V.S.? Leidt olie-akkoord van Perzië tot verwijdering Italië met van Wintermode-show van Eerste Oegstgeester Confectiehandel De ENI nam genoegen met 25 inplaats van de gebruikelijke fifty'fifty overeenkomst Frans op Wereldtentoonstelling in Brussel op eerste plaats WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1957 Zoals gewoonlijk bestond er voor de mode-show, welke gisteravond in de gemoderniseerde zaal van het Witte Huis door de Eerste Oegstgeester Con fectiehandel voor de elfde maal was georganiseerd grote belangstelling. Er werd een uitgebreide najaarscollectie getoond. Er waren verscheidene goede mantels, zowel effen als geruit. De modellen hier van waren meestal smal in de schouders en van achter recht vallend. Veel kragen bestonden uit persianer of ocelot-kid, terwijl de tweed mantels meestal een fluwelen kraag hadden. Ook de klassieke camel was nog niet van het toneel ver dwenen Heel was een sahara-kleurige boxcoat, waarvan de kraag, zak en man chetten met een grove siersteek waren doorgestikt. Bij de mantelpakjes viel een donker mohair pakje, gegarneerd met persianer te bewonderen. De regenmantels waren merendeels van ottomanzijde vervaar digd, een stof, die vooral de oudere dame zo goed kleedt. De japonnen waren heel eenvoudig, met een enkel effect van een knoop bij de hals of een ceintuur in constraste- rende tint. De rokken waren meestal ruim en met losse plooien aangezet in de taille. Ook de aangeknipte mouw is nog niet uit het modebeeld verdwenen. Wevenit en jersey is wel het aange wezen materiaal voor deze winter, hoe wel er ook japonnen van wollen stof ge toond werden. De japonnen van het bui tenlandse modehuis „Maag Lotos" munt ten weer uit door hun raffinement. Zeer chique was een paarse wevenit-japon met een aparte rokaanzet in het voor pand. Veel bijval vond een rode jurk met zwarte stippen, vervaardigd van LEIDERDORP POLIO-INENTING De eerste inenting tegen kinderver lamming in deze gemeente zal plaats vinden op vrijdag 27 september a s. in zaal I van het Dorpshuis, Hoofdtstraat no. 17. Tussen 10 uur en 11 uur worden verwacht de kinderen geboren in het eerste halfjaar 1955, tussen 11 uur en 12 uur de kinderen geboren in het tweede halfjaar 1955. De collecte, die vorige week gehou den is voor Ohr. Jeugdlhulp „Moeder en Kind" heeft f. 141.80 opgebracht. OEGSTGEEST EXCURSIE HUISHOUDELIJKE EN GEZINSVOORLICHTING Gisteren hield de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting een zeer interessante excursie naar Leerdam en Schoonhoven. De rondleiding in de glasfabriek te Leerdam voerde langs de diverse fabri- cage-afdelingen. Daarna volgde nog een bezoek aan het Glasmuseum, waar een fraaie collectie representatief glas uit diverse tijden en van verschillende lan den op smaakvolle wijze is tentoonge steld. Na een lunoh in de Glashal ging de tocht naar Schoonhoven het oude stadje dat zo schilderachtig aan de Lek ligt. De oude Synagoge, nu Edel Ambachts huis. huisvest thans een expositie van het zilver, dat nu nog in Schoonhoven wordt vervaardigd, benevens van de fabrieken van Plateel aardewerk. Een bezoek aan het uit 1452 daterende stadhuisje, waarvan de klokken inder tijd vervaardigd werden van de kanon nen van het schip van Olivier van Noort besloot de leerzame bezoeken van deze dag. De terugtocht ging over Gouda en Boskoop. KLASSIEKE MUZIEKAVOND In aansluiting op de muziekavonden, waarmee Radio Westrik het vorig win terseizoen was begonnen, werd gister avond in gebouw „Irene" de vierde klassieke muziekavond gegeven. Dit maal stond de opera op het program ma. Voor de toelidhting zorgde de musi coloog dr. J. van der Veen. WASSENAAR „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN" De Postduivenvereniging „De Gevleu