RECTORAATSOVERDRACHTEN ELDERS IN DEN LANDE isso MET ESSO BENT U BETER UIT! Derde maandag in september Grote variatie van problemen in jaaroverzichten verwerkt AMSTERDAM: GRONINGEN: UTRECHT: DELFT: WAGENINGEN: ROTTERDAM: NIJMEGEN: TILBURG: Spoedige abdicatie Koning Hoessein? ESSO EXTRA MOTOR OSL Verenigingsraad van de V.A.R.A. Voorzitter Burger over zendtijd voor de politieke partijen Moedige typograa f Vader en zoons werden gered van te Loosdrecht verdrinkingsdood MAANDAG 16 SEPTEMBER 1957 In vrijwel alle Universiteiten en Hogescholen werd vandaag het rectoraat overgedragen of werd een soortgelijke bijeenkomst gehouden tijdens welke de meer dan een jaar met de rectorale waardigheid beklede hoogleraar een rede afstak. In deze redevoeringen werden behoudens problemen die slechts voor de betrokken instelling van belang zijn ook algemene vraagstukken aan geroerd. Enkele hiervan willen wij vermelden in korte excerpten van deze oraties. Soepel hanteren van toelatingseisen In zijn verslag van de lotgevallen der Gemeente-Universiteit van Amsterdam in liet cursusjaar 1956'57 heeft de per manente rector-magnificus dezer on derwijsinstelling. prof. dr. M. W. Woer deman vanmiddag naar aanleiding van het voorstel van de minister van onder wijs tot verlichting der eindexamens van het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs en verruiming van de toelating tot de universitaire studie, be toogd dat naar zijn mening niet al te star moet worden vastgehouden aan de eisen, die thans voor toelating tot de universitaire examens in ons land gel den. Naast een nader vast te stellen mi nimum hoeveelheid feitenkennis voor iedere studierichting, zouden die scho len wier leerlingen toegang verkrijgen tot de universiteit, vooral aandacht moeten besteden aan het leren zelf standig studeren, bijv. in keuzevakken, aldus prof. Woerdeman. Heeft iemand de studietechniek te pakken, dan vult hij gemakkelijk zelf tekorten in fei tenkennis aan en behoeft de univer siteit zich daarover niet te bekom meren. Haar taak kan en mag volgens de rector niet zijn: de eventuele tekorten bij onvoldoende V.H.M.O.-opleiding aan te vullen en zodoende een deel van de taak van het V.H.M.O. over te nemen. De rector kwam tot deze conclusie mede gezien de resultaten die aan de Gemeente-universiteit behaald konden worden door buitenlandse studenten, die een geheel andere pre-universitaire opleiding genoten hebben dan de Neder landse studenten. Geen commis voyageurs in dé wetenschap! Te Groningen droeg de rector-magni- ficus, prof. dr. J. Ariens Kappers zijn waardigheid over aan de nieuwe rector magnificus, prof. dr. F. H. L. van Os. Prof. Ariens Kappers constateerde dat het internationale wetenschappelijke verkeer sinds de laatste wereldoorlog hoe langer hoe intensiever is geworden en wees op de keerzijde van de medaille. Het heeft er een enkele maal wel eens de schijn van, dat dit verkeer te exten sief en exuberant dreigt te worden. Mjj bekruipt het gevoel wel eens, dat wij moeten oppassen geen com mis voyageurs in wetenschap te wor den en ook niet het gevaar te lopen als zodanig te worden beschouwd. Als een algemeen gevoeld bezwaar merkte spr. aan dat er zo weinig svs- teem in de bezoeken van gasthoog leraren te ontdekken valt. Het recto ren-college zal over deze materie met het departement overleg plegen ten einde meer systeem en coördinatie bij deze bezoeken tot stand te brengen. Varsity-ultimatum De rector magnificus van de Rijks universiteit te Utrecht, prof. dr. H. W. Obbink, heeft zijn waardigheid overge dragen aan zijn opvolger prof. dr. L. Seekles. De integratie van de wetenschappe- dlijke staf in de universitaire gemeen schap is tot dusverre niet gelukt, waar door deze onmisbare en in aantal steeds groeiende groep nog geen werkelijke organisatorische plaats in de universi taire samenleving heeft kunnen krij gen. aldus prof. Obbink. Enige