Hongarije is een toetssteen voor de goede wil van de Sovjet-Unie" WEERBERICHT „De wereld is buiksprekers- van- hel-soort-Kadar beu; het gaat erom wat Kroesjtsjef wil Minister tracht gouverneur het gebruik van troepen te beletten Lang onderhoud Soekarno-Hatta van beslissend karakter Wordt Hatta thans toch vice-president? Franse regering stelt arbeiders en boeren wapenstilstand voor 96ste jaargang WOENSDAG li SEPTEMBER 1957 No. 29237 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 1 J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Eedactie 21507 Bijzondere zitting Algemene Vergadering „De wereld is beu van de buiksprekers", zei de Philippijnse afgevaardigde Oc- tavio Maloles gisteren in de Algemene Vergadering tijdens een debat over de Hongaarse kwestie. „Wat Kadar in Hongarije zegt, is niet van belang; wèl wat Kroesjtsjef denkt. De Hongaarse kwestie is een uitstekende gelegenheid om de nieuwe politiek van Kroesjtsjef te beproeven en na te gaan of de Sovjet-Unie werkelijk de spanning wil verminderen". Minister Luns, die gisteren aan boord van de „Ile de France" in New York aankwam om de bijzondere zitting van de Algemene Vergadering der V.N. over Hongarije bij te wonen, zei tegenover journalisten, dat Nederland „een zeer krachtig en ondubbelzinnig standpunt van de Ver. Naties inzake Hongarije voor staat". Luns betoogde, dat „de Hongaarse tragedie het Nederlandse volk en zijn regering diep heeft geschokt". „Het herinnerde ons aan wat wij in de laatste wereldoorlog hebben meege maakt". Misschien zouden de Ver. Naties niet in staat zijn iets concreets voor het Hongaarse volk te doen, „maar het zou indruk maken indien zij in duidelijke bewoordingen de verantwoordelijkheid voor de Hongaarse tragedie konden stellen, daar waar zij behoort". leiden van Engelands en Frankrijks agressieve daden in het Midden-Oosten en elders in de wereld Verbitterde slaven wachten op hun bevrijding De Amerikaanse afgevaardigde, Henry Cabot Lodge, heeft gisteren bij de Al gemene Vergadering namens 36 landen een resolutie ingediend, waarin de Sov jet-Unie veroordeeld wordt wegens het neerslaan van de Hongaarse opstand eind vorig jaar. De resolutie stelt voor dat de verga dering haar voorzitter. Prins Wan van Siam (Thailand), machtigt maatregelen te nemen die hij nodig acht om de vroegere aanbevelingen van de Algeme ne Vergadering ten aanzien van Hon garije, o.a. terugtrekking van de Rus sische troepen, uitgevoerd te krijgen. Naar verluidt zou het de bedoeling van de opstellers der resolutie zijn, dat Prins Wan Moskou en Boedapest be zoekt. De resolutie stelt ook goedkeu ring voor van het verslag der V.N. com missie van onderzoek naar de Hongaar se opstand. Deze commissie, waarin De nemarken, Ceylon, Tunesië, Australië en Uruguay zitting hadden, stelt de Sov jet-Unie aan de kaak wegens het neer slaan van de „spontane nationale op stand". Prins Wan dankte, toen hij de vergadering opende, de leden van de commissie voor hun „toegewijde inspan ning" bij het onderzoek. Hij zei, dat de vergadering een oplossing in overeen stemming met haar Handvest moet zoe ken voor „dit Hongaarse vraagstuk, dat tenslotte, een menselijk vraagstuk is". Zoals verwacht kon worden, verklaar de de Hongaarse afgevaardigde, Peter Mod, na het indienen van het verslag van de VN-commissie, dat de commissie het Handvest van de Ver. Naties had geschonden door zich in de binnenland se aangelegenheden van Hongarije te mengen en dat zij zich niet aan haar opdracht had gehouden. Hij verzocht de kwestie van de agenda af te voeren. Ook de Sovjetrussische afgevaardigde Sobo- lef protesteerde tegen het debat over deze uitdagende kwestie", waarin de Ver. Naties gebruikt worden voor pro paganda tegen de Sovjet-Unie. Voorts zou het debat de aandacht moeten af- Fransen zitten twee dagen zonder brood (Van onze correspondent in Parijs) De Fransman is door een buitenlands journalist wel eens omschreven als een heer met een orde-teken in het knoops gat, die in het restaurant onophoudelijk om brood vraagt. Vandaag en morgen zal die algemene oproep om brood ech ter niet of moeilijk verhoord kunnen worden, want alle bakkerijen zijn tot vrijdag gesloten uit protest tegen de re gering, die naar hun smaak de brood prijs te laag heeft vastgesteld. Om de behoeften aan stok- en ander brood niettemin toch enigszins tegemoet te komen, hebben de bakkers