gelde Vrienden" hield zondag riea laatste wedstrijd in dit seizoen vanuit Mons. In concours stonden 113 vogels, die om 10.05 uru werden gelost. De eerste duif kwam aan om 12.27.45 uur. De uitslag was: J. H. M. Brouwer 1—^35; A. G. Visser 2; J. H. Groeneveld 45—7—8 —10; J. de Wit 9. De kampioenschappen werden als volgt gewonnen: Kampioen Vitesse: 1. W. de Zwaan 228 punten; 2. J. Parle- vliet 176 p.; 3. W. van Eek 170 p. Kam pioen Fond: 1. A G. Visser 157 p.: 2. J. M. Brederode 121 p.; 3. L. Farla 21 p. Kampioen jonge duiven: 1. J. H. M. Brouwer 309 p.: 2. J. H. Groeneveld 297 p.; 3. J. Parlevliet 283 p. Kampioen Mid- fond: 1. W. van der Zwaan 339 p.; 2. J. H. M. Brouwer 311 p.; 3. J. H. Groe neveld 257 p. Kampioen Gen. Sade dui ven: 1. W. v. d. Zwaan 568 p 2. J. M. Brederode 482 p.; 3. J. H. M. Brouwer 418 p. Kampioen Navlucht: 1. J. H. Groe neveld 292 p.; 2. J. Parlevliet 217 p.; 3. J. H. M. Brouwer 186 p. Kampioenschap generaal: 1. J. H. Groeneveld 1003 p.; 2 J. H. M. Brouwer 913 p.; 3. J. Parle vliet 855 p. UITZENDING VAN DESKUNDIGE Ir. J. Sandee. alhier, zal door de Tech nical Assistance Administration der Verenigde Naties worden uitgezonden naar India om leiding te geven aan het mathematisch statistisch onderzoek aan "het Statistisch Instituut te Calcutta. De heer Sandee. die tot voor kort verbon den was aan het Centraal Plan Bureau, zal op 29 september a.s. na-ar India ver trekken. De duur van de uitzending is gesteld op één jaar. tinneroy, gegarneerd met een wit kraagje en witte manchetten. Een echt jurkje voor de „little lady". Ook waren er ensem bles, bestaande uit rok met bijpassend vest, waaronder een blouse werd gedra gen. Het materiaal van deze rokken be stond meestal uit velvetine. Voor de oudere dame werd een zeer chique zwart deux-pièces van orlon-velour geshowd, waarbij een zeer opvallende roodzwarte baret werd gedragen. De collectie werd besloten met enkele fraaie avondtoilet ten. Een paarse japon van velours-chif- fon met van voren een hoog opgeknipte hals en van achteren een laag decolleté trok sterk de aandacht. Veel succes had ook de japon van zwarte cocktailzijde, die meer geschikt was voor de wat oudere dame. Een snoe zige bruidsjapon met twee schootvor- mige kanten schortjes en veel tule ont brak ook ditmaal niet. De modieuze hoe den, verzorgd door Modehuis .Messchers', waren meestal baretvormig. De acces soires waren met zorg gekozen. Deze show, waaraan vier mannequins medewerkten wordt heden- en morgen avond herhaald. BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die j de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wij de f 7.50 voor hun abonnement gedurende 4e kwartaal van dit jaar zo mogelijk vóór 1 oktober a.s aan ons over te maken. Onze MAAND ABONNEES die per giro betalen (f 2.55) verzoeken wij j ter voorkoming van aanbieding van een kwitantie, het abonnementsgeld j uiterlijk op de eerste van de betref- fende maand te voldoen. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD Nieuwe regeling omroepbestel (Speciale berichtgeving) Op vrü korte termijn zal, zo wordt in radiokringen verwacht, de minister van O. K. en W. zijn Memorie van Antwoord inzake de omroepwet het Parlement aanbieden. Men verwacht, dat hiermede de wette lijke regeling van het omroepbestel thans de staat van verwerkelijking snel zal naderen. Tevens is in uitzicht een regeling der zendtijden voor poli tieke partijen. Omdat niet alle omroe pen vrijwillig zendtijd willen afstaan, zal de nieuwe regeling inhouden, dat zendtijd zal worden gevorderd. Goedkopere koelhuisboter Gemiddeld i 0,88 per pakje STADSNIEUWS HET DODELIJK ONGEVAL OP KORT RAPENBURG. De Commissaris van Politie roept per sonen op. die gisterochtend getuige wa ren van de dodelijke