Officier van Justitie vordert één dag voorwaardelijk tegen Brunt Chefarine.4 Winstkans circa 0.1 procent Wordt ons bedrijfsleven baas of zetbaas van buitenland? eigen Koersen Hilversum ËËTEER e*t SNËLLER Ambtswoning voor Katwijks burgemeester WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1957 KNVB-Toto voor Rechtbank De rechtbank te 's-Gravenhage, gepresideerd door mr. H. K. A. Stoffels, heeft zich gistermiddag langdurig bezig gehouden met de behandeling van de zaak tegen de KNVB-voetbaltoto, in welke de heer L. Brunt, secretaris penningmeester van de KNVB, als verdachte was gedagvaard. De Officier van Justitie, mr. dr. J. C. Maris, vorderde een voorwaardelijke gevangenisstraf van één dag met een proeftijd van 3 jaren wegens de medeplichtigheid aan het geven van gelegenheid tot hazardspel aan de seniorleden van de bij de KNVB aangesloten verenigingen. Tegen de heer Brunt was óók overtreding van de loterijwet ten laste gelegd, maar de rechtbank verklaarde zich op verzoek van de verdediger, mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom onbevoegd om dit punt te behandelen, tot ont stemming van de Officier van Justitie, die in deze principiële zaak t.a.v. dit laatste, zo nodig, eveneens een uitspraak had verlangd. Langdurig werd gesproken over de ontwikkeling en de structuur van de Toto. waarbij vooral de „beslotenheid" en het gokelement behandeld werden. Daarbij bleek, dat sedert de oprichting van de pool het aantal leden van de KNVB aanmerkelijk was gestegen. De heer Brunt verklaarde, dat dit kwam doordat vele verenigingen, seniorleden, die aanvankelijk niet als zodanig waren opgegeven, alsnog op hun ledenlijsten hadden geplaatst. Eén vereniging kwam zelfs met een opgave van 2100 nieuwe leden, de KNVB weigerde deze te accepteren. Ook in andere gevallen heeft de bond een onevenredige toeloop van nieuwe leden beperkt. De verenigingen zelf, aldus de heer Brunt, limiteerden ook het aantal aanmeldingen, gezien de vrees voor wijziging van de structuur en de sfeer van de club. In de meeste ge vallen werd bovendien ballotage toege past. Ten aanzien van het gokelement gaf de heer Brunt als zijn mening, dat een kenner van het voetbalspel grotere kan sen op goede voorspellingen had dan anderen. De president bestreed deze op vatting met verklaringen van prijswin naars en een employé van de KNVB. die de deelneming een „gokje" noemden. Waarop de heer Brunt lachend repli ceerde: „Ik heb gezegd: als deskundige kan je het beter, maar nog niet goed". Er was overigens nog meer hilariteit in de rechtszaal. Vooral toen de president de verklaring van een prijswinnaar, lid van een club spelend in de KNVB afd. Amsterdam, voorlas. „Ik speel in het eerste", aldus stond in de verklaring de president brak de zin af met de woor den „nu ja. dat is niet belangrijk". Het geen lachend door de aanwezigen onder wie drs. W. van Zijll, directeur van het NOC werd beaamd. REQUISITOIR In zijn requisitoir stelde de Officier van Justitie, dat de KNVB-voetbaltoto in wezen overeenstemt met de organisatie van de totalisator van harddraverijen en paarderennen, zoals deze is omschre ven in de totalisa/torwet. Bovendien, zo zei mr. dr. Maris, heeft de regering in 1948 de voetbalpools in beginsel op het zelfde strafrechterlijke vlak geplaatst als de paardentotalisator. Op grond daarvan moest z.i. de