Prof. Zijlstra: „Illusie en paniek voor toekomst levensgevaarlijk" WEERBERICHT Begin ontspanning ingetreden Gaan de V.N. Moskou's Hongaarse actie betreuren of veroordelen? Amerikaanse wapens voor Tunesië ten gebruike tegen de Fransen? 96ste jaargang VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957 No. 29239 LEIDSCH 3Ü DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel l' Leiden Giro no 57055 HoofdredacteurJ. Brouwer f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Barometer staat op veranderlijk Twee neger leerlingen geven de strijd op Morgen bespreking tussen Eisenhower en Faubus Twee van de zes neeerleerlingen, wier toelating tot de middelbare school van (Speciale berichtgeving) ,,Het is al vaak gezegd, dat de oplossing van onze (economisch-financiële) moeilijkheden moet komen van een beperking der bestedingen". Zo zeide onze minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, van middag tijdens een te Den Haag gehouden lunch ter afsluiting van het parle mentaire industrie-bezoek, dat werd georganiseerd door de vier werkgevers organisaties. „Dat is juist", zo ging de bewindsman voort, „maar voor vandaag zou ik hetgeen nodig is iets anders willen formuleren. Nodig zijn nu voor alles twee dingen: a) een Rijksbegroting, die gezond is en die met name ook in conjunctuur- politiek opzicht de toets van de kritiek kan doorstaan; b) het tenminste voorkomen van een verdere algemene stijging van onze arbeidskosten. Een dergelijke stijging kunnen wij ons in de komende periode bepaald niet veroorloven". Doelbewust prijsbeleid De minister besefte volkomen, zo zeide hij, dat dit een wel zeer sum miere formulering is van geen eenvou dige zaak. Wie arbeidskosten zegt, zegt loonpeil en productiviteit. Spre ken over lonen, is ook spreken over prijzen". Uitvoerig wilde de minister bij deze gelegenheid, zo vlak voor de der de dinsdag in september niet ingaan op prijsniveau en prijsbeleid. Hij be paalde zich tot: „Wanneer straks het gesprek over de Rijksbegroting aanvangt, zal de macro economie niet van de lucht zijn. Er zal worden gesproken over dè investeringen, dè consumptie, dè lopende rekening van de betalingsbalans, dè export, over 50 of 100 of meer miljoen, die ergens af of er gens by moeten. En nu is het zeker van het grootste belang geweest, dat men deze macro-economie heeft leren hante ren. Vele economische verschijnselen hebben pas een juiste verklaring gevon den, sedert men het economische leven van een land leerde vatten in een aantal globale categoriën en deze categoriën met elkaar wist te verbinden door enkele eenvoudige relaties. Er is echter aan deze macro-economie een gevaar verbonden", zo waarschuwde de minister, „achter al die begrippen en die honderden en soms duizenden mil joenen guldens gaan bedrijfstakken, on derhandelingen en bovenal individuele mensen schuil. Tenslotte zijn het hün gedragingen, die grotendeels het wel en wee van onze economie bepalen. Wie meent, dat macro-economische politiek een soort elektronische bestudering van het economische leven is, maakt een ernstige fout". „En deze fout wordt te ernstiger, naar mate men zich meer zou laten leiden door betrekkelijk kleine veranderingen in deze macro-economische grootheden en naarmate men dit doet op basis van een kortere termijn". Daarom noemde de minister het zo bij zonder waardevol, dat een zo groot aan tal leden van de Staten-Generaal aan de vooravond van de belangrijke discus sies over het regeringsbeleid zich om zo te zeggen heeft gestort in de micro-eco nomie, in leven en werken van onder nemingen en bedrijfstakken. „Wanneer wij niet voortdurend onze inzichten verdiepen, met behulp van hetgeen in ondernemingen en bedrijf, concreet en reëel gebeurt, verwordt de macro-economie