aanrijding op het Kort Rapenburg. Voor het geven van inlichtingen kan men zich wenden tot de afdeling recherche, Politiebureau. Zonneveldstraat. „Nco-Atlantische" politiek van Rome over tot bortelhandel Bengkoelen en Lampong gaan De militaire commandant van Zuid- Sumatra, luitenant-kolonel Barlian, heeft vandaag medegedeeld, dat het district Bengkoelen van Zuld-Suma- tra tot de bartelhandel is overgegaan, en dat het district Lampong daarmee spoedig zal volgen. Barlian maakte dit bekend tijdens een bezoek aan Padang. de hoofdstad van Midden- Sumatra, waar hij besprekingen voert over economische samenwerking tus sen Zuid- en Midden-Sumatra. De vorige week heeft Barlian deelge nomen aan de conferentie voor het na tionaal overleg in Djakarta, die in de slotzitting een resolutie heeft aangeno men. waarin werd vastgesteld dat de barterhandel door de verschillende bui tengewesten niet ten bate komt van het land als geheel en derhalve behoort te worden gereglementeerd. Chr. Schoei te Nieuwveen gesloten wegens A-griep In verband met het grote aantal zieke leerlingen - de klassen waren voor meer dan de helft absent is de Chr. Nat. School te Nieuwveen geslo ten. Ook de Chr. Nat. Kleuterschool is in verband met het aantal zieken gesloten. Miljoen kilo augurken verwerkt Hedenmorgen is het werk in de Ter Aarse inleggerij van de fa. L. P. Uytte- waal even onderbroken opdat het gehele personeel met een aantal genodigden getuige kon zijn van de verwerking van het miljoenste kilogram augurken tot een zoetzuur prod uk t in een flacon. Hiermee hebben de gebroeders Uijtte- waal wel een bijzondere mijlpaal be reikt, Dat dit recordaantal dit jaar be reikt kon worden was mogelijk eerstens door de uitstekende oogst en vervolgens door de vrij normale prijzen die op de veilingen betaald moest/en worden. Ter gelegenheid van dit gebeuren is het uit 55 man bestaande personeel op royale wijze getracteerd Om dit miljoen kilogram augurken tot zoet-zuur te verwerken is het meer dere malen gebeurd, dat een hoeveelheid van 4000 kilo in tien-literblikken en 35.000 kilo in literflessen per dag ver werkt moest worden. De aanvoer ge- sohiedde meestal des nachts vanuit Venlo. terwijl ook op de Ter Aarse vei ling grote hoeveelheden aangekocht zijn. oor 30 worden deze zoet-zuur augurken geëxporteerd naar Engeland, België en Luxemburg. (Van onze Romeinse correspondent) Een reis van de president der Italiaanse Republiek, Giovanni Gronchl en van de minister van Buitenlandse Zaken, Pella, naar de Perzische hoofdstad Teheran heeft wel wat opschudding verwekt. En daar is ook wel reden voor. Zowel in Italië zelf. als in het buitenland, vooral in Amerika, wordt kritiek geoefend op de buiten landse politiek van het land zoals die zich in de laatste tjjd heeft ontwikkeld, De liberalen, en in mindere mate ook de republikeinen, de sociaal-democraten en een deel der christen-democraten, spreken over het „neo-atlantisme" van Pella en zien daarin een gevaar voor de bestendiging van de politiek, zoals die door graaf Sforza en De Gasperi werd uitgestippeld. De liberalen gaan daarbij zelfs zo ver, dat zij de persoon van Gronchi aanvallen en hem verwyten, dat hjj ais hoofd van de staat zich in politieke vraagstukken mengt, die tot het domein van regering en parlement behoren. I pelyke betrekkingen bestaan. Zo kon in 1 het brein van Enrico Mattei, de voor zitter van de ENI (petroleummaat- schappij) de gedachte rijzen om de be hoefte aan petroleum voor de Italiaan se raffinaderijen op meer directe wijze op te lossen. En toen begonnen de be sprekingen met Teheran, besprekingen, die de goedkeuring wegdroegen van de Italiaanse regering en vooral van pre sident Gronchi. Al eerder een conflict Italië heeft belangrijke