Ne gerleerlingen onder bescherming van federale troepen naar school WEERBERICHT Derde deel van de scholieren kwam gisteren niet opdagen Gezag van Franse premier wordt in Kamer niet hoog aangeslagen In 100 jaar niet zo nat! 96ste jaargang DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1957 No. 29250 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Eisenhower laat de ivet gehoorzamen (Van onze correspondent in Washington) Onder bescherming van federale troepen is gisterochtend een groep neger- scholieren (zes meisjes en drie jongens) de centrale middelbare school van Little Rock binnengegaan; de negerkinderen werden met auto's gebracht. Toen zjj uit stapten. stelden parachutisten zich rondom hen op en zo werden zij in de school geleid. Er deden zich geen incidenten voor. Voordien hadden 350 parachutisten bij het schoolgebouw de wacht betrokken. Anders dan maandag, toen zich ongeveer duizend mensen bij de school hadden verzameld, stonden er woensdag maar enkele nieuwsgierigen. Ook in de gangen van de school waren soldaten opgesteld. De parachutisten (onder wie geen negers waren) begeleidden de negerleerlingen als zij voor andere lessen van lokaal moes ten wisselen. De commandant van de troepen sprak de leerlingen van de school toe. Hij zcide de leerlingen, dat zij niets van de soldaten zouden hebben te duchten, zolang het integratiebevel werd geëerbiedigd. De speech kreeg een behoorlijk applaus. Slechts twaalf scholieren verlieten uit protest de school, toen de negerkinderen werden toegelaten. Overigens waren 750 van de 2000 leerlingen niet komen opdagen. gende week met een commissie van gou verneurs der zuidelijke staten een bij eenkomst te organiseren om overleg te plegen over de crisis in Little Rock. Deze bijeenkomst zou óf te Washington, óf te Newport (Rhode Island) plaats heb ben. Gouverneur Faubus heeft aangekon digd, dat hij vandaag een radio- en tele visietoespraak over de toestand zal hou den. De bladen van de noordelijke Amerikaanse staten hebben voor het grootste deel steun gegeven aan Eisen howers besluit om troepen naar Little Rock te sturen. De kritiek hierop kwam in hoofdzaak van de zuidelijke bladen. De (democratische) Senator John McLellan, afkomstig uit Arkansas, twij felde eraan of de stap van Eisenhower wel wettig is. Gouverneur McKeldin van Maryland meende dat de president geen andere keus had, tenzij hij wilde af treden. De bekende jazztrompettist Louis Armstrong verklaarde na Eisenhowers rede voor de radio, dat hij per slot van rekening misschien toch nog naar Mos kou zal gaan. Zoals bekend had hij na de relletjes in Little Rock gezegd dat hij niet naar Moskou zou gaan. De reis wordt gemaakt onder auspiciën van de Amerikaanse regering. Samenscholingen uiteengedreven In de stad toonden de troepen, dat Biet met hen viel te spotten. Jeeps reden voortdurend door de straten met mili tairen. die door luidsprekers waarschuw den, dat samenscholingen verboden wa ren. Werd aan deze waarschuwing geen gevolg gegeven, dan dreven de soldaten met de bajonet op het geweer de men sen van de straat. Twee recalcitrante mannen werden daarbij licht gewond. De bewoners van Little Rock wordt aldus vrij hardhandig aan het verstand gebracht, dat de wet getrouwelijk ten uitvoer wordt gelegd. Deze les schijnt langzaam te worden geleerd. Immers, een goed staatsburger moet de wetten gehoorzamen, ook indien hij het daar biet mee eens is. De vraag is thans hoe lang de troepen ter plaatse moeten blij ven, wil de afgedwongen gehoorzaamheid een vrijwillige gehoorzaamheid worden. De gouverneurs van de zuidelijke staten wensen met Eisenhower overleg te ple gen over terugtrekking van de troepen. Binnenkort overleg tussen Eisenhower en gouverneurs Elsenhower heeft laten bekendmaken, dat hü tracht in het begin van de vol- Minister Luns: „Amerika tegenover ons minder dan eerlijk" In de Nederlandse ambassade te Washington heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns. naar aanleiding van een on derhoud met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Foster Dulles verklaard dat de houding van de Amerikaanse regering ten opzichte van Ned. Nieuw Guinea „minder dan eerljjk" tegenover de Nederlandse re gering is. Minister Luns verklaarde dat hij er zowel bij minister