tot een dorre mecha nische bezigheid, waarbij men het ge voel voor de richting waarin het eco nomische leven zich beweegt verliest", zo liet de minister er op volgen. Slot op pag. 2 Little Rock door de autoriteiten van de staat Arkansas is belet, hebben de strijd opgegeven. Zy zullen zich laten inschrij ven bij een school uitsluitend voor ne gers. Men verwacht dat de vier anderen dit voorbeeld spoedig zullen volgen, zo dat de integratie op deze middelbare school, althans voor dit leerjaar, geen doorgang zal vinden. Nog altijd staat de school onder be waking van de Nationale Garde van Arkansas, zij hei dat de troepensterkte sterk is verminderd. President Eisenhower en gouverneur Faubus van Arkansas zullen morgen te Newport op Rhode Island, waar de pre sident met vakantie is, hun bespreking hebben om te proberen een einde te maken aan de crisis in Little Rock. In Ozark. Arkansas, heeft een neeer tegenover de pers verklaard, dat een politie-agent zijn kinderen en andere neger-leerlingen die een voorheen al leen voor blanken bestemde school be zoeken. heeft aangeraden thuis te blij ven. In de afgelopen twee dagen had den zij aan „lichte incidenten" bloot gestaan en iemand had zelfs geprobeerd hen met een auto aan te rijden toen zij uit school kwamen. Prins Bernhard heeft gisteren in Jutphaas de werken van de Water- transportmaatschappij Rijn-Kenne- merland officieel in gebruik gesteld. De Prins bij de verklikker pilt van het hoofdkanaal in het pompge- bouw, waar hij de eerste water- stroom naar de Hollandse duinen gade sloeg Links ir. C. B ie mond. president-directeur van de Maat- schappij en rechts de heer A. B. Prakken, voorzitter van de Raad 1 van Commissarissen. ,,Het prijsindexcijfer zit ons niet mee. Het cijfer voor augustus zal, naar ik vrees, wel ten volle de huurverho ging in een verhoging van het index cijfer weerspiegelen een verhoging van 116 op 118). Het is dan ook dui delijk, dat wij ook in de komende periode een doelbewust prijsbeleid, nodig hebben". Macro en micro economie Zich onthoudende van politiek-eceno- mische bespiegelingen, liet de minister zijn gedachten gaan over de ontmoeting tussen de macro-economie en de micro economie „overigens twee woorden", aldus prof. Zijlstra, „waarmede wij onze Nederlandse taal bederven". Nieuw record voor Duitse goudreserves Blijkens de door de Deutsche Bundes bank gepubliceerde cijfers hadden de Westduitse goud- en deviezenreserves op 7 september j.l. een nieuw hoogte punt bereikt. Zij beliepen 23.499 miljoen mark. Het cijfer van 23.138 miljoen mark van 31 augustus ten opzichte waarvan de toeneming 361 miljoen mark bedraagt, was eveneens een record. Het goudbezit was onveranderd gebleven op 9.45 miljard mark. De toeneming van de reserves was niet zo groot als in de voorgaande week toen zij 421 miljoen mark bedroeg. Neutraledelegaties achter de schermen bezig om resolutie te verslappen De Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft gisteren, met nog 37 sprekers op de lijst, het debat over Hongarije voortgezet. Nunez-Portuondo van Cuba, verklaarde teleurgesteld te zijn over het verslag der V.N.-commis- sie, otndat er geen „sancties" tegen de Sovjet-Unie worden geëist. Hij vroeg om „uitstoting" van Hongarije uit de wereldorganisatie. De Costericaan Facio en de Spanjaard de Leouerica steunden het verslag. De Albanese afgevaardig de, Malile, schaarde zich vanzelfsprekend achter het standpunt, dat de Rus sische en Hongaarse delegatie reeds ingenomen hadden. De Birmaan Oe Thant verklaarde, dat zijn delegatie „in beginsel" de resolutie van de 37 landen steunt. Men kon ech ter beter de Sovjetrussische a:tie „be treuren" i.p.v. „veroordelen". Dat zou de resolutie in feite niet verzwakken, maar wel de kans van slagen