concessie ge kregen en zal op drie punten in Perzië boringen gaan verrichten. Het heeft daarbij geen rekening gehouden met de algemeen door de Westerse landen ge volgde regel, dat de „royalty" voor lan den als Irak, Perzië, Saoedi-Arabië enz. vijftig procent bedraagt. Italië stelt aan de Perzen 75 pet. van de winst in uit zicht en is zelf tevreden met 25 pet.! Natuurlijk heeft dat geweldige opschud ding gewekt in de petroleumwereld, voor al in Amerika. Enrico Matei heeft al in 1947 een ernstig conflict gehad met de Standard Oil en haar dochtermaat schappijen. Het ging toen over conces sies in Italië zelf. Mattei is daarbij de Amerikanen te slim af geweest en de ENI, toen nog een onbeduidende en vrij avontuurlijke onderneming, is nu, dank zij de grote hoeveelheden aardgas in de Povlakte, die de gehele Italiaanse in dustrie een ander aanzien heeft gegeven. UIT DAKGOOT GEVALLEN FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Van Aken—Neefjes, dr.,Rot terdam; Van Reyen—Van Eykeren, dr.. Achthuizen; Dirkzwager—Meurs, zn., Schiedam; Van Monsjou—De Wagema- ker, zn.. Haarlem; De Laat de Kanter— Schorer, dr.. Den Helder; Pont—Koek, zn.. Breda: Muris—Moens, dr., Nijme gen; Krijt—Van der Horst, dr.. Koog aan de Zaan; Caron—Grendel, dr., Se- marang. Getrouwd: D. Schulman en A. Giltay, Laren; M. C. de Jong en A. C. Heinst- man, Haarlem. Overleden: J. H. Dwars, m., 40 jr.. Den Haag; R. Hoogland—Jensma. vr. 61 jr., Leeuwarden; J. Ch. Korthals—Hakker, vr. 58 jr., Naarden; H. van Nus, m. 76 jr.. Rotterdam; D van der Zalm, m. 77 jr.. Den Haag; G. A van Nleuwenhuy- zen, m. 55 jr.. Breda; A. O van Kerk wijk. m. 84 jr Doorn; J. C van Notten, m. 35 jr., Montreux; J. P. Ph. Mulder, m. 66 jr., Overveen; G. H. van Emmerik, m. 82 jr.. Zeist; A. van Egmond, m., La ren; N. Lijfering—Folpmers, vr. 77 jr., Bedum; N. E. Detmers—Burchartz, vr. 23 jr., Schoonebeek. In de vanochtend gehouden bestuurs vergadering van het Produktschap Zuivel heeft de voorzitter medegedeeld dat op het ogenblik ongeveer 18.000 ton koelhuisboter voor rekening van het In- en Verkoopbureau voor Zuivel Gistermiddag is de 41-jarige loodgie- I.V.Z. ligt opgeslagen. Deze voorraad is terspatroon J. Jansen uit Utrecht tijdens groter dan in het voorjaar werd ver- werkzaamheden aan een 5 meter hoge wacht. Door gunstig weer is meer dakgoot in de Hoogstraat gevallen en melk geproduceerd dan men kon voor- °P een betonnen vloer terechtgekomen, zien, en is ook meer boter uit deze Hij brak beide benen. Bij het werk hield melk vervaardigd, evenals in het bui- de man zich vast aan de sierlijst van tenland, waardoor de uitvoer beneden een dakkapel. De sierlijst bleek ver- de verwachting is gebleven. molmd en brak af. Deze voorraad van 18.000 ton is aan leiding geworden om de afzet tegen ge reduceerde prijzen in het binnenland mogelijk te maken. Per 1 oktober zal de Nederlandse boterhandel bij het I.V.Z. boter kunnen kopen voor f. 3.05 per kg. De winkelprijs wordt dan geschat tussen de 87 en 90 cent per pakje, dus gemid deld f. 0.88 per pakje. Teneinde de uit voer te stimuleren is aan de exporteurs van boter de mogelijkheid opengesteld biedingen te doen bij een minimum van f. 3.25 per kilogram. Reeds is op deze manier 600 ton boter afgezet. In Washington wordt Italië onderschat Wat dit laatste punt betreft, is het nodig te weten, dat de Italiaanse Grond wet de bevoegdheden van het staats hoofd niet in bijzonderheden omschrijft. De wetgever heeft kennelijk gedacht aan een republiek in de Franse zin en zo heeft ook president Einaudi zijn taak steeds opgevat. Maar Gronchi heeft nu eenmaal een andere mentaliteit. Hij neemt bij verschillende gelegenheden het woord, laat zich zelfs interviewen en zegt zijn mening over de