Groenoord viert vrolijk feest Stork N.V. samen werkt met Engelsen reactor constructie MAANDAG 16 SEPTEMBER 1957 Nog f 400 en vijftig nieuwe leden De viering van het 20-jarig bestaan van de Buurt- en Speeltuinvereniging Groenoord" is zaterdag in de vrijwel geheel bezette Stadsgehoorzaal met een feestavond vrolijk besloten. En daarvoor was alle aanleiding. Een cabaretgezelschap onder leiding van „Mans uit Twenthe" zorgde voor een uitstekend programma. Bovendien werd het bestuur deze avond nog een bedrag van f. 400 ter hand gesteld, dat gevoegd zal worden bij de voor de aankoop van een klimkooi reeds aanwezige f. 2000 en kwamen vijftig nieuwe leden de gelede ren van „Groenoord" versterken. Onder de vele aanwezigen, die door de secretaris-penningmeester van de feest commissie. de heer A. C. de Vriend, ver welkomd werden, bevonden zich de ere voorzitter van de Vereniging, dr. K. Reitsma, de beschermvrouwe van het steeds actieve damescomité, mevr. Van Ommeren-Herfst, afgevaardigden van de Ned. Unie van Speeltuinorganisaties en de Leidse Bond van Speeltuinvereni gingen, van welke bond ook de ere-voor- zitter, de heer C. F. Lardee aanwezig was. De voorzitter van de jubilerende ver eniging. de heer J. P. van der Holst, een veteraan in het Leidse speeltuin werk, die reeds 20 jaar de leiding van „Groenoord" in handen heeft, dankte voor de prachtige ledenaanwinst en het onder couvert aangeboden bedrag. Spre ker was dankbaar, dat Groenoord" zulke actieve leden en donateurs heeft. Zij zijn de kurk, waarop de vereniging drijft. De heer Van der Holst, die zeer dankbaar is voor de kern van harde werkers, welke „Groenoord" telt, is de overtuiging toegedaan, dat deze kern nog kan worden uitgebreid. Kinderen, naar hartelust genietend in een speel tuin, is z.i. het prachtigste jeugdwerk, dat men zich denken kan. Een werk, dat waard is. er de schouders onder te zetten. Nadat dit officiële gedeelte achter de rug was, was het al vrolijkheid, dat de klok sloeg. In het gezelschap van Mans. bevonden zich deze avond o.a. de Wi eo's. die zorgden voor een feestelijke ac cordeonshow, de Notenkrakers, de be- Lutherse jongerengroep opgericht MEN HEEFT GROTE PLANNEN Een mogelijkheid om in Leiden een Lutherse Jongerengroep te vormen is een gedachte, die'reeds vele lutheranen de afgelopen maanden bezig heeft ge houden. Het is niet alleen bij een gedachte ge bleven, want zaterdagavond vond in de sacristie van de Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht de officiële oprichtingsvergadering plaats. Reeds op deze oprichtingsvergadering kon men zich in een zeer groot aantal aanwe zigen verheugen. Ook ds. H. J. A. Haan woonde met zyn echtgenote deze avond bij. De heer J. Manger merkte aan het begin van de avond op, dat het de be doeling was om eerst de bestaande plan nen te bespreken, die onder meer in hielden om op een moderne wijze te werk te gaan als gemengde groep. Na dit huishoudelijk gedeelte gaf Jo- han de Boer een korte uiteenzetting over hoe men te werk zal gaan en over wat het moet worden. Luthers zijn be tekende volgens hem, acbief bezig zyn. Hij meende door praatavonden te hou den o.a. over hobby's en het organise ren van kampen en sportontmoetingen het doel van de nieuwe jongerengroep te benaderen. Gerda Betcke uit Hilversum wisselde enige ervaringen uit