L BUISMAN Memorandum der Zuid-Molukkers Blijf meester HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN 1 Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1957 „Geen rechtenalleen verplichtingen (Speciale berichtgeving) Een in het Engels gesteld memoran dum. dat de delegatie van de Repu bliek der Zuid-Molukken gisteren op het congres ter bestudering van het Europese vluchtelingenvraagstuk, dat te Arnhem wordt gehouden, heeft uit gegeven en waarin de status van de Ambonezen in ons land wordt behan deld. geeft eerst een uiteenzetting om trent de voorgeschiedenis van hun komst naar Nederland, waarbij o.m. wordt gewezen op het verloop van de demobilisatie der Ambonezen na de sou vereini tei t soverd rach t. Voor ons volk, zo luidt het verder, voor de meesten waarvan het soldaat zijn een traditie van generaties was. was het een harde slag om. onverdiend en zonder enige consideratie, te worden ge dwongen tot de status van paupers, af hankelijk van de liefdadigheid van het Nederlandse volk. Op zichzelf heeft deze daad van de Nederlandse regering aan leiding gegeven tot vele sociale proble men in de Zuidmolukse gemeenschap zelf. zowel als in de relaties met het Ne derlandse volk. Toegegeven wordt verder dat op het terrein van het onderwijs hartelijke medewerking van de Neder landse regering wordt ondervonden. Ook voor de geestelijke behoeften wordt zorg gedragen en in dit opzicht bestaat er van de zijde der Ambonezen grote vol doening. Wat de behuizing betreft wordt opge merkt, dat in vele kampen nodig voor zieningen dienen te worden getroffen. De toestanden in kampen als „De Lu netten" bij Vught, „Graetheide" bij Sit- tard, de „Elzenpas" bij Tiel en vele an deren worden schandelijk genoemd. Deze kampen, zo vervolgt het memo randum. waren nooit bedoeld voor een dergelijk groot aantal personen en daar om gebeurt het vaak dat de sanitaire voorzieningen veel te wensen overlaten. De Nederlandse regering wordt er ver der van beschuldigd aan het begin te hebben verwacht dat een kort verblijf in Holland de weerstand van de Ambone zen tegen Soekarno's Indonesië zodanig zou verminderen dat zij terug zouden willen om zich aan Soekarno's genade over te geven. Geconstateerd wordt dat deze verwachtingen voor de Nederland se regering op een teleurstelling zijn uitgedraaid. In het licht van onze status als leden van het vroegere KNIL ergert het ons bovenal, zo zegt het memoran dum. dat we geen definitieve status in dit land hebben. We hebben hier geen rechten, alleen verplichtingen. Tweede K.L.M.-vlucht naar Houston begonnen Glsteravand is de KLM DC 7-C „Baltic Sea" met 10 bijna allen geüni formeerde transportvertegenwoordigers uit evenzoveel Westeuropese landen naar Houston vertrokken. Dit is de tweede vlucht op de nieuwe KLM-lijn naar Texas. Voorts maken 10 buitenlandse journa listen. fotografen, cameramensen van journaal en televisie deze vlucht mee. Ons land wordt vertegenwoordigd door de oud-KLM-Commodore aJn J. Moll. Elk der afgezanten van de transport maatschappijen, na zorgvuldige selectie bij wedstrijden in hun land gekozen, heeft geschenken voor de gastheren in Texas bij zich. Israëlisch—Syrisch grensincident Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft gisteren medegedeeld, dat Syrische militairen nabij Tel Katsin in Noord-Israël, op Israëlische tractors hebben geschoten. Het vuur werd door een Israëlische patrouille beantwoord, waarna, over de bestandslijn, een uit wisseling van schoten volgde. Aan Israë lische zijde werden geen verliezen ge leden. Radio-Cairo heeft omgeroepen, dat een Syrische burger bij het boven genoemd incident dodelijk is verwond. Een Syrische militaire woordvoerder