„Produktieapparaat moet voorrang hebben als bron nieuwe welvaart" coopvaert Het Beste Internationale concurrentie vergt enorme investeringen Mi Het Beste VI Londen heeft nog niet alle hoop op ontwapening opgegeven Agenda DINSDAG 10 SEPTEMBER 1957 Parlementaire industrietournee (Van onze parlementaire redacteur) Om het hoofd te kunnen bieden aan de internationale concurrentie en voor de ontwikkeling van onze industrie en scheepvaart, zullen in de toekomst enorme kapitalen nodig zijn. Er zal daarom meer moeten worden gespaard en minder moeten worden opgemaakt. Het produktie-apparaat moet thans voorrang hebben als bron van toekomstige welvaart. Dat was de kern van de betogen uit de kring van de industrie en scheepvaart tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer, die gisteravond bijeenkwamen op het nieuwe m.s. Prins der Nederlanden van de KNSM, als uitgangspunt voor de derde parlementaire industrietournee, die de Kamerleden deze week in kennis zal brengen met in totaal 50 industriële bedrijven, waaronder vandaag enige in Leiden en omgeving. Twaalf miljard geïnvesteerd in zes jaar Sinds het eerste parlementaire indus- triebezoek in 1951 is dank zij de gunstige omstandigheden de omvang van de in dustriële produktie met bijna 50 procent gestegen en de industriële export met 60 procent. Deze cijfers vermeldde de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van de contactcom missie der werkgeversverbonden, die de Kamerleden hebben uitgenodigd, in zijn begroetingsrede. Hij memoreerde daarbij tevens, dat de uitbreiding van de industriële produk tie mogelijk is geweest doordat in de genoemde periode van zes jaar voor een bedrag van ruim 12 miljard in de industriële bedrijven werd geïnves teerd. Dat geeft een indruk van de enorme bedragen, die met de modernisering en de uitbreiding van de industrie gemoeid zijn. Als een vermaning tot sparen en tot beperking van de consumptie, zei de heer Twijnstra vervolgens: een ontwikkeling van de industrie, die gelijke tred zal vermogen te houden met de aanwas van onze bevolking, zal ook in de toekomst aanzienlijke investeringen noodzakelijk maken. En de snelle ontwikkeling van de techniek zal bovendien toenemend zware eisen stellen aan onze bedrijven om de technische ontwikkeling bij te houden, die door de internationale con currentie wordt gedicteerd. De bestedingsbeperking is een inhou den van de pas om na het hervinden van een gezond evenwicht met her nieuwde kracht de uitbreiding van onze volkshuishouding voort te zetten. Voor de ondernemer zijn de beperkin gen niet anders dan remmen voor zijn activiteit en zijn energie, juist die eigenschappen, zonder welke een groeiende en bloeiende gemeenschap niet denkbaar is. Geen rem op welvaartsbron Als voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Redersvereniging voegde de heer \y. Goudriaan hieraan toe: Wij reders staan, gezien de overspannen arbeidsmarkt, geheel achter de regering wat de bestedingsbeperking betreft. Daarbij vragen wij ons echter wel af, mede met het oog op het steeds toene men van onze bevolking en het schep pen van werkgelegenheid voor het groeiende aantal Nederlanders, of deze beperking niet vooral gezocht moet wor den in de consumptieve sfeer en in dat deel van de investeringen, dat niet tot de produktie-verhoging leidt. De bestedingsbeperking moet dus niet in de eerste plaats worden gezocht in de produktiemiddelen of dit nu fabrieken, machines of schepen zijn waarmee wij straks deviezen moeten verdienen en werk moeten verschaffen aan onze zich nog steeds uitbreidende bevolking. Helaas echter zijn de belastingmaat regelen, die de laatste jaren aan de problemen van de rederijen in zekere mate tegemoet kwamen, thans geheel onzeker. Indien Nederland prys stelt op het behoud van zijn koopvaardij vloot, aldus de heer