Dulles kondigt wijziging aan van de Amerikaanse militaire tactiek Minister Staf wil de Kon. Marine van atoomonderzeeboten voorzien WEERBERICHT Methode van massale vergelding projectielen van Moskon niet meer door nieuwe toereikend Het vlootplan nadert voltooiing SURINAMER STAK HOTELIER EN DOOK DAARNA IN GRACHT 96ste jaargang VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 No. 29245 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: y J. W. Henny Hoofdredacteur r J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in New York) Nu de ontwapeningsconferentie in Londen is mislukt, moeten de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dulles en zijn Sovjetrussische collega Gromyko uiteraard een propagandastrijd voeren, teneinde de onschuld te bewijzen van het eigen land aan het negatieve resultaat. De rede voering, die Dulles gisteren in de Algemene Ver gadering der V.N. heeft gehouden (zie hiervoor elders in dit nummer), rees echter ver boven het propaganda-niveau uit. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft de wereld precies gezegd, hoe ernstig de situatie thans is geworden. Gelijktijdig met de redevoering, maakte hij een artikel bekend, dat hij voor de oktober-aflevering van het tijdschrift van Foreign Affairs heeft ge schreven. De redevoering en het artikel tezamen geven scherp weer, hoe Dulles de toestand thans ziet. In kringen der Verenigde Naties heeft deze rede veel indruk gemaakt en het optimisme, dat sommigen tussen de zomers van '55 en '57 bij vla gen hebben gekoesterd, is thans grotendeels ver dwenen. Kleinere staten in gevaarlijker positie De grote mogendheden gaan op volle kracht door met de bewapeningsrace en in het bijzonder met de experimenten op het gebied van nieuwe projectielen. Het vaststellen van dit feit is niet sensationeel, doch het belangrijkste, dat uit de rede en het artikel bleek, was de aankondiging van een wijziging in Amerika's militaire tactiek. Nu namelijk het tijdstip nadert, waarop de Sovjet-Unie Amerika met zijn intercontinentale projectielen ernstig kan bedreigen, eist met name de ver dediging van niet-Amerikaanse delen van de vrije wereld een nieuwe methode. Tot dusverre kon Amerika dreigen met een massale vergelding, wanneer Rusland ergens ter wereld tot agressie zou overgaan. Thans echter nadert het moment, waarop de Rus en Amerika kunnen dreigen met intercontinentale projectielen, wanneer de Amerikanen zich zouden gaan bemoeien met enigerlei Russische expansie of penetratie. Het is alleen maar logisch, dat Amerika zich duchtig zou bedenken of een betrekkelijk geringe Russische agressie wel de reden mag zjjn een verdelgingsoorlog te ontketenen, waarbij het lot van de gehele mensheid in het geding zou zijn. Tactische A-wapens voor de „buren" Uit het bovenstaande kan blijken, hoe zeer juist de kleinere staten in een ge vaarlijker positie zijn geraakt, nu de Russen Amerika binnen afzienbare tijd ernstig kunnen intimideren. Dulles schijnt deze situatie helder te doorzien. Zijn oude systeem van dreigement en massale vergelding heeft veel aan waar de verloren. Thans is het nodig gewor den, dat elk land, dat door de Sovjet- Unie kan worden aangevallen, zich ver mag te verdedigen met ultramoderne wapenen. De Amerikanen denken daar bij vooral aan tactische atoomwapens, die uiteraard grotendeels uit Amerika zouden moeten komen. Indien de aan valler zou weten, dat hem op de plaats van zijn agressie uiterst heftige tegen stand zou worden geboden, zou hij niet licht tot de aanval overgaan. Mocht hij zulks desalniettemin toch doen, dan kan men hopen dat de strijd nog een betrek kelijk conventioneel karakter zou be houden en niet zou leiden tot een mas sale verdelging