over haar werk in de (N)ederlandse (L)utherse (J)eugd (B)ond, waarna de afgevaar digde van laatst genoemde bond, de heer K. Schroder het woord kreeg. Hij feliciteerde de predikant en de gemeen te met de nieuwe Leidse jongerengroep. Hy zag een grote mogelijkheid om door deze groep o.a. weer nieuwe leden voor de Kerk te winnen. Voorts vertelde spreker nog iets over de N.L.J.B. die op 28 september a.s. precies zeventig jaar geleden werd opge richt. De herdenking zal plaats hebben op 28/29 september te Hoekelum. Het komende seizoen zal in het teken staan van het bondstoernooi. een grote sport- ontmoeting waar voetballen, handballen en diverse andere sporten zijn ingelast. Men was zaterdagavond vol enthousias me over de nieuwe lutherse jongeren groep; men hoopt haar spoedig met een bestuur en een eigen blad naar buiten toe doen optreden. Voorlopig zal men iedere zaterdagavond om de veertien- dagen in de sacriste byeen komen. JUBILEA BIJ N.V. RUTGERS. Twee leden van het personeel van de afdeling binderij van de N.V. Rutgers, t.w. de heer M. van der Sluis en mej. A. Beekman, herdachten zaïterdag het feit, dat zij 25 jaar geleder b:j dit be drijf werden aangesteld. In een feeste lijke bijeenkomst in „De Harmonie" wer den de jubilarissen door een vertegen woordiger van de directie en het perso neel, gehuldigd. Geschenken werden aangeboden. Enkele leden van het personeel ont popten zich in de loop van de avond in enkele vrolijke schetsjes als goede to neelspelers. Een en ander werd afge wisseld met een gezellig dansje. RUIM F. 2435 VOOR SANATORIA. De vorige week gehouden huis-aan- huiscollecte ten bate van de sanatoria Sonnevanck, Zonnegloren en „Draagt Elkanders Lasten" bracht ruim f. 2435 op. FEESTAVOND SMIT RÖNTGEN. Zaterdagavond was het in het St.- Antoniusclubhuis feest voor het perso neel van Smit Röntgen. Na de opening door de voorzitter der Personeelsvereni ging, de heer M. Rijnbeek, werd direct overgegaan tot de afwerking van een gevarieerd programma, waarin Nol van Dijk de conference had en waarin ver der medewerkten de Willanty's, de caba retière Karin Larsen, de Martelly's en Joop Severs (piano). Zij allen hadden met hun optreden groot succes. Een gezellig bal o.l.v. de heer Albert Gerritsen, met medewerking van de SR.O.-band, besloot deze goed ge slaagde avond. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Arie, zn ram C. Peet en L. A. Horten- fiiuo; Jeroen, zin va,n N. Eradius en S. M. van Gimneken; Alexander Oaimpbell. zn van B. C. Dunn en J. WiMems: Willem Frederik Hendrik, zin van W. F. Zwart en H. M. van Oosten. GETROUWD P. Buijs en N. Colembrandier. OVERLEDEN P. M. C. Eist, 14 jaar, dir.; K. Sdhireu- der, 48 jaar, eohrtgenote ran. A. Kooremam. kende parodisten, Joe Andy, een jong leur van formaat en Tobi Rix, de muzi kale clown. De muzikale omlijsting van deze op de humor afgestemde artiesten, was in goede handen van Henny Kesse- ler. Een geanimeerd bal o.l.v. de heer Ant. de Groot hield, na afloop van het cabaretprogramma, de Groenoorders nog lange tijd bijeen. De Blue Moon Combo zorgden daarbij voor de dans muziek. *Aan deze avond ging in de middag uren. eveneens in de Stadsgehoorzaal, een feestelijk samenzijn voor de Groen- oord-jeugd vooraf. Matla's Kinderva riété „Rang", waarin o.m. opgenomen goochelaar AH Baba heeft