LONG RUN WYBERT Harde klap: Rijksbijdrage voor liet nieuw Diacoiiessenliuis ingetrokken Ds. Hiklering: Lof en dank aan God King Size met koelfilter \u dubbele inspanning gevergd! V en D brengt de nieuwe mode rtaad voor Zending der Dl. ff. Kerk ^ldv^ Hu^g. op jubüeumdag aanwezig lingentijd en vertelde van de gedegen Driemanschap aan liet hoofd van de Westduitse socialisten? 96ste Jaargang Vrijdag 20 september 1957 Tweede blad no. 29245 En tóch moet het er komen Woord, koor en orgelspel in Pieterskerk Als onaangekondigd spreker heeft prof. Bakhuizen van den Brink halver se het concertprogramma ten bate van een nieuw Diaconessenhuis de kan- pl der Pieterskerk beklommen, helaas om een trieste boodschap te doen: na 4f0 bespreking met de regeringsziekenhuiscommissie staat vast dat de in uit- L'oht gestelde Rijksbijdrage als ingetrokken kan worden beschouwd. Dit zullen \t kerken en medewerkers in Leiden en omgeving als een harde klap onder- ian en van ieder wordt voortaan dub bele inspanning gevergd. f spr. zag als eerste muzieknummer na (jiii toespraak op het programma: fenebrae factae Sunt", d.i. „Nu is jet duister geworden", maar onmid- jdlijk daarop de Handel-aria's „How jeautiful" en „Rejoice", waarvan de onlief in vertaling luidt: hoe lieflijk de [öeten dergenen die het goede verkon den, en: „Verheug u zeer gij doch- tren Zions!" KYNOLOGENVER. „RIJNLAND" I OVERWELDIGENDE OPKOMST De voorzitter van de Kynologenver. Rijnland", dr. ir. P. C. Lindenbergh, on gisteravond in zijn openingswoord i de bovenzaal van „Zomerzorg" een ter groot aantal leden welkom heten, ader wie vele nieuwe. De hoofdschotel van deze avond was causerie van de veterinaire adviseur vereniging de heer H. J. Stol over plaats van de hond in het gezin. Uit- Krig vertelde spr. over de afstamming in de hond, zijn aanpassing aan de ins. de voeding en verdere verzorging, '1. Een groot aantal vragen, welke door reker werden beantwoord, getuigde de belangstelling, waarmede zijn toog was gevolgd. Na de pauze ver- mde de secretaris, de heer G. Smits, tge door hem vervaardigde filmpjes, i van de in mei gehouden rally in issenaar en van een bezoek aan een tnnel. terwijl van Mevrouw Oppelaar filmpje werd gedraaid over Dalma- lers. In het onderschrift van de foto, tlke wij gisteren publiceerden van de ppenspelwedstrijd in hei Rijksmuseum a Volkenkunde is tot onze spijt een it geslopen. De hoofdpersoon van het telschap is niet de organisator van toernooi, dr. W. D. van Wengen.doch voorzitter van de jury, de heer Feike •chma, die hier de prijs uitreikte aan 3 groepje kinderen van het Leidse i'ohuis „De Mirt". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Kianna Mairëta HerndrUka, dir vam G. A. Hulst en A. C. Klwls; Pieter, zn vazn. Ruwaard en M. G. Goedibloed; Alexan- iïendTiik, zn vaai A. Bos etn J. H. J. van AaCthoiisiMnie, dtr van G. H. Bliiikanan A. Aaritsen; Jan Mamtijin, zn van J. F. IJé en E. C. L/uytjes; Geurtt Peter. zn v. van Loeuen en M. J. Vogelenzang; sla Theresda Maria, dr van F. A. van Boog en C. A. van d'er Steen. GETROUWD Piiket en A. E. Wagenaar; W. F H. ate en G. M. Favier; P. Bol en J. Lin- toten; H. P. Oldivaer en M. W. E. Neute- O. Dijkstra en C. J. Mooten; C. >^es en G. Beij; A. M. Vertegaal en A. Luijten; J. W. van der Drift en M. C. Helden; W. Verbeek van Maiurdk en A. llfels; J. Ossevoort en A. van Duonen; Plorisson en L. G. Schrijivier; M. P. zyi- ra en E. A. de Koning. OVERLEDEN C. J. Faas, 38 Jaar, man. Moge metterdaad dit de ware volg orde worden: verslagenheid, hoop, blijd schap in vervulling De grote zangavond „met zoveel schoonheid", zoals prof. Bakhuizen v. d. Brink deze kenschetste, werd geopend door dr. H. J. Westerink, die hem stelde in het teken van het werk der barm hartigheid. barmhartigheid die inmid dels te rekenen heeft met een bouwsom van 12 miljoen gulden. Algemene steun is daarom meer geboden dan ooit en het wordt nu wel een gebed zonder eind! Ds. de