Pfisdgshag! Colonne Leiden Rode Kruis vierde vijfentwintig jarig Korps bestaan Douwe Egberts ZILVER-SHAG Ballistische projectielen geen absoluut wapen, zegt Norstad U rookt de lekkerste sigaret van Met rampoefening en muziek WINTERWERK OPEN DEUR Wordt U gekweld M. Zonderop 40 jaar bij „Leidse Courant*" MAANDAG 16 SEPTEMBER 1957 Amerika werkt aan verdediging ertegen Het intercontinentale ballistische projectiel is evenmin een „absoluut" wapen als de atoombom, die in 1945 boven Nagasaki ontplofte, aldus verklaarde de opper bevelhebber van de NAVO-strjjdkrachten in Europa, generaal Lauris Norstad, gisteren in Parjjs in een vraaggesprek met Amerikaanse en Europese studenten. Dit projectiel zal geen revolutionaire veranderingen in de oorlogvoering teweeg brengen. Generaal John Philips Daley, directeur van de afdeling voor onderzoek naar „speciale wapens" van het Amerikaanse leger, heeft op een bijeenkomst van het Amerikaanse Legioen in Atlantic City medegedeeld, dat de Verenigde Staten op het ogenblik werken aan een wapen voor verdediging tegen inter-continentale projectielen. Volgens de generaal is afweer tegen dergelijke projectielen zeer wel mogelijk. Weer proef in Nevada Inzet KN VB-toto stijgt nog steeds Met forse sprongen stijgt de inzet van de KNVB-toto en het laat zich aanzien, dat binnen afzienbare tijd de inzet de twee ton zal bereiken. Was de stijging vorige week f. 28.000, ditmaal ging het iets rustiger, hoewel een verhoging van f. 19.000 toch zeker wel tot de verbeel ding zal spreken. Ditmaal zorgden 117.380 deelnemers voor een totale inzet van f. 159.850 dus bijna f. 160.000. Deze deelnemers vulden dus in totaal ruim 640.000 rijtjes in dat wil zeggen, dat er bijna tien miljoen kruisjes werden geplaatst. Voor de winnaars staat er een prij- zenbedrag van f. 63.940 in de pot. Voor de eerste prys betekent dat een bedrag van f. 44.758 en voor de tweede prijs f. 19.182. De hoogste meldingen tot gisteravond waren 15 en 14 punten. ASC-defensi? voorkwam grotere nederlaag Op een zeer goed bespeelbaar veld hebben de roodzwarten een volkomen verdiende nederlaag te slikken gekre gen van het pas naar de 4e klasse ge promoveerde Concordia (Hillegom). Het w as nog aan het goede spel van de ach terhoede te danken dat het maar 20 werd. want gedurende de gehele wed strijd is Ooncordia in de aanval ge weest. ASC telde invallers voor keeper Spoor en midvoor Spiering, voor wie resp. meededen W. Schalks, die kee per Spoor uitstekend verving en Voge lenzang die echter beneden de maat bleef. De voorhoede van de roodzwarten is te zwak. Bovendien gaf Frits v. Daa- len, op de voor hem beslist niet geschikte rechtsbuitenplaats, er na de rust de brui aan. Zijn optreden leek toen veel op sabotage. Ondanks het windvoordeel moesten de roodzwarten al spoedig het initiatief aan de thuisclub laten en kreeg de achterhoede reeds druk werk. Na 5 minuten nam de thuisclub door haar rechtsbinnen B. de Koning de leiding 10. Het zag er toen niet rooskleurig uit voor ASC. Maar de achterhoede wist een enkele maal bijgestaan door paal en lat, stand te houden. Mede door het windvoordeel werd het overwicht van de thuisclub, na de rust, nog groter. Het is dan ook een grote verdienste van de Leidse achterhoede, dat Concordia pas in de laatste minuut de overwinning vei lig kon stellen door haar midvoor. Maar deze 20 overwinning was dan ook dik verdiend. Leidse Damvereniging Met