het de kin deren deze middag niet aan vrolijkheid doen ontbreken. CORRESPONDENTIE S. G. te L. De rijbaan van de Hooigracht strekt zich uit van stoep tot stoep. Op deze rijbaan is geen speciale strook voor wielrijders gereserveerd in de vorm van een verplicht- c.q. niet- verplicht rijwielpad. De bestuurders van rijwielen zijn dus verplicht op de rij baan rechts te houden en wel zo. dat zij zich niet verder van de rechterkant mo gen bevinden dan door de omstandig heden gerechtvaardigd wordt. De wiel rijders (dus ook de bromfietsers) moe ten dus rijden op de baan gelegen tus sen de, gezien hun rijrichting, rechter bomenrij en de huizen aan hun rechter hand. Zij mogen dus niet op de midden- baan gaan, tenzij dit door de omstandig heden, b.v. opgehoopte sneeuw, stil- I staande voertuigen enz. aan de rechter- 1 zyde) gerechtvaardigd wordt. U zal dus 1 vermoedelijk niet bekeurd zijn voor het niet volgen van een verplicht rijwielpad, maar voor het niet voldoende rechts van de weg rijden. AFSCHEIDSAVOND VAN ZENDELING A. STRINGER Donderdagavond wordt in het gebouw Middelstegracht 3 van de Leidse Evan gelische Christen Gemeenschap een zen dingsavond gehouden. Het echtpaar Stringer hoopt de vol gende week met zijn kind naar de Wis selmeren in Ned. Nieuw-Guinea te ver- I trekken. De uitzending geschiedt door de Christian and Missionairy Alliance. Ver schillende sprekers zullen het woord tot hen richten. Ook zendeling Stringer zal deze avond het woord voeren. De nieuwe aanwinst van de Evang. Christen Gemeenschap, het elektronische orgel, de Multymonica zal deze avond door de heer Van den Reijden worden bespeeld. Ook het zangkoor verleent zyn medewerking. Vrijwilligerskorps doet 25 jaar dienst in Pieterskerk UIT GELOOF EN LIEFDE WORDT WERK VERRICHT Het vrijwilligerskorps van de Leidse Hervormde Gemeente begon 25 jaar geleden ook zijn diensten in de hoofd kerk, de Pieterskerk, te verrichten. Ds. D. J. Vossers, voorzitter van de centrale kerkeraad van de Herv. Ge meente. heeft gisteren in de morgen dienst hieraan enige aandacht gewijd. De predikant herinnerde aan het ont staan van het korps, toen na de eerste wereldoorlog mannen en vrouwen zich aanboden om vrijwillig diensten in de kerken te verrichten teneinde de betaal de krachten te vervangen. Dit korps heeft meegeholpen, de Gemeente te actiyeren, aldus spreker. Het woord Kerk betekent: „wat des Heren is". Dat heeft het korps verstaan. Christus zorgt er voor. dat Zijn Kerk in stand blijft. Hij heeft Zijn Gemeente opgedragen te hel pen haar in stand te houden. Als een van de kenmerken van het korps zag ds. Vossers de trouw. De pre dikant wilde verder geen namen noe men. maar dacht toch in dit verband speciaal aan een van zijn leden, de heer Hermans, die de vorige maand is heen gegaan en nu 25 jaar zijn diensten zou hebben bewezen. Dit werk moet alleen uit geloof en uit liefde worden gedaan. Na de dienst kwamen de leden van het korps in de consistorie van de kerk nog bijeen voor een intieme hedenking. LEIDSE PLUIMVEEVERENIGING „DE OUDE LEIDSCHE" De Leidse Pluimveevereniging „De Oude Leidsche" hield zaterdag in „Oud- Hortuszicht" een jonge duivenkeuring, waarbij de jury bestond uit de heren C. de Graaf uit Den Haag en J. West hoek uit Wassenaar. De kwaliteit der dieren was over het algemeen zeer goed. De