ELTINK I YOROt TandgnW I! I fff-Fffl WYBERT ELTINK wit MEUBELEN Door krachtiger optreden slechte rijders wegselecteren Velen kannen zich niet omschakelen exposeert op de damesbeurs Ingenieurs doken in problemen van de Randstad Holland Werf G. de Vries Lentscli bouwde in 40 jaar vele bekende jachten Met oen enkel woord I mSKTkü? Agenda rt DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1957 Prof. Waterink verklaart: Tijdens de algemene vergadering van het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht zijn psychologisohe beschouwin gen gewijd aan het verkeer en de ver keersongevallen. Inleiders waren prof. J. Waterink, hoogleraar aan de Vrye Universiteit te Amsterdam en de heer K. J. Muller, hoofdinspecteur van politie te Rotterdam. Volgens prof. Waterink is de vraag naar de oorzaken van de verkeersonge vallen voor het overgrote deel een vraag naar de psychische gesteldheid van de mensen, die verkeersongevallen veroor zaken. Relatief gezien komt het, volgens hem, zelden voor, dat een verkeersonge val veroorzaakt wordt door een mecha nisch defect. De omgang en het verkeer In elke ge meenschap vraagt, aldus prof. Wate rink, een bepaalde psychische instel ling. Naast agressiviteit meent prof. Waterink, dat er ook andere, zeer be langrijke oorzaken zyn voor ongeval len. Hy constateerde voorts een zeker verzet tegen de schematische maat regel, die verkeersregeling of verkeers- regelement wordt genoemd. Dit verzet wordt, volgens hem, mede veroorzaakt doordat de voorschriften dikwijls ge geven zijn in termen, die het publiek niet begrypt. Bij een ondervraging van 35 personen in Amsterdam waren er maar 7, die be grepen wat de bedoeling was van het „van richting veranderen". Onder de 28, die het niet begrepen waren studenten, winkelbediendes, een directeur van een bedrijf, een predikant, een paar kantoor meisjes en een vrouwelijke arts. Volgens prof. Waterink doet het oog luikend toestaan van overtredingen af breuk aan de eerbied voor de regeling en voor de wet. Aan de andere kant had hij kritiek op een kantonrechter, die iemand, die een aanrijding had veroorzaakt waarbij geen enkel slachtoffer viel te betreuren, tot een hoge boete en zes jaar intrek king van het rijbewijs veroordeelde om dat hij de snelheid van zijn tegenligger verkeerd had geschat en dus was gaan snijden. Zo'n straf wekt een zodanig verzet, vond prof. Waterink, dat men kan zeggen, dat de rechtspraak in der gelijke gevallen de wet krachteloos dreigt te maken. De zeer grote ongelijkheid van het toepassen van de bepalingen door de verschillende gerechtelijke instanties werkt volgens hem wel bijzonder on pedagogisch. Prof. Waterink meent, dat zeer velen zich innerlijk niet kunnen omschake len naar de verkeerssituatie. In de eerste plaats kunnen zij niet uit hun dagelijkse zaken en zorgen komen, wanneer zij zich in het verkeer bege ven, terwijl zij voorts veel te gemakke lijk zekere bewegingen mechaniseren, zonder zich te concentreren op de situatie, waarin zij zich bevinden. Velen, aldus prof. Waterink, dragen ook een soort bravourhouding over op de verkeerssituatie. Prof. Waterink constateerde voorts een gebrek aan besef, ook bij verschil lenden van hen die verkeerslessen geven, dat intellectuele kennis en een verstan delijke weten van wat de verkeersregels vragen, niet de minste garantie geeft, dat men zich aan de verkeersregels houdt. Hij noemde het verkeer niet een situatie van verstandelijk samenhangen, maar van grote bewegingssamenhang. De verkeersveiligheid is, aldus prof. Waterink, psychologisch alleen te vin den, wanneer men geheel de situatie organisch ziet. Door roerende toespra ken, door verantwoorde propaganda, door uitvoerige verkeerslessen, door evenwichtig politioneel en rechterlijk optreden, is. wanneer deze middelen De ramp van de „Pamir" Het hoofdkwartier van de