Londen wijst Russische nota als „propaganda" van de hand Derde deel onzer bevolking leest nimmer een boek U.V.S.-NED. MILITAIR Xl-lal 5ste jaargang Woensdag 25 september 1957 Derde blad no. 29249 toskou sou beter doen geen wapens meer aan het Midden-Oosten te leveren Vele verdraaiingen en onnauwkeurigheden )e Britse regering heeft gisteren te jskou aan de Russische regering een doen overhandigen, waarin de ering te Londen andermaal een ssisch voorstel tot een verklaring van grote mogendheden tegen het gebruik geweld in het Midden-Oosten van hand wordt gewezen. Volgens de tse nota zijn de problemen te diep rorteld en te ingewikkeld om op der- ijke wtfze tot oplossing te worden iracht. )e Britse nota van gisteren is de zesde een reeks notawisselingen tussen de irjet-Unie en de drie grote Westelijke gendheden, die op 19 april van dit r door de Russen is begonnen, rankrijk en de Verenigde Staten ben gelijksoortige, maar niet gelijk- iende nota's te Moskou overhandigd, zijn het antwoord op de Russische a van 3 september. de Britse nota wordt gezegd, dat regering de waarde van een derge- I» correspondentie in twyfel moet |rtcen. Volgens de Britse regering zal toestand zeker verscherpt worden [erkelijk L even NED. HERV. KERK hroepyen be Bdfum (voor bijzondere flczaatruheden) M. J. van Wijok te Zon- peure. Beroepen te Wijna/ldomi-Ple- Jbieruim K. van der jtmjt te Boyl (Fr.» te GieseenNieuv<n*» k en te MldVlel - luis T. Poot be ïftaften. Aangenn- c naar Mknnriik (toee.) L. P. Sterk t* loord. GEREF. KERKEN fweebal te Groningen-Oost (vac. F. (en) W. van Boeijen te Bni<üho\ein en de Moor be Enschedé. Beroepen te Idjendonp A. de Korte be OoLtgensplaat toemd bot huippred. te Oost®aan J. D Vntee, kond. te Sba*Mcanaiall. GEREF. GEMEENTEN ceetall te Middelburg J. B. Bel te Kra/b- Id'iJke en W. Hage te Nu-nepeet. Bijbel en volk (Speciale berichtgeving) Het zielige en verdrietige is. dat dit k. dat juist heel het volk moet lezen, zo verschrikkelijk veel gezinnen in i stoffig, donker hoekje ligt", zo sprak bekende Rotterdamse predikant ds. Veldhuizen tot de belangstellenden, gistermiddag in het gebouw van de |e Evangelische Gemeente de pro- ciale bijbeldag Zuid-Holland bijwoon- I. tijdens zijn causêrie over „Bijbel (volk". In mijn eigen werk probeer ik tnlijk maar één ding nl. die bijbel te In spreken. Sprekende over het Ned. belgenootschap, de organisator van e bijbeldag merkte ds. Veldhuizen „het genootschap is niets anders dan stem van koning Josia, onder wiens tring meer dan 2000 jaren geleden de Ite vijf boeken onder een ingestorte liotheek werden gevonden, de stem, blijft doorklinken" Ie heer J. Schouten, een vertegen- Irdiger van het hoofdbestuur, vertelde een en ander over de resultaten, die bijbelgenootschap in de afgelopen anden heeft behaald. merale Synode Ger. Kerken SOLUTIE INZAKE NIEUW GUINEA VOOR KENNISGEVING AANGENOMEN Ie generale synode van de Geref (ken heeft in haar dinsdag te Assen jouden zitting het rapport van depu- in voor de behartiging van de zaken i gereformeerde oecumenische synode fhandeld. ongezien het synodaal archief niet ger kan worden ondergebracht in de üiiefruimte van de burgerlijke ge- inte van Rotterdam, besloot de sy- le. dat in het algemeen kerkelijk bu il te Utrecht een brandvrije ruimte worden gebouwd waarvoor zij een (liet van f. 23.000 voteerde. !rof. dr. G. B. Wurth rapporteerde r het rapport van deputaten voor de iespondentie met