Zowel Ollenliauer als dr. Adenauer verwerpen „nieuw'* plan van Moskou WEERBERICHT Positie van de Bondskanselier is er alweer door versterkt Russen willen geen wijziging Tweede Kamer bekritiseert scherp het komende E.E.G.-verdrag Nieuw ingrijpen van Ned. Bank Koning Saoed op doorreis naar Europa vertoefde in Beiroet 98ste Jaargang MAANDAG 9 SEPTEMBER 1957 No. 29235 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in West-Duitsland) Zowel Bondskanselier Adenauer als Erich Ollenhauer, de leider van de socialis tische partij, de grootste en sterkste oppositiepartij in de Westduitse Bondsrepu bliek, hebben al verklaard dat een nieuw voorstel, waarmee de Sovjet-Unie gedurende het weekeinde voor de dag gekomen is, onaanvaardbaar is en dat er niet eens met de Russen over hoeft onderhandeld te worden. Het Russische voor stel werd zaterdag in de vorm van een nota te Moskou aan de Westduitse ambas sadeur dr. Haas overhandigd. Zondag heeft radio-Moskou al de inhoud van deze nieuwe nota gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat de Russen nog altijd op hun oude standpunt zijn blijven staan dat een eventuele hereniging van Duitsland alleen maar tot stand kan in het vervolg een gemeenschappelijke politieke koers moeten gaan volgen. West-Duitsland zou uit de NAVO treden en de Oostzone zou het Warschau-pact verlaten. De algemene militaire dienst plicht zou in West-Duitsland moeten worden afgeschaft en de beide staten zouden met elkaar moeten uitmaken hoe groot de sterkte van elk van hun legers zou moeten zijn. Men zou de vier grote mogendheden moeten verzoeken hun troepen uit West- Duitsland en uit de Oostzone terug te trekken. De Russische nota oefent scher pe kritiek uit op het voorstel van de Westduitse regering in heel Duitsland algemene vrije verkiezingen te laten plaats hebben. Het was, zo wordt be weerd, onmogelijk de grote verschillen tussen de beide Duitse staten uit de weg te ruimen en de kloof tussen de „vrede lievende" politiek van de Oostzone en de „militaire-koers" van West-Duitsland te overbruggen. In Westduitse regeringskringen is men van mening, dat de Russische nota geen nieuwe perspectieven opent. Men is er van overtuigd, dat de Russen niet van komen door onderhandelingen, die direct tussen de regering van West-Duitsland en de door de Westduitse Bondsrepubliek niet erkende regering van de commu- j pfa'n zjjn'erügè verandering en de thans nistlsche Oostzone moeten worden gevoerd. bestaande toestanden te brengen. De Russen hebben hun nota natuurlijk op- Bonn zou Oostzone l Gemeenschappelijke koers. gen in West-Duitsland. overhandigd. Zij Het heeft natuurlijk in de bedoeling hebben er, zo meent men in Bonn, moeten erkennen De Russen ondersteunen thans het voorstel van de communistische minis ter-president van de Oostzone, Grote- wohl, van 27 juli, waarin deze het plan had geopperd 'n federatie tussen West- Duitsland en de Oostzone te scheppen. De Russen ontkennen, zoals trouwens al zo vaak in de laatste tijd, dat de vier grote mogendheden, die Duitsland na de capitulatie van Hitiers legers hebben bezet, voor het herstel van de Duitse eenheid verantwoordelijk zouden zijn. Er wordt de nadruk op gelegd, dat die mo gendheden alleen maar de verplichting op zich hebben genomen het streven van het Duitse volk naar zijn hereniging te ondersteunen. West-Duitsland zou thans voor de keus staan óf de NAVO-politiek op te geven óf de tegenwoordige politieke koers voort te zetten. Prinses Irene veer het eerst in Gouden Koets (Van onze Haagse redactie) Voor de eerste maal zal Prinses Irene dit jaar by de opening van de Staten- Generaal op dinsdag 17 september met Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix plaats nemen in de gouden koets. De beide Prinsessen zul len in de Ridderzaal aan weerszijden van het Koninklijk paar op de troon zijn gezeten. Hoge functie voor de heer Adriaan Pelt Onze landgenoot de heer Adriaan Pelt, die aan het eind van dit jaar aftreedt als directeur van het Europese Bureau van de V.N. in Genève, is zaterdag op de twaalfde plenaire vergadering van de wereldfederatie van V.N.