M. Zonderop 40 jaar journalist AMSTLEVEN levensverzekering HET DRAMA TE NOORDWIJK IS NU MYSTERIEUZER DAN OOIT VANMIDDAG WEER SECTIE Vrouw zaterdagmiddag gezien terwijl bakker brood bezorgde Druk bezochte receptie en veel waardering voor zijn arbeid Overwegwachter vergat bomen aan Zoeterwoudseweg te sluiten Zeer merkwaardige stempels op Belgische Europazegels 96ste jaargang Woensdag 25 september 1957 Tweede blad no. 29249 (Van een onzer redacteuren) zou verhuizen naar een zomerhuisje in de Oranjelaan te Noordwijk. Daar enkele gezinsleden zich grieperig voel den, hadden man en vrouw besloten de verhuizing een week uit te stellen. De stoffeerder, die tevergeefs tot twee maal toe had gebeld, was zaterdag in de nieuwe woning van het echtpaar aan het werk geweest Het moet de heer M. Zonderop, die gisteren het feit herdacht-, dat hij vóór veertig jaar by de N.V. De Leidsche Courant als journalist in dienst trad, wel een grote voldoening geschonken hebben, dat zovelen in de loop der jaren voor zijn persoon en werk belangstelling en ook waardering gekregen hebben. Tijdens een in de middaguren in „Het Gulden Vlies" gehouden receptie heb- beu ruim 200 personen van deze belangstelling doen blijken. Behalve vertegen woordigers uit vrijwel de gehele Leidse sportwereld sinds tientallen jaren verzorgt de heer Zonderop de sportru briek van de L. Crt. kwamen ook zeer velen uit de kring van het Leidse verenigings- en maatschappelijk leven ge lukwensen aanbieden. De heer J. van Egmond. die namens A. Smeets van Zoeterwoude, burgemees- de afdeling Leiden van de Ned. Volley- ba lbond' de rij van sprekers opende, had grote bewondering voor de vitaliteit en activiteit van de Jubilaris en voor diens objectiviteit in de sportverslagen Op een ander facet van de journalistieke werk zaamheden van de jubilaris liet hierna de heer S. W. Hagedoorn, hoofd van de B.B. het licht vallen. Nu reeds vijf jaar, aldus spreker weet U op een gezellige wijze het contact tussen deze organisa tie en de Leidse pers te bewaren. Een contact, dat mede heeft bijgedragen om de B.B. ingang onder de burgerij te doen vinden. Mr. J. J. de Jongh. voorzitter van de afd. Leiden van de K.N.V.B., wees er in zijn woord van gelukwens o.m. op, dat wat voor velen in de sportwereld een hobby is, voor de jubilaris een plicht was. Dank zij zijn prettige manier van werken en zijn opgaan in de sport, groei de deze plicht evenwel weer uit tot een hobby. Mr. De Jongh. die eveneens grote waardering had voor de objectivi teit, waarmede de heer Zonderop zijn journalistieke functie vervult, heeft het steeds in de verslagen van de jubilaris weten te waarderen dat daaruit een goede kennis van de materie sprak. De heer J. C. F. Coers, voorzitter van de Raad van Beheer van de Sportstich ting was de jubilaris er erkentelijk voor dat hij erin is geslaagd om steeds de onder sportmensen levende goede geest naar voren te brengen. Uw medeleven met de Leidse sportwereld, aldus spre ker. is groot en intensief. Zowel de heer Nijman, secretaris van de zeilvereniging „De Kaag" als de heer H. v. d. Velden, sprekende namens de Regenboogzeilers, wezen erop, dat de heer Zonderop in de watersportjourna- listiek heeft uitgeblonken. Van de krachtige steun ook als donor welke de jubilaris nu reeds vele jaren lang aan het Rode Kruiswerk geeft, getuigde prof. dr. P. J. Gaillard in zijn kwaliteit van voorzitter van de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis. Spreker zag een prachtige drie eenheid in Rode Kr-uis-Zonderop-Pers, die elkaar in het Rode Kruiswerk niet kunnen missen. De heer F. van Waveren, voorzitter van de Belangencommissie van ASC, LFC, DOCOS, Lugdunum en Rooden- burg, tekende de jubilaris als één dei- meest geziene gasten op de voetbalter reinen, die zijn verslagen, zo er aan leiding tot kritiek was, steeds in op bouwende zin wist te stellen. Om half vijf kwamen de Leidse colle gae van de jubilaris, hun gelukwensen aanbieden. De voorzitter van de afd. Leiden van de Ned. Journalistenkring was hun woordvoerder. Spreker, die putte uit een 33-jarig contact, dat hij met de jubilaris had, stelde in zijn woord van gelukwens de gulle goedmoedigheid en het rustgevende bezadigde optreden van zijn jubilerende collega op de voor grond. Voorts gewaagde hij van aller grote waardering en vriendschap jegens de jubilaris en van diens blijheid van geest. De heer J. Wondergem, voorzitter van UVS en na hem de heer A. A. C. Dusée, voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. R.