KNVB-voetbaltoto als een hazardspel worden beschouwd, niet als een loterij. Mr. dr. Maris lichtte zyn standpunt met enkele arresten van de Hoge Raad en aanhalingen uit juridi sche litteratuur toe. De criteria waren naar zijn mening, dat bij een loterij prijzen ten behoeve van de deelnemers werden uitgeloofd en dat deze prijzen vaststaand (niet variabel) waren. Deze elementen ontbraken z.i. bij de KNVB- toto volkomen, aangezien de KNVB geen prijzen uitlooft, doch slechts de toto administreert, en de prijzen afhankelijk waren van de inzetten. De vraag of de KNVB een „besloten kring" is komt bij hazardspel juridisch niet aan de orde. Dat zou wel zijn ge schied t.a.v. het punt overtreding van de loterijwet. Indien de strafvervolging niet aller eerst gericht was op een principiële be slissing, zo zei mr. dr. Maris verder, zou bij de bepaling van de strafmaat de PLEIDOOI Mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom be streed op juridische gronden de opvat ting van de officier van Justitie, dat de KNVB-toto als een hazardspel moet worden beschouwd. Hij herinnerde daar bij aan de uitspraak in de zaak tegen de „Caritas-pool", die organisatorisch z.i. in een aanmerkelijk ongunstiger situatie is dan de KNVB. De directeur van deze pool is onlangs vrijgesproken. Hij betwistte niet, dat de toto in be ginsel hazardspel oplevert, maar om schrijving van het betrokken artikel in het Wetboek van Strafrecht, maar stel de daartegen dat de toto in arresten van de Hoge Raad en ook tijdens de parlementaire behandeling beschouwd is als een loterij en als zodanig niet onder bedoeld artikel valt. Naar de mening van de verdediger is het niet juist en ook niet bewezen dat de heer Brunt gelegenheid heeft gegeven of geboden tot hazardspel. Bovendien was het gestelde in de dag vaarding over de functie van de heer Brunt „in hoedanigheid van bestuurs lid van de KNVB of anderszins" fou tief. De heer Brunt immers is geen be stuurslid, zoals nadrukkelijk in het huishoudelijk reglement van de KNVB is omschreven. Als essentieel verschil met speelclubs, die open staan voor een bredere kring, zag hy het feit, dat de leden van de voetbalverenigingen niet byeenkomen om aan een toto te kunnen deelnemen, maar omdat zij willen voet ballen of althans voor het voetbalspel een grote belangstelling hebben. „Zy hebben een organisatorische band en streven een bepaald doel na, geheel bui ten de totosfeer". Dat buitenstaanders niet-leden meedoen op naam van leden doet aan de beperkte opzet niets af, aldus mr. wyckerheld Bisdom, die op juridische gronden concludeerde tot vryspraak. De uitspraak werd bepaald op dinsdag 24 september a.s. Majoor Breunese sprak voor Leidse wandelaars Gisteravond hield de Wandelkring Leiden en Omstreken van de NBvLO haar ledenvergadering in Oud Hortus- zicht. Het verheugde de voorzitter, de heer W. Breedevelt, dat zovele wande laars acte de presence gaven op deze avond. De voorzitter van de NBvLO en geestelijke vader van de Vierdaagse te Nymegen, de majoor b.d. J. N. Breu nese hield een causerie over deze inter nationale afstandmarsen. Spreker schetste de Vierdaagse als een groot volksfeest en zeide o.m. dat de organi satoren niet stil zullen blijven staan by het aantal van ruim 12.000 wandelaars. Majoor Breunese haalde voorts oude herinneringen op. De kruisdragers van de Leidse kring