Positie van liet pond sterling is minder ernstig dan zij wel lijkt Regering in het geweer tegen specula tie ve onderin ijn i ng „Moskou laadt verschrikkelijke verantwoordelijkheid op zich" Met een enkel woord Agenda VLOOTPLAN VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 Na de discontoverhoging in Engeland (Van onze correspondent in Londen) De scherpe wijziging van het Engelse bankdisconto tot een recordhoogte van 7 procent met de onvermydelyke verhoging van een reeks andere ren te-tarieven als nasleep, Is vooral bedoeld als een dramatische waarschuwing, dat de regering niet van plan is het pond sterling te devalueren. Dit is het hoogste bankdisconto in 36 jaar. Het hoogste disconto in deze eeuw bedroeg 10 en gold vijf dagen in augustus 1914. De regering weigert te zwichten voor de in het buitenland door speculatieve bewegingen op het pond uitgeoefende druk. De verklaring van de Britse minister van Financiën, Peter Thorneycroft, komt op het psychologisch juiste ogenblik, namelijk vlak voor het begin van de bijeenkomst van het Internationale Mone taire Fonds, welke hij te Washington zal bijwonen. Daar zou waarschijnlijk zijn aangedrongen op enige vorm van devaluatie van het pond. De Engelse regering heeft zich thans hiertegen schrap gezet!! Britten hadden een flinke seliok nodig De toestand is in wezen minder ern stig dan zij lijkt, omdat de Britse han delspositie nog gezond genoeg is. Met de export gaat het vrij goed. De sterling- crisis is echter kunstmatig door specu lanten veroorzaakt, die rekenden op de valuatie van het pond, waardoor het be staande moneaire evenwicht verbroken dreigde te worden. Door dit alles konden ernstige goud- en dollar-verliezen niet worden voorkomen. In het buitenland vluchtten velen, die om een of andere reden in mineur stemming over het pond verkeerden, in de sterk staande Duitse mark. waardoor grote moeilijkheden voor de Britse valu ta-controle ontstonden. Gehoopt wordt, dat thans opnieuw buitenlands kapitaal naar Engeland kan worden aangetrok ken. De Britse regering heeft de wereld duidelijk gemaakt, dat zij alles zal doen wat in haar macht is om het pond te verdedigen en te voorkomen dat de eco nomie door nieuwe inflatie verder zal worden ondermijnd. Engeland vecht al jarenlang tegen nieuwe inflatie door middel van de kre diet-besnoeiing. welke niet geheel zon der succes is gebleken. Maar deze nieu we schok was vooral noodzakelijk om het Engelse volk meer dan tot nu toe het geval was, bewust te maken van de moeilijkheden. Hierin ligt een overeen komst met onze eigen campagne voor bestedingsbeperking. De Britse actie voor krediet-besnoei ing. welke al zo lang duurde, had haar psychologische uitwerking praktisch verloren. Ook Engeland heeft op te grote voet geleefd en het zal thans voor de zoveel ste maal trachten de tering naar de ne ring te zetten. Voor de Britten lijkt alles nog moei lijker omdat zij op vele gebieden een enorme achterstand moeten inhalen. Men werkt in Engeland met een voor een belangrijk deel volkomen verouderd produktie-apparaat. terwijl met name de vakbonden zich in vele gevallen met hand en tand blijven verzetten tegen de verbetering hiervan. Adenauer over twee jaar opvolger van prof. Heuss? (Van onze correspondent in Bonn) In Bonn vragen verschillende politici zich thans af of Konrad Adenauer nog niet eens als Bondspresident aan het ihoofd van West-Duifcslamd zal komen te staan. Artikel 54 van de Grondwet schrijft namelijk voor, dat een West- duitse Bondspresident slechts één keer mag worden herkozen en in 1959 komt cie hoge functie thans door president Heuss vervuld dus vrij. Adenauer zal dan 83 jaar oud zijn. Misschien is hij dan wel blij de vele lasten, welke het Bondskanselierschap op zijn schouders legt, eindelijk aan een ander te kunnen overdragen. Als staatshoofd zou