EISENHOWER ZENDT FEDERALE TROEPEN NAAR LITTLE ROCK WEERBERICHT De soldaten van de staat Arkansas (Nationale Garde) onder bevel van de president geplaatst Belgisch plan in Ver. Naties NOG EEN OVERLEVENDE VAN VERGANE „PAMIR" OPGEPIKT 108 Bestedingsbeperking onvoldoende voor herstel evenwicht in 1957 90ste jaargang WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1957 No. 29249 LEIDSCH Directeur: j J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD f. 7.50 per „Ikre" laat het niet langer bij woorden (Van onze correspondent in Washington) President Eisenhower heeft gisteren de troe pen van de staat Arkansas, de zg. „Nationale Garde", onder federaal gezag geplaatst en, wat nog veel meer indruk in Little Rock heeft ge maakt: gistermiddag arriveerden aldaar vele transportvliegtuigen met parachutisten van de vermaarde 101ste divisie. Onder deze soldaten zijn verscheidene negers. In jeeps trokken deze militairen de stad binnen, waar 250 soldaten posi ties betrokken bij het „Central-lyceum", de mid delbare school, die in het middelpunt van de strijd om de rassenscheiding staat. Thans krijgen de negerkinderen, die zich ingevolge de federale wet als leerlinge op deze school hadden laten inschrij ven, voldoende bescherming en de verwachting was, dat zij vanochtend ongedeerd de school zou den kunnen bereiken. Gisteren hield president Eisenhower een tele visie- en radiotoespraak tot het gehele Ameri kaanse volk, waarin hij duidelijk maakte, dat hij alle macht te baat zal nemen om te verzekeren, dat in geheel Amerika de federale wetten worden nageleefd. Technisch was het mogelijk, dat hij deze rede hield in zijn vakantie-oord te Newport, doch de president heeft de ernst van de situatie onderstreept door te spreken in zijn officiële ambtswoning: het Witte Huis in de hoofdstad Washington. Gezag van Washington stond op het spel „Wy zullen stap voor stap en langs de door de wet voorgeschreven weg voort schrijden", verklaarde James Hagerty, perschef van het Witte Huis gistermiddag op een persconferentie. „Er zijn bepaalde personen, die praten over dingen, waar van zq niet op de hoogte zijn", voegde hij hieraan toe, zinspelend op de verkla ring van de gouverneur van Arkansas, Faubus, dat de president geen federale troepen naar zijn staat kon zenden, indien hij, Faubus, daar niet om gevraagd had. Hagerty haalde vervolgens de wetten aan, waarop Eisenhower zijn besluiten had gegrondvest. „De president heeft hierover ook telefonisch overleg gepleegd met de minister van Justitie, Herbert Brownell", aldus deelde Hagerty nog mede. woorden, die ieder Amerikaans school kind herhaaldelijk heeft uitgesproken bij zijn trouwbetuiging aan de Amerikaanse vlag, besloot Eisenhower zijn ernstige rede. Nixon centra Faubus Ook gisterochtend dreigende menigte bij het lyceum Eisenhower heeft deze krachtige maat regelen genomen, omdat ook gisteroch tend nog een dreigende menigte ob structie voerde nabij de school. De Ame rikaanse president moest wel tot deze actie overgaan, want het gezag van de centrale regering, ja het aanzien van Amerika in de wereld, stond op het spel. Wellicht zal de toestand eerst geleidelijk weer normaal worden. Pas wanneer in Little Rock en elders de federale wet strikt zal worden gehoorzaamd, mag Amerika aanspraak maken op „een on deelbare natie te zijn met vrijheid en gerechtigheid voor allen". Met deze Voorlichting over bewapening De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Larock, heeft gisteren in de Algemene Vergaderin0 de Verenigde Naties voorgesteld alle volken onpartij dig voor te lichten over de enorme ge varen, welke aan de bewapeningswed loop verbonden zijn. Een te enge, ver ouderde opvatting van nationale soe vereiniteit heeft het Londense ontwa- peningsoverleg doen mislukken. De eni ge kans om deze