Ruiter die het pastorale slui tingswoord sprak, wilde al het voortref felijke organisex-en niet allereerst ge plaatst zien onder het licht van het „kunnen" maar in het voorrecht van het „mogen". Hij drong er op aan dat men niet langer zeggen zal: het huis moet er komen, maar alles ten spijt: het huis kómt De september-propaganda-avonden ten bate van een nieuw Diaconessenhuis zijn al traditie en steeds is de Pieters kerk geheel of nagenoeg vol. Dit komt mede daardoor dat die typering „avond met zoveel schoonheid" een verdiende is. Het feit dat het enorme, afwisseling waarborgende apparaat van medewer kenden overwegend steeds hetzelfde is, schijnt niemand te weerhouden. We hoorden de kerkkoren der Herv., Doopsgez., Remonstr. en Geref. kerk verbanden, verder „Irene" en het ..Zus- terkoor Diaconessenhuis". die alleen in samenzang optraden. Voorts zangklassen van enkele Leidse scholèn, het Chr. mannenkoor uit Capelle en het meis jeskoor Cantemus uit Nieuwerkerk, die men wel afzonderlijk kon beluisteren. De Gouwenaar organist-koorleider Arie Pronk had dit alles onder zijn be wind. Voor de samenzang aller koren had hij een Ambx-osiaanse lofzang uit gekozen, geestelijke liederen van Bach en Michaël Haydn, naast Psalmen en Gezangen door hemzelf en de funge rende organist Mees van Huis bewerkt. Als naar gewoonte werd een mild, rustig afgewogen klankbeeld overgedra gen, waarvan de klankkracht weldadig was gedoseerd. Soms voegde zich daar bij niet een warme en zuivere gloed de zingende trompet van Geert Geukes. Geukes gaf ook steun aan de zangklas sen, die voldoening brachten 0.111. in koralen van Luther en Melchior Vulpius. Prijzenswaardig zong het tweestemmige meisjeskoor twee prachtige Purcell's en een door de organist gefigureerd be werkt koraal. Het mannenkoor vertolkte de a cap- pella's „Beati mortui" en „Ecce quo- modo moritur". Deze zijn niet, zoals het px-ogramma beweerde, van de be roemde Georg Handel, maar van Men delssohn en van Jakob Handl. ook Gal lus genaamd en uit de eeuw van Pales- trina en Lassus. Het Capels Mannen koor verheugt zich in allerlei goede kwaliteiten. Zo is de intonatie lang niet kwaad. Op het stuk van versmelting der registerkleuren leek evenwel nog niet alles bereikt. In het motet van Gallus waren zij het best. De uitste kende ruimtewerking door opstelling tegen de steile orgelwand kwam hun te stade. Een zeer gelukkige hand had de man op de orgelbank, zowel in de begelei dingen met eerlijke en sobere registra tie als in de eigen improvisatie over „Morgenglans der eeuwigheid", waardig opgebouwd en fugatisch gestuwd naar een indrukwekkende climax. Nieuw voor ons was de sopraan Riet Stoutenbeek in drie Bach-liederen en de beide reeds besproken Handel-aria's 36 en 16 uit „The Messiah", zoals het hoort in het oorspronkelijk Engels voorgedra gen. Deze sopraan met een helder en reingestemd ox-gaan bleek een vaste stem te ontwikkelen, te beschikken over een op goede grondslagen rustende techniek en over het vermogen om moeiteloos aandoende reproducties te schenken met vlot verwerkte coloratuur. De harmonie „Concordia" tenslotte was wederom op het appèl. Opnieuw viel zij, in het kader van het ernstige en klassiek muzikaal zowel als reliegieus hoogstaande programma, uit de loon. Heeft dit christelijk muziekgezelschap geen enkel liturgisch getint werk in voorraad? Men speelde een waardeloos Andante van een niet thuis te brengen „Baptiste" en „Judex" van Gounod, een arraxigement. Dit orkest speelde overigens heel wat gaver dan verleden jaar. Dat het des ondanks niet bevredigde is gevolg van de plaatsing in het koor van de kathe draal. Men zou akoestisch beter resul taten verkrijgen achter de preekstoel, waar wèl ruimte te vinden is. Nu ging alle rechte verhouding tussen hout en koper verloren. V. Advertentie Bij guur weer H kunt U verkoudheid voorkomen met K Dat is verkwikking: het gezonde samenspel van felle zon en koele sneeuw - van