Imposant slot van Oranjefeesten Katwijk aan den Rijn Twee bussen doken in bollenland Politieke terreur in Oostenrijk noopte president tot ingrijpen MAANDAG 9 SEPTEMBER 1957 De gondel „Venezia" van de ge meente Katwijk, die bij de gondel vaart een welverdiende eerste prijs en ereprijs behaalde. (Foto LJD./Jiaap van Dujjrn, Kaltowfjk) Maar beslissing van dr. Scharf viel wel heel anders uit dan men had verwacht (Van onze Weense correspondent) Er bestaat In Oostenrijk een zoge naamde „antl-terreur-wet", die tot doel heeft de werknemers te beschermen tegen politieke terreur, vooral tegen de druk van de vakverenigingen. Nu twee jaar geleden werden twee secretarissen en een arbeider door de directie van de Weense fabrièk Graf en Stift ontslagen. Dit ontslag was door de socialistische bedrijfsraad en door de meerderheid van de arbeiders geëist, omdat de drie werknemers op grond van politieke overwegingen hun lid maatschap van de vakbond hadden opgezegd. Aanvankelijk had de directie het ontslag geweigerd, maar zij moest zwichten, omdat de bedrijfsraad met staking dreigde; een typisch geval van politieke terreur. Staatshoofd verzuimde zich boven partijen te plaatsen Een aanklacht werd echter ingediend tegen de socialistische bedrijfsraad, die zich aan overtreding van de „anti-ter- reurwet" had schuldig gemaakt. En dat leidde tot een hooglopende politieke af faire, waarin de socialistische partij het voor de bedrijfsraad opnam, terwijl de r.-k. volksparty een veroordeling van deze functionarissen eiste. Toen deze zaak voor de officier van justitie zou komen, werd het proces-verbaal met alle stukken en bescheiden door het ministe rie van Justitie onder leiding van de socialistische minister Tschadek op geëist, zodat de officier van justitie niets kon ondernemen. De zaak raakte zodoende op de lange baan en werd meer dan anderhalf jaar vertraagd, maar de tegenstanders gaven het niet op en drongen op een proces aan. Tij dens afwezigheid van de minister van Justitie, ondertekende alweer een socia list, en in dit geval de vice-kanselier dr. Pitterman, een schrijven, waarin aan de bondspresident het verzoek werd ge richt om in dit geval amnestie toe te passen, met andere woorden: de zaak in de doofpot te stoppen. Aan dit verzoek heeft de tegenwoor dige president van Oostenrijk, dr. A. Scharf, de vroegere voorzitter van de so cialistische partij, gevolg gegeven. Het hoofd van de Staat heeft aan de aan- De „Zuiderzee" weer op Schiphol terug De „Zuiderzee" van de KLM, die de openingsvlucht van de nieuwe luchtlijn naar Houston maakte, is zaterdagmiddag tegen half een op Schiphol teruggekeerd. Aan boord bevinden zich behalve vele betalende passagiers enkele tientallen gasten van de KLM, o.w. Joseph A. Fos ter, directeur van de afd. Luchtvaart van de Kamer van Koophandel van Houston, diverse redacteuren van dag bladen uit Houston en New Orleans, een camera-operateur van het televisie station te Houston en een 16-tal verte genwoordigers van grote reisbureaus uit diverse steden der V. S. geklaagde bedrijfsraad gratie verleend en daarmee is deze zaak formeel van de baan. Deze beslissing heeft in Oostenrijk evenwel grote verwondering en teleur stelling veroorzaakt, omdat de president hier klaarblijkelijk op politieke gronden heeft ingegrepen om een morele neder laag van de socialistische partij te voor komen, want er valt niet aan te twijfe len, dat de socialistische bedrijfsraad veroordeeld zou worden. Niet alleen de Volkspartij en de Vrijheidspartij, maar ook alle niet-socialistische bladen en alle weldenkende Oostenrijkers betreu ren deze stap van de president in een zaak, die men nu nog veel minder tot rust zal laten komen, ook al is zij juri disch van de baan.... Met alle respect voor dr. Scharf verklaart men toch, dat hij als hoofd van de Staat boven de par tijen had moeten staan. VARIA Nachtvorstraketten Het afgelopen jaar heeft men in Zuld- Tirol 10.000 raketten