom van 68 jaar was over leden. De verkiezingen namen zeer weinig tijd in beslag. Er was één vacature van primus-lid van het Breed-Moderamen. In de plaats van de heer R. Kuiper uit Alphen a. d. Rijn werd de heer J. C. Hoogteyling uit Alphen a. d. Rijn be noemd. GEESTELIJKE VERZORGING IN DE ZIEKENHUIZEN. Ds J. N. de Ruiter uit Leiden bracht verslag uit van de vergaderingen van de Generale Synode; ds. W. A. B. Hagen van Katwijk aan Zee over de Prov. Kerkvergadering. Over de arbeid van de commissie „Geestelijke Verzorging Zie kenhuizen" werd het volgende gerappor teerd: Twee predikanten uit de Classis zijn aangezocht: a. om de hervormde patiënten die van buiten de Classis op genomen zijn in het Academisch Zieken huis, te verzorgen; b. om de geestelijke verzorging van de hervormde zusters op zich te nemen. Iedere maandag zal worden nagegaan, welke hervormden in de afgelopen week in een der ziekenhuizen zijn opgenomen. Gemeenten binnen de classis krijgen bericht als het gaat over patiënten uit hun woonplaats. De aanstelling van twee predikanten uit een kleine gemeente in de classis, die deze werkzaamheden kun nen verrichten met allerlei bijkomende activiteiten, vraagt een bedrag, dat by een te brengen is, als iedere gemeente vijf cent per lid en per jaar wil geven. De bedoeling blijft eohter, in de toe komst voor al deze arbeid een predi kantsplaats te stichten. Voorlopig zullen ds. Van Embden uit Zoeterwoude en ds. Roth uit Hoogmade dit doen. IN 1958 KOMT ER EEN KERKDAG Ds. P. Kloek uit Leiden deed daarna belangrijke mededelingen over de Kerk dag, die in 1958 door de classis Leiden gehóuden zal worden. De voorbereidin gen in de gemeenten zullen daarbij zeer noodzakelijk zijn. Men heeft het plan opgevat om op Tweede Pinksterdag in Leiden deze Kerkdag te houden. Na een gemeenschappelijke kerkdienst in de Pieterskerk zal men op twee plaatsen bijeenkomen om te spreken over het dorp, de stad en het Koninkrijk, 'a Mid- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jan, zm van I. C. vam dien Oever en G. S. van Eijsdien; Henrious Eelt je, zm vam J. O. Bur gering en M. C. J. van Haas teren; Brio an van A. E. Tómassem em T. J. van dw Valk; Arnold René, zn van A. H. J. Kop pers en S. A. HesbJtBisiiue; HSairrtièt O. dir. van H. C. Krijt en W. G. Sriiafer; DIck Mannus, zn van J. J. G. van Petegem en B. Bakker; Marcoiimo. zn van H. vam der Tuin en H. Kleijn; Richardius. zn van H. van der Tuin en H. Kleijm; Marimus Ja cobus, zn van A. J. Moerkens en A. D. vap den Entte; Ernst Jacob, zn van J. Koele- wyn en E. K. Rademaiker; Yvonne Chris tine, dr van J. van 't Loo en J. van die? M'eijden; Geertnuiiida Johanna Man-ia. dr f M. W. Klaipeda en J. M. Sloos. OVERLEDEN I M. L. Warmerdam, 66 Jaar, echtgenote van A. Aiugustous. dags worden er twee onderwerpen aan de orde gesteld t.w. het woningvraagstuk en het probleem van het verkeer. Als culturele uitingen heeft men gedacht aan: rondleidingen door de stad, film, museumbezoek, concert, poppentheater en voordracht van gedichten. Tot slot volgt een massale bijeenkomst in de openlucht. De praeses sprak de wens uit, dat men overal vroegtijdig met de voorbereiding begint. Discussie ontstond over het voorstel van de Generale Financiële Raad om de bijdrage voor het werk van de algemene kerk te verhogen van f. 1.op f. 2.50 per lidmaat en per jaar. Algemeen was men er van overtuigd, dat de kerk voor geweldige bouwproblemen staat. De ge meenten moeten evenwel op de hoogte worden gebracht waarvoor deze verho ging noodzakelijk is. Met tien stemmen tegen aanvaardde de classis Leiden dit voorstel. Naar aanleiding van een schrijven van de Ned. Vereniging tot bevordering van de zondagsrust en de zondagsheiliging, had het Moderamen van de classis een commissie in het leven geroepen om over deze materie te rapporteren. In discus siegroepen werd in de middagvergade ring dit