Kamerleden op industrie-tournee PANTER ROBIJ Morgen Leiden en omgeving Unieke bloemenskow in Amsterdam Protest van belastingambtenaren tegen salaris-promotiebelcid genieten verwende sigarenrokers voor 22 ct van een "dure" sigaar 22 ct K< Met een enkel woord Agenda MAANDAG 9 SEPTEMBER 1957 Ruim 160 leden van de beide Kamers der Staten-Generaal, de griffiers van beide colleges en leden van hun staf brengen deze week een bezoek aan een groot aantal industriële bedrijven in ons land, onder meer morgen, zoals reeds gemeld, aan bedrijven in Leiden en omgeving, nl. de Rotogravure, de Meelfabriek De Sleutels, de Royal Typewriters en Sikkens. Het is voor de derde maal, dat zij op uitnodiging van de vier samenwerken de ondernemersorganisaties het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, het Katholiek Verbond van Werkge versvakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland een dergelijke reis ondernemen. De eerste parlementaire industriereis werd in 1951 gemaakt. De ervaringen bq die gelegenheid opge daan waren van dien aard, dat drie jaar later een ontmoeting tussen leden van het Parlement en de Nederlandse Industrie op gelijke wijze werd tot stand gebracht Het feit, dat nu wederom dit traditioneel wordende bezoek wordt gebracht, bewijst, dat een zodanig contact beiderzijds wordt gewaardeerd. De belangstelling voor deze reis is mede door de recente uitbreiding der beide Kamers zo groot, dat voorzien moest worden in een splitsing in twee groepen, waardoor de deelnemers een zeer gevarieerd beeld van de Neder landse industrie zullen krijgen. Een groep gaat bedrijven in het midden en het oosten van het land bezoeken, de andere groep richt zich naar onderne mingen in het westen en zuidwesten van het land, nadat gezamenlijk een bezoek is gebracht aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrie ken N.V. te IJmuiden, waarbij Z.K.H. Moskou komt er niet gemakkelijk af Zoals bekend, willen Groot-Brittannië en de V.S. de Ver. Naties verzoeken een afgezant naar Moskou te sturen. Deze moet trachten te bereiken dat de Sovjet- Unie instemt met de resolutie van de algemene vergadering van de V.N. over de Hongaarse opstand. In de resolutie, die door beide landen zal worden ingediend, zal worden ge- eist. dat Rusland en Hongarije niets zullen ondernemen waardoor de mense lijke rechten zouden worden aangetast. In de resolutie is ook de veroordeling van het Russische optreden in Honga rije vervat, die eerder door de Algemene Vergadering is bekrachtigd en worden middelen aangegeven om de doeleinden van de Algemene Vergadering te berei ken. Van Westelijke zijde in New York is medegedeeld dat men de steun van meer dan 50 landen heeft verkregen voor de Brits-Amerikaanse ontwerp resolutie. Men acht Prins Wan van Siam, de voorzitter van de Algemene Vergade ring de juiste man om als afgezant van de V.N. naar Moskou te worden gezon den. Van welingelichte zijde werd meege deeld, dat het niet de bedoeling is een bemiddelaar naar Moskou te zenden maar iemand, die krachtig tegenover de Russen kan optreden en „met de vuist op tafel slaat." de Prins der Nederlanden onder de deelnemers zal zijn. De openingsbijeenkomst wordt he denavond in Amsterdam gehouden. Het bestuur van de Koninklijke Nederland- sche Reedersvereeniging en de directie van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij N.V. zullen de deelnemers aan de parlementaire in dustriereis vanavond om zes uur ont vangen in de ontvangstzaal van de K.N.S.M. De heer T. J. Twijnstra, voor zitter van de contactcommissie van de werkgeversverbonden en mr. J. A. Jonkman voorzitter van de Eerste Ka mer zullen hier het parlementair in- dustiebezoek in de loop van de avond openen. Daarna zal de heer W. Goudriaan, voorzitter van de Koninklijke Neder landsche