SLEUTELSTAD TOONT PARLEMENTARIËRS VARIATIE VAN INDUSTRIËLE ACTIVITEIT Locaal Technisch onderwijs vraagt om sterke uitbreiding in de naaste toekomst Kamerleden in Leiden en omgeving KWALITEIT REDDINGSBOEI VAN DE ROTOGRAVURE Bij „Royal" gaat vrijwel totale produktie aan export weg „De Sleutels": modern bedrijf zorgt voor veredeling produkt „Geen rem op produktie - investering" 96ste iaeruans Woensdag 11 september 1957 Tweede blad no. 29237 Op grote Europa-see Grote intensiteit in arbeid en kapitaal In het verscholen op historische grond liggende unieke bedrijf van de „Roto gravure" werden acht leden van de parlementaire delegatie, namelijk een lid van de Eerste Kamer, vijf van de Tweede Kamer en twee leden van de parlementaire griffie, geconfronteerd met het kenmerk van de Nederlandse industrie: de kwaliteitsproduktie. Ken merkend was ook in vele andere aspec ten der nationale industriële bedrijvig heid, het werk van dit bedrijf, name lijk een moeilijk te begrijpen combi natie van zowel arbeids- als kapitaals- sche als culturele overwegingen maken van economisch en cultureel belang. Tijdens dit bezoek was er slechts weinig tjd toegemeten om op de con sequenties van deze moeilijke positie op de nationale en wereldmarkt in te gaan, maar er werd van directiezijde ondubbelzinnig gewezen op de over- heidsdruk die wordt uitgeoefend op de toch al moeiljke financierings-proble- men en op een zekere vrees bij deze bedrijfstak voor een volledige doorvoe ring van de gestelde Euromarkt-idea- len. De reddingsboei van dit bedrijf in de moeilijke zee van een groot Euro pees vrjjhandelsgebied moet de kwali teitsproduktie worden geacht, een boei waarmede het bedrijf van begin af aan vertrouwd is omdat deze boei steeds koersbepalend is geweest. Maar het aanhouden van die koers vergt grote kapitaalsinvestering. Zowel economi sche als culturele overwegingen maken het noodzakelijk, dat de overheidspoli- tiek een dergelijke investering niet af remt, integendeel: stimuleert. Een en ander werd zowel in onbedekte termen als in meer vage aanduidingen tijdens Op herhalingsoefening Parlementaire belangstelling voor het procédé van de N.V. Rotogra vure Maatschappij. Bij het voorbe reiden van de etsing van de koper- diepdrukrollen. (Pot» L.D./Van Vliet) het bezoek te berde gebracht. De in druk was gewettigd, dat voor deze op vattingen een goed luisterend oor ge vonden werd. De groep die de Nederlandse Rotogra vure Maatschappij bezocht, bestond uit de Tweede Kamerleden mr. A. M. I. H. Baeten en Th. D. J. M. Koersen van de KVP en G. Boekhoven jr., H. M. Frans- sen en mr. M. Vrolijk van de Partij van de Arbeid (van wie de laatste als woord voerder van de delegatie optrad), voorts het Eerste Kamerlid J. Tjalma (A.R.) en de leden van de griffie mr. P. A. H. J. Kuipers en ds. A. Sprey. Namens het Verbond van Nederlandsche Werkgevers trad mr. P. A. H. Noordwal op. In de directiekamer werden de gasten verwelkomd door een der directeuren, de heer mr. S. C. H. Coebergh, die er zijn spijt over uitsprak, dat zijn mede-direc teur, de heer J. C. Stafleu, door verbluf buitenslands deze ontvangst niet kon bijwonen. Bijna honderddertig schrijfmachines per dag Deze middag sloegen zes Tweede Ka merleden, t.w. mej. mr. A. P. Schilthuis, mr. F. H. J. M. Daams, nv. Th. J. A. M. van Leer en ir. S. A. Posthumus (P.v.d. A.), drs H. A. Korthals (WD) en mr. Th. A. Versteeg (A.R.) en een aantal afge vaardigden van de verenigingen, die deze parlementaire trip organiseren, de weg naar de Oosterkerkstraat in. Hun be langstelling concentreerde zich hier op de N.V. Royal Typewriters Company en de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" voor heen De Koster en Co. „Royal". nog een jonge industrie aan de Leidse economische hemel, was bij dit bezoek de eerste ontvangende partner. De Nederlandse directeur van dit con cern, mr. G. F. Rijnders, stelde het in zijn woord van welkom bijzonder op prijs, dat ook Leiden in dit bezoek was opgenomen. Met één der Kamervoorzitters kon hij het eens zijn, dat een dergelijke trip viel aan te