buitenlandse ker- i Is, F. C. Zwaai rapporteerde over een llutie van vooraanstaande leiders de inheemse bevolking van Hollan- waarin de „oproep tot bezinning op verantwoordelijkheid van het Neder- fise volk inzake de vraagstukken pom Nieuw Guinea" nadrukkelijk Èorpen wordt en de wens wordt uit- •oken dat de te institueren Evan- :h-Christelijke Kerk zich van de bep van de synode der Ned. Herv. distancieert. De synode besloot deze |lutie voor kennisgeving aan te ne- 'nslotte heeft de synode na brede ussies ten aanzien van de voorzie- in de arbeid van de scriba besloten voorziening te treffen waardoor de la's in het belang van een gewone itelijke arbeid althans van een deel i die werkzaamheden ontlast wor- fHEOL. SCHOOL CHR. GEREF. KERKEN 1 aanwezigheid van curatoren, sssoren. lectoren en studenten heeft dr. J. van Genderen gisteren het )raat van de Theologische School Chr. Geref. Kerken overgedragen prof. J. Hovius. KOHLBRUGGE EN DE ^REFORMEERDE THEOLOGIE.— bder presidium van ds. D. van Dijk Groningen is te Kampen de alge- Ie vergadering gehouden van de Ver. i Predikanten van de Geref. Kerken 31). Dr. H. M. Mulder hield een bg over verleden en heden van Grie land. Nadat enkele huishoudelijke In waren afgedaan, sprak ds. R. H. mmer over: „Hernieuwde confron- I met Hermann Friedrich Kohl- ree. diens levensgang en visie". Spre- [betoogde, dat er tot hernieuwde con- Itatie met Kohlbrugge voor de ge smeerde theologie reden is sinds zo- I in Duitsland (K. Barth, Klugkist be. Stiasny en Kreek) als in Neder- I (Haitjema, Oorthuys, Noordmans Loos) de laatste tientallen jaren met be Kohlbrugge's prediking in haar Idthema opnieuw als van wezenlijk pg voor kerk en theologie aan de I is gesteld. pdere bezinning op Kohlbrugge's le- fcgang geeft naar de mening van ds. bnmen alle reden te waken voor het itaan van een Kohlbrugge-mythe. door de „levering van Russische wapens op grote schaal aan zekere landen" in het Midden-Oosten, gepaard gaande met „Sovjetrussische propaganda". Dit leidt, aldus de nota, onontkoombaar tot de conclusie, dat de Russische regering niet oprecht is als zij aandringt op vrede en evenwicht in het Midden-Oosten. De Britse regering vindt het nutteloos in bijzonderheden in te gaan op „de vele onnauwkeurigheden en verdraaiingen in de nota van de Sovjetrussische regering" aldus de nota. Volgens de Britten is het voortduren van het geschil tussen Israël en de Arabische wereld de voornaamste oor zaak van de spanning in het Midden- Oosten. „De toon en de inhoud van de nota van de Sovjetrussische regering doen veronderstellen, dat de nota meer voor propagandadoelen was bedoeld dan als een oprechte poging tot oplossing van de kwesties, waarover de nota voorgeeft te gaan," aldus de Britse nota. Twee doden te Amsterdam Motor tegen verkeersiuil Door vrachtauto gegrepen BU een ongeluk op de „Autobahn" tus sen Darmstadt en Mannheim is gister morgen de heer Matthieu Gitmans, lid van Ged. Staten van Limburg, die onderweg was naar Tirol om daar z|jn vakantie door te brengen, om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks halftien. De auto van de heer Gitmans werd door een grote vrachtauto gegrepen. De heer Gitmans, die een vrouw en drie kinderen achterlaat, was 51 jaar. Sinds april 1954 was hij voor de KVP lid van Provinciale Staten van Limburg, sinds december 1956 lid van Ged. Staten, als opvolger van de tegenwoordige Staatssecretaris Höppener. De heer Gitmans, die