dingen. Zolang zij zelf regeringspartij waren, hebben de liberalen daar nooit iets op aan te mer ken gehad. Thans, in hun afkeer van de regering-Zoli, vallen zij niet alleen de ministers aan, maar ook het staatshoofd. In ieder geval is er te Teheran niets ernstigs gebeurd: het slot-communiqué van de besprekingen zegt nog eens over duidelijk nadat dit reeds tweemaal tijdens het verblijf der Italiaanse gasten in de Perzische hoofdstad was ver klaard dat de beide landen trouw blijven aan de bondgenootschappen, die zij hebben afgesloten. Italië dus aan het Atlantisch Pact en aan de verdragen met de Westeuropese landen, Iran aan het verdrag van Bagdad. Er zal poli tieke en economische samenwerking tus sen de twee bestaan voor zover dit mo- gelijk is binnen het kader dier bestaande j èën bfoeiende maatschappij, verdragen. In een persconferentie heeft minister Pella dit alles nog eens zeer uitdrukkelijk herhaald. Maar als men ons vraagt of die persconferentie geheel bevredigend was, dan moeten wjj dit ontkennen. Pella heeft op uiterst voor zichtige wijze alle brandende vraagstuk ken omzeild. Het NATO-verdrag heeft ongetwijfeld een harde klap gekregen toen Amerika inzake de kwestie van het Minister Pella is van mening, dat dit petroleumgeschil geen politieke gevol gen zal hebben. „Washington zal er ongetwijfeld meer waarde aan hechten, dat Italië en Iran tot groter welvaart geraken en daardoor steviger staan tegen communistische verleidingen en gevaren dan dat de petroleum-trusts hun monopolie onaangetast kunnen be- „Goed-zo-actie" bracht 2.300.000 gulden op (Speciale berichtgeving) Per 1 oktober zal de „Goed-zo actie" van de NCRV voor het gehandicapte kind definitief worden afgesloten. Het eindbedrag zal liggen rond de 2.300.000 bulden. Dure auto gestolen EN DERTIG AVONDJAPONNEN (Speciale berichtgeving) De directeur van een confectie-indus- trie te Haarlem woonachtig te Aerden- hout, deed heden bij de Utrechtse po litie aangifte, dat zijn auto. een Che vrolet .ter waarde van f 11.000.—. die hij op de Rijnkade te Utrecht had gepar keerd. was gestolen. In de auto bevon den zich 30 avondjaponnen ter waarde van (inkoopsprijs) f1800,— Verbond Veilig Verkeer JAARVERGADERING TE UTRECHT. In Utrecht wordt vandaag de alge mene vergadering gehouden van het Verbond voor Veilig Verkeer. De voor zitter van het verbond, jhr. Th. Röell. herinnerde eraan, dat het Verbond op 17 februari j.l. 25 jaar heeft bestaan. Dankbaar moeten we zijn en bewon dering hebben voor degenen, die 25 jaar geleden met zeer vooruitziende blik het initiatief namen tot de oprichting van het Verbond, aldus spr Niet hebben z\j kunnen voorzien, hoezeer de onveiligheid op de weg zou uitgroeien tot het vre selijke probleem van thans, waarvan de oplossing voor onze generatie schier onmogelijk lykt. Bezorgd is spr. over de bestedingsbe perking die. volgens hem. een halt dreigt toe te roepen aan vele werken, die niet in de laatste plaats In het belang van de verkeersveiligheid ontworpen of reeds in uitvoering zijn. De groei van het Verbond voor Vei lig Verkeer staat in rechtstreeks ver band met de fatale ontwikkeling van de verkeersonveiligheid, aldus jhr. Röell, die er voorts op wees. dat in het eerste kwartaal van dit jaar 29.284 verkeersongevallen voorkwamen. Van de slachtoffers overleden er 344 en werden 4784 ernstig en 3004 licht ge wond. De heer Röell deelde voorts mede. dat de verspreiding van de schriftelijke ver- keerscurSussen van het Verbond in steeds grotere aantallen geschiedt. Een van de voornaamste doelstellin gen van het Verbond zal zijn de stich ting van een nationaal veilig verkeer- centrum. VARIA Bij een dame in Londen weigerde on langs de telefoon. De beil ging niet meer over als er werd