GRIEP? Voor C.Grijpma was ieder belangrijk Toelichting op beursbegrippen GROENOORD VIERT BLIJDE HET TWINTIGJARIG BESTAAN Adenauers buitenlandse reizen kosten Bonn handen vol geld 96ste jaargang Vrijdag 13 september 1957 Tweede blad no. 29239 Niemand leeft voor zichzelf Geen toneelspel Mej. Fr. Kuenen, presidente van de Bond van Oud-leerlingen van de Leid- se Meisjes H.B.S. „De Garenmarkt" wees er vervolgens op, dat het moed gevend optimisme van de heer Grtfpma geen toneelspel was. In en buiten de klas hebben de leerlingen hem leren kennen als een ridderlijke figuur, die een uiterst zacht oordeel had over zijn leerlingen. Ir. W. H. B. van Dunné, die namens Commissarissen van de Muziekschool van de Mij. voor Toonkunst een woord van afscheid sprak, wees op de vooraan staande plaats, welke de heer Grijpma in dit College innam. Hü was een man met een helder verstand en een zeer gaaf karakter. Iemand, die de vergade ringen steeds op zorgvuldige wijze voor bereidde. Zijn mening, bescheiden op de achtergrond gehouden, bleek steeds de juiste te zijn. Bijzonder veel dank, aldus spreker, is de Maatschappij aan hem verschuldigd. Nadat een broer, de heer J. Grijpma, namens de familie een persoonlijk woord van afscheid had gesproken, deed dit mr. J. Bool als vriend. Beiden wezen op de bijzondere gaven van hoofd en hart van de thans overledene, die een groot Godsvertrouwen had. Alvorens ds. Van Achterberg een korte V/' Honderden toonden hun belangstelling aan zijn graf Onder buitengewoon grote belangstelling vond gistermiddag op „Rhynhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer C. Grijpma, adjunct-directeur van de Meisjes HBS aan de Garenmarkt, voorzitter van het bestuur van de Muziekschool van de Maatschappij van Toonkunst en in de kring van de Leidse Hervormde Gemeente een vooraanstaande figuur. Tijdens een in de aula gehouden rouwdienst, welke alle belangstellen den niet kon bevatten - luidsprekers maakten het mogelijk, dat ook bui ten deze aula het gesproken woord kon worden gevolgd - nam ds. H. J. van Achterberg, hervormd predikant te Leiden, als uitgangspunt van zijn overdenking het woord van Paulus uit Romeinen 14 „Niemand leeft voor zichzelf Een woord, dat bijzonder goed aansloot bij het „in memoriam", dat tevoren reeds was gesproken door de directrice van de school, mej. H. van der Vliet, na mens de leerlingen en oud-leerlin gen, een vriend van de overledene, mr. J. Bool, ir. W. H. B. Dunné na mens „Toonkunst" en door een broer van wijlen de heer Grijpma, die daarin de nadruk legdendat in het leven van de heer Grijpma „een ieder belangrijk was". Een stelregel, welke hij niet alleen in toepassing bracht op de Meisjes HBS, doch ook in de Muziekschool en in zijn iver- ken voor de Commissie van het Bij zonder Kerkewerk der Leidse Herv. Gemeente. Onder de vele belangstellenden, die op „Rhijnhof" de laatste eer bewezen, merkten wü o.m. op de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de voorzit ter van de Commissie van Toezicht op het M.O., dr. K. Reitsma, de rector van het Rembrandt Lyceum, dr. J. D. A. Boks, de rector van het Sted. Gymna sium, dr. W. Wiersma, van het R.-K. Lyceum, pater Geurts, dr. P. L. Schoon- heim, voorzitter van de Commissie B K. der Hervormde Gemeente en enkele le den en oud-leden van deze Commissie, het voltallige College van Commissaris sen van de Muziekschool van de Mij. voor Toonkunst, van welke muziekschool ook vrywel alle leerkrachten aanwezig waren, directeur, secretaris en penning meester van het Gem. Toonkunstkoor, dr. J. M. Roosenschoon, chef van de afdeling Onderwijs, ds. D. J. Vossers, voorzitter van de Centrale Kerkeraad der Leidse Hervormde Gemeente en voorts de hervormde predikanten P. Kloek en J. Groot, een deputatie van de Volksmuziekschool te Leiden, vele col legae, de oud-directrice van de Meisjes H.B.S., mej. J. van Hoorn en