ERNST EN VERTROUWEN IN TIENDE TROONREDE VAN KONINGIN JULIANA WYBERT Leidse Houtscliool herdacht in Oegstgeest haar 25-jarig hestaan Rembrandtprijs wordt toegekend aan mej. Coba Ritsema DemmeniE 96ste jaargang Dinsdag 17 september 1957 Tweede blad no. 29242 Evenwicht verbroken Een zeer bewogen jaar ligt achter ons. De internationale spanningen duren onvermin derd voort. In onze nationale economie is het evenwicht verbroken. Terwijl de nationale wel vaart en de werkgelegenheid op een hoog peil zijn gebleven, geven de vermindering van de deviezenreserve en de ont wikkeling op de kapitaalmarkt reden tot ernstige beaorgd- heid. Hierin komt tot uiting, dat de bestedingen aan consump tie, investeringen en over heidsuitgaven tezamen het na tionale inkomen overtreffen. De genomen maatregelen hebben het beoogde doel nog niet bereikt. Ten dele, omdat zij eerst geleidelijk hun wer king kunnen doen gevoelen, anderdeels omdat blijkens de thans 'beschikbare gegövens dieper ingrijpen noodzakelijk is. Bewust van ernst Ons volk kan zonder twijfel de gerezen moeilijkheden te boven komen. Het zal zich daartoe bewust moeten zijn van de ernst van de situatie en aan een reële beperking van de bestedingen moeten meewerken. Dit geldt zowel voor de consumptieve uitgaven van de bevolking als voor de uitgaven van het bedrijfsleven en de overheid. De Regering harerzijds is vastbesloten zo danige maatregelen te treffen of te bevorderen, dat het even wicht in de verhoudingen en het vertrouwen in de finan ciële en monetaire situatie worden hersteld. Stempel op beleid Dit beleid drukt zijn stempel op de Rijksbegroting voor 1958. Een beperking van uit gaven is op vele punten tot stand gebracht. Daarnaast is afgezien van tal van nieuwe plannen. Bovendien moet het Rijk in zijn financieel beleid rekening houden met de zeer grote moeilijkheden, die de gemeenten ondervinden bij de financiering ook van de meest dringende kapitaalsuitgaven. Daarom acht de Regering het voor een gezonde en on gestoorde financiering van de woningbouw noodzakelijk met ingang van het komende jaar weder over te gaan tot het verstrekken aan de gemeen ten van voorschotten ten be hoeve van de woningwetbouw ten laste van 's Rijks kas. Onder de tegenwoordige om standigheden kunnen de ge meenten de verantwoordelijk heid voor de financiering van deze bouw niet blijven dragen. Het Rijk zal er zich voorts vooral ter wille van de ge meenten van moeten onthou- de voor zijn eigen uitgaven een beroep te doen op de kapi taalmarkt. Het is om deze reden, dat de begroting zoda nig is opgesteld, dat de finan ciering van de gehele dienst is gewaarborgd zonder een dergelijk beroep. Verhoogde belasting Teneinde dit mogelijk te ma ken acht de Regering naast beperking van de overheids uitgaven een tijdelijke ver hoging nodig van de omzetbe lasting op personenauto's en motorrijwielen, op televisie toestellen en op sigaretten. Bovendien zal de opschorting van de investeringsaftrek in 1958 moeten voortduren en zal een tijdelijke heffing van op centen op de vermogensbelas ting worden voorgesteld. Deze maatregelen leveren tevens een bijdrage tot de beperking van de bestedingen. Beperking looneisen Verdere verhoging van de uitvoer vraagt bijzondere aan dacht. Terwille hiervan is het nodig te waken tegen het on gunstiger worden van onze concurrentiepositie op de in ternationale markt. Grote voorzichtigheid bij het nemen van maatregelen, die tot ver hoging der produktiekosten kunnen leiden, is geboden. Zolang de huidige toestand voortduurt zullen bedrijfsle ven en overheid zich ten aan zien van de ontwikkeling van het loonpeil de grootst moge lijke beperking moeten opleg gen. Mede met het oog hierop moet de prijsstabilisatiepoli- tiek in overleg met het be drijfsleven onverflauwd wor den voortgezet. Het prijsbeleid en