Hel Beste Koningin Juliana opent plechtig de zitting der Staten-Generaal Met een enkel woord Het Beste Agenda DINSDAG 17 SEPTEMBER 1957 Ook nu duizenden belangstellenden Prinses Irene door lichte griep afwezig H.M. Koningin Juliana heeft vanmiddag voor de tiende maal sinds de troonsbestijging in een verenigde vergadering van de Eerste en de Tweede Kamer de gewone zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de Troonrede. Met het gebruikelijke ceremonieel heeft de vorstin zidh daartoe, vergezeld door Prins Bemhard in de Gouden Koets naar de Ridderzaal begeven. Aan vankelijk zou ook Prinses Beatrix haar ouders vergezellen, doch zij kon, gelijk bekend, door een blessure tengevolge van een val niet aanwezig zijn. Prinses Irene moest wegens een lichte griep het bed houden en kon even eens niet de plechtige opening bijwonen en evenmin deelnemen aan de rijtoer. Zoals sinds 1953 gebruikelijk is vertrok de stoet van het Koninklijk Paleis aan het Voorhout, om via Lange Voorhout, Kneuterdijk, Lange en Korte Vijverberg naar het Binnenhof te rijden. Méér nog dan de plechtigheid, welke zich daar in de beslotenheid van de Ridderzaal voltrekt, is Prinsjesdag aanvankelijk de benaming van de fees telijk gevierde verjaardag van Prins- Stadhouder Willem V voor de dui zenden Hagenaars en landgenoten., een uitgelezen en gaarne aangegrepen gele genheid om de Koningin te begroeten. Het is een schouwspel tevens, dat men zich niet gaarne zou laten ontgaan, ook als men het al enige malen heeft ge zien. De duizenden, die deze dag op de been waren, ondanks het sombere weer, leverden er het duidelijke bewijs voor! Reeds vroegtijdig zijn de Hagenaars en velen van buiten de stad op deze feestdag naar de binnenstad getrok ken. Ze stonden onder de bomen van het Lange Voorhout, langs de trot toirs van de Kneuterdijk en onder het geboomte van de Lange Vijverberg. Er waren tribunes, vanwaar men een goed gezicht had op de kleurige stoet en kijkplaatsen achter de vele vensters van huizen en kantoorgebouwen langs de route. De bij de militaire eerbetoon en de afzetting ingedeelde troepen stonden on der de bevelen van de gouverneur dei- residentie, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden. Voor het paleis aan het Lange Voor hout was de erewacht betrokken door 100 man van het Garderegiment Jagers. Hierbij was ingedeeld het vaandel van dit garderegiment met vaandelwacht, alsmede de kapel van de Kon. Lucht macht. De erewacht voor de Ridderzaal werd gevormd door 70 man van het korps ma riniers, waarbij waren ingedeeld het vaandel van dit korps mariniers, de Ma rinierskapel van de Kon. Marine en de tamboers en pijpers van het korps ma riniers. Op het Binnenhof bestond de erewacht uit een detachement van het Garderegiment fuseüers .Prinses Irene" ter sterkte van 100 man. Ook hierbij was het vaandel van dit Garderegiment met vaandelwacht ingedeeld. Aan de ingang van de Ridderzaal wa ren reeds geruime tijd voor de aan komst o.a. aanwezig de chef van het Militaire Huis van de Koningin gene- raal-majoor C. F. Pahud de Mortanges, de gouverneur der Kon. Residentie, lui tenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, zomede vier Kamerheren, W. A. van de Wall Bake, jhr. mr. C. C. de Jonge, jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck en prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. In de Ridderzaal, waar een fraaie ver siering met