Zendingsechtpaar A. Stringer naar Nieuw Guinea uitgezonden Uitmuntende inzet van toneelseizoen B. eii W. van Oegstgeest willen de uitgaven drastisch beperken VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 Gaan in de Balieinvallei pionieren Het was voor de lidmaten van de Evang. Christen Gemeenschap gister avond een blijde en toch moeilijke avond. Zij moesten n.l. afscheid nemen van zendeling A. Stringer, die a.s. maandag met zyn echtgenote naar de Baliem-vallei in Nieuw-Guinea zal vertrekken, om daar de plaats van zijn zuster in te nemen, die met ver lof naar Holland komt. De onderwijzer A. Stringer wordt uit gezonden door de Christ. Miss. Aliance. De voorganger, de heer Th. Dikkes. leidde deze afscheidsdienst, terwijl een zangkoor en declamatie voor de omlijs ting zorgden. De directeur van de Christ.Miss. Ali ance, ds. R. W. Köleman sprak de zen deling en de gemeente toe met de tekst uit 1. Timótheüs 1 18a „Deze opdracht vertrouw ik U toe, mijn kind Timótheüs". Spreker vond deze tekst een geweldig woord voor de a.s. zendeling, temeer daar God hem deze opdracht toevertrouwde. Zo zal ook hij mee helpen om het werk van de zending, wat nu al over 22 zen- dingsvelden verdeeld is, uit te breiden. God vertrouwt ook aan deze zendeling de naam van Christus toe, om die in Nieuw-Guinea uit te brengen. PIONIERSWERK Het zal pionierswerk worden, want de Baliem-vallei is pas in begin 1957 open gelegd voor de zending. Spreker noemde deze vallei nog een grote onbetaalde rekening van de Ne derlandse kerken. De mensen leven daar nog als in het stenen tijdperk en zijn veelal zonder hoop. Dank werd aan God gebracht, die de uitzending mogelijk heeft gemaakt. Ds. R. W. Kölemann wees de zendeling A. Stringer en echtgenote tenslotte nog op de grote trouw van God. die hen nooit verlaten zal. Als wij met Gods werk bezig zijn. moeten we ons prepareren op teleurstellingen, maar God zal ook bij hen zijn en er is tevens een thuisfront in Holland dat voor hen bidden zal. Door gebed en gaven is er geld bijeen gebracht, dat het mogelijk maakt dit jonge zendingsechtpaar uit te zenden. De Christ. Miss. Aliance stuurt in ok tober wéér twee nieuwe zendelingen naar de Wisselmeren, waar de arts LEIDERDORP P.V. „DE RIJNKLIEVERS" De Postduivenvereniging „De Rijn- klievers" hield een wedvlucht vanaf Vilvoorde. Afstand 136 km. In concours 161 jonge en oude duiven. Uitslagen: M. Jongeleen 1; Lolkes de Beer 2, 10; A. Dubbclaar 3. 5: A. Rooda 4. 9; M. Reijerse 6; H. J. Kettenis 7; J. Wassen- burg 8. Het kampioenschap jonge duiven werd behaald door 1. C. van Dam 278.97 p.; 2. A. Dubbelaar 244.39 p 3. H- J. Ket tenis 244.38 p. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Joo&t H., z>n van R. Hl. Han tog en A. J. VrijdagCornells P.. zin van J. A. Ui'tteiTbogiaard en M. van Nek. OndertrouwdA. J. M. Godidljm, 2>5 jaar en E. G. J. van der Zalm, 2'2 jaar; C. L. Klijn. 28 jaar en J. Liubaoh, 26 jaar. G'Otrou'WdJ Paul 1 en D. van Grol. OverledenG. Drogt, 60 Jaar. VOORSCHOTEN VOOR DE KANKERBESTRIJDING De lystencollecte voor de kankerbe strijding heeft opgebracht f-1897.36. Een en ander was verzorgd door de Fede ratie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening. FLOR ALIA-TENTOONSTELLING Vanavond om 8.15 uur zal de loco burgemeester, de heer G. Schrama, de jaarlijkse Floralia-tentoonstelling ope nen. Deze tentoonstelling van door de schoolkinderen opgekweekte plantjes is vanavond, zaterdagochtend van 1012 uur en verder zaterdag van Ihalfdrie tot tien uur geopend in het Gebouw voor Chr. Belangen. R.-K. INSTUIF JONG VOORSCHOTEN De R.