Engeland wint grote landenprijs Nederlandse B-dames te sterk voor Belgische meisjes MAANDAG 9 SEPTEMBER 1957 Concours hippique te Rotterdam Rotterdam kan op een bijzonder geslaagd hippisch festijn terugzien. Onder een loodgrijze lucht, waaruit later op de middag de regen neerstroomde, won de En gelse équipe, bestaande uit drie amazones en een ruiter, de grote landenwedstrijd. Een op het nippertje behaalde maar fraaie zege. Het publiek was in groten getale opgekomen. Ook Koningin Juliana en Prins Bemhard woonden de laatste evene menten bq. Voor de landenwedstrijd hadden slechts vijf landen ingeschreveni Engeland, België. Duitsland. Italië en Nederland. België trok zich na de eerste manche terug. In de pauze tussen de beide manches in, werden de équipes voor gesteld aan de Koningin. Bij het binnenkomen werd elke équipe voorafgegaan door een politieruiter, die de standaard van het betrokken land droeg. Een impo sant schouwspel, dat de organisatie alle eer aandeed. Aan het einde van deze presentatie aan de Koningin, hield de heer J. Dura, voorzitter van het bestuur van de Socië teit gevestigd in de Rotterdamse Manege een speech, waarin hij o.a. Prins Bernhard verzocht de ere-tribune te verlaten om zich bij hem op het veld te voegen. Onder grote hilariteit merkte de heer Dura op, dat dit wel de eerste keer zou zijn dat aan de Prins een der gelijk verzoek op deze wijze werd ge daan. Het werd echter gedaan omdat degene, die Prins Bemhard een cadeau wilde aanbieden eenpaard was, namelijk „Master", het bekende spring paard van de heer Dura, waarmee Jaap Rijks zo menige triomf heeft gevierd. Prins Bernhard had voor de tiende maal aan het internationaal concours hip pique van Rotterdam deelgenomen en „Master" ook. En bovendien was het de tiende maal dat het concours werd ge houden. Het cadeau bestond uit een vaas, beschilderd met alle paarden, waar mee de Prins aan het concours had deel genomen. Zelfs het paard, waarvan de Prins eens afgevallen was, zo merkte de heer Dura op. Prins Bernhard dankte met een kort geestig toespraakje. UITSLAGEN De uitslag van de grote landenwed strijd werd: 1. Groot Bittannië met mej. E. An derson met „Sunsalve", Dawn Palethor- pe met „Earlsrath Rambler", E. Edgar met „Jane Summers", en Jean Harper met „Ecky", totaal 11,75 punten (eerste manche 8, tweede manche 3.75); 2. Duitsland met Hans Guenther Winkler met „Halla". Hermann Schridde met „Flagrant", Peter Stackfleth met „Frech- dachs" en Alfons Luetke-Westhues met „Ala", totaal 12 punten (0 en 12)3. Nederland met ritm. J. J. Gruppelaar met „d'Artagnan", B. Uytendaal met „Manilla", Wiel Hendrick met „Byou" Anton Ebben met ..Harmonieuse". To taal 27,75 punten (16,75 en 11); 4. Italië met kapitein Salvatore Oppes met „Pa- goro". markies L. de Medici Tornaquin- ci met „Sea Leopard", kapitein L. Am- brosio met „Brando" en kapitein Sal vatore Oppes met „Irish Rover". Totaal 36 punten (16 en 20). Internationaal springconcours voor equipes om de Prijs van de Rijn (14 hin dernissen tot een maximum hoogte van 1,30 meter)1 Engeland (mej. D. Pa- lethorpe met Holywell Surprise, mej. J. Harper met Rosalyn) 0 fouten 43.2 sec.; 2. Frankrijk (kapt. B. de Fombelle met Grand Veneur, kapt. G. Lefrant met Nicias) 0 fouten 44,2 sec.: 3. Italië (Mar kies L. de Medici met Irish Rover, kapt. L. Ambrosio met Nadir) 0 fouten 47,4 sec.; 4. Duitsland (P. Stackfletch met Isolde, M. von Buchwaldt met Arnika) 0 fouten 56,4 sec.; 5. Nederland (lt.