het oog op de competitie hield L.D.V. een ledenvergadering. Voorzitter v. d. Vlist memoreerde allereerst de terugloop van het ledental, waardoor het zeer moeilijk wordt om met 2 tien tallen deel te nemen. Na een geani meerde discussie en mede dank zij de sportiviteit van sommige leden, om hun plaats in het belang van hun club aan sterkere spelers af te staan of te ruilen, werden de tientallen als volgt samen gesteld: le tiental: 1. W. Heemskerk; 2. W. J. Kleijn; 3. B. Slegtenhorst; 4. I. La ter- veer; 5. J. Kïinkenberg; 6. P. v. d. Stel; 7. Th. Uittenbogaard; 8. A. Sla- dek; 9. N.N.; 10. N.N. 2e tiental: 1. E. Klinkenberg; 2. J. Dreef; 3. I. Teleng; 4. W. Kleijn sr.; 5. J. Zaalberg: 6. P. Marck; 7. M. Brinks; 8. L. K. v. d. Vlist; 9. J. Masurel; 10. C. Klinkenberg. Algemeen reserves: S. v .d. Reek; J. v. Leeuwen; F. Lardee; A. ter Haar; C. B. Janssens en S. Mandl. HENGELSPORT Het Eerste Leidse Klucht en Revue gezelschap hield een viswedstrijd in de Warmonder Leede. Het weer was niet best. maar de vangst des te beter. De uitslag luidt: 1. C. Groenendijk 1505 gram en hoog ste aantal; 2. Filippo 1345 gr. en groot ste bliek; 3. A. Meyer 1140 gr. en groot ste voorn; 4. T. Honders 615 gr.; 5. A. Bauman 300 gr.; 6. Vogelzang 270 gr.; 7. Baxks 250 gr. 8. W. Neuteboom 210 gr.; 9. L. de Os 190 gr.; 10. J. Stouten 115 gr. Visvereniging W.W.V. organiseerde haar tweede wedstrijd op de Kaag in bootjes. De vangst was slecht. Na 2x1% uur vissen was de stand als volgt: 1. C. v. Weizen 398 gr.; 2. D. Klinkhamer 364 gr.; 3. G. Keizer 278 gr.; 4. P. Eradus 215 gr.; 5. J. Neuteboom jr. 147 gr.; 6. J. Munster 138 gr.; 7. C. Montagne 97 gr.; 8. T. Neuteboom 94 gr.; 9. S. Kukler 93 gr.; 10. J. Kalkhoven 52 gr. Sportsplinters De Zwitser Pierre Siegenthaler heeft het Europees kampioenschap tweemans zwaardboten gewonnen, welke in Flying Dutchmans op de Chiemsee (Did) is gehouden. Met 305 punten uit zes races bezet hij de eerste plaats in het eindklassement voor de Duitser Mulka en de Pool Szacliziewski. De Ne derlanders Helder en Van Meggelen eindigden als 7e in het eindklassement. De Duitse atleten hebben te Han nover de atletiekwedstrijd tegen Enge land gewonnen met 119%92% punt. De Tsjechische atleet Milan Skront verbeterde tijdens wedstrijden te Opava twee wereldrecords snelwandelen. Hij legde de 30 mijl af in 4 uur 8 min 21,8 sec en de 50 km in 4 uur 17 min 58,8 sec. Nederland heeft zondagmiddag te Duisburg een stayerswedstrijd in twee manches van Duitsland gewonnen. In de eerste rit over 35 km werd de Amsterdammer Stakenburg eerste voor Pronk (Ned.). Kramer (Did.), Bolte (Did.). De tweede rit moest na 20 km wegens regen worden beëindigd. In de woestijn van Nevada is zaterdag een Amerikaans kernwapen van beperkte kracht tot ontploffing gebracht. Dit was de negentiende proefneming in de lopen de serie. Het wapen, dat ongeveer half zo krachtig was als de in 1945 boven Japan uitgeworpen atoombommen, werd van een toren op ongeveer 150 meter hoogte tot explosie gebracht. De proeven hebben betrekking op de ontwikkeling van kernwapens met een zo klein mogelijke radio-actieve neer slag. Voor één van de proeven zullen waarnemers van de V. N. worden uitge nodigd. ty*"" De goud-gele Virginia Geuriger Zachter U geniet er méér van! Tassen de regenbuitjes door De Colonne Lelden van het Rode Kruis-Korps over de betekenis en de opbouw van deze zo weinig op de voorgrond tredende