hij dat zullen ook zijn tegenstanders toe geven werkelijk geen slecht figuur slaanHij zou dan de hoogste positie hebben bereikt welke de republiek een van haar burgers kan bieden en men zou dat als een bekroning van zijn levenswerk kunnen beschouwen. In dit verband is het interessant er aan te herinneren, dat Von Hindenburg 78 jaar was. toen hij Rijkspresident werd en 87 jaar toen hy nog steeds in die hoge waardigheid kwam te overlijden. Aanslag in Genève met giftige metalen pijl In Genève is gisteren door middel van een giftige metalen pijl een aanslag ge pleegd op de 55-jarige Zwitserse zaken man Marcel Leopold, die op 28 januari samen met een andere Zwitser en twee Franse Algerijnen is gearresteerd op be schuldiging van een poging om wapens en springstof naar Algerije te smokkelen ten behoeve van de opstandelingen. Het viertal is later op borgtocht vrij gelaten. Leopold stierf voor de deur van zijn woning. Bij onderzoek is gebleken, dat Leopold is gedood met een geïmproviseerd ge luidloos schiettuig. In de hartstreek is hij door een stalen projectiel getroffen. In de mouw van het slachtoffer is een metalen werpspeer gevonden. De aan wezigheid daarvan kan men niet ver klaren. Zijn laatste woorden waren: „Zij trachten me te vergiftigen". Een getuige heeft gehoord dat er in de lift, waarmee Leopold naar zyn woning ging, gevochten is. Hij heeft een man inderhaast het flatgebouw zien verlaten, het signalement is naar alle grens posten doorgegeven. NEDERLANDS MARINE-OFFICIER NAAR AMERIKAANSE STAFCURSUS. President Eisenhower heeft in zijn vakantieverblijf te Newport, Rhode Is land, 28 buitenlandse marine-officieren ontvangen, die studeren in de juni-cur- sus van het stafcollege van de Ameri kaanse Marine. De Nederlandse deelnemer aan deze cursus is de luitenant ter zee der eer ste klasse Abraham van der Moer, (een broer van de bekende actrice Ank van der Moer) wiens bevordering tot kapt.- luit. ter zee te verwachten is. Wat zijn de gevolgen? De consequentie van de jongste maat regel is. dat de kapitaal-belegging in de industrie en woning- en wegenbouw voor de eerstkomende twee jaren aan banden zal worden gelegd, hetgeen een belangrijke besparing zal meebrengen. Bankvoorschotten worden eveneens drastisch beperkt. Met de dringend noodzakelijke modernisering van het Britse spoorwegnet zal thans meer tijd gemoeid zijn. De wegenbouw zal nog meer achterop raken. In een halve eeuw heeft Engeland slechts één geheel nieu we weg aangelegd!! Zelfs wordt ver wacht dat de in dit land zo vooruitstre vende plannen voor de ontwikkeling van de atoom-energie een veer zullen moe ten laten. Talrijke families, die hun huizen met behulp van leningen van bouwmaat schappijen kochten, maakten zich on middellijk ongerust over de mogelijk heid. dat zij meer rente zouden moeten gaan betalen. Ook personen met debet-banksaldi en zakenlieden, die afhankelijk zijn van le ningen om hun bedrijf gaande te hou den. zagen de toestand somber in. Het lijkt onvermijdelijk dat vele be drijven hard zullen worden getroffen en dat menigeen zijn betrekking zal verlie zen, maar de Britse werkgeversfederatie zegt dat er geen reden is om te geloven dat indien men verstandig optreedt wijd verspreide of langdurige werkloos heid zal ontstaan. Het is de vraag hoe de vakbeweging, welke op het ogenblik onder militante leiding staat, op dit alles zal reageren. Verwacht wordt dat een botsing niet kan uitblijven. De leiding der Labour-oppositie zal maandag beslissen of het de terugroe ping van het parlement, dat tot eind oktober met vakantie is, zal eisen. Kleine atoombom in| Nevada ondergronds geëxplodeerd 250 meter onder de woestjjn van Ne vada is gisteren een kleine atoombom tot ontploffing gebracht. Deze proef maakt deel uit van het internationale wetenschappelijke onderzoek in het ka der van het