deelde in Damascus mede, dat officieren der V.N. een staken van het vuren heb ben bewerkstelligd. Volgens de Syrische lezing openden drie pantserwagens, die als dekking van de tractors optraden, het vuur op „vreedzame Syrische burgers". Ook an dere Israëlische militaire eenheden zou den over de bestandslijn hebben gescho ten. terwijl twee Israëlische vliegtuigen vijf minuten lang boven gedemilitari seerd en Syrisch gebied zouden hebben gevlogen. Gomoelka bezoekt president Tito Toejuichingen in versierde straten van Belgrado Een Poolse delegatie onder leiding van de leider der communistische partij, Gomoelka, en premier Cyrankiewicz, is gisteren voor een bezoek van een week aan Joego-Slavië in Belgrado aangeko men. De Polen zullen onder meer be sprekingen mèt president Tito voeren. De besprekingen met Tito zullen de eerste zijn sedert Polen in oktober zijn eigen „weg naar het socialisme" insloeg. Zij worden van groot belang voor de ont wikkeling in de communistische landen geacht. Na een erewacht te hebben geïnspec teerd zei Gomoelka o.m., dat de vriend schap tussen Polen en Joego-Slavië een duurzame grondslag heeft: de ideeën van het socialisme en het proletarisch internationalisme. Daarop reed hy met president Tito door de rijk versierde straten van de hoofdstad, waar een grote mensenme nigte, de Polen toejuichte. President Tito verklaarde gisteravond aan een banket te Belgrado, aangeboden ter ere van de Poolse afvaardiging, dat Joego-Slavië de Oder-Neisse-grens als de ..enige en blijvende oplossing" van het vraagstuk der Pools-Duitse grenzen beschouwt. Hij zei verder: „Joego-Slavië en Polen waren beide het slachtoffer van aan vallen en zij hebben beide groot belang bij het handhaven van de Europese vei ligheid en de wereldvrede". Noodlanding Duits sportvliegtuig te Baflo Gisteravond heeft een Duits sport vliegtuig met vier inzittenden een nood landing gemaakt op het weiland van de heer de Boer, even ten zuiden van de bebouwde kom van Baflo (Gr.). Het vliegtuig is daarbij niet beschadigd. Het sportvliegtuig was 's-avonds van het vliegveld Eelde opgestegen met be stemming Borkum. maar de piloot wist het vliegveld van Borkum niet te vin den omdat er iets met het kompas aan de hand was. Ongeveer een uur heeft hij ■toen boven de Waddenzee gevlogen, en besloot tenslotte door benzinegebrek gedwongen, naar Eelde terug te gaan. Toen daarop bleek dat zelfs hiervoor niet voldoende benzine aan boord was, zat er niets anders meer op dan een noodlanding te maken. Men probeerde dit eerst op een weiland, dat. toen de wielen reeds op de grond w:aren. te kort bleek voor de uitloop. De piloot trok het toestel weer bijtijds op en landde vervolgens perfect op het weiland van de heer de Boer. De inzittenden, een architect en een papierfabrikant hebben de nacht door gebracht in een hotel en willen nu pro beren op te stijgen op de nieuwe brede verkeersweg Baflo-Winsum, die wel ge reed is, maar nog niet voor het verkeer is opengesteld. Toen er één schaap over de rand was Een verschrikt schaap, dat in de streek van Sinn in Zwitserland in een zeventig meter diep ravijn sprong, werd hierin onmiddellijk gevolgd door de gehele kudde, die te pletter viel op de rotsen. Het merendeel der 260 dieren was dood. I De rest moest worden afgemaakt. Vliegen per bezemsteelis een- voudigr dan U denkt. U hoeft daar echt geen toverkol voor in de arm te nemen. Dat bewees dezer dagen de 20-jarige R. A. Man Neville Baker, toen hij zich gesleept door een he likopter, zittend op een bezemsteel compleet met zwarte kat. door het luchtruim bewoog. De stunt was een oefening voor een optreden van de R.A.F. op de zoeklichten taptoe", welke van woensdag