hindernis te overwin nen is voorlichting. Wij moeten alle volken ter wereld met bewijzen in de hand aantonen, dat de bewapenings wedloop zonder toezicht en zonder be perking op zelfmoord moet -itlopen. Daarom stelde hij voor de secretaris generaal op te dragen alle belangrijke gegevens over de gevaren van de mo derne oorlog en de bewapeningswedloo, te verzamelen en in een programma uit te werken om over de. gehele wereld te verspreiden. Na Larock kwam de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd aan het woord, die zei van oordeel te zijn, dat in de komende weken nog wel vooruitgang op het gebied van ontwa pening mogelijk zou zijn en dat Groot- Brittannië deze vooruitgang zal bevor deren. Lloyd gaf voorts toe. dat zijn regering de ontwikkeling in Syrië met grote bezorgdheid volgt. De wapenlevi ranties aan dit land hebben zo'n om vang, dat men zou gaan denken, dat de Russen vooruitgeschoven steunpunten van voorraden voorzien. De Russische politiek in het Midden-Oosten schijnt aldus Lloyd „eenvoudig opportunis tisch" te zijn. Aanvankelijk behoorde de Sovjet-Unie tot de voorvechters van Israël, maar thans werpt zij zich op als vriendin van de Arabische landen. De Algemene Vergadering hee-, voorts een verzoek van India om de kwestie van de vertegenwoordiging van China te bespreken met 43 tegen 29 stemmen, bij negen onthoudingen, verworpen. Plaatselijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk regen. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit oostelijke rich tingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 SEPTEMBER Zon op: 6.34 uur; onder: 18.32 uur. Maan op: 10.08 uur; onder: 19.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.32 en 17.03 uur. Laagwater te 0.33 en 12.49 uur. De gouverneur van Arkansas, Faubus, die zich te Sea Island, in Georgia, be vond in verband met een conferentie van gouverneurs der zuidelijke Amerikaanse staten, keerde gisteren naar Little Rock terug. „Ik ben ervan overtuigd, dat mijn terugkeer een matigende invloed zal hebben", verklaarde hij. Omtrent Eisen howers proclamatie aangaande de moge lijkheid van het zenden van federale troepen naar Little Rock, welke moge lijkheid intussen werkelijkheid is ge worden, verklaarde Faubus: Dit is het begin van een soort koude oorlog". „De beschamende ontwikkelingen te Little Rock zijn voor een groot gedeelte voortgevloeid uit de houding van gou verneur Faubus, die de extremistische elementen heeft aangemoedigd", aldus gaf de Amerikaanse vice-president Ri chard Nixon, gisteren te New York te kennen. Nixon stelde hiertegenover het stand punt, dat de gouverneur van Florida, Leroy Collins, op de bijeenkomst van gouverneurs der zuidelijke Amerikaanse staten had ingenomen. Collins had ver klaard, dat „het zuiden ongelijk heeft, met zich in een rassenstrijd te storten". „Ik geloof, dat het mannen als gou verneur Collins zijn, die uiteindelijk het lot van het zuiden der Verenigde Staten zullen bepalen", aldus vice-president Nixon. Huis van neger-ingenieur in Levittown beschermd Een negerarbeider van de luchthaven van Little Rock, Clarence Saunders, is tot drie maanden gevangenisstraf en 300 dollar boete veroordeeld, omdat hij maandagavond getracht heeft een poli tieman met zijn auto omver te rijden. Vyf negerleerlingen zyn toegelaten op twee scholen in Okmulgee in de Ame rikaanse staat Oklahoma, welke tevoren alleen door blanken werden bezocht. Er deden zich geen incidenten voor. In Morris, en stadje in dezelfde staat, wer den vier negers tot eenzelfde soort school toegelaten. De gouverneur van Okla homa, Raymond Gary, heeft verklaard, dat de rassenintegratie op de scholen in deze staat voor driekwart is voltooid. Het huis van de neger-ingenieur Wil liam Myers, die zich eind augustus J.l. te Pennsylvanië had