Meer paarden dan mensen op de verregende Valkenburgse markt Commissaris van de Koningin trotseerde weer en wind „lalth-lot", een nieuw systeem voor Nederland Nederlandse verfindustrie op vooraanstaande plaats Leidsche Wolspinnerij keert dertien procent uit Officiële publikaties Haarden kachels en olieslook C. KANBIER EN ZOON „VOOR ONS VERMAAK" WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1957 Verheugende aanvoer MARKTBERICHTEN RLTNSBTTRG. 10 ®apt. Bloemen vedfltag FLORA. OlocMolen per 100: Alfred Nobel 300440; Nieuw Europa 400-540; Spnc and Span 300360; Sanseouci 500610 Bea trix 440—540; G. Dust 300—360; M. Day 400460; Ohrysanthe®. per boe Shiiirty wit 85105- September 60—-00; Mosquito 45 55; Onathsworth 5082; Bright Eye 52 61; MHgoOt 1416; D. Dream 15>1©; Mil tersdaile 1316; s. Redflie 17—10; Dahlia's S?r 100: Gerry Hoek 3003'50; Glorie ram eemstede 260340; Purity 320400; Ko- chelsee 170'240; Elsjes 200260; Pompon wit 2'10270; Bacchus 240310; Asters per 100: Rozen Asters 140200; Bouwman wit 100160; Enkel 60'120; Bouwman ros 120 —170; per 100 Soatviosa 100—«170; Ca<ta- miamoe 8090; Zinnia 90'120; per stuik: Ormithogaloim 1417. RIJNSBURG. 10 sept. Groen te veiling aardappelen 9—12; andijvie 812; heren- bonen 6080; uien 1012; tomaten 60 75 per kilo. bloemkool A IQ15; B 10'16; C 1011 per stuk; selderie 48; peterselie 57; bospeen 3040 en radijs 912 per boe; sla 59 per bos. KATWIJK AAN DEN RIJN. lOsept. bloemkool A 1727; B 1013; waspeen A per kist 2.00—2.90; B per kist 1.602.50, fijn per kist 2.805.00; bospeen 2733. amöijvre 10*11; sla 49; aardappelen per kist 3.003.60; rodie kool 5; selderie 3.60 €.10; uuen per kist 1.70'2.30; kroten per kist 1.20; groene kooi 10. WOERDEN, l'l sept. Kaasmarkt. Aanivoer 102 pairtijen. Eerste kwaftlteit f2.282.32'; tweedie kwaliteit f2.212.27- extra kwantiteit tm f 2.58. Handel matig. De politie in Fort Dodge (Iowa) reken een lieer in. die achteruitrij dend een auto in de soep reed, 'tiwee straathoeken nam nog steeds achteruit en 'tot stilstand kwam tegen een 'tweede auto, diie ook behoorlijk gekraakt, werd. Bij nader onderzoek bleek het de wet houder van verkeer van Fort Dodge tie zyn. De Valkenburgse paardenmarkt, die de oudste van ons land heet te zijn, heeft behalve deze faam ook nog een andere roep op te houden: die van hollen of stilstaan. Er zijn tijden geweest, dat er duizenden paarden werden aangevoerd op deze traditionele septembermarkt. Dat was vele eeuwen gele den. Er zijn ook jaren geweest, dat men tussen het drukke gewoel van kraampjes en marktgangers nauwelijks een paard kon ontdekken. Dat was nog maar een paar jaar geleden. De markt die vandaag gehouden werd gooide het weer eens over een andere boeg. Er waren bijna meer paarden dan mensen. Dat kwam doordat de aanvoer in aanmerking genomen wat er de laatste jaren te zien was bepaald goed te noemen was, terwijl het meer dan abominabele weer de meeste Valkenburgers en andere geïnteresseerden binnenshuis gehouden heeft. Onder de enkelen, die vanochtend regen en wind trotseerden bevond zich de Com missaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, die de markt officieel opende. De Valkenburgse paardemarkt is meer dan alleen een verkoping van de trouwe viervoetige dienaren van de mens. Er pleegt zich rond de kerk in het centrum van het dorp een groot aantal nijvere kooplieden in kraampjes te verzamelen, er zijn kermisattracties, er is de hele dag feest, en er zijn honderden mensen die met zeer uiteenlopende andere in teressen hier ronddwalen dan voor paarden. Valkenburg viert deze tweede woensdag van september HET feest van het jaar. Hondsdolheid nadert onze grens vanuit het Oosten (Van onze correspondent in Wes t-Duitsland De in de Westduitse Bondsrepubliek heersende hondsdolheid, waardoor vooral veel vossen en ander wild zijn aangetast, is dicht de Nederlandse grens genaderd. In de strook, die langs de grens loopt, zijn kadavers van die ren gevonden, van welke vast staat, dat zij aan deze ziekte te gronde zijn gegaan. Het spreekt vanzelf, dat de Neder landse autoriteiten alles willen