voorvallen by de Varsity wa ren aanleiding deze aangelegenheid aanhangig te maken in het rectoren- college, dat een brief deed uitgaan aan de Studentenroeibond in de vorm van een ultimatum. Deze bond is thans ernstig bezig met het overwe gen van maatregelen, zodat de rector hoopt dat deze op zichzelf schone manifestatie van studentensportiviteit in de toekomst niet langer zal worden ontsierd en in diskrediet gebracht door ongewenste gedragingen. Prof. Obbink deelde voorts mede, dat faculteiten een rapport over de studieduur hebben uitgebracht. De algemene indruk die men hieruit kreeg was, dat de toestand over het geheel niet verontrustend mocht wor den genoemd. Dat de kwestie van de studieduur aan de orde moet blijven, achtte hij een vanzelfsprekend gevolg van de steeds nieuwe loten schietende wetenschap. Men kan de specialisatie nu eenmaai niet tegenhouden en dus ook niet de daarmee gepaard gaande toeneming van het aantal leerstoelen, aldus de rector. Verontrustende groei De rector van de T.H. te Delft is voor een langere periode dan een jaar benoemd en daarom werd volstaan met het houden van een redevoering, waar in de lotgevalkv van de hogeschool worden gememoreerd. De T.H. heeft in de loop der jaren kwantitatief een omvang gekregen, die niet alleen de buitenstaander, maar ook de direct betrokkenen verwondert en misschien verontrust, aldus de rector prof. dr. O. Bottema. Er zyn thans 138 leden van de senaat, van wie 86 gewone hoogleraren. Men telt 20 lectoren, 17 opdrachten tot het geven van onderwijs werden verleend en het aantal leden van de weten schappelijke staf bedraagt 214. Het to tale korps ambtenaren bedraagt 2021. Vervolgens deelde de rector mee, dat cr in Delft 319 buitenlandse studenten waren ingeschreven, ongeveer een vier de van het aantal in den lande. Onder hen bevonden zich 252 studenten uit Indonesië. Wat de statistiek van de volledige in schrijving betreft, na enige teruggang in de jaren 1952—1954 groeide het totale aantal weer en in het afgelopen jaar werd het getal 5511 bereikt, een hoogte record in de geschiedenis der hoge school. Alle studie-afdelingen blijven statio nair of melden lichte aanwas, behalve de drie, welke in Eindhoven hun spie gelbeeld hebben. Hier wordt overal be trekkelijk grote val geregistreerd. Voorts zei spreker, dat de proefreac tor, welke door de tentoonstelling „Het Atoom" deze zomer aan duizenden be kend is geworden, aan Delft is afge staan en hier, samen met de universi teiten voor onderzoek en onderwijs kan worden benut. Maidenspeech van nieuwe rector In afwijking van de traditie elders sprak in Wageningen de nieuwbenoemde inplaats van de aftredende rector van de Landbouwhogeschool een overzichts rede uit. Professor ir. W. de Jong, die voor de tijd van drie jaar tot rector- magnificus is benoemd, memoreerde al lereerst de nieuwe bestuursvorm, welke in het afgelopen studiejaar tot stand is gekomen. Deze werd verkregen door samensmelting van het college van cu ratoren met dat van rector magnificus en assesoren. De rector besprak ook de bestedingsbeperking, die ook aan de hogeschool niet voorbij kan gaan. „Laat de regering er toch voor zor gen, dat de bestedingsbeperking, die grotendeels door overmatige particu liere investeringen noodzakeltfk is geworden, niet ten gevolge heeft, dat uiterst nuttige overheidsdiensten te veel beknot worden", zeide prof. de Jong. De dalende lijn van de studentenbe volking heeft zich omgebogen. Behou dens buitengewone omstandigheden is er aanleiding een verdere stijging van het aantal studenten te verwachten. Voor het thans aflopende studiejaar bedraagt het aantal ingeschrevenen 865, tegen 834 in het vorige studiejaar. Autonomie maakt snelle aanpas mogelijk Aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam heeft prof. dr. J .Wisselink het rectoraat overgedragen aan prof. dr. Ch. Glasz. Nederland is