gevestigd, wordt thans door leden van de staatspolitie bewaakt. Myers was de eerste neger ingezetene van Levittown. Zijn mede stadsbewoners waren hiermede allesbe halve ingenomen, en zy hebben dit Myers en zijn gezin vrouw en twee kinderen zeer duidelijk doen ondervinden. Rui ten werden ingegooid, in een bosje in de tuin werd een bom aangetroffen en bedreigingen waren niet van de lucht. „Men heeft een nauwelijks te geloven zenuwoorlog tegen ons gevoerd," aldus Myers. Nadat hij zijn ondervindingen aan de procureur-generaal van Pennsyl vanië, Thomas McBride, had medege deeld, gaf deze opdracht Myers' woning onder politiebewaking te stellen, Meer influenza-gevallen Leef hygiënisch! Het blijkt, dat in verschillende delen van Nederland geleidelijk aan meer ge vallen van influenza worden waargeno men. zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee. Op sommige plaatsen hebben de art sen het zeer druk voor de tijd van het jaar. Men roept medische hulp vooral in bij het eerste geval in het gezin. Tot dusver zijn er geen verschijnselen, die erop wijzen dat de influenza haar goed aardig karakter verliest. Helaas zijn er in de laatste dagen eni ge sterfgevallen gemeld, doch het aan tal ervan is gering in vergelijking tot de zeer vele zieken en ook ten opzichte van vroegere perioden van griep. Uit de beschikbare gegevens blijkt, dat de griep in Limburg afnemend is. Uit andere provinciën, met name Zuid-Hol land. Gelderland en Overijssel zijn ver schillende berichten binnengekomen over nieuwe griepgevallen. Als algemene raad" wordt aanbevolen de lichaamshygiëne in acht te nemen. Men dient met meer zorg dan gewoon lijk etteringsprocessen, geïnfecteerde wonden, huidzweren. steenpuisten e.d. te verzorgen. r bestaat uit 10 pagina's. Geruchten over 46 geredden aan boord van Amerikaans schip zijn onjuist gebleken De kotter „Absecon" van de Amerikaanse kustwacht heeft gister middag een reddingboot met nog een overlevende van de Duitse vier- master „Pamir" opgepikt. Het is een 20-jarige cadet, die zijn vierde reis op de Duitse bark maakte. Hij zei, dat hij 21 kameraden, die met hem in de reddingboot waren, had overleefd. Zijn lichamelijke toestand is goed. In het bericht van de Amerikaanse kustwacht wordt niet ge zegd, hoe de andere inzittenden van de reddingboot zijn omgekomen. De „Absecon" trof voorts reddingvlotten en wrakstukken aan, op slechts een mijl afstand van de plaats, waar de vijf andere overleven den werden aangetroffen. De kotter was juist op tijd, hij bereikte de schipbreukeling toen de reddingboot dreigde te zinken. In totaal zijn er nu zes opvarenden van de viermaster gered, want de berichten uit Santa Maria (Azoren), dat 46 drenkelingen de vreselijke ramp hadden overleefd, bleken helaas niet op waarheid te berusten. Nutteloze hoop Nog even herleefde de hoop in vele harten, toen plotseling het verheugende bericht doorkwam, dat het Amerikaanse schip „Geiger" had geseind veertig over levenden aan boord te hebben. Er wer den zelfs bijzonderheden bij gegeven, als zouden de geredden in goede welstand verkeren en zouden er 25 uit een red dingboot zijn opgepikt en 15 van een vlot. Deze nieuwe hoop werd echter spoedig de bodem ingeslagen. De Noord- duitse zender Norddeich-radio moest na radiotelegrafisch contact met het Ame rikaanse vrachtschip het bericht tegen spreken. Volgens het kuststation heeft de „Geiger" geseind slechts vijf geredden aan boord te hebben. Het schip wist niets van de redding van 40 andere op varenden. Norddeich-radio had met de „Geiger" contact gezocht op verzoek van de Vereniging van Duitse Scheepseige naren, die aan de berichten over zovele geredden had getwijfeld, omdat men van mening was. dat deze dan reeds eerder opgemerkt hadden moeten zijn. Het Westduitse ministerie van Vervoer deel de daarna