DUITS ZEILSCHIP „PAMIR" MET MAN EN MUIS VERGAAN De Franse premier werd liet met de partijleiders eens over Algerije WEERBERICHT Onder de opvarenden waren 52 jonge zeelieden in opleiding Lege reddingsboten gezien Ernstige ontploffing in (r.E.B.- onderstation te Rotterdam Ronde-tafelconferentie slaagde maar zal liet parlement volgen? Hollandse baggermachine door torpedo in Marseille ontploft GEZIN VAN VIER PERSONEN LEVENLOOS AANGETROFFEN 96ste jaargang MAANDAG 23 SEPTEMBER 1957 No. 29247 LEIDSCH Directeur: v J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week In een zeer zware orkaan bij de Azoren Ook de „Zwarte Zee" speurde tevergeefs Het Duitse zeilschip „"amir" een der laatste „windjammers1', wordt op een reis van Buenos Aires naar Hamburg met 87 man aan boord vermist; 52 van hen zijn jongens, die voor het eerst een grote reis maken. De 3103 ton metende viermaster, geladen met graan en tevens in dienst als opleidingsschip van de Duitse koopvaardij, seinde zaterdag, dat hij 500 mijl van de Azoren in een zware orkaan in nood was komen te verkeren. Het schip maakte toen een slagzij van 45 graden. Alle zeilen waren door de storm weggeslagen. De voormast was gebroken. Twee Amerikaanse schepen, de president Taylor en de Penn Trader, bereikten zaterdagavond de plaats, waar de Pamir zich volgens de laatst opgegeven positie ongeveer moest bevinden. Zij seinden, dat zij lichtsignalen hadden waargenomen. Later vloog een Amerikaans militair vliegtuig, dat van de Azoren was opgestegen, over dit gedeelte van de Oceaan, doch nam niets waar. De Nederlandse sleepboot Zwarte Zee vertrok van de Azoren om te proberen het in nood verke rende schip op te sporen en eventueel op sleeptouw te nemen. studio op om hiertegen te protesteren. Het vergaan van een schip, ook al is het een opleidingsschip, is nog geen na tionale ramp. waarvoor men de televisie uitzendingen moet staken, zo meenden deze lieden 9 Slot op pag. 2 Raadselachtige verdwijningen Gisteravond had men echter nog niets van de Pamir vernomen. De Britse tankboot San Silvestre vond gisteren een lege reddingsboot waarop „Lübeck" stond, de haven waar de Pamir thuis hoort. Het zoeken naar het schip wordt be moeilijkt door de zware storm, die nog in dit deel van de Atlantische Oceaan woedt. Daardoor kon gisteren maar één Amerikaans vliegtuig van. de Azoren op stijgen om aan het zoeken deel te ne men. Dit vliegtuig meende twee red dingboten en een reddingsvlot te hebben waargenomen, maar overlevenden wa ren nergens te zien. De rederij van de Pamir had gister avond nog niet alle hoop opgegeven. De Pamir is een goed schip, dat al heel wat stormen heeft doorstaan, en de kapi tein, de 61-jarige Johann Diebitsch, is een kundig man. zo verklaarde een woordvoerder in Hamburg. Maar deze bemoedigende bekendmaking werd door deskundigen niet gedeeld. Aangenomen werd, dat het schip met man en muis is vergaan. De vermissing van de Pamir, een schip, dat 105 meter lang en 14 meter breed was en een hulpmotor had. brengt de raadselachtige verdwijning van twee andere zeilschepen op de Atlantische Oceaan in herinnering. In 1928 ver- INBRAAK IN HAAGSE WAPENWINKEL. In de nacht van zaterdag op zondag is een inbraak gepleegd in een wapen winkel aan de Zoutmanstraat in Den Haag. De inbreker (s) heeft (hebben vier wedstrijdpistolen, die tezamen meer dan f 1.000.— waard zijn, zes dozijn patronen en een leren patronenbuidel meegeno men. Van de winkeldeur zijn de spon- ninglatten weggenomen, daarna is de ruit verwijderd en vervolgens kon men het perceel binnendringen. Toenemende wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk zwakke tot matige, later toenemende wind in hoofd zaak tussen west en zuid. Over het al gemeen hogere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 september Zon op: 6.31 uur; onder: 18.37 uur. Maan op: 7.25 uur; onder: 18.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.09 en 15.32 uur. Laagwater te 11.24 en 23.47 uur. Prins Bernhard op de elandenjacht in Zweden Prins Bernhard is gisteren naar Zwe den gereisd, waar hij op uitnodiging van de Koning van Zweden deel zal nemen aan een jacht op elanden in de omge ving van Oerebro in Centraal Zweden. De prins is gisteren met een privé- vliegtuig aangekomen op het vliegveld van Stockholm, waar hij werd verwel komd door de Nederlandse gezant in Zweden, de heer J. Visser, en de direc teur van het vliegveld, de heer Bertil Florman. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. dween het Deense opleidingsschip Kö- benhavn met 59 man aan boord in het zuiden van de Atlantische Oceaan. Dit schip, een schip met vijf masten, die 3901 ton mat. was op weg van Buenos Aires naar Australië. In maart 1938 verdween 't Duitse opleidingsschip Ad miral Karpfanger. met 60 man aan boord, op een reis van Australië naar Engeland spoorloos. in het gebouw automatisch open slin geren. De vele meters hoge steekvlam schoot over de trambaan. Juist op dat moment naderde een motorwagen van lijn 12. De bestuurder maakte een noodrem- ming. De conducteur schreeuwde het uit van ontzetting. Indien de bestuur der niet zulk een tegenwoordigheid van geest had gehad en de tram één meter verder was gereden, was de propvolle wagen stellig in brand gevlogen. Uit het onderstation van het G.E.B. strompelden twee als een fakkel bran dende mannen naar buiten. De conduc teur van de tram ijlde naar de over- De Beierse omroep staakte gister- zijde. op de hielen gevolgd door de be- avond in verband met de vermoedelijke i stuurder. ramp de televisie-uitzendingen. Aange Een monteur gedood, een zwaar gewond Een ernstige ontploffing in het onderstation van het G.E.B. aan de Put- selaan in Rotterdam-Zuid met een daarmee gepaard gaande monsterachtig grote steekvlam heeft zaterdagmorgen twee ernstig gewonden veroorzaakt. Het waren de monteurs van het G.E.B., die in het onderstation werkzaamheden verrichtten. De mannen hebben gruwelijke brandwonden opgelopen; een hun ner de 34-jarige B. J. H. de Boom is aan zijn verwondingen overleden. Men hoopt het leven van de 36-jarige D. Lamers te kunnen behouden. Omstreeks tien over 1 lf elf weer klonk een daverend gerommel door een groot gedeelte van Rotterdam-Zuid. Tegelijkertijd spoot uit het ondersta tion aan de Putselaan een enorme oranjekleurige steekvlam met een lengte van ongeveer 30 meter. Juist op dat moment was een vrouw met een kinderwagen het gebouw, waarvan de stalen deuren aan de voorzijde met een zware klap openschoten, gepasseerd. De SlT'M i r deïe was s^e- zien het (amusante) Beierse programma deze avond ook via de andere Duitse televisiezenders werd uitgezonden, viel overal in West-Duitsland het beeld weg. Een aantal luisteraars belde toen de In allerijl trokken de mannen hun uniformjasjes uit waarmee zij de vlam men op de kleding van de van pijn schreeuwende monteurs trachtten te doven. Inmiddels waren er meer hel pers gekomen. Met dekens en zelfs met een bontmantel probeerde men het vuur te verdrijven, terwijl de monteurs zich kermend over de straat wentelden. Iii korte tijd was de G.G. en G.D. ter plaatse. Zeer ernstig gewond, werden de monteurs naar het ziekenhuis gebracht. Na de ontploffing trok een verstik kende rook uit de machineruimte van het onderstation. In een gedeelte was dig geblust. Een groot gedeelte van Rotterdam- Zuid was tot 's middags twee uur van stroom verstoken. De trams stonden stil. alsmede de bedrijven die op stroom wa ren aangewezen. Nader vernemen wij dat waarschijn lijk een zgn. hoogspanningsolieschake- laar is ontploft. Amstelsluis bij Japan aan de grond Het Nederlandse vrachtschip Amstel sluis <8513 ton) van de N.V. Reererij Amsterdam is zaterdagmorgen in de Golf van Tokio aan de grond gelopen. Japanse sleepboten uit Jokohama zijn uitgevaren om hulp te bieden, maar men wist zaterdagmiddag nog niet of het schip ernstig beschadigd was. Het schip maakte zijn eerste reis naar Japan. Het was geladen met sojabonen. (Van onze correspondent te Parijs) De ronde-tafelconferentie, die de Franse premier Bourgès-Maunoury eind vo rige week bijeen had geroepen om het geschil In de boezem van de regering over het toekomstige statuut van Algerije te beslechten, kon zaterdag, na een beraad slaging van ruim dertien uur, tenslotte met de ondertekening van een compromis worden besloten. De negentien vertegenwoordigers van de „nationale partijen" en