bekroningen waren als volgt: Fraaiste konijn en fraaiste der mid denrassen: mej. C. v. Eden, met groot zilver. Fraaiste op 1 na: A. d. Hollander met Groot Crinchilla. Fraaiste kleine rassen: P. v. d. Kwaak met Klein Zilver. Fraaiste getekende konijn G. J. H. v. d. Bosch met Hollander. De ereprijs voor Black and Tan was voor mevr. Berk de Heij. Bij de Grote Hoenders was de beste van mevr. Berkde Heij, evenals de beste Padua. De beste op 1 na. en de beste Red, was van J. Lambooij. H. v. d. Bosch won in de Holl. Hoenders en G. J. H. v. d. Bosch in de Ancona's. W. v. d. Nieuwendyk won in de grootste klasse met een R. I. Red-hen de ere prijs. Bij de Dwerghoenders had F. v. d. Mark jr. de beste, evenals de beste op 1 na en de mooiste Hollandse Kriel. Pim Walenkamp had de mooiste Zwarte Holl. Kriel en won ook de ereprijs der jeugd leden. Reeds oud contact met Babcock and Wilcox (Speciale berichtgeving). De Koninklijke Machinefabriek Ge broeders Stork en Co. N.V. te Hengelo, die op het gebied van de conventionele stoomketelbouw reeds vele jaren nauw samenwerkt met de firma Babcock and Wilcox Ltd. in Engeland, heeft deze samenwerking thans ook uitgestrekt tot het gebied van de fabricage van kern reactoren. waarop Babcock and Wilcox reeds belangrijke ervaring heeft. Dit laatste bedrijf was een van de voor naamste leveranciers van de eerste grote atoomcentrale ter wereld. Calder Hall, en maakt ook deel uit van een groep fabrieken, die dezer dagen van de Cen tral Electricity Authority (C.E.A.) in Engeland, een overheidsinstantie, de grootste en modernste atoomcentrale ter wereld in bestelling heeft gekregen. Deze centrale krijgt een vermogen van 500.000 kilowatt en wordt opgesteld bij Hinkleypoint. Somerset. Van de in En geland opgedane ervaringen zal Stork ten volle kunn^i profiteren. Reeds en kele jaren bevinden zich ingenieurs van Stork in binnen- en buitenland in op leiding op het gebied van de techni sche toepassing van kernenergie. In ons blad van varige week vrydag maakten wij melding van het feit, dat enkele autobestuurders rijdende in de Hoorn te Alphen. plotseling tot de ont dekking kwamen, dat hun auto's moei lijk op de weg te houden waren. Het inmiddels door de politie te Alphen in gestelde, maar nog niet beëindigde, on derzoek heeft uitgewezen, dat de schuld van een en ander niet te wijten was aan de asfalterings'werkzaamheden op de Rijksstraatweg ter plaatse. De olie, die op het wegdek voorkwam kon bv. zijn gelekt uit een tankauto, waardoor het wegdek tijdelijk spiegelglad werd. LEIDERDORP Op woensdag 18 september a.s. nam. 3 uur is er bij dokter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8 alhier, gelegenheid tot kosteloze inenting tegen fokken. De burgemeester zal op dinsdagen 17 en 24 september geen spreekuur houden. WARMOND C. Zwetsloot ~j~ OUD-WETHOUDER VAN WARMOND Geheel onverwacht is zaterdag te Warmond in de ouderdom van 86 jaar overleden de heer C. Zwetsloot, oud wethouder, die vooral in rooms-katho- lieke kringen grote bekendheid genoot en die zowel op sociaal als op cultureel gebied zeer veel voor de gemeente War mond heeft gedaan. In het politieke leven heeft hij belangrijke functies be kleed. Zo was de heer Zwetsloot gedu rende een periode van achttien jaar raadslid, terwijl hij zeventien jaar lang de taak van