Veneties filmfestival verraste met een handvol meesterwerken Adenauer of Olleiiliauer? gaan de Westduitsers ter Zondag stembus 'Alle waarlijk grootse films werden gemaakt in zwart en wit en op het „gewone"'' doek Ray (India) volgde het sobere voorbeeld van Vittorio de Sica Illuster trio pleegde 41 kraken Bondsdag'" wordt niet genoemd, alles is toegespitst op de personen van de leiders Prins Bernhardt opende het Int. Reclamecongres in Ridderzaal 96ste jaargang Woensdag 11 september 1957 Derde blad no. 29237 (Van onze Romeinse correspondent) Een filmfestival zonder verrassingen heeft geen bestaansrecht. Venetië heeft die verrassingen gebracht. Na een zeer slecht begin, volgt de ene uitzonderlijk goede film op de andere. Er is er een, waarover wij het eerst willen, neen moeten, schrfjven, een film, die volkomen tegen de draad ingaat en alle voorbehoud overwint. Het is een Indiase film van de regisseur Satyajit Ray, die verleden jaar te Cannes een premie kreeg voor zijn „Pather Panchali". Wat we te Venetië hebben gezien is het vervolg „Pather Panchali" en een derde film over dat zelfde gezin is op komst, Satyajit Ray is geen „regisseur", maar oorspronkelijk een schilder en schrijver. De reusachtige, bijna twee meter lange Indiër maakt nu films, hij is zijn eigen producer en zijn acteurs zijn mensen van de straat. „Aparajito" (de onoverwon- nene, een lelijke, grootsprakige titel, helaas) heeft minder dan honderdduizend gulden geko'st, minder dan het vierde deel van de som, die een van de koedomme Italiaanse „diva's" ontvangt om in een nutteloze film, die miljoenen kost, te laten zien, dat zij flink uit de kluiten isg ewassen, maar geen enkel natuurlijk gebaar kan maken, wanneer de schijnwerpers op haar gericht zijn. Atnerikanenschijnen crisis langzaam te boven te komen Deze Italiaanse film is een meester werk ook al gebeurt er heel weinig in. De eerste film, die van Cannes, leert ons de arme Indiase familie kennen en ein digt met het vertrek uit hun geboorte dorp van papa Panchali, zijn vrouw en de jonge Apu, naar het heilige Benares. In Benares handelt Panchali in genees krachtige kruiden en leest voor de ar me, analfabetische pelgrims de heilige boeken. We hebben in India overal op de hoeken der straten, onder de schaduw van een boom, dergelijke „Panchalis" met hun groepje toehoorders zien zitten. Maar Panchalis sterft aan een longont steking, nadat zijn zoontje hem nog juist op tjjd een kannetje troebel water uit de Ganges heeft gebracht. De vrouw en Apu blijven onbemiddeld achter en keren terug naar het dorp. waar zij gaan wonen bij een oudoom, die Hindoe-pries ter is. En Apu zal worden opgeleid tot priester. Naar Calcutta Maar de levendige, intelligente jon gen, hoewel trouw aan het geloof van zijn' volk, wil naar school, wil Engels leren en praktische dingen doen. Die dorpsschool, waar de koeien binnen lopen en de vensters van de armoedige lokalen met wat plankjes van oude pak kisten gesloten worden, gaat voor ons leven, evenals de hoofdonderwijzer, die aan zijn leerlingen zijn grootste schat ten leent: door het vocht aangevreten oude boeken over het leven van de Es kimo's en de reizen van Livingstone! Tenslotte krijgt Apu als premie een heel kleine studiebeurs. Hij zal in Cal cutta gaan studeren. De moeder, die hoopte dat hij nu priester zou worden en wat geld verdienen, is er eerst tegen, maar moet zwichten voor zijn wil. Van de grote stad krijgen we niets te zien dan wat armoedige straatjes, maar de sfeer van die arme, overbevolkte, vuile havenstad is volkomen getroffen. Apu is werkstudent, 's nachts helpt hij in de