Grootse huldiging V.V.D.-voorzitter prof. mr. P. J. Oud in Riviera-hal ft Onvoorstelbare werkkracht en een onverzettelijke wil „Het Atoom" sloot de poorten Met oen enkel woord Agenda MAANDAG 16 SEPTEMBER 1957 Advertentie MAcci VERMICELUSOCP n(,CHT-GEKRU»DE so£P Dt oE WOG6UJKH«*N PER ZllVERZAKJE Groot-Kruis Orde Oranje Nassau Een dienaar van de geestelijke vrijheid! (Speciale berichtgeving) Prof. mr. P. J. Oud, voorzitter en parlementair leider van de .V.D., veertig jaar lid van de Tweede Kamer en dus voor het eerst gekozen onder het toen tertijd nog vigereade districtenstelsel, werd zaterdagmiddag in de Rotterdamse Rivière-hal gehuldigd met dit uitzonderlijk jubileum. Reeds als jong broekje van twintig, dat net kwam kijken in de politiek, had hij in het strijdperk met mannen als Troelstra en Heemskerk enzo zei de jubilaris: ,,Je kreeg natuurlijk steeds op je kop!" Hogeschool politiek debat Het was een grootse huldiging, die niet ontaardde in holle retoriek hij de feestredenaars. Op enkele mo menten bracht deze huldiging de heer Oud tot ontroering of tot vro lijkheid als hij herinnerd werd aan onstuimige activiteiten uit zijn jeugd en jonge jaren of aan politie ke schermutselingen binnen of bui ten de Kamer, waarbij de heer Oud zich weer eens had doen kennen als een man, die de hogeschool van het politieke debat tot in zijn vingertop pen beheerst. Een huldiging, die integraal over Hilversum I werd uitgezonden, welk feit een der sprekers aangreep om min of meer beschuldigend te ver klaren, dat de stem van de VVD nog steeds niet regelmatig door de radio kan weerklinken. Een huldiging ook, die de heer Oud gelegenheid bood te verklaren, dat de kansen voor het liberalisme thans beter staan dan zij ooit hebben gedaan en dat het mooiste resultaat, in de ruim veertig jaren van zijn politieke leven be reikt, het feit is, dat sedert bijna 10 jaren de liberalen thans voor het eerst verenigd zijn in één partij. „Het is niet alleen goed gegaan, het is voortreffelijk gegaan", zo riep de 70-jarige politieke leider, nog steeds van een groot en strijdbaar innerlijk vuur vervuld, uit. Ere-voorzitter J.OV.D. „Wij zijn ervan overtuigd, dat Uw strijd een heel goede strijd is", zo be sloot de laatste spreker, de heer H. N. Jacobse, voorzitter van de JOVD, de jongeren organisatie voor vrijheid en democratie. Drie leden van verdienste kent de JOVD thans en één ere-lid, drs H. A. Korthals. Volgens de statuten zijn er geen andere middelen om mensen te eren. die zo tot de verbeeldingskracht spreken als de heer Oud, die door het Eerste Kamerlid, mevrouw dra. J. F. Schouwenaar-Franssen, genoemd was ,,een goed Rotterdammer, een goed de mocraat en een goed Nederlander". „Wij zijn echter een liberale organisa tie", zo zeide de heer Jacobse, „en wil len ons dus niet de wet laten voorschrij ven door de dode letter", hetgeen het nodige instemmend gelach verwekte, „en bieden U. mijnheer Oud. dan ook het ere-voorzitterschap van onze orga nisatie aan". De VVD-leider zeide dat in het oude liberalisme ook grote waarden zitten voor de toekomst van ons volk en dat vooral aan de jeugd het liberalisme het perspectief kan bieden, dat zij wil heb ben en aanvaardde deze ere-functie met grote erkentelijkheid. „De jeugd is ent housiast en zij werkt als de veer van een uurwerk. Wij ouderen treden daar bij als regulator op". Spiegel van het geweten Eerde op deze wijze de Vereniging van Jonge Liberalen de heer Oud. de eigenlijke huldigingsrede werd uitge sproken door de heer H. A. Korthals, vice-voorzitter der Tweede Kamerfractie van de VVD. „Met zeldzame bekwaamheid hebt gij" - wegens