Goudriaan, dan zal het noodzakelijk zjjn, dat de be- Nieuwe film van Charlie Chaplin Londen bereidt zich voor op een schaterlach (Van onze correspondent in Londen) Londen bereidt zich voor op de groot ste schaterlach sinds jaren. Want over morgen zal het de wereldpremière be leven van Chaplins nieuwste film „Een koning in New York". Zoals altijd, schreef Chaplin het scenario, compo neerde de muziek, speelde de hoofdrol en regisseerde de film. Het is de eerste film, welke hij in En geland maakte. Hij was in den beginne zeer nerveus, omdat hij hier de hem vertrouwde sfeer van de Amerikaanse studio's miste. Maar het duurde niet lang of Chaplin en zijn medewerkers wenden aan elkaar en alles ging van een leien dakje, zo zelfs dat de film in tien we ken gereed kwam. Voor Chaplin een record. Hij schrijft het voornamelijk toe aan de buitengewone kwaliteiten van zijn medespelers. Chaplin, vergezeld van zijn echtge note Oona en zijn 12-jarige zoon Mi chael. die een leidende rol in de film vervult, arriveerde gisteren uit Parijs in Londen. Chaplin vond zijn nieuwe schepping de meest originele, welke hij tot dusverre gemaakt heeft. Hij ver klaarde dat het doel van de film was het publiek te vermaken en dat zij ge nerlei boodschap bevatte. Hij zei. dat boodschappen het beste aan de kerken kunnen worden overgelaten. Niettemin, zo kan men hier aan toevoegen, bevat ook Chaplins nieuwste werk. zoals zijn meeste grote films, een vorm van gees tige. doch ombarmhartige kritiek op de samenleving. Chaplin moest Amerika in vernederende omstandigheden verlaten en houdt het thans de spiegel voor. De film vertelt het verhaal van een ex- koning van een denkbeeldig land. die naar Amerika gaat om atoomenergie voor vredelievende doeleinden te verkopen, maar de verwikkelingen leiden er toe. dat hij tenslotte tandpasta voor de te levisie aanprijst. De film wordt zodoende een modern zedenspel over het nut en misbruik van adverteren en de corrupte invloed van de commerciële machten op het leven der volkeren. lastingheffing voor onze koopvaardij grondig wordt herzien, in hoofdzaak als verweer tegen de belastingpolitiek van de buitenlandse scheepvaart-maat schappijen, die hun schepen laten varen onder de vlag van een (vreemd) land, waardoor zij slechts een te ver waarlozen bedrag aan belasting hoe ven te betalen. Dat de dreiging der „goedkope vlag- van onze afhankelijkheid van wat bulten onze grenzen gebeurt, hebben wij toch de plicht de inflatoire ontwikkeling, de dreiging van waardevermindering van de gulden en stijgende prijzen binnen onze eigen grenzen een halt toe te roepen. Het is gemakkelijker, aldus de heer Twfjnstra, de middelen aan te geven, die daartoe dienstig zouden zijn, dan ze ln de praktijk toe te passen. Want de toepassing is een politiek probleem. Dan denk lk aan regering en parle ment, maar ook aan de ondernemers en arbeiders, die bij het economische leven zijn betrokken. Zjj allen zullen in samenwerking de onaangename maatregelen moeten willen nemen, die zullen kunnen leiden tot een herstel van het evenwicht, waarop een gezon de maatschappij kan gedijen. Het zou bijzonder bedroevend zijn wanneer wij tot de conclusie zouden komen, dat wij niet in staat zouden zijn ons zelf te helpen. Met de redevoeringen van de heren Twijnstra en Goudriaan als inleiding waaraan de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, nog een geestig woord toevoegde, hadden de politici en hun gastheren uit de wereld van de industrie en de scheepvaart, direct al voldoende stof voor een leven dige gedachtenwisseling, waarbij ook werd herinnerd aan het motto van de rede, waarmee minister Zijlstra drie jaar geleden de tweede parlementaire indus- gen" werkelijkheid is, blijkt uit de groei j triereis besloot: Voor het economische van de betreffende vloten. In 1939 maak