tot zaterdag a.s. in het Stadion van Woolwich zal worden gehouden. CONFERENTIE INTERPARLEMENTAIRE UNIE. Aan de conferentie van de Interpar lementaire Unie, welke van 12 tot 19 september te Londen wordt gehouden, zullen de volgende Nederlandse Kamer leden deelnemen: Jhr. mr. M. van der Goes van Naters (2e Kamer), mr. F. J. H. Bachg (2e Kamer), ir. W. G. Droes- sen (2e Kamer), mr. J. In 't Veld, Eer ste Kamer), mr. E. G. M. Roelvink (2e Kamer), jvr. mr. C. W. J. Wttewaal van Stoetwegen (2e Kamer), J. M. Peters (2e Kamer), Ch. J. I. M. Weiter (2e Kamer), mr. P. S. Gerbrandy (2e Ka mer), J. Rehorst (2e Kamer), mr. I. N. Th. Diepenhorst (2e Kamer), mr. C. Berkhouwer (2e Kamer) en mr. A. F. Schepel, griffier, welke laatste als se cretaris van de delegatie meegaat. Advertentie over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel Afrika-instituut beraadt zich over Euromarkt Op initiatief van het Afrika-instituut in Nederland zullen de in Europa ge vestigde Afrika-verenigingen zich bin nenkort beraden over de Euromarkt. De voorzitter van het Afrika-instituut in Nederland, mr. Ph. A. J. Mees. een nog nader aan te wijzen bestuurslid en de heer A. G. Aukes, directeur van het Afrika Instituut, beginnen eind volgende maand aan een reis langs de andere partners in de Europese economische gemeenschap, om daar met bestaande Afrika-verenigingen contact te zoeken. Zij zullen eerst een bezoek brengen i aan Italië en daarna aan West-Duits- land, België en Frankrijk. De heer Aukes heeft verklaard, dat ondanks alle politieke verwikkelingen die, volgens hem, inherent zijn aan het zelfstandig worden van voorheen beheer de gebieden. Afrika een van de belang- i rijkste afzetgebieden buiten Europa blijft voor het Nederlandse produkt. KNAAPJE TE HAARLEM VERDRONKEN Gistermiddag is de 3-jarige jongen Marti van Hoesel uit de Pieter Kies- straat te Haarlem bij het spelen in het water van de Garenskokerkade geval len en verdronken. Een 3-jarig vriendin netje kwam later op de autoped van Marti bij diens moeder en vertelde, dat Marti in het water lag. Ter plaatse ge komen zag zij, dat haar zoontje voorover drijvende in het water lag. Omstanders haalden het knaapje op het droge. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, maar bleek reeds te zijn overleden. Advertentie Prof. dr. v. d. Scheel te Haren overleden Pionier der moderne gestichtsbehandeling (Speciale berichtgeving) Prof. dr. W. M. van der Scheer, oud- hoogleraar in de psychiatrie en neuro logie aan de Riiks Universiteit te Gro ningen, die in Haren woonde, is giste ren in de ouderdom van biina 75 jaar overleden. Daarmede is een leven afge sloten. dat van onschatbare betekenis is geweest voor de verbetering van het lot van onze geesteszieke medemensen. Prof. Van der Scheer was een pionier op het terrein van de moderne ge- stichtsbehandeling. Willem Matthias van der Scheer werd op 27 december 1882 te Abbenbroek in Noord-Holland geboren. Hij studeerde geneeskunde aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam. In januari 1910 werd hij benoemd tot geneesheer aan het krankzinnigengesticht Meerenberg bij Santpoort. Op 1 juli 1912 promo veerde hij aan de Gem. Universiteit te Amsterdam tot doctor in de geneeskun de op een proefschrift, getiteld „Osteo malacic en psychose In maart 1916 werd hij benoemd tot inspecteur bij het Staatstoezicht op krankzinnigen ter standplaats Leiden. Hij bleef dit tot 1 augustus 1919, toen hij werd aangesteld tot geneesheer-directeur van het ge sticht De Bakkum, gemeente Castri- cum. In 1921 volgde zijn benoeming tot geneesheer-directeur van het Provin ciaal Ziekenhuis bij Santpoort- In 1930 werd dr. Van der Scheer hoog leraar