-K. Instuif „Jong Voorschoten" heeft voor het komende seizoen 1957 58 haar programma vastgesteld. Het seizoen wordt zaterdag a.s. geopend met een dansavond o.l.v. de heer Evert Caste- lein. Verder staan er op het programma een praatje over de Tour de France, een avond gewijd aan de jazz door Otto Ster man, een lezing over Titus Brandsma. Het vorig seizoen telde de Instuif 175 leden en de verwachting is, dat het aan tal leden dit seizoen zeer zeker zal ver meerderen. WINTERPROGRAMMA HERVORMDE JEUGDRAAD. De culturele commissie van de Her vormde Jeugdraad, waarvan ds. Sarabes voorzitter en de heer C. J. Mol secre taris is, heeft nu voor de vierde maal weer een aantrekkelijk programma voor het komende seizoen samengesteld. Zoals bekend, is het de bedoeling van deze commissie culturele avonden te brengen op een behoorlijk niveau, waarin men ook geconfronteerd wordt met de bijbelse boodschap. Alle avonden worden gehouden in de Hervormde Kerk, met uitzondering van de filmavond, die in het Greenway Theater gegeven wordt. De eerste twee avonden staan in het teken van het zo klemmende rassenvraagstuk. Op 10 okto ber zullen namelijk de gebroeders Die- kerhof negro-spirituals uitvoeren en deze MARKTBERICHTEN LEIDEN. 20 sept. VeemairM. Aange voerd 30 melkkoeden, 400 vett-e koeien, 135 vare koeien, 5 graskailveren, 68 vette kal veren, 20 naiohtere kaai veren, 150 vette 6ehapen. 200 fokschapen., 1972 vette lam meren, 43 varkens, zeugen, 299 schram - men. 598 biggen, 1 paard, 3 veulens. 25 geiten, totaal 3949. Notering: melkkoeien f800lilOO; vette koeien schoon gew. f 2.402.90; rare koei en f 600800; vette kal veren lev. gewicht f 2.002.60; nuchtere kalveren levend gew. f l .401.60; vette schapen f8098; fok schapen f85.00'125,00; vette lammeren f 70.tot 95.00: drachtige zeugen f 250. tot 325.00- schrammen f 60.tot 95. biggen f 38.— tot 48.—; geiten f 12.— tot f 25.—. De handel voor melkkoeien en vare koelen matig, vette koelen lui, vette toalverein en nuchteren kalveren vlug, vette schapen en vette lammeren vUug, fokschapen lui, zeu gen, schrammen en biggen stug. geiten matig. LEIDEN. 20 sept. Kaasmarkt. Aain- voerd 42 partijen Goudse partijen, en 6 Leidse partijen. Not-erin® Goudse extra kwa litelt tot f 2.68. Goudse le kwaliteit f 2.30 —2.36; 2e kwal. f2.25—2.29; Leidse tot f 2.50. Handel lui. Smith reeds enige tijd werkzaam is. Wanneer wij biddend achter hen staan, besloot ds. R. W. Kölemann, en ge meenschap met God hebben, dan zullen deze mensen op het zendingsveld groots werk verrichten. Zuster De Vos sprak namens de Leid se Gebedskring ,,De Eengeborene" en kele woorden ten afscheid, terwijl nog enkele anderen dit voorbeeld volgden. Tenslotte kreeg zendeling A. Stringer het woord en dankte allen voor de goede afscheidsavond, die men hem aangebo den had. Zendeling A. Stringer wist in het zendingswerk dat hij de kracht daarvoor van God moest ontvangen en vroeg de gemeente voor veel gebed en bijstand bij zijn werk in Nieuw-Guinea. Onder de zeer vele aanwezigen die op deze avond afscheid wilde nemen van broeder Stringer en echtgenote, bevon den zich ook enige Amerikaanse zende lingen, die in de loop van de avond nog iets vertelden, (terwijl ds. R. W. Köle mann als uitstekende tolk optrad) over hun werk in West-Frans-Afrika. Enige van hen gaan met het jonge zendings echtpaar mee om gezamenlijk het moei lijke werk aan te vangen. STADSNIEUWS Lezers schrijven OPMERKING VAN OUD-STADGENOOT. Een oud-stadgenoot, die ruün 40 jaar in Leiden heeft gewoond, doch sedert geruime tijd in Amsterdam gevestigd is en van tijd tot tijd zijn geboortestad bezoekt, schrijft ons dat hij bij her haling getroffen wordt door de 'doodse aanblik van de Leidse straten. Zowel de straat- als de etalageverlichting laat z.i. veel te wensen over en blijft verre ten achter bij die in andere steden van gelijke grootte. Ook op het gebied van ontspanning biedt Leiden in de avond uren z.i. minimaal weinig, waardoor vreemdelingen (en ook ingezetenen) ge dwongen worden naar Den Haag te trekken. Wil Leiden meer toeristen naar zich toehalen, dan moet een bezoek ook meer attractief worden gemaakt! SPEELTUINVER. „ONS EILAND". Morgen houdt de bovengenoemde ver eniging haar jaarlijkse