Amerikaan se luchtmacht in Europa heeft gisteren bekendgemaakt, dat de vijf overlevenden van de ramp van de „Pamir", die zich aan boord van de „Geiger" bevinden, op desbetreffende vragen de volgende ant woorden hebben gegeven: Er werd geen reddingboot met een motor gestreken. Wel streek men een reddingboot zonder motor, die in goede toestand verkeerde;aan boord hiervan bevonden zich voorraden en een lichtpistool met patronen; reddingboten werden gestreken op 21 september te 14.00 uur, vlak voordat de „Pamir" zonk; de lichamelijke toestand van de be manning van de „Pamir" was. vóór het strijken van de reddingboot, uitstekend; één van de mannen, die de ramp niet hebben overleefd, is naar men aanneemt aan uitputting gestorven, de anderen zijn verdronken; de overlevenden hebben de Pamir zien zinken, het schip zonk zeer snel; ongeveer 26 uur na het strijken van hun reddingboot, hebben de overleven den lichtsignalen gezien van de andere reddingboot. Eén der Amerikaanse vliegtuigen, die aan het zoeken naar overlevenden deel nemen. heeft woensdag talrijke wrak stukken verspreid over een gebied van vijf zeemijlen, waargenomen, doch geen overlevenden. Het zoeken wordt nog steeds voort gezet. ieder op zich zelf worden bekeken, de verkeersveiligheid niet te redden. Al deze middelen zijn nodig, maar zij moeten, volgens prof. Waterink, altijd gezien worden als organisch deel van een tota liteit. Prof. Waterink pleitte tenslotte voor een krachtiger en consequenter op treden van de politie en noemde dit een van de beste middelen om de slechte rijders, voor zjj ernstige onge lukken maken weg te selecteren uit het verkeer. De heer B. M. Sweers heeft namens een groep van industriële bedrijven de tekst van het rapport „De onderneming en de verkeersveiligheid" overhandigd aan de verbondsvoorzitter jhr. Th. Röell. Dit rapport geeft o.a. een uiteenzet ting over de financiële consequentie, die uit vele verkeersongevallen, ook voor het bedrijfsleven, voortvloeien. Houtrusthallen Den Haag v.a. 27 september t/m 8 oktober Geopend van 13-17 uur, 19-23 uur 's zondags gesloten. WIJCHEN (bij Nijmegen)^ Nieuwe'weg ^tel.JC 8894.441/ .Meeuwzegels" verdwijnen De verkoop van luchtpostzegels van f. 15.en f. 25.(z.g. meeuwzegels) door de postkantoren is gestaakt. Deze zegels zullen niet meer worden herdrukt. Nu de nieuwe frankeerzegels van f. 10. zijn verschenen, zal worden afgewacht of in de toekomst nog behoefte aan frankeerzegels van hogere waarde be staat. (De nog voorhanden luchtpost zegels van f. 15.en f. 25.zullen door de filatelistische dienst PTT te 's-Gra- venhage worden verkocht. Bestellingen kunnen, uitsluitend schriftelijk, bij ge noemde dienst worden gedaan). Spenriverk-medaille voor dr. Greidanus (Van een onzer redacteuren) De jaarlijkse Speurwerkmedaille van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs werd gisteren tijdens de jaarvergadering van het Instituut in het Kurhaus te Scheveningen uitgereikt aan dr. J. H. Greidanus, chef van de aërodynamische af deling van de Fokkerfabrieken. Deze onderscheiding, uitgereikt door de president van het instituut dr. L. Neher, werd hem toegekend voor zjjn baanbrekende ar beid op het gebied van het trillingsonderzoek met betrekking tot vliegtuigvleugels. Zijn berekenings- en meetmethoden, die allerwege ook in het buitenland de aan dacht hebben getrokken, zijn onder meer van grote invloed geweest op de bouw van de F-27 Friendship. Tijdens deze bijeenkomst, waarin ook aandacht werd gewijd aan het 110-jarig bestaan van het instituut, heeft prof. ir. Jac. P. Thijsse, algemeen adviseur bij de Rijksdienst voor het Nationale Plan. zijn visie gegeven op de ontwikkeling en dè problemen van de Randstad Holland. Hij gaf de mening te kennen, dat deze randstad, liggende in het centrum van het 1100 kilometer lange havenfront tussen Le Havre en