drukkerij van een klein krantje. Hij komt slaap tekort, maar zet door. Twee maal gaat hij met vakantie naar huis. Tussen moeder en zoon en vooral een Italiaans publiek wordt daardoor getroffen is van hartelijkheid of lief kozingen geen sprake en toch leven zij voor elkaar. Een keer doet Apu alsof hij de trein gemist heeft om zijn moeder nog een dag meer zijn aanwezigheid te gun nen. En het is de laatste keer, dat hij haar ziet. Langzaam wordt zij door moeraskoorts gesloopt, zij wil niet dat men de jongen schrijft. Als hij een brief krijgt, dat zij ziek is, gaat hij naar het dorp en zoekt haar in het huis. Maar zü is al dood. Apu is een wees. zonder geld alleen op de wereld. Maar als de oudoom vraagt, wat hij gaat doen, is het antwoord: naar Calcutta! Dit is alles. Er is nog minder hande ling dan in De Sica's „Fietsendieven". Niet voor niets heeft Satyajit Ray een mateloze verering voor De Sica. Zyn werk wordt uit dezelfde geest geboren. Hier is niets van het cliché India met olifanten en tempeldansen. Maar dit India is echt, het leven van een een voudig Indisch gezin met zün verdriet en zijn kleine vreugden. Apu wordt het symbool van het nieuwe India, symbool van een volk, dat begrijpt hoe, naast de overgeleverde waarden, vastberaden studie van meer praktische zaken nodig is om het land op te heffen uit een eeuwenlang verval. Een edele film en tevens een film voor cineastische fijn proevers. Italiaans succes Italië heeft ons verrast met een werk van Renato Castellani: „I sogni nel cassetto (de dromen in de tafellade). Precies als in zijn vorige goede films (Onder de zon van Rome, Twee stui vers hoop) en zyn weliswaar bekroond, maar veel banaler werk „Romeo en Ju- lietta" behandelt Castellani ook hier de vraagstukken van jonge mensen, die het leven nog niet aan kunnen. Een student in de medicijnen, Mario, en een meisjesstudente, Lucia, worden verhefd en alsof het een spelletje was, gaan zij zonder enige basis en zonder goedkeu ring van hun ouders trouwen. Als jong paar in een gemeubileerde kamer spelen zy „man en vrouw" en lachen om alle moeilijkheden. Mario studeert hard en wordt al gauw dokter, in een dorpje wordt hy de hulp van een bejaarde armendokter. Als hij, vooral dank zü de hulp van een handige vroedvrouw, een moeilyke bevalling tot een goed einde heeft gebracht, zegt hij tegen die vrouw: „Over een paar dagen moet u bij mij komen helpen, wanneer Pietje geboren wordt". „Pietje" is de naam. die hy en Lucia al maanden tevoren hebben ge geven aan hun nog ongeboren kind. na- tuurlük een jongen. Op de terugweg naar het dorp wordt Mario gewaar schuwd, dat Lucia tijdens zün afwezig heid, een kind heeft gekregen, een meis- je, dus niet Pierino, maar Pierina. Hü nanaeu einde storten beiden, eerst de Arabier, daarna de dokter, uitgeput neer en worden het slachtoffer van de roofvo gels, Een harde gruwelijke film, maar een film die vals klinkt, niet overtuigt, omdat de opzet onlogisch is. Hoop voor Amerika Een meesterwerk, misschien wel de beste film. die Venetië ditmaal te zien gaf. is „A hatful of rain" van Zinne- mann. Het is de geschiedenis van de verwording van een als morfinomaan uit Korea teruggekeerde jonge man. van zyn broer die zich om hem te helpen fi nancieel ruineert en van de stiefvader en vrouw van de zieke, die eerst niet begrypen wat er aan de hand is. De vrouw blijkt tenslotte de meest prak tische: zü roept de hulp van de politie in en haar man gaat naar een inrich ting, waar men hem van zyn ongeluk kige manie zal genezen. De film gaat terug op een toneelstuk, dat wy te Rome hebben gezien. Wat in de schouwburg weinig overtuigde, wordt in de film uit stekend opgelost. De achtegrond, ge vormd door een New-York, beklemmend, groots in zün gevoelloze gevoelloos heid, draagt daar niet weinig toe bü- De vier hoofdrollen worden op werkelük Keuringsvoorschriften complete bromfiets De bromfietsleveranciers in ons land hebben op verzoek van de minister van Verkeer en Waterstaat en in overleg met de Rüksdienst voor het Wegver keer en met het R.A.I.