tuinfeest, dat, zoals gebruikelijk, vanavond wordt voor afgegaan door een lampionoptocht. Het Tamboer- en Pijperskorps K. en G. zal deze laatste opluisteren. Morgenmiddag van 25 uur is er in de tuin een kinderkennis met tal van attracties georganiseerd, terwijl 'savonds de ouderen er him hart kunnen opha len. JSederl. Comedie brengt Het Ei" De poorten van onze oude Schouwburg hebben zich dan weer geopend voor het winterseizoen en daar van een nieuwe schouwburg voorlopig niets te recht zal komen, zullen we het met onzeoude moeten stellen. En dat zal best gaan! Direct bij het binnentreden van de zaal valt op, dat een prachtig nieuw rood gordijn oftewel „doek" als scheiding tussen het- visionaire leven op het toneel en de realistische wereld der toeschouwers is aangebracht. K. en O. was het, die als opening van de series toneel de Nederlandse Comedie deed uitbrengen de comedie van deceau „Het Ei". Het is een bijzonder ge slaagde opening van het seizoen geworden, want hoewel op zichzelf aande tra gische kant, heeft de auteur het geheel niettemin in blüspel-vorm woten te houden en wel zodanig, dat ogenschijnlijk het komische element overheerst. Dit. blijspel voor het eerst maken we kennis met toneel van deze auteur geeft niet antwoord op de misschien, ge- letop de titel, automatisch gestelde vraag: wat was er eerder, de kip of het ei, neen, eerder zou men dan kunnen spreken van: het ei van Columbus! Mar- ceau laat een Parijzenaar van heel be scheiden kom-af de wereld zien als een ei. mooi gaaf en rond. En daarin leven alle mensen, die het systeem van het leven kennen en kunnen spelen. Emile Ma gis, zo heet deze Parijse „filo soof", leeft buiten die ei. is daarom een soort uitgestotene. Emile komt tot de ontdekking, dat het systeem-kennen berust op leugen en sypocrisie, Tenmin ste zo ziet hij het. En als hij er in slaagt het systeem te leren, moet men zich daarom niet verbazen, dat hij het in deze geest, men kan zelfs wel zeggen duivelse geest, uitleeft. Natuurlijk daarvoor is het Frans speelt de liefde een grote rol in en buiten het ei en wanneer Magis bemerkt, dat zijn vrouw hem ontrouw is. weet hij het klaar te spelen de mededinger de door hem zelf gepleegde moord op zijn vrouw in de schoenen te schuiven en hem te doen veroordelen tot 20 jaar dwangarbeid. Luchtig wordt met dit alles een loopje genomen. Maar toch voelt men onder dit uiterlijke wel degelijk de toets der mo- ook vertalen en toelichten Op 12 novem ber wordt dan om 7 en 9 uur de film „Grazige Weiden" vertoond. In aanslui ting hierop zal zondagavond 15 decem ber in de avonddienst van 7 uur in de Herv. Kerk ds. Schulte Nordholt het rassenprobleem bespreken, mede naar aanleiding van zijn onlangs verschenen boek „Het volk dat in duisternis woont". Op 6 februari zal de voordrachtkun stenares Nel Oos'thout een eigen bewer king brengen van De onsterfelijke dwa zen van Gallico. Tenslotte zal op 27 maart het Paas spel „De dag des Heren" van Martinus Nijhoff worden opgevoerd door een spel- grbep uit Sassenheim/Lisse. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren'Jacques L., zn vam J. W. Bak ker en M. J. Wi'll'eiken®; JeUe G. R., an vam J. R. Bebtlngimeyer en M. L. NiemöMer; Frans J. M., an Jhr J. E. M. van Nis- pen tot Pannerden en C. W. M. Bergen: Theodorus C. A., zn van T. C. Orde en V. J. Nijp; Roeland E., zn van E. A. Walrand en A. Len-trinik; Cornells J. C.. dr van C. J. J. Knljnenburg en J. E. OUJenhoek; Tho mas L.. an van T. Dodkens en A J. B Steliüman Ondertrouwd: N. G. W. M. Koiyt en T. A. van Berkel; N. M. an Zuijlen en C. H. M. Groenewegen: P. A. van Dam en A. C. J. Verbroigge; W. G. Berenschot en A. D. Ou wehand. Getrouwd1; H. M. van der Meer en L. C. Citroen; E. G. H. Wefliman en J. E. Ooster- veer; K. H. E. Graiyemeljer en H. M. Meiss- ner; H. B. Gordijn en F. G. Riem; H. P. ■van Venetien en F. Veloo; F. J. Grave en D. Dom; P. van Nierop en A. J. JajegJe. Overreden; A. W. M. van Mairrewljk, 1 Jaar; Chr. M-atthlJs, 83 jaar; P. TlMemans. 