Hamburg, zeer gun stige mogelijkheden heeft. De eontructie en ligging van dit grote Europese gebied zijn gunstiger dan die van het overeen komstige 1100 kilometer lange Ameri kaanse kustgebied waar Boston. New- York. Philadelphia. Baltimore en Washington met een ongunstiger ach terland eenvijfde deel van de Ameri kaanse bevolking herbergen. De toekomstige ontwikkeling van de randstad, waarin thans 24 mensen per hectare wonen, naar een inwoneraantal van wellicht 5.5 miljoen, moet gebaseerd zijn op het handhaven van bufferstro ken tussen de grote centra, teneinde aaneengroeien der agglomeraties te voorkomen en de moeilijkheden waar voor bijv. Londen en Parijs staan te omzeilen. De toekomstige vermeerde ring van bevolking 'en industrie moet Het begon met een Regenboog Ook de Piet Heinen deGroene Draeck naar buiten de ring van steden Dor- drecht-Rotterdam-Delft-Den Haag-Lei - den-Haarlem. IJmond-Amsterdam-Gooi -Amersfoort-Utrecht gebracht worden. Niet overal bestaat daartoe gelegenheid, zoals in Den Haag dat de zee aan de buitenkant van de ring heeft liggen. Zou de vestiging van een „tweede schrijfta fel" van Holland (Den Haag vervult thans als enige die taak) elders in het land niet aanbeveling verdienen? Uitvoerig sprak prof. Thijsse over de industriële en scheepvaartontwikkeling in het Rotterdamse agglomeraat, in het bijzonder in het licht van de super-tan kers die op de zeeën gaan verschijnen. Spreker toonde zich bij de oplossing der problemen een voorstander der veel eer van een flexibele planologische po litiek op lange termijn dan van een di rigistische optreden. Tijdens de vergadering, die o.m. werd bijgewoond door minister ir. H. B. J. Witte en de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland mr. J. Klaasesz. wer den telegrammen van aanhankelijkheid gezonden aan Koningin Juliana (Van onze Haagse redactie) Tot de 2500 schepen, die sinds de oprichting van de N.V. Amsterdamsche Scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. nu veertig jaar geleden in het water van het IJ in hun element gle den, behoorden vele bekende schepen. Enkele jaren voor de oorlog in 1937 was het het prinselijk thans ko ninklijk jacht „Piet Hein", dat van deze gespecialiseerde scheepswerf te water werd gelaten. Dit jaar bouwde de werf voor de tweede maal een jacht voor het koninklijk huis, n.l. de „Groene Draeck", welke door „varend Neder land" aan Prinses Beatrix ten ge schenke werd gegeven. Bekende Nederlandse zeiljachten, zoals de „Lucretia", „Barracuta", „Antares", „Boekanier", „Zeearend". „Olivier van Noort", „Zwerver" en „Kortenaer", wer den op de scheepswerf aan de Grasweg in Amsterdam-noord gebouwd. De op richter van het bedrijf, de heer Gerardus de Vries Lentsch, is een selfmade-man. Na het doorlopen van de ambachtsschool kwam hij in de praktijk en de thans 73-jarige Nieuwendammer, die zijn loop baan begon als volontair bij een fietsen maker, leidt thans samen met zijn zoon Gerard, een over de gehele wereld be kende scheepswerf, waar 225 mensen werk vinden. BEGIN Veertig jaar geleden stichtte de heer G. de Vries Lentsch zijn scheepswerf op een terrein van 7000 m2. Hij begon met de bouw van regenboogjachten. Enige tijd daarvoor was namelijk een prijs vraag uitgeschreven voor een nieuwe wedstrijdklasse. De heer De Vries Lentsch nam aan de prijvraag deel on der het motto „Regenboog" en zijn ont werp werd bekroond. In de eerste periode werden op de werf alleen houten vaartuigen gebouwd, maar al spoedig werd overgegaan tot staalbouw. Daarna volgde de bouw van aluminium schepen en sinds het vorige jaar heeft de werf ook een afdeling plastic-bouw. SUCCESSEN Na het succes van de regenboogjach ten werden er ook andere vaartuigen besteld, zoals 60 m2 kruiserjachten. mo torrace-boten. kajuitjachten, barkassen, vletten, motorsleepboten en reddingbo- KCZUIlUCIl