kregen een vaantje op voetstuk aangeboden en de Koksschool een extra lauwertak. Ruim 14.000 wandelaars namen dit seizoen aan de marsen rond Leiden deel. De Kring had met deze byeenkomst een groot succes. ZEILEN Europees kampioenschap tweemans zwaardboten Gisteren is by een windkracht van 2 tot 3 de tweede race gezeild om het Europese kampioenschap tweemans- zwaardboten op de Chiemsee (Zuid- I Duitsland) Na een spannende wedstryd finishte de Oostduitser Joachim Rackow als eerste met een voorsprong van 15 seconden op de Turk Er'Es. De tweevoudige wereldkampioen en i winnaar van de eerste race, de West duitser Mulka verloor door een slechte start zyn kans op een goede klassering. Hij werd zevende. De Nederlandse zei- Iers J. Helder (stuurman) en J. G. van j Meggelen (bemanning) bezetten de llé" j plaats. Na twee wedstrijden heeft de Pool Szaclieziewski de leiding in het algemeen klassement met 125 punten. Jaap Helder staat 10e geklasseerd met 22 punten. Jaarbeursvoorzitter van der Wal De secretaris-penningmeester van de K.N.V.B., de heer L. Brunt, is door de Officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank, mr. dr. J. C. V. j Maris gedagvaard in verband met\ de K.N.V.B.-pool. De heer Brunt in de gang van het Gerechtsgebouw op weg naar de rechtszaal, links zijn verdedigr mr. C. R. C. Wijcker held Bisdom. ernst moeten worden overwogen van, zoals hy het noemde, „deze vorm van exploitatie van de speelzucht". „Men verliest wel eens uit het oog, dat in wer- kelykheid vrijwel alle spelers hun geld kwijt raken zonder behooriyke kans op pryzen". Mr. dr. Maris rekende voor, dat de winstkans ca. 0.1 procent is. „In vergeiyking met andere hazardspelen, zoals roulette, baccarat en de paarden totalisator, zijn de winstkansen uiter mate kwalyk". De officier van Justitie kwam tenslot te tot bovenomschreven eis. Wijzigingen in aanval Luxemburgs elftal In de aanvalslinie van het Luxem burgse elftal, dat vanmiddag tegen Nederland speelt, zyn enkele wyzigingen gekomen, doordat de rechtsbinnen Cirelli (Alliance) wegens een blessure niet mee kan spelen. De voorhoede ziet er thans als volgt uit: Halsdorf (Stade Dudelingen), Letsch (Spora), Kohn (SC Karlsruhe), Nuren- berg (Nice) en Fiedler (Spora). Rotherham ligt met griep in bed De Engelse leaguewedstrijd (tweede divisie) LiverpoolRotherham, die voor vandaag was vastgesteld, zal niet door gaan. Zeven spelers van het eerste elftal van Rotherham moeten met in fluenza het bed houden, zodat het club bestuur een verzoek heeft ingediend bij het leaguebestuur om de wedstrijd uit te stellen. Voor de eerste divisie verloor Arsenal gisteren met 23 van Everton. j De luil/tsfiiagen vam die gisteren gehouden avondtooeroen. lonkten: Ama>tulceprys: 1. Vlsuilll S (B. U. de Jong) (1,3(2.8); 2. mauetre Hamover; 3. Virginia Tot. Wi. i 2.40; pa. f 1.30; f2.20; koppel t 5.90; cov. f 4.60. Venusprijs: 1. Uiraavle (M. Vergay) (1.26,2) j 2. Toumterelde; 3. Rob .Tot.: wi. f3.00; pl. f2.10; f 1.80; f2.00; koppel f7.20; cov.! f7.30 Obanmeprijs: 1. Vailfc S (K. WOudistra) (1.20.3); 2. The Lady Bond'; 3. Tifous SaiiV 1 Tot.; wi. f2.50; pl. f 1.S0; f2.20; f5.50-; koppel f 6.00; cov, f 7.90. Tweede serie: 1. Venartonka (Th. Kooy- man) (1.20.5) 2. Slilivana Hamover; 3. Vio- leOta D. Tot.; wi. f 9.20; pl. f3.10; f7.00" f2.40; koppel f25.40; cov. f 3(2.00. Graitteprija