van Prins Wans missie groter maken. Overigens vond Oe Thant het erg ongelukkig dat men de Assemblee zo kort voor haar vol gende normale zitting in spoedvergade ring had bijeengeroepen. Men wekt de schijn alsof men met twee maten meet. want de vergadering was toch ook niet bijeengeroepen ter bespreking van de Franse actie in Algerije. De voorzitter. Prins Wan. wees er toen op dat dit geen speciale zitting is. maar een voortzetting van de zitting van de elfde Assemblee. Destijds is na melijk bepaald, dat de Assemblee zono dig weer kon worden bijeengeroepen over Hongarije of het Midden-Oosten. Het agendapunt Algerije was al afge handeld en van de agenda afgevoerd. Daarom kon er dus niet worden gespro ken van meten met twee maten. Buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Buien, afgewisseld door enkele opkla ringen. Weinig verandering in tempera tuur. Overwegend krachtige westelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 SEPTEMBER Zon op: 6.14 uur; onder: 19.00 uur. Maan op: 21.01 uur; onder: 11.49 uur. Hoogwater te Katwyk te 5.58 en 18.14 uur. Laagwater te 1.53 en 14.01 uur. Dit nummer bestaat uH 14 pagina's Geen sprake van nieten met twee moten, zegt Prins Wan De Pakistaanse afgevaardigde. Ghoe- lam Ahmed, eiste beëindiging van de „onderdrukking" in Hongarije, terugkeer van de gedeporteerden en terugtrekking van de „buitenlandse strijdkrachten en invloed". Hij was de eerste Aziatische spreker in het debat. Pakistan is het enige Aziatische land onder de 37 onderte kenaars van de resolutie inzake Hon garije. die de Amerikaan Cabot Lodge maandag bij de algemene vergadering indiende. De resolutie wil de Sovjetrussische inmenging in Hongarije veroordelen en Prins Wan. de voorzitter van de As semblee. belasten met een zending naar Moskou en Boedapest, waar hij zou moeten proberen de vroegere V.N.-reso luties inzake Hongarije uitgevoerd t krijgen. Ook de minister van Buitenlandse Zaken van Guatemala. Skinnerklee. steunde de resolutie. Hij zei. dat de Ver. Naties moeten blijven aandringen op een oplossing van het Hongaarse vraagstuk. Een aantal „neutrale" delegaties zou op het ogenblik achter de schermen bezig zijn om de indieners van de re solutie. over te halen de veroordeling van de Sovjet-Unie uit hun resolutie te schrappen. Versterkt treinverkeer met Prinsjesdag In verband met het te verwachten drukke reizigersvervoer ter gelegenheid van Prinsjesdag worden op een aantal trajecten extra treinen ingelegd. Voorts .worden op een aantal andere trajecten de treinen versterkt. Overdracht eerste Seahawk straaljagers op Valkenburg Woensdag 18 september 's morgens te elf uur zullen op het Marine-vlieg kamp Valkenburg acht Seahawk- straaljagers, door het hoofd van de Amerikaanse militaire advies groep, de generaal-majoor der Mariniers John C. Macqueen U.S.M.C., aan de vlag officier van de Marine Luchtvaart dienst, de schout-by-nacht-vlieger J. M. van Olm worden overgedragen. Deze overdracht zal geschieden in tegenwoordigheid van Z.E. de minister van Marine, ir. C. Staf en de Ameri kaanse ambassadeur in Nederland, Philip Young. Genoemde straaljagers zyn bestemd voor het vliegtuig-squadron no. 860 van de Marine Luchtvaartdienst, dat even eens gedurende deze plechtigheid door de vlagofficier M.L.D. wederom in dienst zal worden gesteld. Na afloop zullen de Seahawkstraalja- gers, die in de toekomst bestemd zul len zijn om te opereren vanaf Hr. Ms. Vliegkampschip Karei Doorman, bij goed weer, een demonstratie geven boven het vliegkamp Valkenburg en naaste omgeving. Bliksem deed schakelkast exploderen Vrouw bij Hilversum gedood De 66-jarige mevrouw M. van Kooü- Hartog, woonachtig in een boerderij in de Kerkelanden tussen Hilversum en Loosdrecht, heeft gistermiddag het