te deze tonnage een procent uit van de wereldtonnage en inmiddels is zij tot ruim tien procent gestegen. Van de 33 miljoen ton in bestelling, zal twintig procent onder een goedkope vlag gaan varen. Politiek probleem Verontrustend noemde de heer Twijn stra de verschijnselen, die zich thans in onze economie voordoen en die dreigen de financiering van de overheid en het bedrijfsleven aan te tasten en onze be talingsbalans te ontwrichten. Met besef leven is „vandaag" „morgen" belangrijker dan Door het land Na een gezamenlijk bezoek vanmorgen aan de hoogovens te IJmuiden zijn de Kamerleden vanmiddag uitgezwermd voor het bezoeken van bedrijven in Haarlem, Sassenheim, Leiden, Utrecht, Zeist en Den Dolder, waarna de helft van het grote gezelschap zich concen treerde in Breda en de andere helft in Nijmegen voor het bezoeken van bedrij ven in die steden en de wijde omgeving op de dag van morgen. DOUWE EGBERTSCOOplföCtt een nieuwe heerlijke melange van de fijnste baaitabakken Advertentie Het meest gekochte maandblad ter wereld binnenkort ook in het Nederlands The Reader's Digest verscheen in de Verenigde Staten voor het eerst in 1922. Thans is The Reader's Digest het meest gelezen tijdschrift ter wereld. Iedere maand kopen meer dan 19 miljoen mensen hun exemplaar in een .van de twaalf talen, waarin het blad verschijnt. Daar komt nu een nieuwe taal bij. Want bin nenkort verschijnt de Nederlandse editie van dit beroemde maandblad onder de titel: uit Reader's Digest 1AAND NA MAAND kiezen de redacteuren van „The Reader's Digest" de bloem van wat in kranten, tijdschrif ten en boeken over de gehele wereld wordt gedrukt. Elk uit verkoren artikel wordt be kwaam verkort, samengevat en makkelijk leesbaar gemaakt. Zo ontstaat maandelijks voor U dit tijdschrift in handig zak formaat met een 25-tal afwisse lende, boeiende artikelen en bovendien een veelbesproken boek in beknopte vorm. In HET BESTE vindt U lees genot-op-zijn-best: avontuur, romantiek, nieuwe ontdekkin gen van wetenschap en tech niek, de stage voortgang der geneeskunde, inspirerende verhalen over mensen, hun werk, hun streven - een onge meen grote verscheidenheid van onderwerpen, die U in staat stelt makkelijk (èn voor weinig geld) op de hoogte te blijven van wat er aan interessants gaande is in de wereld van nu. Het eerste nummer van ■erschtjnt 27 september Bestel nog vandaag Uw exemplaar A f 1.15 bü Uw boekhandel (ol tüd- schrlftenhandel) of bü de kiosk. Eerst moet propaganda fase in de V.N. achter de rug zijn, zeggen deskundigen (Van onze Londense correspondent) Ondanks het voorlopig falen ran de ontwapeningsconferentie weigeren officiële kringen in Londen de zaken al te somber in te zien. Gezien de problemen welke op het spel staan, kan men zich eenvoudig geen pessimisme veroorloven en grijpt men daarom elke strohalm vast. Vandaar dat men het woord mislukking niet wil horen en vaststelt, dat de Londense conferentie, in tegenstelling met de lijdens geschiedenis van vroegere bijeenkomsten, wel degelijk iets positiefs heeft opge leverd, althans tot op het ogenblik, dat de Russen in juli weer omzwaaiden naar hun louter negatieve houding. Het Westen hoopt, dat de onderhandelingen in de kring, waartoe ze totnutoe waren beperkt, zullen kunnen worden voortgezet, zo dra de nieuwe Russische propagandafase tijdens de komende vergaderingen der Ver. Naties weer achter de rug is. Geen uitbreiding van de commissie met neutralen De Westelijke mogendheden zullen zich verzetten tegen Sovjetrussische po gingen om het aantal deelnemende lan den aan de ontwapeningsconferentie uit te breiden, met het doel de Russische campagne te steunen voor een onvoor waardelijk verbod van H-bom-proeven. Het Westen is van oordeel, dat vergro ting van de ontwapeningsconferentie met neutralen, zoals India en Joego slavië, waarop