Amerika's zonnige tabakken en Long Run's koelflter. Rook koel....rook Long Run. it Long Run Fresh Flavor Fi!t< Vrouwelijk en elegant (Van een speciale medewerkster) Wat Parijs aan mode ontwierp, wordt dezer dagen in grote verscheidenheid hier ter stede getoond. De nieuwe lijn, geïnspireerd op de mode van de twin tiger jaren, doch nu veel vrouwelijker en eleganter, viert haar triomfen. Wij zagen deze lijn in de collectie ja ponnen en mantels, die door vier man- Ambtenaren ontevreden Inkomen percentagegewijie lager dan 1938'39 (Speciale berichtgeving) De salarispositie van de ambtenaren «t aanleiding tot ontevredenheid, het bijzonder voor de middelbare en lere ambtenaren. Hiermede wordt ie voor een groot deel van het Ne- flandse volk zo belangrijke materie ft dramatisch gesteld, maar het is nvoudig een kwestie van realiteit. Dit imr. G. D. Rehorst, burgemeester van to Helder, in zijn rede waarmee hjj als orzitter gisteren te Utrecht de Bonds- (en 1957 van de Ned. Bond van Ge- «nteambtenaren opende. Het peil van het huidige inkomen ligt tos de heer Rehox-st. percentsgewijze ier dan dat van de jaren 1938 en 1939. 16% verhoging en de vakantietoeslag inweer teniet gedaan door de prijssty- ngen. De ambtenaar mag toch ver- 'chten dat hem zijn toekomstige posi- 1 in het Staatsbestel en een redelijke soldiging zullen worden toebedacht. De minder goede salarissen voor de tneeixteambtenaar zijn oorzaak, dat to een minder geschoold en minder gewijd ambtenarenkorps kweekt, een ;atie die op den duur funest moet ?rken. 25 september a.s. zal in het rijks over- s over de ambtenarensalarissen wor- gesproken, maar ik vrees, zo stelde heer Rehorst het, dat wij onze acties ;5ien met grote kracht zullen moeten öven voortzetten. Motie De vergadering heeft tot slot een mo- aangenomen, waarin wordt uitge- r°ken, dat verbetering van de bezoldi- aj voor het middelbare en lagere per- wel dringend noodzakelijk is. Het be- lur wordt uitgenodigd ten spoedigste overleg te treden met het bestuur van I ambtenarencentrum, teneinde na te 'o, welke stappen kunnen worden ge iten m voor deze groepen op korte i'oijn tot- een bevredigende salaris- 'hetering te komen, die aansluit bij die J de hogere ambtenaren. Voorts I "dt het bestuur uitgenodigd voor het I 3(|e van dit jaar een gezamenlijke 1 zo mogelük ook met andere orga- ®Ües, te voeren door middel van de- 'nstratieve vergaderingen en inscha- ',ng van het parlement en de pers, Hen mocht blijken dat de regering niet toid is de nog steeds bestaande ach- ?»Und n de salariëring, waardoor od in vele gezinnen bestaat, weg te 'toen. Veertig jaar Oegstgeest TT I rw j. TXT TT T/~ ken wij Hem voor hetgeen Hij ons dit C3 is staan in de dienst van God. Het was hierna ds. Slump, die enkele ■*- opleiding, welke de toekomstige zen- dingsarbeiders ontvingen. „Wij loven en danken God voor alle goede gaven In dit teken Ds. H. J. Stelma van Bloemendaal, plaatste de predikant-directeur van het Zendingshuis der Ned. Herv. y°°.rzittefr v£n de j*a?d voor de Zending. \r i tt /-. ii j. -jj j "ad grote bewondering voor de leiding Kerk te Oegstgeest, ds. H. A. G. hindering, gistermiddag de eenvou- Van het zendingshuxs en stond in het diqe, doch zinrijke herdenkinq van het veertigjariq bestaan van het i kort stil bij de geestelijke achtergrond 3 .3 Ivan het werk. Dr. E. Jansen Schoon hoven, die de gelukwensen van de Zen dingshogeschool overbracht, was zeer erkentelijk voor de goede verstand- gebouwencomplex aan de tegenwoordige Zendingshogeschool. Staan in dienst God van Een herdenking, welke juist samenviel met een bijeenkomst van de Raad voor de Zending, zodat zij het officieus ook een kerkelijk aspect aan dit jubileum werd gegeven. Van deze Raad waren mede aanwezig de secretarissen, terwijl ook de rector van de Zendingshogeschool dr. E. Jansen Schoonhoven, deze dag van zijn belangstelling blijk gaf. Eregast Hoewel aan dit jubileum geen officieel karakter