onder nemen om te verhinderen, dat de hondsdolheid ook in ons land binnen komt en veterinaire diensten in Neder land <en in België) laten zich dan ook voortdurend van de stand van zaken in West-Duitsland op de hoogte houden. In het ministerie van Binnenlandse Zaken in Bonn zijn uit alle delen van de republiek rapporten binnengekomen, meldende dat daar ook al hondsdolheid is geconstateerd. Men neemt met zekerheid aan, dat de infectieziekte uit het oosten en het zuidoosten van Edropa afkomstig is. En nog steeds komt besmet wild over de demarcatielijn, die het westen van het rode oosten scheidt. In de laatste jaren zijn ook reeds ettelijke duizenden men sen in West-Duitsland door hondsdol heid aangetast. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar werden bijn-a vijfhonderd mensen door dolgeworden dieren gebe ten. Intussen zyn er gelukkig nog maar betrekkelijke weinig mensen aan gestor ven De sterfgevallen deden zich hoofd zakelijk in Berlijn voor, toen de zieken huizen in de er omheen liggende oost zone nog niet over voldoende serum be schikten om de ziekte op afdoende wijze te bestrijden! Het kwam overigens ook herhaaldelijk voor. dat gebeten personen veel te laat naar de Westlberlijnse kli nieken kwamen, waardoor geneeskun- ó.ge behandeling geen baat meer kon brengen. Bü'kans alle grote ziekenhuizen in West-Duitsland zijn thans van entstof tegen hondsdolheid voorzien. Natuurlijk tracht men zoveel moge lijk dolle dieren te doden. In sommige streken van het land maakt men ge bruik van gifgassen om vossen in hun holen te verdelgen. In Beieren is men er zelfs toe overgegaan het op de wei den en op de hellingen van de bergen grazende vee injecties te geven om de dieren immuun te maken. Vanochtend viel dat allemaal wat al te letterlijk in het water. In de stro mende regen, voortgejaagd door een herfstachtige wind. stonden de ryen kraampjes kaal en verlaten langs de straat. Triest en aarzelend drentelden wat dapperen over het natspiegelende marktterrein, toen mr. Klaassensz en burgemeester v. d. Have. beiden met echtgenoten, in gezelschap van markt- comité en andere organisatoren in de rijtuigen stapten voor een bepaald niet zonnige rondrit door de gemeente. Die leegte had een ontegenzeggelijk voordeel: toen de markt geopend werd beheersten de paarden het straatbeeld. Niet minder dan 42 paarden, veulens en pony's vormend een levendig decor voor de overigens zo weinig enthousiaste ope ningsplechtigheid. In de muziektent deed het muziekkorps van het vliegkamp ver dienstelijke pogingen om de stemming er in te brengen en houden. Burgemeester v. d. Have maakte zyn begroetingswoord kort. Hij betreurde de jammerlijke weersomstandigheden, doch verheugde zich over de desondanks steeds weer blijkende belangstelling van auto- Mr. Klaasesz (links) en burge meester v. d. Have inspecteren de paarden bij de openingsplechtigheid van de traditionele markt. (Foto L.D./Vaai Vliet) riteiten. ditmaal in het bijzonder die van de Commissaris der Koningin. Namens het marktcomité sprak uiter aard de heer De Bruin, die als ziel van de markt reeds jarenlang bij dit feest een niet meer weg te denken figuur is geworden. Hij bood mr. Klaasesz een aardewerk beeldje van een paard aan. vervaardigd in de bekende Valkenburgse bakkerij Ravelli. De Commissaris van de Koningin opende de markt met een kort woord, waarin hij zich verheugde over de stij gende aanvoer, en de hoop uitsprak dat de eeuwenoude traditie van Valkenburg nog zeer lang gehandhaafd mag blijven. Uiteraard toonden de autoriteiten grote belangstelling voor de paarden. Veel meer was er trouwens niet om be langstelling voor te tonen. Maar de Val kenburgers kennende twijfelen wij er niet aan. of in de loop van de dag zal de speciale sfeer van dit festijn, ondanks het verregende begin, ongetwijfeld her vonden worden. Advertentie Lezers van dit blad: Meer dan 29 jaar houden wij ons bezig met de verkoop van matrassen. Dat er 'n groot verschil tussen de matrassen van 1957 en onze eerste matras in 1928, is is zonneklaar. Zoals op elk terrein is er ook op het gebied