Dulles als bij onder minister Robertson de nadruk op ge legd heeft, dat niets verder gewonnen kan worden bij voortgezette discussies in de V. N. over Ned. Nieuw-Guinea. De V. N. is geen organisatie die alle aanspraken van het ene land op grond gebied van het andere, beoordelen en beslissen kan. „In een zaak. waar alle rechten aan onze ziide zijn. uitsluitend aan onze zijde, moesten wij eigenlijk onder steund worden door onze meest krach tige vriend. Wij kunnen geen spoor zien van een argument als zou de Nederlandse soevereiniteit bij de kwestie Nieuw-Guinea in het geding zijn". „Wij hebben de Indonesische rege ring meermalen erop gewezen dat zij. zo zij denkt wettelijke aanspraken te hebben, die aan het Internationale Hof dient voor te leggen". „Bovendien heeft het feit. dat Indo nesië alle overeenkomsten die het uit vrije wil met Nederland gesloten heeft, verbroken en tegengesproken heeft, in mijn land natuurlijk omvangrijke anti pathie gewekt". „Daarbij komt dat het beginsel waar aan Indonesië zijn onafhankelijkheid dankt, het beginsel van zelfbeschik kingsrecht. Nederland verbiedt een grondgebied af te staan, dat op het ogenblik bestuurd wordt onder auspi ciën van hoofdstuk elf van het Hand vest der Verenigde Naties" zo verklaar de minister Luns. Koudere nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Overwegend matige noordelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 SEPTEMBER Zon op: 6.36 uur; onder: 18.30 uur. Maan op: 11.22 uur; onder: 20.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.19 en 17.40 uur. Laagwater te 1.18 en 13.30 uur. Dit nummer bestaat alt 16 pagina's Niet samen op voetbalveld Negerscholieren mogen dit jaar niet voet ballen met blanke jongens in het open bare stadion van Houston, aldus heeft, volgens een bericht van AFP, een amb tenaar van deze stad in de Amerikaanse staat Texas gisteren medegedeeld. Dit besluit is genomen naar aanleiding van een desbetreffende verzoek van ver scheidene directeuren van scholen, die van oordeel zijn, dat er rassenscheiding op het voetbalveld moet blijven, zolang die in de scholen nog niet is opgeheven. Vorig jaar, toen neger- en blanke scho lieren wel tezamen mochten voetballen, heeft zich geen enkel incident voorge daan. Een gemeentelijke middelbare school te Corpus Christi in Texas heeft mede gedeeld, dat haar sportploegen, waarvan ook negers deel uitmaken, alleen tegen schoolploegen uit Houston zullen spelen, indien alle leerlingen aan de wedstrijden mogen deelnemen. Advertentie fUttci Specialist in dames-modeschoenen India geeft Naga's zelfbestuur Premier Nehroe van India heeft woens dag de eis van de Naga-stammen in het oerwoud in het noordoosten van India, die een eigen staat binnen de Indiase Unie wensen, ingewilligd en een am nestie voor alle Naga-opstandelingen afgekondigd. Men verwacht, dat hierdoor een eind zal komen aan de guerilla, die reeds vier jaar door extremisten van de Naga- stammen in het oerwoud tegen Indiase troepen wordt gevoerd. Aanvankelijk hadden de Naga's die vroeger beruchte koppensnellers waren, een onafhankelijk „Nagaland" los van India geëist. Op een conventie, die de vorige maand in hun hoofdstad. Ko- hima, is gehouden, hebben zij evenwel besloten genoegen te nemen met een eigen staat binnen de Indiase unie. Naga-leiders hebben gisteren de kwes tie met premier Nehroe besproken en men is tot overeenstemming gekomen. Nieuw vervolgverhaal Met ingang van heden maken wij een aanvang met de publikatie van een nieuw dagelijks vervolgverhaal „De Spiegihel". een spannend de tective-verhaal van de hand van mevrouw I. M. C. Bijleveld-Gelinck van wier hand reeds eerder ver volgverhalen in ons Blad zijn ver sohenen. Illlllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllilllllllllir Alleen het omzwaaien van conservatieven kan Marianne's aanzien bij V.N. redden (Van onze correspondent in Parijs) In een atmosfeer van grote spanning, die van tijd tot tijd zelfs tot dramatische hoogte steeg, is de Franse Kamer gisteren de debatten begonnen over de politieke hervormingen, die in Algerije in beginsel tot stand moeten worden gebracht. De voornaamste partijen zijn al aan het woord geweest en tijdens de spreek beurten van de communist Jacques Duclos en van de ultra-rechtse