-verenigin- gen gekozen tot secretaris-generaal van deze organisatie. Hij volgt als zodanig de Brit John Ennals op, die 10 jaar secretaris-generaal is geweest. De vergadering heeft zaterdag een resolutie goedgekeurd waarin gevraagd wordt om bestudering van het vluchte lingenvraagstuk in de wereld. In een tweede resolutie wordt op de V.N. een beroep gedaan de 700.000 Chinese vluch telingen in Honkong onder de hoede van de Hoge Commissaris van de V.N. voor de vluchtelingen te plaatsen. van de Russen gelegen diepe indruk in West-Duitsland te maken met hun be wering, dat een vredesverdrag mogelijk zou kunnen worden wanneer men Gro- tewohls federatieplan zou accepteren. West-Duitsland en de Oostzone zouden Adenauer positie alweer door versterkt. Het plan van een federatie tussen West- Duitsland èn de Oostzone wordt in Bonn, niet alleen in de party van Adenauer, maar ook door de socialisten, over het algemeen grotesk gevonden. Waarborgen gevraagd! Koffie, thee, tabak, enz. worden duurder Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer inzake de verdra gen Europese Economische Gemeenschap en Euratom. „De draagwijdte van deze verdragen kan nauwelijks worden overzien; beide verdragen zullen, indien zij worden aangenomen, diep ingrijpen in het politieke en economische leven van ons land", aldus het verslag. Vele leden oefenen scherpe kritiek uit op de eventuele totstandkoming van het eerste verdrag, terwijl het Euratomverdrag verzekerd kan zijn van eer^ overgrote meerderheid in de Tweede Kamer. De meeste Kamerleden bekritisren de resultaten, behaald door de Neder landse delegatie in het voor ons land zeer ongunstige compromis over het gemeenschappelijk buitentarief. Men betoont zich ook teleurgesteld over het feit, dat de Benelux-samenwerking hier ten enenmale faalde, doordat België en Luxemburg geen steun verleenden aan het Nederlandse standpunt. Als compromis tussen de handelspoli tieke opvattingen der zes landen is n.l. te voorschijn gekomen, dat men uitgaat van het rekenkundig gemiddelde der op 1 januari 1957 bestaande tarieven, doch dat grondstoffen in ieder geval niet ho ger zullen worden belast dan met 3% en halffabrikaten niet met meer dan 101" De chemische industrie zal daardoor een zeer zwaar offer moeten brengen. Een buitensporig boog tarief is vast gesteld voor vlees (20%). honing (39%) bananen (20%), zuidvruchten (12 a 20%), koffie (16%), suiker (80%), ca caobonen (9%), ruwe tabak (30%), fosfor (15%), duplex en triplex (15%). Voor ons land betekent dit een be langrijke stijging van de kosten van het levensonderhoud. Onbegrijpeiyk acht men het. dat de delegatie zonder vooroverleg met de desbetreffende be drijfstakken zulke tarieven heeft goed gekeurd. Voor landbouw, handel en industrie zal dit ernstige gevolgen hebben. Wat koffie betreft de instelling van een uniform tarief van 16% is voor de Indonesische koffie en dus voor de handelsbetrekkingen met In donesië funest. Als blijk van waardering voor het vele werk dat hij heeft verricht voor het C.H.I.O. kreeg Prins Bernhard aan het slot van dit tiende inter' nationale concours hippique in het j Kralingse Bos te Rotterdam een fraaie kristallen bokaal aangeboden met de afbeeldingen van alle paar den waarop hij in de afgelopen tien concoursen