instelling schreven wij onlangs uitvoerig vierde zaterdag tussen de buien door het vijfentwintig jarig bestaan. Hadden er in de middaguren op verschillende plaatsen in de sleutelstad rampoefeningen plaats, 's avonds kwamen de colonne-leden na een gezamenlijke maaltijd in de aula van het Academisch Ziekenhuis bijeen om te genieten van een muzikaal programma, dat geheel belangeloos door „Sempre Avanti" werd verzorgd. Défilé vooraf ..Gewonden!' in hel Openbaar i Slachthuis in afwachting van verder transport naar de M.M.E. Voordat de eigenlijke oefeningen (Fv>to Ljx/van vuet) een aanvang hadden genomen defi- hulp te verlenen, dat zij zonder al te grote risico's over lange afstand ver voerd kunnen worden naar een zieken huis. De verschillende taken, welke tij dens de oefening vervuld behoorden te worden, waren o.a. het doorzoeken van de rampterreinen, het formeren van ge wondennesten en het vervoeren van de gewonden naar gelang van de urgentie naar de gewondenverzamelplaats. In groter verband kwam het zaterdagmid dag vooral aan op het gedisciplineerde optreden van de colonneleden. Degenen, die waren uitgenodigd de oefeningen van nabij gade te slaan, werden per bus naar de plaatsen des onheils gebracht en voortdurend op de hoogte gehouden. Men zal het werk van de jubilerende Rode Kruis Colonne ongetwijfeld naar waarde hebben weten te schatten. Vast staat, dat er over het algemeen met zeer veel enthousiasme aan deze jubileum- manifestatie is deelgenomen. De ramp oefening was om zes uur afgelopen. leerden ongeveer vijfhonderd colo- nisten uit de kringen Zuid-Holland en Noord-Holland van de Leliestraat waar de opstelling plaats vond, naar het Schuttersveld via de Lammen- schansweg, de Korevaarstraat, de Breestraat en de Prinsessekade. Het défilé werd voor het stadhuis afge nomen o.m. door de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kin schot, de commandant van het lan delijke Rode Kruis Korps, luitenant- generaal b.d. Alons en de voorzitter van de afdeling Leiden en Omstre ken van het Ned. Roode Kruis, prof. dr. P. J. Gaillard. De drumband van het Rode Kruis, welke enkele weken geleden bij het ne gentig-jarig bestaan van deze organisa tie voor de eerste maal in het openbaar optrad, stond tijdens het voorbij trek ken van de stoet recht tegenover het stadhuis opgesteld. De muzikanten maakten in hun gloednieuwe uniformen een uitstekende indruk! MIDDELGROTE RAMP Een groot aantal personen, die het Rode Kruis een warm hart toedragen, zowel uit Leiden als daarbuiten, verza melde zich na afloop van het défilé in een der lokalen van de Schuttersveld- school. alwaar de heer J. Landzaat, be stuurslid van de afdeling Rijnland van het Rode Kruis, in het kort uiteenzette wat er op deze oefenmiddag precies zou gebeuren. Om drie uur immers was in onze stad een middelgrote ramp ont staan. Rampgebieden waren de terrei nen van de Stedelijke Lichtfabrieken, het Openbaar Slachthuis en de remise van de NZ.H. aan de Rijnsburgerweg. In totaal waren er ongeveer tweehon derd gewonden. (Dank zij de medewer king van de Leidse B.B. had men deze „gewonden" bijeen weten te krijgen!). Bereikten de inderhaast gemobiliseerde colonnes te omstreeks 4.45 uur de verschillende ramp terreinen, de Mobiele Medische Eenheid van de collonne Den Haag was om vijf uur in bedrijf als ge wondenverzamelplaats. Zij had haar slechte tijd, in andere handen overging tenten op het