van de fabricage van matrassen een grote technische vooruit gang. Zo groot is deze dat het ons thans mogelijk is een voor Nederland nieuwe matras te brengen, waarvan met volle overtuiging gezegd kan worden: „De sterkste matras tot op heden ooit ge. maakt". Dit vindt zyn oorzaak hierin, dat de 6talen veren thans elektrisch gehard worden, terwijl zij verbonden zyn vol gens het in Amerika reeds jaren gebruik- te Latch-Loc systeem, waardoor het in- i terieur volkomen geruisloos en vormvast i is en toch uiterst soepel. In onze zaak Breestraat 39 recht tegenover het hoofd postkantoor van Leiden willen wy U er j graag meer van vertellen en tevens de voordelen hiervan laten zien. De bekende D-W-U-SOUPLEX fa brieken te Utrecht - Amsterdam - Rot terdam, waar deze matrassen worden gefabriceerd op de modernste machines, geven de volle garantie op degelykheid, veerkracht en vormvastheid van het sta len Latch-Loc interieur. Indien zich by normaal gebruik van deze matras fa- brieks- of materiaalfouten in het stalen Latch-Loc interieur openbaren, ver plichten wU ons tot volledige schadever goeding. De gehele collectie D.W.U.-SOUPLEX matrassen vindt U by N.V. Textielhandel ADR. VAN OOY Jr., Breestraat 39. Lei den (recht over het postkantoor) tegen de vastgestelde verkoopspryzen. Indien gewenst kan gebruik gemaakt worden van betalingsfaciliteiten. De grote lichtreclame op de Breestraat wijst U de deur naar een werkelyke „goede" nachtrust. Op bezoek bij Sikkens Kleurrijk bezoek In het kader van de parlementaire industriereis brachten enkele leden van de Tweede Kamer ook een bezoek aan de Sikkens Lakfabrieken N.V. te Sas- senheim. De gasten werden door de plaatsver vangend directeur, ir. A. van Driel, ont vangen en rondgeleid. Zij toonden zich by zonder geïnteresseerd in het werk op de verschillende afdelingen en verklaar den na afloop van het bezoek onder de indruk te zyn gekomen van hetgeen zich in dit ruim vierhonderd personeelsleden tellende bedrijf iedere dag afspeelt. Van de K.V.P. waren aanwezig dr. M. A. M. van Heivoort,, drs. M. M. A. A. Janssen en de heer H. J. A. Verberk. terwijl de commies-griffier, mr. W. Koops en van de griffie verder mr. J. G. L. Nolst Tre- nité eveneens van hun belangstelling blijk gaven. Later op de middag voegde zich ook de algemeen secretaris van het Cen traal Sociaal Werkgevers Verbond, mr. A. J. R. Maurltz, bij het gezelschap. Een medewerker van dit verbond, de heer A. A. Lind, fungeerde als rondleider. In de vergaderzaal van Sikkens sprak ir. Van Driel onmiddellijk na aankomst van de bezoekers een inleidend woord, waarbij hij in het algemeen wees op de betekenis van de verfindustrie voor het mensdom. Hy zette daarna in het kort uiteen dat deze industrie diep in het Leidsch Studenten Corps ontving 233 groenen STIJGING VAN AANTAL JURISTEN EN, MEDICI Er hebben zich gisteren 233 groenen laten inschrijven als adspirant-lid van het, Leidsch Studenten Corps (vorig jaar 207) als volgt over de verschillende fa culteiten verdeeld: theologie 2 (v.j. 2). rechten 86 (72). medicijnen 68 (42). wis- en natuurkunde 56 (68). letteren en wijsbegeerte 15 (19). verenigde facultei ten 6 (4). HET JUBILEUM VAN HET VRIJWILLIGERSKORPS Zoals reeds gemeld zal ds. D. J. Vos- sers a.s. zondagochtend in de Pieters kerk aandacht schenken aan het werk van het Vrywilligerskorps der Leidse Hervormde Gemeente. Een en ander houdt echter geen verband met het zil veren jubileum van dit korps, dat reeds in 1946 werd herdacht, doch met het feit, dat het deze maand 25 jaar geleden is. dat de leden van dit korps in deze kerk dienst gingen doen. Na afloop van de dienst is er gelegenheid tot het aan bieden van gelukwensen. Plannen tot uitbreiding Hedenochtend werd In café-restaurant „In den Vergulden Turk" de algemene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Leidsche Wolspinnery gehouden. Aan deze vergadering ging een buiten gewone vergadering vooraf teneinde enkele wyzigingen in de statuten aan te brengen. Met algemene stemmen werd een nieuw artikel toegevoegd, luidende: elk gewoon aandeel kan op