het mededingingsbeleid zullen ook moeten bevorderen, dat kostenverlagingen zoveel mogelijk in de prijzen door werken. Het is dringend noodzake lijk de besparingen op te voe ren onder inschakeling van zo breed mogelijke lagen der bevolking. Voorstellen ter bevordering van de bezitsvorming zullen U in het komende zittingsjaar bereiken. Agrarische problemen structureel Voor landbouwprodukten vertoont de ongunstige verhou ding van vraag en aanbod op de wereldmarkt geen verbete- ook In het komende jaar, ge richt op een binnen het ka der van de bestaande moge lijkheden zo groot moge lijke woningbouw. Het is haar voornemen de financiering van 40.000 wo ningwetwoningen mogelijk te maken. Ter betere aanpassing van de Rijkssteun aan de wer kelijke behoeften en ter sti mulering van de bouw van particuliere woningen met een redelijke huurprijs is een wij ziging van de premie- en bij drageregeling woningbouw 1953 tot stand gebracht. Ver wacht wordt, dat mede dank zij deze maatregel met de bouw van 40.000 particuliere woningen zal worden aange vangen. Lening H. M. Koningin Juliana die zich hedenmiddag in haar tiende Troonrede als Koningin in bijgaande bewoordingen tot de in de Ridderzaal verzamelde leden van de beide Kamers der Staten-Generaal richtte. ring. Zij lijkt zelfs van structu rele aard te worden. Voort gebouwd zal worden op de grondslag welke de Regering het afgelopen jaar heeft ge legd. In dit verband zullen de vraagstukken van de totale omvang van de produktie en van de verbetering van de be drijfsstructuur de bijzondere aandacht vragen. De strijd tegen de woning nood blijft nog steeds de meest dringende taak bij de voorzie ning in de behoeften van ons volk. Woningbouw Mede dank zij de gunstige weersomstandigheden in het begin van het jaar, zal in 1957 een groter aantal woningen gereedkomen dan in enig voorgaand jaar het geval was. Verwacht mag worden, dat meer dan 80.000 woningen aan de woningvoorraad zullen worden toegevoegd. Het stre ven van de Regering blijft, Teneinde een begin te ma ken met de consolidatie van de te hoog opgelopen vlotten de schuld der gemeenten en van de schulden, die moeten worden aangegaan, in het bij zonder voor de nog in dit jaar ondernomen woningbouw, zal de Regering haar medewer king verlenen aan een binnen kort door de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten tegen marktvoorwaarden uit te ge ven woningbouwlening. Maatregelen zijn in voorbe reiding om het vrijwillig be schikbaar stellen van ruimte voor inwoning sterker aan te moedigen. De mogelijkheden tot het verlenen van een bij drage in de kosten van nood zakelijke voorzieningen aan de woningen zullen worden verruimd. Rijksverband De samenwerking tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen in de geest van het Statuut heeft de voortdurende aandacht der Regering. Na ontvangst van een binnenkort te verwachten advies van de commissie tot herziening van de staatsin richting van Nederlands- Nieuw-Guinea, hoopt de Re gering aan de Staten-Gene raal te kunnen aanbieden een ontwerp van wet tot partiele herziening van de bewinds regeling Nleuw-Guinea, dat een ruimer uitzicht zal bieden voor de politieke ontwikke ling van dat gebied. Internationaal In de samenwerking tussen de vrije landen wordt een nieuw perspectief geopend door de ondertekening van verdragen betreffende een Europese Economische Ge meenschap en een Europese Gemeenschap voor Atoom energie, alsmede door de tus sen de Regeringen der drie Beneluxlanden bereikte over eenstemming over het verdrag inzake de economische unie. De behandeling van de drie hiermede samenhangende wetsontwerpen zal in de ko mende zitting veel van uw aandacht vragen. Het levensbelang van de Noord-Atlantische Verdrags- Organisatie voor de vrije we- rled blijft ook van ons land een redelijke