opgebeld. Het viel de bewuste dame edhtoer op. dat haar hond, die altijd een rustig, om niet te zeggen saai dier was geweest, plotseling op de meest ongelegen momenten begon te blaffen. De me vrouw aöh'tte haar hond 'hoog, en nam na zo'n blafsolo de telefoon eens op. Zy merkte poen, dat de ihond als telefoonibel fungeerde, want wanneer het dier blafte, werd er net opgebeld. Een ideale oplossing was het natuurlijk niet. Telefoonbellen zijn wel ondingen, maar een blaf fende hond is nog erger. De technici van de Engelse PTT vonden het echter te gek om los te loipen. In geen enlkel boek stond, dat een hond de plaats van een tele foonibel kon innemen. Zij gingen dus eens op onderzoek uit en kwamen tot de ontdekking, dat kortsluiting ontstaan was op de plaats waar de ihond altyd lag. Werd er nu opge beld, dan kreeg de hond een schok en begon het dier te blaffen. Dit 'honden.even is voor hem nu weer achter de rug. De kortsluiting is op geheven, d>e telefoonschel werkt weer en de hond ligt de hele dag weer saai te slopen. Suezkanaal een geheel andere houding innam dan Frankrijk en Engeland. Voor een ogenblik leek het of Amerika en de Sovjet-Unie tezamen party gingen kie zen tegen Parijs en Londen. Oude betrekkingen met het Nabije Oosten Italië heeft eeuwenoude betrekkingen met de landen van het Nabije Oosten, is verder ten nauwste verbonden met Amerika, maar evenzeer met Frankrijk. Het gevolg was, dat zowel de Italiaanse regering als de pers (de uiterst-linkse en uiterst-rechtse bladen natuurlijk bui ten beschouwing gelaten) er zich van onthielden in dat geschil partij te ble zen. Veeleer was er een zekere neiging merkbaar om bemiddelend op te treden. Maar natuurlijk kan een land, dat zich in de positie bevindt van Italië, onmo gelijk zijn goede diensten aan anderen opdringen. Het kan ten hoogste zeer onofficieel laten doorschemeren, dat het, mits beide betrokken partijen dit wensen, bereid is ze aan te bieden Niemand heeft Italië bemiddeling ge vraagd en de tussen Amerika en de beide Westeuropese mogendheden ge rezen moeilijkheden zijn bijgelegd. Maar de kwestie van het Nabije Oosten blijft. En tevens heeft Italië, en niet Italië alleen, uit het gebeurde de gevolgtrek king kunnen maken, dat het NAVO- verband verre van hecht is. Voor Italië is de oostelijke helft van de Middelland se Zee en geheel het Nabije Oosten een gebied, waarmede oude en vriendschap- Fet Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken Ondanks Vlaams protest komt Nederlands op tweede plaatsmaar vóór andere talen zo zei hy. Dit klinkt meer optimistisch dan over tuigend. In ieder geval is de Amerikaan se pers heel weinig te spreken over de nieuwe economisch-politieke ontwikke lingen in Italië, en Washington zwijgt tot nu toe. maar op een wijze, die men moeilijk ten gunste van Italië kan uit leggen. Ook in Engeland gaan er stem men op tegen het Italiaanse initiatief. Zouden de bestaande maatschappijen op den duur genoodzaakt worden eveneens de „fifty-fifty '-basis te vervangen door 75 pet. tegen 25 pet., dan zou het leven in geheel Europa en vooral ln Engeland veel duurder worden. Schrijft de Man chester Guardian. Dit blad neemt dus als vanzelfsprekend aan. dat de petro leum maatschappijen in dat geval even grote winsten moeten blijven maken als tot nu toe Waanzinnig hoge prijzen Maar zowel Amerikanen als Engelsen vergeten er op te wijzen, dat het voor een Italiaanse maatschappij gemakke lijker is grootmoedig op te treden. Voor lopig is alles nog in voorbereiding, maar aangenomen dat de ENI in Perzië wer kelijk belangrijke hoeveelheden petro leum vindt en die in Italië laat raffi neren. dan komt het er heel weinig op aan, dat die olie wat duurder wordt. In Italië immers zijn de prijzen van