van bevolkingscentra. Dat echter een dergelijke strijd grote gevaren voor uitbreiding zou inhouden behoeft geen betoog. Tekort aan 800 beroepsmariniers Generaal H. O. Romswinckel, com mandant van het Korps Mariniers, heeft naar aanleiding van de herhalings oefeningen, die thans voor de Mariniers worden gehouden, een persconferentie belegd tüdens welke hij ook gesproken heeft over de huidige personeelsmoeiljjk- heden bij het Korps. De generaal zeide o.a. dat sedert 1948 een gestadige terug gang was te bespeuren in de jaarlijkse aanneming van beroepsmariniers, ge deeltelijk door een sterk verloop, gedeel telijk door een te geringe aanmelding van nieuwe rekruten. Over 1957 tot en met augustus had den 102 beroepsmariniers na het be ëindigen van hun gecontracteerde diensttijd het korps verlaten, terwijl slechts 56 nieuwe rekruten in deze pe riode konden worden aangenomen. Ge zien het feit dat het voor een gezonde personeelssituatie noodzakelijk is onge veer 200 man jaarlijks aan te nemen, is een en ander voor de generaal en ook voor de gehele marineleiding wel zeer verontrustend, temeer omdat uit dit be- roepspersoneeï het noodzakelijke kader voor de toekomst moet worden gevormd. Generaal Romswinckel gaf een over zicht van de vele werkzaamheden die door het Bureau Werving van de Kon. Marine was verricht. Om deze aanne- mingscijfers op te voeren, terwijl ook intern getracht was dienstplichtige ma riniers voor de overgang in beroeps- dienst op basis van vrijwilligheid te be stemmen. Op de 2600 beroepsmariniers die het Korps bij een vredessterkte van 4000 man (dienstplichtigen inbegrepen) nodig heeft, kan men thans over 1800 man beroepspersoneel beschikken, dus 800 te weinig. De generaal hoopte evenwel dat deze precaire personeelssituatie zich in de nabije toekomst in gunstige zin zou verbeteren. Oostelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 SEPTEMBER Zon op: 6.26 uur; onder: 18.44 uur. Maan op: 3.13 uur; onder: 17.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.41 en 13.15 uur. Laagwater te 8.47 en 21.13 uur. Militair budget kan niet langer besnoeid worden Dulles is de mening toegedaan, dat over enkele jaren landen, grenzend aan communistische gebieden, zich met der gelijke tactische atoomwapenen zouden kunnen verdedigen. In de NAVO-Ianden kan men zich dat voorstellen, doch men vraagt zich wel af, hoe een dergelijke defensie bijv. in landen als Afganistan en Indonesië moet worden georgani seerd. Amerika besteedt veel aandacht aan de ontwikkeling van tactische atoomwapens, doch de vraag dringt zich op. of Amerika werkelijk wel alle krach ten inspant, nu om de haverklap nieu we besnoeiingen worden aangekondigd op de militaire uitgaven. Wil Amerika ernst maken met de nieuwe situatie, dan zal het militair budget stellig omhoog moeten. Niemand zal er zich over verheugen, doch derge lijke maaregelen zijn noodzakelijk. De risico's, ook voor de kleine landen ne men toe. Doch de vrije wereld zal in de komende periode moeten beseffen, dat zij voor de keus staat tussen risico en slavernij. Koning Saoed via Lausanne naar Syrische hoofdstad Koning Saoed van Saoedi-Arabië is gisteren, met zes van zijn zoons en een deel van zyn hofhouding, uit West- Duitsland in Zwitserland aangekomen. Van het vliegveld van Genève, waar het gezelschap in twee vliegtuigen arriveer de, zyn de Koning en zijn gevolg direct doorgereisd naar Lausanne, waar men vijf dagen zal vertoeven. Koning Saoed heeft intussen een uit nodiging van de Syrische regering om op de thuisreis van Zwitserland een bezoek aan Damascus te brengen, aan- Slot od Dae 2 vaard, aldus werd gisteren in de Syri- sche hoofdstad meegedeeld. s ijn Wanneer financiën toereikend Wanneer de