leven verloren tengevolge van blikseminslag. Het hemelvuur sloeg niet direct in de boerderij, maar in een der palen van de bovengrondse elektriciteitsleiding, die in dat nog wat verderaf gelegen gebied nog bestaat. Via deze leiding vloog de bliksem naar de boerdery van de familie Kooij, waar de boerin juist in de kelder, vlak by de schakelkast, aan het werk was. De bliksem deed de schakelkast ontploffen, waarbij mevrouw van Kooij, op Slag werd gedood. Omwonenden vonden het stoffelijk overschot van de vrouw, die op het mo ment van het ongeluk alleen thuis was. De bliksem had ook verder in de leidin gen van het huis stopcontacten e.d. ver woest, waarbij een begin van brand ont stond, dat tijdig kon worden geblust, de elektrische klok in de boerderij was op vyf over drie blijven stilstaan. Parijs moet steeds ernstiger rekening houden met tweede front in Nd.-Afrika (Van onze Parijse correspondent) In zijn wekelijkse radiotoespraak heeft de Tunesische president, Habib Bourguiba, er gisteren op gezinspeeld, dat zyn land binnen enkele weken over een eigen wapenuitrusting zou kunnen beschikken. De president zei een onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur te hebben gehad, dat voor zyn land hoogst belangrijke gevolgen zou kunnen krijgen. Ook merkte hy op, dat bet vervolgingsrecht, waarop de Fransen zich beroepen ter rechtvaardiging van de gevechten op Tunesische bodem met de Algerijnse rebellen in het internatio nale recht onbekend is. Wel heeft men zich, zo zei Bourguiba fijntjes, soms achter dit vermeende recht willen verschuilen om zyn agressieve neigingen te verbergen. Chantage van Bourguiba In Parijs neemt men Bourguiba's uit latingen niet overdreven dramatisch op zonder ze echter ook weer te willen baga- teliseren. Men ontkent evenmin, dat Bourguiba erin is geslaagd Washington in een bijzonder delicate positie te plaat sen. De Amerikanen kunnen Tunesië misschien moeilijk van wapens voorzien, wanneer zij weten, dat die tegen de Franse bondgenoten zullen kunnen wor den gebruikt, maar anderzijds hebben de Tijdens het parlementair industrie- bezoek aan Emmen toonde mej. A. H. Nolte, dat zij de kunst van het machinestikken heel goed verstaat. Groots hotelplan voor Rotterdam Project van 20 miljoen De studiestichting hotelbouw Weena N.V. te Rotterdam heeft een plan het licht doen zien, dat voorziet in de bouw van een hotel met 300 kamers, een 55 meter hoog gebouw met 130 serviceflats, een kantoorgebouw en een garage voor 600 a 700 auto's: alles te zamen met een front van 260 meter langs het Weena tussen Coolsingel en Karei Doormanstraat. De kosten van het hotel en flatgebouw worden naar de thans geldende maatstaven reeds geschat op 20 miljoen gulden. Het project is echter nog slechts een plan, dat ter bestudering is aangeboden aan de hotelcommissie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam. De financiering moet nog geregeld worden, alles is in een sfeer van studie en er moet worden af gewacht of het tot stand zal kunnen ko men, aldus de voorzitter van de kamer, mr. K. P. van der Mandele, in een toe lichting. Het ontwerp is van architect H. A. Maaskant te Rotterdam, die ook het Groothandelsgebouw ontwierp. Met zijn 300 kamers en 500 bedden is dit hotel dan het tweede (het andere is „Huis ter Duin" in Noordwijk) van deze grootte in ons land. Politiecommissarissen arresteerden militairen ZIJ HADDEN EEN LIJKKISTAUTO GESTOLEN. Twee Rotterdamse commissarissen van politie die ter gelegenheid van de voetbalwedstrijd NederlandLuxem burg in de centraalpost op de Bree- brug zaten, hoorden via de mobilo- fooninstallatie, dat onbekenden er met een lykkistauto van door waren ge gaan. Met een auto trokken zij erop uit, zagen vrijwel onmiddellijk de zwarte wagen rijden