advocaat Tixier-Vignancourt zijn er felle verwijten en ook wel grove beledigingen uitge wisseld. Ook premier Bourgès-Maunoury heeft zich een paar keer in het debat gemengd om enkele punten op de „i" te zetten. Hij ontkende bijv. dat Italië wapens zou gaan leveren aan Tunesië en dat de regering het initiatief tot de Algerijnse debatten had genomen met het oog op de Ver. Naties. Maar heel veel indruk schenen die beide ontkenningen op de Kamer niet te maken. Prinses Irene met haar vriendin jkvr. Quirin Laman Trip. gefoto grafeerd in de tuin van het Chateau Cheseau te Lausanne. De Prinses vertoeft in Zwitserland voor studie. telefoto) Nog niet duidelijk hoe de stukken precies liggen Op zijn beurt heeft de minister van Buitenlandse Zaken Christian Pineau, die gisteren ere-gast was op de lunch van de buitenlandse persverenigingen nogmaals verklaard dat Frankrijk, door middel van de kaderwet wilde aantonen dat het de persoonlijkheid van Algerije wil eerbiedigen, ofschoon dit land altijd met de republiek verbonden zal moeten blijven. ïn deze eerste fase der discussies, waarin ook nog zes amendementen op het wetsvoorstel der regering verwor pen werden is het nog niet geheel dui- Het stoffelijk overschot van Koning Haakon van Noorwegen ligt opge baard in de kapel van het Ko ninklijk Paleis te Oslo. Vele duizen den Noren hebben hun overleden Koning daar een laatste groet ge bracht. Georganiseerd overleg in ambtenaarszaken GEEN OVEREENSTEMMING MET REGERING. De centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken is gisteren bijeen gekomen, in aanwe zigheid van de ministers van Binnen landse Zaken. Bezitsvorming en P.B O. en van Sociale Zaken en Volksgezondheid ter bespreking van door de centrales van overheidsperso neel ingediende voorstellen over de financiële positie van lager en mid delbaar overheidspersoneel. Omtrent deze voorstellen kon gee a overeenstemming worden bereikt, aan gezien de regering het tijdstip niet juist acht verbeteringen in de finan ciële positie van het overheidsperso neel thans in overweging te nemen. Voorts is van gedachten gewisseld over de werking van het Rijksoverleg. Bepaalde van organisatiezijde gedane suggesties zullen door de minister van Binnenlandse Zaken in overweging wor den genomen. Overeenstemming werd bereikt over een ontwerp van wet tot invoering van een algemene kinderbijslagverzekering en een ontwerp van wet tot wijziging van de kinderbijslagwet voor loontrek- kenden. Tenslotte heeft de centrale commissie zich verenigd met het voor stel tot regeling van de toekenning van een gratificatie bij ambtjubilea van kleuterleidsters. GESPANNEN SITUATIE. De voorstellen, welke in verband met de positie van de schatkist, niet door de regering in overweging konden worden genomen, hadden betrekking op een diensttijdtoeslag om na 10 jaren dienst, een verhoging van f 10 en na 20 jaren dienst, eenverhoging van f20 per maand toe te kennen. Voorts een iets vlottere overgang van de salariëring van de ene groep naar de volgende; een eerder toekennen van de maximum lo nen voor Rijkswerklieden, geleidelijke invoering van de werkclassificatie en beloning van extra-prestaties. Zoals men in de begroting van Oorlog en Marine heeft kunnen lezen, gaat de regering bij wijze van proef de werk classificatie invoeren voor 3000 ambte naren "an oorlog. Dit is dus een kleine fractie van het gehele Rijkspersoneel. Overbruggings- njaatregelen voor de tijd, die nog zou moeten verlopen aleer het gehele Rijks personeel onder die werkclassificatie zou vallen, hadden de organisaties nood zakelijk geacht; ook dit heeft de rege ring afgawezen. delijk geworden hoe de stukken bij de stemming precies zullen komen te lig gen. De voorstanders van het nieuwe statuut bevinden zich in elk geval bijna uitsluitend onder de katholieken en de socialisten, die samen echter nog lang geen meerderheid vermogen op te leve ren. Men neemt echter aan dat. als puntje bij paaltje komt. nog wel zoveel rechtse conservatieven overstag zullen gaan. dat het regeringsvoorstel begin volgende week kan worden aangenomen en Frankrijk voor het forum der Ver. Naties zijn gezicht zal kunnen redden. Maar het is eveneens waarschijnlijk dat het parlement bij de volgende gelegen heid - de debatten over de landbouwpo