ABSOLUTE MEERDERHEID VOOR DE CDU WEERBERICHT Ook de socialisten boekten belangrijk succes slechts vier partijen in de nieuwe Bondsdag yiuchtelingenpartij kreeg te weinig stemmen voor een zetel Voorlopige einduitslag Vermoedens over miljoenennota SAMENWERKING SOEKARNO- HATTA WEER HERSTELD 96ste jaargang MAANDAG 16 SEPTEMBER 1957 No. 29241 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Uitslag van de Westduitse verkiezingen (Van onze correspondent in West-Duitsland) Bij de gisteren gehouden verkiezingen in West-Duits land heeft de Bondskanselier dr. Adenauer een schitte rende overwinning behaald: zijn CDU heeft meer dan de helft van de zetels in de nieuwe Bondsdag (Tweede Kamer) verworven. Dat is aanzienlijk meer dan wat zelfs de optimisten in de partij in de laatste tijd hadden dur ven verwachten. De verkiezingen van gisteren waren de belangrijkste sedert het ontstaan van de Bondsrepubliek. Niet alleen in West-Duitsland, maar ook elders kan men er nu van overtuigd zijn, dat er geen verandering zal komen in de politieke koers, die West-Duitsland in de laatste jaren heeft gevoerd, m.a.w. dat West-Duitsland ook in het vervolg nauw met het Westen verbonden zal blijven. Intussen heerst er ook in de socialistische partij, de SPD van Ollenhauer, vreugde, want ook deze partij is erop vooruitgegaan: ze heeft nu meer dan een derde deel van de zetels en zij zal dus in het vervolg in staat zijn veranderingen in de Grondwet te verhinderen. Men neemt aan, dat de communisten, wier partij verleden jaar werd verboden, hoofdzakelijk op de socialisten hebben gestemd. ADENAUER blij met absolute meerderheid OLLENHAUER blij met ruim 30 Een van de belangrijkste resultaten van de verkiezingen is, dat in de nieuwe Bondsdag maar vier partijen zullen zitten: L de CDU van Adenauer, die altijd de sterkste is geweest; 2. de socialistische partij, die steeds de tweede plaats heeft ingenomen; 3. de Vrije Democratische (liberale) partij; 4. de (conservatieve) Duitse Partij, die de kleinste is, maar altijd tot Adenauers regeringscoalitie heeft behoord. Die Duitse Partij heeft zich kort geleden met de Vrije Volkspartij ver enigd, een splinter van de Vrije Democratische Partij, die zich verleden jaar met de ministers in Adenauers kabinet zelfstandig heeft gemaakt. De BHE, de vluch- telingenpartij, die nog wel had gehoopt in een nieuwe coalitieregering met Adenauer de portefeuille voor het vluchtelingen wezen te kunnen krijgen en die dat ook al had gezegd, kijkt lelijk op haar neus. Ze heeft te weinig stemmen kun nen krijgen en zal daarom helemaal niet meer in de nieuwe Bondsdag komen! heimzinnigheid, waarin hij zich door gaans met een beminnelijk glimlachje hult, vaak met een sfinx vergeleken. Goed verkiezingsweer De nieuwe Bondsdag komt in oktober voor het eerst bijeen. Dat zal in West- Berlijn gebeuren, een manifestatie, dat Berlijn mettertijd ook in feite weer de Duitse hoofdstad zal moeten worden. Dat zal. zo zei de leider van de voor lichtingsdienst. Von Eckhardt, om streeks de 10de of 12de oktober zijn. Pas iets later zal men kunnen weten, hoe het nieuwe kabinet er zal uitzien. Het is gisteren de hele dag over het algemeen vrij behoorlijk weer geweest. Een beetje koud misschien voor deze tijd van het jaar en daarom zijn meer kiesgerechtigden naar de stembus geto gen dan het geval zou zijn geweest wanneer het, als een paar dagen tevo ren. nog overal gestormd en hard ge regend had. In West-Duitsland kan na melijk niemand worden gedwongen te kiezen. Ditmaal heeft 88 zijn stem uitgebracht, dat is iets meer dan vorige keer. in 1953. toen 86 gebruik van het stemrecht heeft gemaakt. Voor de eerste keer hebben de solda ten van het leger, dat gedeeltelijk