geofysische jaar. Men hoopt er meer door te weten te komen over de opbouw van de aardkorst. Seismologen in de gehele wereld zul len trachten de trillingen van de ont ploffing te registreren. De explosie is teweeggebracht in een zig-zag lopende tunnel van 650 meter lengte. Volgens natuurkundigen zal de plaats van de proef minstens een eeuw lang gevaarlijk blijven voor mensen. Het was voor het eerst, dat er een atoombom ondergronds tot ontploffing werd gebracht. In de stad Las Vegas op een afstand van 145 km., heeft men er niets van gemerkt. De bom had een ex plosieve kracht overeenkomend met duizend tot drieduizend ton tnt. Aan de oppervlakte was niets van de ontplof fing te constateren. Advertentie „Toen ik „Iedereen is in de wolken over de Amerikaanse Playtex Dress-Eez Waterproof broekjes. Zelfs na 116 keer wassen nog als nieuw! En... ze blijven zacht en soepel en absoluut waterproof. Je kunt ze krijgen in alleraardigste ruitjes: rose, wit en blauw. Oh, en vergeet die Playtex schortjes en slabbetjes niet; echt iets voor jou en mij!" 9 Vervolg van pag. 1 Dulles hoopt, dat Russische verwerping van Westerse voorstellen tijdelijk is De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft gisteren in de algemene vergadering van de V.N. een beroep ge daan op de Sovjet-Unie om de door Groot-Brittannië, Frankrijk, de V.S. en Canada op de Londense ontwapeningsbesprekingen gemeen schappelijk ingediende ontwapeningsvoorstellen te aanvaarden. Dulles zei niet te kunnen geloven dat de Russische verwerping, die op bijna minachtende wijze geschiedde, definitief is. „Nooit eerder hebben zo vele volkeren, die een zo grote militaire macht bezitten, gezamenlijk zulke vérgaande voorstellen ingediend. Elke regering, die deze voor stellen zonder vorm van proces verwerpt, aanvaardt een verschrikke lijke verantwoordelijkheid tegenover de gehele wereld", aldus Dulles. van nut kon zijn voor „agressieve mach- ten". Wjj hielden toen echter vol. Laten wij ook nu volhouden. Als deze organi satie de Algemene Vergadering van de V.N. zich schaart achter de grond slagen. die in de gemeenschappelijke voorstellen zijn vervat, is het niet on mogelijk, dat deze principes toch alge meen aanvaard zullen worden. Daar er veel op het spel staat, moet geen kans. hoe kleine zy ook is, ongebruikt blijven." Rusland ivees eerst ook Atoombureau van de hand.... Gedeponeerd handelsmerk De Amerikaanse minister vervolgde: „De mensheid gaat een tragische toe komst tegemoet, als de oorlogsdreiging niet afgewend wordt. Het zou beteke nen. dat de mensen, omdat zij een even tuele oorlog overleven, moeten leren als holbewoners te leven om zich tegen de dood te beschermen. Het zou betekenen dat de mensheid slaaf wordt van de snel stijgende kosten, die een bewapenings wedloop met zich mee brengt. Het zou betekenen, dat de individuele vrijheid plaats maakt voor de eisen, die het voortbestaan zonder meer stelt". Dulles zei verder, dat de vrije landen, die lid zijn van de subcommissie voor de ontwapening, deze verschrikkelijke toe komst verwerpen. Zy aanvaarden, wat voor sommigen van hen offers en voor anderen risico's schijnen te zijn teneinde eeen koers uit te stippelen, die het oor logsgevaar vermindert. Niet uitsluitend hét gevaar van een kernoorlog, maar alle vormen van oorlog, aldus Dulles. Waar rekent Moskou op? Over de kwestie van de kernproeven merkte Dulles op, dat er pogingen wor den gedaan te ontdekken hoe men het gevaarlijke radio-actieve materiaal, ver bonden aan een explosie van waterstof wapens, moet verwijderen. Voorts trachten wij een bepaald type kernwa pens te maken, die geschikt zijn voor de verdediging tegen aanvallen met troe pen, duikboten en bommenwerpers en voor het onderscheppen van intercon tinentale projectielen. De Sovjet-Unie schijnt niet te willen, dat het karakter van de kernwapens op deze wjjze „verfijnd en veranderd" wordt, aldus Dulles. „Zij schijnt ervan te hou den. dat kernwapens gebrandmerkt kun nen worden als „afschuwelijke wapens." sovjet- AMER1KAANSE „HAUTE COUTURE" VOOR UW BABY verkrijgbaar bi| baby speciaalzaken, dro gisten en de baby-afdelingen van grote zaken. Indien niet verkrijgbaar, schrnf dan naar de importeur: Jacq. Mot N. V. Afd. Playtex, Vondelstr. 