Siamese legerleiders schuiven de regering-Piboel Songgram terzijde TEKORT VAN 745 MILJOEN OP EEN TOTAAL VAN 8 MILJARD WEERBERICHT Onbloedige revolutie tegen de politiechef'9 generaal Phao Russische geheime dienst poogde Israëlische attaché te ronselen Enig optimisme over dekkingsmogelijkheden Aardappeloogst in Gelderse Vallei door regens bedreigd 96ste jaargang DINSDAG 17 SEPTEMBER 1957 No. 29242 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Gematigd optimisme ZELDEN en waarschijnlijk wel nooit is een Troonrede, sedert H.M. Koningin Juliana de troon be steeg, door het Nederlandse volk met méér belangstelling tegemoet gezien dan nu Zij hedenmiddag voor de tiende maal de jaarlijkse zitting der Staten- Generaal heeft geopend. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat .zoals reeds in de allereerste alinea van de Troonrede wordt geconstateerd „het evenwicht in onze nationale economie is verbroken" Dit op zichzelf is geen nieuws. Veel vuldig hebben vooraanstaande bewind hebbers er in de laatste maanden de aandacht op gevestigd, dat 's Lands fi nanciële, economische en monetaire po sitie ernstige zorgen baart zonder zich daarbij te verdiepen in de vraag wie daarvoor in de eerste plaats verant woordelijk moet worden gesteld. „Wij hebben boven onze stand ge leefd" verklaarde nog slechts enkele maanden geleden zowel de minister president, ar. Drees, als de minister van Financiën, de heer Hofstra, maar een ruiterlijk „mea culpa" bleef daarbij achterwege. Een dergelijke eerlijke erkenning hoe voor de hand liggend zij ook moge zijn betekent nu eenmaal politiek gezichtsverlies en dat blijkt in de Ne derlandse partij-politieke verhoudingen het allerlaatste waartoe men bereid is. ook al is het nationale belang daarbij ten nauwste betrokken. DE ongewoon-grote belangstelling voor de zojuist uitgesproken Troonrede betreft dan ook uitslui tend de wijze, waarop de regering zich voorstelt het verbroken evenwicht te herstellen. Het is zonder meer duidelijk, dat de reeds getroffen en eerder aange kondigde maatregelen daartoe niet vol doende zyn. Ook dat is in de laatste maanden en weken door diverse woord voerders der regering bij herhaling be toogd. Een dieper ingrijpen, zo heet het, is dan ook noodzakelijk en daarbij staat een reële beperking der bestedingen, zo wel in de consumptieve uitgaven der be volking als van de bestedingen van de overheid en het bedrijfsleven op de voor grond. Totdusverre was bij de behande ling van de begrotingen der onderschei den departementen in de volksvertegen woordiging van een werkelijk effectieve bezuiniging nog weinig gebleken en ook de mededeling der regering dat „is af gezien van tal van nieuwe plannen" klinkt uitermate vaag. Als concrete bijdragen tot een beper king der overheidsbestedingen werden in een toelichting vermeld de vertraagde uitvoering van de reeds geprojecteerde Zuiderzee- en Deltawerken. Daarnaast zal de inkomstenvermeerdering geschie den door een aantal belastingverhogin gen. Met een zucht van verlichting zul len velen hebben vernomen, dat de in komsten- en loonbelasting en/of de personele belasting niet zal worden verzwaard, doch het aantal op centen op de vermogensbelasting zal tijdelijk worden verhoogd, evenals de omzetbelasting op een aantal artikelen, zoals personenauto's, motorrijwielen, te levisietoestellen en sigaretten. TEN aanzien van het loonpeil wordt opgemerkt, dat alles moet worden vermeden wat zou kunnen leiden tot verhoging der produktiekosten, ook al omdat zulks van hoogst nadelige in vloed zou zijn op de noodzakelijke toe name van onze export. Het huidige prijspeil mag in geen geval worden verhoogd en moet, waar mogelijk, worden verlaagd. DE woningnood blijft nog steeds Volksvijand nr. I. De regering, dit erkennende, kondigt de financie ring aan van 40.000 Woningwetwoningen, zomede de stimulering van particuliere woningbouw. Een gedwongen staatsle ning blijft achterwege, doch de regering zal steun verlenen aan een door de Bank van Nederlandse Gemeenten uit te ge ven woningbouwlening. Ook zal het vrij willig beschikbaar stellen van woning- ruimte worden aangemoedigd. IN het