op economisch gebied altijd zeer inter nationaal georienteerd geweest en de nog veel sterkere internationale oriën tering waartoe de Euromarkt. en wel licht de free trade area ons zullen no pen, gaven de aftredende rector aanlei ding om in zijn verslag ook enkele vra gen te stellen op langere termijn. Men past zich snel aan bij wat de maatschappij gaat vragen en ondanks de vele en snelle veranderingen en uit breidingen is het onderwijs naar spre kers mening een harmonisch geheel ge bleven. Spreker onderschatte geenszins het vele en harde werk dat hieraan ten grondslag ligt, doch hij schreef deze resultaten toch voor een zeer groot deel toe aan de mogelijkheid tot snelle decisies en snelle uitvoering, kortom aan een grote manoevreerbaarheid. Hij achtte in deze de bestuursvorm der N.E.H., welke reeds 40 jaar gele den aan deze instelling de facto de autonomie gaf waarom het hoger on derwijs in geheel West-Europa vooral na de tweede wereldoorlog vraagt, een wel zeer essentiële factor. Alleen met de zakelijke instelling en het snel handelen, inherent aan onze bestuursvorm, zijn deze resultaten mo gelijk. Men zal door vasthouden aan deze autonomie ook wellicht bevorderen dat voor een eventueel te Rotterdam te stichten universiteit een juiste bestuurs vorm wordt gekozen. Wel regionale functie? De atfredende rector magnificus van de R.-K. Universiteit te Nijmegen, prof. mr. D. van Eek droeg het rectoraat over aan prof. dr. W. K. Grossouw. Vooraf gaf prof. van Eek een uitvoe rig verslag van de lotgevallen der uni versiteit. Op 13 februari werd de 2000e student ingeschreven aan het einde van het academisch jaar stonden 2031 stu denten ingeschreven. 83^ der Nijmeegse studenten ls af komstig uit Noord-Brabant, Limburg en Gelderland. Het commentaar op de statistische gegevens verbindt hier aan de gevolgtrekking dat aan de Rooms-Katholieke universiteit een duidelijk regionale functie moet wor den toegekend. (Men vergelijke dit commentaar met de uitspraken over het dreigende regio nale Universiteitskarakter door prof. de Boer bij de overdracht te Leiden. Red. L. D.). De rector magnificus wees erop, dat de doelstelling van de R.-K. Universi teit is, de vorming van rooms-katho- lieke academici en het leveren van de rooms-katholieke bijdrage aan het na tionaal cultuurbezit. Doelmatige selectie Aan de R.-K. Economische Hoge school te Tilburg heeft prof. dr. J. J. Dalmulder het rectoraat overgedragen aan prof. dr. P. P. van Berkum. Prof. Dalmulder deed in zijn rede de suggestie, om gezien de snelle stijging van het aantal studenten en de hier mede verband houdende hoge bouwkos ten voor een aangepaste behuizing van het onderwijs, zich nader te bezin nen op de doelmatigheid van de huidige selectie en studiemethoden. BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die. J de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wij de f 7.50 voor hun abonnement gedurende 4e 1 kwartaal van dit jaar zo mogelijk 1 vóór 1 oktober a.s. aan ons over te maken. i Onze MAANDABONNEES die per l giro betalen (f 2.55) verzoeken wij ter voorkoming van aanbieding van f een kwitantie, het abonnementsgeld uiterlijk op de eerste van de betref fende maand te voldoen. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD Het Egyptische blad „Al Ahram" meldt, dat de toestand in Jordanië de laatste uren een dramatische wending heeft genomen en zal leiden tot de ab dicatie van Koning Hoessein. Deze zou volgens het blad aftreden ten gunste van zyn broer. Prins Mohamed, die zou gaan regeren onder een regentschapsraad be staande uit zyn moeder, Koningin Zein, en haar broer sjerif Nasser. Het blad zegt, dat de crisis is veroor zaakt door de Amerikaans ambassadeur, Lest Mallory, die wilde dat Jordanië toe trad tot het Verdrag van Bagdad. Vice- premier Samir Rifa'i voelde daar wel voor, maar de naaste adviseur van de Koning was er tegen. Deze