de Russen aansturen, de kansen op werkelijke onderhandelingen zal verminderen. Het Westen is van mening, dat er goede hoop bestaat, dat hervatting van de besprekingen in de subcommissie voor ontwapening der Nasser steunt Syrië onvoorwaardelijk President Nasser heeft in een maan dag door Radio-Cairo uitgezonden verklaring gezegd, dat Egypte Syrië onvoorwaardelijk zal tseunen Ln zijn strijd tegen de Amerikaanse poli- Nasser zei dat de „theatrale haast" waarmee de V.S. wapens leveren aan bepaalde Arabische landen, die met het westen sympathiseren, bedoeld is om een kunstmatige noodtoestand te schep pen teneinde de Arabische leiders angst aan te jagen. In werkelijkheid zijn deze wapens be doeld om de binnenlandse veiligheid in deze landen te versterken en niet om het hoofd te bieden aan agressie, aldus Nasser. Hij verklaarde dat wapens die door vliegtuigen worden vervoerd geen zware wapens kunnen zijn. die voor militaire operaties gebruikt kunnen wor den. Ver. Naties beide partijen in elk geval nader tot elkaar zal kunnen brengen. Het is al een hele stap vooruit, zo rede neert men. dat de Sovjet-Unie bereid is gebleken om inspectie en controle als onderdeel van de toekomstige overeen komst inzake een verbod van H-bom- proeven te aanvaarden, met inbegrip van inspectie uit de lucht. Kernwapenontploffing in de Sovjet-Unie De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de kernenergie, Lewis Strauss, heeft medegedeeld, dat de Sov jet-Unie in de afgelopen twee dagen een „kernwapen van gemiddelde kracht" tot ontploffing heeft gebracht. Het be trof hier klaarblijkelijk de tweede proef neming in een 22 augustus j.l. begonnen reeks van kernwapenontploffingen. r I I Van 17 tot 28 september zafl te Am- Mpi fbpri PTl KP WDOm sterdam, in de Koninklijk© Akadeimie IVitri dlUXOi WUUl wetenschappen btfeentomen het ..In- stit/uit de diroit Internat'lonal", een weten schappelijke, inter naitionaie instelling, die beoogt een band te vormen tussen de des kundigen op het gebied ran het interna tionale recht, zowel publiek- ails privaat recht. en de ontwikkeling van dart recht te bevorderen. BINNENLAND Aan dir. A. Kockelimans te Valken burg (L.) is de prijs toegekend, die door Teylers Stichting en Teylers tweede genoot schap te Haarlem voor het jaar 1056 is uitgeloofd voor de prijsvraag over ae op vattingen over de absolutie betrekkingen naar tijd en ru.mte tussen voorvallen in die werkelijkheid volgens de theorie van Einstein". De door het bestuur van het centrum voor staatkundige vorming ingestelde commissie, die de opdracht had haar Op 16 en 17 november zal de Jaarlijk se kapiitteibijeenkomsrt van de „Qhaime des Rotlsseurs" te Maastricht gehouden wor den. Het uit 1248 daterend galde der spits- braders werd na een lange onderbreking ln 1050 heropgericht en i6 sedertdien eerst ever heel West-Europa, d-aana ook naar zienswijze'te geven ove: het ontwerp nieu- Amerika, verbreid. Fijnproevers en mees- we woningwet heeft haar rapport ultge- 1 1PfflWvlra tv"w,ow,hM bracht en daarin medegedeeld, dat de bouw van woningen door woningbouwcor poraties volgens haar voorrang behoort te hebben boven de bourw rechtstreeks door de gemeente. Gisteren is de nieuwe, geregelde lucht lijn tussen Djakarta en Parijs v.v. van de Franse luchtvaartmaatschappij Transports Aerienmes Inrteroonitiineniteaux geopend. Gistermorgen is in het Biinnenzieken- huils te Eindhoven overleden de 45-jarige vrouw J. M. de Vries uiilt Leende (N.Br.) die op 31 augustus ln haar woning bij een gasontploffing ernstig gewond werd. De vrouw wilde 's morgens in de keuken het gaskomfoor aansteken. Gedurende de nacht was evenwel een grote hoeveelheid bu'tagas uiit de fles ontsnapt. Toen de vrouw een lucifer aanstreek, volgde een zware explosie met de noodlottige gevol gen van dien. Op zondag ji. Is op