HHU XVUllUlglll uiituia v" - Prinses Wilhelmina. respectievelijk be- j ten. Een succesvolle periode vormde ook schermvrouwe en honorair lid van het de bouw van de zes- en achtmetdklas- instituut. I sen. Schepen als de „Hollands Hope Advertentie De Nederlandse Vereniging vam rei- RiWFM and oktober in het KurhauB te 's-Giavenihage een Jubileumcongres houden. De Amerikaanse „Atlas" brand gevlogen in Een geleid projectiel, naar men aan neemt het intercontinentale projectiel „Atlas", is gisteren circa 1% km boven de grond in brand gevlogen. De proef werd genomen te Cape Canaveral in Florida. Men zag het projectiel, nadat het gelanceerd was, eerst verticaal omhoog stijgen en daarna, vóór er vlammen uit sloegen, naar het oosten zwenken. De „Atlas" is ontworpen als een intercon tinentaal projectiel, dat een kernlading kan vervoeren. De eerste proef met de „Atlas" op 11 juni is eveneens mislukt. Hét projectiel ontplofte toen kort na de start. Koning Saoed in Damascus Koning Saoed van Saoedi-Arabië is gisteren in de Syrische hoofdstad Da mascus aangekomen. Koning Saoed zal drie dagen in Damascus blijven. Hij zal er o.m. besprekingen voeren met de pre sident van Syrië, Sjoekri el Koewatli en premier Sabri el Assali. De minister van defensie van Saoedi-Arabië, Prins Fahd, werd vandaag in Damascus verwacht. Morgen zal er een gemeenschappelijk communiqué van beide landen worden uitgegeven. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging heeft, ter gelegenheid vam het verschijnen van de tweede druk van het „Gal'lemboek" door prof. dir. W. M. Dootiers vam Leeuwen, besloten het ereWdmwaitsdhap van deze vereniging aan de schrijver aan te bieden. Prof. Docter® van Leeuwen was o.a. di recteur van 's Rijks Plantentuin im Bui tenzorg en buitengewoon hoogleraar lm de biologie aan de geneeskundige hogeschool te Batavia. Na zijn terugkeer im Neder land werd hij benoemd tot bijzonder hoog leraar im de tropische plantkunde aan de Gem. Universiteit van Amsterdam. Minister-president dr. W. Drees zaJ 12 oktober a.s. de officiële opening ver richten vam het bejaardencentrum "Ris- plnghe" te Drachten. Dit complex, dat door het gemeentebestuur van Smallamger- land werd gesticht is ruim vijf hectare groot en omvat 94 woningen voor alleen staanden en lai het pensiongebouw 72 een persoonskamers en negen twee persoon»- kamers. De Vereniging van Vernis - en Verf- fabrlkanten tal Nederland (V.V.V.F.) be staat vandaag 50 jaar. Het jubileum zal gevierd worden op 17 oktober a.s. op welke dag het bestuur 's middags zal reoipiereD in het Kurhaus te Sohevenüngen. Gistermiddag is in Amsterdam te zij nen huize onverwacht overleden de ook ln het buitenland bekende Nederlandse an tiquair L. Morpurgo. De heer Morpurgo bereikte de leeftijd van 57 jaar. De Nederlandse regering heeft van de regering van Vietnam, im afwachting van een te sluiten lucb l ivaartove reen komst (welke deze laatste regering met nog geen land heeft gesloten) een voorlopige ver- gunning verkregen tot het exploiteren van de volgende lucbtddenstenAmsterdam, via tussenliggende punten, naar Saigon Amsterdam, via tussenliggende punten SaigonTokio. De KLM heeft nog geen beslissing genomen over de datum van in gang vam opneming van Saigon in haar luchtnet. In de aula van Teylers Museum te Haarlem is gistermiddag aan dT. A Kockelmams te Valkenburg (L.) de prijs uitgereikt van Teylers tweede genootschap op Teylers prijsvraag voor het jaar 1956 aangaande de opvattingen over de abso lute betrekkingen naar tijd en ruimte tus sen voorvallen ln de werkelijkheid volgen* de theorie ram Einsteim. Op zaterdag 19 oktober zal het Zudd- Hollamds jeugdparlement de zesde zitting houden ln de zaal Harmonie te VLaardlln- gen. De 57ste algemene vergadering van de Nationale Christelijke Officieren Ver eniging zal op donderdag 31 oktober a.s. op het