plannen, die minister ir. C. Staf in zijn memorie van toelichting op de nieuwe marinebegroting met de nodige omzichtigheid onthult, realiteit zullen worden, zal de Nederlandse Marine binnen afzienbare tijd over atoomduikboten beschikken. In het kader van het vlootplan, dat zijn voltooiing nadert, kan de tewaterlating van de beide eerste vervangende onderzeeboten, waarvan de bouw regelmatig ver loopt, in de tweede helft van het volgend jaar tegemoet worden gezien. Deze schepen kunnen dan in de loop van 1959 aan de vloot worden toegevoegd. Gezien echteree bijzondere ontwikkeling, welke de voort stuwing door middel van de kernenergie juist op het gebied van onder zeeboten in het jongste verleden in het buitenland heeft doorgemaakt, heeft de minister opdracht gegeven de werkzaamheden aan het tweede tweetal van deze boten op basis van het bestaande project voorlopig stop te zetten. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Steun bondgenoten onontbeerlijk De minister wil namelijk voorko men, dat deze onderzeeboten kort na het gereedkomen reeds als verou derd zouden moeten worden aange merkt. Volgens hem laat het zich aanziendat de ontwikkeling van de voortstuwing door kernenergie een verdere, mogelijk zelfs nog verras sender voortgang zal hebben. Het lijkt hem verantwoord er van uit te gaan, dat nagenoeg alle duikboten in de toekomst op atoomkracht zul len varen. Daarom acht de bewindsman het niet verantwoord om verder te gaan met de bouw van onderzeeboten op de bestaan de conventionele basis, ook al zijn er ui teraard reeds niet onbelangrijke kosten gemaakt en zijn deze boten eigenlijk r.odig ter instandhouding van het hui dige aantal (6). Zou voor het op sterkte houden van het aantal onderzeeboten bijv. door tij delijke bruikleen van buitenlandse bo ten - zoals in het verleden reeds is ge schied - een oplossing gevonden kun nen worden, dan zou minister Staf er de voorkeur aan geven de bouw van de Advertentie Geheel nieuwe sortering effen gestreept en gebloemd FLANEL Keuze uit meer dan 50 soorten vanaf 98 Ct. p. mtr. NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. derde en vierde onderzeeboot op te schorten tot de Nederlandse scheeps bouw, uiteraard in samenwerking met de betrokken technische instanties van de Koninklijke Marine, een nieuw ont werp kan aanbieden, waarin de recen te ontwikkelingen zijn verwerkt en dat tevens financieel te realiseren valt. Hangende een definitieve beslissing terzake, welke echter eerst genomen kan worden, nadat alle facetten - technische en financiële - van het vraagstuk kun nen worden overzien, heeft de minister reeds stappen genomen om de bouw van de derde en vierde onderzeeboot voorlopig op te schorten. De minister ontveinst zich niet, dat de onontkoombare invoering van de nieuwe atomische middelen in de Kon. Marine slechts geleidelijk zal kunnen geschieden. Het tempo, dat daarbij kar worden toegepast, zal in hoge mate wor den bepaald door de technische en fi nanciële mogelijkheden der komende jaren. De steun van de bondgenoten, die op dit gebied al in het stadium der re gelmatige produktie verkeren - zij het ook, dat de fase der ontwikkeling nog geenszins is afgesloten - zal bij de in troductie van deze atomische middelen in de Marine niet kunnen worden ont beerd. Q Slot op pag. 2 Over de vaandels van de schut- tersgilden schrijdt H.M. Koningin Juliana naar de ingang van het Stadhuis in Eindhoven, dat zij gis teren bezocht ter opening van de Technische Hogeschool aldaar. Toestand van Koning Haakon weer slechter In een door twee artsen ondertekend bulletin is gisteren in Oslo medegedeeld, dat de toestand van Koning Haakon VII donderdagmiddag slechter werd door een toenemende