de laatste dagen dubbele porties gebakken en gis teravond zag men lange files voor hun ongeveer 3000 Par ij se winkels en overal in de straten mannen, vrouwen en kin deren, die zich met armen vol brood naar huls spoedden. Opdat ze van het dagelijks brood - zij het dan ook wat oudbakken - vandaag en morgen toch niet helemaal gespeend zouden hoeven te blijven. Hierop diende Cabot Lodge zijn re solutie in. Hij verklaarde, dat men niet mag wanhopen en vastberaden moet blijven. Ook al staat er een aanzienlijke fysieke macht achter het kwaad, die macht wordt gehanteerd door mensen die tot andere gedachten gebracht kun nen worden. Zolang zij niet van ge dachten veranderen, ook in hun eigen belang, zullen zij omringd blijven door verbitterde volken, die zich, zodra hun kans gekomen is, op hen zullen werpen. De Russische meesters zullen zeker niet eeuwig het rad der geschiedenis kunnen dwingen in een richting die teveel dood, vrees en lijden voor miljoenen mensen betekent. De ondertekenaars van de resolutie geloven, dat „Gods hulp en standvasti ge menselijke inspanning het rad der geschiedenis in de richting van gerech tigheid en waarheid" kunnen laten wen telen, aldus de Amerikaanse afgevaar digde. De kwestie-Hongarije moet de grote meerderheid van de Assemblee ernstig verontrusten, aldus de Ierse afgevaar digde Aiken, omdat de Ver. Naties niet in staat zijn geweest doeltreffend tussen beide te komen. Onder de huidige om standigheden moeten alle resoluties die wij aannemen, hoe nodig zij ook kun nen zijn, vrijwel nutteloos lijken. Hongarije is „opgeofferd", omdat men de roep om hulp van de afgezette pre mier Imre Nagy niet kon beantwoorden zonder een nieuwe wereldoorlog te riske ren. Dat besluit kan gerechtvaardigd worden, want de gevolgen van een nieu we oorlog zijn onvoorstelbaar en onbe rekenbaar. „Maar, tenzij een manier ge vonden kan worden om problemen zoals het Hongaarse op rechtvaardige en vreedzame wijze te regelen, vrees ik dat oorlog met al zijn vreselijke gevolgen voor de mensheid vroeg of laat onver mijdelijk zal zijn", zo zei hij. Nadat van Hongaarse en Sovjetrussi sche zijde gepoogd was een tegenaanval te ontketenen, waarbij afgesleten argu menten als inmenging in binnenlandse zaken" opgeld deden, besloot de Assem blee hedenmiddag om half vier Ned. tijd opnieuw bijeen te komen. Onderzoek puzzelactie van grote maatschappij (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen heeft Justitie een onderzoek gelast inzake de puzzels, zo als die door een grote maatschappij in zeepprodukten als reclame-actie worden gebruikt. Er wordt nagegaan in hoeverre hier sprake kan zijn van een overtreding van de loterij wet. Dan zal men moeten aantonen, dat het zo genaamde ,,gok-e!ement" bij deze puzzels overheerst. Bal in Huis ten Bosch Koningin Juliana en Prins Bemhard zullen zaterdagavond ter gelegenheid van de achttiende verjaardag van Prin ses Irene een bal geven in Huis ten Bosch te Den Haag. Zij hebben 120 jon gelui uitgenodigd het feest bij te wonen. mm Onbestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en perioden met buien. Overwegend krachtige tot harde wind tussen zuidwest en west. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 SEPTEMBER Zon op: 6.11 uur; onder: 19.05 uur. Maan op: 19.59 uur; onder: 9.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.53 en 17.11 urn*. Laagwater te 0.56 en 13.04 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. De negerkwestie in Lillle Rock Aantal gardisten tot honderd verminderd, omdat de spanning verminderd zon zijn De Amerikaanse minister van Justitie, Browneil, verzocht gisteren de federale rechter in Little Rock aan de gouverneur van de staat Arkansas, Faubus, te verbieden de Nationale Garde te gebruiken om negerleerlingcn dc toegang tot de school te beletten. Dit verzoek was ook gericht tegen het hoofd van de Nationale Garde in Arkansas, generaal Clinger, en tegen de bevelhebber van de afdeling der Nationale Garde, die de school bewaakt, kolonel Johnson. Bin nen een uure nadat het verzoek van de minister was ontvangen, bepaalde rechter Davies, dat het verzoek op vrijdag 20 september behandeld zal worden. De gouverneur is opgeroepen op die dag te verschijnen. Aangenomen wordt, dat de Nationale Garde de middelbare school van Little Rock zal blijven bewaken in afwachting van de uitspraak op 20 september. De