was gegeven, had men toch een vorm en sfeer gevonden, waarin een toch houdln°- welke er bestaat tussen deze lüL" 1 school en de Leidse Universiteit. Wan neer het de zendingsopleiding betreft, hebben w«, aldus spreker, nog nimmer tevergeefs een beroep gedaan op de tijdens een Indische rijsttafel. Tafelpre^ sident, ds. Hildering, wees in zijn in- zendingscentrum hun weg in de wereld en daarmede in Gods Koninkrijk gevon den. op Jansen Woorden van lof en dank had hij Vioh miccinnoii-o unArcroclopht Hot" I SCnOOlS VOXUOei aail ue ie voor de leiding van het Huis en allen, die er wei-ken. Dat het gebouw onder de huidige omstandigheden nog ruim- voor het missionaire voorgeslacht, dat onder vaak moeilijke omstandigheden trouw aan zyn roeping is gebleven. stellen eisen, nequins gisterochtend en -middag in de modeflitsen bij V. D. werd gebracht. De modellen waren behalve modieus, alle ook zeer draagbaar. De nieuwe kleuren voor dit seizoen zijn: leigrijs, camparirood, en cyaanblauw, absinth, mosgroen, brand-geel en tui-fbruin. Naast de effen mantels, al of niet met bont afgezet, waren er veel tweed of geruite dessins 'te bewonderen. Voor japonnen is jersey nog steeds favoriet. Er was een beeldig beige gestreept pakje van dit materiaal, waarbij een grote hoed, die op verschillende manieren ge dragen kon worden. De rokken van de japonnen zyn me rendeels strak en vrij kort, vooral in de geklede modellen. Het accent valt vaak op de bijzondere halsuitsnijdingen. Heel mooi was dit verwerkt in een groene tweed japon met een garnering van pa- relmoeren knopen. Voor de slanke fi guren was er een zwarte kanten japon met een ballonvormige rok, die van on der nauw toeliep. Als een voorpx-oefje van de voorjaai-s- mode 1958 wex-d een mantelkostuum ge toond, waarvan het jasje zeer kort was en maar even getailleerd. De modellen van de mantels zijn meestal smal in de schouders en van achter recht vallend. Een uitzondering hierop was een blauwe mantel, gegarneerd met zeehond, naar een model van Dior, waarvan de rug zeer ruim viel. Heel mooi was een zibe- line mantel in een blauwe ruit; de wijde mouw was met een manchet afgezet. Dit sluit heerlijk af met koude dagen. Rode mantels in het zo moderne basket- en kabelsteekweefsel trokken zeer de aan dacht. Een blauwe veloursmantel met een grote afstaande kraag, waarbij een zwarte hoed werd gedragen, was zeer chique. Zeer modern waren de japonnen met bijpassend jasje, soms kort of ook wel 7 8 gedragen. In het sportieve genre werden enkele lange pantalons met bijbehorende pull overs gebracht. Bij de getoonde regen mantels was een nieuwtje: de tricot voor veertig jaar een en ander breed heeft opgezet. Tenslotte schonk spreker was ds. F. Slump, die ook voor veertig I Hulde bracht spreker aan hen, die vóór j aandacht aan de goede sfeer in het Huis, jaar toen als kwekeling aanwezig veertig jaar het initiatief tot de bouw welke het werk en daardoor de zending, hebben durven nemen. Een bouw, welke ten goede komt. tot stand kwam, dank zij enorme finan- ciële offers. Het is God, Die ons heeft Voor alle sprekers had ds. Hildering willen zegenen en daarom loven en dan- I een passend dankwoord. vloeit z.i. voort uit het feit, dat men j kraag en manchetten. Ook de trench was bij de inwijding van het Huis. Uiteraard deelden ook alle „huisgeno ten", o.w. enkele zendingsgezinnen, die met verlof zijn, in de feestvreugde. coat, reeds lang uit het modebeeld ver dwenen, doet thans weer opgeld. De „flitsen" werden besloten met en kele fraaie avondtoiletten. Een turqoise japon met stola, waarvan het ge plooide lijfje zeer apart was verwerkt, had veel succes, evenals een bleu tule, met kant versierde japon in „vogelstaart- lyn" van Dessès. Een snoezige voetvrye Vergadering Verbond Nederlandse werkgevers MINISTER HOFSTRA EN DR. HOLTROP VOEREN HET WOORD Op 17 en 18 oktober a.s. zal de alge mene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse werkgevers in Rotter dam worden gehouden. Op de middag vergadering op 17 oktober zal de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Ver bond, zijn jaarrede uitspreken. Hierna zal de Minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra, een rede houden. Ook zal het woord worden gevoerd door prof. Glas, rector magnificus van de Ned. Econ. Hogeschool te Rotterdam. 