Niemeijer Christelijke verantwoordelijkheid voor het welzijn van de wereld half zware shag" In moderne plastic-verpakking Hervormde jeugd uit classis Leiden kwam zaterdag bijeen Groeiend besef van noodzaak tot samenwerking is merkbaar Kon. onderscheiding W. P. Dool Ylaardingse treiler in Leiden van stapel Handig rollen Heerlijk roken! 96ste jaargang Maandag 9 september 1957 Tweede blad no. 29235 WAT DOET DE WERELDRAAD? 'sAvonds sprak dr. H. Berkhof over: „Wat doet de Wereldraad van Kerken op het ogenblik". Dr. Berkhof gaf een beschouwing over de stof, die op de ver gadering van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken te New-Ha- ven behandeld was. Tegen alle verwach tingen in was de verhouding Oost—West weinig ter sprake gebracht. Als de drie hoogtepunten van deze vergadering zag spr. de discussie over de stopzetting der kernproeven, over het veranderen van de basis van de Wereldraad en over de geloofsvervolgingen in Columbia. Met toenemende klem werd over de stopzet ting van de kernproeven gesproken. Hoe moet men als christen hierover denken? Sommigen menen dat de morele inzich ten ontbreken. Op deze wijze kunnen de V.N. ook een verbod uitspreken. Als christen evenwel moet het goed, goed en het kwaad, kwaad vinden in Gods stijl. Anderen vonden het verbod on barmhartig, omdat men weinig van de feiten afweet. De kwestie van de basis van de Wereldraad vond spr. één van de meest spannende ogenblikken van de vergadering. De huidige basis is ontleend aan de basis van de Par ij se jongeman- nenvereniging en luidt: Jezus Christus als God en Heiland in overeenstemming met de Heilige Geest. Volgens sommigen is deze basis te beknopt. Echter waren er veel stemmen tegen om deze te ver anderen. Het voorstel tot wijziging is nu een jaar uitgesteld. Voorts wilde men een motie over de geloofsvervolging in Columbia. Is dit echter wel de juiste weg?-De regering in Columbia heeft immers weinig te ver tellen. Het centraal comité heeft de C.C.I.A. verzocht de regering van Co- Half schuilgaande achter een op stuivende watergolf glijdt op deze foto een in aanbouw zijnde Vlaar- dingse motortreiler te water. De logger wordt gebouwd bij de scheepswerf Gebr. Boot aan de Su- matrastraat te Leiden en is bestemd voor de N.V. Zeevisserij maatschap pij en Haringhandel v.h. A. Ver boon N. V. De fan Senior, zoals het schip gedoopt werd door de bejaar de moeder van de reder, zal varen onder het registratienummer VL. 84. Er bestond voor deze tewater lating, steeds een spectuculair schouwspel, een zeer grote belang stelling, zowel op het terrein van de werf zelve als aan de overzijde van de Zijl. Uiteraard ging de te waterlating gepaard met toespra ken, waarin dank gebracht werd voor de bouw en hoop werd uitge sproken op een goed vaart van deze nieuwe fraaie aanwinst voor de Nederlandse zeevisserij. (Porto LID ./Van VWot) Wie ben ik en wie ben jij In gebouw „Irene" te Oegstgeest, werd zaterdagmiddag en -avond een jeugdsamenkomst gehouden, uitgaande van de classis Leiden der Ned. Herv. Kerk. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter van de Jeugdraad ds. E Saraber uit Voorschoten Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom en hoopte dat zij iets van deze bijeenkomst zouden mee nemen. We staan samen voor het zelfde werk (jeugdwerk) en weten toch zo weinig van elkaar af, al dus spreker. Voor de middag stonden verschillende besprekingen op het pro gramma. WIE BEN IK? De heer v. d. Maas sprak als eerste over het onderwerp: „Wie ben ik"? Onze eerste reactie is, daar heb je niets mee te maken. Toch houdt dit onderwerp ons het grootste deel van de dag bezig. Soms krijg je het idee, dat de wereld voor jou is. De winkeljuffrouw is er om Jou te helpen en zo kun je wel doorgaan. Maar toch kan die wereld je best missen. Dit denkt een ongelovige tenminste. Een gelovig iemand denkt: veel beteken ik toch niet. maar mis schien ben ik voor God toch iets meer waard, dan voor de mensen. WIE BEN JIJ? De heer Vink sprak hierna over „Wie ben jij. Wij denken altijd aan onszelf. Soms voel je je verantwoordelijk voor de andere, soms helemaal niet. Toch ben je een totaliteit in deze wereld. Een mens, waar God zijn plezier in heeft. Je bent geschapen voor de herschep ping. Door ons hele leven loopt eigen lijk een barst. Door die barst glijdt een lichtstraal. Deze lichtstraal is de toekomst in God, die ons eenmaal een nieuwe aarde en nieuwe hemel zal ge ven. WIJ SAMEN. Tenslotte sprak ds. Keja over „Wij samen". Er is een groot verschil tussen „wij" en „wij". Soms is het een optel ling van allemaal „ikken" soms een optelling van „wij's". Hoe komt het, dat we weten, dat er een werkelijkheid „wij" bestaat. Ds. Keja dacht, dat het te maken had met het feit. dat wij Jezus Christus hebben gehoord. Dat „wij" is een mens geweest. Jezus Chris tus is een ontmoeting tussen Godzijn en menszijn. We zien het ook in het hogepriestelijk gebed „opdat zij één zijn zoals w ij één zijn. Dit slaat op de ge meente. Als gemeente moeten we „wij" leren zeggen. Het „wij" zeggen is het aanvaarden van de ander, het kruis op nemen van het anders zijn van de an dere. De gemeente is niet bij toeval een eenheid, een „wij". Wij hebben de opdracht om de wereld te laten zien wat Christus met de wereld bedoelt. Dat moet je overkomen (Speciale 'berichtgeving) Een 17-jarige Noorse matroos, moe van het passagieren en van de alcohol, verlangde zaterdagnacht te Rotterdam naar een zacht bed om ui't te rusten. Hy klom door een raam van een bin nenschip en legde zich te slapen naast de schipper en diens vrouw. Toen de schippersvrouw wakker werd, zag zij tot haar grote schrik een vreemde jonge man naast zich liggen. Zij gaf een gil, waardoor ook haar man wakker werd. De schipper gelastte de Noor het bed te verlaten, maar die weigerde. Er ont stond een vechtpartij, waaraan door de politie een einde werd gemaakt. De in dringer werd naar het bureau gebracht, waar hi) in bewaring werd gesteld we gens huisvredebreuk. Voor degenen, die in het jeugdwerk zit ten, zijn hier vele opdrachten. Wij zijn als gemeente op deze aarde als voorpos ten van Gods toekomst. Na geanimeerde discussies volgde een gezamenlijke broodmaaltijd. De avondbijeenkomst werd verzorgd door de Le.iderdorpse Lekespelgroep die Nehemia, een spel van Henk Fedder opvoerde. Dit spel, dat de geschiedenis van Nehemia weergeeft, werd door de spelgroep op sobere en eenvoudige wijze gebracht. Vooral de rol van Nehemia werd gevoelvol vertolkt. Verkeersongevallen Zaterdagavond is een personenauto ge slipt op de Meerveldhovenseweg te Eindhoven, waardoor de wagen in bot sing kwam met een tegenligger. De bestuurder van de auto, de 33-jarige W. van Gennip uit Eindhoven werd daarbij zo zwaar gewond, dat hy een uur later in het Binnenziekenhuis overleed. In de auto zaten voorts de vrouw van Van Gennip, zyn zuster en haar man, alsmede twee zoontjes van drie en anderhalf jaar van dit laatste echt paar. Zjj werden allen