talrijke i leerlingen van deze school. j Buitengewoon begenadigd mens Nadat de kist met het stoffelijk over schot in de aula was opgebaard voerde als eerste spreekster het woord de direc trice van de Meisjes H.B.S., mej. H. van der Vliet, die er op wees, dat de school met het verscheiden van de heer Grijpma een enorm en vrijwel niet te vervangen verlies lijdt. Als docent in de wiskunde was hij een buitengewoon be genadigd mens, iemand, die de gave bezat om het door hem gedoceerde vak op een ander over te brengen. In zijn lessen, aldus spreekster, wist hij de sfeer van het samendenken en samenwerken ingang te doen vinden. Zijn leerlingen waren geboeid door de stof, welke hij steeds in aantrekkelijke vorm naar voren wist te brengen. Twee stellingen ston den daarbij op de voorgrond, t.w. ieder een kan wiskunde leren: het bevattings vermogen daarvoor is bij een meisje evengroot als bij een jongen, mits de belangstelling daarvoor wordt gewekt. Een belangstelling, welke „Kees" wist te wekken. Een interesse, welke verder ging dan de school, want vele van zijn leer lingen kozen de wiskunde tot studievak. De heer Grijpma, aldus mej. v. d. Vliet, hield van zijn vak en wist anderen van de betekenis daarvan te doordrin gen. Van de bijna 40 jaar, die hq by het onderwijs doorbracht, was hü 28 jaar aan de school verbonden, waarvan de laatste zes jaar als adjunct-direc teur. Zowel in het onderwijs, als op de andere terreinen des levens, ging hij met vastberaden energie alle proble men te lijf. Daarbij heeft zijn voor beeld op zeer velen inspirerend ge werkt. Laten wij, aldus eindigde spreekster, het werk in de geest van zjjn hoge idealen voortzetten. Mej. L. Haarsma, praeses van de Schoolvereniging „Ende dispereert niet" zeide, dat-het voor de leerlingen moeilijk valt om het in het vervolg buiten de hartelijke belangstelling van zulk een toegewijde docent te moeten stellen. Een docent, die een hoge opvatting had van zijn taak als leraar. meditatie hield zong mevrouw Stevens Gezang 127: „Jeruzalem, o stad, zo hoog gebouwd, naar verlangt mün hart", begeleid door een kwartet bestaande uit leden van het Toonkunst-Orkest. Ds. Van Achterberg, die familie en aanwezi gen een ogenblik bepaalde bij Paulus' woord uit Romeinen 14 79. waarin de apostel tot uitdrukking brengt, dat nie mand voor zichzelf leeft, zette uiteen, dat ieder mensenleven in relatie staat met God. Ons leven staat onder het gericht en de belofte Gods, waarbij het tot troost strekt, dat de belofte van God sterker is dan het oordeel. In Hem heb ben wij het eeuwige leven. Om onze medemens in de juiste proporties te zien, is het nodig te leven uit de verzoe ning van Christus' dood en opstanding. En dit, aldus ds. Van Achterberg, deed Kees Grijpma. Ieder was voor hem be langrijk. Zijn exacte kennis en zijn muzikale, pedagogische en culturele aspiraties waren doortinteld van het blijde weten, dat hij des Heren was. Naast alle droefheid is er thans grote dankbaarheid tot God, Die ons dit leven gaf en het ook weer tot zich nam. Ter afsluiting van dit woord van overden king zong mevr. Stevens Gezang 111: „De dorre vlakte der woestijnen zal zich verblijden eindeloos". Een onweersbui, gepaard gaande met hevige slagregens, hield de vele belang stellenden nog geruime tijd in de aula büeen. Toen de weersomstandigheden dit toelieten vond de teraardebestelling van het stoffelijk overschot plaats. Aan de groeve zongen de leerlingen van de Meisjes H.B.S. Gezang 118: „Het leven is een krijgsbanier", waarna ds. Van Achterberg de begrafenisliturgie uitsprak en het „Onze Vader" bad. Een zwager dankte voor de grote belangstelling en het medeleven, dat in deze dagen uit zo brede kring was ontvangen. AVONDMUZIEK PIETERSKERK Het programma van de avondmuziek in de Pieterskerk op maandag 16 sep tember des avond te 8.30 uur n.m. te geven door Joop Brons luidt als volgt: 1. Praeludium en fuga in g moll D. Buxtehude; 2. a. Ach, bleib bei Uns, Herr Jesu Christ, J. S. Bach. b. Nun bitten wir den Heilgen Geist. D. Buxte hude, c. Lobt Gott, ihr Christen allzug- leich, D. Buxtehude: 3. Pastoral. César Franck; 4. 