uit dienstplichtigen en gedeeltelijk uit be roepsmilitairen bestaat, aan de verkie zingen kunnen deelnemen. Zo iets is tot dusver nog nooit gebeurd: noch onder het keizerrijk, noch onder de republiek van Weimar (van 1918 tot 1933), noch onder Hitier en ook niet in de Bonds republiek. Dat laatste kon trouwens ook nog niet omdat er de vorige keer nog geen Westduits leger bestond. kabinet zijn dus van hem afhankelijk. De Westduitse socialisten zouden nooit bereid zijn zich door Adenauer te laten commanderen. Daarvoor is de kloof tus sen hun partij en Konrad Adenauer veel te diep. Door paleis-revoluties en schokkende gebeurtenissen in de partijen, door stui vertje verwisselen en overlopen van mi nisters van de ene naar de andere partij wist niemand in de Bondsrepubliek ip de laatste tijd meer hoe men er op po litiek gebied aan toe was. Men kon ook niet meer weten en zelfs niet eens schatten, hoeveel aanhangers de ene en de andere partij of splintergroep nog had. Dat is nu alles anders geworden. Nu heeft een soort van kristallisatiepro ces plaats gehad en nu zijn de schake ringen duidelijker geworden. Wat zullen Vrije Democraten doen? Het staat nu reeds als een paal bo ven water, dat Adenauer voor de derde maal Bondskanselier zal worden. Men is er zeer benieuwd naar wat de Vrije De mocraten zullen doen. Zij hebben van 1949 tot 1956 tot Adenauers regerings coalitie behoord, maar zijn er toen kwaad uitgestapt, omdat zij niet van plan waren altijd naar de pijpen van Adenauer te moeten dansen. De voor zitter van die partij, dr. Reirihold Maier heeft kortgeleden nog verklaard, dat men het aan de nieuwe fractie wil over laten pas na de verkiezingen er over te beslissen bij wie de partij zich zou aan sluiten: bij Adenauers CDU of bij de socialisten van Ollenhauer. Maar dr. Gerstenmaier. de voorzitter van de ren in de CDU, heeft vannacht al open- Bonsdag, een van de belangrijkste figu- lijk gezegd, dat de CDU zeker wel be reid is met de Vrije Democraten in een regeringscoalitie samen te werken. Men is er nu benieuwd naar, hoe de sluwe dr. Maier daarop zal reageren. Hij wordt ^owel bij zijn politieke tegenstanders als door zijn eigen vrienden vanwege de ge- SPARTA bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Iets zachter De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enige regen. Matige wind tussen west en zuidwest, maar langs de Waddenkust aanvankelijk krachtige westelijke wind. Iets zachter overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 september Zon op: 6.19 uur; onder: 18.53 uur. Maan op: 23.30 uur; onder: 14.43 uur. (L.K.) Hoogwater te Katwijk te 8.10 en 20.36 uur. Laagwater te 3.39 en 15.57 uur. Dit nummer bestaat uit 13 pagina's. Kloof te diep Dat Adenauer en de Westduitse so- sialisten met elkaar samenwerken, is volkomen uitgesloten. De socialisten en hun voornaamste kopstukken, ook Ol lenhauer zelf, hebben in de laatste tijd herhaaldelijk met nadruk verzekerd, dat het hun onmogelijk is in een rege ring te zitten, waarvan Adenauer het hoofd zou zijn. In art. 65 van de grond wet staat, dat de Bondskanselier de koers van de politiek vaststelt en dat hij zelf daan-oor de volle verantwoorde lijkheid draagt. Alle ministers in zijn Finse mark gisteren gedevalueerd De Finse mark is gisteren gedevalu eerd, De staatsbank heeft de waarde er van gesteld op 320 mark voor één Ame rikaanse dollar; de oude koers was 230 mark voor een dollar. Het pond sterling zal in het vervolg 896 Finse mark waard zijn. De speciale notering voor de z.g. „toeristenmark" en voor de mark voor de betaling van de invoer van bepaalde essentiële produkten, die 325 dollar was, is afgeschaft. De devaluatie is geschied om de Finse