-kol. mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann met Rodeo, mr. F. J. W. A. Albers Pos- torius met Fledberg) 4 fouten 48,8 sec. Internationaal springconcours om de Grote Prijs van de Stad Rotterdam, na barrage: 1. H. G. Winkler (Did.) met „Halla" 0 ft., 43,8 sec.; 2. mej. D. Pale- thorpe (Eng.) met ..Earlsrath Rambler" 0 ft., 44,4 sec.; 3. J. J. Gruppelaar (Ned met „d'Artagnan" 0 ft., 45.8 sec.; 4. E. Edgar (Eng.) met „Jane Summers" 4 ft. 44,2 sec.: 5. P. Stackfleth (Did.) met „Flechdachs" 4 ft.. 45 sec. Springconcours a 1'Americaine om de Troostprijs: Categorie A: 1. kapt. L. Ambrosio (Italië) met „Brando" 26 pnt. 74.6 sec.: 2. M. M. Koster (Nederland) met „Cobbev" 26 pnt. 94,4 sec.: 3. G. Poffe (België) met ..Donegal" 26 pnt. 85.6 sec.: 4. L. C. M. Uijtendaal (Neder land) met „Farwest" 22 pnt. 5. lt.-kol. mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann (Nederland) met „Rodeo" 13 pnt. 51,4 sec. Nachtzeilwedstrijd De WSV Vennemeer hield dit week einde haar nachtzeilwedstrijden, welke een spannend verloop hadden. Een goe de wind zorgde er voor, dat het geen dryfpartij werd. De baan was op de Kaag uitgezet. Gestart werd 22.30 uur. Tot Kaagdorp ging het voor de wind, terug moest gekruist worden, waarbij de meeste beslissingen vielen. De uitslagen zyn: 16 m2 klasse: 1. Rob Roos; 2. Ter Horst: 3. Mevr. Bauer. Handicapklasee: 1. H. Heyer; 2. W. Verduin; 3. W. Gulikj 4. B. Molenaar; 5. Hr. Löser. Een spectaculaire sprong van de Britse ruiter Edgar in de wedstrijd om de grote landenprijs. Categorie B: 1. H. Schridde (Duits land) met „Hardenberg" 26 pnt. 82,4 sec.; 2. E. bsse de Wijkerslooth (België) met „Santa Fe" 26 pnt. 82,6 sec.; 3. M. von Buchwaldt (Duitsland) met „Amika" 26 pnt. 84,4 sec. Tot beste ruiter van het gehele con cours hippique is uitgeroepen de Fran se kapitein Guy Lefrant met „Cabal- lero". Hjj ontving de „Prix du Vain- queur", kreeg de medaille voor de best geplaatste officier gedurend het C.H.I.O. en de coupe ..Vetiver". De Britse amazone Dawn Palethorpe mocht de coupe „Carven" in ontvangst nemen als bestgeplaatste amazone tij den het concours hippique. HANDBAL HVL start met 135 zege op Hercules De elftalcommissie heeft bij de sa menstelling van het eerste HVL-elftal voor de competitie ui deze eerste wed strijd op twee punten duidelijk haar deskundigheid getoond- Enerzijds door de handhaving van Kwestroo in de voorhoede en anderzijds door het terug halen van Rijnsburger uit de voorhoede naar de middenlinie. Het waren nl. deze beide spelers, die een groot aandeel heb ben gehad in de overwinning op de heus niet zo zwak spelende Hagenaars. Zowel Kwestroo als Rijnsburger, als zesde man achter de aanval opererend, wisten viermaal het Haagse net te laten trillen. Aanvankelijk zag het er helemaal niet naar uit, dat het zo'n overtuigende zege voor de roodwitten zou worden. Wel na men onze stadgenoten door een fraai schot van Duursma in de eerste minuut reeds een voorsprong, een voorsprong, die door Lucas en Kagie werd vergroot, maar de jeugdige Haagse ploeg gaf geen krimp en wanneer Vrouwe Fortuna in de eerste helft niet duidelijk aan de zijde van doelman Bronk had gestaan, dan zou de rust geen 74 in het voor deel van HVL te zien hebben gegeven. In de tweede helft echter draaiden de mannen van Kagie op hogere toeren en toen bleek dat de Herculanen teveel van hun krachten hadden gevergd. Met de regelmaat van een klok werden er Leidse doelpunten gescoord, terwijl de Hagenaars op de Leidse speelhelft door gaans niet verder kwamen dan de 17 meter-lijn. Slechts eenmaal moest doelman Bronk in de tweede helft vis sen, toen de Hercules-spil van ruim 20 meter(!) een vertwijfeld schot losliet, dat tot grote ontsteltenis van Bronk nog juist oner de doellat het net inzeilde. De volgende week kan het op Room burg tegen Phoeni (Den Haag) weder om een zege worden, mits de zaken vanaf het beginsignaal serieus worden aangepakt. En daaraan hapert het bij onze stadgenoten nog wel eens. Bob Richards uit de wedstrijdsport Bcfe Richards, de Amerikaanse domi nee die tweemaal de Olympische titel behaalde bij het polsstokhoogspringen, heeft besloten afstand te doen van zijn amateurstatus. Richards zal voor een wekelijks tele visieprogramma van een oliemaatschap pij vooraanstaande figuren in de sport en vooral in de atletiek te interviewen. Bob Richards is 31 jaar. Hij verklaarde dat het hem speet, dat hij door het aan vaarden van deze functie zijn amateur- status kwijt raakte, doch dat hij ervan overtuigd was, dat hij ook op deze wijze de sport steunde. HENGELSPORT Visclub Cronestein hield haar eerste viswedstrijd in het Oegstgeesterkanaal. Het weer was goed en de vangst viel best mee. Er werd 4969 gram vis aan de schaal gebracht. De uitslag luidt: 1. S. Straathof jr. plus extra prijs grootste bliek 900 gram; 2. S. Straathof sr. 645 gram; 3. J. Azier 505 gram; 4. I. Arnoldus 500 gram; 5. J. Westbroek 490 gram; 6. R. Kuyvenho- ven 417 gram; 7. W. Paauwe 385 gram, extra prijs grootste voorn; 8. G. de Boer 240 gram; 9. W. Weenink 240 gram en 10. P. Phlippo 210 gram. Visclub K.N.G. hield haar tweede wedstrijd in dit seizoen. Er werd veel ondermaatse vis gevangen, zodat er niet veel aan de schaal werd gebracht. De uitslag luidt; 1. D. Hoogstraten met 11 Holland-prestaties in bijprogramma (Van onze atletiekmedewerker) Het was alles Holland wat de klok sloeg, gisteren op de fraaie sintelbaan van het Te Werve sportcomplex in Rjjs wyk. De Nederlandse B-dames wonnen alle nummers, vergaarden op zeven van de tien onderdelen de dubbele punten- winst en kwamen tot een totaal van 75 punten, ruim veertig meer dan de Bel gische meisjes verzamelden. Het was dan ook wel te begrijpen dat de „meiskes" na afloop met ietwat trieste gezichten in de gereedstaande bus klommen, want het was voor hen wel een wedstrijd ge weest van het soort, dat men maar liefst zo gauw mogelijk vergeet. Na deze wedstrijd is het ons wel duidelijk geworden, dat de Nederlandse atletiek al mag ze dan niet over zo'n sterke top beschikken, toch in ieder ge val bjj de dames een zeer brede basis vindt, de Rijswijkse overwinning, die met een magistrale overmacht werd behaald, is er het levend bewijs van. Zelfs een C-ploeg zou onze zuiderbuurtjes nog wel overmeesterd hebben! Aanvoerster Ans Merisonde Jong gaf meteen het goede voorbeeld door twee overwinningen te laten noteren met een 100 m. in 12.4 en een 200 m. in 25.6 sec. In beide gevallen was ook de tweede plaats voor Nederland. Cor Swierstra de Beer was op het laatste moment vervan gen door de dochter van de bekende schaatscoach Klaas Schenk. Mieke trok zich daar helemaal niets van aan, want ze won het verspringen met 5.21 m. Er was nog 'n invalster die 't goed deed. Dat was Ria van Arkel van het Boskoopse AV '47, die bij het hoogspringen al haar concurrentes achter zich wist te houden door een knappe 1.50 m. te springen. De twee noordelijke atletes Sietske RijpstraJeltema en Zus de Jong beten flink van zich af met nieuwe Friese records en zeer goede prestaties resp. op de 800 m. in 2.20.3 (3e van Ne derland) en het discuswerpen met 38.97 m. Bjj het kogelstoten kwam Marie Aerts tot de respectabele wijdte van 12.16 m. Ook het laatste nummer, de 4 x 100 m. estafette werd nog door Nederland in 49.4 gewonnen! Naast deze landenwedstrijd was er ook een aantrekkelijk bijprogramma, dat de ongeveer achthonderd toeschouwers vaak van hun plaatsen bracht, zo spannend waren sommige races. Vooral de 800 