-T.N.O -instituut, voorstellen uitgeweekt voor een vooraf gaande keuring van de complete brom fiets. Deze keuring zal te zyner tyd in de plaats komen van de tot nu toe ge- bruikelüke typekeuring van de losse hulpmotor. De nieuwe voorschriften, zoals die door de minister in het vooruitzicht zün gesteld, hebben in de eerste plaats be trekking op de maximum-snelheid van 40 km. per uur en de meting daarvan. In het wegenverkeersreglement zullen bepalingen worden opgenomen ten aan zien van een maximum remvertraging, het gebruik van een fcnalpot ter peteu- gehng van het lawaai en van de zit plaats van de duopassagier. meesterlijke wyze vertolkt. Maar van deze film, die reeds in Nederland draait voor deze correspondentie onder uw ogen komt, kan ik volstaan met de op merking dat zij hoop geeft wat betreft een te boven komen van de crisis, die ook in Amerika de film in de laatste jaren doormaakt. Eigenaardig is, dat in deze jaren van technicolor, van cinemascope en andere systemen met byzonder groot doek, alle kunst films, alle films van waarde te Venetië, in zwart en wit zyn en op het „ouderwetse" doek, zoals we dat ons leven lang hebben gekend. De grote re gisseurs zijn het er alleen over eens, dat de nieuwe systemen heel spectaculair zyn, maar niet bevredigen, wanneer men meer intieme effecten wil berei ken. De kleurenfilm wordt daartoe ook ongeschikt geacht. sigaar -genot sigaret-formaat In brandkast 36 cent Gesnapt bij routinecontrole van agent (Speciale berichtgeving) Een illuster trio Amsterdammers hoorde voor de Zwolse rechtbank twee jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Zy pleegden in^maart, april en mei niet minder dan 41 inbraken. Büna elke avond togen zij op pad en zij vonden hun arbeidsveld in de kop van Noord-Holland zowel als op de Veluwe, in de omgeving van Dordrecht en het Gooi. Hun activiteit werd ten slotte gestuit door een politieman te Harderwijk die op een nacht een routi necontrole hield. Hy vond hun papieren in orde, maar politie het drietal op het spoor. Overi- noteerde toch voor alle zekerheid het gens hadden de Amsterdammers in Har nummer van de auto, daar in die dagen derwijk ook de beste buit gehaald en wel juist een reeks van inbraken op de Veluwe was gepleegd. Hij sloeg daarmee een goede slag, want het bracht de hoort niet het tweede deel van de mede deling: Lucia is in het kraambed ge storven. Zün schoonmoeder wil Pierina meenemen naar haar huis. maar haar man. die Mario beter begrüpt, neemt het kind en legt het in de armen van haar vader. Het leven is ernst geworden voor Mario. De film is onbezorgd, jong, spranke- I lend en het tragische einde komt eigen- I lijk geheel onverwacht. Het is een con- I cessie van Castellani aan de geijkte filmsmaak, een concessie terwille van de kassa. De waarde van de film zit y)' stellig niet in die laatste vijf minuten. Harde Franse film Een teleurstelling bleek de met span ning verbeide film van André Cayatte. Tot nu toe heeft deze Franse regisseur ons steeds films gegeven met een sterke stelling, die hij tegen de algemeen aan vaarde norm in verdedigde. Dit leidde tot het succes van „Justice est faite" en later van „Nous