defensiebij dra ge eisen. In de Verenigde Naties zal de Regering haar steun verlenen aan elk oprecht stre ven naar politeke ontspan ning. herstel van onrecht en bevordering van de vrede. Nauwere Europese samen werking maakt het ons temeer tot plicht in eigen land ver houdingen te scheppen, die Nederland in internationaal verband een goede en sterke partner doen zijn. Vertrouwen op kracht Ten einde de aandacht ge concentreerd te houden op de vraagstukken, die op het ogenblik centraal staan, spreek ik thans niet tot U over tal van andere onder werpen, die nochtans in het komende zittingsjaar veel van Uw aandacht zullen vragen. Beperking op velerlei ge bied, waarbij de Regering er intussen naar streeft het meest essentiele te ontzien, mag niet het laatste woord zijn. Een positief gerichte inspan ning, zowel ter vergroting van de nationale produktie als ter versterking van de geestelijke en maatschappelijke krachten, zal nieuwe en ruimere moge lijkheden moeten openen. Terugziende op hetgeen ons volk na de oorlog onder veel moeilijker omstandigheden heeft gepresteerd vertrouw ik, dat het ook thans de zelfbe heersing en de kracht zal we ten op te brengen, noodzake lijk voor herstel en voor nieu we vooruitgang. Moge God U sterken bij de verantwoordelijke taak waar toe Gij weder zijt geroepen. Hiermede verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Gene raal geopend. Advertentie Bescherm Uw keel en. voorkom verkoudheid met Bloemen en gelukwensen Het was de wens van het bestuur der Leidse Houtschool om het 25-jarig be staan der school op sobere wijze te vie ren. In de bijeenkomst van ouders, leer krachten en genodigden, welke gister avond in „Irene" te Oegstgeest plaats vond werd het jubileum herdacht en tevens aandacht geschonken aan het feit, dat de heer A. te Nijenhuis zijn zilveren jubileum als onderwijzer aan de Leidse Houtschool inmiddels in in tieme kring had gevierd. Voor het smaakvol met bloemen ver sierde podium werd het welkomstwoord gesproken door de voorzitter van het schoolbestuur, dr. P. v. d. Broek. Hij toonde zich verheugd over de grote op komst der ouders en vertegenwoordigers der zusterorganisaties en verwelkomde in het bijzonder dr. J. M. Roosenschoon, de chef van de afdeling Onderwijs der gemeente Leiden. Spreker legde in het bijzonder de nadruk op het begrip Christelijk Nationale School. Ofschoon de z.g. „zuilen" in ons volk een reali teit zijn die men onder ogen moet zien, meende dr. v. d. Broek, dat men zich wel moet hoeden voor z.g. „verzuiling", waardoor een hokjesgeest dreigt te ont staan, die het samenwerken en samen leven onmogelijk kan maken. De grond- kenmerken van het christelijk onderwijs, zijn aldus spreker, dat er op school een christelijke sfeer moet heersen en dat het onderwijs van eerste kwaliteit moet zijn. Veel hangt af van de onderwijs krachten en spreker prees de leerkrach ten der Leidse Houtschool, die beide ele menten. zowel het christelijke als het nationale, tot hun recht deden komen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Johanavea Oomelós Bernardius, zn van J. van de Meeberg en C. T. van Zeist; Ren- driflous Wouiter, an van W. H. Moraal en A. Spaargaren: Mar Ja ,dr van H. OppeHaar en N. A. Varlk: Aliida ,dr van G. Bleijen- berg en R. de Roode; WüUhelarms Amitondois zn van L. A. van der Haan en J. G. Roze- meljer; Hendriika, dr van C. van Spengen en H. van Dijk; Lucas, zn van L. Olivier en H .Egberts; Elizabeth Adriana Maria, dr van E. J. van Winsen en J. P. van der Meer: Jansje, dr van P. J. Jansen en C. Dlsseveld; Jofhan, zn van P. Gaijaard en E. Kooien; Johannes Hlermainius .zn van D. M. Boelee en P. C. Hartevelid; Johanna, dr van J. Ubink en J. Gommans; Erwin Mantinus Maria, zn van M. M. de Weljer en A. H. van der Voort. GETROUWD P. Singel ine en C. M. Bijman; W. Neu teboom en J. Verdiuyn. OVERLEDEN A. A. G. Bergers, 54 Jaar. man: P. J- van Bakel. 