van de rege ring hebben het aangevochten twaalfde artikel van het raam-wetsontwerp herzien en bepaald, 'at Algerije principieel wèl met een uitvoerend en federatief orgaan begiftigd zal worden, maar tevens een orgaan, waarvan de bevoegdheden en details pas mettertijd zullen worden vastgesteld. Men handhaaft dus het principe, maar verschuift de uitvoering naar later. Op de gebruikelijke wijze is de oplossing der voornaamste moeilijkheden dus naar de toekomst verwezen en onder het devies ,41a ons de zondvloed" heeft de premier zijn ontslagbrief aan het staatshoofd voorlopig dus weer in zijn zak kunnen steken. Wedloop met hindernissen op de korte baan Of Bourgès-Maunoury zijn ontslag brief intussen lang in zijn zak kan laten zitten, staat intussen nog altijd te be zien. Hij heeft ijlings een rectificatie van het betwiste artikel van het statuut naar de kamer-commissie gestuurd, die vandaag met de behandeling van het Algerijnse statuut beginnen moeten. Het compromis, dat de ronde-tafel conferentie zo moeizaam heeft uitge broed. verandert echter weinig aan het feit, dat op het parlementaire plan de tegenstanders van het statuut nog altijd in de meerderheid zijn en het is nog allerminst zeker, dat de partijleiders er in zullen slagen hun kudden mee te krijgen. Bovendien moet om consti tutionele redenen de hele procedure vóór 3 oktober a.s.. wanneer de klok luidt voor de officiële parlementaire rentree, zijn voltooid. De minister-president is dus nu een wedloop op de korte baan met de oppo sitie begonnen. Een wedloop, waarvan de uitslag voor de regering te wisselval liger is, waar de oppositie zeker niet zal aarzelen overvloedig en dankbaar alle mogelijkheden uit te buiten tot het gra ven van valkuilen, opwerpen van obsta kels en het strooien van bananenschil len, die de reglementen der Nationale Vergadering met het oog op zulke om standigheden omvat. Hofrouw wegens overlijden van Koning Haakon De Grootmeester van het Huis van H.M. de Koningin maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H.M. de Koningin wegens het overlijden van Z.M. Koning Haakon VII van Noorwe gen twee weken halve rouw zal aanne men, ingaande 22 september. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben aan Koning Nederlands scliip op rotsen hij Hongkong Het Nederlandse passagiersschip „Tjibantjet" van dc Koninklijke Java- China Paketvaart Liine N.V. is gis teren bij de ingang van de hr.ven van nonkong op de rotsen gelopen. Het 8300 ton metende schip was op «eg van Kobe in Japan naar Djakarta.. Gisteren was het niet mogelijk door de woeste zee. ten gevolge van de tyfoon „Gloria", die boven Hongkong woedde, een reddingboot uit de haven naar het in moeilijkheden verkerende schip te zenden. Vandaag zijn echter met een vaartuig van de zeepolitie de bemanningsleden en 43 Chinese passagiers van de „Tjibantjet" naar de kust gebracht. Een woordvoerder van de zeepolitie deelde mede, dat het schip een slagzij van 35 graden maakt. De kapitein heeft echter ge meld, dat het niet, in onmiddellijk ge vaar verkeert. Het schip kreeg wel wat water in de machinekamer. Nadat H.K.H. Prinses Beatrix zaterdag het R.-K. Koloniehuis had geopend, bood zij de kinderen van iiet tehuis een jong zwart dwerg- geitje aan. dat spoedig met aller in stemming ..Hannibal" werd ge doopt. We zien de Prinses hier na de aan bieding van ..Hannibal" in gesprek met de kinderen van het Tehuis. Koninklijk Paar naar begrafenis Koning Haakon H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden zijn voor nemens de begrafenis van Koning Haakon VII op dinsdag 1 oktober a.s. te Oslo bij te wonen. Vier doden, onder 1 vie twee Nederlanders Een hevige ontploffing heeft zaterdagmiddag Marseille opgeschrikt. Bij ber gingswerkzaamheden in het noordelijk deel van de haven ter hoogte van Kaap Janet had een Nederlandse baggermachine van de Hollandse Aannemingsmaat schappij te Den Haag een torpedo of blindganger naar boven gehaald, die ex plodeerde. Van de Frans-Nederlandse bemanning van negen koppen zijn vier mannen (twee Nederlanders en twee Fransen) gedood. Vijf anderen, allen Neder landers raakten gewond, van wie een ernstig. De namen der Nederlandse