in de psychiatrie en neurologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Na zijn aftreden in 1949 als hoogleraar werd prof. Van der Scheer als bijzonder adviseur toegevoegd aan de directeur- ógeneraal van de Volksgezondheid. In zijn functie van bijzonder adviseur heeft hij zijn grootste successen geboekt Op 31 juli j.l. legde prof. Van der Scheer zijn functie als bijzonder advi seur van de directeur-generaal van Volksgezondheid neer. H. M. de Ko ningin benoemde hem toen tot Com mandeur in de Orde van Oranje Nas sau. Café Schuurman te Hattem afgebrand F. 100.000 SCHADE Vannacht is het café-restaurant Schuurman te Hattem, gelegen in de kom van dit stadje, geheel door brand verwoest. De brandweer van Hattem was spoedig ter plaatse, doch moest as sistentie inroepen van de brandweren van Zwolle en Oldebroek. De bewoners moesten in allerijl het pand verlaten. De gehele inventaris ging verloren. De schade wordt op ongeveer f. 100.000 ge schat. De brand is vermoedelijk in een kleedkamer achter het toneel ontstaan. Op enkele plaatsen meer A-griepgevallen Naar wij van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid ver nemen, blijkt uit gegevens die regel matig bij de geneeskundige hoofd inspectie binnenkomen, dat er op en kele plaatsen in Nederland sprake is van een „verheffing" van het aantal influenza-gevallen. In enkele Zuid-Limburgse gemeenten zijn in verband met een verhoogde spreiding van de influenza, waarvan enkele gevallen steekproefsgewijze als Aziatische griep zijn geïdentificeerd, ondanks het goedaardige verloop van de ziekte, voorzichtigheidsmaatregelen getroffen. O.a. werden in Valkenburg enige scholen bij wijze van voorzorg gesloten. Berichten over het optreden van de Aziatisch0 griep onder studenten in Delft zijn nog niet voldoende gecontro leerd om met zekerheid te kunnen vast stellen, dat er inderdaad van A-griep sprake is. Bij de geneeskundige hoofdinspectie bestaat een organisatie, die gegevens verzamelt over het optreden van in fluenza en over het ziekteverzuim. Aan gezien de influenza niet valt onder de besmettelijke ziekten, waarvoor mel dingsplicht bestaat, kan de uit deze ge gevens gevormde indruk niet meer dan globaal zijn. Daarbij dient voorts in aanmerking te worden genomen, dat eerst 12 dagen, nadat keelspoelmonsters naar Leiden zijn opgezonden, kan blijken of er sprake is geweest van A-griep. De patiënten zyn dan veelal weer genezen. De autoriteiten van de volksgezondheid volgen de ontwikkeling met grote zorg vuldigheid en zullen niet. nalaten de be volking van deze ontwikkeling op de hoogte te houden en, zo nodig, maat regelen te treffen. Vervroegde aflossing Dawes- en Youngleningen? Kringen van het Westduitse ministe rie van Financiën hebben medegedeeld, dat de aflossing van maximaal ongeveer 400 miljoen mark aan Westduitse bui tenlandse schulden in overweging is. Door een dergelijke maatregel zou het grote overschot van West-Duitsland in de Europese Betalingsunie (EBU), dat de 4 miljard mark grens nadert, kleiner worden. Genoemde kringen verklaarden echter, dat er waarschijnlijk vóór 1 januari, het tijdstip der directiewisseling van de Bundesbank, geen besluit te verwach ten is. Binnen de Staatsbegroting is volgens deze kringen geen geld voor een dergelijke maatregel beschikbaar. De onafhankelijke Bundesbank zou het op zich moeten nemen, wanneer zij de aflossing wenselijk zou achten. De af tredende directie zou echter tot een zo belangrijke maatregel niet willen over gaan. Ministeriële kringen verklaarden ver der. dat de af te lossen schulden obli gatie schulden zouden zijn, oospronkelijk aangegaan door het Duitse Rijk en Pruisen die door de Bondsregering