met meer of minder ernstige verwondingen in het Binnenziekenhuis opgenomen. De toe stand van het oudste jongetje is zeer zorgwekkend. De bestuurder van de tegenligger uit Reuzel, werd licht gewond. Beide wagens werden zwaar beschadigd. In Tivoli onder de gemeente Geldrop werd de 49-jarige bromfietser M. A. Thaens uit Geldrop aangereden door een personenauto. De man kwam met het hoofd tegen een paal terecht. Hij is in het Sint Josephziekenhuis te Eindhoven overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. Een 13-jarig zoontje dat op de duo van de bromfiets zat, kreeg slechts enkele schrammetjes. Op de Bossche weg onder Best reed de motorrijder J. van de Bungelaar uit Tilburg in volle vaart tegen een auto, die uit tegenovergestelde richting na derde. De man werd naar het Binnen ziekenhuis te Eindhoven overgebracht, waar hij later is overleden. Zijn duo- passagiere werd, eveneens met zware verwondingen, in het Binnenziekenhuis opgenomen. In het Wilhelminagasthuis te Amster dam is zaterdagavond overleden de 51- jarige L. Riepe uit A'dam, die ernstig werd gewond, op de Amstelveenseweg te Amsterdam. Hij reed op de fiets en stak de drukke weg over juist op het moment dat een autobus van het gemeentever voerbedrijf naderde, die de man niet meer kon ontwijken. Zaterdagmiddag is het zes-jarig zoon tje Frans van de familie Santrok uit Hoensbroek aangereden door een motor fiets, bestuurd door een inwoner van Hoensbroek, en om het leven gekomen. Het jongetje liep met zijn ouders op de Heerlerweg en ging plotseling de rijbaan op, waarna hij werd aangereden. Een Inwoonster van Hilversum is zaterdag op de Groest te Hilversum met haar fiets komen te vallen. Zij werd door een vrachtauto overreden en is in de R.-K. Ziekenverpleging aan haar verwondingen overleden. Aan de verwondingen, opgelopen tij dens een verkeersongeluk in Barneveld, is in het ziekenhuis, „De Lichtenberg" te Amersfoort overleden een 48-jarige mevrouw uit Leuvenum op de Veluwe Zij reed met haar bromfiets in de Gasthuisstraat te Barneveld en wilde de voorrangskruising Thorbeckelaan- Gasthuisstraat oversteken juist op het moment, dat op de Thorbeckelaan een grote vrachtwagen van een firma uit Barneveld naderde. De chauffeur tracht te nog de dame te ontwijken, doch dit gelukte niet met als gevolg dat de brom fietsberijdster door de vrachtauto erd gegrepen. Conferentie Kasteel Oud-Poelgeest S. G. van Looy "j" B(j de opening van de conferentie, uitgaande van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, welke in het afgelopen weekeinde in Oud-Poelgeest werd gehouden, verklaarde de voorzitter, prof. dr. W. F. Dankbaar, hoogleraar te Groningen, zeer verheugd te zijn over de grote opkomst, hetgeen naar zijn mening een goede belofte inhoudt. Meer dan 100 bezoekers waren aanwezig, die door prof. Dankbaar hartelijk werden verwelkomd. Nadat men twee verzen van Gez. 1501umbia te verzoeken de toestand zoveel had gezongen, las de voorzitter gedeel ten uit Genesis 22 en Johannes 4. Hij ging nader in op het offer van Abraham en wel in het bijzonder op de woorden: ,.Op de berg des Heren zal het voorzien worden". Er behoeven in onze tijd geen offers van dien aard meer te worden gebracht, want intussen is er een offer gebracht dat alles in de schaduw stelt: Christus dood op Golgotha. Wel zijn er nog velen, die menen een eigen bergje te moeten oprichten. Doch mogen wij wel zeggen dat een bepaalde berg de berg des Heren is? Er is, aldus prof. Dankbaar, maar