te Tegelen woonde, was directeur van de N.V. Adreas Kreykamps Tabaksbedrijven al daar. bestuurslid van de Nederlandse Vereniging voor Kerftabakindustrie en van de Stichting Tabakverwerkende Industrieën. Feest voor 100-jarige in Apeldoorn De oudste ingezetene van Apeldoorn, de weduwe Hermina Gerardina van der Ronden—Hogeweg, heeft gisteren onder grote belangstelling haar honderdste verjaardag gevierd. Reeds in alle vroeg te hingen in de Duivenlaan waar de jarige bij haar oudste dochter inwoont, de vlaggen te wapperen en Apeldoorns burgemeester, mr. A. L. des Tombe, was al vroeg present om de gelukwensen van het gemeentebestuur over te brengen en een fruitmand en een fles eau de cologne aan te bieden. In zaal Bonhof werd later op de dag j het feest in de familiekring gevierd. De Tot begin oktober wordt op de Atlantische Oceaan de NAVO-oefe- ning "Strike back" gehouden, een j van de grootste vlootoefeningen van alle tijden. Ongeveer 220 schepen. 75.000 schepelingen en 650 vlieg- Gisteravond omstreeks acht uur is op de Middenweg ter hoogte van de Brinkstraat in Amsterdam een motor rijwiel, bestuurd door de 51-jarige heer J. Lippert uit Diemen, met grote snel heid tegen een op een verkeersheuvel staande zuil gereden. De, heer Lippert werd. evenals de in de i».6 zijspan gezeten 75-jarige heer G. Lang weduwe v. d. Gronden heeft tien kin- ^ipnwp u a| kf»»-» vp«F uit Diemen, op straat geslingerd. Met deren, bijna 50 kleinkinderen en 100 nviivi/U «i zeer zware verwondingen werden beiden achterkleinkinderen, naar het O.L. Vrouwe Gasthuis ver voerd, waar zij bij aankomst reeds waren overleden. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Volgens ooggetuigen be vonden zich op het moment van de bot sing geen andere voertuigen of voet gangers op de weg. Men vermoedt, dat de bestuurder de verkeerszuil niet heeft opgemerkt. tuigen nemen er aan deel. De foto geeft een beeld van het bijtanken van een torpedobootjager door het Amerikaanse vliegtuigmoederschip ..Saratoga". Verdeling in ijkkringen premier Ben Goerioii Met ingang van 1 januari 1958 treedt een K.B. in werking, houdende nieuwe regeling van de verdeling van het land in ijkkringen, de vestiging van ijkkan- toren in die ijkkringen en de door de ijktoantoren te bezigen kantoormerken. Grote interesse bij mannen voor dagblad Een derde deel van de bevolking leest nooit een boek. Gedurende de avond en het weekend wordt 5 uur per week aan het lezen van boeken, week- en maand bladen besteed. Deze conclusies zjjn te vinden in het onlangs dooj- het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde vierde deel van de reeks „vrije-tijdsbestcding in Nederland" over de leesgewoonten van de bevolking van 12 jaar en ouder. De verschillen in leesgewoonten tussen de sociale- en leeftijdsgroepen zijn groot. Onder de agrarische bevolking zijn veel en bij de loontrekkende middenstand en de leidinggevenden weinig niet-boeken lezers te vinden. Het percentage boeken lezers is bij de gereformeerden hoog (84%) en bij de rooms-katholieken laag (63%) vergeleken met het algemeen ge middelde van 71%. Het lezen van boeken neemt af met de leeftijd, vooral de 1214 jarigen lezen zeer veel, gemiddeld 40 boeken per jaar. Gemiddeld bezit de lezer 44 boeken; bijna vier maal zo groot is het boekenbezit bij de leidinggevenden. Voor het overgrote deel. nl. 4/5 bestaat de boekenlectuur uit belletrie. Vooral het gewone goedvertelde verhaal wordt