en wisten deze te doen stoppen. Zy arresteerden de in zittenden drie korperaals uit Breda, die aan de marechaussee zijn overge geven. De militairen hadden op de goede af loop van de ook door hen bezochte wed strijd een drankje genomen en waren in „hoerastemming" gekomen. Zy besloten de chauffeur bemerkte het terstond en nog even te bezoeken, maar stonden voor het probleem hoe c'it te doen. Op de Stadionweg zagen zij een auto, die ge bruikt wordt voor het vervoer van lijk kisten. Zy gingen er mee van door, doch de chaffeur bemerkte het terstaond en sloeg alarm. De mannen waren nog geen vijf minuten onderweg, toen ze door de commis ssen gearresteerd werden. Amerikanen voor de Algerijnse pacifica tiepolitiek van Frankrijk nooit zeer warm kunnen lopen. Bovendien is Bourguiba niet terugge schrokken voor de nauwelijks verkapte chantage door Washington heel duidelyk te laten voelen, dat de Russen graag be reid zullen zyn aan Tunesië wapens te leveren tegen de voordeligste voorwaar den. Waar de wapens ook vandaan zullen komen ook met Italië moet Tunesië onderhandelingen op dit punt hebben geopend Bourguiba's verklaringen, dat zijn land bij nieuwe grensincidenten vol gende maand terug zal kunnen slaan, klonken zo zelfverzekerd, dat zij nauwe lijks kunnen worden betwijfeld. En de vrees is dan ook gewettigd, dat Frankrijk indien het Algerijnse geschil niet tijdig wordt bijgelegd ,in Noord-Afrika met de opening van een tweede front steeds ernstiger rekening zal moeten houden. Poesen slachtoffer van geraffineerd werktuig (Speciale berichtgeving) Door het doorzetten van een dieren- liefhebster is gisteravond in een tuin van een bewoner aan de Prins Willem van Oranjelaan te Naarden een bij zonder geraffineerd uitgedacht werk tuig gevonden, waarmee poesen kon den worden „gevangen": een forse houten koker, waarin de dieren konden worden gelokt door middel van wat valeriaan een lucht waarop poesen blijkbaar erg zijn gesteld en die dan achter ze toeklapte. Mevrouw Mul, die ongeveer zes jaar vlak om de hoek aan de Graaf Janlaan woont miste gistermiddag haar kater „Skinny". In die zes jaar was Skinny trouwens al de vierde poes die verdween: de vorigen kwamen nooit terecht, zoals overigens zovelen in deze buurt. De an dere poes die mevrouw Mul nu nog heeft „Bess" was onlangs al eens ernstig ge kwetst thuis gekomen. Direct toen zij Skinny miste, is mevr. Mul gaan zoeken, samen met een buur vrouw. maar tevergeefs. Toen de poes om een uur of half zeven nog niet terug was. is mevrouw Mul er weer op uitge gaan. Er werd reeds lang in de buurt gefluisterd, dat de poesen in de boven genoemde tuin zouden verdwijnen en dit gaf mevrouw Mul aanleiding daar een onderzoek in te stellen. En inderdaad: in de tuin hoorde zy een poes klaaglijk miauwen. Op het geluid afgaande vond zij in de tuin achter een heg de val en in die val haar „Skinny". Eerst heeft zij toen haar echtgenoot gewaarschuwd en samen met enkele buren is de poes toen bevrijd. De val werd meegenomen en aan de inmiddels ook gewaarschuwde Naardense politie overgegeven. Het is nog niet mogelijk geweest de „verdachte" in deze zaak te horen. De officier van Justitie mr. Bouma. deelde ons mede, dat deze gisteravond heeft geweigerd de politie te ontvangen; toen men vanmorgen opnieuw aan de woning kwam, was hij reeds naar zijn werk vertrokken, zodat men een ver hoor opnieuw moest uitstellen. Het is ook nog zeer de vraag in hoe verre hier een strafbaar feit is ge pleegd. De veewet zegt namelijk, dat bet is toegestaan een hond of een kat te doden, die op iemands erf kom' De vraag is in hoeverre de wijze van doden als dierenmishandeling kan worden gekwalificeerd. Dit alles moet nog worden onderzocht.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1