bloemen en planten was aangebracht, waren dit jaar meer plaat sen ingeruimd dan vroeger, dit met het oog op de uitbreiding der beide Kamers. Deze uitbreiding van het aantal leden had mede tot gevolg -dat er meer gasten waren. Ieder Kamerlid kon namelijk een genodigde medebrengen. Door de loop paden te versmallen en het aantal arm stoelen te verminderen had men be reikt, dat een aantal plaatsen werd ge wonnen. De voorzitter van de verenigde verga dering der Staten-Geaeraal, mr. J. A. Jonkman, deed vooraf de griffier, jhr. mr. J. W. Röell, voorlezing van zijn be noeming tot voorzitter der Eerste Ka mer en benoemde daarna de commissie van in- en uitgeleide. Deze werd samen gesteld uit de heren: Algra, lid der Eer ste Kamer; prof. mr. Ousd, lid der Twee de Kamer; mr. Burger, lid der Tweede Kamer; mevrouw Luyckx-Sleyfer, lid der Eerste Kamer; mr. Lichlenauer, lid der Eerste Kamer: prof. mr. Romme, lid der Tweede Kamer; Van de Wetering, lid Tweede Kamer; prof. mr. De Grooth, lid der Eerste Kamer; Van Eysden, lid der Tweede Kamer en mevrouw Hermoa Meylink, lid der Tweede K'.amer Onder leiding van haar voorzitter, de heer Algra. begaf deze commissie zich naar de ingang van de Ridder zaal om Koningin, Prins en Prinses te ontvangen. Zodra de ceremonie meester de komst van Hare Majesteit had aangekondigd, rezen alle aanwe zigen van hun zetels op. Voorafgegaan door de ceremoniemeester, de Kamer heren, de Grootofficieren en de Groot meester geleidde de commissie Ko ningin en Prins naar de troon. Nadat men had plaats genomen, ving de Koningin aan met het uit spreken van de Troonrede. Na de rede stelde mr. Jonkman een „Leve de Koningin" in, waarmede de aanwezi gen instemden. Voorafgegaan door de leden der com missie van in- en uitgeleide en. de Groot meester begaven de vorstelijke personen zich naar de ontvangkamer, waar zij nog enkele ogenblikken vertoefden. Nadat de leden der commissie in de zaal waren teruggekeerd, sloot mr. Jonk man de vergadering. Terwijl de Koningin in de Gouden Koets plaats nam en het escorte zich formeerde, verzamelden de leden van het corps diplomatique zich met hun dames bij de middelste poort van het Binnenhof, om Hare Majesteit in het voorbijgaan een groet fce bren gen.. Langs 'dezelfde route begaf de stoet zich daarna terug naar het Paleis. Stijgend aantal doden deer gevechten bij Johannesburg Het aantal doden als gevolg van de vechtparty van zondag tussen Basoeto's en Zoeloes naby Meadowlands is maan dag o.m. door het overlyden van een aantal zwaar gewonden in een zieken huis tot 42 gestegen. Aangezien er veel zwaargewonden zyn, vreest men dat het dodental nog verder zal stijgen. Van de 67 inheemse die naar een ziekenhuis zün overgebracht, hadden er 30 schotwonden opgelopen. By de vechtparty waren circa 500 Basoeto's en duizend Zoeloes betrokken. Toen de politie met sten- guns het vuur opende om de orde te herstellen, werden vyf inheemsen dode- lyk getroffen en verscheidene gewond. De spanning in de woonwyken van de inheemse stygt intussen nog. Honder den inheemse vrouwen hebben op poli tiebureaus bescherming gezocht. Gisteren viel als 42ste slachtoffer een bejaarde Zoeloe, die door drie Basoeto's met een strydbyl werd doodgeslagen. De moordenaars sloegen op de vlucht, toen een in razerny ontstoken Zoeloevrouw de oorlogskreet van haar stam aanhief. Regering over Euratom Krachtige industriële ontwikkeling noodzaak