het conferentie oord ,.De blije werelt" te Lunteren het 25- Jarig bestaan van de internationale ver eniging Bellamy gevierd, waar honderden afgevaardigden uit alle delen van het land tezamen waren gekomen. De 22-Jarige verpleegster I. Warten- berg uit 's - Hertog e n bosch is gisteravond op de Boschdïjk te Eindhoven dodelijk ver ongelukt. Door het springen van de ach terband slapte de motorfiets .waarop zij als duopas6agiere had plaatsgenomen. Mej. Wartenberg viel met haar hoofd op het wegdek. Tijdens het vervoer naar het St. Josephaiekenhuis ls zij overleden. De be stuurder van de motorfiets liep slechts lichte verwondingen op. Op de Provimoiole weg tussen IJzen- dijke en Philippine is zondagavond tijdens het opleggen van een reservewiel aan zijn auto de 18-jarige A. Baileger uit Zaamslag door een achterop komende wagen dus danig aangereden, dat hij vrijwel op slag dood moet zijn geweest. Waarschijnlijk werd de betuurder van de achterop ko mende wagen door een tegenligger ver blind, zodat hij de half op de weg staande defecte wagen niet gezien heeft. Een tra gische omstandigheid is. dat een broer van het slachtoffer énkele Jaren geleden, even eens op 18-Jarige leeftijd, door een auto ongeluk om het leven ia gekomen. terkoks propageren in deze broederschap d© voortreffelijkheid van het aan braad spit bereid vlees. Er zullen bijna 100 nieu we leden. o.w. 60 Nederlanders, door de grootmeester der broederschap ,dr. Char les Guebel uit Parijs, ln de voor hen be stemde graden en rangen worden geïnstal leerd. De Rotterdamse politie heeft een 32- Jarlge depothouder van een Groaning se verf fabriek gearresteerd. Deze wordt ervan verdacht verf en geld te hebben verduis terd tot een bedrag van enige duizenden guldens. Reeds eerder zou hij zioh hieraan nebben schuldig gemaakt, maar toen zag de directie van die verf fabriek van aan gifte bij de politie af nadat de depothou der had beloofd het verduisterde te zullen aanzuiveren .InpOaata van dit te doen. heeft hij echter opnieuw verduisteringen gepleegd. BUITENLAND De Italiaanse strij dkrachten zullen het volgend jaar met geleide projeotielen wor den uitgerust .aldus heeft de minister van Defensie, Taviaaid, meegedeeld. Het leger en de luchtmacht zullen het eerst de be - schikking erover krijgen, vervolgens de marine. De luchtmacht krijgt projectielen van het type „Nike" en het leger de „Ho nest John". „Men heeft ons reeds een eer ste zending van deze wapens op grond van de NAVO-huip aangekondigd" .aldus de minister. De geleerden, diie in Toronto deel nemen aan de conferentie ran de Inter nationale Unie voor geodesie en geofysica zijn het eens geworden over de ouderdom van de aarde. Volgens hen is de aarde 4.500 miljoen Jaar oud. Drie jonge Polen zijn tot gevangenis straffen, variërend van een Jaar tot vijf tien maanden, veroordeeld wegens pogin gen om een vliegtuig te stelen en daarmee naar Oostenrijk uit te wijken, zo meldt het Poolse blad Tribmuna Ludu. De premier van Kasjmir heeft meege deeld. dat er een aantal „agenten van de vijand en saboteurs" ls gearresteerd, die van plan waren de vrede te verstoren en zo mogelijk een oorlog tussen India en Pa kistan te veroorzaken over Kasjmir. Er was een grote hoeveelheid wapens en spring stoffen in beslag genomen. I In het proces te Cairo tegen 18 Egyp- j tenaren die beschuldigd worden van samen zwerimg tegen het regime, is de openbare aanklager gisteren met zijn requisitoir be gonnen. Hij zei dat hij sommige verdedi gers had kunnen vervolgen wegens de leu gens die zij over hem verteld hadden. Deze uitlating veroorzaakte groot tumult en 32 dedagers dTeigden zich terug te trekken. De zitting moest tot heden worden ge schorst. BIJ een botsing tussen politie en wijn boeren ln San Donaci, bij Bari in Zudd- Itallë zijn twee doden gevallen. De politie