slot van de Troonrede wordt de aandacht gevraagd voor Nederlands positie in internationaal verband ten aanzien van economische en militaire aspecten. Er wordt gewag gemaakt van „een nieuw perspectief" als gevolg van de overeenkomsten op het gebied van de Euromarkt. de Euratom en de Bene lux zonder dat het staatsstuk zich wij selijk uitlaat over de aard van dat per spectief, wat in het bijzonder voor Ne derland nog een levensgroot vraagteken oplevert. DE Troonrede 1957 overziende, mo gen wij zeggen, dat zy behoudens de hierboven gesignaleerde vaag heden. welke een noodzakelijk gevolg zijn van een vooralsnog onoverzichte lijke situatie, een realistische geest ademt, hetgeen in de huidige, benarde omstan digheden overigens een absolute nood zaak mag heten. Haar algemene ten- denz zouden wij willen karakteriseren als een van vertrouwen in de toekomst, mits regering èn volk zich bewust zijn van de ernst van de toestand en bereid zijn dienovereenkomstig te handelen. Wij zouden dit voorbehoud nog willen aanvullen met een tweede; mits de re gering ten deze het goede voorbeeld geeft en in de eerste tijd geen verdere uit breiding geeft aan sociale voorzieningen, die hoe gewenst op zich zelf ook in het huidige tijdsgewricht een ontoe laatbare verzwaring zou betekenen van 's Lands overbelaste budget. Dit laatste geldt evenzeer voor vrij willig aanvaarde lasten ten aanzien van hulpverlening aan onder-ontwikkelde gebieden e.d. Nederland stelle thans in de eerste plaats orde op de eigen zaken! Voor verdere bijzonderheden omtrent het toekomstige regeringsbeleid verwij zen wij naar de volledige tekst van de elders in dit Blad afgedrukte Troonrede, naar de gelijktijdig gepubliceerde Mil joenennota en naar het commentaar daarop van onze financiële medewerker. Absoluut ongegrond De Jordaanse ambassadeur in Londen, Toekan, heeft maandag een bericht van het Egyptische blad „Al Ahram" over aftreden van Koning Hoessein „abso luut ongegrond" genoemd. In Siam (Thailand), dat tien jaar lang onder het bewind heeft gestaan van veldmaarschalk Piboel Songgram, is de regering terzijde geschoven door de op perbevelhebber van het leger, veldmaarschalk Sarit Thanarat. Hij heeft de macht in handen genomen en de staat van oorlog afgekondigd voor het gehele land. Waar Songgram thans verblijft is niet bekend. Hij schijnt gevlucht te zijn. Radio- Bangkok heeft hem vanochtend herhaaldelijk gevraagd zich zo snel mogelijk te melden, maar totnutoe heeft hij dat nog niet gedaan. Dit is wel geschied door generaal Phao en admiraal Oettasart, die zich aanvankelijk in gezelschap van Songgram bevonden. De opstand is een uitvloeisel van de weigering van Songgram generaal Phao. het hoofd van de politie, uit het kabinet te verwijderen. Maar schalk Sarit Thanarat is intussen bij koninklijk decreet benoemd tot opperbevel hebber van leger, vloot en luchtmacht. In Bangkok patrouilleren tanks; soldaten hebben de wacht betrokken bij alle grote politiebureaus, het postkantoor en de telefooncentrale. Nieuwe leider hielp tien jaar geleden Songgram aan het bewind Er bestond reeds een gespannen toe stand in Siam na een conflict tussen de legerleiders en de regering, dat ge smeuld had sinds maarschalk Sarit Thanarat en vier andere legerleiders zich de vorige maand uit het kabinet terugtrokken. De 49-jarige Sarit heeft deelgenomen aan de staatsgreep van 1947, die veldmaarschalk Songgram aan het bewind bracht. Hij verleende in 1951 ook zijn medewerking aan het neer slaan van een opstand bij de vloot. In alle regeringen van Songgram is Sarit onder-minister van Defensie geweest. Hij is voorts directeur van 21 onderne mingen. waaronder de Bank van Azië. De staatsgreep heeft zich totnutoe zonder bloedvergieten voltrokken. De bevolking houdt zich rustig. Duizenden Collectieve boerderijen in Rood-China werden te groot De Chinese communistische partjj heeft maandag nieuwe richtlijnen uit gegeven voor de collectieve boerderijen, omdat vele ervan te groot zijn geworden en daardoor onhandelbaar. In gewone dorpen zal men in het ver volg als regel één coöperatieve boerderij moeten vormen, en niet meer, zoals voorheen, verscheidene