4 canonische orgelkoralen Willem Mudde, a. Wat God doet. dat is welgedaan, b. Jezus neemt de zondaars aan, c. Hoe blinkt g'o morgenster, d. De Heer is God en niemand meer; 6. Frisch auf, Hugo Distier6. Praeludium en fuga in e moll. Jan Koetsier. Aan de uitgang wordt een collecte ge houden voor het orgelfonds. De toegang is vrij. De laatste avondmuziek wordt gehouden op maandag 30 september door Adr. Blankenstein. De beurs in tijd van oorlog en daarna XXVIII Tot aan het uitbreken van de eerste wereldoorlog werkte de Vereeniging voor den Effectenhandel zoals wü zagen, ge heel particulier, d.w.z. zij was niet ge bonden aan enig overheidsvoorschrift. Toen echter in 1914 tengevolge van de oorlogsdreiging een scherpe koersdaling intrad en ingrijpen geboden was, werd de beurs op 29 juli 1914 gesloten en kwam de Beurswet 1914 tot stand. De minister van Financiën verkreeg daarbij de bevoegdheid te beslissen over het openen en sluiten van de beurs, note- ringswijze en wijze van handel, afwikke ling van prolongatie-affaires, terwijl ook de aanwijzing van te noteren fondsen in handen der regering kwam. Advertentie Met "AKKERTJES" bent U er het vlugst af BETALING PER GIRO t Ome KWARTAALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wij de f 7.50 voor hun abonnement gedurende 4e kwartaal van dit jaar zo mogelijk vóór 1 oktober a.s. aan ons over te maken. i Onze MAANDABONNEES die per giro betalen (f2.55) verzoeken wij f ter voorkoming van aanbieding van een kwitantie, het abonnementsgeld uiterlijk op de eerste van de betref- fende maand te voldoen. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD j BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jonilne Betittoa ,<±r van J. P. TuAnhcrf die Moed en E. vam de Peppeüi; Paruiliue Am- direois Maria, zn van P .C. RöeJamidise en P. R. A. Hensiing; Sietske ,dtr van C. die Beat en C. van dien Dool; Btdennette Barbara, rir van J. B. Kist en A. T. Olöus; Anton zn van D. Klok en M. Schaart; ECdsabeth Theresio. Maria, dr van L. Sohowbem en A. J. E. de Graaf. GETROUWD J. Wannlnflohof en A. C. M. Vreem; J. Bekooij en A. Smii<t; D .J. M. van der WeiJ- den en G. H. Thaeme; W .F. J. Woliters en M. C. S. Stuart; W. C. L. Hulsman'en O. de Knegit; H. Nieuwentvurg en E. H. de Langen; H. W. Hamaker en D. de Vós; J. van der Hoek en H. Bijlsma; W. Zwanen, burg en H. Schoneveld); K. J. van Fruoh- ten en G. Kooien; M. van Klaveren en M. Vogelaar. OVERLEDEN B. Smarts, 65 Jaar, man; H. M. Teegelaar. 57 Jaar. eclvtgenate van W. G. Jonflcmon. Officiële publikaties AANWIJZING VOORRANGSSPLITSING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dot zij heb ben besloten de spQUbsiingen Rijnsburger, weg-Leidse straatweg-Warmonderweg en Rijnsburgerweg-Leidse straatweg-Nachte- gaalüoan, toot zover in die gemeente gele- gen, als '.•oorransspi'iltsing aan te wijzen, met dien verstande, dat voorrang moet worden verleend aan het verkeer, dat, zich voortbeweegt lange de Rijnsburgerweg en de Leidse straatweg. On flanks vele moeilijkheden Gelukwensen en geschenken op receptie Speeltuinwerk is belangrijk werk. Geen wonder dus dat er gisteravond grote belangstelling bestond voor de receptie, welke ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de buurt- en speeltuinvereniging „Groenoord" in een der zalen van „De Kleine Burcht" gehouden werd. „Groenoord" werd op 7 september 1937 opge richt en is sedertdien uitgegroeid tot een vereniging, die er in Leiden beslist wezen mag. Op de receptie voerden vele sprekers, die het jeugdwerk een warm hart toe dragen, het woord, terwijl het ook aan tal van geschenken en welgemeende geluk