Schuttersveld, dat door de voor een trommel met moppen, in een politie was afgezet, opgeslagen. Doel I in de streek bekend gebak, van deze MME is de aangevoerde I De wandeling werd vervolgd over ver slachtoffers zodanige geneeskundige I schillende vlonders, over erven van FEESTELIJK SLOT Vrijwel alle deelnemers deden zich enige tijd later te goed aan een eenvou dige maaltijd, welke hen in het Acade misch Ziekenhuis werd aangeboden. Dat men daarbij niet uitgepraat raakte over hetgeen 's middags gepresteerd was valt te begrijpen! In de aula van het ziekenhuis volgde in de na-avond het feestelijke optreden van het gezelschap „Sempre Avanti". dat met zang en spel voor beschaafd amusement zorg droeg. Aan vrolijkheid leea heeft het gedurende de laatste uren van De vier dames waren op weg naar Den deze geslaagde jubileumdag waarlijk Haag, naar een andere dochter van de niet ontbroken. moeder. V erkeerson gevalle n Zaterdagavond zijn op de grote verkeersweg onder Zundert twee per sonenauto's met elkaar in botsing gekomen, tengevolge waarvan twee personen zijn gedood en twee ernstig gewond. Een auto, waarin vier Belgische dames zaten. n.l. een moeder, twee dochters en een vriendinnetje, reed tijdens een flinke regenbui in een flauwe bocht op het linkerweggedeelte en kwam daar in aanrijding met een auto bestuurd door een taxihouder uit Rotterdam. De gevolgen van de botsing waren verschrikkelijk. De moeder, een 60-jarige mevrouw uit Knokke, die naast de be stuurster, haar 23-jarige dochter, zat, werd op slag gedood. De drie andere Belgische dames, resp. 35 en 18 jaar oud uit Gent en de bestuurster werden zwaar gewond naar het ziekenhuis overge bracht, waar de eerste in de loop van de nacht aan haar verwondingen over- In Alphen begonnen In een indrukwekkende bijeenkomst, zaterdagavond onder grote belangstel ling in de Hervormde Kerk aan de Ju- lianastraat te Alphen aan den Rijn ge houden, is het winterwerk van de Open Deur Organisatie in ons land officieel begonnen. Tot alle Open Deur medewerkers ln ons land is een oproep gericht weer met het uiterst belangrijke werk een aan vang te maken. Gistermiddag hebben zij, voor zover zij de dienst niet per soonlijk hebben kunnen bijwonen, over de radio (IKOR) deze bijzondere dienst kunnen 'beluisteren. Medewerking aan deze dienst werd om. verleend door de hervormdt kerkkoren uit Alphen, Bodegraven Boskoop en Rijnsburg en de meisjes koren uit Bodegraven en Rijnsburg, alsmede door het Evangelisatiekoor uit Bodegraven. Tevens verleende een blokfluitploeg en het koperkwartet van de Christelijke Muziekvereniging „Arti et Religioni" uit Alphen mede werking aan deze avond, evenals de organist Hans Boelee. Het geheel stond onder leiding van de heer D. van Vliet, De dienst had een liturgisch karakter, waarbij zang en schriftlezing elkander afwisselden. Er werden tevens enkele korte toespraken gehouden, allereerst door Wika L. A. van Ginkel, die sprak naar aanleiding van de tekst, dat de Vader in de Hemelen niet wil, dat een van deze kleine schapen verloren gaat. Hij wees erop, dat God niet alleen alle mensen, maar ook de enkeling zoekt. Ds. G. P. Klijn sprak naar aanleiding van de gebeurtenis toen Jezus de dor pen en steden doortrok om het Evange lie in de wereld te verkondigen. Edoch, Advertentie door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f8.88 Ver. Oud-Leiden trok het polderland in Wandeltocht langs