litiek - kortere metten met de regering zal maken, want dat het prestige, spe ciaal van premier Bourgès-Maunoury, niet hoog meer wordt aangeslagen is gisteren in en vooral achter de scher men eveneens wel zeer duidelijk geble ken. De regen van de afgelopen nacht heeft de hoeveelheid die tot nu toe in september in de Bilt Is gevallen, van 187 op 193 mm. gebracht. Daarmede is de grootste hoeveel heid die sedert het begin der waar nemingen in 1848 ooit in september in de Bilt was gevallen (189 mm. in 1918) overschreden. Hoewel het land-gemiddelde van de regen uiteraard nog een voorlopig ka rakter moet dragen omdat nog niet alle gegevens bekend ziin, kan toch nu reeds worden gezegd dat het er alle schijn van heeft dat ook dit getal het record van de laatste 100 jaar in de schaduw stelt. Dit geldt zeker voor het tijdvak dat de maanden juli, augustus en septem ber tezamen beslaat. Dit tijdvak is gemiddeld over het gehele land ge nomen. in tenminste honderd jaar nooit zo nat geweest. Personeel De Vries Lentsch te Alphen wilde voetbalwedstrijd zien DIRECTIE ONTSLOEG 32 MAN, DIE OM 4 UUR BEDRIJF VERLIETEN De directe televisiereportage van de voetbalwedstrijd NederlandOosten rijk is oorzaak geworden, dat 32 leden van het personeel van de scheeps bouw werf De Vries Lentsch te Alphen hedenmorgen het werk niet mochten hervatten. In een uitvoerig schrijven van de directie is hun gisteravond medege deeld, dat zij ingaande 26 september op staande voet zijn ontslagen en noch de werf noch de fabriek meer mogen betreden. De mannen, onder wie meerdere vakmensen, die reeds tal van jaren bij het scheepsbouwbedrijf werkzaam zijn, hebben zich hedenmorgen in optocht naar het Gewestelijk Arbeids bureau begeven. Naar wij van de zijde van het per soneel vernamen hebben zij maandag een verzoek ingediend om woensdag middag zodanig vrij te krijgen dat zij des middags de televisie-uitzending zouden kunnen zien van bedoelde wed strijd. Zij zouden daarbij voorgesteld hebben de verzuimuren (1%) weer in te halen. Het antwoord, dat zij daarop gekregen hebben was noch af wijzend noch toestemmend. Hierin hebben de mannen aanleiding gezien om gistermiddag om 4 uur het bedrijf te verlaten. De directie, die wij hedenmorgen om inlichtingen vroegen over dit ont slag, wenste ons geen mededelingen te verstrekken. René Mayer stapt over naar een Frans-Belgisch concern (Van onze correspondent in Parijs) De Franse oud-premier René Mayer, die vorige week onverwacht zijn voor nemen te kennen gaf af to troHon «n. Hieruit blijkt dus dat de situatie van 's lands financiën zo ernstig wordt geacht, dat deze verbeteringen, die tenslotte een bedrag van ongeveer 10 miljoen vragen, niet kunnen wor den verwezenlijkt. Bovendien wil de regering ten opzichte van het be drijfsleven hier geen uitzonderingspo sitie scheppen. Zoals men weet. hebben de ambtena- renorganisaties enige tijd geleden hun medewerking verleend bij de verhoging van de salarissen der topfunctionaris sen onder beding dat ook de positie der lagere ambtenaren onder de loep zou worden genomen. Door de weigering van de regering is thans een gespannen situatie ontstaan. De organisaties gaan zich nu in eigen kring over die toestand beraden. zij., -.u.ctige pose van president van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap (K.S.G.) zal binnenkort met de leiding worden belast van een belangrijk Bel gisch concern op financieel, industrieel en transportgebied, de „Sofina" geheten, en tevens van een grote Franse maat schappij, de „Eurafrep", die zich spe ciaal met olieboringen in de Sahara en in Frankrijk bezig houdt. De „Sofina", waarvan de Eurafrep die deze maand werd opgericht een nevenmaatschap pij is, heeft vertakkingen in de grootste Franse banken, waaronder het huis Rothschild, waarmee de heer Mayer ook door familiebanden is verbonden. Deze onderneming is tevens geïnteresseerd in een aantal internationale transportbe drijven, o.m. in Italië en Argentinië. Het overstapje van de K.S.G. naar het particuliere bedrijf zal ondertussen niet ten koste behoeven te gaan van de persoonlijke invloed in de hoogste inter nationale kringen van financiën en nij verheid, welke René Mayer tot dusver heeft uitgeoefend.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1