merken als een „herhalings oefening van de parlementariërs". Dit immers is het derde bezoek, dat binnen korte tijd aan een aantal Nederlandse industriën wordt gebracht. Mr. Rijnders, die voor zichzelf over tuigd was, dat onze Kamerleden zich bedienden van woord en geschrift, een geschrift, dat dan veelal getypt is," kon zich deze middag niet aan de indruk onttrekken dat de parlementariërs zich op dit moment bevonden in een bedrijf, dat als een der „belangrijkste wapen leveranciers" (schrijfmachines) kan wor den aangemerkt. Z.i. worden Kamerleden met de getypte stukken het meest ge confronteerd. In zijn inleidend woord schonk mr. Rijnders aandacht aan de ontwikkeling van het Nederlandse bedrijf van „Royal", waarin thans in Leiden circa 600 werk nemers werkzaam zijn. Een aantal, dat zeer binnenkort nog belangrijk zal wor den uitgebreid. Zoals bekend krijgt de „Royal" over enige tijd ook de beschik king over de vrij komende terreinen van de alhier gevestigde Rijkswerkplaats. Voorts deelde mr. Rijnders mede, dat de N.V. in oktober ook de produktie van de kofferschrijfmachine ter hand zal ne men. Hoewel de directeur zeer tevreden was over de export circa 90 tot 97% kon z.i. de binnenlandse afzet belang rijk worden opgevoerd. Tenslotte bracht hij de Kamerleden onder het oog, dat ook vele minder valide arbeidskrachten een plaats in het bedrijf hebben gevon den. 2200 ONDERDELEN De heer Wichers gaf vervolgens een uiteenzetting over de eigenschappen van het produkt, dat uit niet minder dan ca. 2200 onderdelen is samengesteld waarna een rondgang door het bedrijf werd gemaakt. Van de directie-secre- Mr. G. F. Rijnders, directeur van de N.V. Royal Typewriters Com pany (links), geeft een toelichting op het fabrikatieproces. V.l.n.r. de Tweede Kamerleden, ir. S. A. Post humus, mr. F. H. M. Daams en mr. Th. J. A .M. van Lier. (Foto L.O./Vam Vliet) tarls, de heer D. W. Joekes, vernam het gezelschap, dat momenteel circa 130 schrijfmachines per dag de band verlaten, een aantal, dat volgens een nieuw produktie-schema in de toe komst nog wordt opgevoerd tot ruim 140. Van tarwekorrel tot bloem Omzet 30 a 40 miljoen gulden per jaar Met een geheel andere facet van het Nederlandse bedrijfsleven werden de parlementariërs deze middag gecon fronteerd tijdens het bezoek, dat zjj brachten aan de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v.h. De Koster Co. Hier waren het de heren H. J. de Koster en ir. F. K. T. Beukema toe Wa ter, die het gezelschap reeds bij de in gang van het bedrijf een hartelijk wel kom toeriepen. Gaf de heer De Koster een uiteenzetting van de produkten, welke in dit miljoenenbedrijf men heeft een omzet van 30 a 40 miljoen per jaar! vervaardigd worden, ir. Beukema toe Water schonk aandacht aan de technische gang van zaken in dit bedrijf, dat er dagelijks in eerste aanleg voor zorgt, dat honderdduizenden hun boter ham op tafel vinden. Weidde de heer De Koster meer in het bijzonder uit over de commerciële gang van zaken bij het be drijf en het onderscheid, dat men moet maken tussen tarwebloem en ongebui- deld meel, waarbij hij zijdelings aan dacht vroeg voor de Internationale tarwe-overeenkomst, welke z.i. niet het juiste effect sorteert, was het ir. Beu kema toe Water, die het gezelschap een indruk gaf van het meest spectaculaire onderdeel van dit bezoek: een inbedrijf zijnde molen. STERK DOORGEVOERDE MECHANISATIE Met nadruk stelde hij de sterk door gevoerde mechanisatie van dit bedrijf voor de bewerking van enkele honderden tonnen tarwe per etmaal en per molen zijn slechts drie arbeiders bij een drie- ploegenstelsel noodzakelijk in het licht. Drie arbeiders, die slechts toezicht houden en zich eventueel belasten met het schoonhouden van de molen aan de buitenkant. Een rondgang door dit op moderne leest geschoeide bedrijf schonk het ge zelschap de overtuiging, dat hygiëne en veredeling van het produkt hier hand aan hand gaan. Bovendien werd het het gezelschap duidelijk, dat de bedrjjfscontrole bü „De Sleutels", vla de proefbakkerjj, hoog is opgevoerd en dat men de grootste