93, Amsterdam. Dulles vervolgde: „Rekent de »jUnie erop. dat regeringen, die onder mo- Nog niet atgedaan rele en religieuze invloeden staan, onder deze omstandigheden niet geneigd zijn deze wapens te gebruiken? En zal de Russische regering, die zelf geen last heeft van morele en religieuze beper kingen, daarom een speciale vrijheid van handelen en initiatief met betrekking tot deze wapens krijgen?" .au Als de Sovjet-Unie alle Westelijke economische overwegingen* moet men v'oorstellen verwerpt, twijfelen wij eraan trachten de vreselijke last van de bewa- of het beleidvol is de pogingen te staken pening van de volkeren af te nemen", i onl de kernwapens om te vormen tot defensieve wapens voor beperkte doelen, die voor het grootste deel geen radio- Dulles vervolgde: „Zelfs als de Sovjet- Unie op het ogenblik de gemeenschap pelijke voorstellen van het Westen ver werpt, moeten deze voorstellen daarop niet beschouwd worden als afgedaan. Men kan de pogingen om tot beperking van de bewapening te komen niet blij ven uitstellen. Alleen al óp grond van Franse regering gelooft zelf niet in lang leven De Franse regering schijnt haar eigen kansen niet hoog aan te slaan: premier Bourgès-Maunoury zou gezegd hebben, dat ook zijn eventuele opvolger het Alge rijnse vraagstuk niet gemakkelijk zal kunnen oplossen. Minister Gaillard heeft zyn reis naar Washington hij zou vandaag vertrekken uitgesteld. De ministers proberen nu de toestand op het laatste ogenblik nog te redden door de gematigde rechtervleugel, het centrum en de gematigde linkse groepen in de Nationale Vergadering te vereni gen rondom een nieuw ontwerp voor hervormingen in Algerije. Om dit te be reiken wordt, zoals wjj gisteren reeds meldden, vandaag een ronde-tafelconfe rentie van parlementaire leiders, uitge zonderd communisten en Poujadisten, gehouden. De vooruitzichten voor het welslagen van deze conferentie waren gisteren echter niet bemoedigend. Hongarije op de agenda De agendacommissie van de Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft giste ren met dertien tegen twee stemmen besloten het Hongaarse vraagstuk op de agenda der algemene vergadering te plaatsen. De Sovjet-Unie en Tsjecho- Slowakije stemden tegen. Vóór opneming van de Hongaarse j kwestie op de agenda der Assemblee stemden Groot-Brittannië, de Ver. Sta ten, Frankrijk, Nederland, Tunesië, Perzië, Guatemala, Siam en Venezuela. aldus de Amerikaanse minister „Aanvankelijk verwierpen de Russen ook het voorstel tot oprichting van een Internationaal Bureau voor Atoomener- gi. Zjj noemden het een plan, dat slechts BINNENLAND Het Kou. Ned. Zangersverbond zal zaterdag 5 oktober in het restaurant van de Brabant-hal (Bossche veemarkten) in Den Bosch de algemene jaarvergadering houden. De algemene vergadering van "Association Internationale du theatre d'- amateurs" heeft in een te Monaco gehou den vergadering besloten iedere vier jaar een internationaal festival voor het ama teurtoneel te Monaco te organiseren. Di vergadering verkoos de ail gem ene voorzit' ter vain dc Nederlandse Amateur Toneel Unie, mr, P. Oleverimga, voor de duur van twee jaar tot eerste onder voorzitter Van 8 t/m 16 oktober a.s. zullen de drie samenwerkende bakkerspatroonsbon- den, de Bond van Christelijke Bakkerspa troons, de Nederlandse Chr. Bakkers-bond en de Ned. Kaith. Bakkerspatroonsbond St. Aubertus gezamenlijk een grote bakkers- vakbeurs in het RAI-gebouw