zou de Ko ning hebben meegedeeld, dat hij niet verder moest gaan, want dan zou hij zijn troon en zijn leven niet kunnen ga randeren. ,A1 Ahram" meldt verder, dat er de laatste uren verscheidene geheimzin nige bomaanslagen in de Jordaanse hoofdstad zijn gepleegd. stoten per minuut met een kracht van 1000 kg! Zo'n drijfstanglager, waar de rechtlijnige beweging van de zuiger wordt omgezet in een draaiende beweging, is een bedreigd punt in uw motor. Terwijl u rustig achter het stuur van uw auto zit, krijgen de drijfstanglagers 2000, 3000, ja zelfs tot 4000 stoten per minuut te verdragen met krachten tot 1000 kg. Een miniem oliehuidje, van minder dan 5/100 mm dikte, moet de lagers beschermen. Dat oliehuidje moet die voortdurende wisselende drukken weerstaan, uren lang. Deze extra zwaar belaste punten in de motor hebben extra bescherming nodig. Die extra bescherming biedt u ESSO EXTRA MOTOR OIL (in het gouden blik). Perfecte smering bij alle bedrijfstem- peraturen want Esso Extra Motor Oil reageert in de nog koude motor als een dunne olie, bij hogere motortempera- turen als een dikkere olie. Ongekende slijtageweersfand Reinigend vermogen Uitgebalanceerde „dopes" geven Esso Extra Motor Oil deze bijzondere „motor-sparende" kwaliteiteh. VOOR EXTRA BESCHERMING 4 Een complete set van twee multigrade motoroliën 10W- 20W - 30 20W- 30-40 In zijn openingsrede in dit week einde in Hilversum gehouden vereni gingsraad van de V.A.R.A. heeft de voorzitter, mr. J. A. W. Burger, ge sproken over de zendtijd voor politieke partyen. „In socialistische kring is men zeker bereid naar een oplossing te zoe ken. Niet alle omroepverenigingen zijn geneigd aan een vrijwillige regeling mede te werken. De V.A.R.A. is er een voorstandster van, dat de uitzendingen van de poli tieke partijen telkens zouden rouleren in de zendtijd van de verschillende om roepverenigingen. In ons verzuilde land echter zouden anderen er wellicht de voorkeur aan kunnen geven, dat elke partij terecht kan bij de omroepvereni ging, die haar het naast staat. De V.A.R.A. zal er in geen geval mee ak koord kunn engaan, dat sommige par tijen zouden rouleren en andere niet", aldus mr. Burger. Hij deelde voorts mede, dat het ledental van de V.A.R.A. in het vorige jaar met 42.585 is vooruit gegaan en dat zij daarmee „zowel abso luut als relatief de grootste winst van alle omroepverenigingen heeft geboekt". Een beeld van de studentenpavil joens die aan de Pesthuislaan achter het Academisch Ziekenhuis zijn verrezen en reeds dit jaar huis vesting aan 103 studenten kunnen bieden. Met dankbaarheid maakte de aftredende rector gewag van de totstandkoming van dit tijdelijke complex, dat onder supervisie van de Stichting Letdse Studentenhuis vesting en onder architectuur van de heer H. Postel uit Delft een klei ne verlichting geeft in een grote nood. Het complex bestaat uit zes paviljoens met 15 studentenkamers en een paviljoen met 13 onder komens. Voorts is er nog een apart conciergepavitjoen waarin ook en kele centrale voorzieningen zijn ondergebracht. Luisterbijdrage De secretaris van deze omroepvereni ging, de heer J. B. Broeksz, keerde zich tegen de voorgenomen verhoging van de luisterbijdrage. ,Als de wereldomroep, die het visitekaartje van Nederland in het buitenland is, niet zou worden gefinan cierd uit de door de Nederlandse luiste raars bijeengebrachte gelden, maar uit de schatkist, zou er voor de binnen landse omroep geen tekort bestaan", al dus de heer Broeksz. Binnenkort 200.000 televisieontvangers De heer J. W. Rengelink, televisie secretaris van de V.A.R.A., deelde mede, dat op 1 september jl. in ons land meer dan 177.000 televisieontvan^ers waren ge registreerd en dat dit aantal in de eer ste 12 dagen van deze maand weer met ruim 6000 is gestegen. Voor 1 november a.s. verwacht met het 200.000ste toestel. Hij toonde zich een voorstander van uitbreiding