wethouder op zich heeft genomen. Van vele verenigingen be kleedde hij het voorzitterschap. Nog vorig jaar werd hem in een buitenge wone raadszitting, als eerste, de ere penning der gemeente in zilver uitge reikt. De overledene was drager van het ere-kiruis Pro Ecclesia et Pontifice en tevens in het bezit van de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De uitvaart zal plaats vinden woens dag a.s. des morgens om halftwaalf in de parochiekerk te Warmond. De collecte, die zaterdag is gehou den ten bate van „Draagt Elkanders Lasten" heeft een bedrag opgebracht van f. 80,51. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 16 september. Vee markt. Aanwoei in tobaal 1783- Ve<bte koeieai en ossen 1064. Varkens 719. Prijs in cents per kg.: Vette koeien le kw. 295-310; 2.e kw. 270-290; 3e kw. 290- 270; varkens (lev. gew.) 176 174 172. 60-jarig jubileum Geheelonthoudersbond Alcohol nog voor velen gruwelijke realiteit In tegenwoordigheid van een 500-tal afgevaardigden en belangstellenden heeft de Alg. Ned. Geheelonthouders- bond zaterdagmiddag in Houtrust te Den Haag zijn 60-jarig jubileum gevierd. De voorzitter, de heer H. Eedeker uit Ede begroette de verschillende autoriteiten 1 en afgevaardigden van zusterorganisa- I ties. De hedendaagse positie is, aldus spre ker, wat het dankmisbruik aangaat, veel gunstiger, dan dit bij de oprichting van onze vereniging 60 jaar geleden het geval was. De cijfers, zo ging hij voort, bewij zen dit ondubbelzinnig. Omstreeks 1900 werd er in ons lang jaarlijks per hoofd gedronken 8.50 liter gedistilleerd met een sterkte van 50% en 40.4 liter bier. De vlucht in de drank was toen vrij alge meen, aldus de heer Redeker. In 1956 dronk het Nederlandse volk per hoofd 2.50 liter gedistilleerd en 17.9 liter bier. Moet, zo vroeg spreker de drankbestrij ding dan gezien worden als een ver schijnsel uit een voorbij tijdperk? Hij be antwoordde de vraag met de constate ren dat in ons land voor 30.000 landge noten hetg evaar van het alcoholisme nog steeds een gruwelijke realiteit is. Daarna sprak wethouder C. H. P. K. van den Oever namens het gemeente bestuur van 's-Gravenhage woorden van gelukwens. Vervolgens werd de vergadering toe gesproken door de heer M. J. Maas te 's-Gravenhage namens de Federatie van Algemene Drankbestrijdingsverenigin- gen en de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholische dranken. Verder voerden het woord W. C. F. Scheps namens het hoofdbestuur van de Geref. Vereniging voor Drankbestrijding. W. van Houte namens de jongerenorga nisatie van deze bond. Joh. A. Zwarts namens het Haags Centraal Drankweer- comité en de heer J. Oostenbroek na mens de Christelijke organisatie van jonge onthouders. Namens de jubileumcommissie heeft de heer C. de Jong-uit St.-Pancras als feestgave aangeboden: aan de voor zitter een lijst met 94 nieuwe leden en aan de penningmeester een feestgave van f. 2.533.87, met verzoek dit bedrag voornamelijk aan het vakantieoord ten goede te willen doen komen. Tenslotte voerde het lid van de Tweede Kamer, mevrouw Tellegen-Veldstra het woord. De aftredende leden van het hoofd bestuur. de heren de Boois te Den Haag. J. C. Rugaart te Zandvoort, ds. J. W. Schaap te Oldehove, K. Tuyn te Assen- delf en J. P. iVsser te Utrecht werden herkozen. Aangezien de voorzitter de