46 Jaar, man; R. Jagerman, 9 jaar. zoon; M. Kramp ,80 jaar, weduwe van J. P. A. van Oleef. Alleen dan kunnen de ouders met ver trouwen hun kinderen aan de school afstaan. VOORDRACHTEN Spreker gaf hierna het woord aan de voordrachtskunstenaar Jac. Elsacker. Diens eerste voordracht was een kort verhaal van Top Naeff, getiteld „Ge mengd bericht". Na dit ernstige verhaal bracht Elsacker twee voordrachten van wat lichter genre. nl. Tjechow's „De dood van de ambtenaar" en een door hem uit het Duits vertaalde geschiede nis hoe de gaten in de kaas komen. GELUKWENSEN Voordat de pauze aanbrak was er ge legenheid tot het uitspreken van geluk wensen, waarvan allereerst dr. Roosen schoon gebruik maakte. Deze herin nerde aan de wat moeilijke start nu 25 jaar geleden, omdat de Leidse raad in eerste instantie geweigerd had mede werking aan de oprichting der school te geven. G.S. gingen met dit raadsbesluit niet akkoord en de school kwam er. Desondanks is de verstandhouding tussen school en gemeente uitstekend geweest. Nu de Leidse Houtschool meer dan 300 leerlingen telt en de school een uitnemende naam heeft verworven is er niemand meer die aan het bestaans recht twijfelt en thans is aan de orde een nieuw bouwplan, waaraan reeds goedkeuring werd gegeven, voor het kleuteronderwijs, dat thans in een ge brekkige ruimte moet worden gegeven. Namens het Leidse gemeentebestuur bracht hij de gelukwensen over en dankte bestuurders en leerkrachten voor het werk ten behoeve van de Leidse jeugd. Mevr. Brouwer-v. d. Velde feli citeerde namens het bestuur der kleu terschool en bood een voorzittershamer ten geschenke aan. Vervolgens kwam naar voren het eerste hoofd der school, de heer W. F. E. Smelik, die in het bij zonder wees op de grote waarde welke het christelijk onderwijs kan hebben. Namens de directie en leerkrachten van de nabij gelegen Chr. Kweekschool bracht de heer M. Kouwenhoven de ge lukwensen over. Uit diens woorden bleek hoe goed de verstandhouding tussen beide onderwijsinrichtingen is. OUDERCOMMISSIE De voorzitter, die voor ieder van de sprekers een kort dankwoord had, deelde mede. dat het in de bedoeling lag op deze avond een oudercommissie te be noemen. hetgeen zou geschieden na het tweede optreden van Jac. Elsacker. In deze oudercommissie werden gekozen de dames: Maandag, Kromhout en Van der Grien en de heren: H. v. d. Berg en A. W. Putten. Oversteekplaats Prinsessekade VERLEGGING LEVERT GEEN VOORDELEN OP Naar aanleiding van vragen van het raadslid, mr. J. Drijber, waarom B. en W. de beschermde oversteekplaats op de Prinsessekade bij de Blauwpoorts- brug en de Haarlemmerstraat onmiddel lijk hebben aangelegd, hoewel er in de vergadering van de gemeenteraad van 4 maart j.l. op is aangedrongen deze oversteekplaats meer naar het midden van de Prinsessekade te leggen, delen B. en W. het volgende mede: ..Omtrent de situering van de be schermde oversteekplaats op de Prinses sekade hebben wij overleg gepleegd met de dienst van Gemeentewerken en de Politie. Nader onderzoek ter plaatse heeft uitgewezen, dat het merendeel van de voetgangers, komende van de Blauw- poortsbrug en gaande in de richting Haarlemmerstraat tracht langs de kort ste weg van de Blauwpoortsbrug op de Haarlemmerstraat te komen. Indien men wil bereiken, dat de oversteek plaats inderdaad ook gebruikt wordt, is het noodzakelijk, dat deze zoveel moge lijk in de route van het voetgangersver keer ligt. Zou de oversteekplaats ver legd worden in de richting van de Bos- telbrug, dan zal dit ongetwijfeld tot ge volg hebben, dat vele voetgangers geen gebruik maken van de oversteekplaats en zich niet alleen blootstellen aan ge vaar. doch ook als 't ware worden ver leid tot het begaan van een verkeers