Reedersvereniging. lid van de raad van beheer van Van Nievelt, Gou driaan en Co.'s Stoomvaart Maatschap pij te Rotterdam een toespraak houden. De directeur van de K.N.S.M. de heer M. C. Kieft houdt dan een inleiding tot de officiële ingebruikneming van het op 14 maart 1.1. door H.M. de Konin- tin te water gelaten motorschip „Prins er Nederlanden" Glorie van Aalsmeer Bloem en Operette" voor 50000 kijkers (Speciale berichtgeving) Tienmaal op rij hadden de Aalsmeerse bloemenkwekers hun bloemen ten toon gesteld in het Amsterdamse stadion en het was er zaterdagmiddag voller dan wel licht ooit tevoren! Langs stampvolle wegen ,waar het auto-verkeer urenlang in de knoop heeft gezeten, was het Aalsmeerse corso van de veilinghallen in Aalsmeer door Bovenkerk en Amstelveen naar de hoofdstad getrokken, waar stellig 50.000 toeschouwers, onder wie H.M. de Koningin en Prinses Marqke, op intense wjjze genoten hebben van de weergaloze kleurenrijkdom der praalwagens, en van het knap geregisseerde bloemenfeest dat daar na de grote parade der 20 versierde auto's en 24 grote wagens in de stralende zon met uitbundig enthousiasme en dikwjjls ook met veel talent, ten uitvoer is gebracht. In de namen van wereldberoemde operettes hadden Toon Noyons en Coen Nauta ditmaal de motieven gevonden voor corso en show, .en een geestdriftig gestemd publiek is niet moe geworden door luid applaus zijn waardering over de resultaten daarvan tot uiting te bren gen. Aangevoerd door het corso-vlaggeschip zag men hier door middel van kostbare bloemen op wonderlijk fraaie en smaak volle wijze gestalte gegeven aan operette- titels van: Kalman (Gravin Maritza.Das Veilchen vom Montmartre, die Czardas Fürstin), Oskar Nedbal (Polenblut), Franz Lehar (Paganini, die Lustige Wit- we), Sidney Jones (Die Geisha), Lört- zing (Czar und Zimmermann)Leo Fall (Die Kaiserin, Madame de Pompadour, i Die Dollarprinzessin), Harbach en Ham- merstein (Rosemarie), Johann Strauss (Rosen aus dem Süden, Zigeunerbaron, I Fanny Elsler), Humperdinck (Hansel |und Gretel), Paul Abraham, Die Blumen van Hawai), Karl Zeiler (Der Vogel handier), J. Bayer (Die Puppenfee), Jacq. Offenbach Hofmanns Erzahlun- gen), Richard Strauss (Der Rosenkava- lier), Franz von Suppé (Die Schone Galathee) en Jean Gilber (Die Keusche Suzanne). Dat werd zo niet het minst ook door de vijf kleurige scènes op het midden- Geen resultaat huidig overleg verwacht (Speciale berichtgeving) Afgelopen zaterdagmiddag hebben de belastingambtenaren in Den Haag een vlammend protest doen opklinken tegen het salaris- en promotiebeleid van hun werkgever de overheid en tegen het trage tempo, waarin de drie officiële ambtenarenbonden ARKA, ABVA en NCBO in de centrale commissie van het georganiseerd overleg de besprekingen voeren, die uiteindelijk tot verbetering van de levensomstandigheden dezer overheidsdienaren moeten leiden. Dit protest kwam enerzijds tot uitdrukking in een reeks van redevoeringen, welke door een tiental sprekers wefden gehouden tijdens een ongeveer drie uur durende openbare protestvergadering in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, en anderzijds in de veelvuldige spontane reacties hierop van de zijde der aanwezigen, die meer dan 2000 in getal de zaal tot de nok toe vulden. Deze protestbqeenkomst was belegd door de bond van personeel bij 's Rijks belastingen. Hoewel de redevoeringen uiteraard verschillende onderwerpen behandelden, kwamen zij toch allen min of meer tot dezelfde conclusies. De sprekers wezen op het feit, dat de lagere en middelbare Rijksambtenaren en speciaal de be lastingambtenaren wat hun salaris en promotiekansen betreft zijn achterge steld bij hun collega's van andere over heidsdiensten en de werknemers in het vrije bedrijf. Een andere grief was gericht tegen de