Uw bijzondere verdiensten door H. M. de Koningin tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau benoemd - „de publieke zaak gediend. Gij hebt met onvoorstelbare werkkracht en een onverzettelijke wil tot een einde ge bracht. wat gij aanvatte. Gij hebt aan het Nederlandse volk doen zien, dat de politiek een kunst is, die groot vakman schap vereist. Gij hebt door werken, zo lang het dag is. bereikt, dat gij een parlementariër zijt. zoals er slechts een enkele in onze geschiedenis kan worden aangewezen". „Gij striemt", aldus de heer Kort hals. „de regering waar zij fout is, gij maant haar tot bedachtzaamheid in haar daden, gij aarzelt niet de regering en de partijen de spiegel van het ge weten voor te houden en door Uw op treden prikkelt gij tot activiteit". De heer Korthals schetste vervolgens de wijze, waarop de heer Oud zijn leven heeft weten te stuwen tot de hoogte, waarop hij is gekomen en de omstan digheden, waaronder hij heeft gewerkt. Aanvangende bij het jaar 1886. waarin de heer Oud te Purmerend werd gebo ren en Abraham Kuyper en de Savor - nin Lohman .die in de volgende tiental len jaren schitterden aan het politieke firmament, reeds een grote rol speelden, het jaar ook. waarin de grondwetsher ziening van 1887 voorbereid werd. waar bij echter geen oplossing werd gevonden voor het onderwijs en het kiesrecht. Dit geschiedde pas dertig jaar later - in het jaar dus. dat de heer Oud. opgegroeid in de periode toen er scherpe strijd was tussen rechts en de liberalen en het (teonmaal revolutionaire) socialisme in opkomst was, in de Tweede Kamer kwam -, in het jaar, dat de grondwets herziening van 1917 plaats vond. „Het wezen van de heer Oud", die steeds gestaan heeft aan de kant van de vooruitstrevendheid en al op jonge leeftjjd fel partij kon kiezen, „is", aldus de heer Korthals, „dat hij voortgedre ven wordt door zijn innerlijke bewogen heid wanneer hij de zaken scheef ziet gaan, wanneer hij onrecht ziet. Voor ve len is hij in de eerste plaats de knappe strategie-bedrijvende politicus, de man die met feilloze zekerheid de zetten op het politieke schaakbord berekent". Na er aan herinnerd te hebben, dat de heer Oud, een man van samenwer king, niet voor randversiering, in woord en geschrift voortdurend duidelijk maakt dat de idee van het liberalisme zich in de eerste plaats concentreert op geestelijke waarden, verklaarde de heer Korthals, dat zijn scherpte een uiting is van het innerlijk diep doorleven van hetgeen zich afspeelt. Vervolgens schetste spreker, uitroe pend dat de heer Oud de zaken van de geestelijke vrijheid op een wijze dient, die niet alleen diepe bewondering uit lokt bij vriend en tegenstander, maar in de Kamer zelfs ontroering kan verwek ken. in alle uitvoerigheid zijn parlemen taire loopbaan. Groot leidsman „Ook in de oppositie heeft de VVD- voorzitter zich een groot man getoond. „Het huidige kabinet heeft daarvan een gewaardeerde erkenning gekregen, toen bij het debat over de bestedingsbeper king een serie ministers in beweging kwam om de aanvallen van die éne Oud af te weren", aldus de heer Korthals. Na ook nog mevr. Oud - zij kon we gens haar gezondheidstoestand de druk ke en massale bijeenkomst niet bijwo nen - dank betuigd te hebben voor al hetgeen de WD aan haar verschuldigd is, citeerde de heer Korthals wat dr. Kortenhorst, de Tweede Kamervoorzit ter van KVP-huize, eens over de heer Oud geschreven heeft: „In 1917 en 1957 is hij (Oud) het prototype van de mo derne, nuchtere. volop Nederlandse staatsman. Wellicht minder koel dan Nolens, maar toeh nauw aan deze ver want: een realist, een man van het