geprefereerd. Slechts 14% van de gelezen belletrie ligt op het hoogste literaire ni veau. A. M. de Jong is de meest geliefde schrijver van Nederland. „Dik Trom" van Joh. Kievit is het meest gewaar deerde jeugdboek. Slechts 5% van de bevolking leest niet geregeld een dagblad. De overgrote meerderheid, nl. 87 verkiest een avondblad boven een ochtendblad. Vooral de mannen hebben een grote belangstelling voor het dagblad. Gedu rende de avonden en het weekend lezen zjj ongeveer 3 uur per week in de krant. De agrarische bevolking besteedt even eens veel tijd aan het dagblad. De be langstelling van de jeugd voor het dage lijks gebeuren is gering; de 1217 jarigen lezen per dag slechts ongeveer 5 minu ten in de krant. Week- en maandbladen worden zeer veel gelezen. Gemiddeld krijgt ieder gezin 2 a 3 bladen per week in huis. Het grootste aandeel hierin heb ben de dames- en familiebladen. C.B.O.Z.-rappert vastgesteld Naar één organisatie van Ziekenfondsen Op de gisteren te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Zieken fondsen (CBOZ) is het in begin 1957 aan het Bondsbestuur aangeboden rap port over de toekomstige ontwikkeling van het Ziekenfondswezen in een slot- bespreking vastgesteld. Vrijwel alle betrokkenen uit het Zie kenfondswezen zijn het er over eens. dat een herziening van de thans bestaande wettelijke voorschriften wenselijk is. In het rapport wordt weergegeven wat de verzekering moet bieden, de kring der verzekerden en de motivering van de stelling, dat ook voor de toekomst een taak voor het Ziekenfonds is weg gelegd. Wat de organisatie en overkoe peling van de Ziekenfondsen betreft, gaat het rapport uit van één vereniging voor Ziekenfondsen, waarbij zij verplicht zijn zich aan te sluiten. Deze vereni ging zal de bevoegdheid moeten hebben landelijke overeenkomsten aan te gaan met de medewerkersorganisaties, waar door de ziekenfondsen zijn gebonden. Aangezien het karakter van volksverze kering met zich meebrengt dat alle Ne derlanders aan de verzekering zullen deelnemen, zal het toezichthoudend col lege op de Ziekenfondsen zodanig sa mengesteld dienen te zyn, dat het een weerspiegeling vormt van het gehele volk, dus met vertegenwoordigers van de overheid, het bedrijfsleven en maat schappelijke organisaties. Garantiewet leningen V.H.M.O. en kweekscholen Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp „Garantiewet leningen voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs en kweekscholen" ingediend. Dit wetsont werp beoogt, de ministers van O. K. en W. en Financien te machtigen de rente en aflossing te waarborgen van geldle ningen, verstrekt voor de aankoop van grond en gebouwen en voor de stichting, uitbreiding en inrichting van gebouwen van volgens de middelbaar onderwijswet gesubsidieerde bijzondere hogere burger scholen. middelbare scholen voor meis jes of handelsscholen van volgens de hoger onderwUs-wet gesubsidieerde gymnasia, van bijzondere kweekscholen en van bijzondere scholen tot opleiding van leidsters bij het kleuteronderwijs waarvan de kosten uit 's Rijks kas wor den vergoed. Het wetsontwerp houdt voorts in dat het na aftrek van de gedane aflossin gen overblijvende bedrag van de geld leningen, waarvoor de bedoelde mach tiging geldt, niet meer mag bedragen dan f. 200.000.000. Belangrijke oudheidkundige opgravingen te Nijmegen O.A. VAN ROMEINSE LEGERPLAATS Onder leiding van prof. dr. H. Brun- sting worden de laatste maanden in Nij megen