maakte van die vuurwapens gebruik toen zij met stenen werd bekogeld. Enkele de monstranten zouden ook geschoten heb ben. Er vielen verscheidene gewonden. De wijnboeren, dile met een overvloedige oogst zitten, willen regeringsmaatregelen om de prys van de druiven op peil te houden. De vroegere Marokkaanse grootvizier (premier) HadJ Mohammed el Mofcrd is maandag op lH6-Jarige leeftijd overleden, zc ls ln Rabat bekendgemaakt. El Mokri, die reeds tijdiens zijn leven een welhaast legendarische figuur was geworden, heeft vijf sultans gediend. De laatste was, van 1053 tot 1056, de pro Franse sultan Moe ial Ben Ar af adie dbor de nationalistische sultan (nu koning) Mohammed ls opge volgd. Op zijn oude dag was El Mokri door de regering van Marokko nog bovenaan een lijst van „verraders" geplaatst, wegens pro-franse houding in de laatste Jaren van het Franse protectoraat over Marokko. Geleerden uit vele landen die deel nemen aan de conferentie van de Inter nationale Unie voor geodesie en geofysica in Toronto (Canada) zijn maandag begon- ren met een bespreking van het gevaar, dat het toenemend gehalte aan koolzuur gas in de atmosfeer kan gaan vormen. Het. koolzuurgas is afkomstig van fabrieken en automotoren en houdt de waavmite-uitstra ling van de aarde tegen. Als het huidige gehalte aan kooQzuurgas met een vijfde zou toenemen, zouden de ijskappen aan de polen kunnen smelten en het niveau van de wereldzeeën zoveel kunnen stijgen dat kuststeden overstroomd worden. BIJ Bucaramanga in het Noorden van Columbia zijn zestien mensen om het le ven gekomen en 24 gewond toen de auto bus waarmee zij reisden omsloeg in een gevaarlijke bocht, die bekend staat als de „bocht des doods". Een 14-Jarlg meisje van een middel bare school in New York. Brenda Kanegls, heeft bij scheiikundeproeven op school toe vallig ontdekt, dat men een el in de helft van de normale tijd kan koken als men glycerine aan ihet water toevoegt. Het onlangs ontdekte nieuwe element nr. 102 zal nobellum worden genoemd, ter ere van hert NobellnstAtuut voor scheikun de ln Stockholm, waar onderzoekingen naar dit element zijn verricht, en ter na gedachtenis aan Alfred Nobels aanmoedi ging aan die wetenschap en het internatio nale begrip. Jordanië krijgt een sterke radiozender Om toenemende aanvallen te neutraliseren In Washington verluidde maandag, dat Jordanië als gevolg van de toestand in Syrië van de Verenigde Staten een krachtige zender en ander radiomate riaal zal ontvangen, waarmee het de toenemende aanvallen van Syrische, Egyptische en Russische radio-commen tatoren kan neutraliseren en een groot gebied van het Midden-Oosten kan be strijken. Ook zou de „Voice of America", de officiële omroepdienst van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, van plan zijn een nieuwe eigen zender in het Midden-Oosten te bouwen. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft n.a.v. de Amerikaanse wapenzendingen aan Jordanië verklaard, dat elke wapen zending naar een Arabisch land een bron van zorg voor Israël is. De Ameri kaanse wapenleveranties zal Jordanië wel niet in staat stellen Israël te ver slaan, maar zij kan gevaarlijk zijn voor de stabiliteit in dit deel van 't Midden- Oosten. aldus de woordvoerder. Het orgaan der Sovjetrussische rege ring, „Izwestia" schrijft in een commen taar op de Amerikaanse wapenleveran ties aan Syrië's buren: „De Sovjet-Unie, wier grenzen dichtbij het ernstig be dreigde gebied liggen, zou bij de ontwik keling der situatie niet werkeloos kunnen blijven toezien". Het blad beschuldigt de V.S. en hun bondgenoten in het Midden-Oosten Israël, Turkye en Irak ervan een plan te hebben opgesteld om een militaire aanval tegen Syrië te ondernemen. Volgens de „Izwestia" zou het ingeval van een „imperialistische aanval" op Syrië onmogelijk zijn het conflict tot het