onbekende|$,°e/dtrijen,0n over d00rweektf dijkjes, J l waar hengelaars waren neergestreken in de hoop op goede vangst. De gebaande weg, die ten slotte werd bereikt, was wegen Storm en regen waren voor de leden van de Vereniging „Oud-Leiden", die het voornemen hadden de wandeltocht op zaterdagmiddag mede te maken, geen beletsel om te bestemder tijd en plaats aanwezig te zyn. kort. Spoedig moest weer een dijk wor den belopen, waar de leider van de tocht de wandelaars verblijdde met de mede deling, dat het einddoel: de watermolen van de Waterloospolder in de nabijheid van de Koppoel, weldra zou worden be reikt. De wandeltocht begon door een wei- De molenaar nodigde de wandelaars land waarover de geheel in bomen tot schuilen in zyn huiskamer in de schuilgaande en door water omringde molen. boerderij genaamd „Moppenhoeve" werd Onder gezellige kout. waarbij de mole- bereikt, waar enige tijd moest worden naar toonde een onderhoudend prater te geschuild. Het wachten op het einde van zijn, het genot van een kopje thee, het de al te hevige regen werd bekort met beluisteren van de geluiden van de het van verre aanschouwen van enige malende, juist honderd jaar oude, riet- groepen boerderijen, vele malende water- gedekte en met een scheprad werkende molens, alsmede van het, trots regen en bovenkruier, brachten de dappere wan- donkere luchten, goed zichtbare silhouet delaars enige tfjd in de molen door. van de stad Leiden. Nadat de werking van de molen door Het verhaal gaat, dat de boerderij de molenaar was verklaard en hij de haar naam draagt omdat zij eens. in viskaar had gelicht, waarin zich door hem in de molentocht gevangen arm dikke palingen bevonden, werd. na wederom langs een vochtige dijk te zijn gewandeld, de geplaveide weg bereikt en was de wandeltocht geëindigd. zo sprak ds. Klijn, de oogst is wel groot, maar de arbeiders voor dit werk zijn gering in aantal. Zo is het ook met het Open Deur werk: er moeten meer mede werkers (eters) komen! Hij sprak de hoop uit, dat velen zich geroepen zullen voelen om dit zegenrijk werk door mid del van de Open Deur voort te zetten. Na het uitspreken van het dankgebed door ds- Klijn werd deze dienst beslo ten met het gezamenlijk zingen van Ge zang 93 „Ere zij aan God, den Vader", waarmee deze dienst, die velen veel vol doening zal hebben geschonken, werd besloten. De inzittenden van de andere auto, de bestuurder, een Canadese zendeling met zijn vrouw, drie kinderen en een gou vernante, die zaterdag uit Canada met de „Maasdam" in Rotterdam aangeko men waren en op weg naar Brussel, om zich aldaar te vestigen, konden na be handeling hun reis voortzetten. Zaterdagavond is de berijder van een transportrijwiel, de 57-jarige L. Plug uit de Zeezwaluwstraat, op de Sportlaan te 's-Gravenhage met zijn rijwiel bekneld geraakt tussen een bus van de HTM en een geparkeerde personenauto, met aan het stuur een 43-jarige mevrouw van de Sportlaan. De fietser Jiep hierbij ernstige ver wondingen op en is via het ziekenhuis Westeinde overgebracht naar de Ursu- lakliniek te Wassenaar, waar hy gister avond is overleden. De 54-jarige veehouder Straatsma, uit Heymert (Fr.), is gisteravond op slag gedood bij een auto-ongeluk by Harlingen. De chauffeur en een inzit tende van de andere auto werden ern stig gewond, een ander licht gewond.. De heer Straatsma reed zonder goed uit te kijken uit een uitrit de hoofdver keersweg ZweinFraneker