dorpen in een boerderij moeten onderbrengen. In gro tere dorpen zal men meer dan een col lectieve boerderij moeten oprichten. Met deze maatregel hopen de Chinese autoriteiten de moeilijkheden te over winnen, die in de afgelopen twee jaar, zijn voortgevloeid uit een snelle collecti visatie, die meer dan 95 procent van de 500 miljoen Chinese boeren in collectieve boerderijen bracht. Voorts wordt er in de nieuwe ricnt- lijnen aangedrongen op grotere olooi- baarheid bij het bestuur van de collec tieve boerderijen en meer begrip voor de plaatselijke omstandigheden. Kritiek van de boeren op de leiding moet aangemoe digd worden en de functionarissen moe ten meer overleg met de massa plegen. nieuwsgierigen stonden langs de straten, toen het leger de hoofdstad binnentrok. Zondagavond demonstreerde een me nigte van vijfduizend betogers met leu zen als „weg met Piboel Songgram" en men drong enkele officiële gebouwen binnen. Overigens hebben zich geen in cidenten voorgedaan. Voorwaarde van Hatta: Nasoetion moet weg De samenwerking tussen president Soekarno en oud-vice-president Hatta, die zaterdagavond in een proclamatie bevestigd werd, is van de zijde van Hatta op bepaalde voorwaarden aan gegaan. Een van deze voorwaarden zou zijn, dat de chef-staf van het leger, generaal- majoor Nasoetion, zal worden ontslagen. Hatta zou Soekarno hebben gezegd, dat de buitengewesten niet willen samen werken met een man, die de onafhan kelijkheidsbewegingen op Sumatra en in Oost-Indonesië met geweld de kop in wil drukken. Nasoetion zou vervangen moeten worden door kolonel Warouw, militair attaché te Peking of door ko lonel Kawilarang, militair attaché in Washington. Waarover Gomoelka en Tito het eens werden Polen en Joego-Slavië hebben maan dag als slot van het officiële Poolse bezoek aan het land van Tito een ge meenschappelijke verklaring uitgegeven, waarin zij er by andere landen, die zulks totnogtoe niet gedaan hebben, op aan dringen de Oder-Neisse grens als Polens definitieve landsgrens te erkennen. Ten aanzien van het Midden-Oosten zyn beide regeringen ervan overtuigd, dat het oorlogsgevaar daar gestegen is en dat er druk werd uitgeoefend op de onafhankelijke politiek van Syrië. Zij zouden voorts elk opbouwend initiatief voor een gedeeltelijk ontwapenings akkoord ondersteunen en drongen aan op een onmiddellijk ophouden met kern proeven. Eenparig was men van oordeel, dat rechtstreeks overleg tussen West- en Oost-Duitsland de eerste stap moet zijn in de richting van Duitse hereniging. De toelating van communistisch China tot de V.N. achtte men van wezenlijk belang voor het land. Zo zijn onze manieren Hij moest spioneren, anders zonden hij en zijn gezin per ongelukverdwijnt vijnen De Sovjetrussisehe geheime dienst heeft gepoogd een Israëlische diplomaat door vreesaanjaging te dwingen zijn land te verraden en met deze dienst samen te werken, aldus verklaarde Walter Eytan, directeur-generaal van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren op een persconferentie te Tel Aviv. De diplomaat was een zekere Eliahoe Kazan, attaché van de Israëlische am bassade te Moskou, die zich met zyn gezin te Odessa met vakantie bevond. Kazan, die sinds 30 augustus j.ï. te Odessa vertoefde, werd op 7 september aangehouden. HU werd tot 10 september, en in totaal 26Va uur, ondervraagd, waarbij voortdu rend het licht van sterke schynwerpers op hem werd gericht. De leden van de Sovjetrussisehe geheime dienst, die Kazan ondervroegen, lieten hem er niet over in het onzekere, dat hU volkomen aan hun genade was over geleverd. „Weet U, er verdwijnen hier veel mensen in deze streken, byv. als gevolg van verdrinking. Men vindt dan nog wel hun kleren op het strand terug, maar verder ook niets meer", aldus werd hem toegevoegd. moest wagen de Israëlische ambassade van zijn ervaringen in kennis te stel len. Eindelijk, na dagen van ondervraging en intimidatie, werd Kazan, die hals starrig had geweigerd op de voorstellen van de Russische agenten in te gaan, vrijgelaten. Hem werd nu toegestaan zich telefonisch met de Israëlische am bassade in verbinding te stellen en zijn terugkeer naar