en omgeving archeologische op gravingen verricht. In het hartje van oud-Nijmegen tussen Burcht- Broer- en Hertogstraat zijn nu in totaal bijna 150 graven blootgelegd, daterend uit de eer ste eeuwen na Christus. Volgens dr. Brunsting lagen hier ook Franken be graven uit de derde eeuw na Christus. In de graven werden vele grafgiften gevonden. In de omgeving van de Ub- bergseveldweg, niet ver van het Rijks museum en de Kopse Hof. zijn nu nog opgravingen aan de gang. Men heeft de stenen grondslagen blootgelegd van de legerplaats van het tiende Romeinse legioen, dat daar gevestigd was in de eerste en tweede eeuw na Christus. 10 miljoen minder deviezen Volgens de weekstaat van de Ned. Bank zijn de mutaties aanzienlijk min der spectaculair dan vorige weken. Men heeft de indruk dat de situatie wat rus tiger is geworden hoewel de ontwikke ling van de netto deviezenreserve tegen valt. Men had gerekend op een verbe tering van de deviezenstand. maar uit hoofde van het handelsverkeer is toch nogeen daling van f. 10 miljoen ingetre den. Goud en deviezen belopen nu sa men f. 3371 miljoen. NED. VER. VOOR GEMEENTEBELANGEN VERGADERDE IN MAASTRICHT Tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging voor Gemeente belangen, gisteren in het Staargebouw te Maastricht gehouden, heeft de voor zitter, jhr. ir. C. G. C. Quarles van Uf- ford uit Velp, zijn bezorgdheid uitgespro ken over de duidelijke teruggang in de laatste jaren van het aantal gegadigden voor examens in gemeente-administratie en financien. De vereniging heeft met ingang van 1958 als nieuwe examen-plaats Roer mond gekozen, zulks ten gerieve van de Limburgse kandidaten en tevens om de schriftelijke examens in Eindhoven wat te ontlasten. De aftredende bestuursle den, de heren mr. F. A. Helmstrijd uit 's-Gravenhage. de heer G. H. Kuperus uit Heerenveen en mr. H. E. Phaff uit Haarlem, werden herbenoemd. Gister middag bezochten de congressisten het cokesbedrijf van de Emma II te Beek- Geleen. De burgemeester van Maas tricht, mr. W. baron Michiels van Kes- senich, ontving de congressisten met hun dames 's avonds in de grote hal van het Maastrichtse stadhuis namens het gemeentebestuur. Vandaag maken zij tochten door Zuid-Limburg tot be sluit van hun tweedaags samenzijn. De Israëlische minister-president. Ben Goerion. heeft gisteren ter gelegenheid van de aanstaande Joodse jaarwisseling gezegd, dat er .nieuwe wolken zijn ver schenen aan onze grenzen". Hij zei. dat „de vijand is doorgegaan met bijeen brengen van grote hoeveelheden wa pens". De premier wees erop. dat wanneer de Israëliërs waakzaam blijven en bereid zijn aan al het mogelijke het hoofd te bieden het volk van Israël het nieuwe jaar. 5718. kan binnengaan „met ver trouwen in onze kracht en de gerecht vaardigheid van onze zaak". Ben Goerion drong er bij de Joden overal in de wereld op aan zich meer dan ooit rondom Israël te scharen. Hij zei te hopen, dat de massale im migratie in het nieuwe jaar zal worden voortgezet. In de afgelopen twaalf maanden hebben zich 85.000 immigran ten in Israël gevestigd. De directeur-generaal van het Is raëlische ministerie van Defensie. Sji- mon Peres, heeft gisteren in Tel Aviv verklaard niet te geloven, dat. de Sov jet-Unie oorlog in het Midden-Oosten wenst. De Arabische landen willen daar entegen proberen de Sovjet-Unie te be trekken in een oorlog in het Midden- Oosten. Arabische emir verbetert bericht van Egyptisch blad Emir