bij de Londense schuldenovereenkomst van 1953 werden overgenomen. Er zouden slechts die schulden onder vallen, waar voor de crediteuren de voorwaarden van deze overeenkomst hebben aanvaard. De af te lossen leningen zou hoofd zakelijk Dawes- en Youngleningen zijn, en enkele andere uitgiften, waar onder mogelijk ook de door een Zweeds concern in Zweedse kronen verstrekte Krügerlening. BINNENLAND De week van het Nederlandse kinder boek zal zaterdagmiddag 26 oktober as in Amsterdam grote optocht van gek ostium eerde kinder groepen, dtte eülk een boek zulllen uitbeel den. In het R.A I.-gebouw zal een Jury de h.i. meest geslaagde groep aanwijzen. Morgen zal de Nederlandse afvaardi- Sxig naar de wereldkampioenschappen in et ploegen, welke op 19 en 20 september te Peebles in Ohio in Amerika zullen wor den gehouden van Schiphol vertrekken Onze landgenoot, de heer P. C. J. Kien is door de secretaris generaal der V.- N. bevorderd tot hoofd van de financiële administratie van het secretariaat der V.- N. Deze post ressorteert rechtstreeks oncte' j de „controller" der wereldorganisatie. De heer Kien is reeds sedert 1956 werk- j zaaon als ambtenaar van het secretariaat waar hij zijn loopbaan begon als accouu- tant. Uiit e&n bestelauto van een Haagse broodfirma is de dagopbrengst van vier fi lialen gestolen. Terwijl de bestuurder en zijn bijrijder voor een filiaal stonden te losse nzag iemand kans uit de kabine van deze wagen vier geldzakjes met een totaa' inhoud van f 1600.weg te pakken en zich uit de voeten tc maken. Gisteravond Is ter hoogte van hei Jan Boerswegje te Wezep een personen auto door nog onbekende oorzaak uit de bocht gevlogen. De enige inzittende, de ar chitect A. Th. A. J. Wiegerlnok uit Groen- lo, werd op slag gedood. De Nederlandse minister van Ver- keer en Waterstaat, mr. J. Algera .ls gis- I teren te Willemstad aangekomen. Vrijdag zal hfj naar ons land vertrekken. De provinciale fok veedag Zuid-Ho! land zal op 12 september op het terrein j van de Veemarkt in Rotterdam worden gehouden. In ruim 40 kazernes wordt monde- llnge opleiding gegeven voor het midden standsexamen. 409 militairen li ten zioh Inschrijven voor het examen van dit Jaar. Van die 364 kandidaten diie werden geëxa mineerd .behaalden 254 (70 procent) het diploma. Van het totale landelijke aantal geëxamineerden behaalde 59 procent het diploma. Het bekende hotel .,'t Losse Hoes" op de Holterberg ,dat op 26 juni door brand werd verwoest, zal weer in zijn oorspron kelijke vorm worden opgebouwd. Het ls de bedoeling om voorlopig geen hotel te ex ploiteren, maar het nieuwe gebouw ln te stellen als pleisterplaats voor dagjesmen sen. Het nieuwe gebouw zal niet met riet maar met pannen gedekt worden. Bij K.b. is dir. W. Hluender met ingang van 1 sept. 1957 opnieuw benoemd tot ambtenaar van de Buitenlandse Dienst- der 2de klasse, terwijl hij bij het/zelfde besluit la benoemd tot consul-generaal der Ne derlanden te Milaan. tuut voor Latijns-Amerika werd tot voor zitter van het curatorium herkozen de heer Oh. J. I. M. Welter, tot vice - voorzit-1 ter werd gekozen mr. A, Methofer, oud- dilrectieur van het instituut. In de daarop i gehouden vergadering van het curatorium i werd de heer S. W. A. van Oosten benoemd tot directeur van het Instituut. De heer van Oosten ls sinds 1Ö48 aan het instituut verbonden. Aanvankelijk was hij adjunct- secretaris en sinds 1 januari 1950 seoreta- tarls. belast met die dagelijkse werkzaam heden Een woordvoerder van de Amerikaan se communistische partij heeft meegedeeld dat de partij ln het afgelopen Jaar 7.000 leden heeft verloren. Ze telt nu nog 10.000 leden. In 1945 waren er 80.000 mensen lid van de