centrum voor de Protestants Gees telijke verzorging van militairen. Beukber- gen" te Huis ter Heide", onder presidium van luitenamt-koionel bd H. Veiuwen- kamp te 's-Gra/venhage, worden gehouden. Het bestuur van de Wereldfederatie tot Bescherming ram dieren komt onder voorzitterschap van zijn president, dr. mr W. Hugenholtz, van M tot 14 oktober te Kopenhagen in vergadering bijeen. Op de Monteurs, die dinsdag in een nieuwe zendmast vam de Noordduitse radio-om roep bij Flensburg klommen om verder aam de bouw van dit 170 meter hoge ge vaarte te werken, troffen, boven aange komen. tot hun grote verbazing een stom- Met de volgende sohepemkam zeepost i dronken leidekker aan. due zijn roes zat ->■- - -»•-£ uit te slapen. De 32-jarige leidekker kon met veel moeite naar beneden getakeld worden. H1j heeft later tegenover de poi'iitde verklaard, dat hij 's nacht®, vam een feest je op weg naar huis. langs de zendmast was gekomen en de verleiding om er ln te klimmen niet had kunnen weerstaan. Hij had een fles bij zich waaruit hij zich on derweg moed haid ingedronken. Eenmaal boven aangeland wa® hij in slaap geval len. agenda staan diverse internationale pro blemen op het gebied der dierenbescher ming. Ook zullen op deze bestuursverga dering de voorbereidingen worden bespro' ken voor het wereldcongres, dat in mei 1858 te Zürich aal worden gehouden. worden verzonden. De data. waarop d>* correspondentie uil tertijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: s.s. ..Argentina". 30 sept Australië: s.s. „Oroneay" 5 okt.; Brazilië: m.s. Zaanland" 30 sept.; s.s. „Aflhena" 5 okt.; Canada: m.s. „Prime Willem 2 (rom)" 2 okt.; Ohafli: via New York 3 okt.; Indo nesië; m.s. „Willem Ruys" 1 okt.; Ned. Antillen; m.s. „Adonis" 1 okt.; Ned. Nw Guinea: m.s. „Willem Ruys" 1 okt.. Nieuw Zeeland: via Engeland 5 okt.; Suriname: m.s. „Stentor" 2 okt.; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Arundel Castle", 5 okt.; Bnts-Ooet-Afrika: via Frankrijk. 5 okt Het waterpeil Ln de Gelderse Vallei begint thans te zakken. Gisteren is er zo goed als geen regen gevallen, en verschei dene weilanden in de hoogste gebieden van de vallei, die nog blank stonden, ver tonen weer grote groene plekken gras. Dt> weilanden die verscheidene dagen onder water hebben gestaan., zijn echter bruin zwart geworden. Ook veile wegen bij Bar- nevelti zijn nu weer begaanbaar. Het zal echter nog wreken duren voor alle gron- dien weer droog staan. De minister ran Maatschappelijk Werk. mej. dr. M. A. M. Klomipé, heeft gis- teren een commissie geïnstalleerd, welke tot taak heeft haar te adiviseren over de wijze waarop wanneer het verblijf der Ambonezen hier te lande mocht voort duren de daarmede verband houdende maatschappelijke vraagstukken tot oplos sing moeten worden gebracht De com missie, staat onder voorzitterschap van mevr. dr. M. Verwey-Jonker te Eindhoven. BUITENLAND Kamde! Huysmans, de 86-jarige socia listische voorzitter ran de Belgisohe Ka mer ran Afgevaardigdenis gisteren ln al le stilte te Watenmael bij Brussel in het huwelijk getreden met de 34-jarige mevr. Ida Smissen, een hoofdonderwijzeres van een technische school. Ruysman was se dert twee-en-half-jaar weduwnaar. Zijn nieuwe echtgenote is de weduwe van een Gentse professor Te Caroaivelüs. dicht bij Lissabon, ls woensdagnacht in de ouderdom van 62 Jaar overleden aartshertog Jozef Franz van Habsburg. oudste kleinzoon van kei zer Frans Jozef van Oostenrijk i De bouw van „Mlneurop". de Oosten rijkse miniatuurstad in aanbouw aan het Wórther-meer", waarbij zich. naar enige tijd geleden werd gemeld, financiële moeilijk heden hebben voorgedaan, zal niet wor den stopgezet. Dit besluit heeft de ge meenteraad van Klegenfunt genomen na dat de raad kennis had genomen van de activa en de passiva der onderneming. Duizenden Noren hebben reeds de laatste