gouverneur heeft intussen besloten het aantal gardisten van tweehonderd tot honderd te verminderen, omdat de spanning verminderd is. Gisteren was' het vrij rustig in de buurt van de school. Geen der negerleerlingen heeft gepoogd de school binnen te komen. Ook bjj de middelbare school van North Little Rock was het rustig. Blanken gearresteerd wegens s?ho°>- Dinsdag hebben zich geen neger- leerlingen bij deze scholen gemeld. scnoolvermeling Prinses Marijke voert een van de twee pauwen, die gisteren namens premier Nehroe van India door de ambassadeur van India, de heer B. K. Kapur, werden aangeboden aan de jongste Prinses, terwijl de oudste drie Prinsessen een brocaatzijden stola kregen. Op de foto zien we verder nog H.M. de Koningin. Route Koninklijke stoet op Prinsjesdag Ter gelegenheid van de olechtige opening van de zitting der Sta ten- Generaal door H.M. de Koningin op dinsdag 17 september a.s., zal de Koninklijke stoet onderstaande route volgen Koninklijke Paleis a.h. Lange Voor hout, Lange Voorhout (over zg. Schelp pad), Kneuterdijk, Lange Vijverberg, Korte Vijverberg naar de Ridderzaal op het Binnenhof. Langs dezelfde route zal H.M. de Ko ningin naar het palcis aan het Lange Voorhout terugkeren. Teneinde zich een beeld te vor- van het Leidse industriële leven heeft gistermiddag een aantal leden van de Staten-Generaal een bezoek aan de Sleutelstad gebracht Tijdens de excursie in de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v.h. De Koster en Co. toonde het Tweede Kamerlid mej. mr. A. P. Schilthuis, grote belang stelling voor een smakelijke toepas sing van het eindprodukt: een tul band. In het midden een der direc teuren, de heer H. J. de Koster. Elders in dit nummer schrijven wij uitvoerig over dit bezoek. (Foto L.D./Vam Vliet) In Nashville is gisteren zoals reeds in het kort werd gemeld een splin ternieuwe school door een bomontplof fing vernield. De politie heeft vijf blan ken gearresteerd. Een groot deel van de blanke leerlingen van scholen in Nash ville waar de rassenscheiding is opge heven, is dinsdag thuis gebleven. De Buena Vista school, die dinsdag voor het eerst door twee negers bezocht werd, zag slechts een kwart van zijn leerlingen verschijnen. Bij twee scholen in wijken waar blanken en negers wonen zijn veertien mensen gearresteerd, toen groe pen blanken trachtten door versperrin gen, die de politie had opgeworpen, heen te breken. De politiemannen, die in Nashville bij de scholen de wacht hou den, zijn gisteren uitgerust met traangas. In Birmingham, Alabama, is dinsdag een middelbare school ontruimd, nadat een onbekende had opgebeld met de mededeling, dat de school opgeblazen zou worden. De blanke leerlingen gin gen lachend het park tegenover de school in. Maandag hadden blanke leer lingen van deze school negerleerlingen verjaagd. Een negerleider en diens twaalfjarig dochtertje werden toen bij een handgemeen gewond. Eerder op de dag had de politie in Birmingham een einde gemaakt aan een luidruchtige de monstratie tegen opheffing van de ras senscheiding bij een andere middelbare geschil om de rassenscheiding voor hun - - propaganda in het buitenland uitbuiten. Minister Foster Dulles waarschuwde 1 De foto's, die hij in de kranten had ge- dinsdag op zjjn persconferentie in zien zouden Amerika in het buitenland Washington, dat de communisten het geen goed doen, dacht hjj. „Ik ben optimistisch9' President Soekarno en de voormalige vice-president Mohammed Hatta, hebben vandaag in het Merdelta-paleis te Djakarta een gesprek van twee sr* gehad over de chaotische toestand in de jonge Republiek. Deze ontmoeting was tot stand gebracht door premier Djoeanda Kart» widjaja, en werd behalve door hemzelf ook nog bijgewoond door de drie vice- premiers en de chef-staf van het leger, generaal-majoor Nasoetion. Aandrang op samenwerking De nationale conferentie werd van daag op het middaguur geschorst om de delegaties van de 21 deelnemende pro vincies en andere gebieden de gelegen- Ook de vakhonden hebben rekeningen en eisen bij de premier ingediend (Van onze correspondent in Parijs) Zodra de vakanties er weer op zitten, pleegt in Frankrijk op het sociale plan de periode in te treden, dat door de verlichte beurzen en portefeuilles, de span ningen tussen prijzen en lonen zich nog eens met extra-kracht doen gevoelen. Dit jaar had de regering nog meer reden deze tijd