partij. Prof. mr. A. M. Donner, hoogleraar ln de faouflteit der rechtswetenschappen aan de Vrije Universiteit zai 14 september a.s. als lid van de Nederlandse Delegatie der V.N. naar de V.S. vertrekken en tot de Kerstvakantie afwezig zijn. Gistermorgen is de ongeveer 70-Jarige L. Curvers, die te Berg en Terblljt (L.) bezig was met peren plukken in een boom gaard door het breken van een boomtak van de uitschietende ladder gevallen. In zorgwekkende toestand Is hij naar het zie kenhuis te Maastricht overgebracht waar hij enkele uren later al6 gevolg van in wendige kneuzingen is overleden. Gisteren ls op de begraafplaats „Zorg- vlied" te Amsterdam ln aflie stilte de be grafenis geschied van het stoffelijk over schot van de heer P. Dijkstra, oud-direc teur van de Koninklijke Nederlandse Stoombootmaatschappijdie op 6 septem ber op 66-Jarlge leeftijd ls overleden. De Minister van Maatschappelijk Werk heeft aan de vaste commissie toot Maatschappelijk werk uit de Tweede Ka mer der Staten Generaal een nota gezon den betreffende de Hongaarse vluchtelin gen Versohenen ls de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal met betrekking tot het ontwerp van wet op de herkapltalisatle. Op het Horecaf-congres dat donder dag 26 september om 14.15 uur ln de foyer van het Staargebouw te Maastricht wordt geopend, zal de Minister van Volkshuis vesting en Bouwnij-verheid, Ir. H. B. J. Witte spreken over „De bouw van Horecaf bedrijven In het kader van het bouwpro- gram". De Horecaf-voorzitter .de heer J G. Meijer, houdt een inleiding met ais on derwerp: ..Een blik vooruit" BUITENLAND De Amerikaanse „Armco Steel Cor poration" ls erin geslaagd een roestvrije staalsoort te vervaardigen, die een door lucht wrijving opgewekte hitte van duizend i graden kan weerstaan. Vliegtuigen en pro- Jectielen, die uit dit staal zijn gemaJtoi, kunnen zonder nadelige gevolgen met snel heden tot 4.352 kilometer per uur d.l. I vier maal de geluidssnelheid worden i voortgestuwd. I Volgens een mededeling van de alge- gemene secretaris van het Duitse Centrale comité ter bestrijding van de tuberculose, prof. dr. Grteebach te Augsburg, zijn er thans in de Duitse Bonds republiek 350.000 gevallen van actieve long-tuberculose en 60.000 aan andere actieve tbc lijdende per sonen; hij zei dat de tbc nog niet als een overwonnen ziekte beschouwd moest wor den. Het eerste straalvliegtuig, dat ls ont worpen voor privé-gebruik, de Lockheed Jetstar. heeft in Amerika zijn eerste vlucht gemaakt. Het bleef 31 minuten ln de lucht. Het is een klein straalvliegtuigdat tien passagiers kan vervoeren. Het heeft een pijlvleugel en twee motoren die ach teraan tegen de romp en onder de staart vlakken zijn geplaatst. Morgen beginnen ln Ethiopië alge mene verkiezingen, waaraan voor het eerst ook vrouwen deelnemen. De verkiezing duurt een maand. Politieke partijen zijn er niet. De kandidaten worden gekozen op grond van hun persoonlijke kwaliteiten. Gisteren zijn de eerste Pan American vluchten van de westkust van Amerika naar Europa over de Pool begonnen. Het vliegtuig uiit de V.S. begon de reis in San Francisco met bestemming Londen, terwijl ongeveer terzelfdertijd een Pan American DC-7c Londen verliet met bestemming San Francisco. Zes-enveertlg militairen ,dde als be noemde leden zitting hadden in het par lement van Slaan zijn uit de regeringspar tij getreden. Ook anderen zouden van plan zijn deze partij de rug toe te keren. Als dat geschiedt .krijgen de oppositiepartij en de meerderheid. Vorige maand traden vijf vooraanstaande militairen af als minister, Met de Oranjefontein wordt voor de eerste maal een lading Kaapse wijn ln sta len tanks naar Europa vervoerd. De tanks, die