voor amaitmioes: 1. Peterhof1 (<mej. M. A. van Rijswyk) (4.22.4); 2. Q. Baecom; 3. Qonllta Norimia; Tot.: wi. f2.00; pl. f 1.90; f 1.90; koppel f3.60; cov. f3.T0. Schoonheidsprijs: eerste atfdiefllmg1. T. MaTS (C. J. Blotodyk) (4.2i2.8); 2. Lord' Scotch; 3. P. Lootós II. Tot.: wl. f4.10; pl. f 1.60; f 1.20; f2.20; koppel f5.70; cov f4.40. Tweede aidedling: 1. Posbdiuiifje G (J. W. Runhaar) 1.22.7); 2. Fam Fam; 3. Rlma Gay: Tot.: wl. f7.10; pl. f 1.40; fl.40- '1.20; koppel f 29.40; OOV. f3.30 Pinole Oharmeprljö; 1. QuMa Hanover (P. A. Stroopert (1.25.4); 2. Vollik S; 3. The Lady Bond1; Tot.: wl. f3.80; pl. fl.40; f 1.20; f 1.30; koppél f 10.70; cov. f4.10 Totale omzet: f 98.944. Advertentie Chefarine .A" helpt niet alleen beter, maar bovendien sneller. De 4 geneesmiddelen in één tabiet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook dan, wanneer andere midde len falen en doet werkelijk wonderen! Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door hei bestanddeel Chefarox. E. Ketting kampioen van Philider De kampioenscompetitie van de Leid se Schaakvereniging Philidor, verspeeld in dubbele ronden, werd gewonnen door E. Ketting. Na hém volgden H. J. W. Elemans, P. J. Preenen, A. Barkema, W. F. Schuss en Jerry Bey. die de drie partyen niet meer kon beëindigen we gens „datum-overschryding". In de overige groepen waren de re sultaten: le prom. groep: M. D. Etmans 714; J. Padding en W. F. Wakka 7; A. Geyer en G. Pels 6%; Th. P. v. d. Berg, P. Barke ma en Jac. Galjaard allen 6; J. Koet 5Mj; G. Verlind 4»6; J. A. P. Moonen 2 en E. W. v. d. Burgh lbi punt. 2e prom. groep: A. Koevoet 8; dr. R. C. Bakh. v. d. Brink 5"i: B. C. de Mik 5: C. C. Berg 4%: J. G. Bethe en J. de Rooy 4; S Wels en L. Kok 2}<s en M. v. d. Meyden 0 pnt. 3e prom. groep: Buis 5: Kooistra 316; Vis 3; Van Houten, Ouwehand en Ke- veling 2',2Langezaal 2 pnt. Naar aanleiding van deze resultaten heeft de wedstrydleiding de tientallen voor de a.s. competitie van de KNSB en LSB samengesteld. Het eerste tiental telt enige nieuwe gezichten, omdat v. Gelder, Koet en Padding naar het tweede tiental verhuisden. Voor hen ko men in de plaats Etmans. Wakka (oud eerste tientalspelers) Pels en Geyer, die de plaats van Elemans inneemt. Het eerste tiental ziet er als volgt uit: 1. Ketting. 2. Preenen, 3. Barkema, 4. Schuss. 5. Jerry Bey, 6. Selier, 7. Et mans, 8. Wakka, 9. Geyer, 10 Pels. Reserves: Van Gelder, mr. Mulder, Galjaard en Volders. Slechts bij gunstig klimaat behouden ivij de eigen zelfstandigheid De Euromarkt zal aan de Nederlandse Jaarbeurs byzondere eisen stellen, want slechts de sterkst mogelijke concentratie op één punt, n.l. in Utrecht, zal ln staat bljjken de internationale oriëntering op de Nederlandse bedrij vigheid op deze wyze gericht te doen blijven. Dit verklaarde gisteravond dr. G. van der Wal, voorzitter van de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs aan een diner, dat in de Bernhardhal door de Jaarbeurs werd aangeboden ter gelegenheid van het parlementaire in- dustriebezoek dat gisteren naar Utrecht leidde. Geen versnippering, doch slechts hechte eenheid zal, aldus dr. Van der Wal, verhinderen dat Nederland wordt tot een provinciaals buitengewest van het grotere geheel. Dr. Van der Wal wees er vervolgens op, dat 16,2% van onze import met dienstverlening moet worden betaald, wil