verzoek van de houder kosteloos worden gesplitst in vijf gewone onderaandelen, elk groot nominaal flOO; vijf gewone onderaan delen kunnen op verzoek van de houder kosteloos worden samengevoegd tot één gewoon aandeel, groot nominaal f 500. Voorts werd het eerste lid van artikel 23 vervangen door de navolgende tekst: iedere aandeelhouder kan één stem uit brengen voor elke nominaal f 100 aan delen. welke hij bezit. Tenslotte werd aan het vierde lid van artikel 27 het volgende toegevoegd:met dien ver stande, dat. indien daaruit aan aan deelhouders meer dan twee percent van het nominale bedrag hunner aan delen wordt uitgekeerd, tevens een zo danig gedeelte van het jaarloon aan diegenen van het personeel der vennoot schap wordt uitgekeerd, als te hunnen behoeve in een alsdan geldende, door de directie onder goedkeuring van de raad van commissarissen vastgestelde winstdeling zal zijn bepaald. Alvorens hierna de jaarstukken in be handeling kwamen heeft de heer E. Bennnink Bolt. onder wiens leiding deze vergadering stond, enkele woorden ge wijd aan de nagedachtenis van de in oktober overleden commissaris, de heer R. C. Descheemaeker. Bij de behande ling van de jaarstukken maakte de heer G. E. van der Werff zijn bezwaren ken baar tegen de voorgestelde winstverde ling. Spreker, die zeer veel waardering had voor de door de directie en com missarissen bereikte resultaten, verzet te zich tegen de uitkering in stockdivi denden. omdat deze in de laatste tyd moeilyk verhandelbaar zyn. De heer Van der Werff deed de suggestie om de uitkering van het dividend in con tanten te verhogen. Voorts vroeg spre ker inlichtingen over de uitbreiding, dan wel verplaatsing van het bedrijf. De heer Posthumus Meyes. die eveneens veel waardering had voor de bereikte resultaten, vroeg hoe of het staat met de produktie van de industriegarens en of de investeringen betrekking hadden op de uitbreiding van het bedrijf. De directeur, de heer A. A. Verhoef, bracht de heer Van der Werff onder het oog, dat commissarissen na ryp be raad wederom besloten hadden tot het uitkeren van stockdividenden. Een en ander houdt verband met de aanschaf fing van nieuw materiaal. Tot de fabri cage van industriegarens gaat men lang zamerhand over. Hangende de uitwerking van de plannen kon de directeur nog niet mededelen of er uitbreiding aan het bedrijf in Leiden of in Veenendaal zal worden gegeven. Ook over een even tuele verplaatsing van het bedryf is nog niets te zeggen. De waardering van de grondstoffen is op een veilige basis geschied. Het per soneelsverloop is de laatste tyd zeer rustig. De gedane investeringen hadden in hoofdzaak betrekking op de aanschaf fing van nieuw materiaal. Omtrent de verwachtingen voor het lopende boek jaar kon de directeur zich op dit mo ment nog niet uitlaten. Na deze uiteenzetting werd besloten om het aan aandeelhouders toekomende dividend van 13% (het beschikbare winstsaldo bedraagt f732.793. na diverse aftrekken: f 418.394» als volgt uit te ke ren: 3% in contanten en 10% naar keuze in contanten of in gewone aan delen. waarbij 10 dividendbewyzen der gewone aandelen ad. f500 recht zullen geven op één gewoon aandeel van f 500. of 5 dividendbewyzen der preferente aandelen ad. f 1000 recht zullen geven op één gewoon aandeel ad f 500. De heer Van der Werff vroeg aantekening van tegen de vaststelling van de winstuitke ring te hebben gestemd. Bij acclamatie werd de heer E. Ben- nink Bolt tot commissaris herkozen. De parlementariërs, die een be zoek aan Sikkens Lakfabrieken N.V. brachten, moesten in verband met het slechte weer af en toe van de parapluus gebruik maken. Op de foto ziet men v.r.n.l. mr. G. L, Nolst Trenité. mr. W. Koops. dr. M. A. Af. van Heivoort en de mede werker van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond A. A. Lind op weg van de vergaderzaal naar de fabriek. economische leven grypt en besprak voorts de positie, welke de Nederlandse verfindustrie in de wereld inneemt. Hij vertelde o m. dat Nederland wat dit laatste betreft byna geheel vooraan staat. Sik kens zelf is een van de allergrootste