aan de wedstrijden had deelgenomen. De Prins bewondert samen met de Koningin en de Prin sessen Irene en Margriet de prach tige bokaal. Ongerust over economische ontwikkeling (Van onze Haagse redactie) In Little Rock is spanning toegenomen Nadat een federale rechter zaterdag in Little Rock, in de Amerikaanse staat Arkansas, had bepaald, dat onmiddellijk een einde moet komen aan de rassen scheiding op de middelbare school in deze plaats waarna de schoolraad bekend maakte, dat de school heden, maandag, voor alle leerlingen open zou zijn verklaarde de gouverneur van deze Amerikaanse staat, Paubus, gister avond voor de televisie, dat de Nationale Garde de negerleerlingen de toegang tot het lyceum zou blijven ontzeggen. Toen men hem vroeg, wat er zou gebeuren als de federale politie zou trachten de negerleerlingen door het kordon van gardisten te brengen, dat om het lyceum is geplaatst, antwoordde gouverneur Paubus: „Ik hoop van harte, dat nie mand dan door een kogel getroffen zal worden". Zoals bekend stelt de gouverneur zich on het standpunt, dat hij verantwoorde lijk is voor de rust en dat er zich mo gelijk onlusten zouden voordoen indien de negerleerlingen, zoals de federale wet dat wil, tot het geheel blanke lyceum toegelaten zouden worden. Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Matige, in de kust provincies tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 SEPTEMBER Zon op: 6.08 uur; onder: 19.09 uur. Maan op: 19.13 uur; onder: 7.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.55 en 16.16 uur. Laagwater te 12.07 uur. Dit nunmer bestaat uit pagina's. De Zweedse bloemenfee Gunilla Knutson. een zeventienjarige stu dente uit Ystad. heeft zaterdag op charmante wijze het tiende Aals- meerse bloemencorso opgeluisterd. De bloemenfee in het Olympisch Stadion te Amsterdam bij de wagen die de eerste prijs in de wacht sleepte. Het invoerrecht van thee zal van 10% tot 30% stijgen. Het tarief van 30% voor ruwe tabak zal een ernstige slag toebrengen aan de tabaksverwerkende industrie en de groothandel in tabak, die geen enkele kans meer krijgen binnen het raam der Euromarkt. Het nog niet vastgestelde invoer recht voor palmolie, dat evenwel hoog - zal zijn, zal een zeer nadelige uitwer king hebben op de verwerkende indus trie en de groothandel in ons land. Grote teleurstelling bestaat er ook bij de Tweede Kamer t.a.v. de vaagheid van het verdrag inzake de landbouw, waardoor zelfs niet van een schijn van een gemeenschappelijke markt kan wor den gesproken wegens de protectionisti sche tendens der bepalingen. Teleurstelling evenzeer wegens het ontbreken „in het zwakste deel van het verdrag" van grondslagen voor een ge meenschappelijk vervoerbeleid, voor onze zee- en luchtvaart van zo eminente betekenis. Concluderend wordt verklaard, dat onze regering met grote spoed moet trachten de nodige waarborgen te ver krijgen van de overige vijf landen, die aan de Euromarkt zullen meedoen, opdat met de uitzonderlijke positie van ons land zal worden rekening ge houden. Dit geschiedt volgens alle frac ties in de Tweede Kamer in het Euromarkt-verdrag in onvoldoende mate voor wat de geografische ligging, de armoede aan grondstoffen en de bevolkingsaanwas van ons land aan gaat, die een in hoog tempo voortge zette industrialisatie noodzakelijk ma ken. Opnieuw heeft de Ned. Bank strenge maatregelen genomen om de uit breiding van de binnenlandse kredietverlening in te dammen. De Neder- landsche Bank heeft in een schrijven aan de handelsbanken meegedeeld, dat door het bankwezen geen verdere uitbreiding aan de binnenlandse kredietverlening in de particuliere sector mag worden gegeven. Slechts een beperkte seizoenstijging