op. Hij werd in de flank aangereden door een andere personenauto, bestuurd door de 49- jarige J. Swiebel. Het ongeluk had vre selijke gevolgen. De heer Straatsma uit Heymert was op slag dood. Zijn vrouw, de 54-jarige T. StraatsmaJanzen, kreeg eenschedelbasisfractuur en de zoon de 29-j. Reindert, 'n schouderfractuur en inwendige kneuzingen. Ook de inzitenden uit de wagen, waaraan geen voorrang was verleend, kwamen er slecht af. De chauffeur, afkomstig uit Den Haag, werd eveneens ernstig gewond. De 49-jarige G. Oosterbaan, uit Koog a/d Zaan, kreeg eey hersenschudding en de 40-jarige E. A. "W. Westra, uit Heilo, werd licht ge wond. Beide wagens werden totaal ver nield. Een bekend, algemeen gezien stad genoot en een voortreffelijk collega, de heer M. Zonderop, viert op dinsdag 24 september zijn 40-jarig jubileum als (redacteur van de r.-k. „Leidse Courant". Eigenlijk is de heer Zon derop ook in dit opzicht „veertig plus", want de datum van zijn indiensttre ding was 13 augustus 1917, doch in verband met zijn uitstedigheid in de vorige maand, is de herdenking tot een later tijdstip uitgesteld. De heer Zonderop aanschouwde het levenslicht op 3 november 1895 in de gemeente Zoeterwoude. Na een gymna siale opleiding van enkele, jaren werd hij in augustus 1916 benoemd bij het Centraal Bureau der Katholieke Sociale Actie om reeds een jaar later zijn te genwoordige werkkring te aanvaarden. Aanvankelijk belast met reportagewerk in de stad en omgeving, werd zijn acti viteit geleidelijk geconcentreerd op het stadswerk, terwijl hem daarnaast de verzorging van de sportrubriek werd toevertrouwd. In beide kwaliteiten heeft de heer Zonderop door zyn gedegen en con sciëntieus werk en niet minder door zijn bescheiden optreden en minzame per soonlijkheid zeer vele vrienden gemaakt. Door zijn brede belangstelling voor vele facetten van het maa tschappelijk leven, ontwikkelde hij zich tot een all-round journalist, die zijn taak steeds met grote toewijding en hoge plichtsbetrachting heeft verricht. Het is tekenend voor de instelling ten opzichte van zijn medemensen, dat zo wel in zijn persoonlijk leven als in zijn beroepsapvatting zijn daadwerkelijke be langstelling zich vooral richtte op orga nisaties, welke op een algemeen-men selijke grondslag berusten, zoals het Rode Kruis en de Bescherming Bevol king. Voor beide organisaties heeft hij zich een enthousiaste, onvermoeibare propagandist betoond, terwijl hij als do nor van de Bloedtransfusiedienst voor het veelvuldig afstaan van bloed de hoogste Landsteiner-onderscheiding ver wierf. Het Nederlandsche Roode Kruis benoemde hem bovendien tot lid van verdienste. Daarnaast vond hy de tijd en de lust om zich in het bijzonder te interesseren voor de belangen van diverse verenigin gen. w.o. de organisatie van katholiek café-, hotel- en -restaurantpersoneel. In de plaatselijke journalistieke ge meenschap staat de heer Zonderop be kend als een voortreffelijk collega, op wiens bereidwilligheid en hulpvaardig heid nooit tevergeefs een beroep werd gedaan. Op de herdenkingsdag dinsdag 24 sep tember, bestaat er 's middags tussen 3 en 5 uur in „Het Gulden Vlies" gele genheid de heer Zonderop geluk te wensen. Wy zijn ervan overtuigd, dat talloos velen van deze gelegenheid gebruik zul len maken om uiting te geven aan hun achting en waardering jegens deze sym pathieke jubilaris.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 8