De regering heeft in haar antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het Euratomverdrag haar overtuiging uitgesproken, dat een krachtige industrieele ontwikkeling in de 6 landen noodzakelijk is om de toekomstige energieprogramma's te kunnen realiseren. In dit verband merkt zij op, dat de doelstellingen van Euratom niet uitslui tend zijn gericht op de opwekking van kernenergie, doch ook op de ontwikke ling van een industrie, welke de daar- BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die J de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wij de f 7.50 voor hun abonnement gedurende 4e kwartaal van dit jaar zo mogelijk vóór 1 oktober a.s. aan ons over te maken. Onze MAANDABONNEES die per giro betalen (f2.55) verzoeken wy ter voorkoming van aanbieding van een kwitantie, het abonnementsgeld uiterlyk op de eerste van de betref- fende maand te voldoen. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD H.M. de Koningin droeg een linden- groene fluwelen robe in Empire-styl ver werkt met oude kant, suède hand schoenen in dezelfde kleur als de kant en een struisveren hoed in de tint van de japon. Zij droeg het Grootkruis der Orde van de Nederlandse Leeuw. Z.K.H. Prins Bernhard was gekleed in het ceremonieel tenue Grenadiers en droeg het Commandeurskruis der Mili taire Willemsorde en tevens het Groot kruis der Huisorde van Oranje. voedt en beschermt Uw haar. houdt het de hele dag in model "de haarcrème van haafcpecialisten" en geeft het een prachtige glans lllllllllllllllllllllllllll! voor nodige apparatuur zal kunnen ver vaardigen. Ook het gebruik van isotopen in de landbouw, op medisch gebied en by tal van industriële activiteiten be hoort tot de werkingssfeer van de ge meenschap. De regering meent, dat nog niet te voorspellen is hoe groot de invloed van Amerika op de Europese ontwikkeling der kernenergie zal zyn. Zy vertrouwt echter, dat Euratom met de V. S. zeer nauwe betrekkingen zal onderhouden. Euratom zal waarschynlyk op den duur door tussenkomst van de atoom organisatie der V. N. hulp aan minder- ontwikkelde landen kunnen bieden. De regering wyst erop, dat de zes Euratom landen in het kader van de O.E.E.S. reeds actief samenwerken om te komen tot de oprichting van een proeffabriek voor het chemisch reinigen van bestraald uranium. Deze fabriek zal mede dienen om zekerheid te verkrijgen over de vraag of het economisch verantwoord is op het continent grote fabrieken voor dit doel te construeren. De regering wyst ook op de plannen om binnen de O.E.E.S. in gemeen schappelijk verband enkele typen proefreactoren te ontwikkelen. De ver wachting is gerechtvaardigd, dat de O.E.E.S. in dit najaar een aantal be slissingen zal kunnen nemen, welke het mogelijk maken aan deze plannen vaste vorm te geven. Jubileumgeschenk voor Philips overgedragen Gisteravond heeft de heer W. P. L. Spruit als voorzitter van het Comité Philips Jubileumgeschenk de monumen tale fontein in het plantsoen voor de Philips bedryfsschool overgedragen aan de Raad van Bestuur der N.V. Philips. Dit geschiedde tijdens een korte by- eenkomst van een aantal genodigden in de hal van het hoge gebouw, waarin de bedryfsschool is ondergebracht. De overdracht werd o.a. bijgewoond door de weduwe mevrouw Philipsde Jong, bur gemeester mr. dr. Ch. van Rooij, de beeldhouwer H. van Lith en de dichter Victor van Vriesland. De voorzitter van het presidium van de