doden zijn de 55-jarige kapitein de heer Groenwe gen en het 32-jarige bemanningslid de heer J. Blonk, beiden uit Sliedrecht, die van de Franse zeelieden Espositio en Norvan. De ernstig gewonde is de 42-jarige Nederlandse werktuigkundige Martin van Dam, die in Port de Bouc woont. De gewonden werden naar het „Hopital de la Conception" vervoerd. De ontploffing, die met een hoge, ver blindende steekvlam gepaard ging. was zo hevig dat zij in de gehele stad en tot in wijde omgeving werd gehoord. Enkele in de nabijheid geparkeerde au to's werden door het geweld omverge worpen, verscheidene motorrijders en fietsers van hun voertuig geworpen, vele huizen beschadigd en talrijke per sonen door rondvliegende stukken glas en metaal gewond. Een stuk ijzer van een ton. afkomstig van het vaartuig, kwam tientallen meters verder op de kade terecht. De baggermachine kantelde na de ex- plosiet. Duikers, bijgestaan door brand- Olav V van Noorwegen het vol gende condoleantie telegram gezonden: „Wij betuigen ons warmste medeleven aan U bij het overlijden van Uw geliefde vader en aan het Noorse volk bij het verlies van zijn moedige en beminde Haakon VII". Verschrikkelijk drama te Noordwijk weerboten. en andere hulpdiensten, trachtten de vier ongelukkigen. die zich nog in de gekantelde romp bevonden, te bevrijden. De voor de bergingswerkzaamheden verantwoordelijke ingenieur vertelde de toedracht van het ongeluk. Men had te midden van wrakstukken een cilinder vormig voorwerp opgehaald, dat men aanvankelijk voor een mijn had gehou den, maar thans identificeert als een blindganger of torpedo. De bemanning besefte geen moment het gevaar van het ding, dat schokkend in de bakken van de baggermolen naar boven werd ge transporteerd. Een kraan takelde het zware geval uit de bak en deponeerde het op de brug. Daarna ging de beman ning schaften. Tijdens het rustuur was het helse werktuig plotseling ontploft. Hedenmorgen werd in een zomer huisje aan de Jan van Henegouwen- weg 4 te Noordwijlc een verschrikke lijke ontdekking gedaan. De aldaar inwonende 26-jarige kelner A. A. M. Lekkerkerken, die ook aan boord van schepen zijn werk verrichtte, werd met zijn 27-jarige vrouw en zijn twee kinde ren (vijf jaar en vijftien maanden) levensloos aangetroffen. De doodsoorzaak, welke nog niet kon worden vastgesteld, wijst op ver giftiging. Aanvankelijk vermoedde men dat kolendamp de oorzaak van de dood van het gehele gezin was geweest, maar bij onderzoek is gebleken, dat de kachel dit seizoen nog niet heeft ge brand. Aangenomen wordt, dat allen in de nacht van vrijdag op zaterdag het leven hebben verloren. Een pakje met vlees, dat vrijdag of zaterdag is bezorgd, lag nog onuitgepakt in de keuken. Er werden in het huisje geen wapens aangetroffen. Dr. J. P. L. Hulst uit Leiden heeft hedenmorgen een ge rechtelijk geneeskundig onderzoek in gesteld. Hij zal vanmiddag door mid del van sectie trachten de oorzaak op te sporen. Nader is gebleken, dat alle leden van het gezin zich eind vorige week niet goed gevoelden. Alle slachtoffers lagen te bed en men heeft ze daarin aan getroffen. 60 inbraken in café's DADERS ZIJN POLITIE TE VLUG AF (Speciale berichtgeving) In de afgelopen vier maanden is niet minder dan 60 keer ingebroken in café's, cafetaria's en andere zaken op dit gebied te Rotterdam. Daar men de daders, die kennelijk tot hetzelfde complot behoren, nog steeds niet heeft kunnen aanhouden, ligt deze materie de Rotterdamse politie zwaar. In de eerste instantie hebben de in brekers het voorzien op muziekautoma ten. Met behulp van een schroevendraaier openen zij de ruimte, waarin zich het geld bevindt. Maar ook nemen zij siga retten, snoepgoed en eventueel geld uit de cassa mee. Verleden week hebben zij niet alleen het geld uit de muziekauto maten, maar ook de grammofoonplaten gestolen. Wel een bewijs, dat zij denken zich steeds meer te kunnen veroorloven. De inbrekers r-.oeten bijzonder lenige lieden zijn, want in bijna alle gevallen zijn zij via een bovenlicht tot het ter rein van hun misdaad doorgedrongen. Men heeft het idee, dat het jongelieden zijn, die zich per bromfiets verplanten.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1