m. heren was kostje naar het mondje van de atletiekliefhebbers. Een viertal Trek vogels, Meindert Blankenstein, Bart Verwey. Minze de Vries en Ben Veltman had een prachtige val opgesteld waar ze zelf na vierhonderd meter allemaal in liepen. Die vierhonderd meter ging n.l. vrij snel in 55 sec., Bart Verwey, die deze eerste ronde had aangetrokken stapte er toen uit. Alles wat Trekvogel was dacht toen dat er nu wel niemand meer zou zijn, die nog aan aanvallen zou den ken en dat de andere atleten alleen al de grootste moeite zouden hebben om bij te blijven. Niets was echter minder waar, want de hordeninternational Van Leeuwen (Tempo Bussum) trok zich van alle reputaties niets aan en schoot driehonderd meter voor de finish naar voren en wat de recordhouder Meindert Blankenstein ook sprintte, hij kon het st. 795 gram (winnaar van de drie wis selbekers); 2. F. Flippo 8 st. 600 gram; 3. D. Flippo 8 st. 545 gram; 4. P. Neute boom 7 st. 508 gram; 5. I. Boom 2 st. 440 gram; 6. J. Roman 4 st.'415 gram; 7. D. Bavelaar 4 st. 368 gram; 8. J. Was- sink 7 st. 365 gram; 9. C. W. v. Es 6 st. 322 gram; 10. P. v. Egmond 6 st. 318 gr. Rondom de korf Goede start van De Algemene, KNS en Crescendo De eerste competitiedag bracht verschillende verrassende uitslagen en diverse hoge scores. Van de Leidse clubs boekte alleen De Algemene een overwinning; KNS en Crescendo wisten elk 1 punt te bemachtigen; Zuiderkwartier en De Da- naiden verloren. Fluks stond tegen Actief na 23 minuten spelen met 2-1 voor, toen de wedstrijd door de regen gestaakt werd en daarna op advies van de ter reinconsul van het NBLO-terrein niet meer hervat werd. Hetzelfde lot onderging de ontmoeting De Algemene 2Spangen 2. De Algemene kreeg in Middelburg een zeer enthousiast spelend Swift tegen over zich. dat vooral over een sterk da meszestal beschikt en ongetwijfeld in de 2e klasse zijn weg wel zal vinden. In het begin wogen beide partijen goed tegen elkaar op. De Zeeuwen namen door mej. v. d. Voort zelfs de leiding, doch 3 mi nuten later zorgde v. Duyl voor de ge lijkmaker (1-1). Door v. Iterson kwa men onze stadgenoten voor te staan (1-2), doch Swift diende door een goed doelpunt van Leerdam van repliek (2-2) Daarna zegevierde de betere techniek van onze stadgenoten. C. Harteveld en P. v. d. Pluijm zorgden voor de rust nog voor een 4-2 voorsprong.. Na de hervat ting bleven de witblauwen de toon aan geven. Door doelpunten van v. Duijl, Baartwijk en Kruit liepen zij tot 2-7 uit. Het goed partij gevende Swift scoorde door mej. Gast een derde doelpunt (3-7) waarna via een goal van P. v. d. Pluijm de eindstand op 3-8 kwam. Zuiderkwartier trad tegen Zwervers met een verjongde ploeg aan. Het he renzestal zal het in de 2e klasse wel kunnen bijbenen: het damessextet kwam. zoals het gisteren speelde, over het algemeen nog routine te kort, doch dit zal uiteraard gaandeweg wel beter worden. Zwervers had een hard werkende. enthousiaste ploeg en won deze wedstrijd verdiend. In de eerste opstelling hadden de Dordtenaren niet veel tijd nodig om door doelpunten van Robbemond en mej. Dekker een voorsprong te nemen (0—2). A. Gressie zorgde direct voor een tegenpunt (1-2). waarna een fikse re genbui de pret tijdelijk kwam versto ren. Na de hervatting werd het door Schenk spoedig 1-3. In de derde opstel ling was de strijd spoedig beslist door een tweetal zuivere schoten van Snaaij- er (1-5). Wel scoorde Schipper nog een goed tegenpunt (2-5), doch daarna wa ren de gasten weer aan bod. Van den Doelman Roffel van GVAV heeft het in de wedstrijd tegen BW lang niet gemakkelijk gehad. Op de foto ziet rnen hem een Bossche aanval onschadelijk