verf industrieën in ons land en streeft, aldus ir. Van Driel. naar een kwaliteitsprodukt. Dat 't Sassenheimse bedryf zeer veel aan researchwerk doet moge blijken uit het feit, dat niet minder dan zeventig perso nen dagelyks in het laboratorium bezig zyn, zo vervolgde spreker, die ook de aandacht van de aanwezigen er op ves tigde, dat afgezien van de huisschilder- lakken en industriële lakken speciale aandacht wordt besteed aan het vervoer wezen. De export ontwikkelde zich eerst na het einde van de tweede wereldoorlog. Met een enkel woord wijdde ir. Van Driel aandacht aan de stichting van de „Sik- kensgroep", waarin o.m. zyn opgenomen Alpha Muurverffabrieken te Alphen a. d. Rijn. Sikkens-Fama S.A. te Gentbrug- ge (België), Verffabriek Gebr. Tjallema N.V. te Sneek en Sikkens Scheeps- en Constructieverven N.V. te Leiden, ter- wyl hy tot besluit van zijn inleiding een en ander liet zien betreffende de omzet ontwikkeling in de afgelopen jaren. Hier na werd een rondwandeling gemaakt achtereenvolgens in de nieuwe fabriek, in de T.V.I.-ruimte (Technische Voor lichting Industrie), in de verschillende laboratoria en in het bedryfsschoollokaal. Byzondere aandacht hadden de Kamer leden voor de proeven, die dr. R. S. Dan- tuma in het fysisch laboratorium deed. Na de rondleiding kwam men weer in de vergaderzaal byeen om te luisteren naar een praatje van de heer L. v. d. Plas over kleuren. Deze toonde daarby o.m. enkele kleurencollecties van het be drijf. De heer H. L. Zuidema sprak ty- dens de nabeschouwing zeer in het kort over het personeelsbeleid, dat door het gehele kader van hoog tot laag wordt uitgevoerd. De heer Janssen dankte na mens alle bezoekers tegen het einde van de middag voor de zeer prettige ont vangst. voor de interessante rondleiding en voor de duideiyk gegeven inlichtin gen. Omstreeks half zes vertrok het ge zelschap in drie auto's weer naar Leiden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Else Maryke. dr van J. Pool en R. Vin- keatijn; Ja«n Hendrik, zn van J. H. Varter en J .Plu; Josephlna Leonarda Maria, dr van A. F. van Kuyk en L. J. M. Eeflöhout; Rel nier Theodoras .zn van A. C. de Vroo» men en M. H. Heemskerk; Leonardtus Pie- ter Hendrik, zn van L. P. H. van Es en M. E. Verhoog. OVERLEDEN J. L. Schouten. 56 Jaar, echtgenote van J. F. Janse. Inschryvlng van leerlingen voor het Openbare Vervolgonderwys voor Jongens avond onderwijs) Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemene kennis, dart; de in schrijving van leeiH'ingen voor het open baar vervolgonderwijs voor Jongens zal laats hebben op donderdag 12 en vrijdag 3 september a.s. des avonds ran 19-20 uur in het gebouw van de school voor Voortgezet Gewoon L.O. aan de Oud® Vest 35. Aangifte kan daarna geschieden bij het hoofd ran de cursus, de heer I. van Ifcer- son. BurggTa/venlaan 77. tel. 32il03. Leerlingen van de vorige cursus moeten zich opnieuw 1 alten Inschrijven. Nadere Inlichtingen omtrent het vervolg- onderwijs worden bij de Inschrijving wr at rekt. Waar anders reeds in de vroege ochtenduren een levendige handel in velerlei artikelen wordt gedreven. daar treurden nu. letterlijk en fi guurlijk huilend, de lege kraampjes langs het marktterrein. J9 in de meest uitgebreide sortering. Wij leveren uitsluitend de beste merken. Vakkundig plaatsen ook buiten de stad zonder prijsverhoging. Haarlemmerstr. 196 - Leiden - Tel. 22650 (Foto LD./Van Vliet.) Amusements Vereeniging V.O.V. De gezelligste vereniging van onze Sleutelstad. Wy willen voor het a.s. seizoen onze vereniging met 20 leden uitbreiden. Ons winterprogramma bestaat uit 18 kaartavonden met fraaie pryzen en 5 contactavonden. De contributie bedraagt f 0,25 per week, de aanvang van het winterseizoen is 21 september. Geeft U daarom zo spoedig mogelyk op als lid, op een der volgende adressen of komt U eens kennis maken op een der avonden, wy sturen U gaarne bij aanvraag een uitnodiging. J. W. Dirkse, Haarlemmerstr. 75, tel. 22801 F. C. Onnekink, HaarUtr. 56, tel. 21216 M. v. Polanen, Prinsenstraat 59.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4