wens te kennen had gegeven zijn functie neer te leggen werd in zijn plaats geko zen tot bondsvoorzitter de heer D. de Boois te 's Gravenhage. PERSONEELSLID VREDESTEIN VOORGELEID Vandaag wordt een personeelslid van de Vredesteinfabriek voor de Officier v. Justitie geleid. Na de brand in boven genoemde fabriek had de politie hem meegenomen omdat zijn gedrag haar verdacht voorkwam. De man ontkent echter iets met -de oorzaak van de brand van doen te hebben. Trein reed arbeiders aan EEN DODE, EEN ZWAARGEWONDE NaJby Best zyn gisteravond twee arbeiders door de trein Den Bosch Eindhoven aangereden. Een van hen, N. Mannrrsteeg te Nieuwdyk, werd op slag gedood, terwijl de andere arbei der, L. Siegers uit Heeze, zwaar ge wond naar het binnenziekenhuis te Eindhoven werd overgebracht. De beide arbeiders •verrichtten werk zaamheden aan de spoorlijn in op dracht van het particuliere aannemers bedrijf Van Welzenes te Rotterdam, toen de trein hen greep. Van de zijde der Spoorwegen verna men wij, dat de voorgeschreven veilig heidsmaatregelen waren genomen. De Rijkspolitie te Best heeft een onderzoek ingesteld. Op de onbewaakte overweg tussen Effen en Roosendaal is vanmorgen de wielrijder P. C. van Garstel uit Nispen door een passerende trein uit Antwer pen gegrepen. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Roo sendaal overgebracht. Vanmorgen is bij teenwijk een bus van de Ned. Tramweg Maatschappij aangereden door een goederentram metje van dezelfde maatschappij. Een jongetje van acht jaar werd aan de be nen gewond. De bus werd beschadigd, maar kon op eige enkracht van de plaats van het ongeluk naar de garage rijden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Haagse binnenstad een uur zonder stroom (Van onze Haagse redactie) De elektriciteitsvoorziening in het grootste gedeelte van de Haagse bin nenstad is vanmiddag van tien voor twaalf tot tien voor één geheel uitge vallen oor een storing in het onder station van het Gemeentelijk Electri- citeitsbedrijf aan de Vleerstraat. Oorzaak van deze storing was een in drie fasen optredende kortsluiting aan de klemmen van een scheidingsschake laar. Om tien voor een was de stroom- oorziening weer normaal. Het tramver- kere was gedurende 5 minuten onderbro ken. Tengevolge van de storing trad ook elders in het elektriciteitsnet een ern stige spanningsdaling op. Hierdoor werd de voeding van het gelijkriöh tersstation van de H.T.M. tijdelijk, onderbroken. Versnelling autonomie aan de provincies De Indonesische minister-president Djoeanda Kartawidjaja heeft verklaard, dat de centrale regering en de leiders van de buitengewesten tijdens de confe rentie voor het nationaal overleg over eenstemming hebben bereikt over ver snelling van de toekenning van autono mie aan de provincies. De eisen van de provincies, aldus de premier, tot een billijker aandeel voor de provincies uit de opbrengst van de export en tot veranderingen in het cen trale bestuur in Djakarta, „wachten al leen nog maar op uitvoering". VOETBAL Scheidsrechter Zsolt mag Nederland niet in De belangrijke voetbal-interland Ne derland—Oostenrijk, welke 25 september in het Olympisch Stadion wordt ge speeld, zal niet worden geleid door de Hongaar Zsolt. De Nederlandse autoriteiten hebben de KNVB medegedeeld, dat zij de Hon gaar geen visum zullen