onderwerp aan de orde gesteld. Naast theologische en historische over wegingen gaf de commissie de volgende praktische richtlijnen: a. Het feestelijk karakter van de zondag staat op de voorgrond, wij mogen vieren het feest, wat ons van God gegeven is; b. Door het Evangelie van de vrije genade en de sohuldvergeving. waarvan de rustdag getuigenis geeft, valt er licht over ons leven in de wereld, waardoor al onze dagen geheiligd zijn. De wekelijkse arbeid ontvangt zijn zin uit de zondags viering; c. Op de zondag wordt ons Christus en Zijn weldaden gepredikt, opdat wij daaruit zullen leven. Daardoor staat de zondag in het teken van de feestelijke ontmoeting van de gemeente met haar Heer; en tevens in de ont moeting van de leden met elkander, waaruit nieuwe vreugde ontspringt en d. Iedere casuïstiek wordt hierbij afge sneden. De commissie is van oordeel, dat te genover de toenemende verwereldlij king geen hulp te verwachten valt van verbodsbepalingen, doch wel van een opnieuw ontdekken van de vreugde, welke aan de gemeente geschonken is in het vieren van de zondag. Een hernieuwd luisteren naar het Evange lie, en het leren om met elkaar ge meente van Jezus Christus te zijn, kan ons helpen de zondag weer zijn eigen en hoge plaats te hergeven mid den in ons volksbestaan. Aan het einde van de bespreking werd de wens naar voren gebracht, dat men op 17 november in alle gemeenten van de classis het onderwerp „Zondagsheili ging" in de prediking aan de orde zou stellen. Collecte op zaterdag 5 oktober Het bestuur van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren was best tevre den. Ondanks de zo gevreesde concur rentie van de televisiereportage van de voetbalwedstrijd NederlandOostenrijk, bestond er gisteravond nog een behoor lijke belangstelling voor de filmvoorstel ling in de foyer van de Stadsgehoor zaal. De presidente, mevr I. Mak-van Bever Donk hield een korte inleiding, waarin zy er nog eens op wees, dat ook een dier recht heeft op het leven en op be scherming, indien dat nodig is. Daarom wekte zij de aanwezigen op om zich aan te sluiten, daar gezamelijk meer bereikt kan worden dan individueel. In Leiden hoopt men nu binnen afzienbare tijd tot de opening van een asiel te kunnen komen. Daar dit echter zo lang slepende is gebleven in welke tijd de pryzen zo onrustbarend zijn gestegen zal er van de kas meer verlangd worden dan aanvankelijk werd gedacht. Een versteviging is dus noodzaak. Om dit te bereiken zullen enkele acties gevoerd worden. De eerste is een collectie, die op 5 oktober a.s. zal plaats hebben. Om een goede collecte te houden zijn er col lectanten nodig. Mevr. Mak deed een dringend beroep op de aanwezigen om zich op te geven. De bussen kunnen op 1 oktober 's avonds om half negen in de Kleine Burcht worden afgehaald. Hierna werd het woord gevoerd door de heer G. Nieuwenhuijsen, directeur van de Nederl. Ver. tot Bescherming van Dieren, die vertelde wat en hoe dieren bescherming moet zijn. Hij wilde voor eens en voor altijd het misverstand uit de weg ruimen, dat dierenbescherming en dierenvertroeteling een en hetzelfde is. Jan Ilvangfh vertoonde daarna twee films van K. Visser, waarbij hij een heldere explicatie gaf. In de eerste film werd het transport van grotere dieren getoond, de tweede rolprent „Vluchtige ontmoetingen" gaf een overzicht van het werk van een inspecteur van de dieren bescherming en van de vele gevallen, waarvoor zijn hulp kan worden inge roepen. Een zeer verdienstelijk amateur orkestje verzorgde belangeloos de mu zikale omlijsting van deze avond, waarop ook nog een verkoop van asbakjes, sleu telringen en lepeltjes met embleem werd gehouden, die een goed bruikbaar resultaat opleverde. In de middaguren was de foyer tot de laatste stoel bezet geweest door plm. vierhonderd kinderen. Door een onge lukkige samenloop van omstandigheden duurde het even voor de