85 Jaar; J. G. W. van Dormolen. 85 Jaar: J. M. Ru'tgers. 1 Jaar; A. Delneij. 77 Jaar. VOOR DE KANKERBESTRIJDING De colleote voor de kankerbestrijding heeft alhier f.279 99 opgebracht. Forum-avond landbouwers Het seizoen werd door de Vereniging van oud-leerlingen van Landbouwon- derwijsinrichtingen. Wassenaar, Voor schoten en Omstreken, gisteren in Huize Den Deyl geopend met een forumavond. In het forum hadden zitting de heren E. J. Bats. directeur Stichting A.C.V., Voorburg. A. van den Hoek. voedselcom- missaris voor Z.-H., Den Haag, ir. J. Steenhuis van het Consulentschap Grond- en Pachtzaken. Wassenaar en ir. C. A. S. Zwetsloot, leraar R.-K.L.W.- school. Voorhout. De voorzitter, de heer S. de Jong, heette speciaal de vier genoemde heren welkom, waarna hij zijn voldoening uit sprak over de opkomst. Hij greep even terug op de jongveekeuring met alle variëteiten, welke daaraan vastzaten en gaf het voornemen te kennen om het het volgend jaar nog uitgebreider of aantrekkelijker over te doen. Voor een verslag van de wedstrijd in het keuren van koeien op de landbouwdag gehou den gaf hij het woord aan de heer Zwetsloot. Deze deelde mee, dat van de 65 deelnemers niet één precies de juiste volgorde had aangegeven, wel wezen 31 de beste koe van het viertal aan. Van de 16. die hun beoordeling motiveerden bleven als de besten over de heren Brak, le prijs, Onderwater, 2e prijs, v. d. Hulst, 3e prijs, Wassenaar, 4e prys. raai en laat Marceau uitkomen, dat hij persoonlijk Magis' theorie over het systeem niet. deelt. Erg gemakkelijk valt hem dit blijkbaar toch niet, waaraan we willen toeschrijven, dat 'het einde van „Het Ei" toch iets trekt, zoals men dat pleegt te noemen. Maar, zoals ge zegd. de humor overheerst op overtui gende wijze, zodat er dikwijls te lachen valt. Jammer, dat in liefdeszaken onze taal, vergeleken bij het Frans, wat grof blijft en te recht op de man of vrouw af. doch dat moet men nu maar op de koop toe nemen. De Nederlandse Comedie heeft dit stuk reeds ruim vijftig maal gespeeld, na het in juni voor het eerst op de planken te hebben gebracht. Fons Rademaker heeft de regie verzorgd op keurige wijze, met behoud van het lichte accent, dat hier zo sterk nodig is en het is een co medie in taferelen de bijzonder ge slaagde decors van Friso Wiegersma (beide hebben blijkbaar enigszins afge stemd op Balzac) bevorderen een uiterst vlotte vertolking. Het leeuwendeel van he succes komt toe aan de uitermate in nemende vertolker van de hoofdrol door Guus Oster. die wete weinig op het to neel zien verschijnen. Het is een glansrol voor deze acteur geworden, die zijn rol zo goed volhoudt, dat hij zelfs aan het einde, als zijn dui velse opzet slaagt en hij feitelijk ietwat onsympathiek zou moeten worden, toch sympathiek blijft. Misschien kan dat anders gespeeld worden, doch, hoe het zij, Guus Oster levert een vertolking, zoals men slechts zelden te genieten krijgt. Feitelijk is de rest. hoe talrijk ook, bijzaak: Oster vult dit stuk alleen, al heeft hij enkele achtergronden nodig. Toch zouden we uit de veelheid der overige executanten nog Cor van Rijn willen noemen als de mededinger in dubbele formatie. En voorts Pierre Myin als Berthoullet en Johan Schmit als de officier van Justitie, welke rol hij overnam van de door griep uitgescha kelde Paul Huf. Zo is deze inzet van het seizoen een bijzonder geslaagde ouverture geworden. De vrijwel geheel gevulde zaal heeft het niet aan waardering doen ontbreken. Guus Oster kreeg terecht een ovatie in ontvangst te nemen. M. Vliegende pater maakte noodlanding (Speciale berichtgeving) Gisteren rond het middaguur is een Pipercub van de N.V. Nationale Luchtvaartschool, de PH-UCM, gevlo gen door de „vliegende" pater Ver- heyen direct na de start van het vlegveld Hilversum gedwongen een noodlanding te