afgeschoten ter be scherming van ongeveer 24.000 ha. fruit teelt en wynbouw tegen hagel en nacht vorst. Het Zuidtiroolse Genootschap voor hagel en vorstafweer heeft in 28 gemeen ten ongeveer 600 afschietplaatsen voor raketten. De resultaten zijn bevredigend, maar toch hoopt men binnenkort over raketten met een reikwijdte van 2.000 meter te beschikken om de hagelafweer nog beter te beheersen. MARKTBERICHTEN LISSE, 7 sept. Bloembol'lenvedlliig De aanvoer van alle soorten bloembollen blijft nog steeds groot, aotiiat er elke d&g weer grote veiilii/ngen zijn. Er wondt echter heel wat verkocht, daar de export nog vol op aan de gang Is en er nog veel bestellin gen blijken te komen van afnemers, diie tot nu toe gewacht hadden om te kopen. Enkele vroege tulpen zijn over het alge meen weer duurder geworden, maar met de dubbele wil het juist helemaal niet, zocüat hier de prijs nogal van gezakt is. Enkele vroege Tulpen: z. It2 en z. lil: Apriioot Yellow lil .60 5.20; Bellona 10.00 5.00; Brilliant Star 14.20 5.80: Couleur Cardinal 17.20 7.55; Oram. Brilliant 6.60 6.40; Fred Moore 9.30 9j10; Gen. de Wet 8.50*9.00; Herman Sohlegel Max 12.60 5.50 Ibis 15.30 5.50; Joffre 25.00 24.50; Kei zerskroon 5.50 6.50; King of the Yellows 9.80 9.40; Mon Trésor 17.60 18.10; Olym piade 6.30 6.80; Pink Beauty 11150 111.20; Prins Carnaval 6.00 6.60; Prins van Oos tenrijk 8.60 9.00; Sumfoumat 5.50 6.30; Urea Minor 4.50 650. Duiböle vroege Tulpen: Bonanza 450 4.80 Electra 6.00 5.50; Hoangtoo öjIO 3.65; Mr. v. d Htoeff 10.00 7.60; Oranje Nassau 6.00 5.50 Peadh Blossom 5.50 450; Scariet Cardinal 10.20 7.50; Schoonoord 10.70 1050; Trium ph ator 6.20 5.00; Vuurbaak 9.10 9.20. Darwin Tulpen: All Bright 4.00 3.80; Aristocrat 5.50 5.80; Baron de la Tonnaye 4.00 3.80; Bartigon 4.00 3.80; Bartdgon Max 4.00 4.10; Campfdre 4.00 350; Charles Needham' 0J1Ö 950; Clara Butt 5.50 5.00; Copland's Favourite 6.80 3.50; Copland's Record 7.20 3.50; Copland's Rival 7.80 3.50; Cote d'Azur z. 12 5.80; Demeter 5.50 550; Gloria Swanson 5.00 6.40; New Orleans 4.00 4.50: Nlphetos 5.50 6.20; Pandlon z. 12 8.80- Paul Richter 5.50 4.50; Philip Snow- don 4.00 3.50. ROTTERDAM, 9 sept. Veemarkt. Aanvoer in totaal 1763; vette koelen en ossen 11169; varkens 594. Prijzen in cents per kg.: vette koeien le kW. 295-310; 2e kw. 260-290; 3e kw. 250- 260; varkens (lev. gew.) 178 176 173. TER AAR. 7 sept. Groenteveiling Augurkenfijn 86; fijnbaaterd 74; basterd 6468; grof A. 54; grof 1 4648; CD 37; idem 2 2fl; idlam afw. 9; E 19; alles per kg. Alphen won met 2—0 van Alphia Alphen en Alphia hebben als laatste oefening op het terrein achter het Bos- park elkanders krachten gemeten. Dat hierbij de grootste winstkansen aan Al phen werden gegeven, was reeds bekend, al zal velen de 20, waarmee de thuis club genoegen moest nemen, wel iets zijn tegengevallen. De defensie maakte het scoren van doelpunten wel heel moeilijk. Wellicht, dat de Alphen-voor hoede nog de minst zwakke was, van daar ook, dat Leeuwenhoek c.s. het meest in de aanval waren. Alphia's ach terhoede moest hierdoor het meest wor den ingezet, iets wat voorlopig geen moeilijkheden opleverde. Mannen als Bouthoorn, Van Laar en Bosman wisten voorlopig met de Alphen-aanval wel raad. De kans de score te openen liet Alphen liggen toen een penalty wegens hands tegen een der Alphianen door doelman Stoof gestopt kon worden. Toch kwam Alphen in Üe eerste helft nog H. G. de Boer uit Noordwijk Ccmmandeur in de Orde van Gregorius de Grote Tijdens het congres van de Interna- nationale Federatie van R.