van het aantal uitzend- avonden van 5 tot 7. GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN NOG 4 WEKEN BIJNEEN De generale synode der Geref. Kerken vangt hedenavond in Assen haar vierde vergaderweek aan. Het ligt in het voor nemen om de synode over vier weken, als zij zeven weken bijeen geweest zal zijn, te verdagen tot het voorjaar 1958 om op deze verdaagde zitting enkele daarvoor aangewezen agendapunten in behandeling te nemen. De synode heeft tot op heden voor namelijk kleinere zaken afgedaan en de meeste dagen gingen heen met commis sievergaderingen. Dit is nu grotendeels afgelopen en de synodale molen zal in de komende dagen op volle kracht gaan draaien. RESERVE-LEGERPREDIKANTEN Opnieuw hebben 21 theologen het militair uniform aangetrokken om voor de tijd van 1 jaar en 6 weken als gees telijk verzorger der malitairen onder de wapenen te komen. Van deze 21 hebben de Geref. Kerken ditmaal het leeuwen deel geleverd n.l. 10 predikanten. Negen reserve-legerpredikanten komen uit de Ned. Herv. Kerk, 1 predikant is uit de kring van de Geref. Kerk (art. 31) Het rapport van een commissie uit de V.A.R.A. over de commerciële televisie de commissie spreekt zich uit tegen commerciële televisie werd met alge mene stemmen aanvaard. Op 'tl aotste nippertje (Speciale berichtgeving) Geheel gekleed is de 18-jarige zeiler Piet v. d. Toorn, uit Hilversum mid den op de Loosdrechtse plassen het koude en vry woelige water ingedoken om een vader en twee kinderen van de verdrinkingsdood te redden. Het is hem gelukt en de slachtoffers waren gistermiddag binnen een paar uur de ergste schrik te boven. Piet v. d. Toorn, een typograaf, die pas deze zomer voor het eerst in een zeil boot zat, voer met zijn vriend Jan Brand (17) op de plassen toen zij een 500 meter tegen de wind in plotseling twee kopjes boven het water uit zagen spartelen. Met moeite draaiden zij bij en wisten binnen enkele minuten de drenkelingen te bereiken. Alleen een mast dreef getuigd en al nog boven. De 14-jarige Hendrik Dam hield met moeite zijn broertje Meindert (8) boven water. Hij kon zelf nauwelijks zwemmen. „Vader, vader, daargilde de jon gen wanhopig en de twee jongemannen in de boot begrepen, dat de vader al onder water moest zijn verdwenen. Op de waterbellen, die zij een paar meter verder zagen, gingen zij af en konden de heer H. Dam (42), bijna een halve meter onder het wateroppervlak nog net grypen. Hij had veel water binnen en was al bewusteloos. Hij vertelde later zelf: „Nu dacht ik, het is gedaan. Moe ten we nu zo, allemaal tezamen, uit het leven?". Hij is uit Friesland afkomstig en vroe ger schipper geweest, de laatste Jaren echter bij de Haagse tram werkzaam. Hij kon niet zwemmen en had zijn krachten uitgeput om al watertrappe lend de jongste zoon boven water te houden, totdat hij wegzonk. Intussen dreef de boot, waarin de vader veilig was, weer af. Toen sprong Piet v. d. Toorn onvervaard het water in en greep beide jongens in de nek. Alleen met zijn benen en geheel gekleed hield hy zichzelf en de twee kinderen boven water. Zijn vriend zag kans om de boot terug te brengen, een hele kunst op dat onrustige water en tegen de wind in. Jan trok toen beide jongens in de boot en tenslotte ook zijn vriend. Het had geen minuut langer moeten duren, zegt de vader. Maar ook Piet zegt: „Ik had ze geen minuut langer kunnen houden De familie Dam uit Scheveningen was deze week met vakantie in Loosdrecht. Zij had er een woonschuit gehuurd en zou vandaag naar huis vertrekken. De vader was met zijn twee jongens in een bij de woonschuit behorende 12 voetsjol nog even de plas opgegaan. Bij het keren, omdat de wind zo rukkerig was, gleed de jongste zoon uit. De vader greep hem, maar daarbij maakte de boot zoveel slagzij en water dat deze kapseisde en vanwege de te zware kiel onmiddellijk zonk.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4