maken. Het toestel, dat juist zijn eerste bocht zou maken, kreeg een technische storing. Het toerental van de motor daalde snel en de pater, die binnenkort naar Nieuw- Guinea zal vertrekken, zag zich genood zaakt een noodlanding te maken. Op fantastische wijze zette hij zijn machine op de Zuiderheid te Hilversum aan het einde van de Admiraal de Ruyterlaan aan de grond. Het toestel raakte juist op een heuvel een klein boompje, waar door het direct tot stilstand kwam. Het lichte vliegtuigje werd niet beschadigd en de pater stapte ongedeerd uit het toestel. Onder druk der bestedingsbeperking Alle subsidie-aanvragen worden a fgewezen De heden verschenen memorie van toelichting van de gemeentebegroting voor het jaar 1958 Is een lijvig boekwerk geworden, dat evenwel weinig spectacu lairs bevat, hetgeen helaas door de bestedingsbeperking niet anders was te ver wachten. te kampen heeft hebben al een punt van bespreking uitgemaakt in de Leid se gemeenteraad. 40 van het aantal leerlingen komt uit de naburige ge meenten en Leiden meent dat deze ge meenten financieel moeten bijdragen. Voor Oegstgeest zou de subsidie bedra- fn voor de resterende maanden van '57 1125 en voor 19528 f. 5400. Behalve dat B. en W. van mening zijn dat de over gelegde gegevens onvoldoende zijn, merken zij op dat het op zijn minst ge sproken eigenaardig aandoet, dat pas nu de overheidssubsidie voor Toonkunst zeer belangrijk moet worden verhoogd de gemeente Leiden de randgemeenten in de subsidiëring wil betrekken. Im mers het bestuur komt met het verzoek aan de randgemeenten omdat Leiden bovengenoemde restrictie heeft ge maakt. B. en W. delen mee dat de on gunstige toesand der gemeentelijke fi nanciën zich verzet tegen subsidiëring. REUVENS Zij wijzen er bovendien op dat een andere instelling van „culturele" aard t.w. Reuvens" reeds herhaalde malen een subsidieverzoek heeft ingediend. Hierop gelet zal t.z.t. nog moeten wor den uitgemaakt of wellicht aan subsi diëring van .Reuvens" prioriteit zal moeten worden verleend. De dienst van gemeentewerken zal worden ingekrompen. Het aantal arbei ders is met 9 verminderd t.o.v. de begro^ ting 1957. Een vacature van een tech nisch ambtenaar is pro memorie ge raamd. Voorgesteld wordt de belasting op de honden met 25 te verhogen. Uit deze begroting blijkt overduide lijk dat alle zeilen bijgezet worden om de gemeentelijke huishouding gaande te houden. Kostbare verbeteringen zoals bijv. die van de Rijnsburgerweg. waar voor in 1957 een bedrag van f. 50.000 was uitgetrokken zijn zonder meer uitge steld. Geen verbeteringen aan Wariuonderweg Omdat de gemeenteraad zyn laatste periodieke zittingsjaar tegemoet gaat is er volgens B. en W. een extra reden om een terugblik te werpen over deze pe riode. Een lange lijst geeft een overzicht van de uitgevoerde kapitaalswerken se dert 1 januari 1953. In totaal werd in bijna vijf jaren ge ïnvesteerd een bedrag van circa 6% mil joen gulden. Desondanks blijft er nog veel over. dat niet tot uitvoering kwam w.o. enkele belangrijke en urgente wer ken, zoals de verbreding van de War- monderweg, scholenbouw en de bouw van gymnastieklokalen. Het heeft volgens B. en W. weinig zin om - gelet op de huidige toestand van de kapitaalmarkt - nieuwe kapitaal- werken op de begroting te plaatsen. Er is evenwel nog een tweede reden. De begroting 1957 toont nog steeds een te- kor van f. 120.000 en het zal alsnog no dig zijn dekkingsmiddelen voor 1957 te vinden. Een voorstel dienaangaande is binnenkort te verwachten. BEZUINIGINGEN Kostenstijgingen in 1958 zullen door bezuinigingen moeten worden opgevan gen. B. en W. achten het nodig dat de gemeente voor haar deel in de inflatoire werking van begrotingstekorten zoveel mogelijk tegengaat om zodoende een aandeel te leveren in de bestedingsbe perkingen. Elk steentje dat in de hui dige omstandigheden bijgedragen kan worden om de nationale economie weer op