-K. onder wijzers (Internationale Union Mondiale des Enseignants Catholiques), dat te Wenen werd gehouden, is aan onze plaatsgenoot, de heer H. G. de Boer, een hoge onderscheiding uitgereikt. In verband met zijn gevorderde leeftijd had de heer De Boer bedankt voor het presidentschap van deze internationale organisatie, dat hij gedurende een lange reeks van jaren had vervuld. De nieuw gekozen voorzitter, de Belg A. van den Berghe, bood de heer De Alphia's linksback D. Bouthoorn in duel met de Alphen-rechtsbuiten Leeuwenhoek (links). aan de leiding, doordat bij een heftige doeliworsteling de een of andere speler de bal over de doellijn werkte en de scheidsrechter niet anders dan doelpunt kon geven, 1—0. Ook in de tweede helft bleef Alphen Juist een tikje beter spelen dan de Heul- bewoners. Toen bij een der Alphen-aan vallen Bouthoorn een vertwijfelde po ging deed nog te redden wat te redden was. liep dit optreden op een strafschop uit, die dit keer door Dusschoten in een doelpunt werd omgezet, 20. In de res terende tijd kwam de Alphia-voorhoede wel tot enkele gevaarlijke tegenaanval len ,die echter niets opleverden en kon de Alphen-voorhoede voldoende door Bouthoorn c.s. in bedwang worden ge houden. De wedstrijd werd zeer fair en sportief gespeeld en trok een flink aan tal toeschouwers. Boer het ere-voorzitterschap aan en deelde tevens mede. dat hem het groot kruis met lint van de Orde van Grego- rius de Grote was verleend. De by deze onderscheiding behorende eretekenen werden de scheidende voor zitter omgehangen door mgr. Emilio Di Pasque, bisschop van San Louis in Ar gentinië. Reeds eerder werden de uitzonderlijke verdiensten van de heer De Boer op on derwijsgebied erkend door de Konink lijke onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje Nassau en door de pauselijke onderscheidingen „Pro Eccle sia et Pontifice" en „Ridder in de Orde van Gregorius de Grote". De nieuwe onderscheiding voor de heer De Boer wordt vrij zeldzaam ver leend. Slechts aan vier Nederlanders is zij toegekend. Poging tot beroving in benzinepompstation Drie mannen eisten geld (Van onze Haagse redactie) In de nacht van vrijdag op zaterdag, omstreeks kwart voor drie, bevond zich bij het benzinestation op de Lijnbaan, te Den Haag, aan het eind van het Westeinde, een 23-jarige pompbediende, die buiten bezig was de ramen van het kantoor te zemen. Op het moment dat hij de zeem wilde uitwringen, stonden plotseling drie kerels achter hem. Een van hen had de handen in ziin zakken en haalde daaruit - naar achteraf bleek - een Duits alarmpistool van eenvoudige constructie te voorschijn. Hy drukte dit pistool tegen de borst van de pompbe diende en eiste geld. Even was de pompbediende stijf van schrik, maar al gauw voelde hij zich wel zeker, omdat in het kantoor - van bui ten af onzichtbaar - nog een Caltex- chauffeur aanwezig was, die daar werk zaamheden verrichtte. Luid riep de pompbediende dan ook: „Doe weg die sigarenaansteker!" hetgeen door de chauffeur werd gehoord, die zich ijlings naar buiten begaf, hetgeen voor de overvallers aanleiding was om te zeggen, dat zij alleen maar kwartjes wilden wis selenMet z'n vijven zijn zij daar op het kantoor binnen gegaan, waar in derdaad voor enkele guldens aan kwart jes werd gewisseld. De drie kerels heb ben daarop uit een zich in de nabijheid bevindende sigaretten-automaat enkele pakjes sigaretten getrokken en vervol gens nog aan de pompbediende en de chauffeur sigaretten gegeven. Daarna zijn de drie mannen de Loos- duinseweg opgegaan, waar een van hen. een 20-jarige matroos die het pistool bij zich had. door een agent van politie, die in de omgeving de ronde deed, werd aangehouden. De twee anderen waren intussen verdwenen, doch kwamen - toen na een uur de recherche in het benzinestation was verschenen - nog eens „neuzen" en werden eveneens ge arresteerd. Het waren een 51-jarige grondwerker en een 27-jarige schilder. De drie mannen zijn ingesloten. Zij zullen waarschijnlijk worden vervolgd terzake van poging tot beroving. De Roerdomp ontving 1000ste kaïnpeerster Het gemeentelijk kampeerterrein in het Zuideinde komt in steeds grotere mate in de belangstelling van de trek kers te staan en vooral gedurende het achter ons liggende seizoen is dit wel bijzonder gebleken. Een en ander spreekt wel uit het feit, dat