Soltan ibn Abdel Aziz, broer van Koning Saoed en minister van Verbin dingen van Saoedi-Arabië, heeft in het Egyptische blad „Al Ahram" een correc tie laten publiceren op verklaringen, die het blad hem had toegeschreven. Volgens „Al Ahram" zou de emir ge zegd hebben, dat „als wij moeten kiezen tussen het communisme en het Zionisme wij zonder aarzelen het communisme zullen kiezen." De emir corrigeert deze verklaring als volgt: „Wij hebben het Arabische nationalisme gekozen en na dit besluit zou geen enkele macht ons kunnen dwingen, onverschillig welke andere ideologie te aanvaarden. Wij zul len ons Arabisch nationalisme tot de laatste ademtocht verdedigen." Het Egyptische blad had de emir ook laten zeggen, dat het beste bewijs voor de goede betrekkingen tussen Egypte en Saoedi-Arabië is. dat Saoedi-Arabië het dierbaarste dat het heeft, namelijk zijn leger, in handen van Egypte heeft ge steld." De emir zegt echter, dat het Saoedische leger Koning Saoed tot opperbevelhebber heeft en een onscheid baar deel is van het leger der Arabieren onder het gemeenschappelijke Egyptisch- Syrisch-Saoedische commando. Hatta wil overeenkomst AmerikaSovjet Unie Volgens het Sovjet-persagentschap Tass heeft de premier van de Chinese Volksrepubliek, Tsjou-en-Lai, zich op een bijeenkomst van een commissie van de Chinese volksvertegenwoordi ging gericht tot oud-vice-president Hatta van Indonesië, die thans een bezoek brengt aan Peking. Hy zei, dat de Chinees-Indonesische vriendschap groeide in de gemeenschap pelijke strijd voor wereldvrede en tegen kolonialisme. Wij vertrouwen, dat het bezoek van dr. Hatta zal bijdragen tot verdere versterking van de vriendschap tussen onze volken. Dr. Hatta sprak vervolgens over de geschiedenis van de stryd van beide volken voor vrijheid en onafhankelijk heid. Ofschoon China en Indonesië ideologisch verschillen zijn onze doel einden dezelfde: wij zijn mèt U in de strijd tot voorspoed en welvaart van onze volken. Ónze wegen mogen verschillen, maar op de lange duur zal Indonesië ook tot socialisme komen. HU zei, dat, Indien de V.S. en de Sovjet-Unie de twee grootste mo gendheden een overeenkomst zou den sluiten en op zich nemen in de komende 25 jaar niet tot oorlog over te gaan, zeer spoedig een vreedzame atmosfeer bereikt zou worden. Hij legde voorts de nadruk op de nood zaak voor alle volken de beginselen van vreedzaam naast elkaar bestaan en de uitbreiding van de handelsbetrekkingen op basis van gelijkheid en wederzijds voordeel te aanvaarden. Ook sprak dr. Hatta zich uit voor opheffing van alle koloniale systemen en van herstel van de rechtmatige rechten van de Volks republiek China in de V N. Tsjou-en-lai zei het voorstel van Hatta voor een overeenkomst tussen de V.S. en de Sovjet-Unie te steunen. I Oostenrijkse gezant ontving elftallen „U kunt van mij niet verwachten, dat ik hier de hoop zal uitspreken dat Ne derland wint", aldus dr. G. Afuks, de Oostenrijkse gezant in Nederland, in zijn welkomstwoord tot de spelers en officials van de voetbalelftallen van Nederland en Oostenrijk tijdens de ontvangst op het Oostenrijks gezantschap aan de Haagse Koninginnegracht. „Ik wil hier ook niet zeggen, dat ik hoop op een Oostenrijkse zege, maar wel wil ik drie persoonlijke wensen uitspre ken. Ten eerste, dat de wedstrijd zal verlopen in een sfeer van vriendschap en sportiviteit, ten tweede dat beide ploegen niet in de eerste plaats zullen spelen om het resultaat