betalingsbalans in evenwicht te bren gen. Deze was scheefgetrokken door da lende uitvoer, terwijl de invoer op het zelfde peil was gebleven. Tot de devaluatie is verleden maand door de aan het bewind zijnde coalitie regering van de partij der boeren en die der socialisten besloten. Vijftig buspassagiers in Perzië verdronken Zondag is officieel te Teheran mede gedeeld, dat vijftig inzittenden van vier autobussen, die nabij Tabriz, in Noord- Perzië, door buiten hun oevers getreden rivieren werden verrast, om het leven zjjn gekomen. Tot nu toe zyn dertig lij ken geborgen. De voorlopige einduitslag van de Westduitse Bondsdagverkiezingen Is als volgt (tussen haakjes de cijfers van 1953): uitgebrachte stemmen 29.858.946 (27.551.272; gestemd heeft 88.,24 (86) C.D.U. (Adenauer) 14.998.734 (12.443.981) 50.18 (45.2) S.P.D. (socialisten) 9.490.726 7.944.943) 31.75 (28.8) Vrije Democraten 2.304.846 2.629.163) 7.71 9.5) Vluohtelingen 1.373.001 1.616.953) 4.59 5.9) Duitse Partij 1.006.350 896.228) 3.36 3.2) Duitse Rijkspartij "307.310 295.739) 1.02 1.1) Federal. Unie 254.071 682.943) 0.85 2.5) Volkslening woningbouw: tabak, T. V., auto's duurder, vermogensbelasting hoger Volgens de Volkskrant vermoedt men dat de regering morgen zal aankondi gen, dat zij de financiering van de woningwetbouw geheel voor haar rekening zal gaan nemen. Hiermee is een bedrag van 500 miljoen gulden gemoeid. Het kabinet heeft besloten een beroep te doen op het Nederlandse volk om de staat gelden voor de woningbouw te lenen. Zij wil op dit ogenblik nog niet overgaan tot een gedwongen lening. Kaspositie zorgwekkend Behalve een accijnsverhoging op ta bak zou ook een zwaardere belasting gaan gelden voor een aantal artikelen, die door de regering als weelde artikelen worden beschouwd, zoals televisietoe stellen en motorrijtuigen. Het schijnt verder de bedoeling te zijn de vermo gensbelasting te verzwaren, maar een verhoging van de loon- en inkomsten belasting zal bescheiden zijn of geheel achterwege blijven. De moeilijkheden liggen niet zozeer op het vlak van de verhoudingen op de begroting. Zowel het tekort op de ge wone dienst als op de buitengewone dienst is merkwaardig gering. De begro ting klopt bijna op een niveau van bo ven de 7 miljard gulden. De zwaarste problemen van de rege ring liggen op het terrein van de kas positie. Het geld is er eenvoudig niet en dat zal dit jaar en begin 1958 wel zo blijven. Daarom zullen bezuinigingen worden doorgevoerd. Dit is niet het enige middel. De staat zal zijn betalingen zo veel mogelijk uitstellen, in de verwach ting dat later de kasmiddelen er weer wel zullen zijn. Op deze manier zou, zon der aantasting van de huidige defensie inspanning, bijvoorbeeld de last van de defensie op de kas van het rijk in 1958 met rond 50 miljoen gulden vermin deren tot 1400 miljoen. Het kabinet gaat ervan uit, dat de bij zondere uitgaven voor woningwetwonin gen op een bijzondere wijze moeten wor den opgevangen. Het wil het gehele volk inschakelen, zoals in 19511952, reke ning; houdend met het feit, dat de Ne derlandse burger het woningprobleem als een van de belangrijkste, zo niet het belangrijkste vraagstuk van deze tijd ziet en dus tot offers bereid is. Het gaat om tussen de 30 en 40.000 woningwet woningen. De gemeenten zijn niet meer in staat het benodigde kapitaal te veroveren. De regering neemt hun taak over. Sommige gemeenten hadden aangekondigd, dat ze de woningbouw zouden moeten 'stop zetten door gebrek aan geld. De verhoging van de omzetbelasting op weelde-artikelen kan door de rege ring met twee argumenten worden ver dedigd: het blijft noodzakelijk de beste dingen te beperken en de hogere op brengst komt de schatkist goed van