makeru. Bergen, Schenk en Booij voerden de stand tot 2-8 op. Jan v. d. Kaaij had hierop nog tweemaal succes en bracht de eindstand zodoende op 48. KNS debuteerde uitstekend in de 2e klasse door het sterke Rozenburg op ei gen veld een gelijk spel af te dwingen (7—7). Met een beetje meer geluk had het zelfs een overwinning kunnen zijn. De Rotterdammers begonnen in 'n hoog tempo en waren aanvankelijk veel ster ker. Het werd 30, voordat onze stad genoten er aan te pas kwamen en door Westbroek tegenscoorden (31). Ro zenburg liep vervolgens tot 5-1 uit en begon het daarna wat kalmer aan te doen. Aanvoerder Schouten profiteerde hier dankbaar van. Vlak voor de rust scoorde hij 5-2 en direct na de hervat ting 5-3. KNS begreep toen, dat het nog kon en Westbroek leverde het bewijs door tweemaal te scoren (5-5). Jan Hensen bracht onze stadgenoten zelfs met 6-5 voor. Deze voorsprong ging door ontactisch spel van één der Leidse da mes weer verloren en Rozenburg nam de leiding weer over (7-6). Uit een straf- worp scoorde Schouten op het allerlaat ste moment nog de gelijkmaker (7-7). De Danaiden moest na een vlotte, spor tieve strijd in ALO zijn meerdere er kennen. Toch hield het spel van onze stadgenoten beloften in voor de toe komst en zullen zij het o.i. wel klaren in de KNKB. Voor de rust was er niet veel krachtsverschil. Nadat Piet Kop voor een 10 voorsprong had gezorgd, kwam de rust met een 2-1 stand voor de Hage naars. Het werd vervolgens 41, waarna Suze Verhoekx een tweede tegenpunt scoorde (4-2). Hierna voerde ALO de stand tot 6-2 in zijn voordeel op. Crescendo had aan Ons Huis in het begin zijn handen vol. De Rotterdam mers waren veel eerder ingespeeld en waren aanvankelijk veel stérker. Het werd dan ook eerst 0—2. voordat Henny Hogenboom kon tegenscoren. In de tweede helft was Crescendo het meest aanvallend. Doelpunten bleven nog ge ruime tijd uit. Pas na ruim 25 minuten kwam de gelijkmaker, eveneens door Hogenboom (2-2). Uit een strafworp nam Ons Huis opnieuw de leiding (2-3), doch 5 minuten voor tijd werd het door mej. Krol weer gelijk (3-3). Hierbij bleef het. KORFBALUITSLAGEN KNKB: Zuid-Holland I: Deetos—Het Zuiden 71. Zuid-Holland IIA: Blauw Wit '51— OSCR 77. RozenburgKNS 77, FluksActief (bij stand 2-1 gestaakt wegens weer- en terreinomstandighe den). Zuid-Holland IIB: SwiftDe Alge mene 38. OlvmpiaanAchilles 41. DKC—Readv 4-7, Zuiderkw.—Zwervers 4—8. Zuid-Holland IIIB: ALO-De Danai den 62. CrescendoOns Huis 33. PamsSchiedam 1010. Unicum-Phoe- nix 27. RavenZwaluwen 52. Reserve le kl.: Zwervers 2Deetos 2 29. De Algemene 2Spangen 2 (bij stand 2-0 gestaakt wegens weer- en ter reinomstandigheden). Reserve IIA: Die Haghe 2Het Zui den 4 101, Quick 2Deetos 4 66. Vic. Oriëntis 3—HKV 3 6—6, Achilles 2—Ro zenburg 2 45. Reserve IIB: Ready 2Sperwers 2 7—2. BI. Wit '51—Deetos 3 6—4. Fluks 2 —HKV 4 6—3. Reserve III B: Achilles 3Gymna siasten 2 7—2. De Algemene 3—Phoenix 2 7—7, Ons Eibernest 4KNS 2 4—1. niet meer halen. Even zag het er zelfs naar een nieuw Ned. record uit. maar jammer genoeg zakten de lopers op het laatste stuk teveel af. Toch waren de tijden ongemeen goed: 1.52.8. Voor van Leeuwen en 1.53.1 voor de Hagenaar. Lambert van der Berg (Holland) werd met een pers. record van 1.57.7 een lachende derde in dit gezelschap. Nog een derde plaats was er voor Carel van Venetiën (Holl.) op de 400 m., die door Rob van der Knaap (DOS) in 49.4 ge wonnen werd met good old Bart Verwey in 49.8 op de tweede plaats. Van Vene tiën liet 51.1 voor zich afdrukken. Sensatie was er ook bij de horden finale van de dames, waarin Corrie van den Bosch (Tax.) en Willie Cysouw (Mar.) een ongemeen fel