storing van de adem haling. Het was voor het eerst, dat er op één dag een tweede bulletin werd uitgegeven. Voor het koninklijk paleis in Oslo wacht een grote menigte op nieuwe be richten over de toestand. De Koning krijgt kunstmatig zuurstof toegediend. De Noorse premier, Einar Gerhardsen, heeft donderdagavond lange tijd bü de sponde van de Koning vertoefd. Gents eredoctoraat Voor prof. mr. R. P. Cleveringa Nog goed afgelopen Samen in ambulancewagen naar ziekenhuis Een 42-jarige uit Suriname afkomstige zeeman-zonder-schip, die al geruime j tijd in Amsterdam vertoeft, heeft 's nachts grote opschudding veroorzaakt in een J klein hotel aan de Prinsengracht te Amsterdam, waar hij zich op ongebruikelijke manier naar binnen had begeven. Dat geschiedde n.l. door een raam, maar al spoedig werd hjj door een vrouw ontdekt, die ijlings de hotelhouder ging waarschuwing. Voor zover bekend, wenste de indrin ger een bezoek te brengen aan zijn broer, een musicus, die in het hotel woont, maar aangezien de beide broers op ge spannen voet stonden, verwachtte de zeeman blykbaar, dat hij het hotel zou worden uitgezet, wanneer hij op de nor male wijze naar binnen was gegaan. Eenmaal ontdekt, was hij niet van plan zonder meer weer te vertrekken. Er ontstond een vechtpartij tussen hem en de hoteleigenaar. Hij trok een mes en diende de hotelier daarmede ettelijke steken toe. Toen greep een 29-jarige hotelgast het eer ste het beste wapen, dat hp te pakken kon krijgen: een schemerlamp en sloeg Burgemeester G. van Hall van Amsterdam gefotografeerd op de stand van de B.B. op de Firato. deze op het hoofd van de Surinamer aan diggelen. Het bleek een afdoend middel. De I zeeman rende het hotel uit en zocht meteen het water op, al was het niet het ruime sop. Tot verbazing van de nog ontstelde achterblijver sprong hjj I pardoes de Prinsengracht in. De hotelier, die vele bloedende steek wonden had opgelopen, had wel wat an ders te doen, dan de Surinamer te gaan redden, maar er kwamen langs de gracht toevallig enkele wandelaars, die de zwem mende zeeman bij zijn pogingen weer op het droge te komen de behulpzame hand boden. Kort daarna arriveerde een am bulancewagen van de GG en GD, waar- in zowel de hotelier als zijn aanvaller j broederlijk tezamen naar het Weesper- plein ziekenhuis werden gebracht. Ook de Surinamer had enkele hoofdwonen opgelopen. Het tweetal werd er verbonden, waar- j na de hotelhouder naar huis en de zee man naar het politiebureau werd ge bracht. Prof. Mr. R. P. CLEVERINGA De Universiteit van Gent heeft onze stadgenoot, prof. mr. R. P. Cleveringa be noemd tot doctor honoris causa. Het ere doctoraat zal hem op 8 oktober a.s. bjj de opening van het nieuwe academische jaar plechtig worden uitgereikt. Gelijk tijdig is aan tien andere buitenlandse geleerden deze hoge onderscheiding ver leend. Amerikaanse troepen opnieuw met 100.000 man verminderd De Amerikaanse minister van Defen sie, Charles Wilson, heeft gisteren een tweede vermindering van de sterkte der Amerikaanse strijdkrachten met 100.000 man gelast. In juli had de minister reeds opdracht gegeven de omvang van de strijdkrach ten voor eind december met 100.000 man te verminderen. Voor 30 juni van het vol gende jaar zal de omvang nu met nog eens 100.000 man worden verminderd. De sterkte van de Amerikaanse land-, zee- en luchtmacht zal dan 2.600.000 man bedragen. Wilson verklaarde op een persconfe rentie, dat de nieuwe vermindering geen invloed zal hebben op de Amerikaanse sterkt in West-Europa. Hij zei tevens, dat mag worden aangenomen, dat in het belastingjaar 1958 1959 een ver minder'"" van de sterkte der strijd krachten zal worden gelast.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1