pas. Dat de socialistische minister van Fi nanciën, de heer Hofstra, daarnaast aan een zwaardere vermogensbelasting heeft gedacht, ligt voor de hand, al zal de meerdere opbrengst hiervan niet in de tientallen miljoenen lopen. Waarschijn lijk zullen verzachtende bepalingen wor den gemaakt voor ouders van studeren de kinderen. De regeringsplannen staan in het kader van de woningbouw en de werkge legenheid. Uit vrees voor het ontstaan van werkloosheid heeft zij enkele maat regelen, die anders voor de hand zou den hebben gelegen, achterwege gela ten, aldus „de Volkskrant". Nog geen oplossing over Little Rock (Van onze correspondent in Washington) Een onderhoud van twee uur tussen president Eisenhower en de gouverneur van de staat Arkansas, Faubus, over de negerkwestie in Little Rock heeft nog niet onmiddellijk tot een oplossing ge leid. Zondagavond verklaarde Faubus in een interview voor de televisie, dat de staatsgroepen ook heden-, maandag ochtend voor de school geposteerd zou den blijven. Toen hem werd gevraagd of de troepen in de loop van deze week zouden worden teruggetrokken, noemde de gouverneur dit „mogelijk". Indien de orde en rust niet langer in gevaar zouden zijn, zou hij bereid zijn tot terugtrekking. Het is onmogelijk uit te maken, of Faubus zélf in deze moge lijkheid gelooft. Blijven de troepen deze week nog voor de school geposteerd, dan moet Faubus op 20 september voor het hof verschijnen. Een federale rechter te Alexandria (Virginia) heeft zaterdag de onderwijs- autoriteiten te Arlington last gegeven zeven negerleerlingen op de scholen voor blanken toe te laten op 23 september. De vorige week bij het begin van het schoolseizoen had men hun de toegang geweigerd. Koning Feisal (Irak) gaat zich verloven In gewoonlijk welingelichte kringen te Istanboel is zaterdag meegedeeld, dat binnenkort de verloving van de 22- jarige koning Feisal van Irak met de 17-jarige Prinses Fazilet bekend zal wor den gemaakt. Prinses Fazilet blond haar en blauwe ogen) is de dochter van de Egyptische Prins Mehmed Ali en Prinses Hanzade. Koning Feisal heeft zijn vakantie in Turkije doorgebracht en vertrok zaterdag weer naar Bagdad. Zaterdag heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. A. A. M. Struycken de zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal ge sloten. De minister na de plechtig heid op het Binnenhof. Gemeenschappelijke verklaring Maatregelen tegen pers opgeheven President Soekarno en ex-vicepresident dr. Moh. Hatta hebben zaterdag avond in Djakarta een gemeenschappelijke verklaring verstrekt waarin zij uit drukking geven aan hun verplichting tot samenwerking. Deze twee grootste leiders van Indonesië verklaarden daarin „de absolute verplichting te hebben ten allen tijde deel te nemen aan de inspanning tot opbouw en verdediging van de grondslagen van de onafhankelijkheidsprocla matie van 17 augustus 1945, onder welke omstandigheden ook, tezamen met het gehele Indonesische volk, de regering van de Republiek Indonesia en de Staatsorganen". Onder het vallen van een druilerige motregen zetten Soekarno en Hatta, gezeten op de voorgalerij van het be scheiden gebouw, waar zij twaalf jaren geleden de onafhankelijkheid van In donesische afkondigden, hun hand tekening onder deze verklaring. Deze plechtige gebeurtenis werd bijge woond door alle deelnemers aan de nationale conferentie van militaire en burgerlijke leiders uit geheel Indone sië die in dit gebouw is gehouden en tot doel had de normalisatie van de betrekkingen tussen de centrale rege ring en de buitengewesten. Deze laat- sten hadden aangedrongen op een hernieuwde samenwerking tussen de beide leiders, die zij de sleutel achtten tot de oplossing van de