duel uitvoch ten, dat door het Brabantse meisje in 11.8 gewonnen werd. Voor Willie Cysouw werd echter dezelfde tijd gegeven. Voor de Boskoper Jan Vergeer was het jammer, dat hij op de 1500 m. de ach tervolging van Veldhoven (Metro) niet eerder inzette. Nu was de Rotterdammer hem op de streep te snel af. Tijden: 3.59.2 en 4.00.2. Bij de dames sprong Nel Zwier (Olym- pia) 5.68 m. ver en bij de heren kwamen de Rotterdammer Van Kleef en zijn rivaal Wim Nummerdor tot 1.81 m. bij het hoogspringen. Een goede Leidse prestatie kwam nog op naam van Eddy Westerhout (Holl.), die op de 1500 m. heren B een tiental sec. van zijn record afknabbelde en dit op 4.07.1 stelde. In Leidse Hout Clubkampioenschap junioren (Van onze atletiekmedewerker) „Ziezo, zei Frans Beker, dat heb ik weer aardig versierd" en met een lachend gezicht stapte de Hollandjunior de dampende douchecellen binnen. In derdaad had Beker het zaterdagmid dag bij de juniorenclubkampioenschap- pen van de afdeling Leiden der KNAU, die op de sintelbaan in het Leidse Hout plaatsvonden aardig gedaan. HU nam deel aan maar liefst vjjf nummers, won er vier van en bezette op het vijfde nog een eervolle tweede plaats. Dat was wel het meest schokkende gebeuren van de titelstrijd der clubs anno 1957, die gekenmerkt werd door het ongemotiveerd wegblijven van de drie Wassenaarse verenigingen van het district, SIOS, Snel en Lenig en WIK, waardoor deze middag al direct haar belangrijkste doel nl. een krachtmeting tussen de junioren van alle clubs miste. Ja, die Frans Beker had bepaald zijn „middag". Hij begon met het discuswer pen jongens B waarop hij na zijn club genoot John Kimmel, (die met 34.01 m LEIDSE KORFBALBOND le klasse: KNS 3—Fluks 3 6—2, Noor derkwartier— Morskwartier 64. Cres cendo 2—Vic. Oriëntis 5 34. Vic. Oriëntis 4Zuiderkwartier 2 95. 2e klasse: De Danaiden 2—De Alge mene 4 65. KNS 4—Crescendo 3 19—1, Zuiderkwartier 3Fluks 4 114. 3e klasse: Vic. Oriëntis 7—Vic. Oriën tis 8 10—2. Morskwartier 2—KNS 5 8-1, De Algemene 5De Danaiden 3 22. Adspiranten: le kl.: Vic. Oriëntis a Zuiderkwartier a 15-0. Fluks aCres cendo 5 151, De Danaiden a—De Alge mene a 82. 2e kl.: Minerva aFluks b 110. De Algemene b—De Danaiden b 3-2, Mors kwartier aKNS b 00. 3 A: Crescendo bMinerva b 7—1. KNS cMorskwartier b 0-2, Vic. Oriën tis c—KNS d 160. Vic. Oriëntis d— Fluks c 37. 3 B: Fluks dVie. Or. e 41, De Da naiden c—Fluks e 50, Zuiderkwartier bDe Algemene c 3-1. Competitie C.ILB. De eerste competitiedag begunstigd door fraai weer heeft in de hoofd klasse -west reeds enige opvallende resultaten opgeleverd. Dat Ons Eiland tot winst in staat was tegen de nieuwe hoofdklasser DVO in Bennekom was geen bijzonderheid. De roodbroeken wonnen echter met 06 en die cijfers geven toch wel goede hoop dat Ons Eiland met zyn verjongde ploeg een beter seizoen zal hebben dan in de vorige competitie. Pernix, dat ons inziens iets zwakker is dan vorig seizoen, had een minder goed begin. Het was niet verwonderlijk dat R'dam Zuid op eigen veld met 6—4 won. Het klopte niet in de Leidse gelederen. Wel wisten de oranjekragen tot rust ge lijke tred te houden door doelpunten van Dineke Smid en Kees Favier (22), maar na rust liep R'dam Zuid tot 62 uit. Dick Ottevanger zorgde ervoor dat de uitslag een beter beeld van de krachts verhouding gaf. Het werd 64. Tonego, de andere nieuwbakken hoofd klasser, kwam er in de eerste wedstrijd niet zonder kleerscheuren af. Vrienden schaar toonde aan dat de Wassenaar- ders nog heel wat moeten leren en keer de huiswaarts met een 313 zege. VES PKC en DESExcelsior leverden ge lijke spelen op met resp. 55 en 22. Van VES en Excelsior viel ons