zorgen besteedt aan het eindprodukt. In kort tijdsbestek had men hier een juiste kijk gekregen op de verwerking van een tarwekorrel tot bloem. Bovendien nam het gezelschap met belangstelling kennis van de mededeling van de heer De Koster, dat het bedrijf zich in de laatste tijd ook toelegt op de vervaardiging van grondstoffen voor macaroni en spaghetti. Tijdens een nabespreking, waarbij zo wel de directies van .Royal" als van .De Sleutels" tegenwoordig waren, werden nog enkele actuele problemen, w.o. het vraagstuk van de gemeenschappelijke markt, aangesneden. Aan het einde van dit gecombineerd bezoek dankte het Tweede Kamerlid, d. heer Korthals, voor de indruk, welke de parlementariërs deze dag van enkele Leidse industrieën hadden ontvangen, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de heren De Koster en ir. Beukema toe Water, die de overheid reeds vele malen (Euromarkt en parlementaire enquête-commissie) met hun deskundige adviezen van voorlichting hadden ge diend. Het bezoek van vertegenwoordigers der Staten Generaal aan de Nederlandse industriële centra heeft gisteren vele parlementariërs naar Leiden en omgeving gevoerd. Bij de bezoeken aan Leidse en Sassenheimse industrieën konden de volksvertegenwoordigers zich op de hoogte stellen van de economisch, sociaal en cultu reel op de voorgrond tredende aspecten van de activiteit, die in en rond de Sleutelstad wordt ontplooid. Groepen van de aan deze industrietoer deel nemende afvaardiging van de Kamers der Staten Generaal bezochten de meelfabriek De Sleutels, de Rotogravure, Sikkens Lakfabrieken en Royal Typewriters. Na afloop van deze bezoeken vond 'n diner plaats in ,,'t Schuttershof", voorafgegaan door het nutti gen van een aperitif in de daartoe door het bestuur welwillend beschikbaar gestelde Sociëteit „Amicitia". Deze gelegenheid van een ontmoeting van industrie en bedrijfsleven in Leiden en omgeving greep ir. A. van Driel, voorzitter van de Leidse Vereniging van Industriëlen aan om algemene problemen van de Leidse industrie te belichten. Het aantal arbeidsplaatsen in Leiden en omge ving heeft in de laatste jaren een zeer grote stijging ondergaan, waardoor de werkloosheid in dit gebied tot een onvoorstelbaar minimum is gedaald. Dit was onder meer een gevolg van de aantrekking van buitenlandse, vooral Amerikaanse industrieën. Met alle waardering voor die aantrekking vroeg spreker zich toch af, of door de overheid wel voldoende wordt voldaan aan de eisen en verlangens van de bestaande eigen industrie, welke een aantal van haar toch al schaarse werkkrachten ziet afvloeien naar de nieuwe bedrijven. Zulks is uiteraard van invloed op de leveringsmogelijk heden in het binnenland, maar stelt haar ook in het buitenland voor grote problemen. Het is voorts merkwaardig, dat in een stad die in zo sterke mate op de industrie is georiënteerd, het tech nisch onderwijs, tot voor kort zo weinig belangstelling genoot. Terwijl gemiddeld in Zuid-Holland in 1952 ruim 20 der jongens buiten de lagere school geen verder onderwijs genoot, was dit cijfer in Leiden 28 tegen Rotterdam b.v. 9 Het is gebleken, dat deze ongunstige cijfers vooral werden beïnvloed door een geringe belangstelling voor het lager technisch onderwijs. Waarschijnlijk hangt dit samen met het feit, dat Leiden een relatief groot aantal kleine zelfstandigen, zoals kooplieden e.d. kent, die er met de handkar op uittrekken en aan deze zelf standigheid de voorkeur geven boven geregeld werk. Gelukkig is de laatste jaren een duidelijke kentering waarneembaar en neemt het aantal leerlingen voor het lager technisch onderwijs steeds toe. De onlangs gestichte bedrijfstechnische school, de eerste technische school voor minder begaafden in ons land, die ook reeds van de aanvang af druk bezocht wordt, wijst op het feit, dat ook het technisch onderwijs de volle aandacht van het gemeentebestuur heeft. Wij vertrouwen, aldus spreker, dat het er bin nen afzienbare tijd in zal slagen, met medewerking van de regering, te komen tot de stichting van een middel bare technische school, waaraan