's Avonds zal het traditionele jaardi ner worden gehouden. De ochtend van 18 oktober zal zijn gewijd aan fabrieks bezoek. waarna een gemeenschappe lijke lunch de algemene ledenvergade ring zal besluiten. Op deze lunch zal het woord worden gevoerd door dr. M. W. Holtrop. president van de Neder landse Bank. Dr. J. H. Zeeman gezant in Thailand Bij K.B. is dr. J. H. Zeeman, ambte naar van de buitenlandse dienst der 3de klasse, benoemd toi Hr. Ms. bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur bij het Thailandse Hof. Dodelijke val van 11 meter Een 77-jarige man uit Amsterdam, die voor een bejaarde dame in de van Baer- lestraat te Amsterdam dikwijls allerlei karweitjes opknapte, is gisteren, toen hij aan de buitenkant van haar woning bezig was met het lappen van de ramen, van het op de varanda staande trapje over de rand van de varanda heen van 2-hoog. 11 meter, naar beneden geval len. Hij kwam op een binnenplaatsje te recht en was op slag dood. bruidsjapon van tule met kant ontbrak ook ditmaal niet. De modieuze hoeden van melusine of vilt, waren meestal baretvormig; soms laten zij het linkergedeelte van het ge zicht geheel vry.De bijpassende acces soires waren met zorg gekozen. Ollenhauer (leed erg zijn best, maar toch grote teleurstelling in S.P.D.-kringen (Van onze correspondent de gehele verkiezingscam- in West-Duitsland) In Westduitse socialis tische kringen is men nog steeds diep onder de in druk van het resultaat van de vex-kiezingen van zondag. Al wil men dan niet toegeven, dat de SPD een nedexdaag zou hebben geleden, omdat zij een groter percentage van de stemmen heeft behaald dan in 1953 en een derde I gedeelte van de zetels in de Bondsdag heeft gekre gen, toch is het een te leurstelling. dat het ver schil met Adenauers partij niet aanmerkelijk kleiner is, zoals men tevoren had gehoopt. In de socialisti sche partij heerst dan ook Aan de feestelijk met bloemen versierde dis. Van links naar rechts: ds. en mevr. F. Slump, ds en mevr. i ma. voorzitter van de Raad voor de U. A. C. Hildering en ds. H. Stel- j Zending der Ned. Herv. Kerk. (Foto LD./Van VMieft) pagne onophoudelijk onvermoeid aan het werk is geweest. Het partijbe stuur heeft hem daarvoor in een pas uitgekomen communiqué nog bedankt. Hij is dus niet de zonde bok. Toch is er evenwel ?en stroming gaande, die het wenselijk acht. dat Ollenhauer in het vervolg niet meer alleen de voor naamste verantwoorde lijkheid draagt en die daarom graag zou zien. dat hij zich als voorzitter van de partij zou terug trekken. Alleen een party dag kan hem daartoe dwingen. Men kan ver wachten. dat binnenkort een dei-gelijke byzondere enige ontevredenheid. Men partijdag bijeen zal wor- weet, dat Erich Ollen hauer. de voorzitter, zijn beste beentje heeft voor gezet en dat hy gedurende den geroepen. Wy hoor den uit betrouwbare bron. dat men er dan wellicht toe wil overgaan een nieuwe structuur in te voeren. In plaats van een voorzitter zal men dan waarschijnlijk een drie manschap aan het hoofd van de partij stellen. Als leden van dit triumviraat worden Ollenhauer en professor Carlo Scshmid genoemd. De laatste was een van de vice-voorzit- ters van de oude Bonds dag. Er heerst nogal wat verdeeldheid over de keuze van een derde man. Men heeft in dit verband oa. aan Herbert Wehner ge dacht. maar het zou kun nen zijn, dat diens com munistische verleden een ernstig struikelblok zal blijken te zijn. Erich Ol lenhauer zal ook nog aan het hoofd van het alge mene partij-secretariaat komen te staan.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3