eer bewezen aan wijlen Koning Haakon VII, wiens stoffelijk overschot ln de kapel van het Koninklijke Paleis te Oslo 1® opgebaard. Adelborsten van de vlootacadiemie hebben de erewacht betrok ken bij de baar waarbij voortdurend nieu we kransen en bloemen worden neerge legd. Bij het hoofd van de overledene is de Noorse koningskroon geplaatst, aan zijn voeten liggen regalia, zwaard, scepter en rijksappel, en de onderscheidingstekenen De kapel zal tot zondag a.s. voor het pu bliek geopend bleven. In Johannesburg is gisteren een tram zonder bestuurder ..op hol'" geslagen. Toen de wagen, na drie gevaarlijke bochten en een afstand van ruim anderhalve kilo meter. met een forse klap tegen een an dere tramwagen tot stilstand kwam. be droeg de onderweg aangerichte schade cir ca honderdduizend gulden en 31 gewon den. Japan zal binnenkort ln staat zijn een raket naar de maan te zenden. Als proefnemingen met een kleine raket, die eind oktober genomen zullen worden, sla gen, zal men beginnen met de bouw van een raket die de maan zal kunnen berei ken, zo heeft dr. Hideo Itokawa van de Universiteit van Tokio gisteren bekendge maakt. Van of fidele Tsjechische zijde wondt ■medegedeeld, dat tal verschilQemde delen van het land veel arrestaties zijn verricht, in verband met de aanhouding, in met. van Josef Vicen. dile „een belangrijke agent van Amerika" wordt genoemd. In Noorwegen worden met Ingang van 1 januari munten in omloop gebracht, die de beeldenaar van Koning Haakon VII dragen en aan de keerzijde de initialen ran de nieuwe soeverein. Olaf V. Volgens een mededeling van het Ame rikaanse ministerie van Defensie omvat ten de strijdkrachten 21 gtrondd!visies. 967 schepen en 42.000 vliegtuigen. Deze mede deling is vervat im een statistische opgave die door het ministerie ter gelegenheid van zijn tienjarig bestaan op dinsdag J1 werd gepubliceerd. De cijfers geven de si tuatie per 30 juni 1957 weer. Volgens een bekendmaking van het ministerie van Economische Zaken van Sieeswijk-HOlstein hebben de HowaLdte- werke te Kiel van de Sovjet-Unie opdracht ontvangen voor de levering ran Installa ties voor drie walkokerijen en 12 fabrieks- schepen voor de visserij. De waarde van deze beetdlMng bedraagt meer dan 100 miljoen mark. De Howaldtswerke hadden reed® opdrachten van de Sovjet-Unie ont vangen voor de bouw van 24 fabrieks- 6Chepen voor de visserij. Jachtbommenwerpers van de Franse luchtmacht hebben Ln een operatie, die maandag ls begonnen, 200 aanvaisviuch- ten gemaakt tegen opstandelingen Ln het .verboden zones" in hei gebied van Con- stamtlne Ln het oostelijk deel van Algerije aldius hebben Franse militaire autoritei ten woensdag te Algiers meegedeeld. burgers zijn uit de zone geëvacueerd. Een militaire rechtbank ln Amman heeft gevangenisstraffen, variërend, van 10 tot vijftien Jaar. opgelegd aan veertien of ficieren van het leger, die beschuldigd zijn van samenzwering met het doel Koning Hoessein van Jordanië te vermoorden, en de regering omver te werpen,. „Prinses Juliana" en „Hollandia". ge bouwd volgens het ontwerp van de heer Gerardus de Vries Lentsch, boekten grote successen in wedstrijden in bin nen- en buitenland. De bouw van grote toerzeiljachten voor Nederlandse reke ning volgde. Een opdracht van de Engelsman Peverley in 1929 voor de bouw van het stalen sclioenerjacht „Lelanta", was het begin van de bouw voor buiten landse rekening. Een stroom van bui tenlandse orders voor de bouw van motor- en zeiljachten begon. Het uit breken van de tweede wereldoorlog maakte er tot 1945 een eind aan. WEDEROPBOUW Na de bevrijding werd begonnen aan de wederopbouw. Beschadigde vissers- en binnenschepen werden gerepareerd, maar al spoedig werd weer contact ge zocht met het buitenland. Het bouwen van jachten voor de Verenigde Staten bleek mogelijkheden te bieden. Naar andere landen