Raad van Bestuur, ir. P. Otten, aan vaardde het geschenk met grote erken- telykheid; hij noemde het een monu ment van nationale waarde. Korte toespraken werden voorts nog gehouden door de beeldhouwer Van Lith, ir. F. J. Philips en burgemeester Van Rooy. BINNENLAND In Hotel Rauch te Schevenamgen is gistermorgen de internationale conferentie over de herziening van de geschiedenis boeken geopend. Er nemen ongeveer een 30 tal personen aan deel uit Oostenrijk. België. Denemarken. Frankrijk, de Duitse Bondsrepubliek, Griekenland, IJsland, Ier land. Italië, Luxemburg. Nederland. Noor wegen. Zweden. Turkije en het Verenlgd Koninkrijk. Voorts is er een waarnemer van de Unesco aanwezig De openingsbijeenkomst stond onder lei ding van de heer L. J. M. ran de Laar uit Delft. Deze merkte op. dat de methoden welke in de vorige conferenties werden toegepast, de beste zijn gebleken. Hij hoopte, dat men op deze wijze, zidh direct tot die zaak zelf richtend in een bepaalds periode, zal komen tot een ware en zui vere Europese geschiedenis. Vervolgens werd de heer L. J. M. van den Laar toen gekozen tot voorzitter van deze vijfde con ferentie. Gouverneur van Tilburg en echtge note zijn gisteren naar de Nederlandse Antillen vertrokken voor een officieel be zoek aan dit Rijksdeel Met het ms. Bodkoop van de KNSM zijn opnieuw 24 meisjes uit Suirimam© naar Rotterdam vertrokken voor opleiding tot verpleegster. De Rijkspolitie heeft ter beschikking van de Officier van Justitie te Arnhem gesteld vier mannen tuit Nijmegen en om geving, die dezer dagen zijn gearresteerd', omdat zij ervan verdacht worden de hand gehad te hebben in de brand In een iso latiebedrijf (Isometa) aan het Maas- en Waalkanaal. In dit bedrijf zijn reeds meer branden voorgekomen, doch toen werd nimmer aan kwaadwilligheid gedacht. Deze keer hebben zioh verdachte om standigheden voorgedaan en is ook dief stal gepleegd. Utt de auto van de 24-Jarige Ameri kaanse R. S. Garr uit Ohio is in het af gelopen weekend een gToen lederen kof fertje gestolen, waarin zioh o.m. 6 kost bare halskettingen, kleding en een op vouwbaar tafeltje bevonden. De auto stond geparkeerd op de Westersingel te Rotterdam. De schade bedraagt ongeveer f 3000.—. Het 3-Jarlg Jongetje André Pfaff uit Woerden is in de nabijheid van de wo ning plotseling de straat overgestoken en overreden door een vrachtauto. Het kind overleed vrijwel direct na het ongeluk. Gisteren i6 de 9-Jarige Harnpie Nagel bij de Spoorbrug te Harliimgen in de Zuld- graoht geraakt en verdronken. Na ander half uur dreggen werd hij opgehaald, maar de levensgeesten waren toen uiter aard geweken. BUITENLAND Met ingang van 1 oktober zullen In België de posbtarieven worden verhoogd. Brieven voor het binnenland, die totnu- toe moesten zijn gefrankeerd met 2 frank, zullen met Ingang van genoemde datum 2.50 vragen. De briefport voor brieven naar het buitenland wordt gebracht ven 4 frank op 5 frank. Voor brieven naar Ne derland geldt evenwel het binnenlandse tarief, dus met Ingang van 1 oktober 2.50 frank. Ook het tarief voor de drukwerken wordt verhoogd en wel van 0,20 frank tot 0.30 frank. In de Zuid-Afrikaanse stad Oost- Londen is een baby van 13 maanden overleden, doordat ze op een winderige dag een maïskorrel had ingeademd, welke in naar long tot ontkieming was gekomen. Voor het tribunaal in Warschau is maandag het proces begonnen tegen vroe gere hoge functionarissen