gezonde basis te brengen is van be lang. Daarvoor werken, welke voor ren te en afschrijving de gewone dienst be lasten. eerst gewone dekkingsmiddelen moeten worden gevonden en deze er momenteel niet zijn, heeft het - aldus B. en W. - geen zin voorstellen tot uit voering dier werken te doen. Uit de aangeboden begroting blijkt dat waar maar enigszins mogelijk be zuinigingen zijn doorgevoerd. Vermoedelijk zal er een begrotingste kort zijn van f. 53.000 welk bedrag uit de saldireserve kan worden gedekt. SUBSIDIES B. en W. merken allereerst op dat het een bekend na-oorlogs verschijnsel is. dat tal van instellingen in toenemende mate een beroep doen op overheidssub sidie. B. en W. belijden niet bijzonder ingenomen te kunnen zijn met deze ont wikkeling omdat vaak al te gemakkelijk een beroep gedaan wordt op de over heidskassen. waardoor het particulier initiatief kwijnt. Het wekt verwondering, aldus B. en W„ dat zoveel verzoeken om (verhoging van) subsidie worden ontvangen terwijl men toch weet dat de bestedingen afge remd moeten worden. B. en W. nemen t.a.v. deze nieuwe subsidies een radicaal standpunt in. Ze stellen voor ze alle af te wijzen, alhoewel er enkele zeer be langrijke aanvragen bij zijn. Bijv. die voor de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden ten behoeve van haar Muziekschool. De ernstige finan ciële moeilijkheden waarmee deze school BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wij de f7.50 voor hun abonnement gedurende 4e kwartaal van dit jaar zo mogelijk vóór 1 oktober a.s. aan ons over te maken. Onze MAANDABONNEES die per giro betalen (f2.55) verzoeken wij ter voorkoming van aanbieding van f een kwitantie, het abonnementsgeld V uiterlijk op de eerste van de betref- i fende maand te voldoen. f DIRECTIE J LEIDSCH DAGBLAD WADDINXVEEN INBRAAK BENZINESTATION Gistermorgen ontdekte een bediende van het benzinestation aan de Rijksweg Utrecht - Den Haag - Rotterdam, nabij de brug over de Gouwe te Waddinxveen, da onbevoegden zich toegang tot het kantoor hadden verschaft. Door middel van verbreking van een ruit was men erin geslaagd tot 'het kan toortje door te dringen, waar alle laden overhoop werden gehaald. De inge bouwde safe liet men evenwel onge moeid. De Rijkspolitie van Waddinxveen stelt een onderzoek in naar de daders, waarvan tot dusverre nog iede rspoor ontbreekt. BEGIN VAN BRAND Gistermiddag werd de brandweer ge alarmeerd voor een begin van brand in de wonig van de heer P. Hofman aan het Noordeinde. Tijdens het afbranden van verf was de vlam van de brander door ee nverrot raamkozijn gedrongen. De bewoners slaagden er in het vuur te blussen, waardoor de inmiddels ter plaatse verschenen brandweer geen wa ter behoefde te geven. DIEFSTAL UIT GELDLADE Bij een zuivlhandel aan de Kerkweg werd de laatste tijd regelmatig geld ver mist uit de geldlade, welke in de toon bank is aangebracht. Een 32-jarige huisvrouw uit Waddinxveen kon woens dagmiddag op heterdaad worden be trapt. VARIA Het nut der oceanen In het in Woods Hole (Massachusetts, V.S.) gevestigde Oceanografisch Insti tuut zijn de vorige week vijftien voor aanstaande oceanografen bijeen geko men teneinde kennis te nemen van de vorderingen, die de laatste jaren zijn gemaakt op het gebied van de „exploita tie" der oceanen. De drie belangrijkste problemen, die besproken werden zijn de produktiviteit van de zeeën (voedsel bronnen), de oceanen als afvalreservoir ten dienste van de industrie, daarbij in begrepen de radio-actieve afvalproduk- ten, en de rol die oceanen spelen bij klimatologische veranderingen. Brandweer kan stoplichten elektronisch wijzigen Brandweer- en ziekenauto's zullen binnen niet te lange tijd worden uitge rust met een elektronisch apparaat, waarmee het mogelijk is de stoplichten te bedienen en op die wijze ongelukken te voorkomen. Het apparaat, dat de vorige week in Washington werd gede monstreerd, stelt de bestuurder