onze betalingsbalans ln evenwicht zyn. Nederland, zo zei hy, zal met zijn dienstverlening ook biyvend aan bod moeten kunnen komen, wil ons land zijn dichte bevolkingsstructuur op eigen bodem kunnen biyven handhaven. Deze dienstverlening van handel, transitohandel, assurantie, bankwezen, scheepvaart e.d. zouden, aldus dr. Van der Wal, op allerlei wyze op drift kun nen raken. In dit verband wees de Jaarbeursvoorzitter erop, dat de Ka mers van Koophandel van Amster dam en Rotterdam heel duideljjk stel len, dat het nodig zal zyn, dat de scheepvaart zich als een zelfstandige bedryfstak met de daaraan eigen kos tenstructuur moet kunnen blyven ma nifesteren. De heer Van der Wal acht dit juist, daar dit eveneens geldt voor alle andere vormen van internationaal dienstbetoon. Dr. Van der Wal wees er voorts op, dat men reeds thans kan ervaren, dat het dienstverkeer al bezig is agentschap pen. bijkantoren, filialen en dochter- maatschappyen in de onderscheidene landen te vestigen, mede met het oog op de gemakkeiyke klimaataanpassing. Slechts by een gunstig klimaat, zo zei hij, zal de eigen zelfstandigheid kunnen worden behouden. Een wezenlijke vraag is het daarom voor velen of het Nederlandse bedryfs- leven eigen baas of zetbaas van bui tenlandse belangen zal worden, aldus dr. Van der Wal, die er vervolgens op wees, dat door het antwoord op die vraag tevens bepaald wordt of debate die door het dienstverkeer onzicht baar wordt gecreëerd, uiteindeiyk de eigen nationale welvaart ten goede zal komen. Algemeen is men het er over eens, dat de Euromarkt op de lange duur voor de deelnemende landen een posi tief voordeel zal blyken te zijn. Het is de fase van de overgang die de problemen schept. Omtrent deze over gang neemt men terecht grote zorg waar by de organisaties van het bedryfs- leven. Willen het voordeel van de grotere markt en de betere internationale ar beidsverdeling werkeiyk tot hun recht komen, dan zal, volgens dr. Van der Wal, daarvoor juist in de overgangstijd het vestigingsbeeld op reciprociteit die nen te zijn ingesteld. Dr. Van der Wal sprak tenslotte de hoop uit, dat bjj de economische kli maatsbepaling het beleid kan worden afgestemd op hetgeen zich werkelijk afspeelt op het gebied van handel en wandel. Daardoor wordt bepaald of Neder land zal krijgen de room. de volle of de taptemelk van de internationale goederenbeweging. 100-JARIGE TE APELDOORN Op 24 september as. hoopt de we duwe Hermina Gerdina v. d- Gronden Hogewey haar 100ste verjaardag te vie ren. Het nog uitermate vitale oudje woont sinds negen jaar in by haar dochter en schoonzoon aan de Duiven- laan 26. De weduwe v. d. Gronden is nog vol interesse voor de dagelytose din gen en ze leest nog met gemak elke week een boek en de nodige kranten en tijdschriften. Oma v d. Gronden heeft 40 kleinkinderen en een groot aantal achterkleinkinderen. Zelf bracht zy tien kinderen ter wereld. Door de gemeente Katwijk werd, ten behoeve van haar burgemeester, een ambtswoning gebouwd, welke inmiddels werd voltooid. Burge meester H. Duiker heeft er heden zijn intrek in genomen. De woning is van 't bungalowtype en werd ont- worpe ndoor prof. Ir. T ,H. Zwiers uit Haarlem. De nieuwe ambts woning is even ten westen van het laadhuis gebouwd, op de hoek van de Nieuwe Duinweg en de Willem de Zwijgerlaan. Bovenstaande foto geeft een uit