wensen niet heeft ontbroken. Bijzonder aardig was de felicitatiebrief van een naar Canada geëmigreerd „Groenoord"-meisje, die door een der bestuursleden werd voorgelezen en waarbü Ingesloten was een vijfdollarbiljet voor het te bouwen clubhuis. Dat deze geste zeer op prys werd gesteld spreekt vanzelf. Hoogtepunt van de avond was echter ongetwijfeld de aanbieding van f.2000.voor een klimkooi. Mevrouw M. Rijnaldus overhandigde het bedrag namens het damescomité. Voor een klimrelc f 2000 De bijeenkomst werd met een kort woord van welkom geopend door de voor zitter van de jubilerende vereniging, de heer J. P. van der Holst, die in het bij zonder begroette de ere-voorzitter, dr. K. Reitsma, de vertegenwoordiger van de N.U.S.O., de heer D. Vjjlbrief, de ere voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, de heer C. F. Lardee en de voorzitter van deze bond, de heer P. Flippo. Hü wees met een enkel woord op het belang van het speel tuinwerk in het algemeen. Uren daar- VOLA OPENT JUBILEUMJAAR In de foyer van de Stadsgehoorzaal opende de Vola, de Vereniging van Oud leerlingen van de Ambachtsschool, gis teravond het winterseizoen, waarin het jubileum jaar-1958 valt. Ambachtsschool (75 jaar) en Vola (30 jaar). Tijdens deze filmavond, aangeboden door G. H. Bührmanns Papiergroothan del te Amsterdam, hield de heer F. Mees een met lichtbeelden toegelichte lezing over de papierfabricage. Na de pauze werd de film „Witte Kunst" vertoond. Een film, welke eveneens een indruk gaf van de vervaardiging van diverse soor ten papier. Aan het einde van de avond dankte de voorzitter, de heer J. P. Zwanenburg, de heer Mees voor deze leerzame en inte ressante avond. V.V.S.L. SCHREEF 203 NOVIETEN IN Voor het lidmaatschap van de Ver. van Vrouwelijke Studenten te Leiden hebben zich 203 novieten aangemeld. Het vorige jaar bedroeg het aantal gegadig den 195. aan besteed zijn zeker geen verloren uren, aldus de voorzitter, die er verder de aandacht op vestigde, dat men be staande meningsverschillen op het ter rein van jeugdzorg op de koop toe weet te nemen wanneer het doel in ieder ge val goed gericht is. Wil men het speel tuinwerk zo goed mogelijk bevorderen, dan zal een eendrachtige samenwerking onontbeerlijk zjjn. De heer Van der Holst eindigde met een woord van dank te richten tot allen, die „Groenoord" steun en medewerking hebben verleend. De volgende spreker was de heer Vyl- brief, die een terugblik wierp op de af gelopen 20 jaar. Veel stormen zijn over „Groenoord" getrokken, maar ook de zon heeft gelukkig dikwijls over de speeltuin geschenen. LEGERS VAN KINDEREN Legers van kinderen zfjn in deze perio de door 't speeltuinhek van „Groenoord" gekomen, aldus de heer Vylbrief, die niet na kon laten enkele persoonlijke herin neringen. welke hij aan de vereniging heeft gehad, op te halen. Met nadruk verklaarde hij er van overtuigd te zijn, dat de komende 20 jaar moeilijker zul len worden dan de afgelopen jaren. Er komen steeds meer kinderen en dus ook het aantal speeltuinen blijft zich voort durend uitbreiden. VERNIEUWING Hij gaf in dit verband als zyn mening te kennen, dat de N.U5.0., waarbij thans niet minder dan 450 speeltuinen met in totaal een half miljoen kinderen, zijn aangesloten (en dit getal zal binnen af zienbare tijd tot boven de duizend ko men), andere wegen zal moeten inslaan. Immers op organisatorisch gebied voori.I moet zeer verbeterd woraen. Juist om dat speeltuinwerk zulk verantwoordelijk werk is is vernieuwing meer dan nood- Een Duits sportvliegtuigje met 4 inzittenden maakte een noodlanding op een weiland in de buurt van het Groningse dorpje Baflo. Later heeft men getracht het vliegtuigje naar een stuk weg te transporterenwaar het zou kunnen starten, maar men siaagde daarin niet. Er bleken te veel obstakels te zijn. Het toestel letje kwam niet verder dan het sta tionnetje van Baflo. zakelijk. De