-K. Sportbond, weidden ten slotte uit over de grote verdiensten van de heer Zonderop als sportjournalist. Vrijwel alle sprekers betrokken in hun woorden van gelukwens en hulde ook de echtgenote van de jubilaris, die haar man uit de aard van zijn functie zovele j malen „aan anderen moet afstaan". In de loop van de middag nam de sta pel geschenken van de jubilaris kolos sale afmetingen aan, waarvoor de heer Zonderop allen hartelijk dankte. Onder de vele aanwezigen, die deze middag felicitaties kwamen aanbieden, waren o.m de wethouders S. Menken en D. van der Kwaak, die het gemeente bestuur vertegenwoordigen, de heren J. C. J. Lambemont en J. H. van der Kloot, resp. voorzitter en secretaris van de Leidse Middenstandscentrale, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt en mr. J. Drijber, voorzitter en secretaris van de 3 Octo ber Vereeniging, burgemeester H. J. J. ter E. J. M. Kolfschoten van Alkemade, de heer J. W. Henny, directeur van ons Blad. dokter O R Zijerveld. directeur van de G.G. en G.D., de heer R. J. Meijer oud-commissaris van Politie, mr. dr. W. Hugenholtz. voorzitter van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, deken Ha- De afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis biedt gelukwensen aan. V.l.n.r. de jubilaris, de heer E. H. Mo ens, mr. J. C. de Vroom en de voorzitter, prof dr. P. Gaillard. (Foto L./D. Van Vliet) ring en tal van geestelijken, de heer Van Berkel namens het KNJK-bestuur, een deputatie van het hoofdbestuur en de afdeling Leiden van de R.-K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant- geëm ployeerden St. Anthonius, enkele raads leden. de heer Aalders. voorzitter van de R.-K. Werkgeversvereniging, verte genwoordigers van de R.-K. Sportcen- trale, de Dames gvmnastiekver. Nieuw Brunhilde. R.-K. Termisvee*. Unicum, LDWS, De Bataven, R.-K. Damesgym- nastiekver. Victorie, de afdeling Leiden van de N.K.S., WSB, de Leidse Sport stichting en voorts enkele collegae van de jubilaris, die reeds uit Leiden zijn vertrokken, vele vrienden van de fa milie Zonderop en tal van relaties, waarmede de jubilaris in de loop der jaren een hartelijk contact onderhield. De sterfgevallen in Noordwijk zijn thans nog mysterieuzer geworden dan zij aanvankelijk reeds waren. Rees bij sommigen het vermoeden, dat het uit man, vrouw en twee kinderen bestaande kelnersgezin Lek- kerkerker reeds vrijdagnacht om het leven was gekomen - er waren immers aanwijzingen in die richting - thans is gebleken, dat de 27-jarige mevrouw Lekkerkerker, die haar jongste kind, een meisje van vijftien maanden, in een wagentje bij zich had, zaterdagmiddag in de School straat te Noordwijk met een goede vriendin heeft staan praten en vrij wel onmiddellijk daarna in een melkwinkel in dezelfde straat is geweest om er enkele boodschappen te doen. Advertentie Paard achtervolgt kleermaker dwars door etalageruit Antonio Franconi vierde omstreeks 1790 triomfen in Parys met zijn circus Amphi-théatre Franconi. In zijn uitge lezen programma, dat zelfs de verwende Panjzenaars wild-enthousiast maakte, oogstte ondermeer het boze avontuur van de kleermaker Rognolet uitbundig succes. De dwaze, fijntjes gepoederde en ge- pruikte kleermaker doorstaat om te be ginnen duizend en een narigheden van bijtende en trappende paarden, die zich volkomen onhandelbaar tonen. Na hem ettelijke malen te hebben afgeworpen, gaat een van de paarden hem zelf te lijf. Rognolet vlucht dan onder zijn kleer makerstafel, maar het paard werpt deze met de voorpoten om. Dan snelt Rog nolet in paniek zyn winkel binnen (bij de uitgang van de piste) en het paard springt hem dwars door het venster van de etalage na Dit alles tot groot ver maak van de