Midden-Oosten beperkt te houden. Om een dergelijke ontwikkeling te vermij den heeft de Sovjet-Unie reeds verschei dene malen aan het Westen een viermogendhedenverklaring voorgesteld, waarin het gebruik van geweld voor het regelen van de omstreden internationale problemen wordt veroordeeld en iedere inmenging in de binnenlandse aangele genheden van de landen van het Mid den-Oosten wordt verboden. Een recent portret van de Duitse raketgeleerde prof. dr. Eugen San ger, van wie men gelooft dat hij de geestelijke vader is van de Rus sische intercontinentale raket. WOENSDAG. Geregracht: Openluchtoaimenkomsc uit gaande ran de Baptisten Gemeente Lelden 8 uur nam. RehobothC.P.P.B. Ir. C. Dorsman spreekt over Boskoop. 8 uur nam. Wijikgebouw Levendaal. Ouderavond Zon dagsschool „Laat de kinderkens tot Mij komen." 7.30 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175. Bijeenkomst jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Kleine Burcht: Receptie 20-jarig be staan .Groenoord". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Vola Film „Witte Kunst". 8 uur nam. ZATERDAG Lutherse Kerk (sacristie)Oprichting Jongerengroep. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. 20-jarig bestaan „Groen oord". 2 uur feest voor de Jeugd; 8 uur nam. feestavond leden en donateurs. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling mens in miniatuur; de wereld van poppenspel". (Tot 1 okt.) TIMMERLIEDEN IN STAKING Een groep van circa 20 timmerlieden, ln dienst van een aannemersbedrijf te Nieuw-Vennep. werkzaam aan een com plex van 174 woningen in Amsterdam Noord, is in staking gegaan, zulks in verband met het niet inwilligen van looneisen. Zoals de directie van genoemd bedrijf meedeelt werken deze timmer lieden in tariefloon, en verdienen per week f. 104,— tot f. 121,—. Zy hebben nu de eis gesteld dat hun een minimum tariefloon zal worden uitgekeerd van f. 115,netto per week. De directie is niet bereid deze eis in te willigen. Rijksmuseum voor Volkenkunde .Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. Op zondag 15 uur (Tot 1 oktober). De Lakenhal„Tijdgenoten van Ver ster" Werkd. 105 uur; zondags 15 u., donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 juli 23 september). BIOSCOPEN Trianon: „Het licht aan de overkant" 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30 ,7 en 9.16 uur. Rex: „De bestorming van de Alamo" 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.16 en 9.15 uur. Casino: „Mijn kleine Hongaairee Pirosch- ka" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Tussen 14 en 17" 18 Jaar. Lido: „Ja mevrouw de generaal" 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.1 5uur. Luxor: Marie Antoinette" 18 jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wondt waargenomen door: Apotheek Hardiingh en Blanken. Hoge Woerd 171, tel. 20502; Apo theek Heyst .Steenstraait 36; tel. 20136; Apotheek Oegsrtgeest. Wilhelminaparic 8. Oegstgeest, tel. 26274. BI) geen gehoor by Uw halsarts oi specialist, bel op dokterstelefoon 2222-. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) O. Is 3 wind 4 5 11 jog Z-r Stockholm half bew. zzw 4 15 2 Oslo regen z 4 18 0.1 Kopenhagen onbewolkt zzw 6 16 3 Aberdeen zwaar bew. zzo 1 17 1 Londen motregen zzw 4 18 1 Amsterdam zwaar bew. z 6 19 0 Luxemburg zwaar bew. windstil 15 0 Parijs zwaar bew. zzo 1 19 0 Bordeaux mist windstil 21 0 Grenoble mist windstil 21 0 Nice onbewolkt n 2 24 0 Berlijn Frankfort zwaar bew. windstil 16 0 mist O 1 16 3 Münohen geh. bew. OZO 2 17 7 Zürich motregen zo 2 17 8 Genève zwaar bew. windstil 22 0.3 Locarno onbewolkt windstil 25 0 Wenen zwaar bew. wnw 3 26 1 Innsbruck zwaar bew. windstil 24 0.1 Rome zwaar bew. windstil 32 0 Ajaccio zwaar bew. no 2 26 0 Mallorca half bew. windstil

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2