in staat de verkeerslichten door uitzending van een bepaald sein van de radiozender onder het dashboard te regelen om elk kruispunt op volle snelheid te kunnen passeren, zonder het verkeer te ont wrichten. (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd) BEURSOVERZICHT Van Ommeren zeer flauw; Stadion willig Amsterdam, 20 september. De aanhoudende daling in de vrach- tenmarkt, met als gevolg het opleggen van schepen en geruchten over het an nuleren van bestelde nieuwbouw-schepen zijn geen beste indicaties voor de scheep vaartaandelen. Vandaag werden wederom enige aandelen Van Ommeren afgesto ten en aangezien er bijna geen vraag voor deze aandelen in de markt aan wezig was, leed het fonds wederom een zeer gevoelig verlies van circa 8 punten. Hiermede het totaal verlies van de laatste 14 dagen brengend op 30 punten en van de laatste maand op 40. De overige Scheepvaarten lagen eveneens lager; koersverliezen van 1 tot 2% moesten worden geïncasseerd. Kon. Olies openden f. 199,40, zakten tot f. 198,70 en sloten weer op de openingsprijs, waardoor de aandelen ruim f.2 op gisteren verloren. Aandelen Philips noteerden een be scheiden verlies van 2 punten, Aku's 1 punt lager. K.L.M. was tegen de stroom in een halve gulden beter. Unilevers, die 's morgens op 374% verhandeld werden op de flauwe koers voor de Unilever Ltd in Londen, opendNen vanmiddag op 379, zakten tot 376%, om weer zo ongeveer op de openingsprijs te sluiten. Aldus een verlies van circa 2%. De handel was over de gehele linie zeer gering. De discontoverhoging in Engeland met de daaraan voor Nederland moge lijke consequenties, brachten op de Staatsfondsen nog een lichte druk. Niet tegenstaande de verplicht ruim f200.000 vraag voor de Staffellening, overheerste hier het aanbod, waardoor een verlies van circa 3/8% moest worden genoteerd. De overige papieren waren circa 1/8% lager. Obligaties Olympisch Stadion werden cum-toegangsbewijs voetbalwedstrijd Ne derland-Oostenrijk verhandeld op 350%; ex-toegangsbewijs bracht de prijs voor de obligatie 305% op. De Cultuurwaarden stelden zich voor H.V.A.'s min 2 en voor Amsterdam Rub ber en Ver. Deli min 1%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 19 septemiber Londen 1060%—10.60%, New Yoric 3.82%-3.83y8, Montreal 3.98%—3.98%Parijs 90.25— 90.35, Brussel 7.59%—7.60%, Frankfurt 9086—90.91. Zilrioh 87.19%—«724%, ZÜ- riah Cvr. fr.) 89.36—89.41, Stookholm 73.49—73.54; Kopuenhagen 54.84%— 54.89%; Oslo 53.19%—53 24%Milaan 60.72%—«0.77%; Wenen 14.67—14.68. De voorz. bedankte de heer Zwetsloot en ook de heer v. d. Ende, die de koeien beschikbaar stelde. Hierna werd gelegenheid gegeven voor het stellen van vragen, o.a. over de voor- en nadelen van de Euromarkt. De heer v. d. Hoek merkte op, dat daarvoor een hele avond nodig was, waarop de voorzitter voorstelde, hem voor een avond over dit onderwerp uit te nodigen, hetgeen algemeen bijval vond. Er werden voorts twaalf vragen ge steld. o.a. over het voordeel van geheel uitmelken, over al of niet voordeel van voedering met chocolade brokjes, over bijvoeren in de wei, de monopolieheffing, bemesting met stikstof in het najaar enz., waarop het forum uitvoerig van antwoord diende. Bij navraag over belangstelling voor de cursus gezondheidsleer en veeverlos- kunde bleek, dat deze te gering was. De voorzitter dankte de leden van het forum voor de opkomst. Stichting van de Arbeid wil gesprek met regering De Stichting van de Arbeid deelt mede, dat nu Troonrede en miljoenen nota bekend zijn, het bestuur bijeen is geweest om zich te beraden over de sociaal-economische situatie. Een uitvoerige gedachtcnwisseling heeft plaats gehad tussen de vertegen woordigers der centrale werkgevers- en werknemers organisaties. Na dit eerste gesprek zullen deze organisaties het overleg in eigen kring voortzetten. Over 14 dagen zal het bestuur op nieuw bijeen komen. Het ligt in de bedoeling