sommes tous des as sassin". De heftigheid, het realisme van die werken zal menigeen geërgerd heb ben, hun waarde als film kan niemand loochenen. Ditmaal heeft Cayatte geen these, althans geen duidelyk herkenbare en hét gevolg is een onbevredigende film. Dokter Walter heeft de leiding van een hospitaal ergens in de Libanon. Als hü op een avond doodmoe thuis komt, vraagt een Arabier telefonisch hulp voor zyn vrouw, die met spoed geope reerd moet worden. De dokter antwoordt, dat hij geen instrumenten in huis heeft en dat het beste is de vrouw naar het ziekenhuis te brengen, waar 's nachts zijn assistent waarneemt. Het arabisch echtpaar heeft autopech en de vrouw moet het laatste eind te voet afleggen, wat haar toestand verergert. Zij laat onder het mes van de chirurg het leven. Is nu dokter Walter daarvoor verant- woordelyk? Moet een dokter, ook wan neer hy doodmoe is en een ander hem vervangt, toch steeds gereed staan? Volgens de Arabische weduwnaar wel. Deze man gaat dokter Walter overal be spioneren en vervolgen. En nu komt het onlogische. Om een gesprek onder vier ogen te hebben met die weduwnaar laat de dokter zich door hem naar een onherbergzaam oord in de woestijn lok ken. Daar maakt de Arabier de auto van de dokter onbruikbaar maar zegt dat hij hem wel te voet naar de naastbüzünde stad zal brengen. Hij voert hem voort durend op een dwaalspoor. Dagen lang dwalen de twee vijanden door de woestijn en we zien telkens weer de kadavers van paarden, ezels en ka melen, die door aasgieren aan stukken worden getrokken. Dit gedeelte en het duurt ruim een uur wordt een ware obsessie: Cayatte spaart ons geen enkele walgelijke bijzonderheid. Aan het (Van onze correspondent in West-Duitsland) De verkiezingscampagne in West-Duitsland loopt thans ten einde. Zondag zal er gestemd worden en men vermoedt, dat het resultaat maandagochtend reeds bekend zal zijn. Zonder enige restrictie kan worden gezegd, dat de campagne allengs geheel ontaard is in een wedstryd tussen Adenauer en Ollenhauer, de grote leiders van de CDU en van de socialisten, van wie de een na de verkiezingen Bondskanselier zaJ zijn. Merkwaardig Is daarbij, dat op de vele bonte verkiezingsplakkaten, die met kwistige hand over heel het land werden verspreid, nergens de „Bondsdag" wordt genoemd, hoewel het er a.s. zondag toch in de eerste plaats om gaat hoe de zetels In de volksvertegenwoordiging in Bonn zullen worden verdeeld. meer gedaan. Niet voor niets wordt hy vaak als een „politieke sfinx" bestem peld. Dezer dagen heeft hy op een grote partijvergadering in Frankfurt a. d. Main verklaard, dat pas de nieuwgeko- zen fractie in de Bondsdag zal kunnen beslissen over de politieke koers, welke de partij na de verkiezingen zal moeten volgen. Dr. Maier is opnieuw „politieke sfinx" Als Adenauer Intussen in zijn grote zwarte auto het hek van de Bondskan- selarü uitrydt, moet zijn oog onmiddel- lük vallen op de beeltenis van een an dere tegenstander uit de politieke are na. namelijk op die van de 67-jarige dr. Reinhold Maier. de leider van de Vrije Democratische Party. De VDP heeft hier namelijk een plakkaatzuil gehuurd en die rondom met enorme conterfeit- sels van haar voorzitter, de gewezen mi- nister-president van Baden-Wurtem- berg beplakt. Het portret lykt sprekend en is zeer realistisch uitgevoerd: zelfs een wratje op een wang is (in het groot dan nog) uitstekend te zien. De tekst van het plakkaat luidt: „Op hem komt het aan" en dat zou werkelijk wel zo kunnen zyn. Want het staat nog alt yd niet vast by welke grote groep dr. Maier en zijn Vrye Democraten (die van Adenauer of die