duidelijk behoefte bestaat. Tenslotte behandelde spreker het gebrek aan huisves ting, dat nog vergroot wordt door de, vaak onmogelijke woningtoestand in grote delen van de oude stad, een toestand, die uit hygiënisch en sociaal oogpunt ten enenmale ontoelaatbaar moet worden genoemd. Naar schatting verkeert ongeveer 10 van de Leidse woning voorraad in een toestand, die voor onze huidige begrip pen ongewenst moet worden geacht. In deze omgeving is alle mogelijkheid tot verpaupering aanwezig. Afgezien van de sociale argumenten heeft de Leidse Industrie het grootste belang bij een lichamelijk en geestelijk gezonde arbeidersbevolking. Dit is de reden, dat spreker meent toch te moeten wijzen op deze bestaande ongelukkige toestand, waardoor bij het officiële tekort nog eens een tweeduizend woningen extra moeten worden geteld. Aan het slot van de maaltijd, welke een zeer geani meerd verloop had, bood de heer Van Driel aan alle gasten als aandenken een zilveren hutspotje aan, waarna namens hen ir. S. A Posthumus dankte voor de ontvangst. Tijdens de bezoeken van de parlementaire groepen aan de bedrijven in Leiden en omgeving werd op vele andere aspecten van de huidige industriële problemen de aandacht gevestigd. Daarover iets meer in de ver slagen, die wij over deze bezoeken hieronder laten volgen. De heer W. J. Van Hoorn, verkoop leider van het bedrijf, gaf een technische uiteenzetting van het koperdiepdruk procédé, dat dit bedrijf sinds 1913 we reldberoemdheid heeft gegeven op de grond, waar eens de grootmeester van de Nederlandse beeldende kunst, Rembrandt, geboren werd. Daarna werden in twee groepen de verschillende afdelingen van het gestadig groeiende en zich vernieu wende bedrijf in ogenschouw genomen, zoals de fotografische afdeling, de retou che-galerij, de montagezaal, de kopieer afdeling, de overdragerij, de etserij en de drukkerij. Tijdens een genoeglijk rustiger persoon lijk contact tussen bedrijfsleiding en be zoekers in de kantine na afloop van de bezichtiging van het bedrijf zette de heer Coebergh uiteen, dat een bedrijf als de Rotogravure met zorg de verwezenlijking van de Euromarkt tegemoet ziet. De prijs van het produkt is in sterke mate afhan kelijk van de oplaag en de grootte van de combinatie-mogelijkheden. In dit op zicht zal Duitsland tegenover ons land in een gezamenlijk vrijhandelsgebied een veel voordeliger plaats innemen. Slechts een streven naar kwaliteit als eerste doel, een streven dat op z'n hoogst eerder bij kleinere omzetopdracht ver wezenlijkt kan worden, zou een basis bie den voor lonende concurrentie. Ons land is bepaald niet meer het goedkoopte- eiland van eertijds. Daar moet het be grip kwaliteitseiland voor in de plaats komen. Men streeft in het bedrijf steeds meer naar mechanisatie, doch dit is juist door de kwaliteits-eis een zeer moeilijk pro bleem. In vele opzichten zijn de waarde volle elektronische hulpmiddelen van tegenwoordig nog niet evenwaardig aan de menselijke regulering. Een mechanisatie, automatisering, elektronisering of hoe men dit proces ook noemen wil, vergt enorme inves teringen in apparatuur en voordien in proefnemingen. Het is van het aller grootste belang, dat de economische en financiële mogelijkheden daartoe wor den geschapen en zeker niet tegen gehouden door de overheidspolitiek. Over velerlei detailkwesties, zowel op economisch en technisch als op sociaal terrein werden tijdens het onderhoud dat het bezoek besloot vragen gesteld en beantwoord. In de zeer prettige sfeer dezer ontmoeting werd, zoals ook de heer Vrolijk in zijn dankwoord namens de be zoekers opmerkte, de basis gelegd voor wederzijds begrip der moeilijkheden en mogelijkheden. De bezoekers ontvingen tenslotte als aandenken aan hun bezoek een buitengewoon fraaie, vorig jaar in be perkte oplage uitgegeven proeve van het werk van de Rotogravure, een ver zameling reprodukties in kleuren en zwart-wit onder de titel ,,Uit het huis van Rembrandt", indertijd vervaar digd in het kader van het Rembrandt- jaar.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3