Moskou aan te kondigen. Toen de Israëlische ambassadeur ver nam, wat zijn attaché was overkomen, diende hij onmiddellyk een protest in by het Sovjetrussisehe ministerie van Buitenlandse Zaken. De onderminister van Buitenlandse Zaken Semjonof had daarop toegezegd een onderzoek te zul len instellen. Kazan en zyn gezin hebben de Sov jet-Unie verlaten, doch zij zijn nog niet in Israël aangekomen, aldus de medede lingen van de directeur-generaal van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken, Walter Eytan. Tel Aviv protesteerde onmiddellijk bij Moskou Op een gegeven ogenblik werd de Is raëlische vriend, bij wie Kazan met zijn gezin logeerde, voorgeleid. „Hij zag er erbarmelijk uit", aldus Eytan. Daar op werd het verhoor voortgezet. Kazans vrouw was enkele dagen tevo ren in een ziekenhuis opgenomen. Ka zan mocht haar bezoeken, doch de be wakers die hem hierbij vergezelden waarschuwden hem uitdrukkelijk, dat hij niet moest pogen zich met vertegen woordigers van de Israëlische ambassa de in verbinding te stellen. „Zou U dit toch doen. dan zou het wel eens kun nen gebeuren dat Uw vrouw het zie kenhuis nooit meer verlaat", verklaar den zij. De betrokken leden van de Sovjetrus sisehe geheime dienst waarschuwden Kazan ook, dat hij, wanneer hij even tueel zou worden vrijgelaten, het niet Verlovingsring voor Prinses Fazilet Prinses Fazilet heeft gisteren van Koning Feisal van Irak een verlovings ring gekregen. Ze zei tegen verslagge vers, dat zij erg blij was met de verlo ving. De ring is met smaragden en dia manten bezet. Ook kreeg zij een broche in de vorm van een bloem, met een smaragd ter grootte van een hazelnoot. Beide geschenken werden haar over handigd door de premier van Irak, Ali Jawdat, die haar als speciale afgezant van Koning Feisal een bezoek bracht. Prinses Fazilet reist, volgens be trouwbare bronnen in Bagdad bin nenkort naar Engeland om zich de taal eigen te maken en haar studie af te maken. De Prinses spreekt goed Frans. Arabisch en Turks. Naar verluidt zal de blonde prinses midden december voor het eerst een bezoek brengen aan Irak. Luitenant-generaal Buurman van Vreeden onderscheiden By K.b. is luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, Nederlands ter ritoriaal bevelhei ',er, met ingang van 16 september 1957 benoemd tot adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. Motie op Arka-congre^ over salarissen De algemene R.-K. Ambtenarenver. ARKA heeft in haar te Maastricht gehouden vergadering een motie aange nomen. waarin zij mededeelt het in hoge mate te betreuren, dat de regering nog steeds niet voldoende begrip heeft getoond voor de in het bijzonder ten opzichte van de lagere en middelbare ambtenaren gestelde salariseisen. In de motie wordt het houden van een demonstratief congres aanbevolen als mede de krachtige benadering van het Parlement en het gezamenlijk uittreden uit het overleg. Het hoofdbestuur wordt verzocht maatregelen te nemen, opdat zo nodig in een buitengewoon congres over omstreeks drie maanden de alsdan verder te ondernemen acties kunnen worden vastgesteld en in samenwerking met de daarvoor in aanmerking komen de zusterorganisaties alle gepaste mid delen kunnen worden aangewend om op korte termijn tot een aanvaardbaar re sultaat te komen. Neen. dit zijn niet de goudstaven, welke minister Hofstra nodig heeft om de gaping van 745 miljoen tus- seninkovnsten en uitgaven van het Nederlandse huishoudboekje te overbruggen. Het is alleen maar een deel van de stand van eternite- pijpen en andere bouwmaterialen op de industriebeurs in West-Ber- lijn. Met prozaïsche middelen is blijkbaar zeer goed een oog-be korende blikvanger te maken. Begroting van minister Hofstra De miljoenen-nota, die hedenmiddag door minister Hofstra aan de Kamers werd aangeboden nadat de nieuwe parlementaire zitting met de tiende Troonrede van Koningin Juliana was geopend, toorr.t een beeld dat gematigd optimistisch kan worden genoemd. Weliswaar is er een reeds bestaand tekort te dekken van 440 miljoen gulden, terwijl dit tekoirt door addi tionele uitgaven ten laste van de gewone dienst nog zal stijgen tot 745 miljoen op een