van Ollenhauer) zich later zullen aansluiten. Maier zelf hult zich in een geheimzinnig zwügen. Hy heeft dat In het Dorchester Hotel aan de Parklane te Londen is een bont modeshow gehouden, uitgaande van het Britse verbond voor de bont- Deze foto toont een van de crea ties, een bruiloftstoilet van Ameri kaans wit bont uit de collectie van Saul Sander en Son, gedragen door Tessa Stanley* gaat of Duitsland en Europa Christelyk blijven of niet. want daarover, aldus „Kirch und Mann". wordt niet door een overwinning van de CDU beslist, maar dat ligt in de hand van een hoger we zen. Vreemd incident Maar ook met de SDP kan het blad het niet altijd eens zijn. want het pro testeert tegen een verkiezingsplakkaat van deze partij, waarop Adenauer als opvolger van Hitier werd voorgesteld. De luxe-extra-trein, waarin Adenauer met groot gevolg door de Bondsrepubliek reist, wordt voortdurend door recher cheurs bewaakt, die alle verdachte in dividuen op een afstand moet houden. Toch is het kort geleden bijna een ge heimzinnige man gelukt „aan boord" van deze trein te komen. Hij gaf zich voor een Nederlander uit en zei, dat hy Van der Straaten (met een of met twee a's?) heette. Hij verklaarde dat hy „correspondent in Duitsland van de Ne derlandse Staatscourant" was en dat hij in Gelsenkirchen woonde. Toen men hem vroeg zijn pas en andere le gitimatiepapieren te laten zien. ant woordde hij, dat hy die in zijn auto had laten liggen. Hij zou ze gaan halen maar hij is niet meer teruggekomen. De Westduitse autoriteiten vroegen inlich tingen aan onze Nederlandse ambassade te Bonn. Maar die kent een dergelyke Van der Straaten niet. Het is algemeen bekend, dat in deze op politiek gebied zo belangryke dagen, veel communistische agenten in West- Duitsland aan het werk zijn, die allerlei Geen experimenten instructies hebben gekregen. Wie weet wat deze mysterieuze, man voor een fi guur is geweest Niet alle plakkaten, die straten en pleinen en zelfs de bomen langs de gro te buitenverkeerswegen ontsieren, spre ken overigens duidelyk en overtuigend tot de bevolking. Een van de best ge slaagde is een aanplakbiljet van de CDU: een pijl wijst op de lege stoel van de Bondskanselier en er staat bij „op die plaats komt het aan". Een ander plakkaat van de CDU zegt: „Geen ex perimenten". waarmee wordt bedoeld, dat men wel weet wat men aan Ade nauer heeft, maar dat men nog maar zal moeten afwachten, wat een ander zal doen als deze zijn plaats zal over nemen. Met plakkaten alleen kan men een verkiezingscampagne echter niet winnen en daarom zijn de ministers van de Bondsregering en van de deelstaten, evenals talfoze leden van de Bondsdag en andere politieke figuren, die zondag ook Bondsdaglid hopen te worden, al se dert weken op reis om het publiek te bewerken. Aankondigingen als „Der Bundeskanzler spricht" hebben natuur lijk altijd een geweldige uitwerking op de bewoners van steden en dorpen, waar hij zelden of nooit komt. Als een vorst Waar hij komt. wordt Adenauer als een vorst ontvangen. De mensen jube len hem toe, kleine kinderen wuiven met vlaggetjes en meisjes bieden hem boeketten aan. Buitenlandse waarne mers vertelden, dat zij bij dergelijke ontvangsten doorgaans aan 'de verering moeten denken, die het Duitse volk in vroegere dagen voor Hitier aan de dag heeft gelegd. Het Duitse volk moet blijkbaar altijd iemand hebben, tegen wie het als een halfgod kan (en mag) opkijken. Dat geeft men ook nuchter denkende intellectuele kringen toe De propaganda-vakman van de repu blikeinse partij in de Ver. Staten, mr. Bernard Lamb, is onlangs in West- Duitsland aangekomen