niet minder dan ruim 340 personen méér hebben gebruik ge maakt van dit ideaal gelegen terrein, dan in enig vorig jaar. Zaterdagmorgen ni. meldde zich bij de kampopzichter, de heer C. Moerie, de 1000ste kampeerster n.l. de 16-jarige Roelie Vos uit Den Haag met haar even oude vriendin Elsje Brie- ne. Dit feit heeft men gemeend niet zon der meer te moeten laten passeren. De beide meisjes waren dan ook niet weinig verbaasd toen om 12 uur zaterdagmorgen een aantal dames en heren, onder wie burgemeester Van der Weijden en de gemeentesecretaris, alsmede de kamp opzichter hen by haar tent kwamen op- De 1000ste kampeerster van Nieuwkoop ,de 16-jarige Roetie Vos uit Dén Haag, ontvangt geschenken van burgemeester v. d. Weijden. zoeken. De burgemeester sprak haar met enkele woorden toe en bood haar als herinnering aan dit feit een zilveren lepeltje en een Nieuwkoops vlaggetje aan, terwijl zij door een van de dames in de bloemen werden gezet. Het spreekt wel vanzelf, dat dit voor deze meisjes wel een bijzonder prettig weekeinde in Nieuw koop geworden is, want de uitnodiging om ter ere van dit feit, als gast van het feestvierend Bruggebuurtcomité, het vuurwerk bij te wonen kon de vreugde van de verraste meisjes alleen nog maar verhogen. Waterskidemonstratie en gondelvaart! Zaterdag was de laatste dag van de Oranjefeesten in Katwijk aan den Rijn. Er waren drie evenementen, die deze dag tot een hoogtepunt maakten, t.w. een wielerwedstrijd over 60 km., een demonstratie door leerlingen van de Waterskischool Braassemmermeer en een gondelvaart door de Oude Rijn. Wielerwedstrijd De feestelykheden werden om 2 uur geopend met een wielerwedstrijd in het Molenblok door 42 leden van de Wiel- renvereniging Swift uit Leiden. Het be trof hier een z.g. peletonrit in 50 ronden over een afstand van 50 km. Er werd tussen de renners een harde strijd ge streden. Het was tenslotte A van Wet ten uit Noordwijkerhout die als eerste de eindstreep passeerde met een totaaltyd van 1 uur 11 minuten en 15 seconden, onmiddellijk gevolgd door zijn broer J. van Wetten uit Noordwijk. Als derde, vierde en vijfde met 2 ron den achterstand, kwamen vervolgens binnen Th. de Vroomen (Warmond), R. Riethoven (Leiden) en H. van Gent (Leiden). De zesde t/m tiende plaats werden, met 3 ronden achterstand, bezet door C. Vertegaal (Hazerswoude)C. Plasmeijer (Voorhout), P. Otto (Lei den), N. Kooien (Leiden) en H. van der Laan (Voorhout). WATERSKIDEMONSTRATIE Om vier uur verplaatsten de feestelijk heden zich naar het Katwijks kanaal, tussen de Provinciale brug en de Noord- wijkse vaart, voor een demonstratie door een aantal leerlingen van de waterski- school Braassemmermeer. Hiervoor was zeer veel belangstelling en enige duizen den toeschouwers stonden rijen dik langs de beide kanaaloevers opgesteld. Al da delijk bij het begin van de demonstra tie bleek overduidelijk, dat deze belang stelling allerminst misplaatst was uit de grote bijval, die de waterskiërs van hun publiek mochten oogsten. Via een luidsprekerinstallatie werd een deskun dige toelichting gegeven op de uitge voerde figuren. Het slot van de demon stratie gaf een piramide te zien, uitge voerd door 2 dames en 3 heren, die de bijval tot een ware ovatie deed uit groeien. Jammer was het dat, in de loop van dit spectaculair gebeuren, de weer goden zich minder welwillend tegen over Katwyk aan den Rijn betoonden dan totdusver het geval was, toen een regenbui trachtte de feestelykheden in de war te sturen. Er waren er echter maar weinigen, die zich hierdoor van de kanaaloevers lieten verdrijven. GONDELVAART Een gondelvaart door de Oude Ryn, die 's avonds om acht uur aanving, vormde het laatste punt van het feest programma. Een lange ry van versierde en verlichte schepen vertrok vanaf het terrein van de Groenteveiling in de richting van het dorp. Het was de eer ste keer, dat een gondelvaart in Katwyk aan den Ryn werd gehouden, wat even wel niet belette