van de geheime politie. Terecht staan de vroegere vice- minister van de staatsveiligheidsdienst Romkowski, de directeur van de gelieime politie Fejgin en zijn plaatsvervanger Ro- zanski. Zij worden ervan beschuldigd dait zij in de Stalinistische" tijd geweld heb ben laten gebruiken om gevangenen "tot bekentenissen te brengen. Ook zoudem zij mensen gevangen gehouden hebben, die dit aan het licht hadden kiunnen brengen. Het proces wordt met gesloten deuren ge voerd. Griekse en Albanese militaire autori teiten zijn momen teel in onderhandels tig over opheffing van de oorlogstoestand. d4 e formeel nog steeds tussen beide lamdieta bestaat! Een van de vraagstukken die zioh daarbij voordoen ,ls de ruiming van mljt- nen in het Korfoe-kanaal tussen hel Griekse eiland Korfoe en de Albaanse kust. De commandant van dig staatspolitie post te Rust in Neder-Oosterurijk is op be schuldiging van spionage gearresteerd. Rust ligt vilak bij de grens met Hongarije.., Twee weken geleden is om dezelfde reden* een douanebeambte aangehouden. Volgens het Oostenrijkse pensbureau Apa zijn de twee mannen onafhankelijk van elkaar ln staat van beschuldiging gesteld wegens het verraden van het alarmsysteem langs de grens en de legering van legereenheden aan agenten van vreemde mogendheden. De dorpen Sainit-Paui-en-Paoret en Gallas, aan ae Franse Rirvièra, worden be dreigd door de hevige bosbranden die 1® Zuid-Frankrijk woeden en al duizenden ha bos in as hebben gelegd. Utt geheel Frankryk heeft men hulp laten komen om de vlammen een halt toe te roepen. Elders ln Zuid-Frankrijk hebben de af nemende wind en de te hulp gesnelde ver sterkingen de bestrijders van de brand enige verlichting geschonken. De bewo ners van vele geïsoleerde boerderijen zijn geëvacueerd. De Tsjechoslowaak Au toni n Nezhyba is uit de communistische partij van zijn land gestoten, omdat hij zioh ..openlijk heeft uitgesproken voor de Hongaarse op standelingen. aldus bericht het partijblad ..Ztvot Strany". Volgens het blad had Nezhyba zich ,,ook lasterlijk uitgelaten over de heldhaftige Hongaarse verdedi gers van de regering door het volk" en de So-vjetrussische militairen in Hongarije. Tenslotte had hij op een vergadering een „vraag van uitdagend karakter" gesteld. De gouverneur van de Braziliaanse staat Alagoas, Muniz Fall cao. Is afgetre den. nadat de centrale Braziliaanse rege ring had besloten in te grijpen i.v.m. een schietpartij in de kamer van alge vaardig den van de stad, die een lid het leven kostte .terwijl er zeven werden gewond. Het parlement van Alagoas heeft de ver volging van Faloao. die van misdadige praktijken wordt beschuldigd, goedge keurd. De 49-Jarige Britse minister van On derwijs, burggraaf Hailsham. Is maandag benoemd tot voorzitter van de Kroonraad een kablnetspost zonder portefeuille, als voorbereiding voor zijn verwachte benoe ming tot voorzitter van de Britse conser vatieve partij. Als men de correspondenten van ver scheidene bladen ln Nieuw Delhi (hoofd stad van India) mag geloven., heeft het zondag ln het dorp Razapoer. 