midden, iemand die naar een synthese zoekt, geen „Prinzioiënreiter". „Als vereende liberalen", zo besloot de heer Korthals, „huldigen wij U als anze grote leidsman. Als Nederlanders echter huldigen wij U als nationale figuur". Kabinet ouderwetse hondekar De onder-voorzitter der party, mr. H. van Riel, had de heer Korthals in geleid en in een kort politiek woord verklaard, dat voor vertrouwen thans geen enkele aanleiding bestaat. Voorts had hij het Kabinet vergeleken met een ouderwetse hondekar met een rode koetsier en een geel-wit hondje ervoor, een typische trekhond, die met plezier naar de benen byt van de koet sier en een minimale arbeidsprestatie tracht te leveren. Ook had hy ver klaard, dat thans nodig is een afsto ting van Staatsbezit en een drastische vermindering van Staatsbemoeienis. Na hem sprak het Eerste Kamerlid voor de V.V.D., mevrouw J. F. Schou- wenaarFranssen. Zij herinnerde niet alleen aan Ouds strijd voor het vrou wenkiesrecht (o.a. de mannenbond voor vrouwenkiesrecht, zoals de heer Oud zelf later nog zeide) door een vu rig gesteld artikel uit 1910 te citeren, dat hy dus op 23-jarige leeftijd had geschreven, maar verklaarde ook dat zijn leiding ruimte laat voor een eigen mening. Een eenvoudige zaak Nadat de heer Jacobse verklaard had dat het liberalisme nooit conservatief kan zijn, betrad de heer Oud het spreek gestoelte voor een vaak bewogen, soms humoristisch, deels ook strijdvaardig woord van dank. Wat hij gepresteerd had in al die jaren was volgens hem eigenlijk „een eenvou dige zaak geweest, want: „Waar je ple zier in hebt en waar je groot woord! roeping voor hebt. is niet moeilijk". Waar hij zich altoos door heeft laten leiden, was en is nog steeds het vol strekte bewustzyn, dat de mens in vry- heid dient te leven. De grote onrecht vaardigheid van de wereld noemde hij dat vele krachten zich niet in vrijheid kunnen ontwikkelen. Het wegnemen van maatschappelijke remmen, die de ont wikkeling tegengaan, is een noodzaak, voortvloeiende uit het vrijheidsprincipe en de rechtvaardigheid, niet alleen ten bate van de mens, maar ook van de maatschappij en de democratie. Het breken met vrienden, waarmede men zo lang tezamen stryd heeft ge voerd, nadat na de oorlog de Vrijzin nig Democratische Bond in de P. v. d. A. was opgegaan, was niet gemakkeiyk geweest, zo riep de heer Oud bewogen uit, maar de angst „zijn wij hier wel op onze plaats?" bleek bewaarheid te worden. Met liberale opvattingen kon men zich niet thuisgevoelen in de P. v. d. A. Het uiterste werd toen beproefd, opdat er één liberale partij zou komen en deze kwam met de oprichting van de VVD. Vruchten heeft het wel af geworpen. Sfeer van vrijheid Tenslotte wees de heer Oud op de goe de geest en de goede samenwerking in de VVD en verklaarde, dat in de fractie steeds in een sfeer van volle vrijheid samengewerkt wordt. Hij was er niet van overtuigd, dat dit bij alle fracties zo zou zijn. Rotterdam noemde hij verder de stad, die hem het meest na aan het hart ligt. In het bijzonder dankte hij Bob de Lange die twee gedichten van Jan Prins, ge wijd aan Rotterdam „Rotterdam" en digde „De Stroom" had gedeclameerd en De „Oostzee" uit Texas weer op Schiphol geland Gistermiddag omstreeks tien over half een, is de PH-DSL, de Douglas DC-7C „Oostzee" van de KLM, op Schiphol geland met aan boord o.a. Nederlandse autoriteiten, die op dinsdag 3 septem ber de openingsvlucht op de nieuwe lijn AmsterdamMontrealHouston (Texas) aanvingen, alsmede vele gas ten uit Texas. De „Oostzee" is zater dag j.l. om twaalf uur plaatselijke tijd (zeven uur 's avonds Ned. tyd) uit Houston vertrokken. Na