Parijzenaars. Maar dit'was nog niet eens Franconi's grootste sen satie. Daar was bijvoorbeeld het be faamde wonderhert Coco, dat het pres teerde omLeef mee met de circus sensaties van alle eeuwen, zie hoe het Ongeluk of niet? Verschillende personen, die de jonge vrouw zaterdagmiddag hebben gezien, noemen ongeveer dezelfde tyd: om streeks het tijdstip waarop een bakker, die bezig was brood te bezorgen en in de woning aan de Jan van Henegou- wenweg niemand aantrof, de half openstaande gaskraan in de keuken sloot om vervolgens weer zijns weegs te gaan! De Noordwijkse politie is dus op het ogenblik niets dichter gekomen bij een antwoord op de vraag of men al of niet met een ongeluk te doen heeft. Integen deel! Is in deze uiterst geheimzinnige kwestie sprake van een ongeluk, van moord of van zelfmoord? Het politiële onderzoek is nog steeds in volle gang en rekening houdende met de huidige stand van zaken zal het nog wel enige tijd kunnen duren voordat dit wordt afgesloten. Gas geroken Als vaststaand Kan nu worden aange nomen, dat mevr. Lekkerkerker zater dagmiddag is thuisgekomen n&dat de broodbezorger de gaskraan omstreeks vier uur had dicht gedraaid. Hoe het I mogelyk is. dat zij na thuiskomst niets j van gas heeft geroken en zich samen met het jongste kind ter ruste heeft 1 kunnen begeven zonder enig onraad te bespeuren, is een van de vele raadsels, welke de politie tracht op te lossen. De I bakker immers had even tevoren een zeer sterke gaslucht bemerkt. Gebleken is, dat op dezelfde zaterdagmiddag ver scheidene personen aan de deur zijn ge weest. Omstreeks half een wilde n.l. iemand een tijdschrift bij het omgeko men gezin bezorgen. Hij kreeg op lang durig bellen geen gehoor en is toen weggegaan. Om half twee was het een stoffeerder, die geen gehoor kreeg. Om drie uur kwam deze man terug, doch met hetzelfde resultaat. Omstreeks vier uur kwam, zoals bekend, de bakker in de keuken van het zomerhuisje. Een tragische bijzonderheid is, dat het gezin Lekkerkerker juist op zaterdag Verwondingen De politie heeft, naar zij ons thans mededeelde, de vrouw in de nacht van zondag op maandag met lichte verwon dingen aan beide wangen op de grond naast het bed aangetroffen. De anderen lagen allen in bed. Een kennis van het echtpaar, een Noordwijkse pianist, was zondagavond met zijn meisje in de be wuste woning aan de Jan van Hene- gouwenweg geweest. Hij trof het gezin op zolder in dezelfde situatie aan als in de vroege morgenuren van maandag de politie dat deed, doch hij leefde in de veronderstelling, dat man en vrouw na een stevige borrel ter bestrijding van de griep onder de wol waren gekropen. Enkele uren later, na zijn werkzaam- heden in het Lido-theater verricht te hebben, kwam de pianist terug omdat hij de zaak toch niet geheel vertrouwde. Het was toen ongeveer drie uur in de nacht. Kort na dit tweede bezoek heeft hij de politie gewaarschuwd, die daarop de lugubere vondst deed. Merkwaardig in deze zaak is ook, dat de buren van het gezin Lekkerkerker sinds vrijdag avond de kinderen waren volgens deze buren op dat tijdstip zeurderiger dan gewoonlijk niets meer gehoord hebben van enig gerucht. Opmerkelijk circus ontstaat, hoe het groeit en bloeit. Het is een flonkerende ry van heerlyke verhalen over de grootheid, de blijheid en ook de tragiek van het circusleven. Boeiend en afwisselend glijdt de ene historie na de andere aan U voorbij in het fraaie circusalbum „De Bonte Droom van het Circus", verlucht met talloze pentekeningen, prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circus kenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f2.50 kunt U dit boekwerk kopen bij Uw roomboterleve- rancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboter- album". Postbus 47, 's-Gravenhage. U krygt dan het album per omgaande toe gezonden onder rembours. Vermeldt voor al duidelijk Uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt U gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag en laat Uw kinderen meedoen aan de fantastisch leuke Roomboter Kleurwed- stryd, die U kunt vinden in Uw radio- blad van deze - of volgende