drie bovengenoemde bonden, welke men verweet: bijzonder langdurige en on vruchtbare besprekingen over de moei lijkheden en zorgen der ambtenaren te voeren. In dit verband vergeleek de voorzitter van de protesterende bond, de heer J. H. v. d. Meer, dit overleg met een kip die op stenen eieren broedt. Hij hoopte dan ook, dat de op deze protest vergadering gesproken woorden weer klank zouden vinden bij de besturen dezer vakverenigingen en hen zouden aansporen tot doelmatiger actie ten gunste van hun leden over te gaan. Ook de heer G. W. Vermeulen uit Zaltbom- mel richtte zich tot de besturen en meer nog tot de leden dier bonden. Hij zag de oplossing van de bestaande problemen in een samenwerking der vier organisa ties. Van even groot belang achtte hij een democratisering ten aanzien van het door de drie officiële ambtenarenbonden gevoerde bestuursbeleid, zodat de leden de invloed op en het contact met dit beleid zullen herkrijgen. Velen waren de sprekers, die het lot der belastingambtenaren in de schril ste kleuren afschilderden en hun on gunstige uitzonderingspositie inkt zwart deden uitkomen tegen het blin kende en voor hun begerenswaardige wit der toestanden bij de andere werknemersgroepen, zoals gemeente ambtenaren en onderwijzers. De heren J. Krommenhok uit Schie dam en M. Boschma uit Winschoten hekelden in het bijzonder de vele tus senrangen bij de belastingdienst, de eerst op vrij hoge leeftijd aanwezige promo tiekansen en de naar verhouding hoge eisen, welke aan de dienaren van de fiscus worden gesteld. Deze factoren houden een discriminatie in ten opzich te van andere ambtenaren. Overigens ontlokte de heer Krommenhok enig pro test aan de vergadering, toen hij op merkte, dat de overheid beter zou doen het ambtenarenkorps in te krimpen en de efficiency in zijn werkzaamheden te vergroten, dan de beloningen zo laag te houden als thans gebeurt. Alle eisen werden aan het slot van de vergadering vervat in een motie aan de regering, waarin tevens werd aan gedrongen ter verbetering van de huidige toestanden een commissie in het leven te roepen, waarvan ook de vertegenwoordigers van vakorganisa ties deel zullen uitmaken, en welke na het instellen van een onderzoek rap port aan de regering zal uitbrengen. met alle kenmerken van een kwaliteits - sigaar! licht van smaak en kleur, heerlijk aroma, krijtwitte brand, afgesneden puntl Iedere sigaar apart verpakt in cellofaan, de doos en kistverpakking exclusief en zeer gedistingeerd. Ook Uw sigarenwinkelier heeft Panter Robijn in voorraad! erkelijk Leven De eenheid van de christenen Dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de Wereldraad van Ker ken en de Lutherse bisschop Hans Lije van Hannover hebben zondag te Oberlin (Ohio) op een bijeenkomst van het Ame rikaanse genootschap „Faith and Order" verklaard, dat de in de afgelopen jaren geboekte vooruitgang nog slechts de eer ste schreden zijn op de weg naar een grotere eenheid van de christenen. veld, waarin op speelse wijze enkele taferelen uit die operettes werden ge parafraseerd een zinvol spel van charme en gratie, dat op alle kijkers (o.w. vele buitenlanders, zoals het Zweedse bloemenkoninginnetje) een diepe indruk moet hebben gemaakt.. Leerlingen van een balletschool uit Amsterdam en honderden leden van gymnastiek-, atletiek- en muziekver enigingen uit Aalsmeer gaven op prij zenswaardige wijze hun medewerking om deze jubileumshow tot een voldon gen en welverdiend succes te maken! Dr. Visser 't Hooft zei, dat de christe nen niet meer zo geïsoleerd van elkaar zijn als voorheen en dat zij de Wereld raad van Kerken bezitten als een orgaan waardoor zy uitdrukking kunnen geven aan hun gevoel van eenheid. Maar, zo vervolgde hij, wij zijn er nog ver van verwijderd de wereld die unieke eenheid van geloof en