alvorens tot definitieve I conclusies te geraken een gesprek met de regering te vragen. Militair te Zeist gedood (Speciale berichtgeving) De 20-jarige militair B. de Groot, uit Amserdam, heeft gisteravond het leven verloren doordat demotor, waar hij als duo-passagier op zat, op de Slotlaan in Zeist geraakt werd door een passerende vrachtauto met aanhanger. Hij raakte onder de achterwielen en werd zo zwaar gewond, dat hij in de loop van de avond in het militair hospitaal te Utrecht overleed. De bestuurder van de motor, eveneens een 20-jarige militair, uit Haarlem, was niet in het bezit van een rijbewijs. Het stuur van zijn motor werd geraakt door deaanhanger van een vrachtautocom binatie uit Renkum. Ontgroening Vrije Universiteit door A-griep beëindigd De Senaat van het Studentencorps der Vrije Universiteit te Amsterdam deelt mede, dat hij ertoe is overgegaan in verband met de A-griep de ontgroe- ningstijd van het Studentencorps te be ëindigen. In overleg met de studenten arts aan de Vrije Universiteit is besloten in de komende week de novieten de ge legenheid te geven om op een andere wijze met het corps kennis t« maken. Beurs van Amsterdam Vrijdag 20 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 86% 86% Grootboek obl. 3% 76% Ned.'47 3% (3) 83% 82% Ned. '51 3% 88% L 88 Ned. '53 3% 84 84 Ned. '56 3% 84% 84% Ned. '48 3% 80 79% Ned. '54 3% 80 79% Ned. '55 I 3% 80 79% Ned. '55 II 3%83 83% Ned. '37 3 79% Dollaring '47 3 89 89 Investeringscert. 3 89-ft 89 Ned. 62-64 3 88 87j$ Cert. NWS 57% Indië '37A 385% 85% Grootboek '46 3 81 ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 42 40% Nat. Handelsbank 97 96% Ned. Handelmij153 152 A'dam Rubber 67 66% Deli Mijen (Ver.) eva. 78 77% H.V.A113 111% Java Cult37% 38 Senembah59% Vorstenlanden 23 A.K.U166% 164 v. Berkel's Patent (v) 191% Calvé Delft cert. -. 321 313% Kon. Pap. v. Gelder 178% 179% Hoogovens cert285 L 285 Müller en Co. NF 317 Ned Kabelfabr265 265 Philips 265% 264% Philips pref139% 139% Unilever 380% 380 Wilton Feyenoord 210% 211% Biliton 3de rubr 222 220 Dordtse Petr gew. 947% 941% Kon. Petr. (f. 20.202.10 200.60 Idem (50 f. 20.201.50 199-35 Holl. Amerikalijn 154 153 Java China Paket 142 143% KJL.M 118.60 119 Kon N Stoomb 131% 131% Kon Paket Mij 132% 133 Stoomvaartmij. Ned. 163% 161 Nievelt Goudr. cert. 181% 181% Van Ommeren cert. 218 211% Kon Rott. Lloyd 149% 146 Ned. Scheepv Unie 145 142% NIET- ACTIE YE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 89% 87% Den Haag 1937 1 3 95% Leiden 1947 86B R'dam "37 I-ITI 3% 87% Indnstr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 96% Premieleningen A'dam '53 3 95 A'dam '51 2% 85 84% A'dam '56 I 2% 77 76% A'dam '56 II 2% 87% 87 Eindhoven '54 2% 79% 78% Enschede '54 2% 76% 76% Den Haag '52 I 2% 84% 85 idem U 2% 85% 85 R'dam '52 I 2% 95% 86 B idem n 2% 85% 86 B Utrecht '52 2% 91 90% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 199 198 HJB.U. cert191 191% Rott. Bank 160% 160% Twentsche Bank 158 158% Industriële Ondernemingen Albert Heyn 230% 230 Borneo Sum. HMjj. 60% 57 Ned. G. enSp. Fabr. 170 170% Kon. Ned. Grofsm 100 1 98 L Internatio76 75% Rott. Droogdok Mij. 485 1 480 L Tieleman en Dros 10 9% Ned. Mij. Walv.vrt. 56% 57 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 14 13% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 51H 31A Intern. Nickel 84% 83% Anaconda 54it 53% Bethlehem Steel 44 ft 44% Cities Service 66% 66 Genera] Motors 41ft 41% Kennecott96% 95% Republic Steel52% 52 Ve Shell Oil 83 81A Union Pacific 27% 27% Un. States Steel 64 63 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Edelmet. Kon AA Pref. wa Idem Holl Constructie Ing. bur v Bouwnijv Int. Kunststof! Ind Leldscbe Wolsptnn Sikkens Lakfabr '53 Ver Touwfabrleken Wernlnk's Betonm Van W«k Textiel VK 19/9 55 65 310 328 122 B 39% 39% exd- 406 B 406 155 73% 74% 81%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7