overtreding. Tevens is gebleken, dat verlegging van de oversteekplaats voor het verkeer hoegenaamd geen voordelen oplevert, omdat er weinig meer ruimte voor de overige weggebruikers om voor de oversteekplaats te wachten door vrij komt. Het meeste verkeer zal zich op de Blauwpoortsbrug, of op de afrit van deze brug moeten opstellen: immers bij elke 5 meter verlegging van de over steekplaats komt er slechts ruimte voor ten hoogste een personenauto. Op grond van het vorenstaande hebben wij ge meend niet tot verlegging van de over steekplaats op de Prinsessekade te moe ten overgaan. Vorenbedoeld onderzoek heeft tevens uitgewezen, dat het mogelijk was de bocht op de Prinsessekade bij de Blauw poortsbrug flauwer te maken, zonder dat het trottoir ter plaatse te smal wordt, Door deze verbetering, die inmid dels is aangebracht, is het de wielrij ders mogelijk gemaakt tussen het trot toir en de rails te blijven rijden, terwijl nu ook de bestuurders van vrachtauto's en autobussen de bocht kort kunnen ne men. Het lag in onze bedoeling, aldus B. en W.. deze mededeling te doen tegelijk met onze beschouwingen over het denk beeld van het maken van een oversteek plaats bij de Utrechtse brug, hetgeen wij eveneens in de vergadering van de Raad van 4 maart j.l. hebben toegezegd. Het aanvankelijke overleg met de Com missaris van Politie en de Verkeerscom- missie omtrent dit denkbeeld heeft reeds plaats gehad, doch een definitief standpunt heeft ons College nog niet bepaald, daar alsnog een nader advies Voorstellen aan Leidse raad Er komt een tentoonstelling van haar werken in „De Lakenhal" De Rembrandtprijs voor de schilderkunst, welke vijfjaarlijkse prijs in 1956 door de Leidse raad is ingesteld, heeft de jury voor het jaar 1957 toegekend aan mej. Coba Ritsema te Amsterdam, die bereid is deze prijs ook te aanvaarden. De Verordening op de verlening van een openbare Montessori lagere school de Rembrandtprijzen der gemeente Lei den bepaalt, dat de uitreiking van de prijs op de door het College van B. en W. vast te stellen wijze, zo enigszins mogelijk in de maand september van het jaar, waarin zij wordt beschikbaar gesteld, moet plaats vinden. B. en W. stellen zich voor de uitreiking van de prijs aan mej. Ritsema te doen samen vallen met de opening van een te harer ere in te richten tentoonstelling in de Lakenhal. Aangezien een zodanige ten toonstelling uiteraard de nodige voorbe reiding vereist en de Lakenhal boven dien tot medio december 1957 bezet is, zal de uitreiking niet voor dat tijdstip kunnen geschieden. ONDERHOUD SPORTTERREINEN B en W. wensen een bedrag van f 4.575.— beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van een tractor-aanhang- maaimachine ten behoeve van het on derhoud van gemeentelijke sportterrei nen. Voorts stelt het College voor mede werking te verlenen tot het aanschaffen van leermiddelen t.b.v. de tweede klas van de hervormde school aan de Asser straat, idem voor de aanschaffing van oliekachels t.b.v. de geref. lagere school aan de Driftstraat. BENOEMINGEN; OVERPLAAT SING VAN LEERKRACHTEN Tot leden van de Commissie van Ad vies ex. art. 8 van de Woonruimtewet 1947 wensen B. en W. opnieuw te be noemen de heren P. C. A. ten Broek, B. J. Huurman, J. de Jong, B. de Kier en J. H. Schüller. Deze benoeming geldt voor een jaar. Het bestuur van de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werk mapswoningen heeft, ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het aftre den van de heren prof. dr. P. B. Kreuk niet en G. P. E. Weyer, de volgende aanbevelingen ingediend: A. vacature prof. dr. P. B. Kreukniet: 1. prof. dr. P. B. Kreukniet. 2. mr. H. Burgersdyk; B. vacature G. P. E. Weyer: 1. G. P. E. Weijer. 