leven te tonen, die in de evangeliën besloten ligt. Bisschop Lilje drong aan op pogingen om de eenheid van de christenen te ver stevigen. DS. G. J. KOLDEWIJN OVERLEDEN Na een langdurig lijden is in de ouder dom van 96 jaar te Almelo overleden ds. G. J. Koldewijn, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk. Zwemwedstrijden in Alphen aan den Rijn Zaterdagmiddag zijn in het Alpheuse Zwembad de kampioenswedstrijden zwemmen over de afstanden 500 en 1000 meter voor dames en heren gehouden. Kampioen over 1000 m. bij de dames werd mej. Nel Bezemer in de tijd van 19 min. 4.6 sec. Tweede werd Anneke Lamoree, 23.27.8, 3de Leni Huisdier, 23-35, 4de Elly Tuin, 24.53.4. Bij de he ren over deze afstand werd Theo Sep- pen kampioen in de tijd van 16 min. 10 sec. Tweede werd Peter van Kooten in 16.12, 3de Rudi Nitzsohe 18.23, 4de Dick Lambers 19.8.4 en 5de Cees van der Ent 19.38. 500 meter meisjes: 1. Marijke Seppen 9.35.8; 2. Nel Angenent 10.8.4; 3. Anne- lies van Kooten 10.12.1; 4. Margriet Be zemer 10.13; 5. Margré Schouten 10.44.4. 500 meter jongens: 1. Henk de Vries 9.25.5; 2. Geza Kaltenecker 9.57-2; 3. Tonny Seppen 10.3; 4. Harry Klootwijk 10.16.2; 5. Hans Vergouw 10.39.7. De winnaars ontvingen allen een fraaie wisselbeker, die zy volgend jaar weer mogen verdedigen. Er schreven voor de 1000 meter 18 dames en heren in en voor de 500 meter 47 jongens en meisjes. De leiding was in handen van het bestuur van de Alphense Zwemclub. Koningin Juliana en Prinses Marijke hebben in het Stadion te Amsterdam het Aalsmeerse bloemen corso en het bloemenspel gadege slagen. Koningin en dochter kwa men met grote belangstelling de opgstelde wagens van dichtbij be kijken. BINNENLAND Het vrijgezellen congres te Greven- biebt, op 21. 22 en 23 september, wordt op 2il september 's middags om 5 uur ge opend. Met ingang van 1 september 19-57 is Erof. dr. J. Tinbergen benoemd tx>t gewoon, oogleraar in de wiskundige economie en ontwikkeltaigsprograimimeTing aan die Ne derlands öhe Hogeschool te Rotterdam, aan welke hogeschool prof. Tinbergen reeds van-af oktober 1933 verbonden is aUs bui tengewoon hoogleraar met als opdracht „Statistiek en hogere wiskunde", weWce later veranderd werd in „statistiek, wis kundige economie en econometrie". De centrale organisatie der Deense baconprodaicenten heeft op een buitenge wone vergadering besloten die onderhande lingen voort te zetten voor een contin- gentenovereemkamat voor de Britse markt voor bacon. Deze plannen, welke zijn voorgesteld door de Britse Nationale Boe renbond zullen nader worden besproken op een 14 september a.s. te Den Haag te houden bijeenkomst waaraan zal worden deelgenomen door vertegenwoordigers van de Deense en Nederlandse landbouw. De tentoonstelling „Het Atoom" heeft gister het record aantel van 17.334 bezoe kers getrokken, waarmee het totaail nu dicht tot de 650.000 is gekomen. De vorige recorddag was 15 augustus, toen 15.300 personen de expositie beaoohten. De politie heeft twee Baarnse Jon gemannen, 18 en 19 jaar ouid, gearresteerd De 16-Jardge had onlangs bij zijn buurman op de Zandivoortweg te Hilversum een geldkistje op diens zolder aangetroffen, waaruit hij f 500.heeft weggenomen. De jongemannen hebben dit geld in Hilver sum en Amsterdam in café's opgemaakt. De buurman, miste in totaal M00QDe 1'8-jarige heeft toegegeven, dat hij f 500, heeft gestolen, dooh ontkent, dat het f ÏOOO,is geweest. Het tweetal Is voor de Officier van Justitie in Utrecht geleid. Op doorreis naar Zürich in ons land aangekomen bracht zaterdag de heer Oh. G. Tennent, president van de Rotary-In ternational, met een groot gezelschap Ro tarians een bezoek aan de oude kunst- en antiekbeurs In het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft. Het gezelschap werd rondgeleid door de