week. I De procureur-generaal bij het Ge rechtshof te 's-Gravenhage. mr. F. J. G. baron van Voorts tot Voorst heeft van morgen bevestiging van het vonnis van de rechtbank één maand gevange nisstraf gevorderd tegen een 25-ja- nge Leidse overwegwachter, die op de avond van 12 oktober van het vorige jaar de bomen van de spoorwegover gang op de Zoeterwoudseweg te Leiden niet tijdig had gesloten toen een trein naderde Een burger, die zag dat de bomen niet gesloten werden heeft, door midden op de weg te gaan staan en met zijn ar men teizwaaien. een automobiliste tot stoppen kunnen bewegen, waardoor een ernstig ongeluk kon worden voorkomen. Toen men in het overweghuisje ging kijken lag de man dronken op de grond te slapen Hij werd pas wakker toen vele mensen, die waren toegelopen, hem hard toeschreeuwden. De politie heeft de man gearresteerd. Naderhand bleek dat hij acht a negen glaasjes jenever en I zes a zeven glazen bier had gedronken. Hij was gaan drinken, zo vertelde de overwegwachter, omdat zijn meisje de verloving had verbroken. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir dat een gevangenisstraf van één maand wel het minimum aan straf is. gezien het algemeen maatschappelijk belang, welke opgelegd moet worden. Als de burger de naderende auto niet tijdig had kunnen tegenhouden zou er mogelijk een ongeval met vier doden gebeurd zijn. zeide hij. De verdediger, mr. K. Eniks uit Lei den, zeide in zijn pleidooi o.m. dat de op de verdachte toegepaste psychiatri sche behandeling opmerkelijk veel suc ces heeft opgeleverd. Pleiter vroeg een voorwaardelijke straf met als byzon- dere voorwaarde, dat de overwegwachter zijn psychiatrische behandeling zal voortzetten. Het Hof zal over veertien dagen ar rest wijzen. Daar komt dan nog by het zeer op merkelijke feit, dat deze buren (man en vrouw) zaterdagmorgen met zeer zware hoofdpijnen te kampen hebben gehad en dat de vrouw, die haar zieke man wilde helpen, op dat ogenblik flauw gevallen is. Het jonge echt paar. dat geen kinderen had. is naar het open raam gestrompeld en knapte toen weer geheel op. Vanmiddag zal dr. Hulst uit Leiden sectie verrichten op de overleden vrouw en het oudste kind. Zoals bekend, is er dezer dagen reeds sectie verricht op het stoffelijk overschot van de man, terwijl het oudste kind uitwendig is geschouwd. Als doodsoorzaak van dit tweetal werd vastgesteld koolmonoxyde-vergiftiging. Dit koolmonoxyde was van gas afkom stig. Vanmiddag zal er in het politiebureau te Noordwijk een bespreking plaats vinden met twee officieren van Justi tie uit Den Haag, de behandelende geneesheren, zowel van het overleden echtpaar als van de buren, de gemeen te-arts en enkele chemische deskun digen. Voornaamste doel van deze conferen tie is om meer positieve theorieën op te bouwen van wat gebeurd zou kunnen zijn en om ernstig te overwegen of er misdaad in het spel is. De woning van het overleden gezin staat nog steeds onder politiebewaking. Onlangs hebben wij een brief af gebeeld met eerder-dan-eerste.- dag-stempels"Dat betrof een brief die gefrankeerd was met De Ruy- ter-postzegcls. die een dag te vroeg aoor het Katwijkse postkantoor varen uitgegeven. Nog merkwaardiger is het geval aat ons dezer dagen onder ogen kwam. en waarvan wij hierbij een afbeelding geven. Officieel werden op 16 september j.l. in de Westeurcoese landen de nieuwe Europa-zegels uitgegeven, alle met dezelfde afbeelding maar naar gelang van het land met ten dele verschillende teksten. Om on naspeurlijke redenen werden in en kele landen reeds in de loop van de zomer van deze zegels verkocht, zo dat een ,.eerder-dan-eerste-dag- stempel" bij deze zegels geen uit zondering is. Maar deze merkwaardige aange tekende brief, die de heer H Kiemel Titus Brandsmalaan 62 in Leiden, uit Brugge ontving is maar liefst tien jaar te vroeg afgestem peld: 17-9- 47. Een vergissing van het postkantoor te Brugge heeft voor een unieke combinatie van zegels en stempels gezorgd. Want tien jaar geleden was ..Euro pa" waarlijk nog niet zo ver .dat de landen van de oude wereld met ge- lijke postzegels van hun verbonden heid