een reisduur van ongeveer 18 uur streek de „Oost zee" op Schiphol neer. De gasten uit Texas zullen de komende clagen in ons land verblijven, waarna verscheidene hunner zich over vele lan den van Europa verspreiden. Sommigen blijven 14 dagen in West-Europa, ande ren een maand. Met breedgerande grijze Texas-hoeden en met de grote glimmende insignes van plaatsvervangend sheriff op de borst zijn gistermiddag ook verscheidene Ne derlandse gasten van de KLM, die de openingsvlucht naar Houston hebben meegemaakt, op Schiphol teruggekeerd. De heer U. F. M. Dellaert, directeur van de luchthaven, oogstte bovendien alge meen ontzag met zijn opzienbarend fel gekleurde Amerikaanse stropdas. De groep gasten uit Texas is op Schip hol door de president-directeur der KLM. de heer I. A. Aler, hartelyk be groet. Op het platform stonden twee grond stewardessen, gehuld in Volendams costuum, gereed, die aan twee stokken een enorme doek in de hoogte staken. „Howdy Texas" luidde de groet, die er op te lezen was. De Amsterdamse politie- kapel speelde het Amerikaanse volkslied en vervolgens het Wilhelmus. Rapport Generale Synode N.H. Kerk Kerk en liet Alcoholvraagstuk Houdt officiële bijeenkomsten der Kerk en jeugdsamenkomsten alcohol vrij! In het thans in druk verschenen en ln opdracht van het moderamen der generale synode der Ned. Herv. Kerk opgestelde rapport over „De kerk en het alcoholvraagstuk", wordt uitvoe rig aangetoond, dat het drankgebruik voor enkelingen en groepen noodlot tige gevolgen heeft gehad. Het rapport, dat is samengesteld door een daartoe door de Raad voor de za ken van Kerk en Samenleving ingestelde studiecommissies, gaat niet uit van de gedachte om een aantal voorschriften uit te vaardigen. Wel echter meent deze Raad een aantal vragen te moeten voorleggen, die hij ter overweging de moeite waard acht. Hierbij wordt de Raad geleid door de gedachte, dat op het punt van het tegentreden van het al coholisme in het verleden de sterkste krachten juist in verschillende kerke lijke milieus zijn ontsproten. Uitgaande van deze gedachte legt de Raad dan ook aan de Kerk en haar leden de volgende vragen voor: Kan niet duidelijker dan in de laatste decen niën het geval was sympathie geuit worden voor hen. die in de bestrijding van het alcoholisme een bijzondere levensroeping vervullen? En moet deze sympathie ook niet. als er om gevraagd wordt, daadwerkelijk gegeven worden? Ruim driekwart miljoen bezoekers (Speciale berichtgeving) De atoomtentoonstelling op Schiphol heeft gisteravond voorgoed haar poorten gesloten, met als resultaat ruim drie kwart miljoen bezoekers. De voorzitter van de stichting, mr. D. A. Delprat (voorzitter Kamer van Koophandel te Amsterdam) noemde dit een resultaat, dat alle verwachtingen te boven ging. Tot besluit werd in de nacht van zaterdag op zondag, toen de laatste be zoekers de tentoonstellingsgebouwen hadden verlaten het „eerste atoombal ter wereld" gehouden. Griezelige en vreemd soortige figuren waarden rond de dans vloeren, waar robots en marsmannen, kernreactoren en uraniummeisjes by Zuid-Amerikaanse en New Orleans mu ziek tot diep in de zondagmorgen dan sten en fuifden. Bovendien werd een „Nederlands atoommeisje" gekozen. Het stichtingsbestuur van de atoom eindigde met enkele dichtregels van Roland Holst. Een overationaal, ongekend lang ap plaus volgde op deze rede van prof. Oud. Zo werd zaterdagmiddag van drie tot vyf uur in Rotterdams Rivièra-hal prof. mr. P. J. Oud gehuldigd, een groot, eeriyk en strijdvaardig Neder lander. De büeenkomst werd opgeluisterd door het optreden van de Kon. Fan fare „Sempre Crescendo" uit Middel- harnis-Sommelsdijk. 