te Amster dam te houden. De „Nebaito" zal op 8 ok tober worden geopend door prof. dr. mx. F. de Vries, voorzitter van de Sooiaal Eco- nomisoh e Ra a d Een 20-jarig meisje wit de Van Bas- senstraat te Den Haag is gisterochtend om het leien gekomen tengevolge van een verkeersongeval, dat haar overkwam op de van Alkemadelaan. Zij reed op het rijwiel pad en Sloeg zonder voldoende op te letten linksaf om de Stevinstraat, in te rijden. Zij werd daarbij gegrepen door een achterop komende auto. Het meisje kreeg ernstig hoofdletsel en is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. In de ziekenverpleging aan de Prin sengracht te Amsterdam ls na een lang durig ziekte op 58-Jarige leeftijd overleden de aoteuT Willem de Vries. De heer de Vries is. na zijn opleiding aan de Amster damse Toneelschool, o.a. verbonden ge weest aan „Het Schouwtoneel" en ..Het Nederlands Toneel". In 194-5 kwam hij bij de hoorspelkem van de Nederlandse Ra dio Unie BUITENLAND In het Kingsford-Smith-museum te Brisbane zal de Southern Cross, het Fok- kerviietwig, waarmee Kingsford Smith In 1928 van Amerika naar Australië vloog, een plaats krijgen. Het toestel heeft zijn laatste reis gemaakt per trein van Sidney naar Brisbane. In Sidney is de Southern Cross een week tentoongesteld. Het hooggreohtshof van de Sovjet- gegeven, tot vervolging over te gaan van Unie heeft de lagere rechtbanken opdracht staatsambtenaren die die arbeidswetten schenden. De arbeiders hebben thans het recht zich met klachten over het beheer van onder-nemingen of fabrieken tot de rechtbanken te wenden. Een zeventienjarige Jongen heeft don derdag een fles met een zuur in een klas lokaal te New York gegooid. De leraar en twintig leerlingen liepen brandwonden op. Van twee der leerlingen waren de verwon dingen ernstig. De aanvaller kon worden gearresteerd. De aanval was volgens de po litie klaarbllj kelijk gericht tegen een der leerlingen. Egypte heeft uit de Sovjet-Unie een krachtige radiozender geïmporteerd, welke voor p ropaga n da - ul tzendtnge n van de .Stem der Arabieren" zal worden gebruikt, aldus meldt het Egyptische blad „Al Mas sa". De nieuwe zender, die vijf maal zo 6terk zal zijn ais d>ie welke thans te Cairo In gebruik is, zal binnen twee maanden in werking worden gesteld en overal ter we reld hoorbaar zijn, aldus het blad. Het Tsjeohoslowaakse communisti sche partijblad „R-ude Provo" schrijft, dat gewezen kapitalisten op verantwoordelijke posten worden benoemd en zich trachten in te dringen in het staatsapparaat en het economische leien. Zij doen volgens het. blad niet eens meer alsof zij het commu nistische regime vriendschappelijk gezind «Ün. De troepen van Jemen hebben zich teruggetrokken uit een „veel omstreden gebied" In het westen van het protecto raat Aden. zo is gisteren officieel in Aden bekendgemaakt. Het gebied dat zij in de afgelopen maanden bezet hadden, is weer ln handen van de troepen van het protec toraat. In Poolse bladen zijn gisteren foto's geplaatst van militaire oefeningen in Pom nieren, waarop een padd'estoelivormage wolk voorkomt, zoals die ontstaat na ont ploffing van een atoomwapen. In h-eit on derschrift wordt uiteengezet, dat het gee,n ech-te atoombom is geweest, maar dat de wolk met ohemiisohe middelen was teweeg gebracht. Volgens het blad ..Trybuna Lu- du" hadden de oefeningen ten doel Poolse soldaten te plaatsen voor een toestand waarin een atoomwapen wordt gebruikt. De Amerikaanse "Daily Worker" or gaan van de communistische partij in de Ver. Staten, moet zijn omvang aanzienlijk verminderen om het hoofd te kunnen bieden aan grote financiële moeilijkheden. Door in kleiner formaat te verschijnen hoopt het blad het Jaarlijkse tekort van 250.000 dollar de helft kleiner te kunnen maken. De staiking van 23.000 Amerikaanse telefoonmoniteurs ls hedenochtend geëin