met plastic bekleed zijn, hebben een inhoud van 2.500 liter. Volgens de directeur-generaal van het lager onderwijs ln Spanje. Artlgas, kan een miljoen Spaanse kinderen niet naar school vanwege het gebrek aan scholen. Er zouden wat het onderwijs betreft in Span je radicale veranderingen nodig zijn, aldus verklaarde hij te Zamora. In totaal 67 söhrij'vers uit 2<i landen, die aan het Pen-congres te Tokio deelge- nemeu, hebben er bij de secretaris-gene raal van de V.N., Dag Hamimerskjöld, op aangedrongen stappen te ondernemen bij de Hongaarse regering, opdat de literato ren. die ln Hongarije gevangen worden ge houden. onmiddellijk in vrijheid worden gesteld. ZIJ hebben hetzelfde verzoek ook 'ot KroesJtsJef gericht. Het op 1 Juni J.l. over de 22-Jarige prische Journalist. Nicos Sampson, ge relde doodvonnis, die in het bezit van een geladen machinepistool was aangetroffen. in levenslange gevangenisstraf veran derd. 33 <^7 ^17 ^37 ^37 WOENSDAG. Geregracht: Openludhitsamenkomst uit gaande van de Baptisten Gemeente Leiden 8 uur nam. Harmonie. Oliestookdemonstraitles te 3. 4 8 en 9 uur nam Rehoboth: C.P.P.B. Ir. C. Dorsman spreekt over Boskoop. 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal. Ouder a/vond Zon dagsschool „Laat de tainderkens tot Mij komen." 7.30 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Kleine Burcht: Receptie 20-jarig be staan .Groenoord". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Vola Film „Witte Kunst". 8 uur nam. Aoad. Ziekenhuis: Excursie K. en O. naar Lab. voor Cytologie en Experimentele Hl'stolo gie.1.45 uur nam. De Valk (Stationsweg) Ruilbeurs „De erzamelaar". 7.30 uur nam. ZATERDAG Lutherse Kerk (sacristie)Oprichting Jongerengroep. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. 20-Jarig bestaan „Groen oord". 2 uur feest voor de Jeugd; 8 uur nam. feestavond leden en donateurs. St. AntoniusolubhulsFeestavond S.R.O. 8 uur nam. Garenmarkt: Wandeltocht „Oud-Leiden" rond Oud-Ade. 1.15 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpaok 1). Tentoonstelling geolo gie van l'ederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- e* feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde .Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. Op zondag 15 uur (Tot 1 oktober). De Lakenhal: „Tijdgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur; zondags 15 u.. donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 Juli 23 september). BIOSCOPEN Trianon: „Het licht aan de overkant" 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30 .7 en 9.15 uur. Rex: „De bestorming van de Alamo" 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.16 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7.16 en 9.15 uur. Casino: „Mijn kleine Hongaarse Pirosch- ka" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Tussen 14 en 17" 18 Jaar. Lido: „Ja mevrouw de generaal" 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.1 5uux. Luxor: .Marie Antoinette" 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. De awond- en nachtdienst van de Apo theken te Ledden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Hardingh en Blanken. Hoge Woerd 171. tel. 20502; Apo theek Heyst .Steenstraat 35; tel. 20136; Apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8. Oegstgeest, tel. 26274. BM geen gehoor by Uw balsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 2222'*. Reikhalzend ziet U uit naar het kopje koffie met BUISMAN voor die extra fijne smaak en geur. Buisman spaart boven dien op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. A A A 33 33 W 37 3 33 ^37 Drs. Max P. Teipe volgt dr. P. H. Ritter op De AVRO heeft tot opvolger van