van 2 vergeleken met het voorafgaande kwar taal zal worden getolereerd. Behalve de banken vallen ook lagere publiek rechtelijke lichamen onder deze maatregelen. Banken die zich niet de noodzakelijke beperkingen opleggen worden met boeten bedreigd. Uit de getroffen maatregelen, zo kan joenennota ongetwijfeld te venvachten men in bankkringen vernemen, valt op te maken, dat de president van de Ned. Bank ondanks alle tot nu toe onderno men stappen en de in de komende mil- Stoffelijke overschotten van studenten gevonden DOOR KOUDE OMGEKOMEN De stoffelyke overschotten van de twee Nederlandse studenten en een Westduitse douanebeambte, die sinds 28 augustus in het gebied van de Grossvenediger werden vermist, zyn zaterdag gevonden. Oostenrijkse alpenjagers en leden van reddingsploegen hebben de lijken aan getroffen op de 2.805 meter hoge Schwarze wand by de Pragerhütte. Ze waren geheel door sneeuw bedekt. De studenten zün de 21-jarige R. G. van Midden en de 24-jarige Egbert Schafer, beiden uit Hilversum. De West- Duitser is Gerhard M. Otschmann. Het schünt dat de slachtoffers, nadat zü verdwaald waren, nog geprobeerd hebben met hun blote handen een hut in de sneeuw te bouwen, doch zü waren kennelijk te vermoeid en kwamen door de koude om het leven Het is nog niet bekend waar en wan neer de Nederlandse studenten de Duit ser ontmoet hebben, die in een ander deel van dit berggebied vermist werd. De lijken zijn naar Matrei in Oost- Tirol overgebracht. Ontevredenheid in Syrië over verklaring van Amerikaanse minister Dulles Koning Saoed van Saoedi-Arabië is zaterdag - op doorreis naar Europa - on verwachts in de Libanese hoofdstad Beiroet aangekomen. Direct na aankomst op het vliegveld reed hij naar het paleis van de Libanese president, waar hy een half uur besprekingen voerde met president Sjamoen, premier Sami el Solh en diens minister van Buitenlandse Zaken, Malik. Men neemt aan, dat zy over de toestand in Syrië en Jordanië gesproken hebben. Na dit overleg ontving de Koning in zyn hotelsuite de vroegere Libanese premiers El Jafi en El Eweini, die nu oppositie tegen ce regering voeren. Zaterdagmiddag vertrok hy naar Sjtoera aan de Syrische grens voor een be spreking met de sjeik van Koweit, die daar met vakantie is. heid te verminderen die door de jongste gebeurtenissen is gewekt. Volgens de door Dulles voorgelezen verklaring heeft Henderson gezegd in het Nabije Oosten ernstige verontrus ting te hebben geconstateerd over de groeiende Russische overheersing van Syrië en de grote communistische wa penleveranties aan Syrië, die uitgaan boven defensiebehoeften. In het bijzon der was er ongerustheid over grensinci denten en intensieve propaganda en on dermijnende activiteit, gericht op de omverwerping van de op regelmatige wijze ingestelde regeringen van Syrië's Arabische buurlanden, aldus het rapport van Henderson. In officiële kringen en de pers van Syrië zijn bovenstaande Amerikaanse uitlatingen met grote ontevredenheid ontvangen. President Koewatli heeft in een verklaring tegenover het Egyptische Persbureau voor het Midden-Oosten" gezegd dat er ..niets waar is" van de ..beweringen, dat de Sovjet-Unie thans een overheersende positie in Syrië in neemt". „De Syrisch-Sovjetrussische be trekkingen zijn vriendschappelijk van regeringsmaatregelen, niet gerust is over de economische ontwikkeling in Neder land. Reeds in het jaarverslag van de Ned. Bank over 1956 viel te lezen, dat werd gevreesd dat het regeringspro gramma, dat voorziet in de beperking van de bestedingen, niet voldoende zou blijken te zijn. Het feit dat niet op de miljoenennota is gewacht, wordt in bankkringen dan ook „veelbetekenend" geacht. De nu ge nomen