werden bedrijfsvaartuigen geëxporteerd. Op de scheepswerf nadert thans een 19 meter lang teakhouten jacht, de „Ocean Pearl" voor Amerikaanse reke ning zijn voltooiing. Dit prachtige jacht waarvan men de bouwkosten gerust kan schatten op een half miljoen gulden, zal worden uitgerust met twee Dieselmoto ren van 96 PK elk, met verstelbare schroeven. In een van de overdekte bouwloodsen is verder in aanbouw een 34 meter lang stalen Dieselmotorjacht, de „Blue Jacket", eveneens voor Ame rikaanse rekening. De bouwkosten van dit luxueuze jacht kunnen op het dub bele van die van de „Ocean Pearl" wor den geschat. Voorkom heesheid door regelmatig gebruik K Dr. Holtrop: „Nederland nam tijdig maatregelen" Dr. M. Holtrop. president van de Ne- derlandsche Bank en Governor van Ne derland van het Internationale Mone taire Fonds heeft op de jaarvergadering van het Fonds in zijn toespraak ver klaard, dat de tekorten en overschotten, waaraan sommige Europese landen thans het hoofd moeten bieden - voor zover die niet worden veroorzaakt door speculatieve transacties, die in het ge heel geen fundamentele betekenis heb ben naar het hem toeschijnt, duide lijk een tijdelijk karakter dragen. In dien tijdig doeltreffende binnenlandse maatregelen worden getroffen - en de heer Holtrop verzekerde dat in Neder land zulke maatregelen inderdaad wor den genomen - zullen de tekorten van de ene groep en dientengevolge ook de overschotten van de andere tfroep voor bestemd zijn te verdwijnen. In dat geval zal het vraagstuk van over- of onder waardering van de valuta's zich nimmer voordoen. Radoma rui amslerdam Drentse culturele prijzen uitgereikt Gistermiddag heeft de Commissaris der Koningin in Drenthe, mr. J. Cra mer, de culturele prijzen der provincie Drenthe voor 1956 uitgereikt. Als eerste nam de schrijver Jan Fabricius zijn prijs in ontvangst. Aan zijn bekwaamheid als toneelschrijver en aan zijn bijzondere strijdbaarheid is het volgens de Commis saris te danken dat zijn stukken hij schreef er meer dan 40 zowel in het noorden van ons land als in oost-Fries land en Vlaanderen nog zeer geregeld worden gespeeld. Johan Fabricius, aldus de Commissaris, zegt dat vele stukken van zijn vader pleidooien waren voor de zwakken en verdrukten. De heer Anne Boelens uit Schoon oord kreeg zijn prijs om dat hij tot twee maal toe met een aantal anderen het Openluchtmuseum te Schoonoord heeft opgebouwd. Ged. Staten van Drenthe zijn van mening dat het voor het hui dige geslacht en voor de toekomst van groot belang is, dat een voorbeeld be houden blijft van een ellende op het gebied van de huisvesting, waarvan men zich thans geen voorstelling meer kan maken. De jeugdprijs, zo zei mr. Cramer, ver der werd toegekend aan de lyceum-ver eniging „Vester" te Meppel. Deze ver eniging vierde verleden jaar haar veer tig-jarig jubileum. Bij die gelegenheid werd een op hoog peil staande uitvoe ring gegeven van ..Pygmalion" van G. B. Shaw. Bovendien is het streven van de vereniging erop gericht de prestaties van haar leden te verhogen door veel vuldige beoefening van de voordracht kunst. DONDERDAG Gerecht 10: K. en O. cursus bloemen- sehikken o.l.v. A. Riel. 8 uut nam. Levendaal 1Oie voor Huishoudelijke en Gézinsvoorllohtimg. Kookdemonstratie te 2 uur nam.; lezing „Wat is wonen?" te 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. „Ned. Comedlie". .Ret El". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: R.K. Midden standsbond. Spr. rector Vester. 8 uur nam. OEGSTGEEST Dinsdag, woensdag en donderdag. „Het Witte Huls". Modeshow door Modehuls v Strien. 8 uur na/m. VRIJDAG Gulden Vides: Modeshow AJ'b. de Vrd€6 en Madson de Groot. 8 uur nam. Herengracht 34: 8 uur nam. Leddse Smalfilm Liga. Hooigracht 84: Humanistisch Verbond. Spr. prof. J. P. Maauire. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. „Ned. Comedde" .Het Ei". 