veelvuldige problemen, waarvoor de Republiek zich de laatste tijd zag gesteld. Deze gemeenschappelijke verklaring was het meest opvallende resultaat van de conferentie. De handen geschud Onder de menigte, die zaterdagavond de ondertekening van de gemeenschap pelijke verklaring bijwoonde, waren er velen, die enthousiast uitriepen: „Lang leve Soekarno en Hatta". Anderen hoor de men fluisteren: „Gode zij dank", toen Soekarno en Hatta zich tot verdere samenwerking bereid hadden verklaard. Nadat president Soekarno de tekst van de gemeenschappelijke verklaring had voorgelezen, wendde hij zich tot de oud-vice-president Hatta, en onder een donderend applaus schudden beiden elkaar glimlachend de hand. Uitbreiding taak Staatssecretaris O. K W. Bij beschikking van de minister van O. K. en W. is de Staatssecretaris van O. K. en W.. mr. R. G. A. Höppener. met ingang van 17 september mede belast met de behartiging van de zaken ressor terende onder de afdeling kunsten van het ministerie. Deze hebben betrekking op de hedendaagse kunst (muziek en dans, toneel en letteren, beeldende kunst alsmede film). De taak van de Staatssecretaris heeft hiermede de afronding gekregen die de minister als uiteindelijk in uitzicht heeft gesteld toen mr. Höppener werd benoemd tot Staatssecretaris. De taak omvat thans, behalve het hierboven aangegeven terrein der he dendaagse kunst, de zaken welke liggen op het terrein van de jeugdvorming en volksontwikkeling, van de lichamelijke oefening en de sport, van de radio, tele visie, en pers, en van de afdeling oud heidkunde en natuurbescherming. Tijdelijke sluiting had invloed De Indonesische radio-omroep, Radio Republik Indonesia, maakte zaterdag avond bekend, dat de maatregelen tegen de pers weer zijn opgeheven. Intussen heeft de tijdelijke sluiting van de beide nationale persbureaus in vloed gehad op het zakenleven in Dja karta. Door het uitblijven van de berich ten over de wereldmarkten, kon in da zakenwereld van Djakarta slechts ge ringe activiteit worden ontplooid. Boven dien waren vrijwel alle provinciale dag bladen, die voor hun berichtgeving uit binnen- en buitenland voornamelijk op de twee persbureaus zijn aangewezen, van berichten verstoken. Resultaten In de loop van zaterdag had de natio nale conferentie eenstemmig een aantal besluiten van de verschillende ingestelde commissies goedgeceurd. Deze besluiten betroffen regerings-, financiële en eco nomische aangelegenheden. In het slotcommuniqué van de confe rentie staat, dat men het er eenstem mig over eens is, dat met het besluiten van de conferentie „de betrekkingen tussen de centrale regering en de bui tengewesten hersteld zijn op basis van de grondwet en de bestaande wetten". President Soekarno en Moh. Hatta en alle deelnemers aan de te Djakarta ge houden nationale conferentie brengen vandaag te Djokjakarta een bezoek aan het graf van generaal Soedirman, da „vader van het Indonesisohe revolutio naire leger". Felle fabrieksbrand te Assendelft SCHADE EEN TON Een felle uitslaande brand heeft za terdagmiddag omstreeks vijf uur in de meubelfabriek van K. Koomen aan de Dorpsstraat te Assendelft gewoed. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat enige personeelsleden die nog in het be drijf aan het werk waren, zich te nau- wernood in veiligheid konden stellen. De brandweer uit Assendelft gelukte het de brand te beperken tot de bovenver dieping, die geheel uitbrandde. De scha de. die geschat wordt op een ton, wordt door de verzekering gedekt. Daar men bezig was met laswerkzaam- heden voor de aanleg van een centrale verwarming wordt vermoed, dat weg spattende vonken de oorzaak zijn ge weest.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1