één berg n.l. de plaats waar Christus is en in ons midden woont en wij dienen samen één gemeen schap te vormen en elkander te sterken in één geloof en één Heer. Dit streeft de oecumenische beweging na. De tocht van Abraham was zwaar en moeizaam, groot van geloof en offerbereidheid. Het is voor ons christenen evenmin gemak kelijk allerlei vormen van scheiding te overwinnen. Ook daar is offerbereidheid voor nodig. Het doel der conferentie, al dus prof. Dankbaar, is elkander te ster ken en te schouwen naar de berg des Heren, samen te gaan op de weg om God te dienen om Christus wil. Er ont staat dan een wereldwijd uitzicht, een gericht zijn op Hem, die ons aller Heer is. OPDRACHT VAN CHRISTUS Prof. ir. E. de Vries uit Den Haag sprak vervolgens over: „Christelijke verantwoordelijkheid voor het welzijn van de wereld". Hij toonde aan, dat het niet alleen de groten der aarde zijn, die het lot van de wereld bepa len, omdat de verantwoordelijkheid voor de merkwaardige wereld, waarin wij thans leven, mede berust bij hen, die begrip hebben voor de opdracht, die Christus aan ieder van ons heeft gegeven. Er is een groeiend besef van de noodzaak tot samenwerking, als ge volg van de ongekende afhankelijkheid, die ieder van ons voelt. Een conflict in Korea b.v. heeft in vloed op ons welzijn. De moderne com municatiemiddelen brengen de volken dicht bij elkaar. De invloed van kleinere groepen is merkbaar verminderd. Dit was provin cialistisch, kenmerkend voor de 19de eeuwse economie. Wie thans zijn eigen welzijn wil bevorderen ten koste van anderen schaadt zichzelf. Men moet nu in veel groter verband het doel bereiken of wel onderweg samen vergaan. De tweede wereldoorlog heeft veel zekerhe den weggevaagd en deze tijd is niet beter en gemakkelijker geworden. In de snelle ontwikkeling, die wij thans bele ven wreken geestelijke en economische afzijdigheid zich, want als wy ons niet met de wereld willen bemoeien, bemoeit de wereld zich met ons. CHRISTENEN KUNNEN HELPEN Vervolgens behandelde spreker de vraag of de christenen de wereld wel kunnen redden. Zij vormen immers slechts een klein percentage. Toch is gebleken, dat christenen een uitzicht in een bepaalde situatie kunnen bie den, waartoe anderen niet kunnen komen. Regeringen, die in verlegen heid raken, wenden zich tot de ker ken met het dringend verzoek: in Godsnaam, help ons. Als sprekend voorbeeld hiervan schetste spreker de ontwikkeling van de vakbeweging in Brazilië, waar een minister van Ar- bied zich wendde tot de evangelische kerken aldaar om het communistisch gevaar te helpen bezweren. Met andere interessante voorbeelden verlevendigde prof. De Vries zijn cau serie. Hy wees nog in dit verband op Zuid-Afrika, waar men op een dood punt gekomen scheen te zijn inzake de ras senpolitiek en het gesprek weer op gang moet komen met inschakeling van de kerken. Zich bepalend tot Nederlandse toestanden, besprak prof. De Vries de aangekondigde bijstand-actie voor de achtergebleven gebieden. Het is uiter mate verheugend dat het in ons „ver zuilde" land mogelijk is dat zo'n actie tot stand komt onder leiding van een bestuur waarin vrijwel alle richtingen zijn vertegenwoordigd. Het gaat niet alleen om het geld, dat er moet komen want van minstens evengrote betekenis is de geestelijke achtergrond. Dit is het aanvaarden van christelijke verantwoor delijkheid voor het welzijn van de we reld. mogelijk te verbeteren. Deze wil zich verenigingen met de Wereldraad. De vorm heeft