voorstelling een aanvang kon nemen, maar ondanks deze vertraging heeft de jeugd met zicht baar plezier genoten van de twee ver toonde films, eveneens door Jan Ivangh. Hy draaide eerst „Vluchtige ontmoetin gen" en daarna een fraaie natuurfilm over het leven van vogels. Opleiding in het bedrijf Ambachtsschool reikt diploma's uit Aan 77 leerlingen, die na het behalen van het Ambachtsschooldiploma een twee-jarige opleiding In een bedrijf ge noten. werd gisteravond In de Leidse Ambachtsschool een diploma uitge reikt. Alvorens hiertoe werd overgegaan wees de vlce-voorzitter van de Ver eniging „De Ambachtsschool", de heer P. Herfst, op de betekenis van deze opleiding, waarvoor de belangstelling groot was. Konden een vorige maal 56 diploma's worden uitgereikt, thans zijn dit er 77. Helaas moesten zeven leer lingen worden afgewezen, terwijl er vier niet opkwamen voor het examen. Het diploma werd hierna aan de vol gende leerlingen ter hand gesteld: Timmeren: A. Baars, A. v. d. Blom, J. A. L. Bouter, B. van Buuren, P. van Dijk, M. J. Groen, L. J. Gijsman. J. de Haas, P. Hazenoot, J. Heemskerk. B. Horsman, J. J. Houps, F. H. J. de Jong, J. Kokshoom, P. Laros, J. B. Nagtegaal, R. v. d. Pol, W. van Polanen, A. de Roode, W. Roor, J. J. van Schie, P. Staf- feleu, J. Taverne. J. de Vogel. Bouwkundig tekenen: J. J. van Atten P. Verschoor. Schilderen: D. A. van Driest, C. J. v. Duyvenbode. J. C. van Gent, J. v. d. Meer, P. Meijer, H. Th. Schrijvers, J. J. van Tongeren. Fijnbankwerken: P. C. Blonk, A. van Leeuwen. Elekrotechniek: M. v. d. Boon. F. C. C. Maarsseveen, J. Regeer, C. Slootweg. Betontekenen: F. Verbiest. Machinebankwerken: G. H. van Bar- neveld, D. Beekman, H. W. Beutick, C. J. Botermans. W. van Burik. J. H. Dee genaars. A. Devilee, A. de Geus. A. P. van Ginkel, P. W. L. Groenveld, J. G. J. Hilgerson, A. J. v. d. Kamp. A. P. Klein, Th. Kramp. C. de Lange J. D. Roest. J. Voskuil, D. de Wagt, M. Was- sens, T. v. d. Zeeuw. Constructie-tekenen: T. Rietveld. Machine-tekenen: P. Verhoeven. Draaien: A. Barends. K. C. Boeff. J. Th. v. d. Burg, A. vom Hofe. J. Petiet, J G. de Ruiter, J. Wassenaar. Constructie-bankwerken: J. F. ten Have, G. P. Honders, H. de Jong, A. Kapaan, Ch. Looy, R. G. v. d. Meyden, D. v. d. Reyden, J. G. C. Verhaar. Na deze uitreiking dankte de heer Herfst het Gewestelijk Arbeidsbureau, dat er zorg voor droeg, dat de jongens op een juiste plaats in de bedrijven te recht kwamen en de controleurs en de examencommissie voor het aandeel, dat zij in deze opleiding hebben gehad. Voorts wees spreker op het belang, dat werknemers hebben bij het volgen van een studie. Tenslotte wenste spreker de gediplomeerden geluk met het behaal de resultaat. De voorzitter van de exa mencommissie, ir. H. E. Kruyt. en de directeur van de Ambachtsschool, de heer C. Brilman, wezen eveneens op de betekenis van een voortgezette studie. Dr. R. Frankena onderzocht spijkertabletten Dezer dagen is na een verblijf van drie maanden in Istanboel in Leiden terug gekeerd de assyrioloog dr. R. Frankena, wetenschappelyk ambtenaar by de as- syriologie aan de Leidse Universiteit. Gedurende zijn verblijf in Istanboel, waarvoor de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelyk Onder zoek hem een subsidie verleende, heeft dr. Frankena een studie gemaakt van de Assyrische spijkertabletten, die zich be vinden in het archeologisch museum ZATERDAG IS HET RECLASSERINGSDAG De jaarlijkse reclasseringsdag, zater dag a.s. in Leiden, kan pas dan slagen, wanneer er voldoende collectanten zijn. Ieder vanaf 14 jaar mag deelnemen aan deze inzameling. Zy, die voor dit zo be langrijke werk enkele uren willen af staan om te collecteren, kunnen zich opgeven by de heer J. Th. Witte, Lorentzkade 1, C. W. Oostveen, Rijn- en Schiekade 121 en de heer G. Martijn, Kastanjekade 16. De collectebussen kunnen vrijdagavond van 7 uur af