petro leum en benzine waanzinnig hoog. ver reweg de hoogste ter wereld en hoeveel miljoen ton de ENT ook te verwerken krijgt, wij geloven niet. dat wij het ooit beleven zullen, dat die prijzen zullen dalen. In Amerikaanse petroleumkrlngen meent men. dat Italië technisch niet bjj machte zal blijken de gekregen conces sies rendabel te maken. Het lijkt ons echter, dat men daar de kennis en het doorzettingsvermogen der Italiaanse technici onderschat. Als er in de be trokken gebieden petroleum is. dan zul len de Italianen ze wel weten te vinden. Uit politiek oogpunt brengt deze pro- Islamitische politiek van Italië, hoe be grijpelijk ze ook is, nog een andere moei lijkheid mee. Als straks voor de V.N. de kwestie FrankrijkAlgerije in be handeling komt. zal Italië aan een der heide partijen zijn stem moeten geven, aan de Franse bondgenoot of aan de mohammedaanse vriend. Onthouding zou beide ontstemmen. BEURSOVERZICHT Vasfe markt AMSTERDAM, 25 september Zowel ln het avondverkeer van giste ren als in het ochtendverkeer van heden, viel reeds te merken, dat onder invloed van het vaste verloop van Wall- street, de aandelenkoersen in Amster dam een sprong omhoog maakten. De betere stemming zette zich in het offi ciële verkeer voort. Zo beleefden we vanmiddag een vaste markt. Vooral internationale waarden kwamen op een behoorlijk hoger niveau. Kon. Olie no teerde vanmiddag f. 194, hetgeen echter f. 1.beneden vanochtend was. Ook Unilever zette onder de koers van het ochtendverkeer in. maar herstelde weer tot 372%. Philips wist het niveau van vanmor gen (258%) niet meer te benaderen en moest genoegen nemen met 256. Aku bleef staan op 162. KLM liep op tot f. 116.80. Met spanning wordt het ver dere verloop van Wallstreet afgewacht. Ook de Scheepvaart boekte behoorlijke koerswinsten voor de meeste soorten, met name voor KNSM, Nederland, Scheepvaart Unie alsook voor Van Nie- velt en Van Ommeren. De hoek was vrij levendig en kopers behielden de over hand. Indonesisohe fondsen trokken zich niets aan van de berichten over de door de minister van Arbeid voorgestelde loonsverhoging van 20% in de particu liere bedrijven. In de hoeken ter beurze redeneert men aldus, dat al het ongun stige nieuws over Indonesië nu wel ruimschoots in de koersen is verdiscon teerd. Een tussentijdse mededeling van Van Gelder over de verwachte gunstige resultaten in dit jaar werd pas na beurs- sluiting bekend. Staatsfondsen moesten opnieuw een veer laten: de Staffellening kwam zelfs beneden de 80% op 79 tot 79%. WISSELKOERSEN Amsterdam. 25 september Londen 10.63%10.64Vs. New York 3.8234—383. Montreal 3.98%—3.98%. Parijs 90.40— 90.50, Brussel 7.59%7-59%, Frankfurt 90.5490.59, Zürioh 8702%—87.07%, Zurich (Vr fr.) 89.31%89 36%, Stock holm 73.38%—73.43%, Kopenhagen 54.93%—54.98%. Oslo 53.23—53.28, Mi laan 60.62%—€0.67%, Wenen 14.65%— 14 66%. Beurs van Amsterdam Woensdag 25 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned.'47 3% (3) Ned. '51 3% 76% L 80y4 88% Ned. '53 3% 83 Ned '56 3% Ned '48 3% Ned '54 3% Ned '55 I 3% Ned '55 II 3% Ned '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS Indië "37A 3 Grootboek '46 3 833s 78% 78% 78% 8231 78% 87% 88% 87% 57% 85 81% 79H 88y.iL 83A 83A 78% 78% 78% 82% B 78% 88H 87% 57 y4 85% ACTIEVE AANDELEN (Van onze Brusselse correspondent De Nederlandse taal zal op de wereldtentoonstel ling te Brussel op de tweede plaats komen, dat wil zeggen: na het Frans, maar vóór de andere ta len. Deze beslissing van het commissariaat-gene raal zal geen verbazing verwekken, want vrijwel alle leidinggevende func ties zijn in handen van Franssprekenden. Her haalde protesten van Vlaamse organisaties hebben hierin geen noe menswaardige verande ring kunnen brengen. Nog dezer