dat be paald tegen. Pernix 2 was in IA uitstekend op dreef. De Leidse reserves speelden een prima partij en DES was van meet af kans loos. Rust 40, uitslag 91. Met dezelf de cijfers won VEO van zijn eigen reser ves en dat was logisch. Ex-hoofdklasser TOP (R'dam) had een hele kluif aan Warmond, dat zich prima weerde en slechts met 96 verloor. Or. Nassau moest op eigen veld de punten afstaan aan VES. dat ook dit seizoen sterk is. Wel heel spannend was de strijd tussen ODI en Ijsvogels in Schiedam. Met enkele reserves nam Ijsvogels toch de punten mee naar huis na een enerverend duel (89). In 2A ging ook alles vlot van start. Fiks gaat pogen het le klasserschap te heroveren en in eerste instantie kon Tempo daar op eigen veld niets tegen doen. Met 512 en de eerste punten op zak ging Fiks huiswaarts. VES 4 was op eigen veld veel te zwak voor het Leider- dorpse Velocitas, dat met 214 al heel goed voor de dag kwam. Het Sassen- heimse TOP had een goed debuut in deze klasse met een 105 zege op Ijsvo gels en alleen DES 3 kon een ploeg uit won) de tweede plaats met 32.34 m. In nam. En verder waren het allemaal eerste prijzen wat de klok sloeg. De 100 m in 11.6 sec (dezelfde tijd als de win naar bij de oudere junioren Kees Smit zou lopen), het verspringen buiten mededinging met 5.45 m het hoogsprin gen met de keurige prestatie van 1.60 m en tenslotte met Hans Kutterink, Rob Pommee en Kees Smit de 4 x 100 m es tafette in de wel uitstekende tijd van 45.8 sec. Rob Pommee, die daags daarop en niet zonder succes in de landenploeg te Leuven (België) startte, was toch nog even naar de sintelbaan gekomen om een paar staaltjes van zijn kunnen weg te geven met een discusworp van 37.34 meter en een kogelstoot van liefst 12.56% m. Wieneke Witteman (Bat.) won de drie nummers van de C-meisjes; de 60 m in 8.5 sec, het verspringen met 4.19 m en over de hoogspringlat zeilde ze voor de laatste maal toen deze op 1.15 m lag. Een heel stel Nieuw Brunhilde meisjes leverde aardig werk op de verschillen de nummers waarop ze uitkwamen: en kelen van hen boekten zelfs dubbele overwinningen. Tjits de Vries bracht het hoogspringen meisjes A op haar naam met 1.45 m, de beste Leidse sei zoenprestatie en toonde zich tevens de snelste 100 m loopster in 13.1 sec. Len- nie van der Boogaard nam de technische nummers kogelstoten en discuswerpen voor haar rekening met resp. 9.67j m en 26.61 m. terwijl Loes Uittenboogaard daar nog een 80 m in 10.9, een verte- sprong van 4.48 m en een hoogtesprong van 1.40 (ex aequo met W. Braun (MSV) aan vast knoopte. Van de loopnummers noemen we ver der de 9.34.5 die Henk Witteman nodig had om de MSV-er Piet de Haas, die de Bataaf tot bij de finish bleef volgen, achter zich te houden, de redelijke tijden van de 600 meter lopers Kees Linscho- ten (Holl.) en Jan Westerhout (Holl.) die resp. 1.31.9 en 1.32.1 noteerden en de 16.10.9 van de Hollandman Albert van der Linden op een vrye vijf kilometer heren. Behalve de jongens A estafette waren de ty'den van de andere klassers niet zo dat ze het vermelden waard zijn. Tot slot nog even de eindstanden: bij de jongens was Holland oppermachtig met haar beide ploegen op d. eerste plaatsen met resp. 102 en 80 pt. en bij de meisjes was het ook weer de winnaar van vorig jaar nl. Nieuw Brunhilde dat met de beker ging strijken, alleen was hier het onderlinge krachtsverschil veel kleiner, want na Nieuw Brunhilde, dat 71 punten vergaarde, kwamen Bataven en Sportief met 66 en 63 punten. AMSTERDAM Behalve de Leidse juniorenclubkam- pioenscbappen en de landenwedstrijd dames op de Te Werve in Rijswijk had den de atleten het afgelopen weekeinde nog meer