worden afgehaald aan het Federatiehuis aan het Gerecht en zater dagmorgen reeds om 8 uur. Het comité rekent op veler medewerking. Een kijkje in het interieur van het nieuwe natuurkundige laboratorium van de R.K. Universiteit te Nij megen, dat vandaag officieel wordt. geopend en welke opening tevens het officiële begin van de werk zaamheden der faculteit voor wis- en natuurkunde betekent. van deze stad Dit museum beschikt over de rijkste verzameling spijkertabletten ter wereld, namelijk circa 80.000. Daar door is het een van de belangrijkste cen tra voor de bestudering van de talen van het oude Mesopotamie. De Assyri sche collectie, die tot dusverre tamelijk onbekend is gebleven, telt ongeveer 3000 tabletten. Bij zijn verblijf in Istanboel heeft dr. Frankena het voorrecht geno ten te kunen wonen in het in oprichting zijnde „Nederlands Historisch-Archaeo- logisch Instituut" te Istanboel, dat be gin volgend jaar officieel geopend zal worden. H. Vis 25 jaar dierenarts ADJ.-DIRECTEUR VAN OPENBAAR SLACHTHUIS. Dinsdag is het 25 jaar geleden, dat aan de heer H. Vis, adjunct-directeur van het Openbaar Slachthuis, het diploma dierenarts werd uitgereikt. De heer H. Vis, die 12 september 1907 te Bodegraven werd geboren en stu deerde aan de diergeneeskundige facul teit der Rijksuniversiteit te Utrecht, werd direct na zijn studie benoemd tot directeur van het Openbaar Slachthuis in zijn geboorteplaats. Na deze functie vele jaren te hebben bekleed, vertrok hij naar Hogeveen, waar hem de lei ding van de Vleeskeuringsdienst werd toevertrouwd. Op 1 februari 1951 trad de heer Vis in Leidse gemeentedienst en werd hij bij het Openbaar Slachthuis aangesteld als keuringsdierenarts. Sinds 1 maart 1955 is deze functie gecombineerd met die van adjunct-directeur van het Slachthuis. De Jubilaris, die in het kerkelijk leven der Leidse Hervormde Gemeente een bekende figuur is, is o.a. ook bestuurs- i lid van het Chr. Lyceum in de Kager- straat. LEIDSE VERENIGING VAN POSTZEGELVERZAMELAARS. De Leidse philatelisten hielden gis teravond in „De Kleine Burcht" hun eerste bijeenkomst in het winterseizoen, welke uitstekend bezocht was. De voorzitter, de heer D. J. Meiboom, constateerde, dat de vakantie geen in breuk heeft gemaakt op hetverenigings- leven, doch dat de verzamelaars door hun aanwezigheid bij de aanvang van het seizoen, reeds hebben bewezen de maandelijkse bijeenkomsten op hoge prijs te stellen. De secretaris las hierna de notulen, waarna de ingekomen stukken ter tafel kwamen, o.a. een schrijven van de ver eniging Leeuwarden, waar door de Friese verzamelaars op 5 oktober een tentoonstelling wordt gehouden. Ter ge legenheid daarvan kunnen enveloppen met bijzondere afstempeling worden aangevraagd. De secretaris «Boerhaave- laan 411 is bereid deze enveloppen aan te vragen mits tijdig daartoe het ver zoek wordt gedaan met opgave hoe de frankering kan worden verzorgd. De voorzitter deed mededeling dat in de volgende vergadering de bespreking van de viering van het 20-jarig bestaan zal plaats vinden. Hierna volgde de rondvraag, met als slot van deavond de veiling van enkele kavels» Lees «/^Reader's Digesl NieuwBoeiend HET BESTE is de nieuwe, Nederlandse editie van „The Reader's Digest", het in de gehele wereld bekende tijdschrift, waarvan elke maand meer dan 19 miljoen exemplaren (in twaalf verschillende talen) worden gekocht. HET EERSTE NUMMER van HET BESTE komt morgen uit. Het biedt U meer dan 25 boeiende, afwisselende artike len, zorgvuldig gekozen en sa mengevat uit de beste tijdschrif ten en kranten ter wereld. Met bovendien een veelbesproken, veelgevraagd boek in beknopte vorm. En dat alles in een aan trekkelijk tijdschrift van han dig zakformaat. Een kleine greep uit de artike len in dit eerste nummer: Anne Frank en haar dagboek Nieuwe hoop voor hart patiënten Bent U knap genoeg voor» Oxford? Ik heb een atoombom