maatregelen kan men beschou wen als het meest stringente ingrepen op monetair terrein dat men zich kan indenken. In Venetië: eerste India prijs voor Ontkenning van Syrische president Koewatli Een officieel communiqué, zaterdag te Dzjeddah uitgegeven, maakte bekend dat Koning Saoed naar Europa reist om zijn gebit door Europese tandartsen te laten behandelen. De duur van zijn reis is niet bekendgemaakt maar de directeur van het Schlosshotel Hahnhof in Ba den Baden 'nee t medegedeeld, dat Ko ning Saoed voor een kuur van verschei dene weken naar Baden Baden komt. waar hij waarschijnlijk heden met veel gevolg zal arriveren. Na een onderhoud van meer dan twee uur met president Eisenhower over de kwestie-Syrië. heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dul les. zaterdag een verklaring aan de pers voorgelezen waarin Eisenhower opnieuw zegt het Midden-Oosten te zullen be schermen tegen het gevaar van commu nistische agressie en ondermijning. De Amerikaanse president spreekt de hoop uit, dat het internationale communisme Syrië niet tot enigerlei aanval tegen zijn buurlanden zal bewegen en dat het volk van Syrië iets zal doen om de ongerust - Op het filmfestival in Venetië is de eerste prys toegekend aan de Indiase film „Aparajito" van Satyajit Ray. De tweede prys was voor de Italiaanse flira „Notti Biace" van Luchino Visconti. De prijs voor de beste acteur kreeg Antho ny Franciosa voor zijn spel in Fred Zin- nemann's „Een hoed vol regen" De Russische actrice Zidra Ritembergs kreeg een prijs voor haar rol in „Malva" van Vladimir Braun. De jury heeft verklaard dat enkele van de veertien gedraaide films niet voldeden aan de vereiste normen. In de statuten van het festival wordt be paald dat de films blijk moeten geven van „vorderingen van de cinematografie als middel van artistieke expressie". De jury heeft de selectiecommissie verzocht voortaan alleen films te kiezen op grond van artistieke waarde en los van nationale en commerciële overwegingen. Dit wordt algemeen beschouwd als kritiek op Hollywood en de filmindustrie van Engeland en Frankryk, die de selectiecommissie weinig keus geboden hebben. Treinramp kost 29 Fransen liet leven Machinist minderde geen vaart ondanks waarschuwing Een ernstig spoorongeluk in Zuid- Frankrijk heeft zaterdag aan 29 mensen hit leven gekost, terwyl er ruim dertig min of meer ernstig gewond werden. De slachtoffers waren voornamelyk vakantiegangers, die met een sneltrein uit Parys naar Nimes terugkeerden. Op 28 km van Nimes reed de trein ondanks waarschuwingsborden met grote snel heid over een wissel in het stationnetje van Nozières-Brignon. waardoor de lo comotief, de kolenwagen, twee bagage wagens. het postrijtuig en vier rijtuigen met reizigers ontspoorden en met don derend geweld omsloegen. Het is nog niet bekend waarom de machinist niet vaart geminderd had tot 30 km per uur, zoals de waarschuwingsborden in verband met herstelwerkzaamheden aangaven. De machinist en de stoker die onge deerd bleven, hadden de tegenwoordig heid van geest om maatregelen te ne men waardoor voorkomen werd, dat stralen kokendhete stoom uit de loco motief over de verongelukte wagons spoten. Dit is kort geleden by een ander spoorwegongeluk gebeurd en toen zijn dertig mensen levend verbrand. De eerste hulp aan de slachtoffers in de vernielde rijtuigen werd verleend door de passagiers, die in de twee laatste rij tuigen van de trein zaten: deze rijtuigen ontspoorden namelijk niet en d? inzit- aard en zij zijn gegrondvest op weder- tenden kwamen met de schrik vrij zijds belang", aldus de Syrische presi- i De ernstig gewonden zyn naar Nimes dent. overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1