uitgaventotaal van circa acht miljard gulden, doch hierin is de financiering van vele kapitaalswerken opgenomen. Het aanvankelijk overschot op de gewone dienst bedraagt 933 miljoen (vorig jaar 58IJ, het voorlopig tekort van het Landbouw-Egalisatiefonds ïs geraamd op 326 miljoen (vorig jaar 407), het aanvankelijk tekort op de buitengewone dienst bedraagt 1047 miljoen (vorig jaar 768), terwijl buiten deze bedragen om nog addi tionele uitgaven van 96 miljoen voor defensie, 159 mil joen voor sanering pensioenfondsen en 50 miljoen voor Euromarkt en Euratom te verwachten zijn. Overigens verwacht men slechts een direct kastekort van 535 miljoen. In de Troonrede en in de miljoenen-nota worden de maatregelen aangekondigd die reeds voordien waren „uitgelekt": Verhoging van de vermogensbelasting, ver hoogde omzetbelasting op auto's en motorrijwielen, accijnsverhoging voor sigaretten en enkele minder in grijpende lastenverhogingen. De Staat neemt, zoals reeds was aangekondigd, de financiering van de woningbouw van de gemeenten over. Het Rijk wil medewerking geven aan een lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten ten behoeve van de woningbouw. In de toelichting op de miljoenen-nota spreekt minister Hofstra het vertrouwen uit dat het Nederlandse volk bekwaam en in staat is om de niet rooskleurige maar toch ook bepaald niet sombere toestand het hoofd te bieden wanneer een gezamenlijke krachtsinspanning wordt bereikt met een algemene bereidheid om de voorgestelde maatregelen te aanvaarden. Elders in dit blad schrijven wij uitvoerig over Troon rede en miljoenen-nota. 7 ientallen hectaren staan onder water De boeren in de Gelderse Vallei heb ben op het openblik ernstig te kampen met de abnormaal hoge waterstand van de verschillende beken, tenge volge van de enorme regenval van de laat ste weken. Daardoor zijn deze beken op vele plaatsen buiten hun oevers getreden en hebben zy tientallen hectaren wei- en bouwland onder water gezet. In de laag gelegen gedeel ten van de Gelderse Vallei dreigt een en ander voor vele landbouwers een grote schadepost te worden, waiat voor de aardappeloogst zijn deze drassige gronden noodlottig. Het is overigens een geluk, dat het meeste graan in deze streken nog net op tyd is binnen gehaald, zodat deze oogst tetnminste niet verloren is. Ook de veehouderij ondervindt grote last van het overvloedige water. Bij Voorthuizen, Barneveld, Scherp«;nzeel en Lunteren staan grote stukken, weiland onder water. In de weilanden, die nog niet blank staan dreigde het gevaar, dat de drassig geworden bodem en daarmee de grasmat zouden vernielen, zodat tal rijke boeren het vee nu al op stal heb ben gezet. Normaal gebeurt ait pas in de eerste helft van november. Het ge volg hiervan is, dat de winterprovisie voor het vee nu al moet worden aan gesproken. Behalve de landbouwers en veehouders hebben ook de andere inwoners van deze streek veel last van het water, dat in deze laaggelegen gebieden niet voldoen de kan worden afgevoerd. Vele onver harde wegen en fietspaden in de omge ving van Barneveld staan blank. Op verscheidene plaatsen, waar de Barne- veldse en de Lunterse Beek buiten hun oevers zyn getreden, dringt het water kippen- en varkenshokken binnen, het geen nadelig is voor de gezondheid van de dieren. Koffieprijzen verlaagd! Met ingang van heden zUn de kof fieprijzen verlaagd, en wel als volgt: De soort van f 1,72 tot f 1,68 per 250 gram, de soort van f2,18 tot f2,08 en de soort van f2,58 tot f2,48. Opnieuw iets zachter De Bilt verwacht tot morgenavond; Half- tot zwaarbewolkt met hier en daar enige regen of motregen en in de nacht plaatselijke mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind, maar in de noordelijke helft van het land aanvan kelijk zwakke veranderlijke wind. Op nieuw iets zachter. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 SEPTEMBER Zon op: 6.21 uur; onder: 18.51 uur. Maan op: uur; onder: 15.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.14 en 12.51 uur. Laagwater te 4.33 en 17.02 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's I

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1