on schadelijk gemaakt De eerste blanken in Sj angri- La Mijn man was diplomaat Humor in uniform Chroesjtsjew zonder masker Wanneer vergaat er weer een schip? Een boek-in-een-notedop: Mijn trouwe geleidehond uil Readers Digest slechts f. 1,15 per maand Haal morgen Uw exemplaar bU Uw boekhandel (of tUdschrirtenhandeDl of bU de kiosk. Verkeersongeluk op de Hooigracht eist een zwaar gewonde Gistermiddag omstreeks kwart voor vier heeft zich op de Hooigracht te Leiden een ernstig verkeersongeval voorgedaan, waarby de 48-jarige J. van Zijp, wonende aan de Hooglandse Kerkgracht .zwaar gewond werd. Voor zijn leven wordt gevreesd. De heer Van Zijp, die op zijn brom fiets uit de richting van de Haarlem merstraat aan kwam rijden, kon een plotseling openslaand portier van een naast het rijwielpad op de rijbaan ge parkeerde auto niet meer ontwijken en botste er in volle vaart tegen op. De autobestuurder, die bij een aan de Hooi gracht gelegen woning had aangebeld, had zijn kind gewenkt, dat daarop het portier openzwaaide met de bedoeling uit de wagen te stappen. Juist op dat ogenblik naderde de bromfietser. De De commissaris van politie verzoekt personen, die getuige waren van dit on geval, voor het geven van inlichtingen zich te vervoegen bij het Politiebureau, afd. recherche, Zonneveldstraat. Het verkeer in binnenstad op 3 oktober De commissaris van politie maakt be kend, dat op 3 oktober krachtens be sluit van B. en W. de binnenstad van Leiden op de' gebruikelijke wyze voor het verkeer met rypaarden, door trek dieren voortbewogen voertuigen en mo torrijtuigen op meer dan twee wielen zal worden afgesloten van 's morgens 7.00 tot 's nachts 1.00 uur. Onder verwijzing naar de desbetreffende publikaties wordt bekend gemaakt, dat een beperkt aan tal bewijzen van toegang tot het door afsluitbomen afgesloten gedeelte der gemeente zal worden uitgereikt, indien kan worden aangetoond, dat tot het toelaten van de omschreven categorie vervoermiddelen een dringende reden bestaat. Aanvragen tot het verkrijgen van een bewijs van toelating kunnen gedaan worden vrijdag 27 en zaterdag 28 sep tember van 9.00 tot 12.00 en van 2.00 tot 5.00 uur aan het politiebureau, Zon neveldstraat 10. Schriftelijke aanvragen worden alleen dan in behandeling genomen, indien daarin duidelijk vermeld staan: 1. naam en adres van de aanvrager; 2. voor welk soort vervoermiddel de aanvraag geldt; 3, reden van aanvrage. Aanvragen, welke niet volledig zijn of na 28 september binnenkomen, worden niet in behandeling genomen. Gezien het jaarlijks steeds groeiende aantal aanvragen, waardoor de rjj-be- perking op de 3de oktober illusoir dreigt te worden, zal ook ditmaal wederom alleen voor urgente gevallen een bewijs worden uitgereikt. Leiden vermeerder^ woningbezit met 13,4 De Vereniging van Hoofden van Ge meentelijke Bureaus voor Statistiek heeft een publikatie het licht doen zien over de woningsituatie in de aan gesloten gemeenten, te weten: Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Eindhoven, Tilburg, Nijme gen, Arnhem, Enschede, Hilversum, Leiden, Maastricht, Almelo en de Zaanstreek. Uit de beschouwingen van dit rap port blykt, dat in de periode 31 Mei 1947 tot 31 december 1954 Leiden zijn woningvoorraad zag vermederen met 13,4 procent. Amsterdam bereikte 9,5% en Maas tricht, Arnhem en Eindhoven 33%, resp. als laagste en hoogsten. In 's-Gravenhage, Leiden en Zaandam werd in 1951 de grootste woningtoene ming bereikt. De woningtekorten in procenten van het aantal bewoonde woningen, was in enkele gemeenten op 31 mei 1947 als volgt: Amsterdam 11,5; Rotterdam 174; Den Haag 218 Leiden 17,2; Maastricht 46,2. Het gemiddeld aantal personen per huishouden bedroeg op 31 mei 1947 in Leiden 3,76—4.00. De woning met 6 vertrekken werd slechts in een drietal gemeenten het meest gebouwd, nl. in Eindhoven, Leiden en Zaandam. In Leiden en