dagen heef: het „Vlaams jeugdcomité voor de Wereldtentoon stelling" een memoran dum aan het commissa riaat-generaal overhan digd, waarin wordt ge protesteerd tegen deze bevoorrechting van de Franssprekenden. Welis waar - zo werd betoogd - zullen talrijke buitenlan ders een bezoek aan de Wereldtentoonstelling brengen, maar 80 procent der bezoekers zal toch Belgen zijn. en aangezien vijf achtste van de be volking van België uit sluitend, of bij voorkeur. Nederlands spreekt, zou 't voor de hand liggen, dat de Nederlandse taal op de eerste plaats kwam en de leidinggevende func ties op het commissa riaat-generaal ongeveer overeenkomstig de taal verhoudingen waren ver deeld. Wat de buitenlan ders betreft zullen er ook wel meer Nederlanders dan Fransen naar Brussel trekken zeker na de laat ste monetaire maatrege len in Frankrijk. En voor de overige buitenlanders ls het hetzelfde of het Frans dan wel het Neder lands bovenaanstaat, ze ker voor de Amerikanen. Zal er voor de aanvang van de tentoonstelling nog verandering in ko men? Er is niets dat daar op wijst. Voor het wel slagen van de tentoon stelling ls het intussen niet tè hopen, dat het tentoonstellingsterrein gevechtsterrein wordt voor de taalstrijd. Intus sen hoort men in Vlaam se jeugdgroepen al. „dat de Vlaamse jeugd ter plaatse de zaak wel in orde zal brengenOp welke wijze wordt er niet bijgezegd, maar waar schijnlijk zullen er potten verf aan te pas komen. Dat is in Vlaanderen al meer gebeurd Clt. Hand en Ind. B. 39 34 3934 Nat. Handelsbank 95 95% Ned Handelmij 152 151% A'dam Rubber 66 66 Deli Mijen (Ver.) eva. 74% 75% 107 108% 37 38 59 59 Vorstenlanden 21 21% AX.U 158 162% v Berkel's Patent (v) 188 189 Calvé Delft cert. 295 305 Kon Pap v Gelder 177 181 Hoogovens cert 274 279 Müller en Co NR. 304 301 Ned Kabelfabr 257 258 Philips 252% 255% 139 139 Unilever 362% 370% Wilton Feyenoord 200 203 Biliton 3de rubr 210% 220 Dordtse Petr gew 888% 901% Kon Petr <f 20 191.70 194.30 idem (50 f 20 190.55 193.15 Holl Amerikalijn 151% 151% Java China Paket 150 139 KLM 115.25 116-35 Kon N Stoomb 131% 134 Kon Paket Mij 131% 134 Stoomvaartmij Ned 158 163 L Nievelt Goudr cert 178% 180% Van Ommeren cert 201% 208% Kon Rott Lloyd 140 142% Ned Scheepv Unie 135% 139% NI FT- ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 88 86% Den Haag 1937 I 3 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 95% Premieleningen A'dam '53 3 95 A'dam '51 2% 90 88 A'dam '56 I 2% 76% 76% A'dam '56 H 2% 85 86 Eindhoven '54 2% 78% Enschede '54 2% 7734 77 Den Haag '52 12% 85 L 85 L idem n 2% 85 L 84L R'dam '52 I 2% 86% 87% idem U 2% 86% Utrecht '52 2% 89 90% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst Bank 198 196 H.B.U eert186% 186% Rott. Bank 160 160 Twentsche Bank 157 156 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 225 L 225 Borneo Sum HMij. 57% 57% Ned G en Sp Fabr 168 168 Kon Ned Grotsm 96 95 Internatio 70 72% Rott Droogdok My 463 455 Tieleman en Dros 8% 8% Ned MU Walv.vrt. 56% 55 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 12 12 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 30% 30% Intern Nickel 79ft 80% Anaconda 51% 52 Bethlehem Steel 43 42% Cities Service 63% 62% General Motors 40 40 Kennecott91% 92 Republic Steel50 50 Shell Oil 78% 77% Union Pacific 26% 26% Un States Steel 60% 61% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Lelden 1947 R'dam 37 I-H3 3% 95% 86B 87% Aandelen VK 24/9 Edelmet Kon AA 55 53 Pref wa idem 65 65 Electroias B 310 Holl Constructie 328 ing out v Bouwnyv 122 B Int Kunststofl ind 39 38% Leldsche Wolspinn exd Sikkens Laxtabr '53 400 390 Ver Touwtabrleken 148 Wernink's Betonm. 74% 74 GL Van Wijk Textiel 82% 81

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5