blijk gaven. Was het maar zo geweest! MINDERVALIDEN KUNNEN OP 3 OKTOBER WEER NAAR DE OPTOCHT. Van de zijde van de Algemene Neder landse Invaliden Bond, afdeling Leiden, de organisatie, die de belangen behartigt van de mindervaliden van alle gezindten, ontvingen wij de volgende mededeling: Evenals vorige jaren zullen ook dit jaar de mindervaliden in de gelegenheid worden gesteld de optocht op 3 oktober op een der mooiste punten aan de Bree- straat in de omgeving van de studenten sociëteit. gade te slaan, zonder last te hebben in het gedrang te komen en dat het uitzicht wordt belemmerd. Het publiek wordt verzocht zich in verband hiermede niet op te stellen aan de Noordzijde van de Breestraat vanaf de Meisjes Muloschool Breestraat 80 tot het Belastingkantoor no. 40. Zy, die niet of zeer moeilijk kunnen lopen, kunnen worden afgehaald en weer thuis gebracht, indien zij dit bij AFSCHEIDSCOLLEGE PROF. DR. F. D. K. BOSCH Prof. dr. F. D. K. Bosch. hoogleraar in de archeologie en oudé geschiedenis van Zuid-Oost-Azië aan de Leidse Uni versiteit. die, zoals wij meldden, onlangs 70 jaar werd, zal in verband met het be reiken van deze leeftijd zijn ambt neer leggen en op dinsdag 15 oktober a.s. een afscheidscollege geven in het klein- auditorium van het Academiegebouw. het afhalen der kaarten schriftelijk aan vragen. De kaarten hiervoor kunnen worden afgehaald op vertoon van een bewijs van Invaliditeitsrente. Ongeval lenrente, lidmaatschapkaart van de A.N.I.B. of zuster-organisatie en op een bewijs van een arts, tegen een kleine vergoeding. Verdere inlichtingen worden verstrekt door het secretariaat: v .d. Duynstraat 19, Leiden, tel. 21855. J. Planje veertig jaar bij de S.L.F. Na de ontvangst in het Stadhuis, waarover wij gisteren reeds schreven, wachtte de heer J. Planje in de directie kamer van de Stedelijke Lichtfabrieken een hartelijke huldiging. Ir. F. J. J. Meuwese, die ditmaal de plaats van ir. Y. Ykema innam, had grote waardering voor het vakmanschap en de accuratesse van de jubilaris, die zich ontwikkeld heeft tot een specialist op het gebied van de elektrische appa raten, waarvan hij ook de allereerste exemplaren op de markt zag komen. Namens gemeentebestuur en directie dankte ir. Meuwese de heer Planje voor zyn 40-jarig dienstvervulling en over handigde hem de oorkonde en de bij behorende bekende enveloppe. Ook de overige woordvoerders spraken zich in waarderende toon uit over het werk van de jubilaris en roemden zijn grote plichtsbetrachting. De Personeels vereniging bood een blijvende herinne ring aan. Temidden van zijn echtge note en familieleden was de heer Planje daarna in de kantine het voorwerp van een hartelijke huldiging, waarbij de he ren G. Anokkee. J. Limburg. W. van Oosten en G. J. M. Goslinga het woord voerden, laatstgenoemde namens de or ganisatie, waarvan de heer Planje vele jaren lid is. Hierbij werd de collegiali teit en het bescheiden optreden van de jubilaris gememoreerd. Een en ander ging vergezeld van enkele aardige at tenties. De heer Planje dankte vervolgens allen voor de wijze, waarop zij hem deze dag tot een prettige dag hadden re- maakt. Hij sprak de hoop uit, de nog resterende jaren op dezelfde aangename en kameraadschappelijke wyze te mogen doorbrengen. Rijkspolitie voetbalde Het voetbaltoernooi van de rijkspoli tie. dat gisteren in intergewestelijk ver band op de sportvelden in Katwijk werd gespeeld (in plaats van in de Leidse Hout. afgekeurd), had de volgende re sultaten. Eerste poule: Amsterdam's Herto genbosch 31. AmsterdamGroningen 40. Groningen's Hertogenbosch 0—3. Uitslag: 1. Amsterdam, 2. 's Hertogen bosch. 3. Groningen. Tweede poule: Rijkspolitie te water Arnhem 00. Den HaagPolitie te wa ter 00. ArnhemDen Haag 1—0. Uitslag: 1. Arnhem. 2. Rijkspolitie te water 3 Den Haag. Finale: AmsterdamArnhem 00 (Arnhem winnaar na het nemen van trafschoppen). 's HertogenboschRiiks- politie te water 4—1, Den Haag—Gro ningen 3—2. Einduitslag: 1. Arnhem. 2 Amster dam. 3. 's Hertogenbosch. 4. Rijkspolitie te water, 5. Den Haag, 6. Groningen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3