op hun programma staan. Zo namen enige Holland-atleten deel aan nationale wedstrijden op de Amster damse sintelbaan, was WIK te gast bij het Rhenense RAV en maakten de Ba taven de trip naar Alkmaar om daar Olympus en VIF te gaan bekampen. De resultaten in Amsterdam waren nu niet bepaald zo denderend. Dat kwam ook wel een beetje door de jury, die nog al eens een steek liet vallen. Daarvan werd Henk Rysbergen de dupe. In plaats van een tweede prijs kon hjj nu met een vierde plaats op de 800 m heren C naar huis gaan. Zijn tijd was echter heel behoorlijk nl. 2.04.8. Door een on juiste serieindeling werd Kees Smit voor de finale 200 m jongens A gewipt, hoe wel zyn tijd 23.7 sneller was dan die van no. 6 uit de finale, Hans Kutterink, die 24.3 noteerde. Voor de vierde Leidenaar, de Hollandatleet Piet Leune, was er nog een 5e plaats op de 3000 m heren. WIK heeft het op het slechte voet balveld in Rhenen waar een provisori sche baan was uitgezet, niet tegen RAV kunnen bolwerken. Dat kon ook niet, want toen de Wassenaarse atleten zater dagmiddag met een bus vertrokken, bleek minstens de helft van de ploeg niet aan wezig te zijn. Dat de nederlaag deson danks tot slechts 22 pnt. beperkt bleef pleit voor het uithoudingsvermogen van de overgebleven WIK-ers, die nu vaak op vier. vijf verschillende nummers moesten uitkomen. De eindstand bij de dames liet duide lijk uitkomen dat er hier niet veel krachtsverschil geweest was nl. 36 pnt. voor RAV en 35 voor WIK. maar by de heren was het verschil heèl wat gro ter nl. voor Rhenen 88 en voor de Was- senaarders 67 pnt. Sportsplinters Tijdens de Japanse studentenkam pioenschappen in Tokio heeft Takashi Ishimoto het weerldrecord 100 meter vlinderslag opnieuw verbeterd. Hij zwom de afstand in 1 min. 1.2 sec. Het oude record stond met 1-01.3 sedert 7 juli j.l. op zijn naam. Voorts zwom een ploeg, bestaande uit Masaru Furukawa, Takashi Ishimoto, Kazuo Tomita en Katsuki Ishihara, de 4 x 100 meter wisselslag estafette in 4 min. 17.8 sec., hetgeen een wereldrecord betekende. De limiettijd voor de 4 x 100 meter wisselslag estafette was door de FINA vastgesteld op 4 min. 18 sec. Tour de France-winnaar Jacques Anquetil heeft de Grote Prijs van Ge- nève, een tijdrit over 80.5 km., gewon nen. De uitslag van de wedstrijd, die over 5 ronden ging, luidde: 1. Anquetil (Fr.) 1 uur 54 min. 21.2 sec. (gemid delde 42.237 km. per uur)2. Baldini (It.) 1.57.09-4; 3. Moser (It.) 2.00.44.8; 4. Roger Riviere (Fr.) 2.01.34.8. In een atletiekwedstrijd West- Duitsland—Nederland voor meisjes te Frechen werden onze landgenoten door de Duitse meisjes verslagen met 9964 punten. Leiden en omgeving verslaan. Warmond 2 verloor op eigen veld met 16 van de Delftenaren. Ook in 2B lukte het de Haagse ploegen niet. Een kwartier voor tijd dacht KVS de winst op zak te hebben tegen Ons Eiland 2 (58). De eindspurt van de roodbroek-reserves was echter onhoud baar en dat leverde op de valreep Leidse winst op met 98. Het Noordwijkse Fluks mag ook tevreden zijn over de eerste competitiedag. Het ontving Ijsvogels "2. dat geen voet aan de grond kreeg en we slaan de 8—3 zege hoog aan. De wed strijd Fiks 2Excelsior 3 werd hier uit gesteld. Uitslagen: Hoofdkl. west: R'dam ZuidPernix 64; TonegoVr'schaar 313; VES PKC 5—5; DES—Excelsior 2—2; DVO— Ons Eiland 06. le kl. A: Pernix 2DES 2 91; Or. Nassau—VES 2 47; ODIIjsvogels 8—9; TOP (R'dam)Warmond 96; VEO—VEO 2 9—1. 2e kl. A: TempoFiks 512; Warmond 2—DES 3 1—6; TOP—Ijsvogels 3 10—5; VES 4—Velocitas 2—14. 2e kl. B: Ons Eiland 2—KVS 98; Fluks—Ijsvogels 2 8—3; Fiks 2 Execel- sior uitgesteld.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 8