2. mr. E. Brederveld. Zoals bekend besloot de raad in zyn zitting van 29 juli J.l. tot stichting van van de Commissaris van Politie is ge vraagd. Hierop wacht tot nu toe de uitvoering van onze op 4 maart j.l. gedane toezeg ging". in het zuid-oostelijk stadsdeel, door om zetting van de Montessori-afdeling van de openbare opleidingsschool voor Gym nasium en H.B.S. aan de Burggraven- laan in een zelfstandige school. In ver band daarmede moeten de onderwijze ressen S. M. C. Lut en W. F. de Haan van de school aan de Burggravenlaan worden overgeplaatst naar de nieuwe Montessori school. In deze geest doen B. en W. de raad thans een voorstel toekomen. In het belang van de volkshuisvesting is er een voorstel van B. en W. om een onbebouwd perceeltje grond, gelegen aan de Weverstraat, aan te kopen voor f 325.—. Voor het aanbrengen van een tocht- wand met deur in de openbare school aan de Lorentzkade wensen B. en W. een bedrag van f 750.beschikbaar te stel len; idem van een bedrag van f5.000.— wegens vergoeding aan de besturen der bijzondere kleuterscholen van de 4% vakantie-uitkering over de maanden juli tot en met december 1955 voor het aan deze scholen verbonden onderwij zend personeel. De «rijs van de ingevolge het besluit van 18 oktober 1954 ter beschikking van de Stedelijke fabrieken van gas en elek triciteit, gestelde grond aan de Groen- oordstraat. ten behoeve van de bouw van een 50 k.V.-schakelstation, dient naar de mening van B. en W. vastge steld te worden op f 25.— per m2 (bouw rijp. niet opgehoogd). AANKOOP HOEVE VELDHEIM Ingevolge een raadsbesluit van 15 ok tober 1956 werden door de gemeente, in het belang van de volkshuisvesting, aan gekocht een complex landerijen met de zich daarop bevindende opstallen, be staande uit de hoeve „Veldheim" c.a. en enige gronden, een en ander gelegen in de gemeente Oegstgeest. De inspecteur van de Registratie en Domeinen, alhier, heeft echter beslist, dat beide aankopen niet kunnen worden aangemerkt als te zijn geschied in het belang van de volkshuisvesting, in ver band waarmede terzake van deze aan kopen alsnog registratierechten, alsmede hogere notariële kosten, zijn verschul digd. B. en W. menen hiermede akkoord te moeten gaan. Het College zal de minister van Fi nanciën verzoeken op gronden van bil lijkheid de terzake voor de eerstbedoelde gronden te betalen registratierechten te mogen terugontvangen. Jehovah's getuige veroordeeld Voorschotense zaak voer de Leidse kantonrechter Voor de Leidse kantonrechter mr. F. Ligtenberg diende gisteren een zaak tegen een inwoonster van de Sleutelstad, die in juni van dit jaar te Voorschoten als Jehovah-getuige brochures aan de omstanders had aangeboden: tevens had zij de inhoud daarvan geheel, althans gedeeltelijk, aan passanten bekendge maakt. De eis luidde f. 11 of vier dagen, overeenkomstig welke eis zij tenslotte werd veroordeeld. Van de zijde der ver dediging bij monde van de heer W. C. Reyntjes, uit Amsterdam werd medegedeeld, dat men in hoger beroep zou gaan bij de Haagse rechtbank. Tevens werd er, voordat de kantonrech ter zijn uitspraak deed, door de verde diger op gewezen, dat het Hooggerechts hof der Verenigde Staten destijds be treffende de predikingsactiviteiten van Jehovah's getuigen besliste, dat „het prediken van huis tot huis dezelfde hoge plaats inneemt onder de Grondwet als het aanbidden in de kerken en het pre diken vanaf de kansels. Dat het dezelfde aanspraak op bescherming heeft als de orthodoxe en conventionele uitoefe- ningsvormen van religie en dezelfde aanspraak op de waarborgen van vrij heid van spreken en vrijheid van druk pers als die andere". Ook het Opperste Gerechtshof in Luxemburg deed een soortgelijke uitspraak aldus de ver dediger van de inwoonster van Leiden toen het in maart 1953 drie zendelin gen (Jehovah's getuigen) vrijsprak. Het Federaal Tribunaal van Zwitserland be paalde in januari 1953, dat de activiteit van Jehovah's