om de CDU nog in de laatste periode van haar verkie zingscampagne te helpen. Zyn invloed is al merkbaar. In Amerika tooiden sup porters van Eisenhower zich indertijd met de woorden „I like Ike". Adenauers trouwe aanhangers mogen nu metalen speldjes dragen met de beeltenis van Adenauer en het opschrift „Ik stem op de CDU". Een protestants kerkelijk blad „Kir- che und Mann" een orgaan voor sa menwerking-voor-mannen in het ka der van de Evangelische kerk in Duits land. heeft intussen een felle aanval ge daan op de CDU. die zowel uit rooms- katholieken als protestanten bestaat. Het blad ontzegt de CDU het recht zichzelf voortaan nog „christelijk" te noemen. De letter C moest daarom wor den geschrapt, volgens het blad. De CDU heeft niet altijd even christelijk gehandeld, zegt het en het herinnert o.a. aan de herbewapeningsdebatten in de Bondsdag en aan de afwijzende hou ding van de partij tegenover het waar schuwende appèl van achttien Duitse atoomgeleerden in het begin van dit jaar. Het blad is het zeker niet met Adenauers uitlating eens. dat het er zondag bü de verkiezingen in de strijd tussen de CDU en de socialisten om Toenemende interesse voor het Midden-Oosten Volgens dr. C. Hillen, secretaris van het Midden-Oosten Instituut, richt de Nederlandse zakenman zyn aandacht momenteel meer en meer op de landen van het Midden-Oosten. Deze conclu sie trok dr. Hillen naar aanleiding van de belangstelling welke hy ondervindt tijdens de zitdagen op de najaars- beurs te Utrecht. Dr. Hillen noemde deze belangstelling in vergelijking met voorgaande jaren overweldigend. Ook in Rotterdam, waar het Midden-Oosten Instituut zetelt, groeien de contacten met het bedryfs- leven. Tal van ondernemingen die tot dusver weinig of niets aan de export naar de Arabische landen hebben ge daan. tonen thans interesse. Ook om gekeerd is er, volgens dr. Hillen, een gunstige ontwikkeling merkbaar. Neder land raakt, volgens hem, bekend in het Midden-Oosten en bezit daar een goede naam. bü de N.V. Bolte en Gorter. De brand kast leverde geen moeilijkheden op, want een snübrander stond voor het grijpen. De buit bedroeg f. 4500, hoewel hét drie tal voor de rechtbank verklaarde bij thuiskomst slechts f. 2900 te hebben ge teld. Waarschijnlijk is de rest verloren, daar men in de haast nogal slordig te werk is gegaan. Zo werd onderweg in de auto een bankje van duizend op de grond gevonden, dat men had laten val len. Op die wyze moet ook de rest van het bedrag zijn verloren. De Inbrekers gingen brutaal te werk. In Aalsmeer sleepten zij een sigaren winkel geheel leeg. Zy borgen er voor ongeveer f. 3000 in hun huurauto. Min der fortuinlyk waren zij in Krimpen aan de Lek, waar zy met veel moeite een brandkast uit een fabriek sleep ten en in de kofferruimte van de auto zetten. Ergens in een bos forceerden zij de safe, maar hun moeite werd be loond met zegge en schrijve een kwar tje, een dubbeltje en een cent! Een 34-jarige havenarbeider, die reeds 13 maal is veroordeeld, was kennelijk de hoofdman van het groepje. Een 27-jarige machine-bankwerker fungeerde meestal als chauffeur-uitkyk, hoewel hy ditmaal genoemde brandkast opensneed. Op zün straflyst prijkten reeds zeven veroorde lingen. Een 30-jarige havenarbeider met zes verooordelingen toch ook nog een waardig bondgenoot, was de eerste maand nog niet van de party. Hy werd eerst in april in het complot opgeno men. Van de 41 inbraken en pogingen daar toe waren slechts drie ten laste gelegd, t.w. genoemde in Harderwyk en twee te Hattem, n.l. by de N.V. Prefado, waar f. 320 werd buitgemaakt en by de N.V. Imea, waar f. 350 de opbrengst was. De officier van Justitie eiste tegen alle drie twee jaar en zes maanden gevan genisstraf. Uitspraak 24 september. Meisje door militaire auto gedood (Speciale berichtgeving) Gistermiddag is op de Wrakkenweg— hoek Polenweg in de Noordoostpolder een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een groepje kinderen afkomstig van de R.