's Avonds was er in dezelfde Rivièra-hal een groot caba ret-programma onder het motto „1917- 1957". Advertentie Met "AKKERTJES" vl\f Cr rolt U er vlug doorheenI ■x i i -i De minister van Verkeer en Water- BINNENLAND De ailgemene vergadering van de Bond van Ohr. (M)uilosohokn zaa op 9 oktober a.s. in „Esplanade" te Utrecht worden gehouden onder presidium ran dr H J. Lang man. hervormd predikant te Amsterdam. Rulan 350 wandelaars hebben zater dag- of zondagmiddag deelgenomen aan de jaarlijkse herfsttocht van de ANWB, die ditmaal door d'e bossen van het Na tionale Park de Hoge Veluiw© leidde. De roude bedroeg naar keuze l'O of 18 kilo meter. Vorig jaar telde de ANWB-herfst- wandeLtocht ruiiim 1<500 deelnemers. De geringere belangstelling dit Jaar mag wel toegeserheven worden aan de ongunstige weersgesteldheid. Vooral zaïterd'agmlddag regende het vrijwel voortdurend De schrijver Albert Helman die en kele jaren in het tomfofcenland heeft ver toefd. komt e.nde september voor een ver bluf van enige maanden naar ons land. Gedurende oktober aal hij onder auspi ciën van de Stichting voor culturele sa menwerking met SuTvname en de Neder landse Ant:llen (Stlousai een lezingen tournee door ons Land houden, waarbij hij uit eigen werk enkele nieuwe ro mans zal voortezen en ook zal spreken o\er Suriname. De heer Helman heeft on langs een passiespel voltooid. dat begin 1958 onder regie van Edwin Thomas in Paramaribo zal worden opgevoerd en waar aan honderden Surtnamers zullen mee werken. De minister van Verkeer en Water staat is bereid de Nieuwe Waterweg ge schikt te maken voor schepen met een diepgang van 38 a 39 voet, nadat over eenstemming zou bereikt zijn over de mate waarin die gemeente Rotterdam in de kosten zal bijdragen. De minister heeft te kennen gegeven ernaar te streven dit voor de toekomstige ontwikkeling van de haiven zo belangrijke werk tegen het be gin van 1959 gereed te doen zyn. De 67-Jarige heer D. Godefroy stak zaterdagavond Ln zijn woonplaats Haar lem van het Oranjeplein de Dreef over naar de Hazenpaiterslaan en werd door een van links naderende auto gegrepen. De heer Godefroy was op slag dood. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Grote Gasthuis te Haarlem. Te Bussum is op 77-Jarlge leeftijd overleden de heer H. L. Schol ten oud- onderhavenmeester van Amsterdam en een bekende figuur in de kringen ran de scheepvaart en het scheepvaartonderwijs. van de nieuwe KLM-lijn op Houston heeft meegemaakt en daarna een kort bezoek heeft gebracht aan de Nederlandse Ami til len, is zaterdagavond op Schiphol terug gekeerd. Bij zijn aankomst vertelde de mi nister. dat hij op de Antillen in het alge meen besprekingen heeft gevoerd over w ate rstaaatkundige - luchtvaart- en scheepvaartpröblemen. Uitgebreide bespre kingen heeft de minister voorts o.a. ge voerd met de directie van het West-In dische bedrijf van de KLM. Zaterdag 21 september haudit het Kon. Ned. Geologisch Mljnjbouwkuntilg Genootschap een bijzondere vergadering ln het Koninklijk Instituut ran Ingenieurs in Den Haag. BUITENLAND R adio - Warsch au meldt, dat een commissie die zich bezighoudt met de jeugdmirdadagheid in Polen, heeft vast gesteld. dat de jeugd verantwoordelijk is voor eén aanzienlijk aantal misdaden en overtredingen. Jeugdige personen maak ten zich vorig jaar schuldig aan ruim 64 procent der inbraken, ruim 63 procent der gewapende roofovervallen en ruim 44 pro cent van het aantal gevaililen van dood slag. Een derde van het totale aantal over tredingen van de jeugd werd begaan door kinderen onder de dertien Jaar, aldus Ra