organisator dé heer Marcel B. Keezer. Tegen het einde van de beurs zullen museumdirecteuren, die In ons land komen congresseren, officieel op de beurs worden ontvangen. Duizend imkers uit ons land zijn in de Rlivieraihal te Rotterdam bijeengekomen om een evenement in de historie van da vereniging tot bevordering der bijenteelt ln Nederland ,het 60-jang bestaan te vla- ren. Tot de offiolele gasten op deze na tionale demonstratie behoorden o.m.: mr J. KJaasesz, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland ,ir. A. W. van der Plasche, directeur-generaal van de Landbouw en lr. J. W. Honig, directeur van de Tuinbouw. Na de opening door de voorzitter van dl* afdeling Rotterdam. De heer W. H. van Mourik, verwelkomde de algemene voorzitter, mr. L. R. J. Ridder vain Rappard de aanwezigen met 'n speech v/a ar in het belang van de bijenteelt dui delijk tot uitdrukking kwam. Gistermdd- lag ontving burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, het gezelschap in het raadhuis. Ook stond er een rondvaart door de havens op het programma. Het ligt in het voornemen van de Commissaris der Koningin ln Noord-Bra bant, dr. J. E. de Quay halif oktober voor enige weken naar Brazilië te gaan in zijn kwaliteit van voorzitter van de Raad voor de emigratie. Hij zal o.a. een bezoek bren gen aan de bekende kolonie Ribeirao en emdere Nederlandse nederzettingen. Het be zoek houdt verband met de mogelijkheden voor nieuwe nederzettingen. Zaterdag 21 september a.s. wordt het Jaarlijkse défilé langs de dodencel van het „Oranjehotel" te Schevendngen gehouden. Het défilé wordt gevolgd door een reünie van oud-gevangenen. Zaterdagmorgen omstreeks elf uur ls brand ontstaa/n in de kapitale boerderij van de heer W. P. Ubbens ,te Wester- emden (Gr.). De twee grote schuren, het achterhuis en enige landbouw werktuigen gingen geheel in vlammen op. De oogst van ongeveer 20 hectaren ging eveneens verloren. BUITENLAND Henri van Frankrijk, graaf van Cie- mint, de oudste zoon van de Franse troon pretendent, de graaf van Parijs, die twee maanden geleder, te Drens met Prinses Maria-Theresia van Wurttemberg ln het huwelijk is getreden., heeft zich aange meld voor militaire dienst ln Algerije In 24 uur tijd heeft in Vietnam een bende van ongeveer honderd man een aanval gedaan op de kantoren van twee Saigonse dagbladen. De bende bestormde de gebouwen, sloeg het kantoormeubilair kort en klein, vernielde klaarliggend zet sel en beschadigde de rotatiepersen door er sterke zuren op te gooien en erop te slaan met voorhamers. Voor de politie kon in grijpen ,was de bende alweer verdwenen. In het wijnbouwgebded van San Pie- tro Vernotico ,bij Bari, zijn polltieverster- kingen aangekomen nadat wijnboeren 2 belastingkantoren in brand hadden gesto ken. Zij zijn ontevreden over de lage prijs die de handelaren voor de druiven bieden als gevolg van de overvloedige oogst. De boeren wierpen barricaden op en gooiden met stenen naar de politie, die ln de lucht echoot en gebruik maakte van traangas- bommen. Negen wijnboeren zijn aangehou den en 30 anderen hebben een proces ver baal gekregen. Bij de politie vielen 27 ge wonden en onder de demonstranten vyf. Tachtig communistische opstandelin gen hebben een overval gepleegd ln de Birmaansie zeehaven Merqui, 500 km ten zuidoosten van Rangoon. De overvallers im aakten zeven motors diepen van de rege ring en twee particuliere schepen buit. ZIJ voeren voor het aanbreken van die dag de haven binnen en vielen het politiebureau aan. De communisten trokken zich na een gevecht van twee uur terug. Veertig leden van bemanning der regeringssohepen wer den gevangengenomen. President Gronchd van Italië ls voor een staatsbezoek van vijf dagen met zijn echtgenote in Teheran aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door de Sjah en Koningin Soraja, Perzische minis ters en leden van de Italiaanse kolonie ln Perzië. In de woestijn van Nevada is gisteren de achttiende proef van de huidige reeks kernproeven genomen. Waarnemers, die de ontploffing van ongeveer zeventig kilo meter afstand hebben gadegeslagen, schat ten de kracht van de explosie op een kwart van die van de op Hirosjima en Nagasaki uitgeworpen bommen. Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, ls gisteren ln Londen teruggekeerd van een officieel bezoek van vier dagen aan Belgrado. Lloyd zei, dat Joego-Slavië het op sommige punten met de Sovjet-Unie eens kan worden, maaT naar zijn overtuiging wil het zelf beslissen in Internationale vraagstukken en is het niet van plan zich met de politiek van an deren in te laten. Geleerden uit Westelijke, communis tische en andere landen, zijn gisteravond in Rehoboth in Israël bijeengekomen ter bijwoning van een conferentie over de laatste ontdekkingen op het gebied van de kernwetenschap. De conferentie wordit ge houden onder auspiciën van de Unesco en de Internationale Vereniging voor Zui vere en Toegepaste Natuurkunde, de con ferentie zal een week duren. Lijders aan brandend maagzuur voelen zich geen hall mens Kunnen geen eten zien - in 't vooruitzicht van zo'n nieuwe aanvai. Rennies herstellen prompt 't evenwicht - neutraliseren alle overtollig maagzuur in een wip. Op 't moment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn, om na enkele minuten geheel te ver dwijnen. Neem toch Rennies. Gemak kelijk in te nemen - gewoon laten smel ten op de tong. En helemaal niet naar om in te nemen. Integendeel: smakelijk èn onopvallend WOENSDAG. Rehoboth: C.P.P.B. Ir. C. Dorsman spreekt over Boskoop. 8 uur nam. DONDERDAG Kleine Burcht: Receptie 20-jarig be staan .Groenoord". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Vola Film „Witte Kunst". 8 uur nam, ZATERDAG Lutherse Kerk (sacristie)Oprichting Jongerengroep. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1). Tentoonstelling geolo gle van ITederland. Op werkdagen van 10' 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.)' Rijksmus&um voor Volkenkunde .Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 1*05 uur. Op zondag 15 uur (Tot 1 oktober). De Lakenhal: „Tijdgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur; zondags 15 u., donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 juli 23 september). BIOSCOPEN Trianon: „Het licht aan de overkant" 18 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30 ,7 en 9.15 vuur. Rex: „De bestorming van die Alamo" 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Mijn kleine Hongaarse Pirosch- ka" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Tussen 14 en 17" 18 Jaar. Lido: „Ja mevrouw die generaal" 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.1 5uur. Luxor: „Manie Antoinette" 18 Jaar. Werk' dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo> tiheken te Leiden en Oegsitgeest wordt waargenomen door: Apotheek Hardingh en Blanken, Hoge Woerd 171, tel. 2O502; Apo theek Heyst Steenstraat 3'5; bel. 20136; Apotheek Oegstgeest, WUheLmlnapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Minister Suurhoff wijst C.A.O.