-K. school te Oud-Rutten fietste in de rich ting Creil. Uit de richting Rutten na derden twee auto's. Op het ogenblik, dat de voorste wagen, een personenauto, de kinderen passeerde, zwenkte een meisje, de 6-jarige Margaretha Schutte, wo nende aan de Kluten weg by Creil. naar links. Het schünt dat de chauffeur door het stuur om te gooien een aanrüding heeft kunnen voorkomen. Toen hij door reed, is het kind echter plotseling op nieuw afgezwenkt, waardoor het werd gegrepen door de tweede wagen, een mi litaire auto, en op slag werd gedood. 19 Nederlanders uit Medan uitgewezen Het hoofd van de regionale immigra tiedienst voor Noord-Sumatra heeft vandaag medegedeeld, dat 19 Neder landers uit Medan zullen worden uitge wezen, op grond van bemoeienis met binnenlandse politieke aangelegenheden. Het betreft hier in alle gevallen oud leden van het KNIL. Het diensthoofd weigerde nadere bü- zonderheden te verstrekken. Nadruk gelegd op de informatieve taak Prins Bernhard heeft vanmorgen in de Ridderzaal te Den Haag het inter nationaal reclamecongres geopend. Zy, die spreken over reclame en verkoopbevor dering en zich de geweldige invloed van d it werk voor 't verbruik voor ogen stellen worden heden ten dage geconfronteerd met waarschuwingen tegen overdryving van dit verbruik. Economen vertellen ons. aldus de Prins, dat wij minder moe ten verbruiken en dat wy onze activiteiten op meer produktief terrein moeten ontplooien. juist op dit ogenblik de moderne publi citeit in alle landen een enorme taak heeft bij het geven van uitvoerige in lichtingen over de produkten en dien sten der betrokken landen. De Prins zeide tenslotte met genoe gen het beschermheerschap van het Ned Genootschap voor Reclame op zich te nemen, omdat het in 30 jaar tüds een centrale plaats in het Nederlandse za kenleven heeft veroverd. Nadien ver klaarde hy het congres voor geopend. Een zekere matiging in het verbruik en van onze tegenwoordige welvaart lükt dan ook onvermijdelijk. Zy, die zich met reclame bezig houden, kunnen niet ontkomen aan het vraagstuk, hoe deze noodzaak in overeenstemming gebracht moet worden met de eisen van hun be roep: het opvoeren van het verbruik. „Ik ben van mening", zo zeide Prins Bernhard, dat een oplossing voor deze tegenstelling kan worden gevonden. Men zou wellicht de nadruk kunnen leggen op de informatieve en adviserende aspec ten van de moderne publiciteit. Deze zouden het publiek niet moeten uitnodi gen zo veel mogelijk geld uit te geven, maar wel tot het besteden van geld op de juiste manier. Daarnaast is voor de moderne publi citeit een in belangrükheid toenemende taak weggelegd op het gebied van de internationale handel. Met het oog op de integratie van de Europese markten ie het duidelük, dak Vervolgens voerden ministe* Zylstra de voorzitter van de „International Ad vertisers Association", George E Kendall en de heer John S. Coleman het woord. Prins Bernhard vergezeld van zyn particulier secretaris dr. F. A. de Graaf, werd by aankomst o.a. verwelkomd dooi de Haagse burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, door de voorzitter van het Congres en het Ned. Genootschap voor Reclame jhr. W. van Andringa de Kempenaer.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5