nog mede, dat er geen aan wijzingen waren, dat er meer dan zes geredden zijn. Tragisch relaas De vyf overlevenden van de „Pamir", die thans op het Amerikaanse transport schip „Geiger" naar Casablanca varen, hebben hun redders de toedracht van de schipbreuk verteld. De storm, zo zei den zij, had van het begin af een onge hoorde kracht. Het zeilschip bood aan vankelijk goed weerstand aan de reus achtige golven, maar na verscheidene uren veranderde de wind plotseling van richting en verscheurde alle zeilen en brak een der masten. De bark verkeerde weldra in een ontredderde toestand en er bleef niets anders over dan te trach ten het vege lijf te redden. De beman- In de aula van het gemeente museum te Den Haag heeft burge meester mr. H. A. M. T. Kolf schoten gisteren de school voor fotografie en fototechniek geopend. De eerste burger van de Residentie kan de verleiding niet weerstaan om met deskundige hulp ook een plaatje te schieten. Middeleeuwse straf Knechtje op zandplaat in Waddenzee achtergelaten (Speciale berichtgeving) Maandag tegen de avond heeft de schipper van de garnalenvisser Harlin- gen 75 op zijn knechtje een middel eeuwse straf toegepast. Na een ruzie met zyn jongste knecht, de 16-jarige Jelte van der Veer, heeft hij hem op een zandplaat in de Waddenzee onder Ame land overboord gezet en hem daar zon der voedsel en geld achtergelaten. Daar deze zandplaat bij hoogwater onderloopt, bleef de jongen geen an dere keus dan zwemmend en wadend naar Ameland te gaan. Dat is hem met veel moeite gelukt. Hij heeft 's nachts bij een boer in Hollum in het hooi mo gen slapen. De schipper vertelde het geval op zee aan een visser, die hem praaide voor boorzuur. Deze alarmeerde gistermorgen vroeg bij aankomst te Harlingen de ouders van de jongen en de rijkspolitie te water. Deze stelde een onderzoek in en ontdekte daardoor het bovenstaande. De schipper van de Harlingen 75 be vindt zich nog op de Waddenzee. ningsleden sprongen in de zee. De vijf overlevenden maakten deel uit van een groep van vijftien mannen, die bij elkaar trachtten te blijven. Men ontdekte een reddingboot, die ondertse boven lag. Door een gemeenschappelijke krachtsinspan ning slaagde men erin de boot te kan telen. Tien mannen konden in de red dingboot komen, maar vijf werden door een geweldige golf meegesleurd. Toen het Amerikaanse schip „Saxon", dat de schipbreukelingen vond, ons aantrof, al dus de overlevenden, waren vijf van onze kameraden door koude en uitput ting omgekomen. Het zoeken naar verdere overleven den wordt nog voortgezet. Van de Azoren werd nog gemeld, dat de twaalf vliegtuigen, die aan het zoeken deel nemen, gisteren geen overlevenden meer hebben waargenomen. Eert familie in Southampton in Engeland houdt er twee honden op na. Dat is op zichzelf geen bijzon- aerheid. Uniek is echter, dat de ene hondeen foxterrier. als ge- leidehond fungeert voor de andere, een blinde hazewind. Het tweetal op stap door de straten. P.T.T. verwacht in 1958 eeu winst van zeven miljoen De PTT-begroting voor 1958 sluit met een geraamde winst van f. 7.565.000. Bij de raming van de baten is rekening ge houden met enkele dit jaar ingevoerde en voorgenomen tariefsverhogingen, die reeds bekend zijn. De draadomroep werkt nog steeds met verlies. Er zal volgend jaar f. 4.832.000 moeten worden bijge legd. Hoewel de tariefsverhogingen en de bestedingsbeperking enige remming in de vraag naar telefoonaansluitingen zullen veroorzaken wordt na 1958 weer een stijgende vraag verwacht. Op 30 juni j.l. stonden er nog 52.900 aanvragen genoteerd. Hierin zijn ook de wachten de aanvragen tengevolge van lokale ver huizingen opgenomen. jChrissemeuje' wordt jaar: Woensdag 2 oktober hoopt Nederlands oudste ingezetene de wed. Christina KarnebeekBacks, in haar omgeving beter bekend als „Chrissemeuje" haar 108e verjaardag te vieren. Het zal deze in een boerderijtje vlak aan de Duitse grens te Holterhoek (gemeente Eibergen) wonende uitzon derlijk krasse vrouw ook ditmaal on getwijfeld niet aan belangstelling ont breken. Nog nimmer zulk een snel tempo der economische ontwikkeling van ons land Omtrent de ontwikkeling van de Nederlandse betalingsbalans, mede in verband met de bestedingsbeperking, wordt in de memories van toelichting op de begro ting van Economische Zaken o.m. het volgende medegedeeld: Het is op dit moment wel zeker, dat het gecombineerde effect van de beste dingsbeperking op de export en de import niet voldoende zal zijn om nog dit jaar het evenwicht op de lopende rekening van de betalingsbalans te herstellen. Tot dusver heeft de ontwikkeling van de betalingsbalans nog geen wending ten goede te zien gegeven. Vooral in het begin van het jaar nam de voorraad vorming nog in sterke mate toe. Rekening houdende met de baten uit het dienstenverkeer, kan het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans voor de eerste zes maanden van dit jaar op f. 500 a 600 miljoen (transactiebasis) worden geraamd. De vooralsnog ongunstige betalings- balanscijfers wijzen erop. dat hét effect van de bestedingsbeperking zich met een vrij sterke vertraging doet gevoelen, hetgeen uiteraard ook samenhangt met tie spreiding van de betreffende maat regelen in de tijd. Voor 1958 mag van de verdere door werking van de bestedingsbeperking een zekere verbetering van de betalingsba lanssituatie worden verwacht. Het is echter de vraag, of daarmee de doelstel ling van de betalingsbalanspolitiek vol ledig verwezenlijkt kan worden, omdat het structurele tekort in het kapitaal verkeer met het buitenland een over schot op lopende rekening in de orde van grootte van f. 500 miljoen zal ver gen. Terwijl het bovendien nodig zal zijn een zekere compensatie te vinden voor het verlies van goud en deviezen in het verleden. De conjuncturele overspanning komt eveneens tot uiting in een sterke liqui- diteitsverkrapping by het bedrijfsleven zowel als bij de overheidshuishouding en 'n daarmee samenhangende schaar- ste-toestand op de geld- en kapitaal markt. De bestedingsbeperking dient dan ook mede in het licht van deze ver schijnselen te worden beoordeeld. Stijging nationale inkomen De noodzaak van de bestedingsbeper king heeft hier en daar enige twijfel doen rijzen over de werkelijke betekenis van de economische groei der laatste jaren, in welk verband zelfs meer dan eens de term „schijnwelvaart" is ge bruikt. Er valt in het recente verleden geen periode aan te wijzen, waarin de econo mische ontwikkeling van ons land zich in een zo snel tempo heeft voltrokken. Per hoofd van de bevolking was het reële nationale inkomen in 1956 ruim 16 groter dan in 1953, een stijging derhalve met gemiddeld meer dan 5 per jaar, welks percentage behoudens in de na-oorlogse herstelperiode in geen enkel tydvak van deze eeuw - ook niet tijdens de hoogconjunctuur aan het ein de van de jaren twintig - zelfs maar werd benaderd. Het is zeer illustratief het beeld van de economische expansie in ons land te projecteren tegen de achtergrond van de ontwikkeling op dit gebied in onze na buurlanden. n.l. België, West-Duitsland Frankrijk en Engeland. Met allerlei gra duele verschillen blijkt de economische ontwikkeling in deze landen toch in we zen volgens hetzelfde conjunctuurpa troon te zijn verlopen. De reële inko menstijging per hoofd van de bevolking beliep in de periode 1953-1956 in ons land ruim 16 d.i. evenveel als in Frankrijk, meer dan in België (7 en Engeland (9%), doch minder dan in West-Duitsland (25%). DAGBLA VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Sülgel l- Leiden Glro no 57055 kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1