20 km van de hoofdstad, kleine visjes geregend. In de omgeving van Delhi valt de laatste tijd veel regen, wat ln dit seizoen een zeld zaamheid is. De politie van Reutlingen. in West- Dultsland, heeft, op aanwijzing van een automobilist, die zijn ogen nauwelijks kon geloven, een Jongen vain negen Jaar aan gehouden. die een nachtelijke rit met een auto maakte, dde hij uit een garage had gestolen. Het is nog een raadsel, hoe de knaap aan zijn rijvaardigheid is gekomen, daar zijn vader geen auto bezit, en even min kan ryden. Tunesië heeft er maandagavond bij Frankrijk tegen geprotesteerd dat Franse vliegtuigen, die uit Algerië kwamen, 5 km boven Tunesische grondgebied hebben ge vlogen en burgers met machinegeweer-vuur hebben bestookt, van wie er één werd ge dood. De regering heeft ook geprotesteerd tegen bewegingen van Franse oorlogssche pen voor die Tunesische kust. Over de hele wereld bekend maandblad komt nu met Nederlandse editie' The Reader's Digest verscheen in de Verenigde Staten voor het eerst in 1922. Thans is The Reader's Digest het meest gelezen tydschrift ter wereld. Iedere maand kopen meer dan 19 miljoen mensen hun exemplaar in een van de twaalf talen, waarin het blad verschijnt. Daar komt nu een nieuwe taal bij. Want bin nenkort verschijnt de Nederlandse editie van dit beroemde maandblad onder de titel; uit Readers Digest Ma 1AAND NA MAAND kiezen de redacteuren van „The Reader's Digest" de bloem van wat in kranten, tydschrif- ten en boeken over de gehele wereld wordt gedrukt. Elk uit verkoren artikel wordt be kwaam verkort, samengevat en makkelyk leesbaar gemaakt. Zo ontstaat maandelyks voor U dit tydschrift in handig zak formaat met een 25-tal afwisse lende, boeiende artikelen en bovendien een veelbesproken boek in beknopte vorm. In HET BESTE vindt U lees- genot-op-zyn-best: avontuur, romantiek, nieuwe ontdekkin gen van wetenschap en tech niek, de stage voortgang der geneeskunde, inspirerende verhalen over mensen, hun werk, hun streven - een onge meen grote verscheidenheid van onderwerpen, die U in staatstelt makkelyk (èn voor weinig geld) op de hoogte te blyven van wat er aan interessants gaande is in de wereld van nu. Het eerste nummer van verschijnt 27 september Bestel nog xandaag Uw exemplaar A f 1.15 bU Uw boekhandel (of tüd- schriftenhandel) of bU de kiosk. Kerkelijk Leven De Paus tot de Jezuïeten Absolute gehoorzaamheid, strenge dis cipline, een krachtige houding van de superieuren, sobere levenswyze, afzien van alle overbodigheden, zoals roken, en armoede zijn de consignes, die Paus Pius dezer dagen in een in het Latijn gehouden toespraak de afgevaar digden van de orde der Jezuïeten, die te Rome in buitengewone vergadering by- een zyn, op een ontvangst heeft voor gehouden. De Paus herinnerde eraan, dat de bestuursvorm van de orde „mo narchaal" is en dat de algemene verga dering niet de macht heeft deze te wy- zigen. Het gezag van de generale overste, dat de spil van de orde is, moet intact gehouden worden, aldus de Paus. De Paus drong er by de leden van de orde ook nog op aan, verwijzend naar hun gelofte van gehoorzaamheid, zich niet over te geven aan een .hoogmoe dig" streven naar ,;vry onderzoek", „waarbij men zelfs de maatregelen van de Heilige Stoel aan zyn eigen oordeel zou onderwerpen". Verder gaf hy de wens te kennen, dat de ordeleden zich onthouden van „aan gename, maar dure reizen" en van va kantie buiten hét eigen huis. Ook zei hy, dat de Jezuïeten het WOENSDAG Stadsgehoorzaal (grote zaal)K. en O. Lezlng dir. T. d© Booy over Peru. 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Leden verg. Ohr. Hist. Unie afd. Lelden. 8 uur nam. Geregraoht. Opemludh/t®am«mikam®t uit gaande van de Baptisten Gemeente Lel den. 8 uur nam. DONDERDAG Stadhuis (Burgerzaal): Minister Mans- holt opent Vebo-exposltlé. 