verstrekken. De KNVB zal de Oostenrijkse voet balbond thans voorstellen een keuze te doen uit het resterende tweetal van de oorspronkelijke voordracht: de Britse referee Leafe en de Belg Van Nuffel. Het is niet zeker of Oostenrijk hierop zal ingaan. Mogelijk zal de Oostenrijk se voetbalbond de KNVB verzoeken een nieuwe voordracht van drie scheids rechters op te maken. HONKBAL NEDERLAND UITGESCHAKELD Het Nederlandse honkbalteam is. als eerste ploeg, uitgeschakeld voor verdere deelneming aan het toernooi om het wereldkampioenschap voor amateurs (..Global World Series") in Detroit. Onze landgenoten verloren met 82 van Canada - de tweede achtereenvol gende nederlaag. BEURSOVERZICHT Ongeemimeerd AMSTERDAM, 16 september I Op de beurs van hedenmiddag werden I de vroegtijdig bekend geworden belang- rijke punten als verhoging van de ver mogensbelasting etc. ten aanzien van de miljoenennota besproken. Vooral de mededeling over de zorgwekkende kas- positie had de aandacht ter beurze. In de Staatsfondsenhoek was de stemming goed en bij de opening kwamen vaste koersen uit de bus. Staffellening opende circa 5/8% hoger, terwijl ook de overige papieren 1/2% beter waren. Tegen het slot werden deze winsten met circa 1/8 gereduceerd. De grote overwinning van Bondskan selier Adenauer had 's morgens op de internationale markten zeer vaste koer sen voor de Duitse aandelen en obligaties te zien gegeven. De arbitrage werd door deze affaires volkomen in beslag geno men. waardoor de internationale waar den totaal werden genegeerd. Ook op de officiële beurs kwam de arbitrage er niet aan te pas met als gevolg, een saaie boel. Kon. Olies openden op f. 206.40 Dag extra-verlof voor militairen uit Sennelager Nog 140 patiënten (Van onze Haagse redactie) De militairen, die zaterdag van de gro-te oefening uit Sennelager in West- Duitsland zyn teruggekeerd, zullen een dag extra verlof krijgen. Een extra-trein zal woensdag de door Aziatische griep getroffen militairen U'lit het oefenkamp Sennelager naar Ne derland terugbrengen. De gezonde on derdelen zijn zaterdag reeds terugge keerd, maar nog 140 zieken zijn in West-Duitsland achtergebleven. Aan vankelijk had men voor het vervoer ge sloten vrachtwagens gecharterd, maar nu heeft de legerleiding 'besloten een extra-trein in te leggen. In het plaatsje Farnworth in Lan cashire (Engeland) worden steeds meer woningen het slachtoffer van zich langzaam uitbreidende aard verschuivingen. Meer dan 350 in woners moesten hun huizen reeds ontruimen. De oorzaak van de ramp is waarschijnlijk het springen van een hoofdrioolbuisde omvang van de ramp wordt vergroot door de zware regenval van de laatste weken. Op de foto een beeld van de gevolgen in een van de straten van het plaatsje. tegen vrijdag f. 208.20. In het verdere beursverloop daalde de koers tot f. 205.50 en kwam hierdoor f. 2 beneden pariteit New York te liggen. Aandelen Philips trokken zich weinig aan van een even tuele belastingverhoging voor de tele visietoestellen; het fonds was 1 punt lager. Unilevers openden op 384% (382) en kwamen tegen het slot op dezelfde koers van vrijdag. Aku's konden zich 1 punt verbeteren. KLM 40 cent lager. Scheepvaarten over het geheel geno men 1% punt beter. Ook hier zeer geringe omzetten. De verzoening van Hatta en Soekarno bleef op de beurs nawerken. De