men nu weten te vinden. De internationale zendingsraad zal de status van een groter onderafdeling van de Wereldraad krijgen. Er kunnen ook ker ken aan meedoen die niet bij de Wereld raad zijn aangesloten. HET LEVEN VAN DE ZUID- AFRIKAANSE KERKEN In het referaat, dat gistermiddag ge houden werd, gaf dr. E. Emmen uit Den Haag zijn indrukken van het leven van de Zuidafrikaanse kerken naar aanlei ding van de reis, die hij dit jaar maakte. De historische verbondenheid met het stamverwante volk is mede de oorzaak dat het contact met Nederland op prijs wordt gesteld. De problemen zijn zeer ingewikkeld en doordat het oog van heel de wereld op Zuid-Afrika is gericht, heeft men behoefte aan contact en raad van hen, die geacht worden de Zuidafrika ners te kennen. Langzaam gaat het besef doordringen, dat het op den duur zonder een samen gaan der kerken niet gaat. Men moet evenwel in Nederland nimmer de ge dachte hebben dat het de bedoeling is de naturellen te verdrukken in de slechte zin. Wel is men erop uit aan hen rechten te onthouden. Spr. had wel kri tiek op het beleid, dat in Zuid-Afrika wordt gevoerd, doch gaf anderszins on omwonden toe, dat de problemen ook zeer moeilijk zijn. Gisteravond werd de conferentie ge sloten met enkele indrukken van ds. W. Barnard over diens werk als secre taris van de „Van der Leeuwstichting". Veertig jaar bij de S.L.F. Wederom heerste er op de afdeling Gasdistributie van de Lichtfabrieken zaterdag een feestelijke stemming. Dit maal was het de heer W. P. Dool, die het feit herdacht van zijn 40-jarig ambtsjubileum. Alvorens de heer Dool aan de Lichtfabrieken arriveerde, was hij ten Stadhuize ontboden. De burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, sprak hier de jubilaris op waarderende wijze toe en dankte hem namens het Gemeentebestuur voor de op voorbeel dige wijze bewezen diensten. Daarna werd hem het ere-metaal in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst gespeeld, waarmee hij har telijk gelukgewenst werd. In de directiekamer van de Lichtfa brieken verving ir. T. Lentelink, hoofd ingenieur afd. Gas, ir. Y. Ykema wegens uitstedigheid. De heer Lentelink felici teerde de heer Dool met zijn zojuist ontvangen onderscheiding en met zijn De heer D. van der Kwaak wet houder van de bedrijven (rechts), wenst de heer W. P. Dool geluk met zijn koninklijke onderscheiding en jubileum. (Foto LjD./Van Vliet) ring uit voor de opgewektheid, waarmee de heer Dool steeds zijn taak heeft ver vuld. Ook de overige aanwezige heren roemden de goede kwaliteiten van de heer Dool, die steeds een goede geest onder zijn collega's wist te bevorderen. De fraaie oorkonde van het gemeente bestuur en de bekende enveloppe beze gelden de woorden van lof. Vertegen woordigers van de Personeelsvereniging voegden daar namens het gehele perso neel nog een geschenk aan toe en dank ten hem voor de medewerking, de doel einden van de P.V. te helpen bevorde ren. In de kantine waren, behalve zijn chefs, ook de naaste collega's van de ju- Directeur van N.V. A. W. Sijthoff's Uitg. Mij. Gisteren is na een korte ongesteldheid in het Diaconessenhuis overleden de heer S. G. van Looy, sedert 1928 directeur van A. W. Sijthoff's uitgeversmaatschappij N.V. De heer Van Looy, die een bekende figuur in de drukkers- en uitgeverswe reld was, werd geboren te Hilversum op 3 februari 1897. Nadat hij de middelbare school en de School voor de Grafische Vakken had doorlopen, werkte hij ten einde zich voor het boekbedrijf