dat aan de achtender tig deelnemende vaartuigen grote zorg was besteed. Het geheel vormde dan ook een feeëriek schouwspel en werd opge vrolijkt door de Harmonie „Katwyk", de Chr. Muziekvereniging „UNI" uit Kat wijk aan Zee en de Muziekvereniging „Wilhelmina" uit Rynsburg, die vanaf de vaartuigen er lustig op los bliezen. Zelfs een draaiorgel te water was aan de vloot toegevoegd. Langzaam werd door het dorp gevaren tot de Noordwykse vaart, waarna de stevens werden gewend. Teruggekomen in het dorp werd tenslotte ligplaats gekozen tussen de Roskambrug en de Trambrug. waar de verlichte schepen nog enige tijd konden worden bezich tigd, waarbij een groot aantal vuurpijlen boven de bloot de lucht ingingen. De jury, bestaande uit de heren S. de Mooij, C. Leeuwenburg en J. Vianen, allen uit Rijnsburg, had by de beoordeling van de vaartuigen wel een zeer moeilijke taak. De factoren, welke hierbij een rol speel den, waren' versiering, originaliteit en verlichting. EERSTE PRIJS VOOR „VENEZIA" Met een welverdiende eerste prys, be nevens ereprys, werd tenslotte de zeer mooie gondel „Venezia" van de gemeente Katwijk beloond. Verder verkreeg de Groentenveilingvereniging „Katwyk en Omstreken" eveneens een eerste prys, terwjjl de twee tweede prijzen ten deel vielen aan G. van den Eykel en C. Berg man. Eervolle vermeldingen werden be haald door H. Oostingh, T. Noort, A. Verhart, C. Driebergen, H. van Paridon, G. Verdoes en de Zeeverkenners uit Katwyk aan Zee. Ook voor deze gondelvaart was een overweldigende belangstelling, waarbij het gemeentebestuur vertegenwoordigd was door burgemeester H. Duiker, wet houder H. P. Bloot en gemeentesecretaris D. C. O. Boekhoven. De organisatie werd op uitstekende wijze verzorgd door een commissie uit het bestuur van de Oran jevereniging, bestaande uit de heren A. van Leeuwen, voorzitter, D. de Koning en G. van den Eijkel. Na botsing tussen Noordwijk en Noordwijkerhout Gisteravond omstreeks kwart over tien deed zich op de Gooweg tussen Noord wijk en Noordwijkerhout een ongewone botsing voor, waarvan de spectaculaire gevolgen vandaag nog te aanschouwen waren in de bollenvelden naast de weg. Met een vrij grote snelheid kwamen op de Gooweg twee bussen van de NZH elkaar tegen nabij de Langelaan. On danks het feit, dat de rijweg hier vijf meter breed is en de bussen elk 2,20 meter, zodat er nog een royale speling is bij goed rechts rijden, terwijl de chauf feurs van deze bussen, die dagelijks de route tussen Haarlem en Noordwijk rij den, de weg goed kennen, hebben zij elkaar in de flank geraakt. De gevolgen bleven niet uit. De bus die uit de rich ting Noordwijk kwam maakte een zwaai naar links en schoot achter de andere bus om de linker wegberm in. De bus uit de richting Haarlem maakte een soortgelijke maneouvre en dook de an- i steile helling naar beneden schoten en dere wegberm in. De weg ligt hier me- hun neus diep in de zandgrond staken, ters hoger dan het naastliggende bol- Beide bussen werden aan de voorzijde lenland, zodat de beide bussen langs een 1 zwaar bschadigd. De bussen waren beide redelik met passagiers bezet. Merkwaardiger wyze werden echter slechts zes personen ge wond. Zij werden naar Leidse zieken huizen vervoerd voor behandeling, na dat de doktoren Wösten en Van Praag uit Noordwijkerhout en Van Nes uit Noordwijk eerste hulp hadden verleend. De gehele ochtend was het wegver keer nog gestremd tijdens het zware karwei van het optakelen en wegsle pen van de wrakken. Gisteravond wer den extra bussen naar de plaats van het ongeluk gestuurd om de gestrande passagiers verder te helpen. De Rijks politie te Noordwijkerhout stelt een on derzoek in naar de oorzaak van dit merkwaardige ongeluk, waarvan bij gaande foto's een beeld geven. Op de bovenste foto de bus uit Noordwijk, op de onderste foto de bus uit Haarlem in hun merkwaardige positie. (Foto's L.D.—Van Vliet)

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 10