9.30 uur v.m. Schouwburg: K. e>n O. Ned. Comedle „Het El" .8 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rynland". Spr. dokter H. J. Stol over „De hond in het gezin". 8 uur nam. Waaggebouw. Zulvelexpoeitie Vebo. 10 uur voorrn. 5 uur nam. Hogewoerd Getuigen .7.3' Mfld-delstegracht 3. Chr. Gemeenschap Afscheid Zendeling A. Stringer. 8 uur n.m. VRIJDAG Gebouw „Prediker": Spr. ds. J. A. Smltn* van Den Haag. 8 uur nam. SchouwburgK. en O. Ned. Comedle „Het El" .8 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-oursus fotografie, 8 uur nam. 175. Bijeenkomst Jehova's uur nam. Waaggebouw. Zuivelexpoeitie Vebo. 10 uur voorrn. 5 uur nam. Rehoboth; Ned, Ohr.-Vrouwenbond. Spr. M. Marijs-Visser over „Gedachten bij het ouder worden." 8 uur nam. Een ongedwongen opname van het Engelse Koninklijke gezin, op het terrein van het kasteel Balmoral in Schotland. Er wordt vriendschap gesloten met een paar kalfjes. Prins Charles blijkt niet bang te zijn. maar zijn zusje Prinses Anne be kijkt een en ander liever op een af stand. ZATERDAG Waaggebouw. Z-ulvelexpositle Vebo. 10 uur voorm. 5 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Stadhuis. Gemeenteraad 2 uur nam. Oegstgeest (Oud-Poelgeest) Seizoensopening Volksdansgroep Oud- Poelgeest. 7.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpank 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde .Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. Op zondag 15 uur (Tot 1 oktober). De Lakenhal: „Tijdgenoten van Ver ster" Werkd. 105 uur; zondags 15 u.. donderdag bovendien 7.30—9.30 uur (20 Juli 23 september). BIOSCOPEN Casino: „Schuld en boete". 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30 4.45. 7 en 9.16 uur. Trianon„Een theehuis voor Tobikl" a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.1-5 uur. Luxor: „Verdoolde bus". 18 Jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.16 uur Rex: „De laatste Jacht" 18 jaar. Werk dagen 2.30. 7.15 en 9.16 uur. Zondag 2.30 4.45. 7.15 en 9 15 uur. Donderdagcyclus..De levensroman van Johan Strauss, al. Li<lo: „Santiago" 14 Jaar. Werkdagen 2.30 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van d© Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt toi zaterdagmorgen 21 september 8 uur waargenomen door: Apotheek van Drie- sum. Mare MO. tel. 20406; Zudder-Apo- fcheek, Lammensdhansweg 4, tel. 23553 en Apotheek Oegstgeest, Willhelminapark 8, tel. 26274. By geen gehoor bU Uw balsarts o 1 specialist, bel op dokterstelefoon 2222'*,. nieuwe niet moeten veroordelen of ver werpen alleen omdat het nieuw is, wan neer het nuttig is voor de redding en de vervolmaking der zielen. Predikant „verkoopt" uit geldnood gezinnen Ds. G. Lans, destijds jeugdpredikant te Amsterdam, doch sedert enige tyd predikant te Amsterdam-west (wijkge- meente Slotermeer) staat voor de nood zaak in dit stadsdeel, dat reeds 40.000 inwoners telt, een kerkelijk centrum te bouwen. Aan de bouwsom voor een der- gelyk centrum (kerk plus bygebouwen) ontbreekt nog f 400.000. Dit bedrag wil de predikant zo spoedig mogelyk bijeen zien te krygen, door 800 meelevende ge zinnen elk f 500.