Zaandam vormde na de zeskamerwoning de wo ning met 4 vertrekken de belangrijkste groep. KINDERBESCHERMINGSFILM VOOR DE SCHOOLJEUGD Momenteel vinden in het Luxor- theater voorstellingen voor de school jeugd plaats, welke zyn georganiseerd door het Nederlands Comité voor Kin derpostzegels. De secretaresse van het plaatselijk comité mevr. Doorn-Blok, sprak een woord van welkom tot leer krachten en leerlingen, waarna de kleurenfilm „Rhapsodie in fruit" werd vertoond. Hierna volgde de kinderbe schermingsfilm „Die anderendie zeer duidelijk laat zien waarom aller medewerking bij de verkoop van kinder zegels zo nodig is. Groot wegwijzerproject voor de Velsertunnel Wanneer zaterdag a.s. de Velsertun nel voor het verkeer wordt open ge steld, zullen tegelijkertijd langs de toegangswegen bijna 200 nieuwe of ge wijzigde ANWB-richtingsborden, vóórrichtingsborden en -wegwijzers worden (onthuld" en hun functie gaan vervullen. In totaal bleken er 68 nieuwe rich- tings- en vóórrichtingsborden nodig, terwijl er een 20-tal moesten worden ge wijzigd. Op 78 wegwijzers waren veran deringen nodig en er kwamen 19 nieuwe wegwijzers. Jarenlange oplichterij nu eerst ontdekt Op 19 juli j.l. is een adjudant, verbon den aan de Inspectie van Militaire Geneeskundige Dienst te Den Haag In arrest gesteld op verdenking van het verlenen van hulp bij het onttrekken aan vervulling van dienstplicht en het verduisteren van Rijkseigendom. Het onderzoek van de Kon. Marechaussee is thans afgesloten. Op 3 september ji. is hij ln vrijheid gesteld en geschorst uit zijn functie. De 52-jarige adjudant woont in Voor burg. Mensen, voornamelijk uit de agrarisohe sector, voor wie het van enorm belang was. dat zij buiten de militaire dienst bleven, gaf hij advies hoe zij hun doel konden bereiken. Hij deed het voorkomen, alsof hij een beslissende stem had. Dat de adjudant verzoekschriften opstelde en wanneer deze niet het gewenste resultaat ople verden voor zijn steeds groeiende cliëntèle rekesten aan de Kroon schreef, waaronder de betrokkenen maar hun handtekeningen hadden te zetten, wordt hem niet zo kwalijk genomen, als zijn adviezen, welke beoogden de keurings artsen om de tuin te leiden. De adjudant gaf de jongelieden de raad zich bij de keuring zo onnozel mo gelijk voor te doen. Uit en te na was hy door zijn werkzaamheden bij de inspec tie van de Militair Geneeskundige Dienst op de hoogte van de antwoorden, welke de ter keuring opgeroepene moest geven op de vragen van dokters en psychiaters. Langdurig repeteerde hy mot de jon gens, die zich aan hun militaire dienst plicht wilden onttrekken. In vrijwel alle gevallen had de „in structeur" succes met zyn pupillen, die aangemoedigd door hun ouders, zich stipt aan de aanwijzingen van de adju dant hielden. Wanneer een afkeuring had plaats ge had, was het de adjudant die de be langhebbende hiervan het eerst in kennis stelde. Dit kon hij doen, omdat hij onmiddellijk op zyn bureau het psychiatrisch rapport kreeg, waarin stond vermeld, dat de soldaat zus en zo om psychische redenen was afge keurd. Betaalde diensten De adjudant liet zich in natura of in klinkende munt voor zijn adviezen be talen, wanneer er succes was geboekt. Omdat dit spel jarenlang kon duren, is het totaalbedrag, dat de adjudant in handen heeft gekregen, niet onaanzien lijk. Onder de boeren genoot de adjudant als waardevol adviseur een reputatie welke hem tenslotte fataal is geworden! Omdat er in deze kringen openlijk over zyn belangrijkheid werd gesproken, lek te de zaak uit. De marechaussee stelde een onderzoek in, dat resulteerde in aanhouding. Aangenomen mag worden, dat de jon gelieden, die zich op deze wyzc aan hun dienstplicht hebben weten te ont trekken, alsnog een keuring zullen moeten ondergaan. Strafrechterlyke vervolging van hen zal dan eveneens niet uitbLyven.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3