dio-Warschau. i Uit een rapport van de Voedsel- en Landbouworganisatie der Verenigde Na ties (F.A.O.) blijkt, dat de agrarische we- reldiprodluikitie in 1956-IQ 57 met ongeveer 3% is gestegen. Dit is iets meer dan de groei van die wereldbevolkingdie ge raamd wordt op 1,6% per Jaar. Met assegaaien gewapende Zoeloe's en met strijdbijlen en bewapende Basoe- to's zijn gisteren te Orlando, een dorp na bij Johannesburg, slaags geraakt Tot nu toe heeft de strijd aan omtrent dertig mensen het leven gekost, terwijl er zestig werden gewond. Er moest ruim driehon derd met machinepistolen bewapende po- tiemannen aan te pas komen om de orde te herstellen, maar van tijd tot tijd laait de strijd nog weer op. Een vliegtuig van de Northeast Air lines met 24 personen aan boord is zon dagavond itn een moeras in de buurt v an het gemeentelijke vliegveld van New Bed ford (Massachusetts) neergestort. Negen mensen zijn omgekomen. De overige vijf tien zijn in een ziekenhuis opgenomen Toen het ongeluk gebeurde, was het zicht door mist tot 30 meter beperkt. Zaterdag is te Nicosia van offciële zijde meegedeeld ,dat twee archimandrie ten (opper-of aartsabten) van da Grieks- Orthodox© kertc op Cyprus zijn gearres teerd op verdenking raai steunverlening aan de Eoka. de organisatie der Cypri sche opstandelingen Deze herfst zullen in Tsjecho-Slowa- kije verstrekkende dacentrallseringsmaat- regelen worden genomen, zo is zondag van bevoegd© zijde in Praag meegedeeld. Het personeel van de ministeries zal sterk worden ingekrompen en de arbeiders krij gen meer zeggenschap in het economische leven. De lezerskring van d'e Britse kranten is dit Jaar aanzienlijk gedaald. Het totaal aantal lezers van alle Britse landelijke ochtendbladen bedroeg enige maanden geleden ruim 50 miljoen, tegen ruim 53 miljoen vorig jaar. Het aantal lezers van de nationale zondagsbladen is van 61 tot 77 miljoen gedaald, de lezerskring van 3 grote I ondense avondbladen kromp in van negen tot acht miljoen. In de vorige week zijn 774-1 Oost- duitsers naar West-Berlij n en West-Duits- land uitgeweken. De Westdulte© specialisten, die Ko ning Saoed van S'aoedl -Arable volledig hebben onderzocht, hebben medegedeeld, dat de gezondheidstoestand van de vorst ..bevredigend" is. De koning, die verschei dene weken voor het volgen van een me dische kuur in Baden Baden zal blijven, zal op raad der geneesheren elke week 2 dagen rust nemen. Het gerechtshof van Maagdenburg ln Oost-Duitsland, heeft vijf personen, o.w. een vrouw, veroordeeld tot dwang arbeid van drie tot tien jaar wegens „spio nage ten bate van de Franse Geheime Dienst". In het district Woes jan van de Orioe- woestijn aan de grens met Mongolië ^ijn de schedel en de dijbeenderen van een „Ordos"-mens ran 75.000 tot 100.000 Jaar geleden gevonden aldus meldt het Chi nese perebureau .Nieuw-China". De 45-Jarige mevr. Malagura Folk ln New York heeft zaterdag in het St. Johns Hospital In Brooklyn het leven geschon ken aan een kind. haar 25ste. Dit kind zal Zezell heten, met een „z". de laatste letter van het alfabet, omdat het haar laatste kind zal zijn, zo verklaarde zij. In het ziekenhuis is men sceptisch wat dat aangaat. Vorig jaar. toen haar 24ste baby geboren werd. heeft ze dat ook ai gezegd. tentoonstelling heeft verklaard, dat het om velerlei reden niet mogelyk was de tentoonstelling te verlengen. Het bestuur ziet zyn taak echter nog niet als beëin digd en zal trachten een basis te leggen voor een min of meer analoge instelling met een permanent karakter. Hoe en waar en langs welke wegen is op dit ogenblik nog niet bekend. Het heeft intussen een studiecommissie in gesteld, die op korte termijn over de eventuele plannen contact met het be drijfsleven zal opnemen. MAANDAG. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur nam. Pieterskerk: Avondmuzlek door Joop Brons. 8.30 uur nam. OEGSTGEEST 16 september. Willem de Zwljgerkerk. Baptisten Gemeente Ledden: H. Schouten Jr. spreekt over „De Heer heeft nog meer". 8 uur nam. WOENSDAG Stadsgehoorzaal (grot© zaal): K. en O. Lezing dr. T. de Booy over Peru. 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Ledenverg. Chr. Hlst. Unie afd. Leiden. 8 uur nam. Geregracht. Qpenluoh'tsaimenkomst uit gaande van de Baptisten Gemeente Lei den. 8 uur nam. DONDERDAG Stadhuis BurgerzaadMinister Mans- hOlt opent Vebo-expositie. 9.30 uur v.m. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie „Het Ei" .8 uur nam. „Rijnland". „De hond in Zomerzorg: Kynologenver. Spr. dokter H. J. Stol over het gezin". 8 uur nam. Waaggebouw. Zruiralexpositie Vebo. 10 ivur voorin. 5 uur nam. Hbgewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen .7.30 uur nam. Müddelstegracht 3. Chr. Gemeenschap Afscheid Zendeling A. Stringer. 8 uur nm. VRIJDAG Gerecht 10: K. en O.-cursus fotografie. 8 uur nam. Waaggebouw. Zudvelexpoeitie Vebo. 10 uur voorm. 5 uur nam. Rehoboth; Ned. Ohr. Vrouwenbond. Spr. M. Marijs-Visser over „Gedachten bij het ouder worden." 8 uur nam. ZATERDAG 10 ZONDAG Hogewoerd 17-5. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1). Tentoonstelling geolo gie van l'ederiand. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde .Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. Op zondag 15 uur (Tot 1 oktober). De Lakenhal: „Tijdgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur; zondags 15 u., donderdag bovendien 7.30—9.30 uur (20 Juli 23 september). BIOSCOPEN Casino: „Schuld en boete", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.16 uur. Trianon: „Een theehuis voor Tobtki" aJ. Werkdagen 2.30. 7 en 9.16 uur. Zondag 2.16, 4.30, 7 en 9.16 uur. Luxor: „Verdoolde bus". 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur Rex: „De laatste Jacht" 18 Jaar. Werk dagen 2.30. 7.16 en 9.16 uur. Zondag 2.30 4.45. 7.16 en 9.16 uur. Doruderdagcyclus„De levensroman van Johan Strau66. ai. Lldo: „Santiago" 14 Jaar. Werkdagen 2.30 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 21 september 8 uur waargenomen door: Apotheek van Drie- sum. Mare UlO. tel. 20406; Zuider-Aipo- theek. Lanumiensohansweg 4. tel. 23663 en Apotheek Oegstgeest, Wil helmin apark 8. tel. 26274. ;een gehoor b() Uw hulsarts ol it. bel op dokterstelefoon 2222*. .pSUj ALCOHOLVRIJ-HOUDEN VAN BIJEENKOMSTEN. Als het juist is, dat het alcoholisme niet alleen zyn invalspoort in levens van enkelingen vindt krachtens per soonlijke structuur en lot, maar dat het zich ook opdringt via de sociale levensgewoonten, is het dan niet nood- zakelyk. dat de kerkelijke organen naar vermogen meewerken aan de omvorming dier levensgewoonten, zo, dat het alcoholisme zijn kans ziet verminderen? Hierby valt te denken aan het alco- holvry-houden van de officiële by een komsten der Kerk en haar organen; aan het weren van drankadvertenties uit de persorganen, die onder haa* verantwoordeiykheid worden uitge geven. Hierbij moet ook gedacht worden aan de betekenis van het gedrag van de enkele ambtsdrager, van wiens hou ding ten deze in de milieus, waarin hij verkeert, een grote invloed kan uitgaan. Dat geldt óók voor elk gemeentelid. BETEKENIS PERSOONLIJKE HOUDING. Verdient het jeugdleven niet bijzon dere aandacht? Dient de eis niet ge steld te worden, dat het samenkomen der jongeren en hun leiders