getuigen niet als venten kan worden beschouwd. En wat Neder land aangaat: in 1949 en 1950 werden resp. in Gouda en Sittard in totaal twaalf Jehova's getuigen vrijgesproken wegens het feit, dat hun predikings- activiteit niet vergeleken mocht worden met het maken van reclame of het ven ten van koopwaar, maar dat zij evange lisatie-werkzaamheden verrichten. Hier uit concludeerde de verdediger, dat „onze predikinsactiviteit niet belemmerd mag worden door een politieverorde ning zoals die van de gemeente Voor schoten", omdat geen enkel artikel van de strafwet noch van andere wetten van Rijk of gemeente werd overtreden. Advertentie VOOR UW DRUKWERK Haarlemmerstraat 219 Telef. 30900 Rel op de Steenstraat NADER ONDERZOEK. Voor het beledigen en een poging iemand van het leven te beroven of poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, had een chauffeur- monteur uit Leiden zich te verant woorden bij de Haagse politierechter. Hij erkende de beledigingen gedeelte lijk, maar de andere feiten niet. Op 13 juli 1956 had verdachte met een gemeentelijke bestelauto op de Steen straat gereden. Hij kwam van de Bees tenmarkt en wilde de Stationsstraat oversteken. Hij dacht voorrang te krij gen van een automobilist, maar deze deed dit niet en het gevolg was dat ver dachte met zyn wagen in de knel kwam te zitten en dat auto's achter hem gin gen claxonneren. Er ontstond een woor dewisseling tussen verdachte en een an dere automobilist. Deze nam niet wat verdachte zei, stapte uit zijn wagen en ging het nummer van verdachtes auto noteren. Plotseling was verdachte, na even een seintje te hebben gegeven, weggereden en de andere automobilist zou het vege lijf slechts hebben kunnen redden door een snelle zijsprong. Ver dachte betoogde echter dat de automo bilist opzij van zijn wagen stond en eerst ervoor was gesprongen toen hij lang zaam wegreed. De automobilist had zich z.i. zelf in het gevaar begeven en trou wens tijd genoeg gehad om zich in vei ligheid te brengen. Daar de verklaringen van verdachte en van de getuigen nogal uiteen liepen besloot de politierechter op voorstel van de officier, de zaak aan te houden, teneinde ook de getuigen eens aan de tand te voelen. KEURINGSDIENST VAN WAREN Blijkens het zojuist in druk versche nen jaarverslag van de Keuringsdienst van Waren te Haarlem, waaronder ook Leiden en omgeving ressorteert, werden in 1956 in onze stad 4423 inspecties ingesteld en werden er 2463 monsters onderzocht, waarvan er 360 werden afgekeurd. Bij melkverkopers werden bovendien 740 melkmonsters onderzocht, waarvan er 85 ondeugdelijk werden be vonden. CONCERT VAN DER WERFPARK Hedenavond om 8 uur geeft de R.-K. Leidse Harmoniekapel in het Van der Werf park een concert. B. en W. menen afwijzend te moeten beschikken op een verzoek van mevr. de wed. H. de Bruinv. d. Perk, eigenaresse van het perceel Haarlemmerweg 61a, om voorziening tegen de aanschrijving van het College tot het herstellen van on derhoudswerken aan bovengenoemd pand. CENTRALE VERWARMING STADHUIS Teneinde een voorziening te treffen in de verwarming van het Stadhuis doen B. en W. de raad een voorstel om een bedrag van f 20.000.— beschikbaar te stellen voor het repareren van 2 ketels c.a. van de centrale verwarming en een bedrag van f 103.500.— voor het aanko pen en plaatsen van twee ketels en het maken van een oliestookinstallatie met bijkomende werken ten behoeve van de centrale verwarming. B. en W. zijn van oordeel, dat voor het treffen van deze voorzieningen moet worden afgegaan op de inzichten van het adviesbureau Deerns en niet op die van het raadslid de heer A. van Dijk. Tenslotte vermeldde de agenda van de a.s. maandagmiddag te houden verga dering een voorstel om een wijziging te brengen in de begroting 1957.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3