heer Vijlbrief dankte namens de N.U.S.O. de jubilerende vereniging voor de verrichte werkzaamheden en feliciteerde in het bijzonder voorzitter Van der Holst en secretaris W. H. v. d. Linden, die reeds sedert de oprichting van „Groenoord" deel uit maken van het bestuur. GEEN KINDERBEWAARPLAATS Namens de Bond van Speeltuinen in Leiden en omgeving bood de heer P. Flippo behalve zijn gelukwensen ook nog een enveloppe met inhoud aan. Hij brak een lans voor de afschaffing van verma kelijkheidsbelasting bij kinderfeesten en waarschuwde er voor de speeltuin niet als een kinderbewaarplaats te beschou wen. Tot slot van zijn toespraak uitte de heer Flippo zijn bewondering over de wijze waarop het dagelijks bestuur van „Groenoord" de moeilijkheden steeds te boven is gekomen. FEEST OP ZATERDAG De heer Lardee, die eveneens enkele woorden sprak, was er van overtuigd, dat „Groenoord" het ondanks de moeilijkhe den, o.m. die betreffende het clubhuis, in de toekomst wel klaar zal weten te spelen. Hij maakte van de gelegenheid gebruik te wijzen op de subsidies, welke de speeltuinverenigingen van de ge meente ontvangen. Ook later op de avond werden er over en weer nog vrien delijke woorden gesproken. Behalve de vele afgevaardigden van zustervereni gingen en „Groenoord "-bewoners waren verder nog aanwezig de heren G.Stein- bach en H. Zunderman jr., beiden van de Leidse Jeugd Actie. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot had een schriftelijke felicitatie gezonden. Zaterdagmiddag a s. is er in de Stads gehoorzaal feest voor de kinderen en 's avonds een vrolijk programma voor de ouderen. NIEUWE UITGAVEN Juliana Regina 1957 B IJ de Uitgeverij HoJlandiia N.V. te Baatrn is verschenen het negende deel van de se rie „Juliana Regdna", het aan 1956 en '57 gewijde fotoboek over ons Kondnikilljk ge,- ain. Weer is dót vervolgdeel geworden tot een zeer aaaiitretokelijfce verzameling af_ beelddngen, waarudit opvalt hoezeer de Prinsessen hun aandeel nemen ln de re presentatieve talken van ons Koningshuis in het maatschappelijk leven. Verschillen de contacten met Ledden werden in deze uitgave vereeuwigd, zoals de aanvang van de studententijd van Prinses Beatrix en het bezoek van Prins Bernhord aan het Jubilerende Pro Petria. RECHTZAKEN Majoor K. 2 oktober voor de Krijgsraad (Van onze Haagse redactie) De opzienbarende zaak van majoor K. van de Kon. Landmacht zal op 2 okto ber a.s. om tien nar des ochtends voor de Krijgsraad te velde-west te Den Haag worden behandeld. Zoals men zich zal herinneren, werd majoor K., die werkzaam was bij het Directoraat Materieel-Landmacht (van 1952-1956) op 28 november verleden jaar ln hechtenis genomen, beschuldigd van het aannemen van steekpenningen. Tot 22 januari dit jaar zat hq in voorarrest. Aan majoor K. is bereids de dagvaar ding uitgebracht. Bourguiba zinspeelt op heilige oorlog Tunesië's premier, Bourguiba, heeft gisteren in zijn wekelijks radio praatje, dat ditmaal by zonder drei gend voor Frankrijk uitviel (zie bij gaand bericht van onze Parijse cor respondent) ook gesproken over de „heilige oorlog", indien Franse troe pen voortgaan de Tunesische grens te schenden. Bourguiba beweerde dat „onze Algerijnse broeders" ge hoor hebben gegeven aan het ver zoek, geen acties te ondernemen van Tunesië uit. „Wy wachten thans het Franse antwoord op ons ver zoek, het grensgebied van Fafsa te evacueren. Mocht hierbij vertraging optreden, welnu, wij beschikken óver voldoende middelen om deze evacu- actie te bespoedigen. Het is niet uitgesloten, dat nogmaals een be roep op de „mujahidins" (strijders voor het geloof") moet worden ge daan het land te verdedigen", al dus premier Bourguiba. „Wij zullen voorts niet aarzelen de kwestie by internationale organisaties aanhan gig te maken". Hoewel de maatregel als tijdelijk be doeld was en aanvankelijk ten doel had „slachtingen", welke onvermijdelijk zou den voortkomen uit overhaaste en ge dwongen afwikkeling van krediet-posi ties, te voorkomen, terwijl tevens lang zaamaan de beurshandel weer op gang moest worden gebracht de beurs werd op 9 februari 1915 heropend is de Beurswet 1914 nog altijd van kracht. Pogingen, in 1919 en 1925 gedaan, om een nieuwe beurswet tot stand te bren gen, faalden, zodat het o.m. altijd tot de bevoegdheid van de minister van Financiën behoort te beslissen over het openen en sluiten van de beurs men merkt dit nog bü het vaststellen van beursvakantiedagen en over de op neming van nieuwe fondsen in de note ring. In de praktijk is dit echter, althans in normale tüden, niet meer dan een formaliteit. In de tweede wereldoorlog was de beurs gesloten van 10 mei 1940 tot 15 juli 1940. Zü werd opnieuw gesloten op 5 september 1944, om pas op 7 januari 1946 te worden heropend met een han del, op zeer bescheiden leest geschoeid. Men zal zich uit die tijd herinneren de geldzuivering, nodig om de zeer grote bedragen aan chartaal geld (bankpapier en muntbiljetten) die in omloop waren en de sterk opgelopen tegoeden bij ban ken. girodiensten etc., de z.g.n. girale gelden, tot een normaal peil terug te brengen. Omstreeks dezelfde tijd werden ook maatregelen getroffen tot de effec tenregistratie, nodig in verband met de door de bezetter aangebrachte wanorde en ongeoorloofde verschuiving van ver mogens. Men denke slechts aan de dief stal van Joodse vermogens. Het zou ons te ver voeren hier alle maatregelen te releveren welke tijdens de oorlog zyn genomen. De onderpands- koersen, de stopkoersen en de fluister- koersen behoren gelukkig tot het verle den, evenals de roemruchte Vermogens- aanwasbelasting en de Heffing in eens. Gaandeweg kon na de oorlog de beurs handel ruimer worden en thans is het zover, dat de meeste beperkende bepa lingen zyn vervallen. Die er nog zyn liggen voornamelyk op deviezengebied. Geldend is evenwel nog de bepaling uit de Beschikking Beursverkeer 1947. dat de aan- en verkoop van effecten niet is toegestaan anders dan door tussenkomst van een lid der Vereeniging voor den Effectenhandel, tenzy met toestemming van de Minister van Financiën. Dit is de dusgenaamde commisionairsdwang, aanvankelijk bedoeld om controle te kunnen uitoefenen op effectenzaken in verband met geldzuivering, effecten- registratie, blokkering van gelden en wat dies meer zij, maar thans niet meer noodzakelijk. Toch bleef deze bepaling totdusver bestaan, zij het met bepaalde uitzonderingen (bü emissies Wjv.), zodat men by het verhandelen van effecten praktisch altüd een tussenpersoon nodig heeft. Dat de beurshandel als zodanig hiermee gediend is, is wel duidelijk en er bestaat dan ook weinig aandrang om de bepaling te wüzigen. Een andere maatregel, genomen bü de Beschikking Beursverkeer 1947, betreft die van verbod van prolongatie. Aan koop van effecten anders dan met eigen geld, werd bü deze beschikking verbo den. Slechts met toestemming van de minister van Financiën mag daarvan worden afgeweken. Wü zullen nog wel in de gelegenheid zün t.z.t. op de zoge naamde prolongatie-affaires terug te komen. De vorige artikelen in deze reeks ver schenen in onze nummers van 18 en 19 januari, 11, 12 en 14 februari, 1, 9, 23 en 28 maart, 1, 5, 8 en 20 april, 18 mei, 7 en 12 juni, 8, 10, 13 en 17 juli, 7, 8, 14, 17 en 26 augustus en 3 september. Tapijten van de Sjah van Perzië bezit van de Bondskanselier of van de staat? (Van onze correspondent in West-Duitsland) De officiële reizen, die de Westduitse Bondskanselier zo vaak naar het bui tenland (en doorgaans naar ver afgelegen staten) onderneemt, kosten handen vol geld. Geen wonder, dat zyn binnenlandse politieke tegenstanders er aan stoot aan nemen en voortdurend vragen of het niet wat eenvoudiger en goed koper kan. Op de laatste zitting van de budget-commissie van