-bouwvakken af Vakbonden beraden zich opnieuw (Van onze Haagse redactie) Het ontwerp C.A.O. voor de bouw vakken is door de minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, verworpen nadat werkgevers- en werknemers bonden een jaar geleden dit ontwerp aan de regering hadden voorgelegd. Minister Suurhoff heeft in een brief aan werkgevers en werknemers zijn plegen thans overleg over de te vol- bezwaren uiteen gezet. De vakbonden gen gedragslijn na deze afwijzing. De bezwaren van de minister zijn: 1. De basis-uurlonen, waarvoor vijf groepen van functies zijn ingedeeld. De minister wenst allereerst een onderzoek naar de aard van deze functies voordat hij tot de indeling van deze groepen wil overgaan; 2. een algemene toeslag we gens „schaarste" aan arbeidskrachten in het bouwbedrijf vindt de minister on billijk tegenover andere bedrijfsgroepen waar eveneens personeelsschaarste heerst; 3. het beroep op de arbeidsver- zwarende omstandigheden (werken in de open lucht bij slechte weersomstan digheden) wijst minister Suurhoff even eens af; 4. ten aanzien van de prestatie beloning geeft de minister de voorkeur aan wetenschappelijk „gemeten" tarie ven boven „ervaringstarieven"; 5. ten slotte is er bezwaar tegen de door de bonden voorgestelde reisvergoeding. De brief van de minister was reeds toegezegd nadat half juli het overleg tussen de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en de ministers Zijlstra, Suurhoff en Witte was vastgelopen. Vluchtelingenproblemen te Arnhem besproken Met een rede van de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, is vanochtend in Arn hem de zevende algemene vergadering begonnen van twee organisaties, die zich ten doel hebben gesteld het vluchtelingen probleem te bestuderen: de „Association for the study of the world refugee problem (A.W.R." en de „Europaische Forschungsgruppe für Fliichtlingsfragen (A.E.R.)". Het vluchtelingenprobleem is opnieuw zeer actueel geworden nu er, na de 25 miljoen vluchtelingen en ontheemden, die het Derde Rijk met zijn politiek ver oorzaakte, opnieuw 200.00 Hongaren zijn gekomen bij de tienduizenden die nog steeds als vluchteling waren „over gebleven". Bovendien vluchten dagelijks nog mensen uit het oosten naar het westen. Er zijn thans 30 maal zoveel vluchtelingen als tijdens de grote volks verhuizing. Deze vluchtelingen brengen allerhande problemen mee, van juridische en psychologische aard. Het nu geopende congres behandelt: de ervaringen met de Hongaarse vluch telingenstroom in het afgelopen jaar en de betekenis daarvan voor Europa, en de opneming van voormalige kolonisten in het moederland na de emancipatie van vroegere koloniale gebieden. Automatische beperking van snelheid van auto's Ralph R. Teetor, een blinde Ameri kaanse uitvinder, heeft een apparaat ontworpen, waarmee auto's een van te voren ingestelde snelheid niet kunnen overschrijden. Met deze „speedostat" wordt het rijden op de autosnelwegen veiliger en minder vermoeiend. Het ap paraat doet enigszins denken aan de automatische piloot in een vliegtuig; in wezen is het een drukknop-apparaat, waarmee op een bepaalde, ingestelde snelheid kan worden gereden. Hierdoor wordt voorkomen dat de bestuurder, zonder het te weten, zijn snelheid steeds hoger opvoert. Aan de andere kant vormt het geen belemmering bij het rijden op bepaalde weggedeelten, waar met grotere snelheid kan worden gere den, omdat door het indrukken van een knop de snelheidsbeperking ongedaan kan worden gemaakt. Enige grote Ame rikaanse autoconcerns hebben dit ap paraat op enkele van hun modellen voor 1958 gemonteerd. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) fü bi> *3. iu "2 8 M <03 SN Stockholm geh. bew. zw 3 20 2 Oslo onbewolkt nw 1 19 0 Kopenhagen regen wzw 2 19 3 Aberdeen zwaar bew. zzo 4 17 0 Londen licht bew. zzw 2 19 0 Amsterdam zwaar bew. zzw 3 17 2 Luxemburg regen w 3 19 6 Parijs mist z 1 13 15 Bordeaux mist zzw 1 17 21 Grenoble regen no 1 28 0.1 Nice licht bew. n 5 26 0 Berlijn licht bew. nnw 2 26 0 Frankfort geh. bew. wzw 2 26 0 München regen w 3 27 0.1 Zürich geh. bew. windstil 27 0 Genève regen zzw 4 27 0.1 Locarno zwaar bew. windstil 25 0 Wenen onbewolkt zzo 2 27 0 Innsbruck licht bew. w 1 29 0 Rome onbewolkt O 1 29 0 Ajaccio lioht bew. no 3 25 0 Malorca licht bew. no 7 32 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2