digd. nadat men tot overeenstemming was gekomen over een nieuw arbeidscon tract. De premier van Nieuw-Zeeland, Sid ney Holland, heeft besloten onmiddellijk af te treden om gezondheidsredenen, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. actieve neerslag meer veroorzaken, al dus Dulles. Aantasting van vrijheid Dulles drong er voorts op aan de toe stand in het Midden-Oosten in de Al gemene Vergadering te bespreken. Hij zei. dat de V.S. zich bij deze besprekin gen het recht voorbehouden tot indie ning van concrete voorstellen. De Ver. Naties zullen misschien niet in staat zijn de zaak daar te kalmeren door mid del van een materiële macht, die zij bijeen kunnen brengen, maar zij kunnen wel hun invloed voor dit doel uit oefenen. Dulles verklaarde, dat de Sovjet- Unie, direct of indirect, daden blijkt te begaan, die gericht zijn op aantasting van de vrijheid en onafhankelijkheid van bepaalde landen in het Nabye Oosten. Zij schendt hiermee de reso lutie van de V. N., die in 1949 is aan vaard. „Wij geloven, dat deze daden van de Sovjet-Unie degenen, die wapens van Rusland hebben ontvangen, misschien onbewust zulen brengen tot rechtstreekse aanvallen", aldus Dulles. De Amerikaanse minister zei, dat de V.S. klaar staan om „op edelmoedige wijze bij te dragen tot de economische ontwikkeling" van het Midden-Oosten tegen voorwaarden, die de vrijheid en onafhankelijkheid van deze volkeren zullen bevorderen en versterken. Een consequentie van de Russische wapenleveranties aan Syrië is, aldus de minister, dat Turkije op het ogenblik rekening moet houden met een steeds groter wordende militaire dreiging van de kant van Syrië aan zijn zuidgrens, een dreiging die samenvalt met die van de kant van de Russen aan zijn noord grens. Procesverbaal voor zeepfabriek In verband met puzzel-actie (Speciale berichtgeving) Het onderzoek, dat de Rotterdamse politie op last van Justitie heeft inge steld naar de puzzel van een grote fa briek van zeepprodukten, heeft tot ge volg gehad, dat er proces-verbaal is op gemaakt. Er zijn getuigen, zowel prys- winnaars als niet-prijswlnnaars, gehoord 0111 na te gaan in hoeverre de geluks factor bij het oplossen van de puzzel een rol kan spelen. Het proces-verbaal is reeds bij Justitie gedeponeerd.) NoanteMMCRSTH126 ra.non Gebouw „Prediker": Spr. ds. J. A. SminK van Den Haag. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedde „Het Ei" .8 uiuir nam. Gerecht 10: K. en O.-cursus fotografie. 8 uur nam. Rehoboth: Ned. Ohr. Vrouwenbond. Spr. M. Marijs-Visser over „Gedachten bij het ouder worden." 8 uur nam. ZATERDAG Stadszaa.1 (grote zaal)Jaarfeest Ver van Mathesiamem. 8 uur nam. Waaggebouw. ZulvelexposLtle Vebo. 10 uur voorm. 5 uur nam. Speeltuin „Ons Eiland": Tuinfeest te 2 en 7,30 uur nam. Stationsplein. Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Pan van Per- sijn. 1.45 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Sohouwburg. Abonnementsvoorstelllng Haagse Comedde. „De tuinschaar". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Modeshow Van Egmond. 8 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad 2 uur nam. Oegstgeest (Oud-Poelgeest) Seizoensopening Volksdansgroep Oud- Poelgeest. 7.30 uur nam. DINSDAG Schouwburg. Abonnement» voorstelling Haagse Oomedie. „De tuinschaar". 8 uur nam. Gulden Vlies: Receptie 40-Jarlg jubi leum M. Zonderop. 35 uur nam. Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Reas- ver. naar Nijmegen. 8 uur voorm. WOENSDAG Oud-Hortuszicht: Dahl) a-avond Tui niers- en Bloemistenver. D.E.V. 8 uur n.m. DONDERDAG In den Vergulden Turk: R.K. Midden standsbond. Spr. rector Vester. 8 uur nam. W a r m o n d Five Files Cholèt) Modeshow AM». de Vries en Madson de Groot. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van l'ederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 2i uur. 9 Vervolg van pag. 1 Het vlootplan van de Marine nadert dus zijn voltooiing. De laatste nog ln aanbouw zijnde torpedojager „Amster dam", zal naar wordt verwacht in de eerste helft van 1958 worden over genomen. In 1957 werd het project der 32 kustmijnenvegers geheel voltooid, alle schepen zijn thans aan de sterkte der Koninklijke Marine toegevoegd. Met Amerika kwam een overeenkomst tot stand, waarbij van Amerikaanse zijde opdracht werd gegeven tot de bouw in Nederland van 8 ondiepwatermijnen- vegers, waartegenover een gelijk aantal van deze schepen voor Nederlandse re kening zal worden gebouwd. Deze zes tien mijnenvegers zullen ln 1960—1961 gereed komen en de plaats der oudere schepen innemen, waarna in een be hoefte zal zijn voorzien. Stakingen hebben het gereedkomen van Hr. Mr. „Karei Doorman" vrij ern stig vertraagd. De betrokken directie heeft thans, na diepgaand overleg, als nieuwe gereedheidsdatum 1 juni 1958 gegarandeerd. Deze datum heeft de mi nister, waar hier van overmacht sprake is, moeten aanvaarden. De in de Verenigde Staten aange kochte Mariners, bestemd voor Ne derlands Nieuw-Guinea, hebben intus sen de daar aanwezige Catalina's ver vangen. Het eerste der voor Hr. Ms. „Karei Doorman" bestemde jachtvlieg tuigen type „Seahawk" werd in juli j.l. afgeleverd. Het Iaat zich aanzien, dat de gehele oplevering vóór eind 1957 zal zijn voltooid. De opleiding der voor dit type genodigde vliegers, welke met medewerking der Koninklijke Luchtmacht plaatsvindt, verloopt nor maal. De in de Ned. Antillen aan wezige vliegtuigen type „Firefly" wor den vervangen door vliegtuigen van het type „AVenger". De Britse Marine verleende ook in het jaar 1957 weder om haar steun bij voortgezette oplei ding van personeel van de Marine luchtvaartdienst. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens in miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 ókt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde .Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. Op zondag 15 uur (Tot 1 oktober). De Lakenhal: „Tijdgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur; zondags 15 u.. donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 juli 23 september). BIOSCOPEN Re\: „Het monster dat de wereld be dreigde". (14 Jaar). Werkid. 2.30. 7.16 en 9.H5 uur; Zonidiag 2.30; 4.45; 7.16 en 9.13 uur. Trianon: „Onveilig signaal" (18 jaar). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.16: 4.30, 7 en 9.16 uur. Casino: „Inspecteur Callaglhan en die ge heime code" (14 jaar). Werkd. 2,30, 7 en 9.16 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.16 u. Donderdag; „Het kind van de sloppen". Lido: ..Nina" (14 jaar). Werkd. 2.30; 7 en 9.16 uur; zondag: 2.30; 4.45, 7 en 9.16 uur. I.uxor: „De graaf van Monrte Chrisrto". (14 jaar). Dagelijks: 2.30 en 7.30 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 21 september 8 uur waargenomen door: Apotheek ram Drle- sum. Mare Ulo. tel. 20406; Zuadier-Apo theek. Lammensohansweg 4 tel. 23553 en Apotheek Oegstgeest. Wllh'elmlnapairk 8. tel. 26274. By geen gehoor by Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22221,. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d bö SI" s iê SS Stockholm geh. bew. n 4 8 2 Oslo zwaar bew. n 2 12 0 Kopenhagen zwaar bew. n 8 12 0 Aberdeen nevel ono 4 14 0.1 Londen zwaar bew. nno 1 19 0 Amsterdam mist windstil 16 1 Luxen: burg licht bew. windstil 21 0 Parijs mist windstil 25 0 Bordeaux half bew. ozo 3 26 0 Grenoble mist windstil 24 0 Nice half bew. nw 1 21 0 Frankfort mist windstil 22 0 München onbewolkt zzw 2 19 0 Zürich mist windstil 22 0 Genève mist windstil Locarno zwaar bew. o 2 23 0 Wenen mist windstil 20 0.1 Innsbruck licht bew. zw 2 22 0 Rome onbewolkt windstil 26 0 AjacclO onbewolkt no 2 24 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2