stekende indruk van het pand, ge zien van de zijde van de Nieuwe Duinweg. Zoals uit de opname blijkt is de bungalow zeer riant ge legen, juist aan de zoom van het Burgemeester De Ridderpark. De plaatselijke aanduiding luidt: Nieu we Duinweg 10. (Foto LJD./Jaap van Duyn, Katwyk) Wereldkampioenschap voor dames landenteams De uitslagen van de zevende ronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap voor dames landenteams te Emmen luiden: Groep A: NederlandRoemenië 11, RuslandIerland 20, Tsj. Slowakye Finland 116—«6. Groep B: Oost-DuitslandHongarye 1—1; Bulgarye—Schotland 1%—16, Luxemburg—V.S. 0—2. Groep CWest-DuitslandEngeland 11, BelgiëPolen 02, Noorwegen— Zuid-Slavië 11. De eindstand in de groepen luidt: Groep A: 1. Rusland 11 punten; 2. Nederland 7% punt; 3. Roemenië 7 pun ten; 4. Tsjecho Slowakye 6 punten; 5. Ierland 5 punten; 6. Frankryk 3% pnt; 7. Finland 2 punten. Rusland. Nederland en Roemenië gaan over naar de finale. Groep B: 1. Oost-Duitsland 10 punten. 2. Bulgarye 9 punten, 3. Hongarye 8 punten, 4. Ver. Staten 7 punten, 5. Schotland 3V6 punt, 6. Oostenryk 3 pun ten, 7. Luxemburg 1 16 punt. Oost-Duitsland, Bulgarye en Hongarije gaan over naar de finale. Groep C: 1. West-Duitsland 8% punt, 2. Zuid-Slavië 816 punt, 3. Engeland 8 punten, 4. Polen 8 punten, 5. Denemar ken 6 punten, 6. Noorwegen 3 punten, 7. België 0 punten. Engeland dat evenals Polen met 8 punten eindigde, kreeg door toepassing van het Sonnenborn-Berger stelsel de derde plaats. Naar de finale gaan dus over; West- Duitsland, Zuid-Slavië en Engeland. DUIVENSPORT P.V. De Bonte Duif De uitslagen van het afgelopen seizoen luiden: Derby vluchten; 1. Chr. v. d. Pluym 226 pnt; 2. G. A. v. Albada 179 pnt; 3. W. Siera 135 pnt; 4. J. H. Wolters 134 pnt; 5. N. Oudshoorn 132 pnt. Koppelwedstryd: 1. G. A. v. Albada en W. Siera 359 pnt; 2. Chr. v. d. Pluym en H. v. Riet 310 pnt; 3. J. H. Wolters en J. Brouwer 295 pnt; 4. Jac. Krekelaar en H. Bink 193 pnt; 5. N. Oudshoorn en J. Schenkeveld 175 pnt. Prestatiepunten: 1. G. A. v. Albada 491 pnt; 2. Chr. v. d. Pluym 417 pnt; 3. J. H. Wolters 337 pnt. Kampioen Vitesse: 1. J. H. Wolters 374 pnt; 2. G. A. v. Albada 362 pnt; 3. Chr. v. d. Pluym 342 pnt. Kampioen Fond: 1. J. H. Wolters 191 pnt; 2. G. A. v. Albada 170 pnt; 3. P. J. Fasel 137 pnt. Kampioen oude duiven: 1. J. H. Wol ters 536 pnt: 2. G. A. v. Albada 532 pnt; 3. Chr. v. d. Pluym 407 pnt. I Kampioen Jonge duiven: 1. Chr. v. d. Pluym 220 pnt; 2. J. H. Wolters 212 pnt; 3. G. A. v. Albada 210 pnt. j Kampioen Generaal: 1. J. H. Wolters 1778 pnt; 2. G. A. v. Albada 773 pnt; 3. I Chr. v. d. Pluym 628 pnt. Verdwenen beroepsofficier in hospitaal te Den Haag De maandag uit het Militaire Hospi taal te Utrecht verdwenen kapitein, is gisteravond op zyn verzoek opge nomen in het Militair Hospitaal te 's-Gravenhage. Hij vermoedt lydende te zijn aan A-griep. De kapitein heeft zich naar het hospi taal begeven, nadat hy by generaal- majoor H, M. G. J. Lentz, inspecteur van de Infanterie, een bezoek had ge bracht. Desgevraagd deelt de Legervoorlich- tingsdienst ons mede, dat de kapitein zondagnacht te Utrecht grieven en klachten over de medische toestand in het „Sennelager" heeft geuit. Hy is in de gelegenheid gesteld deze op schrift te stellen. Overigens meent de L.V.D.. dat het zeer onwaarschyniyk is, dat de lei- J ding in