de Bondsdag heeft men het nog eens over die kwestie gehad. De socialisten nemen het Ade nauer kwalijk, dat er gedurende de thans afgelopen maanden van dit jaar 285.000 mark méér voor staatsbezoeken is uitgegeven dan de 300.000 mark, welke men op de begroting voor dat doel had uitgetrokken. Alleen Adenauers laatste reis naar de Ver. Staten heeft een 254.000 mark gekost! Wordt regeringsbank in Bondsdag lager gemaakt? Voor de twee fraaie en edele paarden, die hü aan de Sjah van Perzië cadeau heeft gedaan (en voor het vervoer ervan per vliegmachine), heeft men 30.000 mark moeten betalen. Als de Westduitse belastingbetalers de kosten van die dure geschenken moeten dragen, zo meende de socialistische afgevaardigde Ritzel (een van de meest actieve kopstukken van zün partydan zün de kostbare Perzische tapyten, die Sjah en Keizerin Sorajah aan de Westduitse regering hebben gegeven, ook eigendom van de Westduitse Bondsrepubliek en niet van de familie Adenauer. Op gelijke hoogte In de laatste weken is er ernstig spra ke van geweest, dat men de hoge zwarte regeringsbank, waarin Adenauer en de leden van zijn kabinet in de enorme ver gaderzaal van de Bondsdag in het Bun- deshaus te Bonn hoog boven de hoofden van de „gewone" afgevaardigden tronen, wat lager zou maken. Van hun verheven zitplaatsen af kunnen Adenauer en zün ministers de hele zaal met alle Bonds leden erin in de meest ware zin des woords „aan hun voeten" zien liggen. Men wenst nameiyk, dat dit anders zal worden. De Bondskanselier met zün kabinet en de volksvertegenwoordigers dienen, als de nieuwgekozen Bondsdag in het najaar in deze zaal büeen komt, op een zelfde niveau te zitten, zo meent men, want dan zal niemand meer het (plezierige of onplezierige) gevoel krü- gen, dat de een meer en hoger is dan de ander. Enkele leden van de Bondsdag hadden zelfs de wens te kennen gegeven, dat de leden van de regering in het vervolg niet meer zoals thans, met hun ge zicht naar de zaal gekeerd zitten, maar net als alle anderen, een plaats achter tafels tegenover het voorzittersgestoelte zullen krygen. Van die verfcnderingsplannen komt voorlopig echter nog niets terecht. Voor dat de leden van de Bondsdag voor goed uiteengingen heeft het presidium besloten nog niets te ondernemen. Het wil de uiteindelijke beslissing over deze aangelegenheid aan de nieuwe Bonds dag overlaten. Het heet, dat technische moeilykheden hier de doorslag hebben gegeven, maar wü hebben vernomen, dat een van de redenen ook is geweest, dat West-Berlqn er heftig tegen heeft geprotesteerd. West-Berlqn hoopt ein delijk ook weer eens in werkelijkheid hoofdstad en zetel van het staatshoofd, de regering en de volksvertegenwoordi ging te kunnen worden en vindt dus, dat men er nu maar eens mee moet ophouden zoveel geld aan veranderin gen in de gebouwen in het kleine Bonn te besteden. INWIJDING BAPTISTENKERK TE UTRECHT Het herstel van de baptistenkerk „Silo" te Utrecht is thans zover gevor derd, dat het kerkgebouw op zaterdag 28 september officieel in gebruik kan wor den genomen. Zoals bekend is, werd deze kerk op 12 februari 1956 geheel door brand verwoest. Op de zondag voorafgaande aan dit feestelüke weekeinde zal de baptisten gemeente afscheid nemen van de doops gezinde kerk, waar haar sinds 19 februari 1956 door de doopsgezinde gemeente gastvryheid werd verleend. Aan onze abonnees Voor het geval U ons blad een keer niet mocht ontvangen, verzoeken wü U 's avonds vóór 7 uur no. 25041 op te bellen, dan kan nog dezelfde avond voor bezorging gezorgd worden. Wanneer U geen gehoor krijgt en U hoort geen „in gesprek" toon, dan is 25041 toch in gesprek. Dit vindt zün oorzaak in de automaat van de P.T.T. Tot 7 uur is in elk geval 25041 te bereiken, 's Zaterdags van 5 tot 7 our. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllh

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3