alcohol vrij zy? By het vormingswerk en by de cate chese zou men ruimte kunnen vinden de kenpis van het alcoholisme als zede lijk verschijnsel te vermeerderen en op de betekenis van de persoonlijke hou ding te wyzen. Heeft het geen zin, bijzondere aan dacht te vragen voor de man of da vrouw die tot drankzucht vervallen is? Het lijkt de Raad wenselijk, dat in da grotere gemeenten een der diakenen aangewezen wordt om zich in de pro blemen van het alcoholisme te verdie pen, liefst in samenwerking met de be staande bureaus voor alcoholisme en met de daarvoor in aanmerking komen de drankbestrijdersorganisaties. Zij zul len tevens actief kunnen zyn bij het zoeken naar geschikte voogden, nodig om het werk van de bureaus voor alco holisme zo goed mogelijk te doen sla gen. Bij de zorg voor alcoholisten moet in het algemeen de medische, psycholo gische en sociologische wetenschap ten volle en dankbaar worden benut. Maar de Kerk dient zich verantwoordelijk te weten voor de evangelisch-zielszorgende hulp aan alcoholisten, die dieper kan reiken dan alle andere hulp. Het rapport beschrijft in het eerste gedeelte het feitelijk drankgebruik, nl. eerst de feitelyke omvang daarvan voor al in Nederland en dan de psychologi sche oorzaken en gevolgen van dat drankgebruik: beschrijft in het twee de gedeelte de drankbestryding in het algemeen, n.l. de wettelijke maatregelen tegen alcoholisme, de curatieve drank bestryding, de organisatie van de „Alco holics Anonymus" en de huidige situa tie van de drankbestrijdingsbeweging en brengt in het derde gedeelte rechtstreeks Schrift en Kerk in het geding, nl. door eerst Bijbeltheologische opmerkingen over het alcoholvraagstuk te maken en dan de motieven van de pioniers van de christen-geheelonthouding na te gaan om tenslotte in een vierde en laat ste deel als bijlage een overzicht van de drankbestrydingsorganisaties te bieden. De Raad voor de Zaken van Kerk en samenleving verwacht, dat door dit rap port. dat een uitgave is van het Lec- tuurbureau der Ned. Herv. Kerk en reeds door de generale synode der N.H. Kerk is aanvaard, aandacht wordt ge wekt voor een samenlevingsverschijn sel. dat naast vreugde ook zeer veel leed bracht. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor Hlosster-Ter Aped (Gron.) (toez.) H. Bosnia te Beers (Pr.) voor Ter Aa A. G. Haring te Loon op Za/ntd. Aangenomen d'e benoeming tot directeur van het vormlngsoentruim De Oorsprong te St. Ntcolaaega H. A. Denkers te Oogter- zee. BeToepbaa rstelltng De heer J. Schipper, kamtö. te Lisse, PoelQaan 64, stele zich beroepbaar. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Hasselt G. J. Heetr- sï'nk .kand. te Aalten .die bedankte voor Eroek oruder Akketrwoude Heer-Hiugowaard Opperdoes en voor Tijnje. Aangeno men naar Leimuiden H. J. Koffrie, kond- te Ede. die bedankte voor Keinkenszand, Murmerwoude Soharnegouitum Sohoon- dljke en voor Zwarte waal-Ab ben broek CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Gouda J. M. Visser te Dok- kum. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca bó li d 3 "2 ■J 23 sSis geh. bew. windstil 14 0 regenbul no 2 14 4 licht bew. zw 8 14 0 zwaar bew. nw 6 11 0.1 zwaar bew. w 4 14 0 regenbui nw 8 14 7 half bew. wzw 5 17 1 zwaar bew. w 5 15 0 mist windstil 18 6 onbewolkt windstil 13 1 onbewolkt nnw 8 22 0 geh. bew. zzw 4 15 1 zwaar bew. zw 6 15 0.6 zwaar bew. wzw 5 13 0.1 zwaar bew. wzw 5 12 3 zwaar bew. windstil 12 1 zwaar bew. windstil 19 0 onbewolkt nw 4 16 0 half bew. verand. 15 0.5 onbewolkt ono 4 24 0.4 onbewolkt no 2 22 0 licht bew. n 8 21 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2