te be kwamen tot 1914 in Leipzig. In 1921 werd hij deelgenoot in de uitgeverij van zijn vader, de uitgeversfirma S. L. van Looy te Amsterdam. In 1928 werd hij be noemd tot mededirecteur van Sijthoff's Uitgeversmaatschappij, waarbij het fonds van de uitgeverij Van Looy in dat van Sijthoff werd opgenomen. Na het aftreden wegens gezondheids redenen van de heer A. W. Frentzen in 1929 bleef hij enig directeur der uitge vers- en drukkersvennootschap, totdat met ingang van 1 augustus 1955 de heer G. de Flines zijn mededirecteur werd. Tydens zijn bijna dertigjarig directeur schap werden vele belangrijke uitgaven voortgezet of voltooid. Toen tijdens het Nazi-regime in Duits land aan vele denkers en geleerden het publiceren was ontzegd, heeft de heer Van Looy zich beijverd vele belangrijke werken van deze emigranten-auteurs, vooral op het terrein van wetenschap en kunst, te doen verschijnen. Tevens was de heer Van Looy gedu rende vele jaren lid van commissies in het boekbedrijf en in de grafische orga nisaties. r Op verzoek van de familie zal de ter aardebestelling van het stoffelijk over schot in alle stilte te Amsterdam plaats hebben. „Groenoord" bestaat twintig jaar De Buurt- en Speeltuinvereniging „Groenoord", die in het verleden vele activiteiten ontwikkelde en ook thans nog een belangrijk aandeel heeft in het speeltuinwerk, bestaat twintig jaar. Ter gelegenheid van deze lustrumviering wordt a.s. donderdagavond in „De Klei ne Burcht" een receptie gehouden. Za terdagmiddag is er feest voor de speel tuin jeugd, gevolgd door een feestavond in de Stadsgehoorzaal. PRACHTIG RESULTAAT Tijdens een te Delft gehouden con cours behaalde de Drumband van het Leidse Jeugdorkest „Den Burcht", di recteur de heer De Jeu, een eerste prijs, met zeer veel lof van de jury. Zij ont ving voor dit prachtige resultaat een be ker en medaille. OPRICHTING LUTHERSE JONGERENGROEP Teneinde ook in Leiden te komen tot de oprichting van een Lutherse Jonge rengroep wordt 14 september in de sacristie van de Lutherse Kerk een ver gadering gehouden waar een dergelijke groep zal worden opgericht en een uit eenzetting van het doel en de plannen van deze groep zal worden gegeven. In de nacht van vrijdag op zater dag is ingebroken in de kantine van de aan de Haarlemmerweg gelegen R.-K. Sportvelden. Voor een bedrag van circa f. 25.wordt aan gevulde koeken en kauwgummi vermist. Zaterdagavond is de 49-jarige heer L. de Vogel, wonende in de Rijndijk straat, op de hoek van het Levendaal en de Plantage met zijn rijwiel geslipt. In bewusteloze toestand is het slacht offer naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht. jubileum. Hij sprak zijn grote waarde- bilaris aanwezig, die daar omringd door en jubileum. zijn echtgenote en kinderen en warme huldiging mocht incasseren. De heren H. C. Kramer. A. van Bemmel, P. M. v. Steen en A. de Kort vertolkten de ge voelens van het personeel der afd. Gas distributie en het spreekt vanzelf, dat de heer Dool, die zo menigmaal bij ju bilea het woord had gevoerd, veel vrien delijke woorden aan te horen had. Even vanzelfsprekend bleef de heer Dool, slagvaardig als altijd, het antwoord niet schuldig. Hij dankte allen voor de zo lange jaren ondervonden kameraad schap. Vele personeelsleden kwamen hem en zijn familieleden daarna de hand drukken met zijn onderscheiding heerlijk pittig die SAMSON! de shag droogt niet uit en blijft altijd soepel en vers

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3