doch om het spel en in de derde plaats, dat de zestig of zeventig duizend toeschouwers na afloop, het elftal zullen kunnen toe juichen, dat het beste is geweest! De voorzitter van de KNVB. ir. H. F. Hopster, repliceerde in een geestig speechje „Och excellentie, natuurlijk hoop ik wel dat Nederland wint zoals ik toch moet aannemen, dat U hoopt op een Oostenrijkse overwinning. Maar ik vertrouw er op. dat wij elkaar morgen na afloop zullen kunnen gelukwensen met het sportieve en goede spel van onze beide ploegen". Daarna gingen de glazen rond. hield Cor van der Hart een kussengevecht met Abe Lenstra, babbelde Kees wat met Helmut. Eddy met Kurt en Jan met Gerhard. Als de beste vrienden. Advertentie L.F.C.-sportpark - Haagweg (ingang Boshuizerkade) DONDERDAGAVOND 8 UUR lichtwedstrijd LT.C.-diploma's niet geldig. UVS tegen Nederlands Militair Elftal De wedstrijd tussen UVS en het Ne derlands Militair Elftal, welke vorige week wegens terreinafkeuring geen doorgang kon vinden, zal nu morgen avond worden gespeeld. De ontmoeting SCHILDER vangt aan om 8 uur op het LFC-ter- rein aan de Boshuizerkade. Het mili taire elftal, waarin o.m. de ex-Volen- dammer Schilder - aangekocht door Sparta voor f. 100.000 - uitkomt, is als volgt vastgesteld: v. d. Voort (RCH). v. d. Veen (Leeu warden), Kraav (DOS). Burgerhoff (BW), Schilder (Sparta). Paauwe <HVC), Den Engelse (ADO), Buys (Alkmaar). Rutten (MVV). Luytèn (NAC) en Moulijn (Feyenoord). De opstelling van UVS is nog niet be kend. Sportsplinters Als tweede Nederlandse deelnemer aan het internationaal zone-schaaktoer nooi. dat van 26 oktober t/m 27 novem ber in Wageningen wordt gehouden, is aangewezen Frits Roessel. Roessel zal dus met Donner de Nederlandse kleuren verdedigen. Te Zeist is onder grote publieke be langstelling de dames-schaakwedstnjd Nederland—Roemenië begonnen. Na de eerste avond had Nederland een 2—0 achterstand. De wedstrijd wordt donder dagavond te Utrecht voortgezet. De Fransman Armand Mouyal is in het Pierre de Coubertin-stadion te Parijs wereldkampioen degenschermen geworden. Het Nederlands jeugdelftal (16 tot 18 jaar» speelde gisteravond in Haarlem een oefenwedstrijd tegen een Haarlemse combinatie. De wedstrijd eindigde in een gelijkspel: 2—2. Nederlands voorstel te Sofia verworpen Het Nederlands-Zweedse voorstel om alle teamsporten van de Olympische programma's te schrappen, is tijdens het IOC-congres te Sofia met een zeer grote meerderheid van stemmen ver worpen. Besloten werd zelfs het af ntal teamsporten uit te breiden met volley bal. In de toekomst, na 1960, zullen de or ganiserende landen de programma s kunnen samenstellen uit ten hoogste 21 sporten. Het minimum-aantal werd be paald op 15. Averv Brundage, de voor zitter van het IOC, verklaarde dat het IOC zich het recht voorbehoudt om elke tak van sport te weigeren, waarvoor niet voldoende internationale belangstelling bestaat. Het programma voor de Olympische Spelen 1960 te Rome is samengesteld uit 19 sporten, hetzelfde aantal als in de twee voorgaande Spelen. DUIVENSPORT Leidse Concourscommissie Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Duffel. Aantal vogels 1973, gelost te 11 uur met z.w. wind. Nulpunt 118.70 km. Ie duif te 12.20.57 uur. Uitslag: P. d'Haens 1, 8; C. v. Cleef 2; A. Houwe- ling 3; H. Moenen 4. 