het „Sennelager" zou handelen in stryd met het medisch gewenste, i Daarbij werd verwezen naar de laatste mededelingen, volgens welke sinds zater- I dag het aantal zieken van 411 is terugge- lopen tot 294. De kapitein heeft het ANP telefonisch medegedeeld, dat hij bezwa ren heeft geuit vooral tegen de z.i. on toereikende wyze waarop de zieke sol daten werden ondergebracht. Als reden voor zyn heengaan uit het militair hospitaal te Utrecht noemde hy zyn vrees daar geïsoleerd te worden. Man steekt stiefdochter Gistermiddag heeft een 54-jarige los werkman te Amsterdam in de Palem- bangstraat 16 zyn 23-jarige stiefdoch ter enkele malen met een mes in de borst gestoken. De reden is tot nu toe onbekend. De werkman, die na zijn arrestatie werd opgesloten, weigerde inlichtingen te verstrekken. Het slachtoffer werd ln het O.L.V.- gasthuis opgenomen. Haar verwondin- I gen zijn niet levensgevaarlyk. Ook een 28-jarige wijkbezorger van een leesmap, die op het hulpgeroep van de stiefdoch- I ter samen met andere buren het huis binnenging nadat de deur met vereende krachten was geforceerd, liep een hoofd wond op, toen de werkman hem met een pan een klap op de schedel gaf. 10 miljoen minder deviezen Volgens de weekstaat van de Ned. Bank is het "deviezenverlies ditmaal be perkt gebleven tot f. 10 miljoen, waar mee goud en deviezen samen gekomen zijn op f. 3119.5 miljoen. Het bedrag aan convertibele deviezen is weer ge daald en wel van f. 182.7 miljoen tot f. 175.3 miljoen. WEER ONTSLAGEN BIJ SCHOKBETON i Binnen een tydsbestek van twee I drie weken zullen by de N.V. Schok- beton te Kampen 93 werknemers worden ontslagen als gevolg van de bestedings beperking, welke in dit bedrijf zeer wordt gevoeld. Men probeert alles om voldoende opdrachten te krygen, aldus de directie ons mede, maar de werk- voorraad loopt steeds terug. In februari van dit jaar moesten reeds 130 werknemers worden ontslagen. Er zijn nu nog 580 personen werkzaam by I het bedryf in Kampen. Prins Alexander van België met succes geopereerd Prins Alexander van België is dinsdag in Boston geopereerd aan de aorta. De operatie, die goed geslaagd is, heeft vjjf uur geduurd. 80 voor de vinders De twee Australische duikers, die na- by het 'tegenover de Westkust van Aus tralië gelegen eiland L'ancelin een wrak hebben ontdèkt, waarvan zy aannemen dat het dat van de „Vergulde Draeck", een in april 1656 aldaar gezonken Ne derlandse vrachtvaarder is, hebben een overeenkomst gesloten met de Neder landse consul-generaal in Canberra, volgens wel'ke de vinders 80 en de Nederlandse regering 20 zullen kry gen van de schat aan goud en zilver, die zich mogelyk in het wrak bevindt. Alle vondsten van historische waarde zullen ter beschikking van de consul- generaal worden gesteld. Aan de Nederlandse autoriteiten is om goedkeuring van deze overeenkomst verzocht. Weer Tunesische klacht De Tunesische regering beschuldigt het Franse leger van het ontvoeren van vier Tunesische burgers. De ontvoering zou zyn gepleegd door een Franse mili taire eenheid, die, van Algerye uit, een kilometer op Tunesisch gebied was door gedrongen. De Fransen zouden op Tunesisch grondgebied ook huizen hebben door zocht. Dit is de derde maal in tien dagen tyd dat Tunesië klaagt over schending van zyn gebied door Franse troepen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7