niet zonder angst en beven tegemoet te zien, omdat de boeren, tengevolge van het saneringsplan van minis ter Gaillard, al tijdens de vakantie tot de oppositie waren overgegaan. Intussen zijn gisteren de arbeiders gevolgd, die bij monde van de drie grote vakcentrales van communisten, socialisten en katholieken, officieel hun rekeningen en eisen bij de regering hebben ingediend! Einde van de tunnel nog niet in zicht De stelling van minister Felix Gail lard, die voor de staatshuishouding en de schatkist verantwoordelijk is. luidt nog altijd dat loonsverhoging onmiddel lijk tot verscherpte inflatie moet leiden, waardoor alle verwachte voordelen van zijn plan en zijn twintig procent deva luatie teniet zouden worden gedaan. De socialistische minister van Arbeid, Gazier, neemt een iets genuanceerder standpunt in en hij zou wel te vinden zijn voor enkele looncorrecties, op voor waarde. dat de ondernemers ze niet op de prijzen verhalen. Om deze beide opvattingen, die dus niet zo heel ver uiteenlopen, te coördi neren, heeft premier Maurice Bourgès- Maunoury gisteren in zijn langdurige onderhandelingen met de vakbonden het voörstel gedaan voor een soort sociale wapenstilstand gedurende zes maanden. Dat is namelijk de tijd, die de regering nodig acht om de eerste vruchten van haar economische en monetaire politiek te plukken. Het voorstel is door de wederpartijen van de regering aanvaard noch verwor pen, doch in officiële kringen wordt ge hoopt, dat men toch op het begrip en de redelijkheid der vakbondsleiders ten slotte zal mogen rekenen. Wanneer dat optimisme al gerechtvaardigd zou blij ken, blijft niettemin de vraag of daar na althans de socialistische en katho lieke arbeiders hun leiders zullen volgen om van de communisten maar te zwij gen, die ook aan de top het hoofd zeker niet in de schoot zullen leggen. Bij deze geschillen met de arbeiders voegen zich nog altijd de moeilijkheden met de boeren, die zelfs ieder contact met de regering verbroken hebben. Er gaan echter geruchten, dat de premier bereid zou zijn nieuwe concessies aan de boeren te doen om ze zo in ieder geval tot een gesprek te verleiden. Zo ver is het echter nog niet en het einde van de tunnel lijkt voor het kabinet voorlopig dan ook nog niet in zicht te zijn. heid te geven de jongste ontwikkelingen te bespreken. Om acht uur vanavond zal zij worden voortgezet. Volgens kringen uit deelnemers aan de conferentie, hebben vrijwel alle dele gatieleiders, die tot dusver het woord hebben gevoerd, verklaard dat herstel van de samenwerking tussen Soekarno en Hatta de enige manier zou zjjn om de huidige gecompliceerde problemen tussen de centrale regering en de bui tengewesten en de legerproblemen op te lossen. Tijdens het lunchuur kwam het Kabi net in een bijzondere zitting bijeen, om de basis-problemen, die in de nationale conferentie worden besproken, nog eens in beschouwing te nemen. De enige verklaring, die over het resultaat van het gesprek tussen Soe karno en Hatta werd gehoord, was vrjj vaag. Gevraagd naar de uitslag van het onderhoud, zei Soekarno slechts, dat deze „goed" was. Aan de pers zei Soekarno „Ik ben optimistisch, zoals altijd". Hjj weigerde echter op bijzon derheden in te gaan. Sluit communisten uit! De nationale conferentie heeft van morgen een telegram ontvangen van het congres van islamitische godsdienstlera ren uit geheel Indonesië, dat op het ogenblik in Palembang wordt gehouden. Daarin wordt verklaard, dat dit congres het een „zonde" zou achten, als de isla mieten door communisten zouden worden geregeerd. Tevens verklaarde het con gres het te betreuren, dat communisti sche meelopers deel uitmaken van het huidige Kabinet en de Nationale Raad, die beide door Soekarno zjjn gevormd. Het congres drong er bij de conferen tie op aan, om het Kabinet te vervan gen door een nieuwe regering. Met uitsluiting van de communisten en om de Nationale Raad te ontbinden. Tenslotte werd vernomen, dat de dele gatie van West-Java aan de conferen tie zal voorstellen Hatta opnieuw te benoemen tot vice-president, op voor waarde dat hjj met wezenlijke be voegdheden zal worden bekleed. Ook was deze delegatie van mening, dat de positie van het tegenwoordige Kabinet moet worden herzien en dat het moet worden vervangen door of een zakenkabinet, of een presidentieel Kabinet.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1