hoge koersen die voor de Indonesische waar den 's morgens waren betaald, werden in de middag niet gehaald. Toch waren HVA's 2, Amsterdam Rubbers 2 en Ver. Deli's 1 punt hoger. De aandelenkoersen van Duitse waar den werden door elkaar 57 punten hoger vernomen, terwijl de obligaties circa 2 punten beter werden geadviseerd. WISSELKOERSEN. Londen 10.60 5/8—10.61 1/8, New-York 3.82 7/8—3.83 1/8, Montreal 3.97 3/4—3.98, Parijs 90.22 1/2—90.32 1/2. Brussel 7.59% 7.60, Frankfurt 90.8690.91, Zürich 8722—87.27. Zürich <vr. francs) 89.35— 89.40. Stockholm 73.50—73.55. Kopen hagen 54 84 1/254.89 1/2. Oslo 53.181/2 —53.23 1/2, Milaan 60.87 1/2—60.92 1/2. Wenen 14.66 1/2—14.67 1/2. Beurs van Amsterdam Maandag 16 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 86 86 Grootboek obl. 3% ..76 Ned '47 3% (3) 83% 84% Ned '51 3% '88!4 89% B Ned. 53 3% 85 85% B Ned '56 3% 84 85 Ned '48 3% 80 80% Ned '54 3% 80% 80% Ned '55 I 3% 80% 80% Ned '55 II 3%83% 83% Ned. '37 3 80% 80% Dollarlng '47 3 89% 90 Investeringscert. 3 89% 90i3s Ned 62-64 3 88fg 89 Cert. NWS 57 Indië '37A 3 85% 85% Grootboek '46 3 81% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 42 43% Nat. Handelsbank 95 94% Ned. Handelmij4 A'dam Rubber 68% 70% Deli Mij en (Ver.) eva. 88'2 81 H.VA117^ Java Cult39% 42 Senembah 60 62% Vorstenlanden 23 24% AX.U169% 170% v. Berkel's Patent (v) 194 Calvé Delft cert. -326% 325 Kon Pap. v. Gelder 181% 180% Hoogovens cert288 286 Müller en Co. N.B. 319% 315% Ned Kabelfabr264 265 Philips 265% 265% Philips pref141 Unilever 382% 382 Wilton Feyenoord 217 213% Biliton 3de rubr 221% 222 Dordtse Petr gew. 979% 963 Kon. Petr. (f. 20.—) 209.50 206.50 idem (50 i f.20—208.30 205.60 Holl Amerikalijn 154% 154 Java China Paket 148% 148% K.L.M122.15 121.60 Kon N Stoomb 133% 132 Kon Paket Mij 135 136% Stoomvaartmij. Ned 166 166% Nievelt Goudr. cert. 185% 184% Van Ommeren cert 225% 228 Kon Rott Lloyd 152 153% Ned. Scheepv Unie 146% 147% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 88 88% B Den Haag 1937 1 3.. 95% Lelden 1947 86B R'dam '37 I-DI 3% 86% I Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 95% Premieleningen 93 B 93 88 L 87 L A'dam '56 I 2% 76% 77 A'dam '56 II 2% 87% 87% Eindhoven '54 2% 77% 79% Enschede '54 2% 76% 78 Den Haag '52 I 2% 85 85 87 L 86% R'dam '52 I 2% S8L 85% 85% 85% Utrecht '52 2% 89 88% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen 198 199 H.B.U. eert 192 192% 162% 165 Twentsche Bank 158% 158% Industriële Ondernemingen Albert Heyn 245% 240 Borneo Sum. H.Mij. 60% 63 Ned. G. en Sp Fabr. 172 170 Kon. Ned. Grofsm 103% Internatio 78 80 Rott. Droogdok Mij. 490 Tieleman en Dros 10% 10% Ned. My. Walv.vrt. 55% 55% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 14% 14% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 31 ft 31% 85% 86% 53% 55% Bethlehem Steel 45% 46 68% 67% General Motors 42% 41%xd. 95% 97% 53% 53% 84% 83% 27% 28 Un. States Steel 65% 64% exd. Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 13/9 Edelmet Kon AA 56 Pref w.a Idem 66 65 Electrolas B 317 318 Holl Constructie 335 Ing bur v Bouwnyv 122 B Int Kunststof! Ind 39 GL 38 Leidsche Woisplnn exd. exd- Sikkens Laktabr '53 402 B Ver Touwtabrieken 155 Wernink's Betonm 73 73 Van Wijk Textiel 81GB 81% B

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9