dr. P. H. Ritter jr. benoemd: drs. Max B. Teipe. Dr. Ritter zal op zondagmiddag 29 september een afscheidscauserie hou den. getiteld: „Mijn radiowerk geduren de 30 jaar". De heer Teipe vangt zijn werk voor de AVRO-microfoon aan op 6 oktober. Hij noemt de rubriek der boekbesprekingen: „De Wereld van het Boek". De heer Teipe legde zijn kandidaats examen Nederlandse Letteren af in Am sterdam en deed zyn doctoraal-examen te Utrecht. Daarnaast studeerde hij psychologie en wijsbegeerte. Hij was achtereenvolgens leraar Nederlandse taal en letterkunde aan het Baarns Ly ceum. aan het Gemeentelijk Lyceum te Haarlem en aan de Gemeentelijke HBS te Hilversum (1933—1950). Hij geeft thans les aan het Murmellius Gymna sium te Alkmaar. BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per f giro, verzoeken wij de f7.50 voor hun abonnement gedurende 4e 1 t kwartaal van dit jaar zo mogelijk j) vóór 1 oktober a.s. aan ons over te a maken. I Onze MAANDABONNEES die per igiro betalen (f2.55) verzoeken wij I ter voorkoming van aanbieding van i een kwitantie, het abonnementsgeld uiterlijk op de eerste van de betref fende maand te voldoen. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD Auto-ongeluk in Alphen TWEE ZWAARGEWONDEN In de afgelopen nacht omstreeks 1 uur is in Alphen een personenauto m-et vier inzittenden met grote snelheid tegen een lichtmast gereden. De auto werd be stuurd door de 20-jarige Pieter Hof stede uit Ter Aar, die met een drietal vrienden. Rein, Dirk en Leen Verkade, uit de Hoorn te Alphen, op weg was naar de woning van de gebroeders. De jongelui kwamen van het marktfeest te Bodegraven. Alle inzittenden liepen ernstige ver wondingen op over het gehele lichaam, terwijl bovendien Rein en Leen Verkade een schedelbasisfractuur opliepen en in zorgwekkende toestand naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden zijn ver- voard. De jongste broer Dirk had de terug reis van Bodegraven gedeeltelijk ach terop de fiets van een vriend afgelegd, maar ter hoogte van de Gouwsiuisseweg had men hem in de auto meegenomen. Kort daarna had de hevige botsing in de Wilhelminalaan nabij de scheepswerf „De Industrie" van D. en Joh. Boot plaats. Dokter P. Stehouwer verleende eerste hulp. De auto, die men gehuurd had. werd geheel vernield, terwijl de lichtmast by de grond afknapte. Naar de politie meedeelde is het on geluk te wijten aan het hellend weg dek ter plaatse, de gladheid van de weg door de regen en vermoedelijk de te hoge snelheid, waarmee de bestuurder door de bocht kwam. Bij informatie hedenmorgen bleek de toestand van de gebroeders L. en R. Verkade nog zorgwekkend. NIEUWE UITGAVEN Verschenen in de Boekvink-serie by Uitgeversmij. De Arbeiderspers te Amster dam: Boontje's Reservaat deel 5; Gemengde berichten, verzamelde verzen van Eric van der Steen. Reislust, gedichten door A. Marja. Tussen gisteren en vandaag, twee no vellen door Antoinette Neyssel. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) bil ge •a V s J c «t: S Eu Is Stockholm ?eh. bew. z 4 18 0 Oslo zw. bew. z 3 16 5 Kopenhagen geh. bew. z 8 17 2 Aberdeen regen windstil 18 0.1 Londen motregen wzw 10 19 10 Amsterdam regen z 9 16 10 Luxemburg regen zzw 5 18 0.6 Parijs regen zzw 10 19 3 Bordeaux geh. bew. zw 7 22 0.1 Grenoble geh. bew. windstil 26 0 Nice zw. bew. n 5 25 0 Berlijn half bew. z 3 20 0 Frankfort regen zw 5 20 0.1 München geh. bew. z 2 17 0 Zürlch geh. bew. zzo 2 20 0 3enève zw. bew. w 3 24 0 Locarno geh. bew. windstil 25 0 Wenen onbewolkt w 2 22 0 tnncbruck geh. bew. windstil 25 0 Rome half bew. windstil 80 0 4Jaccid onbewolkt no. 2 25 0 Mallorca onbewolkt windstil 28 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2