— te laten opbrengen. Echter, vele dezer meelevende gezinnen zullen dat niet kunnen en daarom zegt ds. Lans in een juist verschenen vouw blad: „Ik verkoop stuk voor stuk al myn gezinnen aan een hervormde ge meente, aan een muziekvereniging, aan welke instantie, waar ook in Nederland, die een gezin wil adopteren en het geld op tafel wil leggen". Reeds adopteerde de Hervormde Gemeente van Ballum (Ameland) een Amsterdams gezin. Het vouwblad is geïllustreerd met een ma quette van het te stichten kerkelyk cen trum Slotermeer, en met een aantal foto's die de groei van dit deel van Am sterdam duideiyk doen zien. Ds. H. J. MEUTER ZESTIG JAAR PREDIKANT. Donderdag is het zestig jaar geleden, dat ds. H. J. Meuter te Bennekom werd bevestigd als predikant in de Ned.Herv. Kerk: Ds. Meuter stond achtereenvol gens te Callantsoog in de classis Alk maar; Over- en Neder-Asselt in de clas sis Nijmegen; Ammerstol in de classis Gouda; Waterlandkerkje in de classis IJzendyke; Nes op Ameland; Heveskes in de classis Appingedam en tenslotte nog ruim vyfentwintig jaar te Krewerd in de classis Appingedam. waar hem met ingang van 1 januari 1938 na ruim veer tig volbrachte dienstjaren emeritaat werd verleend. Generale Synode Ger. Kerken ZUID-HOLLAND WORDT VERDEELD IN DRIE RESSORTEN. De generale synode der Geref. Kerken heeft in haar maandagavond te Assen gehouden zitting naar aanleiding van een verzoek van het hoofdbestuur van het Nederlands Bijbelgenootschap, om dit genootschap opnieuw op de collec- tenlyst te plaatsen, besloten dit niet te doen, maar deze zaak by de kerken dringend aan te bevelen. Vervolgens heeft de synode goedgekeurd, dat het ressort van Zuid-Holland zal worden verdeeld in drie ressorten in plaats van, zoals tot op heden, in twee. Er komt dan een particuliere synode voor Zuid- Holland-west, één voor Zuid-Holland zuid en een voor Zuid-Holland-oost. Vervolgens heeft de synode behandeld een schrijven van de generale synode der Ned. Herv. Kerk in verband met de kwestie van samenspreking van gedepu teerden van beide kerken. De synode was van oordeel, dat zy niet behoeft in te gaan op het schrijven van de hervormde synode zelve, omdat dit behoort by de- putaten voor samenwerking met de Ned. Herv. Kerk. Zy zal haar besluit terzake nog nader formuleren. NED. IIERV. KERK Beroepen tie HUlleg-ersberg (vac. J. C. Stelwagen) C. Treure te Edierveen. Aan genomen het beroep dier Generale Synode als predikant ln algemene dienst (secr. van de Ned. Ohr. Stud. Ver.) G. J. Bos man, vicaris te Nijmegen. Bedankt voor ftpij'kenlsse (toez.) C. D. Israël te St.-Nl- colaasga. Aangenomen naar IJsselmon- de (3d© pred. pi.) Marius C. Don te Ruin- re CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Delft G. J. Boiys te Papen- direoht en C. Noordegraaf te 's-Gravendeel. Tweetal te Zaandam M. Vlletstra te Eemdijk en S. Wijnsana te Broek op Lan- gendyic. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) wind m/s. <D i c t-i* s£3 Stockholm mist windstil 14 5 Oslo zwaar bew. 0 1 14 5 Kopenhagen zwaar bew. z 2 14 3 Aberdeen mist windstil 14 0 Londen zwaar bew. w 5 14 0 Amsterdam regen zzo 4 14 10 Luxemburg motregen zwaar bew. w 5 13 2 Parijs windstil 17 0 Bordeaux m.st ono 2 20 0 Grenoble licht bew. windstil 18 0 Nice zwaar bew. n 5 20 0 Berlijn geh. bew. w 6 13 7 Frankfurt regen zw 2 16 0.9 München regen z 1 12 Zurich zwaar bew. w 2 14 0 Genéve mist windstil 16 0 Locarno lioht bew. windstil 20 0 Wenen licht bew. w 4 16 0 Innsbruck half bew. w 2 15 0 Rome onbewolkt o 1 22 0 AJaccio onbewolkt ono 3 22 0 Mallorca. zwaar bew. nno 2 27 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2