18; J. v. d. Niet Wz. 5, 37; J. de Weerd 6; C. v. d. Berg 7, 28; R. P. de Graaf 9; H. v. Riet 10, 29; A. Stok 11, 35; P. Warmerdam 12; W. Vijlbrief 13; C. Zwaan 14; N.Beusel- man 15; H. Wansink 16; Gebr. Gijsman 17, 44; J. Wolters 19, 24; N. Hogervorst 20; D. Bey 21, 33, 40; R. Lolkes de Beer 22. 50; J. Wansink 23; P. v. Wissen 25, 36. 42; A. v. Duin Az. 26; Chr. v. d. Pluym 27. 48: A. v. Royen 30; W. Ho gervorst 31; G. Grebel 32—39; G. v. Al- bada 34; J. v .d. Wal 38; W. Mank 41; J. Beekman 43; W. Kapaan 45; L. Bax 46; Gebr. Pracht 47; H. Kettenis 49. FONDCLUB LEIDEN EN OMSTREKEN Uitslag wedvlucht Orleans. Aantal vo gels 84. gelost te 6.30 uur met z.w. wind. Afstand plm. 500 km. F. Hendriks 1, 13; J. Landaal 2, 3; H. v. Vegten 4, 6; C. Zwaan 5, 11; E. Smit 7; J. Planje 8; M. v. d. Wiel 9. 14, 15, 18; Gebr. de Wit 10; Chr. v .d. Pluym 12, 20. 21; Hoek-De Vries 16; J. Passchier 17; M. Jongeleen 19. Kampioen Generaal: 1. Hoek—De Vries 618.4 pnt.; 2. J W. Wolters 594 2 pnt.: 3. G. A. v. Albada 551.- pnt.; 4. M. v .d. Wiel 517.7 pnt.; 5. P. Fasel 487.- pnt. L.P.C. Wedvlucht vanaf Mons. In concours 75 vogels, gelost te 10 uur 5 min. Ie duif te 12.29.53 uur. J. Warmond 1, 2. 9; A. v. As 3; P. Groenendijk 4, 6; J. Filippo 5; J. Kraan 7; A. Bey 8. 10. Ie overduif A. P. v. d. Voort. P.V. „De Reisduif" Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Mons. Af stand plm. 193.45 km. In concours 127 duiven. De eerste duif bereikte zijn hok om 12.33.07, de laatste of 25e prijswin naar was er om 12.56.12 uur. De uitslag luidt: 1. en 4. A. v d. Hulst; 2. J. Wan sink; 3. W. Zandvliet; 5. en 6. A. Sin- geling: 7. D. Bey; 8 J. van Alphen; 9. P. Mooten; 10. N. Mank. De Vriendenclub Uitslag wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Mons. In concours 235 duiven. Aankomst eer ste duif 12.32.29 uur; laatste duif 12. 57.36 uur. 1 F. Hofman. 2 W. Ie Mair, 3 P. Angevaare, 4 C. v. Cleef. 5. W. Vijl brief. 6 A. Dijsselbloem. 7. R. Pet, 8. L. L. Bax, 9 H. v. d. Luit. 10 N. Bemelman. SCHAKEN Jaarvergadering LSG PROF. DR. J. DROSTE 50 JAAR LID Gisteravond vergaderde het Leids Schaakgenootschap in ,.Het Gulden Vlies". Zowel uit het verslag van de secreta ris als uit dat van de penningmeester bleek, dat het komende seizoen weer met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Het bestuur werd herkozen en bestaat dus uit Ds. Mackay, voorzitter, J. van Steenis. Roodenburgerstraat 47. secre taris. M. M. Segaar, penningmeester, dr. J. H. Meilink, commissaris van mate riaal. dr. J. B. Wilterdink, wedstrijdlei der. W. H. van der Nat. bibliothecaris en J. H. Boot, 2e wedstrijdleider. De heer M. van Steenis werd dit jaar eerste in de winterwedstrijd en dus win naar van de „Bosscha"-wisselbeker met de fraaie score van 5'^ uit 6. De samenstelling van de 10-tallen werd bekend gemaakt alsmede, dat de nieuwe winterwedstrijd op 8 oktober zal beginnen. Een bijzonder cachet kreeg deze avond doordat het juist 50 jaar geleden was. dat prof. dr. J. Droste als lid van het Genootschap was toegetreden. Hij werd toegesproken door de heer Van der Nat, die herinneringen ophaalde uit de tijd waarin hij persoonlijk veel met prof. Droste had omgegaan en releveerde dat prof. Droste tot de sterkste spelers van het LSG behoorde en stellig nog be hoort (het bewijs werd o.a. geleverd in 1937 door zijn fraaie remisepartij tegen de toenmalige wereldkampioen dr Euw* De hoogleraar werd een schaakwef* aangeboden. Na de vlot verlopen verga dering had de traditionele gongwea- strijd plaats.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7