8 uur nam. Speeltudnver. ..Oosterkwartier" (Borneo- straat). Receptie 30-Jarig bestaan Speel- tuin ver. Noorder-kwartier", 8 uur nam. ZATERDAG St.-Antonius Oluibhuds: „Ons Toneel" speelt „De rebel". 8 uur nam. Oud-HortujzichtLedenvergadering Ver van Gerepatrleerden. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. Feestavond Ver. Leld- sche Ziekenkas 7.30 uur nam. Stationsplein: Wandeldng Ned. Ohr. Reds ver. naar Wassenaar en Katwijk. 1.50 uur nam. RECHTZAKEN Paard ernstig mishandeld HET PRESTEERDE TE WEINIG De Officier van Justitie bij de politie rechter te 's-Hertogenbosch, mr. J. Moons, heeft een maand onvoorwaarde lijke gevangenisstraf geëist tegen twee landbouwers uit Gemert wegens ernstige mishandeling van een paard. Ze hadden het dier, dat voor een maaimachine gespannen was en naar hun smaak niet voldoende presteerde, uitgespannen en met een dikke knup pel zodanig afgeranseld dat de knup pel in drie stukken brak. De verbali sant had bij het paard ernstige ver wondingen aan de kop en sporen van slagen op het achterdeel ontdekt. Hoewel de beide mannen zich thans weinig meer wisten te herinneren en hun schuld ontkenden en ook de getui gen vergeetachtigheid aan de dag leg den. achtte de Officier van Justitie het bewijs geleverd van wat hij een ernstige dierenmishandeling noemde. De politie rechter, die ook de derde verdachte in deze zaak en nog enige getuigen wilde horen, heeft daarop de zaak uitgesteld tot 9 oktober. Gerecht 10: Eredienst Soefi-beweging. Spr. mevr. mor. M. J. Kunst. 11 uur voonm. Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Schouwburg: R.-K. Toneelgroep „De Gastspelens" „Dolle Toon" 8 uur nam. MAANDAG Stadszaal (grote zaad): Planoconcert Stefan Askenase. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) Tentoonstelling geolo gie van ederland. Op werkdagen ven 10- 12 en 24 uur. Zon- en feesfc' uur. degen i Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling ..De men6 ln miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 ókt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde .Ten toonstelling o apanse prenten. Op werk dagen 105 uur. Op zondag 15 uur (Tot 1 oktober). BIOSCOPEN Rex: „Het monster dat de wereld be dreigde". (14 Jaar). Werkd. 2.30. 7.15 en 9.15 uur; Zondag 2.30; 4.45; 7.15 en 9.15 uur. Trianon: „Onveilig signaal" (18 Jaar). Werkd. 2.30. 7 en 9.16 uur; zondag 2.15; 4.30. 7 en 9.15.uur. Casino: „Inspecteur Callaghan en de ge heime code" (14 Jaar). Werkd. 2.30 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.16 u. Donderdag: „Het kind van de sloppen". Lirto: „Nlna" (14 Jaar). Werkd. 2.30; 7 en 9.1o uur; zondag: 2.30; 4.45. 7 en 9.15 uur. I.uxor: „De graai van Monite Christo". (14 jaar). Dagelijks: 2.30 en 7.30 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 2i september 8 uur waar genomen door: Apotheek Douza. Douza- straat 31. tel. 21318; Apotheek Nieuwe Rijn Meuwe Rijn 18. tel. 20523: Apotheek Oegst geest, Wilhelmlmapairk 8, tel. 26274, Oer geest. Bil geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 2222*. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) fi if c -2 ■3 3 "5 a> s JS.2 C hr 123 m En Stockholm onbewolkt nnw 4 10 0 Oslo zwaar bew. windstil 12 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 3 12 0 Aberdeen zwaar bew. w 2 12 0 Londen zwaar bew. no 9 13 4 Amsterdam onbewolkt no 6 13 5 Luxemburg zwaar bew. w 4 13 21 Parijs geh. bew. windstil 18 14 8 Bordeaux regen w 6 23 Grenoble regen windstil 24 6 Nice zwaar bew. nnw 3 22 0 Berlijn onbewolkt ono 2 13 0 Frankfort geh. bew. no 5 12 14 1 München regen 2ZW 3 14 Zürich regen WZW 6 20 8 Genéve regenbui wzw 6 24 1 Locarno geh. bew. w 1 25 0 Wenen geh. bew. ozo 5 15 0 Innsbruck regen ozo 1 18 0.1 Rome zwaar bew. z 6 27 0 AJacclo zwaar bew. n 3 26 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2